MAANDAG 22 MEI 1933 TWEEDE BLAD PAG. 6 \(UfH is bestand tegen een T/flif*tUacdt's Voeder Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist STADSNIEUWS STICHTING LEIDSCH BORG STELLINGSFONDS EEN DANKBAAR WERK In de onder vqprzitterschap van Mr. P. A. Pijnacker Hordijk gehouden vergadering van het Bestuur van de Stichting Leidsch Borgstellingsfonds heeft de secretaris, de •heer P. A. van Aggelen, directeur van de Ge meentelijke Hulpbank (Gem- bank van lee ning en Geldschietbank), verslag uitge bracht van de werkzaamheden van het fonds over 1932. Aan dit verslag is het volgende ontleend. Het jaar 1932 is voor de Stichting weder om een werkzaam jaar geweest Het fonds heeft vele economisch zwakken in hun moeilijken levensstrijd kunnen steunen. Deze wijze van Woekerbestrijding is een dankbaar werk. Het fonds behoefde ook dit jaar slechts m enkele gevallen als borg te betalen, waar uit blijkt, dat degenen, voor wie het fonls borg heeft gestaan, dit ook ten volle waard waren. In de samenstelling van het bestuur kwam eenige verandering. De heer Prof. Mr. D. v- Blom verzocht wegens onverwachte vermeerdering van werkzaamheden, ontslag als bestuurslid. Dit ontslag is hem op de meest eervolle wijze verleend. Het ls het Bestuur een behoefte Prof- v. Blom hartelijk dank te zeggen voor den grooten steun, welke het Bestuur, niet al leen bij de totstandkoming, maar vooral ook in het eerste levensjaar van het fonds, toen door hem het Voorzitterschap werd hekleed, van hem hebben mogen onder vinden. Deze steun en de aangename samenwer king zullen bij 't Bestuur in onverzwakte (herinnering blijven. Prof. Dr. J. H. Boeke werd tot lid van het Bestuur benoemd. Het Dag. Bestuur kwam 24 maal bijeen. De secretaris hield eiken Zaterdagmiddag van 3—5 uur spreekuur in het gebouw Nieuwsteeg No- 4. Door het Dag. Bestuur werden 512 (v. j. 529) schriftelijke aanvragen voor een borg stelling behandeld. Alle aanvragen werden nauwkeurig on- derzooht 423 (v.j. 426) aanvragen voor een borgstel ling tot een gezamenlijk bedrag van f37790, •(v. j. f36563,50) werden ingewilligd- Het grootste aantal der aanvragers be stond uit fabrieks- en vakarbeiders. Ten einde een geldleening mogelijk te maken, werden derhalve vele gezinnen, die door omstandigheden als ziekte, gezinsver- meerdering, verhuizing, bandelsgeld, aan schaffing van kleeding, beddegoed, ledikan ten, vernieuwing van huisraad etc. op een bepaald tijdstip geld noodig hadden en ere dietvvaardig waren, aan een borgstelling geholpen. Het Bestuur heeft ook dit jaar meerma len de behulpzame hand kunnen bieden iaan personen, die gebukt gingen onder fi- mancieele verplichtingen, welke zij op zich hadden genomen. 89 (v. j- 100) van de schriftelijke aanvra gers voor een borgstelling moesten wordien afgewezen, omdat: Ie. de aanvrager niet credietwaardig was; 2e. de reden waarvoor men een borgstel ling noodig had, niet beantwoordde aan het doel der Stichting 3e. de aanvrager geen ernstige pogingen had gedaan, om een borg te vinden. Past op voor woekeraars! Dat deze waarschuwing nog steeds niet bverbodig is» bleek wederom uit een erger lijk geval van woeker, waarvoor in het ver- Slagjaar onze bemiddeling werd ingeroepen. Iemand leende 12 jaar geleden een be drag van f 60 en moest hiervoor elke maand 16 aian rente betalen, zonder dat echter de hoofdsom verminderde. Het was het slachtoffer niet mogelijk de hoofdsom in eens terug te betalen, zoodat hij 12 jaar lang doorging met iedere maand de f 6 rente te betalen of wel in totaal f 864. Onnoodig te zeggen, dat, zoodra wij met dit geval in kennis werden gebracht, er on middellijk een eind aan hebben gemaakt- Valsche schaamte had het slachtoffer er Van weerhouden deze za&k eerder met zijn superieuren of met ons te bespreken. Gelukkig dat de Geldschieterswet aan deze praktijken een eind kan maken. Op het uitoefenen van het geldschieters- bedrijf zonder vergunning van Burgemees ter en Wethouders staat niet minder dan twee jaar gevangenisstraf of tien duizend gulden boete. Voor alles is evenwel noodig een behoor lijke medewerking van het publiek. De woeker, die de duisternis zoekt, zal wel talrijke nieuwe vormen trachten aan te ne men, om daardoor de werking van de wet te ontgaan. Men schrome niet deze gevallen ter onzer kennis te brengen. In het begin van het jaar 1932 werd door enkele leden van ons Bestuur het initatief genomen om te komen tot een landelijke vereeniging voor woekerbestrijding. Dit had tot gevolg, dat onder leiding van Mr. dr- C. v. d. Bergh op 30 April 1932 is opgericht de Nederlandsche Vereen, voor Volkscredietwezen en Woekerbestrijding te 'Amsterdam. Ei- werden tot ons, uit onderscheidene ge meenten, het verzoek gericht, om inlichtin gen te verstrekken over de werking van het Borgstellingsfonds, waaraan wij steeds gaar ne hebben voldaan. Naar het voorbeeld van onze Stichting zijn reeds een aantal Borgstellingsfondsen opgericht. In het verslagjaar kwamen tot stand het Apeldoornsch-, het Nijmegensch- en het Utrecht Borgstellingsfonds, terwijl in den Haag, Groningen en den Bosch plan nen zijn ontworpen om tot een Borgstellings fonds te komen. De rekening en verantwoording van den Penningmeester, Pr. G. A. Smit sluit in ont vangst en uitgaaf met een bedrag van f 2629 46. De Kapitaalrekening met f 23.292.85 Voor de medewerking, welke het Bestuur in het afgeloopen jaar in zoo ruime mate heeft mogen ondervinden, zegt het hartelijk dank. HARKTDIEVEN Door de politie zijn Zaterdagavond aan gehouden J. S. en P. B. uit Alphen a- d. Rijn die zich op de maerkt aan diefstal van kousen hadden schuldig gemaakt WATERTEMPERATUREN Zweminrichting de Zijl 9 uur 17V2 C. Zweminrichting Hooge Rijndijk 9 uur 101/a C. CHRISTELIJKE ONDERWIJZERS ORGANISATIE LEZING PIOL Dr. F. H. Ph. Bh HL. In de stampvolle Nutszaal heeft Zaterdag avond voor de afdeelingen Leiden van do beide Chr. Onderwijzersorganisaties Prof. Dr. F. M. Ph. Böhl een lezing ge-houden over de opgravingen in Palestina en Syrië. De voorzitter, de heer Zijlstra, opende de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze en sprak een kort openingswoord, waarna hij dadelijk het woord gaf aan Prof. Bolil. Dezo ving zijn rede aan met het stellen van de vraag wat de historie eigenlijk voor ons beteekent. Wat is het grijs verleden voor 'het heden-? Wat is de taak van de ge schiedenis? Prof. Huizenga heeft eens een definitie gegeven, deze: Geschiedenis is de geestelijke vorm, waarin de cultuur zich rekenschap geeft van het verleden. Deze definitie is doeltreffend. De oude geschiede- ais van Palestina en Syrië doet ons blijven binnen- den kring van onze. beschaving. De opgravingen hebben het twijfelachtig genoegen in de mode to zijn Denk aan de belangstelling voor het graf van Toetanc- hamon. Het gaat vanavond echter over an dere dingen, meestal over het moeizaam opgraven van een geheele stad, waarbij de eene bedding moet verwoest worden om een tweede te vinden- en de tweede om een der de te -vonden, enz. Het gaat om de uitbrei ding van onze kennis omtrent de menschen uit de oudheid. De Israëlieten zijn een betrekkelijk jong volk. Het heeft op de politiek van zijn da gen weinig invloed gehad. Zijn invloed ligt op geestelijk terrein. Egypte en Babvlonië hebben de wereld geregeerd, maar Israël speelde slechts een ondergeschikte rol. De geschiedenis van Israël begint onge veer 3300 voor Christus. Daarvóór is het prae-historie. De middeleeuwen van de oude geschiedenis vangen aan ongeveer 1900 jaar voor Christus. Zij zijn in menig opzicht een inzinking. Groote volksverhuizingen staan aan het begin ervan. Vanaf 1200 j. v. Cr. volgt dan- de nieuwe tijd, waarin de vreem de volken zijn tot rust gekomen. In dien bij uitstek kapitalistischen tijd treedt vooral het. begrip: wereldimperium naar voren. De Israëlieten streden daartegen op geestelijk, de Grieken op wijsgeerig gebied. 't Tijdperk dat de Bijbel toeschrijf aan de patriarchen valt in de latere middeleeuwen. Mozes stond juist aan het begin van den nieuwen tijd. Voor ons is op 't oogenblik de geschied kundige beteekenis van de Bijbelsche ver halen van de grootstq beteekenis. Aan de hand van een groot aantal lan taarnplaatjes vertelde spr daarna een reeks van interessante bijzonderheden over het heilige land, over allerlei steden, wier na men bi den Bijbel worden genoemd, over de woestijn waarin de Israëlieten hebben rondgezworven en over zooveel andere din gen, die de bijzondere belangstelling der aanwezigen opwekten. De aanwezigen dankten den spreker ten slotte met een hartelijk applaus. Voorzitter Zijlstra zette deze dank in woorden om. DE GEREF. KERK VERSLAG OVER 1932 Bij de Leidsche Handelsdrukkerij J. Kar stens is verschenen het jaarboekje van de Geref. Kerk, waarin een aantal mededee- lingen zijn opgenomen over bet -kerkelijk leven in het jaar 1932. Het volgende is er aan ontleend: Het aantal belijdende leden vermeerderde met 179 en verminderde met 147, het aantal doopleden vermeerderde met 158 en ver minderde met 162. Er is dus totaal een ver meerdering van 32 belijdende leden en een vermindering van 4 doopleden. In 1932 wer den 25 huwelijken bevestigd. De Verlies- en Winstrekening van de kerk •wijst een nadeelig saldo aan van f 589.48V2- De collecten bedroegen in 1931 f 10009-35, in 1932 f 9690.56, de contributiën in 1931 f 14716.23, in 1932 f 14319.60, de giften en le gaten in 1931 f 1048.33, in 1932 11214.08, een achteruitgang dus van de voornaamste bron nen van inkomsten van f550. Op de reke ning voor de Verbetering der Kerkgebou wen kon afgeschreven worden een bedrag van f897.05. Nog een bedrag van f 16425.77 komt thans op deze rekening voor De rekening van de Stadsevangelisatie sluit met een tekort van f 190. Met dit be drag wordt het tekort van de Kerk dus nog verhoogd. Uit het verslag van de diaconie blijft, dat de totale inkomsten over 1932 ongeveer f 1600 hooger waren dan in 1931. Aan onder steuningen is uitgekeerd een bedrag van f 20.516,87 of ongeveer f 4700 meer dan in 1931. De rekening sluit met een totaal be drag van f 23.114,59. Meer uitgegeven dan ontvangen is f 1.632,11- Uit het verslag van de Rusthuis-commis sie blijkt dat na aanzienlijke afschrijving op het gebouw, het meubilair en de centrale verwarming, het netto-exploitatie-overschot f 384.bedraagt Het aantal verpleegdagen bedroeg f 8930. Op 31 Dec. 1932 bedroeg het aantal verpleegden totaal 25 personen, n.I. 7 mannen en 18 vrouwen, waarvan geheel voor rekening van de diaconie 9 personen. De rekening van het Schachtenhof sluit met een nadeelig saldo van f 245.05Vk, die van het Juffrouw Maashofje met een "voor- deelig saldo van f 524-391/2- Het voordeelig saldo van de Vereeniging voor Ziekenzorg bedraagt f 127.751/4. 28 Patiënten werden geholpen. De rekening van de Zendings commissie wijst aan een voordeelig saldo van t 1155.04. EXAMENS Voor het Definitief Examen Bouwkundig Opzichter slaagde te Amsterdam de heer D Verloop te Katwijk a Zee, die zijn opleiding ontving aan den Cursus voor Uitgebreid Technisch Onderwijs „U.T.O." te Leiden. EEN DRIFTIG HEERSCHAP Gisteravond wilde iemand uit de auto maat van de fa- van A. op de Hooigracht nog wat hartigs betrekken, maar hij had geen gepast geld en moest wisselen, waar toe een winkeljuffrouw van van A. hem in de gelegenheid stelde. Toen de man zijn geld natelde, meende hij echter, dat hij te kort gedaan was. Achter de, naar zij meen de, veilige beschutting van het winkelraam ontkende de juffrouw dit De man ontstak in woede, sloeg de winkelruit in en stapte daardoor Daar binnen. Hij diende de juf frouw een klap toe, stapte weer naar bui ten en ging er van door. Zijn naam is even wel bij de politie bekend, zoodat hij zijn gerechte straf niet zal ontgaan. STEDELIJKE WERKINRICHTING In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen: Maandag 41, Dinsdag 47, Woensdag 48, Donderdag 48, Vrijdag 43 en Zaterdag 45 volwassen per sonen. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: C Piket 26 J. en A H Vos 26 j. A J v d Lelie 26 j. en K Keereweer 24 J BEVALIJN; J. M NeuteboomRo.-'e- z. PLANTSOENCONCERT Het tweede concert van den Bond van Leidsche Harmonie en Fanfare Vereenigin- gen zal gegeven worden op Dinsdag 23 Mei a.s., 's avonds acht uur precies in het Plantsoen (Musis Sacrum) door 't Leidsch Politie Muziekgezelschap, directeur de heer M. iBoIderdïjk. Stoelen zijn weer voor de geringe prijs van vjjf cent te verkrijgen. In den vervolge zullen fn alle brugwachtersposthuizen op den dag van het concert kaarten hangen waarop vermeld „Hedenavond Concert in het Plantsoen". Mocht het door het weer noodzakelijk zijn een concert uit te stellen dan zullen, inplaats van bovengenoemde kaarten op dezelfde adressen kaarten han gen waarop: „Concert van hedenavond uit gesteld". Daar een den-gelijk besluit zoo laat mogelijk genomen zal worden zal dit be richt eerst na zes uur 's avonds worden be kend gemaakt. Programma: 1 Persévêrance, marsch, L. Vermaelen 2 Ouverture Procida, Fernabd Andrien 3 Contes et Legendes, A. Gavaert 4 Nord et Sud, marsch, C. Feike. 5 La Dame Blanche, fantaisie, Brildien 6 Kaveewee-marsch, Adr. J. Maas 7 Ouverture Romantique „Cléopatra", F. J. Schweinsberg 8 Doux Mystère, grande Valse, A. Kom 9 Faust Mozaïque de l'op.era, Gounod 10 Finale. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN pD. O. SS GEEFT LEIDING Het aantal deelnemers voor den afstands- marsch, welke door de Chr. Sportvereeni- ging wordt uitgeschreven en Donderdag as. gehouden zal worden, gaat de driehon derd te boven. Hieronder zijn een honderd individueele loopers. Bij een weersgesteldheid zooals de laatste dagen, laat het rich aanzien, dat „D-O.S." onder leiding van haar eminenten direc teur op gelukkige wijze propaganda zal houden voor de wandelsport. Medailles werden o. a. beschikbaar ge steld door den burgemeester, verschillende bladen en vereenigingen en particulieren. Van de deelnemende vereenigingen noe men we o.a. DOS, Alphen; Gymn. Vereen. Hygiea, Ter Aar;"Herv. J.V. Timotheus, Bo degraven; Wandelsportvereen. The Wande rer, Bodegraven; Chr. Sportver. te Oegst- geest; Reg. Veld-Artillerie, Leiden; Gymn. Vereen. D.O.S., Noordwijk; R.K. Wandel sportvereen. De Tippelaars, Alphen; R.K. Sportvereen. Jean d'Arc, Leiden; Padvinders groep Juliana, Katwijk; Chr. Gymn. Ver. D.O.S., Bodegraven. De start zal plaats vinden nam. 1 uur van „Ons Huis". Tot deelname kan men zich opgeven bij den leider, den heer G. W. de Jong, Hortensiastraat 31, alhier, uiterlijk tot een half uur voor de start CHR. VROUWENBOND Naar we vernemen ligt het in de bedoe ling van de afd. Alphen van den Ned. Chr. Vrouwenbond, bij voldoende deelname, ex cursies te organiseeren naar de Gero-Zil- verfabriek, de fabriek van de Lever-Zeep- Maatschappij en ook naar inrichtingen, zooals Zetten, Neerhosch, Heemstede. Groot- Emaus, enz. Ook staat op het programma een bezoek aan de Martha-Stichting alhier. IN DE SLOOT In dó Emmalaan werd een wagentje, be laden met bussen petroleum, van den pe- troleumventer M., aangereden door een auto van De G. Het onbeheerd staande wa gentje sloeg om en kwam in een sloot te recht, waardoor alle petroleum verloren ging. De schade wordt door den auto-be stuurder vergoed. HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW In de dezer dagen gehouden ledenverga dering van de afd. Alphen van de Holl. Mij. van Landbouw werden als afgevaar digden naar de Algem. Vergadering te Am sterdam, gekozen de heeren W. Verkleij en J. Verduijn. Deze afgevaardigden zullen be spreken het hypotheek-vraagstuk en protes teeren tegen de op handen zijnde vee-be perking. LEGER DES HEILS Op Hemelvaartsdag zal vanwege het Leger des Heils op het H.B.S.-terrein een meeting worden gehouden. De Heilssolda ten van Haarlem komen met de boot naar Leiden, waar een aantal Heilssoldaten uit Leiden met dezelfde boot de reis maken naar Alphen. Ongeveer half één hoopt men te arriveeren nabij de Legerzaal, vanwaar een marsch gehouden wordt naar het H.B.S.-terrein, bij toestemming van B. en W. De eerste samenkomst zal aanvangen half twee. De muziekkorpsen en zangkoren van Haarlem en Leiden zullen een uitvoe ring geven, marschen, selecties, enz., als mede voor gemengd koor. Verschillende sprekers voeren het woord, terwijl ds. A. W. Voors, Directeur der Matha-Stichting een toespraak zal houden. BOSKOOP DE SORTIMENTSTUIN Zooals wjj reeds hebben medegedeeld, zal a.s. Woensdag de sortimenstuin officieel worden geopend. Wy zijn ter plaatse eens wezen kyken en wat wij te aanschouwen kregen was werke lijk af. Door de samenwerking van spoorweg maatschappij, gemeenteraad en boomikwee- kers is aldaar een lustoord geschapen en een wetenschappelijk centrum tot stand gekomen die er beide mogen zijn. Ondanks veel tegenslag en allerlei bezwaren is er nu langs de spoorlyn een park en een sortimenstuin tot stand gekomen, die straks met het tentoonstellingsgebouw een fraai geheel zullen vormen. In het park zal het een genot zyn rond te dolen, rustig te genieten van de waarlijk rijke verzameling Coniferen. Heesters en Rozen. Voor den opmerkzamen leek evengoed als voor den belangstellenden vakman is hier wat te bewonderen, zoowel wat de kleuren als wat de groeiwijs en vormen betreft. Voor den boomkweeker-vakman zal echter de Sortimentstuin een rijke bron van studie zijn. Hier vindt men dozijnen soorten en va riëteiten van één plantengeslacht. Wat elders in den regel niet mogelijk is, kan men hier bijeen gegroepeerd, afzonderlijk vergelijken. Hier bloeiende planten, die in de kweekersen slechts groeien. Hier ziet men de planten wanneer ze enkele jaren vaststaan en dus toonen wat ze vermogen. Hier is een beoor deeling op habitus op bloeirykheid, op hard heid, op gehardheid tegen zon en windmoge- lijkheid. De rijke verscheidenheid doet den dankbaren uitroep slaken: Boskoop is toch feite''jk na** z>o arm aan collecties als men langen tijd gedacht heeft. Want bijna alles is uit Boskoopsche kweekersen bijeen gebracht. De tuin geeft voorbeelden van hei ning-beplanting, vestigt de aandacht op eigen schappen van heesters, die men misschien wel kende, maar de opfrissching van her ge heugen doet den vakman goed, schept aan stonds nieuwe culturen voor geheel Boskoop en kan in ieder geval, bij verkoop van col lecties het sortiment in Boskoop verrijken. Voor ieder, die hier beschouwend rondwan delt, zal het een genot zijn, de wijze van a ui leg van den tuin geeft den bezoeker nog een zeldzame rust, voldoende ruimte om de plan ten afzonderlijk te bekijken, de breedte der paden, de indeeling in groepen zal een her haald bezoek bevorderen. Weinigen zullen onvoldaan huiswaarts keeren, na het bewon deren van de rijke verscheidenheid der plan ten en de bonte kleuren der bloemen. BURGERLIJKE STA AD. ONDERTROUWD: J J van Elleswük en A Rodenburg:. BEVALLEN: M Verwoerd—van E(jk z. OVERLEDEN: H A M Bornhelm 5 d. IC BurRsraeve 6 j. B P J Tromp 66 J., Cor. nelia van Eük 34 j. HAZERSWOUDE RAADSAGENDA De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Woensdag 24 Mei a.s., des voormiddags te lOVk uur (zomertijd). Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot goedkeuring van de balans en verlies- en winstrekening van de Bouw- vereeniging „Volksbelang". 3. Voorstel tot goedkeuring van de reke ning der vereeniging „Werkverschaffing". 4. Voorstel tot vaststelling van een ver ordening voor het agentschap der arbeids bemiddeling. 5. Voorstel tot vaststelling van een in structie voor den agent der Arbeidsbemid deling. 6. Voorstel tot. verhooging van de vergoe ding aan den houder van den meldings- post der arbeidsbemiddeling in het Dorp en vaststelling der vergoeding aan den agent. 7. Verzoek van den Raad der Ned. Herv. Kerk om te mogen huren de woning, die verhuurd geweest is aan het Hoofd der Openbare school. 8. Voorstel tot wij'ziging van de verorde ning regelende de eischen van benoembaar heid en de bezoldiging van de gemeente veldwachters. 9. Voorstel tot opheffing van betrekkin gen van onderwijzer en onderwijzeres aan de openbare lagere scho.ol en eervol ontslag aan G. van Heyen Oort en mej. A. IJ. Mol- lema, ingaande 1 Juli e.k. 10. Voorstel tot aanvulling van het goed gekeurde raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening groot 59.500, 11. Voorstel tot wijziging der begrooting dienst 1932. DE WERKLOOSHEID Bij het correspondentieschap der arbeids bemiddeling zijn alhier 150 personen als werkloos ingeschreven, waarvan 57 steun trekkend- BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD: P Th. Warmerdam 27 J. en A A van Teüllngen 24 j. C Vermeulen 2S j. en C van Rössel 22 J. GEHUWDo F J Hoogeveen 26 j. en A van der Haven 24 j. P Cammeraat 26 j. en M van der Toorn 23 j. M Slappendel 26 j' en S Bregman 21 j. A Krutjt 24 j. en P Langen- dam 19 j. H van RUn 23 j. en A van Vliet 23 J. J G Kuilenburg 24 j. en W Borreman KATWIJK ALG. LEDENVERG. BURGERWACHT Zaterdagmiddag werd in het Parochiehuis de j aarlij ksche algenueene 'ledenvergadering der Katwijksche Burgerwacht gehouden- De voorzitter, burgeon- Mr W J Woldringh van der Hoop, opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom en sprak er zijn blijdschap over uit, dat de leden in zulk een groot getal opgekomen waren. Vervolgens kreeg de secretaris, de heer Jac. Meijer, het woord om de notulen van een vorige vergadering te lezen, welke on der dank onveranderd werden goedgekeurd en geteekend. Hierna volgde het jaarverslag over 1932 waaraan wij het volgende ont- leenen. Niet alleen heerschte er in 1932 een opgewekt vereenigingsleven, doch op ondub belzinnige wijze is ook gebleken, dat de bur gerwacht zich meer en meer in een ongewone belangstelling mag verheugen- Een anti pathie, die er bij sommige personen tegen de burgerwacht bestond, ging plaa/s maken voor een meer meeleven met dit instituut, dat voornamelijk beoogt zoo noodig steun te verleenen aan het wettig gezag. Het stemt tot dank, dat de vereeniging niet daadwerkelijk behoefde op te treden en zich kon bepalen toi het houden van oefeningen en soms ook van wedstrijden. Het aantal oefenende leden kon grooter zijn. Het is bij na voortdurende dezelfde kern zoo nu en dan aangevuld met enkele nieuwe krachten die van het bestaan en de activiteit der bur gerwacht Ö'Jijk geeft. De oefeningen werden door genoemde kern geregeld bezocht en de uitslagen der wedstrijden stemden tot te vredenheid. De Rotterdamsche beker kwam dit jaar weer in bezit- Aan Kring- en Ge westelijke wedstrijden kon onze afdeeling dit jaar niet deelnemen- Bij het afleggen der gehouden proeven van schietvaardigheid waren de uitkomsten zeei bevredigend. Ook werd dit jaar weer de z.g. „Trousselot-Wedstrijd" gehouden, een wed strijd, waarnaar steeds met groot verlangen wordt uitgezien en die ook dit jaar schitte rend slaagde. Alle wedstrijden worden ge houden zonder beawaar voor de kas der burgerwacht- Dank werd gebracht aan Ka pitein Snijders, toegevoegd aan den Inspec teur der burgerwachten, voor de gegeven voorlichting en aan het college van B. en W en de Raadsleden voor de onmisbare daad werkelijke steun. Opgewekt werd propaganda te maken voor de burgerwacht- In dezen tijd van stelselmatige ondergraving van alle gezag in de samenlleving is het een gebie dende eisch door het lidmaatschap van de burgerwacht te toonen, geen gezagsonder mijning te dulden, maar te willen steunen het wettig gcfag. Bij de ingekomen stukken was o.a een ministerieele beschikking, betreffende vrij stelling van opkomst van dienstplichtigen wegens dienst bij burgerwachten. Ook was een schrijven ingekomen van do ondercomonandant, den heer J v d Perk, dat hij wegens drukke werkzaamheden als zoodanig wenschte te bedanken, Door het bestuur werd in deze functie benoemd de heer D. C. van Leeuwen, die de benoeming aanvaardde. De penningmeester, de heer C- van Leeu wen, bracht financieel verslag uit Er was een klein batig saldo. De bescheiden waren door een commissie bestaande uit de heeren Chr. J Minnee, J. Slingerland en C Schuite maker nagezien en in goede orde bevonden, zoodat de rekening onder dank aan den pen ningmeester, werd vastgesteld- Volgde bestuursverkiezing. Het geheele be stuur was aftredend en werd met bijna al gem eene stemmen herkozen Als afgevaardigden naar de jaarvergade ring van den Ned. Bond van Burgerwachten werden benoemd de heeren C. van Leeuwen en J- Slingerland. Bij de rondvraag werd o.a. ter sprake gec- bracht de toewijzing van de rijksschietbanen op bijzonder ongelegen uren. Het bestuur zal al het mogelijke doen om daarin alsnog verandering te krijgen. Nadat nog ee-nige vragen tot genoegen waren beantwoord sloot de voorzitter onder dank voor de opkomst, de vergadering- KATWIJK AAN DEN RIJN MUZIKALE RONDWANDELING De Chr. Mondaccordeonver. „Crescendo", directeur de heer J J v d Reijdeu, hield. Za terdagavond met toestemming van B. en W. een muzikale rondwandeling door het dorp- Dank zij ook het mooie zomerweer bestond er van de zijde der bewoners groote belang stelling, wat niet behoeft te verwonderen, gezien de groote opgang, die deze vereeni ging in den korten tijd van haar bestaan heeft gemaakt. Hetgeen ten gehoore weid gebracht doet verwachten, dat de club het onder dc kranige leiding van haar direc teur nog ver zal brengen! Nader vernemen we, dat de gehouden col lecte tot uitbreiding van het aantal instru menten heeft opgebracht ruim 60.—. Gezien I de tijdsomstandigheden een prachtig resul taat- KATWIJK AAN ZEE GESLAAGD Te Den Haag zijn geslaagd voor het exa men van stuurman op neilvisschersvaartui- gen Maarten v. d. Zwan, Nic. van Dijk Bzn., en Simon Schaap, leerlingen van de vissche- rijschool alhier. EXAMENS E-H.B.O. Voor den eersten herhalingscursus, Eerste Hulp bij Ongelukken, gegeven door de Kat wijksche Reddingsbrigade zijn geslaagd de dames J. Boot-Montagne, B. Berkouwer, G. van Duyvenbode, C. de Jong, A. Jongerius, G. Kuipers-v. d. Voort, J. Nijveld, A. Parle- vliet, A. E Roest, B Slottje, J. Vooys; en de heeren A. Brouwer, M. Buys, Fr. de Graaf, C. Jonker, A. G. Spakman, B Vooys en G. J. v d Voort. Allen zijn leerlingen van Dr J. Eikelenboom. GEVAARLIJKE HOND Het 6-jarig zoontje van den heer W. V. uit de Waal Malefijtstraat werd ernstig geheten door een hond van A. V. uit de Varkevisser- straat. Het ventje werd door Dr. J. de Ruiter Zijlker behandeld, door de politie zal een onderzoek ingesteld worden naar de gevaar lijkheid va den hond. N. H. GEMEENTE De extra-collecte ten behoeve van huwe- lijksbijbels en kerktelefoon heeft opgebracht 213.27. INSTALLATIE PADVINDERS Zaterdagavond werden een tweetal pad- vindsters en evenzooveel kabouters op plech tige wijze geïnstalleerd. Deze plechtigheid vond plaats op het kampeerterrein. Nadat in optocht vanaf het clubhuis aan de Zuidstraat was vertrokken, deden de kabouters, na aankomst op de plaats van bestemming, en kele spelletjes, terwijl door de padvindsters het kampvuur aangelegd werd. Een groote kring om het vuur werd ge vormd, en in koor de padvindsterswet voorge lezen, gevolgd door het zingen van „Hoort, zegt het voort". Hierna werden de vier meis jes geïnstalleerd, de overigen gongen haar het welkomstlied toe. Daarna werd het kamp vuur ontstoken, en de kampvuur-ceremonie gezongen, gevolgd door de wetsceremonie. In een kring staande met gekruiste handen werd door padvindsters en kabouters de schakelspreuk opgezegd, waarna met het zingen van het avondlied werd geëindigd NOORDWIJK ALG. VERGADERING „ZEEBAD" Vrijdagavond belegde de vereeniging „Zee bad" een algemeene vergadering in café „Centraal" te Noordwijk aan Zee. Na de opening worden de notulen voor gelezen en goedkeurd. Bij de mededeelingen was vooral de volgende kennisgeving van veel belang: Veel zal er gedaan worden op het gèbied der reclame, om te trachten de Nederlanders zooveel mogolijk in eigen land te houden. Op initiatief van den heer Tappenbeek, zal door bemiddeling van de A.N.V.V. het volgende worden gedaan: a. het verspreiden van 20.000 hollandsche folders der Ned. Noordzeebadplaatsen aan diverse adressen in ons land. b. van 15 Mei tot 15 Juli wordt in negen groote bioscopen in ons land een lantaarn plaat vertoond: „dezen zomer naar Neder lands kust". c. het aanbrengen van reclameplaten op de voornaamste spoorwegstations in het Noordelijk en Oostelijk gedeelte van ons land. d. de verschillende bureaux van V.V. zen den elkaar wederkeerig hun reclame mate riaal toe om een in het oog vallend plaatsje te krijgen aan de verschillende bureaux en kiosken. Uitbreiding wordt gegeven aan het toe zenden van reclame materiaal aan de onder scheidenen verkeers- en reisbureaus in ons land. e. het aanbrengen van affiches in de bu reaux van V.V., de verschillende reis- en verkeersbureaux in ons land en op andere publieke plaatsen met het opschrift: „Kiest het eigen land voor uwe vacantie". f. dan zullen er op initiatief van den heer De Graaf, bestuurslid van V.V., 15.000 circu laires aan verschillende notabele ingezetenen In ons land worden verspreid, ter opwekking om mede te werken de vacantie in eigen land door te brengen. Punt 3 der agenda, den postdienst betref fende werd besloten een request aan het aan het hoofdbestuur der P.T.T. te zenden, met veel handteekeningen, tot het verkrijgen van: vervroegde eerste bestelling, opheffing beperkte openstelling van het bij postkantoor te Noordwijk aan Zee en opnieuw vestiging van postagentschap in boekhandel Ruys. Voorts zal getracht worden bij de N.Z.H. T.M. te bereiken d"t, in den vervolge, de mogelijkheid wordt geopend, de reis desge- wenscht te onderbreken. Vervolgens werd, op voorstel van het be stuur, besloten aan de Noord wij ksche Gol f club een subsidie ad 50 toe te kennen. Over het subsidieeren van de te houden strandfeesten werd eveneens gunstig be schikt; hiervoor werd een bedrag van 150 gulden uitgetrokken. Hierna volgde de rondvraag en sluiting. OFGSTGFFST RATTENBESTRIJDING Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer, waarin wordt ."-ngekondigd een g' filmvoorstelling, inzake Raltenbe- st'-'"fling, I-W 'oplichtende le-ing, in het gebouw Irene, Endeguesterstraatweg, alhier. Radio Nieuws. GEM. RADIO-DISTRIBUTIE DINSDAG 23 MEI Programma I: van 8—24 uur Hilversum Programma 2: van 8—24 uur Huizen Programma 3: 813.35 Langenberg; 13 35— 16.20 North Reg; 15.20—17.20 Kalundborg; 17.20 19.20 Wlarschau: 19.20afloop Luxemburg Wijzigingen voorbehouden ERNSTIGE AANRIJDING. Hedenmorgen had op den hoek Rijnzicht- weg en Rijnsburgenveg (Groenesteeg) een ernstige aanrijding plaats. Een wielrijder, wiens identiteit nog niet kon worden vast gesteld, vervoerde op zijn fiets een mand bloemen terwijl de tram naderde uit de richting Rijnsburg. Door voorbijgangers werd hij nog gewaarschuwd niet de tram rails over te steken. Hij deed het toch en werd door de tram gegrepen en eenige me ters meegesleurd. In deerniswaardigen toe stand werd de man opgenomen, door Dr. Varekamp voorloopig verbonden en met de ziekenauto van de fa. Nieuwkoop naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand, tengevolge van een ernstige hoofdwonde, is zeer ernstig. ZOETERWOUDE VERGADERING In café Plantage vergaderde het bestuur met de ingelanden van den Roelenburger- en groote Cronesteinsche polder onder voorzitterschap van den heer Sillevis. De rekening 1932 werd vastgesteld in ont\ ng- sten op 1337,45 en uitgaven op 927 ,20, batig saldo 410,25. Voor het jaar 1933 werd de begrooting geraamd op 1615, in ontvangst en uitgaven. Het bundergeld werd gesteld 6,In de plaats van den heer P. P. de Jong werd als bestuurslid ge kozen den heer H. C. Voorsluis. Gemengd Nieuws. DOOR KINDERGESCHREI GERED Te Bladei (N.-Br.) is de boerderij van den landbouwer G. V. totaal afgebrand. De moe der werd des nachts door geschrei van het kleinste kind gerod en zag, toen »!i de oogen op sloeg, de zoldering boven 'i in vlammen staan. Zij wekte haar nm die hun overige drie kinderen, welke in een ander vertrek sliepen, uit bed rukte. Nau welijks waren zij de trap af, of reeds stortte het brandende dak in- Huis en stal gingen ln de vlammen op, terwijl alle landbouw werktuigen verloren gingen. Het vee waa in de weide. Verzekering dekt de schade. DE ONGEREGELDHEDEN TE AMBT- HARDENBERG De schuldigen inzake de mishandeling van Ir. Westhoff en twee opzichters bij de werkverschaffing te Ambt-Hardenberg zijn gevonden trots de weinige medewerking van de tewerkgestelden. Eenige belhamels worden strafrechtelijk vervolgd. Heropening der werkverschaffing is niet spoedig te vf- wachten, temeer daar het gepleegde verzet ernstiger is dan aanvankelijk werd veron dersteld. EEN MAN AANGEVALLEN DOOR EEN VROUW Te Amsterdam is op de Weteringschans een 31-jarige man, die stond te venten met speldjes, aangevallen door een vrouw, met wie hij vroeger in Den Haag had geleefd. Zij bracht hem met een dolkmes een steek toe in het hoofd. Onmiddellijk nam zij daar op de vlucht- De wonde was niet van ern- stigen aard. De vrouw, die in Den Haag woont, wordt door de politie nog gezocht VUURGEVECHT TUSSCHEN SMOKKE- LAARS EN AMBTENAREN In den laateten tijd is er in het smokke len aan de Limburgeohe grens weer eenige opleving gekomen. Na eenigen tijd van stal stand scbijnt het den smokkelaars toch t.e machtig te worden en worden geen pogin gen onbeproefd gelaten om smokkelwaar over de grens de Duitsche dorpen en steden binnen te voeren. Den douanebeambten van Düliken (D.) is het Donderdagnacht gelukt een viertal smokkelaars te arresteeren. De beambten, die waarschijnlijk er mede op de hoogte waren gebracht dat diien nacht een groote hoeveelheid tabak en koffie naar Dülken gebracht zou worden, waren in grooten ge tale rondom de stad opgesteld. Tegen drie uur in den morgen ontdekte een groep douaniers vlak in hun nabijheid een twintigtal mannen, allen met kleine zakken beladen. Op het haltgeroep van de beambten sloe gen de smokkelaars op die vloicnt. De douane beambten loeten toen eenige waarschu wingsschoten, dae onmiddellijk door de smokkelaars met revolverschoten beant woord werden. Een kort maar hevig vuur gevecht ontbrandde. Tijdens dit gevecht trok een deel der smokkelbende zich terug en vluchtte, gedekt door het vuur van vier hunner kameraden. De douaniers omsingelden, met hulp van inmiddels toegeschoten ojllega's, het' vier tal, dat geen uitweg meer ziende, zich iver* gaf. Een der smokkelaars had °en kogel in zijn enkel. Hij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis ter plaatse overgebracht en ge opereerd. Sleohts een zak met 45 K.G koffie en 10 K.G tabak werd in beslag genomen. De gei vluchte smokkelaars hadden de rest weten mede te nemen. Van de douanebeambten had sleohts een enkele een schaafwonde aan het hoofd. De smokkelaars waren in het bezat van zware legerpistolen. Wapens en smokkelwaar werden in be- slag_ genomen, de smokkelaars in arrest gesteld. DE GEVAARLIJKE DRAAD Bij het reinigen van den sta! kwam de vrouw van den landbouwer B. te Hoogkerk in aanraking met de electrische lekting, welke onder stroom stond. Staande op een trap bleef zij met een harer handen aan de leiding vastzitten. Op haar hulpgeroep trachtte haar zuster haar te bevrijden, doch dit gelukte niet. Nadat voorbijgangene den stroom hadden afgesloten, viel de "rouw op den grond. Zij werd bewusteloos opge nomen. Geneeskundige hulp brac)it haar weer bij. Het slachtoffer liep ernstige brand wonden op. EEN WARMGELOOPEN TRAM Op de N.Z. Voorburgwal te Amsterdam is kortsluiting ontstaan in een motorwa gen van lijn 2. De rook sloeg zoowel onder als boven den wagen uit. De brandweer heeft het brandje met zand gebluscht Het tramverkeer had ongeveer een kwartier vertraging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6