wRffw él J M VROUWEN 1 VOOR Nieuwe Leidsche Courant B.CONRADS&Co. DE HEMELVAART fiEBR- HEUS' KOLENHAMiFL ï'V&jff wM at-^""asS^S,»- 5l'"J§ Wat zullen wij eten Menu's voor heel de week ZONDAG: Witte ragoutsoep. Kalfsrol- lade snijboontjes gekookte aardappelen. Sinaasappelcompote. MAANDAG: Spinazie harde eieren. Gebakken aardappelen biefstuk tomatensla. Caramelvla. DINSDAG: Andijvie uit het zout witte boonen varlcenskrabjes. Cttroenrijst WOENSDAG: Kerry soep. Postelein gekookte aardappelen runder gehakt. Griesmeelpudding met frambozensap. DONDERDAG: Raapstelen gekook te aardappelen roastbief. Appelr VRIJDAG: Italiaansche vischsoep. appelsla harde eierenkropsla. Citroenvla. ZATERDAG: Bloemkool gekookte aardappelen saucijsjes. Fruit. De weg naar het hart Menu's, recepten, enz. HAMBROODJES (6 stuks) 6 dunne sneedjes brood, 3 eieren, 150 gr. ham, 150 gr. koud kalfsvlcesch, 20 gr. bloem, 20 gr. boter, 2 d.L. bouillon. Boter en bloem verwarmen, den bouilon toevoegen, de saus 0 minuten koken. Vleesch en ham fijnhakken en bij de saus voegen. De korstjes van het brood snijden en op ieder stukje brood een laag van de vleeschmassa plaatsen. De eieren in een kom doen en door elkaar roeren, broodje voor broodje er in leggen en bedruipen met de eieren, voorzichtig er uit nemen en in paneer meel rollen, dan de broodjes bakken in heet kalfsvet of reuzel. WITTE RAGOUTSOEP 1 L. bouillon van kalfsvleesch (500 Gr.), 50 Gr. boter, 50 Gr. bloem, zout peper, 1 d.L. melk, 2 eierdooiers. Boter en bloem op de kachel vermen gen, langzaam, al roerende den koken den gezeefden bouillon toevoegen, de soep al roerende 10 minuten koken, dan de melk toevoegen, het zout en de peper. De soep afmaken met de eierdooiers in de soepterrine te kloppen en lang zaam de soep erbij te voegen. CORSAIRES 125 Gr. bloem, 200 gr. vleeschresten, 1 dL. water, 1 dL. bouillon of jus, 2 eieren, 1 uitje, peper, zout, 1 lepel soya AO gr. boter. Kook het water met de boter, voeg iets zout toe en de bloem en laat het doorkoken, tot het deeg als een bal door de pan rolt. Voeg dan van 11 vuur één voor één de eieren toelaat 't deeg koud worden en rol het uit. Snijd vier kante stukjes van 't deeg, beleg ze met wat van de vleeschfarce, gemaakt van de vleeschresten, de jus of bouillon, uitje, peper, zout en een lepel soyasla de lapjes deeg zoo dubbel dat een drie hoekje gevormd wordt. Bestrijk den rand met eiwit en druk de randen ste vig op elkaar; bak de corsaires in heet frituurvet. Laat ze op grauw papier uitdruipen. CITROENRIJST 200 Gr. rijst, 7 d.L. water, 200 gr. sui ker, een weinig zout, sap van 2 citroe nen, schil van 1 citroen. De rijst goed gaarkoken in 7 d.L. water en zout ongeveer uur, de ge raspte schil toevoegen, de suiker en het citroensap. De rijst goed laten bekoelen en dan geheel koud laten worden in een om gespoelde vorm. Men geeft er vanillesaus of geslagen room bij. ITALIAANSCHE VISCHSOEP 2 mooten kabeljauw (400 gr.) of 1 schelvisch van 500 gr. of tarbot of griet. 1 L. water, 2 gr. zout, 1 uitje, 1 laurierblad, 1 klein blikje tomaten- purée, 30 gr. parmezaansche kaas, 25 Gr. bloem, 20 gr. boter, A dun gesneden oudbakken sneedjes brood zonder korst. De mooten kabeljauw friscli was- schen of de andere visch van kieuwen en ingewanden ontdoen en daarna wasschen. Visch gaarkoken in het water met ui en laurierblad, den bouillon door den zeef gieten. Een witte soep maken van boter, bloem, vischbouillon, de torna- tenpurèe toevoegen en geraspte kaas. Mooie stukken visch in de soep dienen. De sneedjes brood in de boter licht bruin bakken en aan de soep in de ter rine toevoegen. Men dient er geraspte Parmezaan sche kaas bij. De Japansche vrouw Haar emancipatie De emancipatie der vrouw in mo dern Japan neemt meer en meer toe en thans is gebleken, hoe ook de Ja pansche vrouw in staat is, leiding te geven. Drie der meest vooraanstaande Japansche vrouwen zijn: een uitgeefster van e en belangrijk tijdschrift voor vrouwen, die tevens aan het hoofd van een groot onderwijsinstituut staat; een moeder van achttien kinderen, die de algeheele leiding van een der grootste bakkerijen van het land heeft en ten slotte een leidster van een parelhandel in het industriecentrum Osaka. (Deze drie vrouwen zijn sprekende voorbeelden van den veranderden geest, die ook het wezen der Japansche vrouw van heden kenmerkt. Bij de laatste stemmingen verkregen zij bijna het kiesrecht; verwacht mag worden, dat zij dat inderdaad binnen enkele jaren zullen veroveren. De positie van de vrouwen hangt echter voor een zeer groot deel af van de omgeving, waarin zij wonen. Zoo zijn de Wcster- sche denkbeelden in de moderne Ja pansche steden natuurlijk veel meer tot haar doorgedrongen, dan zulks ln de kleine plaatsen het geval Is. Niet alle vrouwen echter doen aan dit mondaine leven mee. (Gelukkigl zouden wij willen zeggen). Slechts op korten afstand van Tokio bevinden zich nog zeer velen, die zich be schaam zouden gevoelen, indien zij ln een dancing kwamen en zich met m*y derne kleeren en kortgeknipte haren zouden moeten vertoonen. De mannen zijn hier nog altijd lang niet zoo beleefd tegen de vrouwen als men dit in een land met moderne op vattingen zou verwachten. Wanneer een man in Japan opstaat om zijn plaats aan een vrouw af te staan, dan is men daarover min of meer verbaasd terwijl het zelfs in trams een gewoonte is, dat de vrouwen blijven staan, toe dat de mannen een plaats hebben. In Kyoto, de vroegere hoofdstad van Japan, leidt een zekere mevrouw Su zuki een groote brood- en banketfa- briek, die behalve aan een uitgebreid© clientèle aan alle voorname hotels le vert en tevens heeft zij bij de keizer^ lijke universiteit een lunchroom. De zaak was reeds jaren in handen van haar familie en werd tot dusverr© geleid door de mannelijke leden ervan, totdat zij eenige jaren geleden haar man verloor en met de zorg voor acht kinderen achterbleef. Zij nam zelf de teugels in handen, heeft speciale soor ten buitenlandsoh gebak, pasteien en», volgens Europeesche recepten laten maken, met het gevolg, dat haar zaken een enorme uitbreiding moesten onder gaan en bij de grootste fijnproevers uitstekend bekend staan. Ofschoon zi| zelf de typische Japansche kleeding is blijven dragen, vindt zij het vanzelfspre kend, dat haar dochters moderne be grippen hebben en zich modern klee den. Mevrouw Suzuki is de meening toe gedaan, dat de vrouw zich slechts dan vrij zal gevoelen, indien zij in staat ls ook financieel voor zich zelf te zorgen en haar dochters hebben evenals haar zoons een werkzaam aandeel in haar zaken. Een school welke door 400 leerlingen bezocht wordt, waarvan mevrouw Hani de leiding heeft, is op coöperatie ven grondslag ingericht en het werk wordt onder de leden onderling ver- De school is ondergebracht in een zeer modern gebouw, door een Ameri- kaansch architect ontworpen. Genoem de directrice is tevens uitgeefster van een vrouwenblad, dat een oplage heeft van 10.000 exemplaren en zich ten doel stelt, de moderne begrippen onder de Japansche vrouwen te verbreiden. Ook op huishoudelijk gebied wordt menige wenk gegeven en wel in het bijzonder wordt gelet op het doelmatig werken en op vereenvoudiging in de kinder- kleeding. De derde vrouw, die wij noemden, heeft in een der hoofdwijken van Osa ka een uitgebreiden parelhandel. Be halve deze vrouwen, vindt men er nog ontelbaar vele die, zonder bepaald aan het hoofd van groote bedrijven te staan, toch een plaats van beteekerrls innemen in vergelijking met de vroe gere positie der vrouw en die zich met sociale en politieke vraagstukken be zig houden. Langzaam maar zeker beginnen de Japansche vrouwen, die jarenlang zoo achtergesteld waren bij de mannen, to strijden voor gelijke rechten. Tapijten en Karpetten Hun onderhoud Bij het onderhoud van een kleed, zoowel van een vast als van een los, moet men er steeds op bedacht zijn zoo min mogelijk stof in de omgeving te daar dit voor de gezondheid is. Het gebruik van een stof zuiger is daarom zeer aanbevelens waardig, daar het stof zich dan niet in de omgeving verspreidt, maar dade lijk in het daarvoor bestemde reser voir gebracht wordt, vanwaar uit het zonder bezwaar verwijderd kan wor den. Ook slijten de tapijten minder door deze wijze van behandelen, daar door het schuieren steeds wol meege nomen v ordt, wat met een stofzuiger niet het geval is. Schuiert men echter de tapijten, dan gebruikt men hiervoor een harden of zachten schuier, al naar de aard is van het kleed, dat ge schuierd moet worden. Een Amerikaan sche veger kan in een klein gezin des noods voor de dagelijksche beurt ge bruikt worden, maar is in een groot gezin alleen geschikt om even bij te vo gen. Voor het schuieren heeft men, behalve een schuier, noodig een mid del, dat de stof vasthoudt. Daarvoor kan men gebruik maken van vochtige theeblaren, vochtig wortelloof, en bij groote beurt, wanneer men het stofbin dend middel op het kleed wil strooien, zuurkool op heel lichte tapijten. Ook zout en vochtige papiersnippers kun nen bij gebrek aan wat anders goede diensten bewijzen, terwijl geprepareer de middelen als flevo, sookleen, enz., hoewel duurder, vooral zeer goed te gebruiken zijn bij het vegen van groote lokaliteiten en gladde vloeren. Verder moet men een goed stof blik hebben, d.i. een blik, waarvan de rand scherp en plat is. Geverfd ijzeren blik ken zijn het gemakkelijkst en het goedkoopst, mits de rand niet rond staat. Geëmailleerde blikken hebben een dikken rand, wat lastig is m hert gebruik. Koperen blikken zijn c»3ur en lastig in het onderhoud. Bij het schuieren moet men er steeds voor zorgen, dat het stof het raam uit gaat, zoodat njen dus schuiert naar het raam toe. Ook moet men zoo ve gen, dat het stof dadelijk op het blik komt en dat men niet zelf het opge jaagde stof inademt, dus liefst op zijde van het blik zit. Den schuier houdt men liefst bovenop vast, daar men dan meer kracht kan zetten, dan wanneer men het aan den steel vast houdt. Bij een kleine beurt volstaat men met éénmaal te schuieren, zoowel bij vaste kleeden als karpetten. Bij groote beurt is er echter verschil tua- schen karpetten en vaste kleeden. Kar petten worden dan geklopt. Moet dit door twee personen gebeuren, dan moet er bij het uitkloppen op gelet wor den, dat dit niet te hardhandig ge beurt, daar anders kans voor scheu ren in het midden bestaat. Daarna wordt het karpet nog eens afgeschui erd en opgevouwen. Gemakkelijker is het echter, het karpet over een stok te hangen, het daarna uit te kloppen met een mattenklopper en af te schuieren. Vaste kleeden worden bij de groote beurt tweemaal geschuierd, terwijl men tusschen de beide beurten het stof laat zakken. Men kan zien, of ze schoon zijn door er met de hand op te kloppen, waarbij er geen stof meer mag uitkomen. Is het kleed, voordat men begint te schuieren, erg vuil, dan kan men het stof met de hand of met den matten klopper wat opkloppen, doch deze laat ste methode is niet best voor het kleed Na het schuieren kan men zoowel vas te als losse kleeden afnemen met een vochtigen doek, gedrenkt in water en azijn of in een sla Bloemen geven „Zeg het met bloemen!", staat in de etalage van het groote bloemenmaga zijn, en geinspireerd door deze spreuk gaat de jongeman naar binnen en koopt... voor zijn moeder wat bloe men. Wat dacht u dan? Voor een vrouw? Dat zal ook wel voorkomen en het zal even aardig zijn. Iedere vrouw verheugt «zich over bloemen... die lief tallige kinderen der natuur. En eigen lijk moest iedere man de vrouw, dde van bloemen houdt, het plezier doen, ze haar te geven. Daarover zijn we het allemaal eens en daarover gillen we het hier dan ook niet hebben. Ook over het feit: „Ik geef bloemen" zijn we het allemaal eens; maar over de vraag: „Hoe geef ik bloemen?", heersoht oog eenige onzekerheid. Dus heeren en ook gij dames, die bloemen meebrengen voor een andere vrouw, laat ons vaststellen: men geeft bloemen, maar niet het papier! Zelfs als ze in den duursten winkel van de stad gekocht zijn en de firma naam op het papier, u heimelijk stille bewondering zou doen oogsten, u moet èn papier èa den speld die er aan zit, voor de deur er af halen. U geeft bloe menen geen papier. Ieder gebruik heeft een grond-ge dachte en de „vormen" zijn lang niet zoo „leeg", als men wel eens wil den ken, alleen vergeet men dit vaak. Ook u kunt deze fout gemakkelijk aflee- ren, als u bij uzelf zegt, dat de teere, geurende bloemen de beteekenis van uw geschenk dragen. Een beteekenis, die het papier met den naam van de duurste firma en de speld, nooit kun nen dragen. Dus: „zeg het met bloemen!" En dan nog iets: men brengt als heer, en ook als da me (als het tenminste niet om een ver jaardag gaat!) nooit bloemen mee voor de dochter des huizes; maar altijd voor de moeder. Wil men echter om bepaal* de redenen ook de dochter oen ruiker aanbieden, dan moet men twee boeket ten koopen. Zelfs op risico, dat beide nu een stuk kleiner uitvallen, dan wanneer men er één gekocht had. Laat het u echter een troost zijn, dat niet de grootte van de ruiker, bloe men waardevol maken als geschenk; maar haar schoonheid; en de wenscü iemand met kleine gaven genoegen te 4 VRIJDAG 26 MEI 1933 Bijblad van de Verschijnt des Vrijdags Bureau Breestraat 123 Leiden Tel. 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 Rotterdam Groote Markt 8 Filiaal 's-Gravendijkwai 130 Dames Handwerken: WEBEFIX 35 c.M. f 1.—55 c.M. 11.45 85 c.M. f 1.95 per Meter om te weven zonder toestel. Wijkverpleegster Zij kwam moe thuis en viel in een laag stoeltje neer. 't Was ook zoo'n zware dag geweest; ze had juist de drukke wijk gehad vandaag. Wat een ellende had zij weer gezien! Martha Limmenga was wijkverpleeg ster in een der groote provinciesteden .van het Noorden. Zij was niet jong meer, de vijf en dertig al geruimen tijd voorbij, maar haar gezicht had nog veel van de vroe gere frischheid en aantrekkelijkheid. Verdriet had haar donker haar ver grijsd. Ook had het diepe plooien ge grift om haar mond en donkere krin gen getrokken onder de oogen. De groote klok sloeg juist haar acht doffe, aware slagen, toen er gescheld werd. 't Was do postbode, die plicht matig de eene straat in en de aadere straat uitging, hier en daar stilstaande om goede en slechte tijdingen van zegen en ramp te brengen. De deur van Martha's kamer werd geopend en de hospita trad met het theeblad in de handen het gezellige, eenvoudige vertrek binnen. Zij zette het theeblad op de tafel en ging heen. Op het blad lagen verscheiden brie- Martha nam ze een voor een op, be keek de adressen, lei ze haastig neer en greep met zenuwachtige hand naar het onderste couvert, een grooten vier kanten brief met buitenlandsche post zegels. „Van hem!" fluisterde zij zacht, terwijl zij als versuft op het adres bleef turen telkens weer opnieuw le zend haar adres, geschreven met een flinke, duidelijke mannenhand. Toen opende zij met bevende vingers de en veloppe en begon te lazen. Aan het einde gekomen zonk haar gelaat dieper en dieper en zij schreide, een bitter, hartstochtelijk gesnik. Moe viel ze in haar stoeltje terug en dacht aan het verleden, aan dien inooien, jongen tijd, toen alles haar zoo schoon toescheen, en ze zoo gelukkig was Zij was juist twintig jaar geworden toen Leo Westerga bij haar ouders het jawoord kreeg. Wat waren zij beiden gelukkig! Hij werkte op een groot handels kantoor en zou na één jaar naar Indië worden overgeplaatst, terwijl ze na nog een jaar, als hij zich ginds vol doende had iagewerkt, trouwen zou den, per volmacht. Zij had wel tegen dien tijd opgezien, dat hij voor een heel jaar van haar nou weggaan, maar blijken liet ze dit niet; ze wilde flink wezen. Dan zou ook het afscheid niet al te zwaar zijn, voor hem. De weken en maanden vlogen voor bij, te spoedig was het uur van ver trek aangebroken. Samen gingen zij aan boord, bekeken de hut op de groote boot, en daar was het, dat hij haar ia de oogen had ge keken en haar gevraagd, had: „Je zult me trouw blijven, niet, Martje?" „Over een jaar zal ik je ginds opwachten, misschien wel aan dezelfde boot, Martha!" En toen? Stil waren de dagen voorbij gegaan. Hij heeft voor 't laatst den Berg bestegen, En Zijn disciplenschaar met Hem; Nu klinkt nog eens Zijn vriendenstem, E'n uit zich in den jongsten zegen; Daar rijst voor hun verbijsterd oog De Heer, nog zegenend, omhoog En zweeft den ruimen hemel tegen. De Jongren waren diep verslagen, En hielden 't oog ter aard gebukt, Als van een vreemden droom gedrukt, En durfden vraag noch uitroep wagen. Hun Heer was heerlijk weggegaan! Maar wie, wie zou hun ciel voortaan Versterken, leeren, onderschragen? Weer beuren zij den blik ten hoogen, Of niets meer zichtbaar zij van Hem! Daar vangt hun oor een hemelstem; Twee englen stonden voor hun oogen: „Gij Galileërs, staart niet meer! „Uw Heer komt even zeker weer, „Als Hij van U is weggetogen!" Zoo treurt niet als verlaten wezen, Keert weder naar Jeruzalem; Gedenkt, vereert, verkondigt Hem; Hij zal ook deze smart genezen. Gaat henen en verwacht den Geest. Hij komt, Hij komt op 't Pinksterfeest! De Zone Gods zij luid geprezen! NICOLAAS BEETS Stil en vlijtig wei'kte zij met Moeder aan haar uitzet. Moeders hart schrei de in stilte, als zij dacht aan het uur, waarop haar oudste naar het verre Indië nou vertrekken, wellicht voor immer De lange, prettige brieven, die uit Indië kwamen, werden met genoegen en geluk voorgelezen. En dan 's avonds, vóór die gelukkige Martha ging sla pen, las ze zijn brief nog eens over, niet een-, maar twee- drie malen. Maar toen er aoht maanden waren verloopen, werden die brieven in getal minder, en Martha bemerkte, dat zijn genegenheid scheen te verflauwen, 't Gebeurde, dat zij in vier weken niets ontving, maar twijfelen aan zijn trouw, dat kon zij niet. Het jaar liep ten ein de, en Martha vroeg, wanneer hun huwelijk zou plaats vinden. Op dit schrijven kreeg ze eerst eenige maan den later het antwoord, dat hij het beter vond, het trouwen wat uit te stellen. De reden waarom schreef hij niet, en haar beangst vragen werd nimmer door hem beantwoord. Toch wachtte zij. Hij had haar im mers trouw beloofd. Dan eens dacht zij, dat hij ziek tzou wezen, zwaar ziek, en dan weer kwam het denkbeeld bij haar op, dat Leo dood was, gestorven in den vreemde. Een jaar ging /oortrij, een lang jaar vol wachten en toch nog vol hoop. Toen, ineens, wist zij het: Leo was haar niet trouw gebleven. Eindelijk had hij aan zijn ouders geschreven, DE MAANDAGSCHE SCHRIK der ouisvrouw tan vermeden women door aanvrage onzer speciale tarieven voor de GEZINSWASCH. N.V, Stoom Wasch- en Strijkinrichung vh.J.J. DE LANGE. Overschie Te' 42880 Dat is goedkoop! Actetassche-.i vanaf f 1.75 volle maal met versterkt handvat f2.25. Vei ligheidslot f 2.50. rrima Kalfsledei f 2.75 n 7 3.50. Boodschaptasschen p. s. 70 cent. Geldbeurzen 40 en 50 cent. IJzerg. Veters 12 voor 15 en 20 cent. Bruin koordveters alle kleuren. Poets en Wrijf artikelen L. TERLOUW. Adamshnfstraat 27 Elect. Schoemakerij „De Gunst" Tilefoon 57135. Rotterdam dat hij getrouwd was. Of hij gelukkig was geworden, daarover had liij met geen woord gerept, ook niet over zijn kleine Martha, 't Viel Leo's ouders zwaar haar de waarheid te vertellen. Martha werd er ziek van, maar ook leerde zij daardoor stil te zijn en te dragen, wat haar door God was opge legd. Later werd zij verpleegster. Zuster Martha was geliefd in het groote Ziekenhuis. Toen zij haar diplo ma gehaald had, werd zij naar huis geroepen, maar haar lieve moeder, die ernstig sukkelde. Een half jaar werd «zij door haar dochter met zorg opge past, toen stierf zij, en Martha bleef met een klein zusje alleen. Ze solli citeerde naar een betrekking als.wijk verpleegster. Het was een zware taak, die zij op haar schouders had ge nomen. Aan vele sterfbedden had zij in den afgeloopen winter gestaan, maar blijde gezichten zag zij ook, als zij door de armelijke wijken der stad ging Zuster Martha streek den brief, dien zij op haar schoot had liggen glad en begon hem opnieuw te lezen. „Je hebt mij veel te vergeven, heel veel. Daarom durfde ik je niet schrij ven, maar nu het uit is met mij, nu ik nog maar enkele maanden kan le ven, kom ik met een vraag tot je, en ik smeek je Martha, vervul mijn laatsten wensch, om onze oude liefde. Onne liefde was echt, maar ik ben zwak geweest. Jou alleen hob ik echt lief gehad, en niemand anders. Do Wningmachines met 5 laar garantie! BICIJCLE 15 75 en 16 80 VICTORY tevens mangel 17 50 ACME, idem Idem 25 00 Reclame: Wringers op kogels 115 0 Reclame: Wringerbokken zware 1 90 Reclame: Gegalv. Teil 65 cm 1 08 bii J VAN DER TOORN Co. R'dam Mathenesserweg 77'79. tel 33628 KOOS LUIJKENAAP GEEFT LES In: Orgel- en Pianospel Billijke «•onditles Prima refer. Burgemeester Meineszplein 11 Teleloon 3P440 - ROTTERDAM Mode-Vakscholen voor het COSTUUMNAAIEN, Nuttige en Fraaie Handwerken enz. - Ochtend-, Middag- en Avondlessen Speciaal Cursus voor Meisjes van 1418 jaar - Mevrouw C. v. d. WAL-CRAMER BEUKELSDIJK 94 hoek Adriën Milderstraat ROTTERDAM. GEZ. AALDERS PROVENIERSSTRAAT 54 ROTTERDAM Ruime sorteering: DAMES KOUSEN in Zijde, Matzijde en Ajour - HEERENSOKKEN in effen en fantasie - JON GENS- en MEISJES SPORT KOUSEN en SOKJES Alléén ANTHRACIET van: Sedert 1897 JOH HEUS R. Rottekade 135, Telef. 42002 HOTTE RD AM l

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11