zwakheid, die ik beging, moet je mij vergeven. Jou maakte ik ongelukkig, maar ook mezelf. Mijn vrouw is twee jaar geleden ge storven. Na mijn ontrouw aan jou ben ik onverschillig geworden. Niets kon mij meer gelukkig maken, doch nu op mijn ziekbed Martha, heeft God mijn oogen geopend. Hoe slecht en verdor ven ik geweest ben, nu zie ik niet meer tegen het sterven op. God heeft mij een plaats laten bereiden. Mijn zoontje blijft nu alleen achter. [Verhoor mijn laatste bede, Martha. Neem jij mijn kind tot je, leer het den Heer zooken in zijn jeugd, eer liet te laat is. O Martha, vergeef mij mijn misstap, en doe het ter wil le van onze liefde. Leer mijn jongen Christus te volgen. Dat kunt jij met Gods kracht en hulp. Aan jou is hij toevertrouwd. Schenk hem jouw liefde die ik ver beurd heb. Over het geld voor zijn op voeding behoef je je niet te bekom meren. God zegene je. Hij zal liet je vergelden Martha ging naar het lage kastje dat in den hoek der kamer stond, opende de lade en haalde uit een al bum een oud, verweerd portret, 't Was de foto van Leo. Lang staarde reij er naar en fluister de: „Ik wist het Leo, dat je liefde steeds dezelfde was gebleven. Ik ver geef je, zooals God het ook heeft ge daan Zij wist thans, wat haar te doen stond. Eerst nu was haar tijd geko men. Zij kon afstand doen van haar werk. God had haar een andere, wel licht nog ziwaarder taak opgelegd, en nog dienzelfden avond schreef zij aan baar stervenden geliefde, dat zij hem had vergeven, en dat zij zijn laatsten Wil met Gods kracht zou volbrengen. Baby begint mee te eten Als na vijf of nes maanden de borst voeding langzaam-aan vervangen mag worden door ander voedsel, dan valt de keus gewoonlijk het eerst op een zacht soepje, bereid van gelijke dee- len groente-afkooksel en melk, welke vloeistof dan door wat griesmeel ge bonden wordt tot een dun papje, ter wijl een lepeltje suiker er den door baby gewenschten smaak aan geeft. Daarop volgen geleidelijk de brood-, frijst- en andere „papjes", die één of meer horstniaal tij den per dag gaan vervangen, tot ia de zevende en acht ste maand begonnen wordt met het vermeerderen van de hoeveelheid groente (puree van bladgroente, wor telen, later ook van erwten en boonen) en ook wordt overgegaan tot het ge ven van aardappelen als een dunne puróe. Gemengd voedsel moet omstreeks dien tijd de uitsluitende melk- en pap voeding gaan vervangen als men wil bereiken, dat ziekte (bloed-armoede, Engolsche ziekte) wordt voorkomen' en dat het kind blozend en krachtig op groeit Baby moet wennen aan het nieuwe voedsel, hij moet andere dingen lec- ren proeven (en waardeeren!) dan de melk, m.a.w. zijn smaak moet eenigs- zins worden getraind door het in aan raking komen met voor hem nieuwe smaakprikkels. Voor dit doel wordt nogal eens ge bruik gemaakt van slappen bouillon. Schrik niet, moeder, die 't toch al vol handig genoeg heeft! Dit voorschrift sluit niet in, dat u dagelijks zult heb ben te zorgen voor het trekken van bouillon: een Maggi's bouillonblokje helpt u in een oogenblik aan de ge- wenschte geurige vloeistofen dat nog wel voor bijna geen geld! GROENTESOEPJE 2d. L water, y2 Maggi's bouillon blokje, 50 G. spinazie, 10 G- gries meel. Kook de goed gewasschen spinazie met het aanhangende water vlug gaar (ongeveer 15 miauten); wrijf de groen te door een aeef tot puree. Laat intusschen in het kokende wa ter het halve bouillonblokje oplossen, strooi er de griesmeel roerende in en laat ze zachtjes in den bouillon gaar worden (ongeveer 10 minuten). Verdun de spinazie-purée door er het gebonden soepje roerende ia te gieten. AARDAPPELPUREE. 100 G. aardappelen, 1 d. L melk, 1 d. L. water, y2 Maggi's bouil lonblokje. Kook de geschilde aardappelen (2 middelmatige groote) in het water gaar (ongeveer 20 minuten). Wrijf de aardappelen door een zeef; laat intus schen de melk met het overgebleven aardappelwater aan de kook komen en los er het halve bouillonblokje in op. Verdun geleidelijk de gezeefde aard appelen met deze vloeistof, tot ten slotte een dunne purée wordt ver- WORTELPUREE. 100 G. jonge worteltjes, 2 d. L. ko kend water, y2 Maggi's bouillon blokje, y2 theelepeltje suiker, 1 theelepeltje boter. •Kook de geschrapte worteltjes gaar in het water met het halve bouillon blokje (ongeveer y2 uur). Schep de worteltjes in een zeef en wrijf ze fijn; verdun de purée met den overgebleven bouillon en roer er de suiker en de boter door. ERWTEN- OF BOONENPUREE. 50 G. groene erwten of bruine boo nen, 2y2 d. L. water, y2 Maggi's bouillonblokje, 1 theelepeltje boter. Wasch de erwten en laat ze in het water een nacht weeken. Zet ze met hetzelfde water op, laat ze op een reach t vuur gaar worden (1 a 1 y2 uur), schep ze op een schuimspaan in een zeef en wrijf ze tot purée. Laat intusschen in het overgehouden boonennat het halve bouillonblokje oplossen; verdun met deze vloeistof de boonenpurée en roer er ten slotte de boter door. Ons wekelijksch knippatroon Ditmaal brengen wij weer eens een paar aardige japonnen. De eene is een heel leuke middagjapon, de andere een wandeltoiletje met moderne knoo- pengarneering en een grappige mouw. beige of grijsJinnen theemuts zal met helder rood of groen sierlint een frisclx geheel wordeci. Het miiddenstukje is een stukje linnenkant in dezelfde kleur en wordt met een sieriintje in overeenkomstige tint afgewerkt. Nr. 140 zal het aardigst voldoen als ze wordt gemaakt van geruite stof, met een ceintuur van zijde in een bij passende kleur. Benoodigd is 4.50 M. van 90 cM en voor de ceintuur 30 cM zijde. Nr. 146 kan men het best maken van donkerblauwe of zwarte zijde, met een wit-zijden kraagje. Aan stof heeft men noodig 3 M. van 130 cM. breedte of vier en een halve M. van 90 oM. breed te. Beide patronen zijn in alle maten ver krijgbaar tegen den prijs van 50 cent per stuk bij de Afdeeling Knippatro nen van de Uitgeversmaatschappij De Mijlpaal, Postbox 175, Amsterdam. Men kan het bedrag 6torten op girorekening 41632, of overmaken in postzegels. Men wordt vriendelijk vereocht naam en adres duidelijk te vermelden, en behalve het nummer van het ver langde patroon ook de borst- heup- en taillewijdte op te geven. Vertraging in de toezending kan hier door worden voorkomen. Handwerken Een linnen Ibeemuts Bijgaand vindt men een afbeelding van een linnen thecmuts, een model, dat gemakkelijk is te vervaardigen. Deze muts is van onderen ongeveer 72 cM. wijd, dus 36 cM. breed. Men maakt eerst het model van papier, en zorgt er voor de hoeken mooi af te ronden. We hebben dit model nu vier maal noodiig, tweemaal voor den bin nenkant en tweemaal voor de buiten- beklecding. Daartusschcn komt een vel watten, ook op deze maat geknipt, doch zonder de inslagen, welke er voor de binnen- en buitcnbekleeding moeten bij gerekend worden. De vier lappen worden nu twee aan twee met de afgeronde kanten aan elkander gestikt, omgehaald, en de watten er 4usschen geschoven. De on derkant wordt dan met de hand tegen elkaar gezoomd. Om echter dit naaisel niet zichtbaar te laten, wordt de bui tenste bekleedring enkele centimeters langer geknipt dan de binnenste. Deze overslag wordt dan naar binaen ge legd, zoodat de steken zoo hoog moge lijk naar binnen komen te zitten. De overtrek kan op dcreelfde manier worden gemaakt, met eveneens een on geveer vijf c.M. naar binnen geslagen rand. De muts is versierd met open draden-werk, dus uit het grove linnen enkele draden trekken, en daarin een siersteekje maken, zooals we dat bij open naadjes doen. Hetzelfde patroon kan echter ook worden nagemaakt door het opstik ken van smal sierband of lint. Een Gebreide punt De lezeressen, die aan de gebreidei sprei begonnen zijn, hebben ons ge vraagd naar de daarbij passende punt Hieronder volgt daarvan de beschrij ving, waaitbij wij, om fouten te voor komen, ter plaatse de aandacht vesti gen op het volgende: Let op de ster retjes! Opzetten: 27 steken. lste Toer: 1 afhalen, 2 recht, om slaan avereoht minderen, 2 recht, 2 maal omslaan rechts minderen, 16 recht. 2de Toer: 1 afhalen, 8 recht, omslaan, 1 recht, omslaan, 9 recht, 1 averecht, 1 recht 2 aver., 2 r. omsl., mind., 1 recht. 3de Toer: 1 afh., 2 r., omsl., averecht mind., 2 r., 1 aver., 10 r., 3 aver., 9 recht. 4de Toer: 1 afh., 9 r., omsl., 1 r., omsl. 12 r., 2 aver., 2 omsl., minderen, 1 recht» 5de Toer: 1 afh., 2 r„ omsl., aver, mind., 2 r., 2 maal (2 maal omslaan^ minderen), 7 r., 5 aver., 9 recht 6de Toer: 1 afh., 10 r., omsl., 1 r.» omsl., 10 r., 1 aver., 2 r., 1 aver., 11,2 aver., 2 r., omsl., mind., 1 recht. 7de Toer: 1 afh., 2 r., omsl, aver, imind., 2 r., 1 aver., 12 r., 7 aver., 9 recht. 8ste Toer: 1 afh., 11 r., omsl., 1 r., omsl., 16 r., 2 aver., 2 r., omsl., mind., 1 recht. 9de Toer: 1 afh., 2 r., omsl, aver, mind., 2 r., 3 maal (2 maal omsl.! mind.,) 7 r, 9 aver., 9 recht» 10de Toer: 1 afh., 12 r., omsl., 1 r., omsl., 12 r., 2 maal (1 aver., 2 r„) 1 aver., 1 r., 2 aver., 2 r., omsl., mind. 1 recht. 11de Toer: 1 afh., 2 r., oansl., aver- mind., 2 r., 1 aver., 15 r., 11 aver., 9 reoht, 12de Toer: 1 afh., 13 r., omsl., 1 r, omsl., 21 r., 2 aver., 2 r.f omsl., mdnd^ 1 recht. 13de Toer: 1 afh., 2 r., omsl., aver, miad., 2 r., 2 maal (2 maal omsl1 mind.) 2 maal omslaan, dubbel min deren, 2 maal omsl., mind., 7 r„ 13 aver., 9 recht, 14de Toer: 1 afh., 8 r., verdraaid mind., 9 r., mind., 8 r., 3 maal (1 aver., 2 r.,) 1 aver., 1 r., 2 aver., 2 r., omsl., mind., 1 recht 15de Toer: 1 afh., 2 r., omsl., avet, mind., 2 r., 1 aver., 18 r., 11 aver., 9 r. 16de Toer: 1 afh., 8 r., verdraaid mind., 7 r., mind., 19 r., 2 aver., 2 omsl., mind., 1 recht. 17de Toer: 1 afh., 2 r., omsl., aver, miad., 2 r., 2 maal (2 maal omsl. mind.,) 2 maal (2 maal omsL, dubbel minderen), 2 maal omsl., mind., 7 r., 9 aver., 9 recht. 18de Toer: 1 afh., 8 r., verdraaid mind., 5 r-, mind., 8 r., 4 maal (1 aver., 2 r.,) 1 aver., 1 r., 2 aver., 2 r., omsl., mind., 1 recht. 19de Toer: 1 afh., 2 r., omsl., aver, mind., 2 r., 1 aver., 21 r., 7 aver., 9 recht 20ste Toer: 1 afh., 8 r., verdr. mind., 3 r., mind., 22 r., 2 aver., 2 r., omsl., mind., 1 recht. Voor de averechtsche mindering moet de draad ook naar voren. Het lijkt dus, of we twee maal omslaan. In werkelijkheid blijft er echter maar één omslag op de naald. Waar staat: 2 maal omslaan, dienen er ook 2 omslagen op de naald, te zitten. Alles, wat tusschen haakjes staat, moet ook zóóveel maal herhaald worden, als daarvoor wordt opgege- '2.1 21ste Toer: 1 afh., 2 r., omsl., ever. miad., 2 r., 2 maaJ (2 maal omsl., mind.,) 3 maal (2 maal omsl., dubbel mind.,) 2 maal omsl., mind., 7 r-, 5 aver., 9 recht. 22ste Toer: 1 afh., 8 r., verdr., mind., 1 r., mind., 8r., 5 maal (1 aver., 2 r.,) 1 aver., 1 r„ 2 aver., 2 r., omsl., mind., 1 recht 23ste Toer: 1 afh., 2 r., omsl., aver, mind,, 2 r-, 1 aver., 24 recht, 3 averecht, 9 recht. 24ste Toer: 1 afh., 8 r«, dubbel mind,, 25 r., 2 aver., 2 r., omslaan, minderen, 1 recht 25ste Toer: 1 afh., 2 r., omsl., aver, miad., 2 r., 2 maal (2 maal omsl., mind.,) 4 maal (2 maal omsl., dubb. mind.,) 2 maal omsl., mind., 17 recht 26ste Toer: 1 afh., 17 r., 6 maal (1 aver., 2 r.,) 1 aver., 1 r, 2 aver., 2 r-, omsl., mind., 1 recht. 27ste Toer: 1 afh., 2 r., omsl., aver, mind., 2 r., 1 aver., 37 recht 28ste Toer: 18 steken afkanten, 19 recht, 2 aver., 2 r., omslaan, minderen, 1 recht. Vanaf de eerste toer herhalen. Om de rand aan de onderzijde af te werken, haakt men een dubbele rij kettinghogen, die met vaste 6teken in de rand worden vastgemaakt We hebben de punt zelf nog eens gebreid, om zeker te zijn, dat alle toe ren goed uitkomen. Tenzij er dus een zetfout mocht insluipen, wat we nog even extra zullen controleeren, bunnen onze breisters er dus gerust op rei ja, dat 't zoo goed is. Mocht de beschrijving bij enkele le zing niet duidelijk zijn, dan maar even breien. Met 2 maal 28 toeren ziet ge het patroon pas duidelijk voor u, zoo- als we het op de teekening voor u hebben getracht te verduidelijken. Met ongebleekte katoen No 10 is de groot ste breedte van de punt, met ketting- steken en al, 14 oM. De rand vooral niet te krap aan de sprei zetten! Iets over Kunstzijde Het gebruik van zijde is al zeer oud, men zou haast zeggen: bijna zoo oud als de wereld! Want, als we de Ghi- neesche geleerden mogen gelooven, dan is het reeds vijfduizend jaar gele den, dat de wijze Si Lang Che, de gema Hu van Keizer Hoang Ti, voor het eerst op de gedachte kwam, de cocons, die de (zijderups spint, af te haspelen en tot weefsel te verwerken. Die hooge Chineesche dame schijnt een genie ge weest te zijn, want zij wordt ook be schouwd als de vervaardigster van den eersten weefstoel. Eeuwenlang is het gebruik van zij den stoffen beperkt gebleven tot de al lerhoogste standen. Vorsten en rijks- grooten wogen haar tegen goud op. Eerst langzamerhand drong het zijde- gebruik in de lagere kringen der sa menleving door, maar toch waren het bijvoorbeeld in Vondels tijd nog slechts de patriciërs, die in den winkel vaa onzen dichtervorst de zijden kousen kwamen koopen. Hoe geheel anders is dat in onze 'dagen! Dat de veralgemeening van het ge bruik der zijden stoffen slechts zoo langzaam in zijn werk is gegaan heeft echter cija redenen. De teelt van zijde rupsen is een zeer moeizame arbeid en ze kan bovendien slechts daar plaats vinden, waar de moerbeiboom, de voederplant voor de rups, wil ge dijen. Daarbij komt dan nog het feit, dat de zijderupsen aan talrijke ziekten onderhevig zijn. In Frankrijk heeft men dan ook inrichtingen, waar men Op een door Pasteur aangegeven ma nier uit volkomen gezonde vlinders eitjes kweekt, en die eitjes worden dan overal heen gezonden. Die export ge lukt best, mits men maar zorgt, dat de verzonden eieren op een tempera tuur van 18 gr. Celcius worden ge houden. Doch ondanks deze maatregelen zou het onmogelijk wereen, aan de enor me vraag naar zijde te voldoen, en deze zóó goedkoop te leveren, als dit tegenwoordig wordt gedaan indien de heeft nog het ontplofbaar karakter van het schietkatoen! Dat kan zoo niet blijven. Stel u voor! Een zijden blouse, die ontploffen kan, als men er een fik- echen slag op geeft! Dat was te ge vaarlijk! Gelukkig ontdekte Chardorv- net, dat die eigenschap geheel ver dwijnt, door de zijde te wasschen m een oplossing van zwavel-natrium en daarna tie drogen. Men begrijpt, dat er heel wat onder zoekingen en proefnemingen en onge vallen hebben plaats gehad, voor Chardonnet kon zeggen: „Mijn kunst zijde is er". De later bereide „glans- stof" en „viscosezijde" worden op der gelijke wijzen gefabriceerd. Alleen ge bruikt men andere stoffen, waarin men het katoen oplost. Inplaats van katoen 'bezigt men tegenwoordig ook uit hout gewonnen celstof als uitganga materiaal. Zijde uit 'hout! Wie had het ooit ge dacht! Kapsel- excentriciteiten! natuurzijde niet een machtigen con current had gekregen in de kunst zijde, een der fcriumfen der chemie. Eenig denkhoofd kunnen wij ons vormen omtrent den omvang van deze industrie, wanneer wij hooren, dat jaarlijks millioenen kilogrammen van deze zijde worden gefabriceerd! Uiterlijk kan men de natuur- en de kunst-zijde niet onderscheiden. Toch kan een heel eenvoudig proefje u on middellijk leeren, met welke soort ge te doen hebt. Ge hebt slechts een enkel draadje van uw zijde aan te steken: is 't kunstzijde, dan blijft er niets van het draadje over, terwijl natuur-zijde, onder het verspreiden van een geur, als bij 't (zengen van haar ontstaat, slechts langzaam verbrandt en een ver koolde massa achterlaat. De eerste scheikundige, die er in slaagde een doelmatig product op de markt te brengen, was de Franse hm an Hilaire de Chardonnet In 1884 vroeg hij zijn patent aan. Ziehier, hoe de Cliardonnet-zijde ge maakt wordt. Men gaat uit van zeer nauwkeurig gezuiverd katoen. Vijf a zes miauten legt men dit in een mengsel van sal peterzuur en zwavelzuur; men haalt dan het katoen uit dit bad, laat gedu rende 24 uren het zuur uitdruipen en wascht het product uit in een soda- oplossing. Uiterlijk geheel gelijk aan wat men in het bad dompelde, is de aard van het katoen geheel gewijzigd, 't Is een uiterst gevaarlijke stof ge worden! Niets meer of minder dan het zeer ontplofbare schietkatoen of „rook- loos kruit". Chardonnet liet nu dit schietkatoen oplossen in een mengsel van ether en alcohol. Zoo verkreeg hij het thans in elke apotheek verkrijgbare collodiuim. Men gebruikt doze stof bijv. om kleine wondjes van de lucht af te sluiten. Giet men wat collodium op het wond je, dan verdampen de alcohol en etiher en het nes tee rende schietkatoen vormt een laagje, dat het wondje bedekt» Door een toestel met haarfijne ope ningen van 0.08 mM. doorsnede liet Chardonnet dit collodium in water uitvloeien, waarbij ether en alcohol in 't water oplossen cn er een fijne zij den draad overblijft. Maar die zijde Mode-brief B e r I ij a, Mei 1 Bij de Berlijnsolie kappers zijn de pieuwe zomermodellen te bezichtigen! Wat voor modellen? Wel, de nieuwe kapsels. Want bij den haar kunsten aar gebeurt ieder jaar hetnelfde als bij de modekunstenaars. Slechts met dit verschil, dat de col lectie van den eerste pas dan uitge voerd en tentoongesteld kaa worden, als de nieuwe mode-creaties door het publiek zijn geaccepteerd. Het is nog niet zoo eenvoudig om te weten, hoe men het haar zal dragen, als men nog niet weet, hoe de nieuwe hoeden er zullen uitzien. Nu zijn de nieuwe hoedjes uitgeko men en weet men dat de hoed, of hij klein, middelmatig of groot is, één zijde vaa het gezicht geheel vrij laat, en den anderen kant geheel bescha duwt. In het bezit van deze weten schap hebben de kappers zich aan het werk gezet, en hun arbeid geeft ons een beeld van wat we dwen zomer zooal te zien kunnen krijgen. „Wat snoezig is dit kapsel met die vlakke, zachte krullen! En dit is ook sohattig met diie dubbele rol krullen ia den hals!" „U hebt nog niets gezien!", zegt de kapper glimlachend. „Komt u maar eens mee, dan zal ik U wat laten zienl" We staan voor een rij waspoppen, dne alle nieuw gekapt zijn. Om de door de hoeden vrijgehoudeni helft van het gezicht niet zoo scherpi te doen schijnen, zijn de krulletjes weer teruggekomen. Ze staan dartel en kinderlijk ia het gedicht, en geven et jeugdigheid aan. „Maar," zeg ik verschrikt, „dat is allemaal heel aardig, alleen moet het haar afgeknipt worden om al die kruW letjes te kunnen maken en als het dan later geen mode meer is zit je met al dat ongelijk afgeknipte haar". „Weest U maar niet bang", zegt mijn begeleider. En dan laat hij zaen, dat de krulletjesvalsch zijn en loa aan het haar worden gespeld. Men kan ze dus naar believen weglaten of niet. Naast de vele excentrieke kapsels waren er echter ook beschaafde, dis zeer zeker in den smaak der dames zullen vallen. Want dat is zeker: de modekunste naars ontwerpen wel hun modellen, maar tenslotte zijn ze toch van ons vrouwen afhankelijk, vooral ook van omen smaak. Als we de ontworpen snufjes niet mooi vinden, dan zijn geen welsprekendheid of reclame in staat, ze ons op te dringen. Zoo zal het ook wel gaaa met deze „haar"-tentoonstelling: de natuurlijke smaak van de vrouw zal haar voor overdrijving behoeden. Laten we dit hopen, op zijn minst 3

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 12