ECONOMISCHE OPBOUW VAN NEDERLAND AKKER.CACHETS MAANDAG 22 MEI 1933 TWEEDE BLAD PAG. 5 DE DEFLATIE ,11 Hij, die de economische verhoudingen be studeert en daarbij van een objectief stand punt uitgaat, kan niet- anders: dan de on billijkheid coristateeren, welke bestaat in 't feit, dat alle waarden, alle goederen ont zettend gedaald zijn, doch dat de schulden last en de. rente-verplichtingen nagenoeg onveranderd zijn gebleven. Ook de loonen geven Blijk van een zekere verstarring, al heeft de deflatie ook hier reeds eenigermate ingevreten. Men spreekt van de hooge loo- pen in de beschutte bedrijven, die drastisch dienen te worden verminderd, maar de sc.huldeischers doen nét, of zij niet door de „gulden is een gu!den"-theorie beschut zijn. Wanneer iemand bijv. in de achter ons lig gende niet-crisïs jaren een huis gekocht heeft van, laat ons zeggen f 30.000 en hij nam hierop een" hypotheek van f 20.000,.dan stonden bezit, schuldenlast en renteverplich ting met elkander, in evenwicht De huis eigenaar-had éen pandde'"hypotheek- gever .verstrekte koopkracht ter waarde van f 20.000. Wanneer op 't oogenblik de schuld ad f 20,000 zou moeten worden terugbetaald dan zou de hypotheekgever circa 45 pet meer koopkracht terugontvangen; mocht de schuldenaar niet aan zijn verplichtingen kunnen voldoen en executeerde de hypo- theekgever het pand, dan zou deze ongetwij feld het huis zélf moeten inkoopen bij ge brek aan een bod. Hij wordt dus nü eige naar van een perceel, dat destijds écn over waarde van f 10 000 had. De aanhangers van. de „gulden is een gulden"-theorie, een theorie, die trouwens onk in ons recht gehuldigd wordt, zeggen, dat hierin niets ^onbillijks schuilt, omdat ook dezelfde rédeneering zou worden ge volgd, wanneer, de guldén in waarde zou zijn gedaald, dus bij inflatie. Men wijst dan op de situatie in Duitsóhland gedurende 1922-'23, waar tal van houders rentegeven.de fondsen, van pensioenen en van deposito's bij banken tot den bedelstaf gebracht werden en de overheid geen hamd uitstak.ter beteugeling van het euvel. Zij noemen dit het risico van elke geldbeleg ging- Onjuiste argumentatie Deze wijze van argumenteeren is niet juist. Natuurlijk moet men de door Duitseh- land in 1922-'23 gevoerde muntpolitiek ten strengste afkeuren; dat tóen op uiterst billijke wijze te werk is gegaan, mag geen reden vórmen om op h et moment'een zel fde grove onbillijkheid, zij het ook stelde richting, te laten bestaan. Doch, i: midden latende of er van logica of 'onjbiH lijkheid sprake is, het feit van de groote tegenstelling tusschon prijspeil en schul denlast zal er toe kunnen leiden, dat nét als uitslaan van de zekering in het electrische net bij een te groote spanning, ook hier de zekering (de band met het goud) zal be zwijken, zoodat het binnenlandsche prijs peil evenwicht zal zoeken tot den kostprijs, wat ten slotte bebeekent aanpassing van het prijspeil aan loonen, huren, rente, schulden etcetera. Wij geven gaarne toe, dat er andere wij zen van aanpassing rzijn, doch de®e moeten ten deele vrijwillig geschieden en ten deele langs wegen van diepe menscheljjke ellen de plaats vinden. Bij aanhoudende deflatie zullen tal van zakenlieden en bedrijven hun faillissement moeten aanvragen, waar door de door hen aangegane schulden met een fractie van het geleende bedrag worden terugbetaald. De schuldeischers zullen zeer groote verliezen lijden, terwijl het'bestaan voor de schuldenaren voor langen tijd uiterst moeilijk wordt gemaakt Hetzelfde zal plaats' vinden bij tal van landelijke be- tanve Manitoba 2 per 190 kg rogge no. 2 Canada mais la Plata per 2000 kg gerst 62/3 kg lijnzaad I960 kg steenkolen, bunker 1000 kg petroleum mid conti non tal per barrel boter, per kg drijven en boeren. De grond wordt onder hun voeten verkocht; het geleende geld komt niet binnen, terwijl de vroegere wel gestelde agrariërs tot paupers worden ge degradeerd. Er zal een willekeurige kapi taalsverschuiving plaats vinden; de onteige ning van het bezit gaat langs oneffen paden Een studiecommissie Nu kunnen wij begrijpen, dat de verant woordelijke overheid huivert om tot 't tegen gaan van de deflatie over te gaan. Doch even verkeerd vinden wij het geen doelbe wuste maatregelen te willen b e s t u- deeren:om te zien, of wij deze veel ver woestende deflatie zullen kunnen koeren. Wij hebben in dit blad reeds in 1931 ge wezen op de wenschelijkheid het monetaire vraagstuk door een commissie te laten be- studeeren, in welke commissie moeten zitten mannen uitallerlei kringen van het pro ductie-apparaat, in de ruimste zin van het woord genomen, dus werkgevers, werkne mers, middenstanders en economen. Hoe de deflatie invrat Bij het bespreken van de deflatie geven wij thans enkele cijfers, waaruit men de schrikkelijke waardevermindering van waarden kan opmaken. nieuwe tegenstellingen worden opgeroepen, welke nieuw ingrijpen veroorzaken. Ook .veet men dus niet, waarheen ons ge- heele crisis-bestel zal kunnen leiden. eieren per 100 stuks 1925 1 Mei 1933 1925 1 Mei '33 17.20 5.25 100% 30.5% 13.08 3.85 100% 29.4% 231.50 75.— 100% 32.4% 462 50 13750 100% 29.7% 10.80 7.25 100% 67.1% 1.6S 0.32 100% 19 2.31 0.56 100% 23.8% 56.— 19.51 100% 34.9% 9.18 2.10 100% 22.9% sh 85/6 sh 124/9 100% 145.8% 2/11,625 -/2.0625 100% 5.8% 18.75 5.875 100% 31.3% Deze cijfers zijn genomen uit Economisch Statistische berichten. Men ziet hieruit de heftige waardedaling, die met uitzondering van steenkolen minstens 65% bedraagt; vooral rubber is ernstig getroffen. Nu mag men natuurlijk hieruit niet afleiden, dat deze daling alleen het gevolg is van waar deveranderingen in de koopkracht van het geld. Ook de verbeterde techniek, de bespa ring op kósten leidden tot de prijsdaling. Om in zekere mate (nauwkeurigheid is bij gebrek aan voldoende gegevens onmogelijk en is ook in het kader van dit artikel niet noodig) de werkelijke deflatie te bereke nen, moeten wij naar den goudprijs zien. Deze is sedert 1925 gestegen met 45,8 de prijzen der goederen zullen dus hierdoor met minstens 45.8 moeten zijn gedaald, want goederenprijzen zijn ten slotte goud prijzen, daar de munt in de goudlanden een zekere hoeveelheid goud vertegenwoordigt. Aten kan echter niet volstaan met dit cijfer gis norm der deflatie te nemen. De deflatie immers zorgt voorreusachtige verliezen; tal van gedwongen verkoopt»» vinden plaats en koopers houden zich, in afwachting van nog lagere prijzen, zoo veel mogelijk -af zijdig. De waarde-daling van 'de deflatie in al zijn uitingen kan, daardoor' op minstens 50 worden gesteld! Het lijkt ons daarom noodzakelijk, dat een uitspraak werd uitgelokt van een competente commissie, waarin menschen van diverse pluimage zitting nemen en die het muntprobleem aan alle zijden zullen hebben te onderzoeken. Wanneer deze com missie tot de conclusie zou komen, dat om, op hun innerlijke waarde onderzochte, ar gumenten het niet tegengaan der deflatie de voorkeur verdient boven het nemen maatregelen, welke de evemvichtsverstoriiig teniet kunnen doen (bijv. omdat de gevol gen van die maatregelen niet te overzien zijn, zoodat wij de kajis loopen, een ni misère in andere richting te moeten door maken) dan zal men zich daarbij hebben neer te leggen, omdat èn de wetenschap èn de practijk alsdan gesproken zullen hebben. Nu volgt men slechts den weg van den minsten weerstand. Het „laisser faire, lais ser passer" is natuurlijk het meest gemak kelijk. De krachtige prijsdaling, blijkende uit de hi;ervoor gegeven cijfers wordt voor een deel bevochten door de verschillende crisis-steunmaatregelen. Deze maatregelen zijn echter ook experimenten en tot nu toe heeft men slechts bemerkt, dat steeds BINNENLAND. Afgevaardigden, die Woensdagmiddag in Haarlem aankomen, vinden van halfvier tot kwart over zeven iemand van de Regelings- commissie aan 't Station om hun den weg te wijzen. Donderdagmorgen wordt tot 11 uur op telaatkomers gewacht NED. BOND VAN J.V. OP G.G. STELLINGEN VAN Dr. KNOPPERS _r. B. A. Knoppers van Amsterdam hoopt op den Bondsdag van den Ned. Bond van Jongel. Vereen, op Geref. grondslag, die Hemelvaartsdag te Haarlem wordt ge houden, in de mor genvergadering in de Wilhelminakerk te spreken over: „Het bewarend element ia den arbeid der J.V." Daarbij hoopt hij het volgende uiteen te zetten: 1. Het bewarend element in den ar- Dr. B. A. Knoppers beid der Jongelings- vereeniging is in de latere jaren meer en meer een onderwerp van bespreking geworden. 2. Het bewarend element in den arbeid der J. V. wordt hier niet betrokken op hen, die zich afzijdig houden van de J.V., maar naar de gegeven opdracht, op hen, die leden zijn van de J.V. 3. De leden der J. V. moeten ook door den arbeid der J.V. bewaard blijven met Gods hulp bij de genade, hun door het Doopszegel verzekerd tegen alles, wat in oruie dagen aftrekt. 4. Het bewarend element in den arbeid der J. V. ligt vooral ia de vorming van het karakter, welke de J. V. beoogt, waardoor onze. jongelingen sterke persoonlijkbeden worden. 5. Het bewarend élement in den arbeid der J. V- komt daarbij vooral uit in: a. het aanvaarden van de Gereformeerde beginselen voor leven en arbeid; b. de vorming van een krachtig wilsleven; c. het leeren en betoonen van gehoorzaam- d. het aankweeken van zelfstandigheid. Van de Regelings-Commissie. De Regelings-Commissie van den Bonds dag van den Ned. Bond van J. V. op G. G. schrijft ons: De vergadering in het derde gebouw, de Wilhelminakerk op de Gedempte Oude gracht, begint, evenals die in de andere ge bouwen, om half elf. De deuren gaan ech ter niet open om halftien, zooals per abuis in1 het Geref. Jongelingsblad is vermeld, maar om ongeveer 10.10. Er is n.l. dien dag eerst nog kerkdienst in dit gebouw, die om 9 uur begint Men wordt daarom verzocht, niet vlak voor de kerk te wachten tot de deuren opengaan, daar het onvermijdelijke lawaai den kerkdienst zou storen. CHR. KRANKZINNIGEN VERZORGING IN BRABANT JAARVERGADERING TE BREDA De 14e algemeene vergadering van de Pro- testantsche Vereen, tot ondersteuning in dt kosten van Christelijke verpleging van be hoeftige krankzinnigen in Noord-Brabant wordt op Woensdag 13 Mei aa. in „Ons Huis", Karnemeikstraat, Breda gehoi Voor de bestuursverkiezing zijn aan de beurt van aftreden de heeren Ds. B. Telder en A. D. van der Schans. Dr. J. J. Preuniger, ge neesheer der stichting „Vrederust" te Ber gen op Zoom zal een causerie houden. Rusteloos, gejaagd, angstig en neerslachtig? Verdrijf toch al die muizenissen en breng Uw gestel tot rust. Neem een "AKKERTJE" en zoo noodig nog een. Blij verrast zult Ge zijn U weldra als een herboren mensch te voelen, opgewekt, vol zelf vertrouwen en levenslust "AKKERTJES" schaden nietl Per 12 stuks slechts 50 cent. ROFFELRIJMEN. Huisbezoek Ze kregen 's avonds huisbezoek Bij Spa, die van z'n leven Aan heel wat werk voor onze krant Het aanzijn had gegeven. De ouderlingen Bijl en Hol, De één een echte „dader", De ander meer een pratermet Allures van een „vader", De ouderlingen moesten eerst Wat nader kennis maken, Eer ze, als broeder Hol**dat zei: fileer naar de diepte staken"; Ze spraken van de crisis en De crisisnarigheden, Tot broeder Hol het tijd vond om Het ijzer te gaan smeden Hij zag daar de neutrale krant! Dat deed hem vriendlijk vragen: ,fi)at blad hier, broeder Spa, is dat IIw teerkost alle dagen Bijl, die wat meer wist van de Spa's, Kan 't lachen haast niet laten Toen Spa deed of hij met een smoes Zich trachtte schoon te praten: „Ik heb 'em noodig voor m'n toerk; Daar kan toch niets in steken?" Maar Hol begon voor onze krant Gevat een lans te breken; Bijl deed er ook het zijne toe, En Spa scheen aaast geslagen Toen hij het ivaagde broeder Hol Oók even iets te vragen: „U tracht me tot een Christlijk blad Met ijver te bekeeren, Maar, broeder Hol, waarom wenscht Zich niet te abonneeren Ik zal u niet vertellen ivat Er verder is gesproken; U voelt het gaat er mij niet om Onheilig vuur te stoken, Maar Spa, de man van onze krant, Mocht broeder Hol bekeeren En éindelijk als abonnee Voor onze krant noteeren! DE WEGWIJZERS VAN DEN A.N.W.B. EEN PRACTISCHE VERBETERING De A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland zal binnenkort een practische verbetering aanbrengen aan de bekende Bondswegwij zers. In 't belang van het doorgaande ver keer zal nl. op alle wegwijzers langs de hoofdverkeerswegen in ons land naar Am sterdam worden venvezen, door middel oranje-gekleurde opzetibordjes, met bet op schrift „Amsterdam" en een getal, aange vende den afstand in kilometers. (Nadruk verboden.) LEO LENS. ij.'jui.nütaand panorama van de nieuwe RQtterdamsche binnenhaven en haar omgeving geeft wel een imposant beeld van het werk der nieuwe Bchie-Maasverbinding. Links ziet men de vandaag officieel geopende dubbele Parksluizen, W£Ïk$ de binnenvaart in de- Parkhaven leidt en vandaar op de Maas. Rechts op de overzichtsfoto, welke van het kantoorgebouw van het G.E.B. werd genomen, de 130 meter lange Pieter de. Hoochbrug, welke de Coolhaven in tweeën deelt. In den dnehoek naast de Parksluizen komt de uitmonding van de tunnel te liggen. Om net insigne brandweerman te behalen, laten Engelsche verkenners, die zich vrijwillig hebben aangemeld voor assistentie van de brandiveer, zich deskundig voorlichten. Rechts: „Het Vechterstrand"dat Zaterdag aan een kromming van de Overijsselsche Vecht, voor Zwolle is geopend. 'n Prachtig overzicht der troepen, die oefenen voor de bekend( ceremonie van „trooping the colour". Links: De watermalen van Holstorn Cornwallmet eert scheprad van achttien meter diameter, wordt omgebouwd tót veevoedermolen. Zaterdag voeren de; eerste S'chebeningsche visschersschepen ter hanng- vangst uit onder Poolsche vlag. Een der booten met de Poolsche initialen in de Scheveningsche haven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5