VRIJDAG 26 MEI 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND NIEUW BRITSCH VOORSTEL AANGENOMEN DE VEILIGHEID VERGROOT BELANGRIJKE VERKLARING VAN NORMAN DAVIS Namens de Britsche regeering heeft de minister van buitenlandsche zaken, sir John Simon de ontwapeningsconferentie een nieuw ontwer p-v erdrag voor gelegd voor de bepalingen betreffende de veiligheidspolitiek van het ontwapenings verdrag. Het voorstel heeft den volgenden inhoud: In geval van een schending of dreigende schending van het pact van Kellogg lean óf de Volkenbondsraad óf een staat-onder- teekenaar van het ontwapeningsverdrag, die geen lid is van den Volkenbond, een di recte beraadslaging voorstellen tusschen den Volkenbondsraad of de plenaire assemblée van den Volkenbond en een anderen staat- onderteekenaar van het verdrag. Een dergelijke beraadslaging houdt Gedaclitenwisseling bij een dreigende schending van het pact van Kellogg ter vermijding van een conflict en tor hand having van den vrede. In geval van een schending van het Vol- kcnbondspact aanwending van allen in vloed tot herstel van den vrede. Indien het herstellen van den vrede on mogelijk is geworden, moet worden vastge steld. welke partij verantwoordelijk moet worden gesteld. De Amerikaansche ambassadeur Norman Davis legde bij de behandeling der veiligheids bepalingen van het Engelsche ontwape- ïiingsplan eennieuwe principieele verklaring af betreffende do veilig heidspolitiek der Amerikaansche regeering, volgens welke de Vereenigde Staten verdere veiligheidsverplichtingen voor de toekomst op zich nemen. Hij verklaarde, dat de Amerikaansche regeering de volgende ver klaring, welke nog voor de onderteekening van het ontwapeningsverdrag in haar defi nitieve redactie zou worden vastgesteld, bij de ratificatie van het ontwapeningsverdrag zal afleggen: Het feit erkennend, dat iedere schending of dreigende schending van het pact van Kellogg een aangelegenheid is, welke alle staten-onderteelcenaars van het ontwape ningsverdrag betreft, verklaart de Ameri kaansche regeering in geval van een schen ding of dreigende schending van het pact bereid te zijn te onderhandelen in den geest van de handhaving van den vrede in geval een beraadslaging te dien einde tot stand komt ingevolge de artikelen van het eerste deel van het ontwapeningsverdrag. In geval de Amerikaansche regeering toe stemt in een door een conferentie van mo gendheden genomen beslissing betreffende de vaststelling van den aanvaller neemt Amerikaansche regeering op zich, zich van ieder optreden te onthouden. Norman Davis wees er op, dat het En gelsche voorstel een uitstekende uitwerking van de bepalingen inzake de veiligheids politiek beteekent en in volledige overeen stemming is met de laatste verklaring der Amerikaansche regeering. De hoofdcommissie heeft het nieuwe voor stel van sir John Simon over het sluiten yan een consultatief pact in eerste 1» zing aangenomen. Donderdag werden de sinds vele maan den afgebroken onderhandelingen inzake de vlootkwestie hervat. In de debatten zijn de bepalingen van het Britsche ontwapenings plan op sterken tegenstand der meeste an dere vlootmogendheden gestuit, alleen de .Vereenigde Staten steunden het plan. De gedelegeerden van Frankrijk, Japan en Sovjet-Rusland oefenden scherpe critiek uit op het Engelsche voorsteL Massigli (Frankrijk) wees er op, dat het Britsche plan groote hiaten en onduidelijk heden vertoonde en het algemeen principe der kwalitatieve ontwapening opgaf. Hij trachtte aan te toonen, dat het Engelsche plan in tegenspraak is met het Londensche ylootverdrag. De Jnpansche gedelegeerde critiseerde op scherpe wijze het Britsche plan en ver klaarde, dat Japan er niet mede accoord gaat, dat de vlootverdragen van Londen en Washington volgens het (Britsche voorstel worden genomen als basis van de nieuwe ylootovereenkomst. Dowgalewski, de gedelegeerde van Sovjet- Rusland, zeide, dat het Engelsche plan de ongelijkheid tusschen de groote en de klei ne vlootmogendheden vereeuwigt Het Brit sche plan is volgens Dowgalweski een be wapeningsplan en geeft aan de groote mo gendheden de volledige vrijheid hun res pectieve vlooten te vergrooten. De Italiaansche gedelegeerde, Markies Soragna zocht te bemiddelen, doch stelde zich hierbij op de basis van het Engelsche plan. Slechts de Amerikaansche gedelegeerde Norman Davis, verdedigde het Britsche plan en verklaarde, dat de groote vloot mogendheden reeds een uitnemend voor beeld eener waarachtige vermindering had den getoond en dat het Engelsche ontwa peningsplan beslist tot een resultaat der conferentie zou kunnen leiden. De belangrijke tegenstellingen, die in de Hoofdcommissie bij de behandeling der vlootkwestie aan den dag zijn getreden, hebben sterk de aandacht getrokken. Het blijkt, dat hier nog groote onoverbrugbare tegenstellingen bestaan, waardoor de mo gelijkheid van het afsluiten eenige over eenkomst nog geheel in het duister ligt. Het ziet er naar uit, dat overeenstemming inzake het vloot vraagstuk voor den aan vang der economische wereldconferentie welhaast onmogelijk is. Vertrouwelijke besprekingen Tusschen Paul Bcmcour, Simon en Nor man Davis heeft na de besprekingen der hoofdcommissie een vrij langdurige ver trouwelijke bijeenkomst plaats gevonden, waarin, naar verluidt, de formuleering van het Viermogendhedenpact is behandeld. ïsjii heeft president Roosevelt medege- "deeld, dat het door Amerika vastgestelde begrip „aanvallor-iatie" niet door Japan wordt goedgekeurd, omdat de interpretatie van dit begrip in de verschillende wereld deel en anders is. STAAT EN VOLKSWEZEN EEN REDE VAN VON PAPEN Vice-kanselier Von Papen hield op He melvaartsdag op den Iburg in het Teutobur- ger Woud een rede, die aansloot aan een rede van Hitler. Hij zeide, dat het Duitsche volk na Bis marck en vooral na Versailles, teveel ver snipperd was. Het derde deel der Duitschers in Europa woont zelfs nog buiten de Rijks grenzen. Wilson wist niets van den Oost-Europee- schen gordel van gemengde volkeren, van de onmogelijkheid om staats- en volksgren- zen samen te doen vallen, toen hij voor Europa het zelfbestemmingsrecht der volke ren proclameerde. De Parijsche verdragen hebben de balkaniseering van Europa ver sneld, de haarden van onrust vermeerderd, de versplintering der volkeren bevorderd De bescherming der minderheden door den Volkenbond en het Haagsche gerechtshof heeft, waar het noodig was geen werkelijke hulp geboden. Het passieve beschermings- recht heeft gefaald, een actief volksrecht ontbreekt. Minderhedenrecht is tot een leeg woordenidealisme geworden. Waar ligt de fout? De staat zuigt het volksleven uit, laat niets eigens meer leven. De krachtige 6taat heeft evenwel een levenden tegenspe ler noodig, het volkswezen, dat uit bloed en bodem geestelijk leven draagt Staten ont staan en vergaan. De historische eenheid can lichamen en zielen, van taal en zeden, die uit den aard van hun wezen buiten den staat.ligt, maakt het eigen bestaan uit van het volkswezen. Dat heeft de jeugd voor voeld, toen zij de sedert lang verstopte bron van het volkswezen weer openlegde. Dat is ook de gezonde trek in de, juist begrepen, rasgedachte: het denken in „grondverbon- denheid", in familie, in „geslachtsopvolge- lijkheid" en in erfelijke afstamming. Dat juist wij Duitschers de eerste stappen doen naar een nieuwe staatsopvatting en een nieuw uit het volk geboren denken, is geen toeval. De Europeesehe situatie en de verdeeling van ons volk over talrijke staten een noodlot, dat wij deelen met alle Oostelijke, Centraal-Europeesehe volkeren dwingt ons tot voortdurend beschouwen van het probleem, aan welks gebrekkige oplossing het gebalkaniseerde Europa ziek ligt. Toen de Duitsche rijkskanselier in zijn groote buitenlandsch-politielce redevoering er van sprak, dat het revolutionaire Duitschland iedere germaniseering ver werpt en 'n bijzondere achting gevoelt voor heeft hij zich ook op buitenlandsch-politiek gebied geestelijk revolutionair betoond. De gedachte van het eigen bestaan dei volkeren zal een der groote revolutionaire verworvenheden worden van het na-oorlog- sche Duitschland. Het mag niet blijven bij een volkeren- scheidend nationalisme, maar het moet komen tot een volkerenverbindende bevei liging van het volkswezen. Duitschland ziet den plicht deze verande ring in te leiden. Deze plicht vindt zijn ooi-sprong in het groote verlangen naar vrede van het Duit sche volk, in zijn verantwoordelijkheid vooï Europa en in de noodzakelijkheid Centraal- Europa te reorganiseeren, zonder het to verwikkelen in oorlogsexperimenten, waar voor het aan de staatsgedachte hangende nationale denken een groote prikkel biedt Aangezien het zijn verantwoordelijkheid x>r Europa voelt, zal het zich er voor hoeden oorlogsexperimenten uit te lokken. Het liberaal-Westelijke denken moet wor den afgelost door een nieuwe ordening, die het naast elkander leven der volkeren ln ons gemartelde werelddeel veilig stellen zal De algemeene raad van het Britsche vak- vereenigingscongres heeft besloten over te gaan tot een boycot van alle Duitsche goe deren als protest tegen de politiek der Hitier regeering tegen de vakvereenigingen, de so cialisten en de coöperaties. Van dit besluit zal aan alle aangesloten organisaties, welke vier millioen leden tellen mededeeling worden gedaan. D coöperaties zullen zich waarschijnijk bij dezen boycot aansluiten; deze tellen zes millioen afne- Hij belooft niets De Fransche socialisten hebben eenige da gen geleden in een schrijven aan den Fran- schen minister-president hun standpunt in zake de financieele problemen uiteengezet en er op gewezen, dat zij in bepaalde gevallen, indden met hun eischen geen re kening zou worden gehouden, de regeering niet danger zooa'ls tot nog toe zullen volgen. Daladier heeft thans schriftelijk geant woord en verzekert den socialisten, dat hij de tegenwoordige meerderheid bijeen wenscht te houden. Hij verlangt echter dat zij hem niet in onnoodige moeilijkheden zuiden brengen. Hjj doet in zijn brief geen enkele toezegging op financieel gebied. DE SOCIALISTEN VERDEELD De Fransche Kamer heeft Woensdagmid dag haar begrootirigsdebat verdaagd, ten eerste in verband met het feit, dat de Ka mer heeft besloten het bezuinigingsamende ment van den Senaat, waarbij alle uitga ven behalve de militaire met 5 pet. worden verminderd, uit de begrooting te lichten. Daarnaast schijnt echter ook het geschil in de socialistische partij van invloed te zijn geweest bij de verdaging der debatten. De socialistische Kamerfractie had Woens dagmiddag met meerderheid van stemmen besloten ook in tweede lezing voor de be grooting f.e stemmen. Het dagelijlcsoh be stuur der partij nam daarop echter een resolutie aan, waarin de Kamerfractie er opmerkzaam op werd gemaakt, dat haar besluit in strijd is met de besluiten van 't partijcongres van Avignon. Zeer waarschijn lij'k zuilen de socialisten vandaag vóór de begrooting stemmen en zal de strijd tusschen fractie en partijleiding zich dan afspelen vóór de definitieve 'beslissing over de be grooting valt (31 Mei). ROOMSCHE MEETING TE MtiNCHEN VERBODEN MüNCHEN, 26 Mei. De groote Katholieke meeting, die hedenavond door de Volksver- eeniging voor het Katholieke Duitschland zou worden gehouden, en waarbij o.a. de bekende Jesuitenpatcr dr. Mucke-mann te München het woord zou voeren, is verboden JAPAN EN CHINA WAPENSTILSTAND ONDERTEEKEND Het voorloopige Japansch-Chineesche wa penstilstandsaccoord is heden door de opper bevelhebbers der Chineesche en Japansche legers in Miyoen onderteekend. Op alle fron ten is het vuur stopgezet- De Chineezen zullen, naar verluidt, vol gens het accoord moeten terugtrekken op een lijn, die loopt ten Zuiden van de spoorweg- lijn van Kalgan naar Peking en Tientsin. De Japanners blijven voorloopig in hun stellin gen. De onderhandelingen over 'n definitieve wapensteilstand zullen zoo spoedig mogelijk geopend worden. De Chineesche troepen trekken gich, op be vel van Tsjang Kai Tsjek, reeds terug. Maarschalk Tsjang Kai Tsjek verklaarde, dat het conflict met Japan slechts dan kan worden bijgelegd, indien Japan geen onrede lijke eischen stelt. Te Tokio wordt semi-officieel meegedeeld, dat op grond van overeenkomsten tusschen Chineesche en Japansche instanties, de text an het Chineesch-Japansche wapenstil standsaccoord niet zal worden gepubliceerd. SPOORWEGONGELUK BIJ WINBLEDON Bij een ontsporing op Hemelvaartsdag van een exprestrein nabij Wimbledon in Enge land, vielen verscheiden wagens om en ver sperden het naburige spoor. Juist op dat oogenblik kwam uit de tegenovergestelde richting een electrische trein, die op de om gevallen wagons inreed. Korten tijd na de catastrophe waren reeds sanitaire colonnes gearriveerd, die de doo- den en gewonden uit de puinen borgen. Ver scheiden zwaargewonden verkeeren nog in levensgevaar. Volgens een der laatste berichten is het aantal dooden 6, dat der gewonden 40. PETROLEUM-MONOPOLIE IN DE FRANSCHE KAMER AANGENOMEN De Fransche Kamer heeft voor de tweede maal de monopolie-wetgeving voor petro leum met 360 tegen 232 stemmen aangeno men, zoodat de wet thans in derde lezing naar den Senaat gaat. Uit Nairobi wordt gemeld, dat 130 deden an een Somali-slam uit Italiaansch Somali- land, die zich met hun kudden van hun stam hadden afgescheiden om naar de En gelsche kolonie Kenya te trekken, in de wil dernis zijn verdwaald en bij gebrek aan drinkwater in een volkomen droge streek van dorst om het leven zijn gekomen. Zij werden gevonden door verkenners, die wa ren uitgezonden om hen op te sporen. BERLIJN, 26 Mei. Hedenmorgen vroeg brak door tot nog toe onbekende oorzaak brand uit in de Goerz-Fabriek der Zeiss- Ikon-fabrieken te Beritijn-Zehlenker. Het vuur greep met groote snélheid om zich heen en de brandweer bond den strijd met 16 stralen aan. Het vuur, dat in de expeditie was ontstaan, tastte de voorraden ruw ma teriaal aan, doch tegen 8 uur was men den brand meester. De aangerichte schade is aanzienlijk. Twee dooden, één zwaargewonde. Tijdens de internationale vlieg-, auto- en motorwedstrijden te Wiesbaden is Donderdag een met den piloot en twee passagiers bemand Klemrr.-vliegtuig, dat na de opstijging onge veer 25 Meter boven de tribune een tocht trachtte te maken, vlak voor de oogen der toeschouwers neergestort op de renbaan. De motor spatte in stukken uiteen. Eén der inzittenden viel uit het vliegtuig eer het den grond raakte en werd gedood. Een tweede werd dood uit de overblijfselen bevrijd. De bestuurder werd zeer zwaar gewond. Leden S.A. en S.S. vormden een wij dien kring om het verpletterde vliegtuig, daar er gevaar voor benzinebrand bestond. De verdere wed strijden werden na het ongeluk afgelast. Het ongeluk is te wijten aan bravoure-zucht. •Vlak ervoor hadden reeds twee andere Klemm- vliegtuigen met veel te lage snelheid een bocht gemaakt ongeveer 20 M. boven de tribune. Land- en Tuinbouw. MINIMUM VEILINGPRIJZEN den verkoop aan do vellinj wanmoezerljgrewaesen do prijzen vastgesteld: Knolselderij 1-n n t>OS 0.50 150 1.bos (kl. bd) 2.— (gr. ld.) 0-60 Kg (kouk.p) V.roege aardappelen tot September ..u.. - 0.75 h red - 0.40 bos jf st. - 1-i, kg. Bloten (kroten) - 0.60 Komkommers - 0.50 Z Z stuks niet hebben opgebracht, USS^Ü! velling worden verkocht of in den handel wor- *en gebracht of voor consumptie beschikbaar orden gehouden. ZIJ moeten ter beschikking aa den regeerlnescommi&sarls worden gesteld. Sport - Derby - Record, dat zijn de drie meest courante boorden, die 't mannetje van Mey brengt. MEY'S BOORDENworden niet gewasschen, maar weggeworpen, wanneer ze smoezelig zijn. Ze blijven veel langer schoon dan gestreken boorden, zijn voordeelig en hygiënisch in 't gebruik. Per dozijn f 1.50-1.60; per stuk 13-14 ets. :r-PIeglng. Berenstraat '12. Den Hangt De Vuu :t afbeelding veler modellen De 135ste algemeene vergadering van de Holl. Mij van Landbouw werd te Amster dam gehouden. De voorz., Dr. H. Loviruk, zeide in zijn openingsrede o.m. dat het gewenscht is dat een kleine Staatscommissie de regeering van advies diene over hulo aan hypotheek- boeren. Spr. memoreerde de nieuwe tarwerege- ling en het nieuwe handelsverdrag met Duitschland, welke een kleine verbetering hebben teweeg gebracht Spr hoonte vurig, dat alles zal worden gedaan om den afzet in Duitschland te ver grooten, voor krachtige maatregelen te dien opzichte moet niet worden teruggedeinsd. Het verheugde spr. dat in de bacon-esport eenige opleving..kan worden geconstateerd Spr. besprak verder in 't kort de moeilijk heden in den landbouw en uitte de hoop, dat de nieuwe regeering dezen krachtig zal steunen. Als plaats voor de Q-.S. najaarsvergade ring werd Alkmaar aangewezen. De positie der veehoudersbedrijven Vervolgens was het woord aan het hoofd bestuurslid K Kuiper, voor het houden van een inleiding over de positie der vee- houd ersbedrij ven. Spr. begon met erop te wijzen, dat on danks de verschillende crisiswetten geen loonend prijspeil is bereikt Wat de zuivelproducten betreft, zal men zich moeten instellen op het bereiken van een loonend prijsniveau bij het bestaan van een wereldmarktprijs van omstreeks 55 cent per K.G. boter. De eenige weg die tot het doel leidt, is productiebeperking. De beoogde maatregelen zijn er alle op gericht, de beperking zonder directen dwang, doch met vrijwillige medewerking van de veehouders tot stand te brengen. Er moet een fonds worden gevormd om het vee op te koopen, welk fonds door een heffing van vermoedelijk 10 cent por pond zal gevormd worden. Voorts is het wenschelijk om den accijns op het geslacht af te schaffen om het ver bruik, na het duurder worden van het vleesch weer iets te stimuleeren. Als langs dezen weg veel vee wordt uit gekocht, dieait er een weg te zijn om dit kwantum te plaatsen. In de eerste plaats denken wij hierbij aan export. De kansen daarvoor zijn zeer gering, doch met alle mogelijke middelen dient er naar te worden gestreefd. Meer malen in het hoofdbestuur is hierbij gewe zen op Rusland, dat voor tientallen millioe- nen aan waarde invoert, doch waarheen wij practiseh niet uitvoeren. Met behulp van dezen enormen invoer dienen wij Rusland te dwingen, voor zoover dit mogelijk is, vee van ons te koopen. Een andere weg is ver nietiging, destructie van vee, doch dit is wel de laatste en minst wenschelijke maat regel. Tenslotte blijft nog als middel over het verduurzamen van vleesch en het be schikbaar stellen aan die klassen van ons volk, die thans practiseh geen vleesch ge bruiken. Dit middel echter is gevaarlijk, daar, indien wij er niet in mochten slagen-, de beperking volledig naar behoefte te rege len, wij later met een groot kwantum ver duurzaamd vleesch zullen zitten, dat wij zullen moeten afzetten-. Voorts besprak spr. de mogelijkheid van uitbreiding van het verbruik, waarbij in de eerste plaats gedacht moet worden aan be perking van de margarine-productie, om langs dien weg de boterconsumptie te ver grooten of althans zeker te stellen. Invoerbeperking van vleesch, zuivel enz. meer dan thans is gewenscht. Bij onze on derhandelingen met andere landen dienen wij een krachtiger houding aan te nemen, hoewel het twijfelachtig is, dat langs de zen weg uitbreiding van den afzet wordt verkregen. Wij moeten het er over eens zijn, dat de beperking niet verder diiemt te gaan dan strikt n-oodig is, om den toestand houdbaar te maken. Doen wij dat. dan zal de rund veestapel, al is hij kleiner dan thans, in waarde stijgen. Wij zullen in- de eerste plaats de slechte dieren opruimen. Inplaats van dit een nadeel te vinden, daar hierme de de productie aan zuivel slechts in geringe mate zal worden- beperkt, achten wij dit een voordeel. Wij zouden zelfs verder willen gaiam en de wenschelijlkheid willen uitspre ken, dat deze beperkingsmaatregelen tevens gepaard gaan- met een streven, den veesta pel te verbeteren, zoodat als eenmaal we der normale tijden aanbreken, wij over goed vee beschikken, waarmede wij goedkoop kunnen produceeren. Door de afzetomnogelijkhei d zijn wij ver plicht de productie te gaan beheerschen, doch dit beheerschen mag nimmer er toe leiden ons productie-a pparant. meer te he pen-kern dan voor (het verkrijgen van ei loonend prijsniveau allernoodzakelijkst is. Op deze rede volgde een langdurige dis cussie. Over het algemeen von-d de idee van de beperking der veestapel geen gunstig ont haal, Vele sprekers drongen aan op het hef fen- van invoerrechten op buitenlandsche granen en het aangaan van overeenkomsten met het buitenland, met n-ame Rusland, op de basis van ruilhandel. In antwoord op een desbetreffende vraag uit de vergadering, deelde de voorzitter me de, dat er op het oogenblik in- zuivelkrin- gen krachtige pogingen gedaan worden om den uitvoer van boter naar Nederlandsch- In-dië zooveel mogelijk te -bevorderen. Voor dit doel is zelfs dezer dagen een speciale vereeniging van boterexporteurs opgericht Men hoopt tot een regeling te komen, waar door de Australische boter, wiaarvan de in voer in Nederlandsch-Indië thans 5000 ton per jaar bedraagt, wordt verdrongen door Nederlandsche. O.m. wordt gedacht aan een hooger invoerrecht voor boter welke boorzuur bevat, hetgeen met de Australi sche boter het geval is. Na dupliek van den heer Kuiper werd be sloten een beslissing omtrent de voorstellen, in ,het sstema* ysn daa inleid*»- hervat;aan te houden totdat alle afdeelimgen van de discussies der vergadering hebben kunnen kennis nemen. De afdeelingen zullen dan later, hetzij schriftelijk, hetzij in een speciaal daartoe te beleggen vergadering, zich over deze kwesties kunnen uitspreken. UIT HET SOCIALE LEVEN HET CONFLICT TE IJMUIDEN HET GAAT NU HARD TEGEN HARD De verhoudingen worden er te IJmuiden nöieit betier op. De staking, weilke aam het verloop-en was, omidat de overheiid geen reur duldde en de etakimgsledding niet kon duidelijk maken, waarvoor men eigenlijk staakt, krijgt -nieuw voedsel door de nieuwe eischen der reedens. De rijksbamilddelear had nog een verzoeningspoging gedaan, en de Federatie had toegegeven, dat er za-ke- 1 ij k weinig reden was om door te zetten, zoodat zij tot velerlei concessies bereid was; maar düt allies -leidde tot niets. Tengevolge daarvan belegde de Federatie een protestvergad-eriing, weilke door onge veer 1000 ©tekens werd bijgewoond en waar de volgende motie werd aangenomen: De proteetvengaderimg, enz. kennis genomen hebbend van het stand punt der reedens tijdens de laatste oonfe- rentie met den rijkebemiddela-ar, waarbij als nieuwe eischen werden gesteld. e. een contract, dat afloopt op het aller slechtste moment, van het jaar, ml 1 Juni 1934; b. 10 pet. loonsverlaging voor dé zeelie den, nadat de op 1 Januari 1933 gevor 5 pet. loonsverlaging onder den druk der staiking door de reeders \va6 ingetrokken. c. opheffing van de vdschJoeregeQdng, een instelling ran groot sociaal nut voor de havenarbeid ere, welke ju-ist door de geza menlijke actie der bonden den laatsten tijd belangrijk verbeterd was. ziet in het stellen van deze nieuwe gaande eisdhen een ongehoorde uittarting en uii/tdaging van de voor behoud van hum levenspositie strijdende vossohierij-arbedders'. aanvaardt de haar aldus toegeworpen handschoen, besluit de strijd onverzwakt met de grootst mogeflijke taaiheid te zullen voort zetten, totdat die reedens blijk geven, evenals zulks door de IJ muider federatie bij heihaling is gedaan, mede te willen werken aam een redelijke bende partijen bevredigende oplossing van het geschil en roept alle zeelieden en overige vdesóherij- anbeöders op niet te vensagen, niet te be zwijken voor de op hen uitgeoefende po gingen tot ombooperij en te begrijpen dat alleen im een onwrikbare solidariteit de kracht der a-rbedders ligt DE TOESTAND IN DE DIAMANTINDUSTRIE Gister hebben de vertegenwoordigers der Britsohe, Nederlandsche en Belgische dia mant-industrie te Londen strikt vertrouwe lijke besprekingen gehouden over de midde len ter verbetering van de toestand van het diamantbedrijf. Over de resultaten dozep conferentie werden aan de peis echter geen mededeeliimgen verstrekt Wat de planmen der firma AsscQier aangaat om een deel vam haar bedrijf naar België over te brengen, zulks wegens de weigering van den Alg. Ned. Diamantbewer- kerebond om mee te werken aan de uit breiding van het Douwes-pliam, daaromtrent geeft het officieel orgaan van de Beurs voor de Diamantindustrie uitvoerige be schouwingen. „Wanneer aan dit plan uitvoering wordt gegeven", aldus dit blad, ,,is de moreele ba- teekenis daarvan niet meer en nllet minder dan de genadeslag voor de Amsterdamsclve industrie. Gaandeweg iö te Amsterdam h-et aantal beschikbare diiamantmolens reeds angst wekkend vermom-derd, doch zoo de werkloos heid niet spoedig vermindert zullen onge twijfeld nog meerdere eigenaren van groote fabrieken zich van hum bezit gaan ontdoen. De secretaris van de Alg. Juwefliitersyereeni ging brengt in herinnering, dat in 1928-29, volgens opgave van het vacantiefonds, aan loonen is uitbetaald f 11.336-570, terwijl bet bedrag voor 1933 vermoedelijk slechts zal bedragen, zoo de toestand niet verandert f 1.300.000. Het plan-Douwes is slechts een hulpmid del om door de crisis heen te komen en de Ameterdamschif diamantindustrie voor al- geheeflen ondemgang te behoeden. De Ameterdamsche fabrikanten, die in het buitenland aan honderd-en diamantbewer kers arbeid hebben verschaft, zijn er gaarne toe bereid, in ons land te laten werken daen hert plan-Douwes zou worden uitge breid. Waarom dan tegengewerkt? Of moe ten die firma's er toe gebracht worden om noodgedwongen naar Antwerpen te ver huizen? LOU DE VISSER VOOR DE RECHTBANK Vrijgesproken T£fo7i0lsche fechtbank heeft heden het Tweede Kamerlid Lou de Viser, die Don- derdag 18 dezer terecht stond, wegens be- leediging van President Von Hindenburg, vrijgesproken. De rechtbank achtte het ten laste gelegde feit niet bewezen. De eisch tenis b06te SUbS' Vijftig dagen hech- ♦e^rfttai?d Jffendi' die in dezelfde zitting terecht stond wegens opruiing en tegeD wien drie maanden gevangenisstraf was ge- eischt, werd veroordeeld tot 200 boetp subs. 1 rus-uid hechtanis Weerbericht. Het dunne Pijltje geeft den Hoogste stand te Janmayen 770.9. Laagste stand te Memel 7-48.3 Stand vanmorgen halftwaalf 757.7. WEER VERWACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol, Instituut te De Bilt) Matige N.W. tot N. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regenbuien, iets koeelr. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol, Instituut te De Bilt) Sinds Woensdag is de depressie in het Westen bijna verdwenen, die in het Oosten belangrijk toegenomen, zoodat een groot deel van Scandinavië; Duitschland, ons land, Bel gië en Frankrijk onder den invloed dier de pressie kwam. De Noordelijke luchttoevoer bracht vrij be langrijke daling van de temperatuur in Frankrijk en Zuid-Duitschland. Alleen in Denemarken en Noord-Duitschland is nog eenige warmere lucht aanwezig, die geleide lijk door de uit het N.W. opkomende koudere' ulcht wordt verdrongen. Vooral in het mid den van ons land en België, is zware regen gevallen, hoofdzakelijk in den afgeloopen nacht. De Britsche eilanden hebben koel weer met weinig regen. In het Kanaal en de Golf van Lyon waait het krachtig uit N.W. Overigens heeft bijna het geheele vasteland zwakke tot matige winden uit N. tot W. met •zware bewolking en losse regenbuien. De algemeene toestand duidt voorloopig op koel weer met af en toe regen. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halffiwaalf 14.0 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 27 MEI Van 's avonds 9.34 u. tot 's morgens 4.20 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Walshnt 3.00 3.02 Canp 2.38 2.5S Baaei -0.00 -0.00 Ems 1.11 1.10 Brei-ton 2.05 ".03 Coblenz 2.39 2.57 Rheinfelden -2.80 -2.81 Trier 0.61 0.64 Kehl 2.96 3.00 Keulen 2.30 2.56 Maxan 4.72 4.81 Rührort -1.03 -1.63 Diedeshelm 1.08 1.05 Wesel -0.85-1.29 Mannheim 3.64 3.77 Emmerik 2.18 2.52 Lohr 1.12 1.14 Dusseldorf 1.75 2.03 Mainz -1.16 -1.3L Maastricht 0.00 4.37 Bingen 2.16 2.28 Venlo 11.08 10.83 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 27 Mei Delfzijl 0.57 13.08 Hellevoetslnls 4.43 17.08 Terschelling 10.22 22.47 Willemstad 5.36 18.01 Harlingen 11.05 "3.35 Brouwersh. 3.55 16.20 Den Helder 8.45 21.10 Zierikzee 4.31 16 54 IJmuiden 4.43 17.08 Wemeldinge 4.52 17.18 ELv. Holland 3.57 16.23 Vlissingen 2.58 15.20 Scheveningen 407 16.33 Terneuzen 3.28 .1555 Rotterdam 4.51 18.23 Hansweert 4.18 16.42 Een goede vangst! In de garage van een hotel te Enschedé (heeft de politie Donderdagavond 130 auto- mjatrisohe pisteen irn beslag genomen, bene vens omstreeks 3500 patronen van verschil lend kaliber. Eveneens werd beslag gelegd op een Belgische auto, en slaagde men erin een viertal personen te arresteeren, van een uit Rotterdam, twee uit Noord-Brabant en een uit België afkomstig bleeik. De aandacht van de politie werd op d ©mokkelaareibende gevestigd, doordat bleek, dat zij een aantal zware, en moeiiHijk te hanteeren koffers vervoerden. De Ensdhedéeöhe polittde heeft hiermede een goedie greep gedaan! LIJKJE GEVISCHT. Men meldt ons uit Sleeuwijk: Op de Merwede onder deze gemeente werd door den parlevinker I. Verheij alhier het lijkje gevischt van het 7-jarig zoonje van den schipper Van Strien te Raamsdonkveer, welk kind, zooals bekend, op 11 Mei j.l. on der Woudrichem over boord viel. Het lijkje werd overgebracht naar het lijken-huikje op HET KANO-ONGELUK OP DE ZUIDERZEE Door een visschersschuit is gevonden en te Lemmer aan wal gebracht het lijk van een ongeveer 60-jarig persoon, vermoedelijk van een der omgekomenen bij het k-ano- onigeluk op het V HET GOUD VAN DE „LUTINE" Arbeid die vordert! Het rustige weer der laatste dagen is zeer bevorderlijk geweest voor de voorberei dende bergingswerkzaamheden van het Lutine-wrak, Thans is men er reeds in ge slaagd een ijzeren mast te plaatsen midden in den grooten roestklomp, waaronder zich de goudvoorraad van het vergane schip moet bevinden. De mast sta_t zoo, dat, wanneer deze als middelpunt van den te plaatsen toren wordt genomen, ook de kleinere roeststukken als mede stukken ijzer door den toren worden overkapt. Thans kan het in kaart brengen van de ïjzermassa's en wrakstukken als beëindigd worden beschouwd, EEN KRANIGE JONGEN Redt zijn moeder van den verdrinkingsdood Bij het baden in de zeer diepe Kleine Kreek nabij Axel geraakte een badende juf frouw in levensgevaar, doordat zij plotse ling onwel werd. Haar 12-jarig -zoontje, die dit bemerkte, wist haar zwemmende te be) reiken, en haar met inspanning van alle krac-iten behouden od het dro/e te bren^»

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2