Chr. Buitengewoon Onderwijs LICHAMELIJKE OEFENING MAANDAG 22 MEI 1933 EERSTE BLAD PAG. 3 Firma C. JöRG Sr. UTRECHT OPGERICHT 1819 SCHOUTFNSTR Nr. 7 TOGA'S - HEERENKLEEDING SCHOOLNIEUWS Kerknieuws GEREF. KERKEN Bedankt: Voor Groningen (vac.-G. H. A. van der Vegte), A Dondorp te Heemstede. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Midwolda (Old.), H. B. Spijkerboer te Gaast. Aangenomen: Naar Drachten (Ned. Herv. Evangelisatie, als tijd. hulpprediker), cand. R. Bijlsma te Koudum. Bedankt: Voor Dinteleoord, E. Schim mel te Ameide. BEROEPINGSWERK Te Rotterdam voeren de Vrijzinnig- Hervormden actie om den predikant van den kring, Ds. G. Weistmijze, beroepen te krijgen in de a.s. vacature van Dr. S. F. H. J. Ber- kelbach van der Sprenkel, bij de Ned. Herv. Gemeente aldaar. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE D s. J. H. Mulder, komende van Hil- legom, ie gisteren in het ambt bevestigd als predikant bij de Ned. Hervormde Gemeente van Charlois (Rotterdam) door Ds. D. A. van den Bosch, van Den Haag, die tot tekst ge kozen had Lucas 24 47a en handelde over: a. wie de Heere tot predikers roept; b. de autoriteit waarmee Hij hen bekleedt; c. de taak, die Hij hun oplegt. De Gemeente zong den nieuwen herder en leeraar de bekende ze genbede uit Psalm 134 toe. De intrede is be paald op a.s. Woensdagavond. Ds. L. PLETTE t Te Etersheim by Edam is Zaterdag nacht, op 59-jarigen leeftijd, overleden Ds. L. Plette, predikant der Ned. Hervormde Gem. aldaar. Ds. Plette werd in 1902 door het Prov. Kerk bestuur van Noord-Holland tot de Evangelie bediening toegelaten. Op 9 Augustus 1903 aan vaardde hij het ambt te Kleverskerke, in 1908 te Culemborg, in 1921 te Zuidwolde Dr.), waar hij een jaar later eervol ontelag ver kreeg. Sinds 21 September was hij weer in ac tieven dienst te Etersheim en Schardam. De overledene was assessor van het Class. Bestuur van Edam. PREDIKANTSTRACTEMENTEN Uit Leerbroek meldt men ons: In een lidmatenvergadering der Ned. Herv. Gemeente was aan de orde het tractement van den predikant. Kerkvoogden en Notabelen itelden voor om het tractement voor een can- iidaat vast te stellen ou f 2700, voor een jredikant op f3000. Voorheen was dit resp. 13000 en f3500. KRANKENCOMMUNIE. De Classis Bolsward der Geref. Ker ken. kennis genomen hebbende van het be sluit van de Synode van Arnhem in de zaaK der Kr ankencommunie, zich aansluitende bij het rapport dat de Commissie voor deze zaan op de Synode van 1923 heeft uitgebracht, waarin geen principieele bezwaren tegen de e.g. krankencommunie worden ingebracht en ook een weg gewezen wordt om de practi- sche bezwaren te overwinnen, heeft besloten bij de Generale Synode van Middelburg aan te dringen op een beslissing, waarin kranken communie toelaatbaar wordt verklaard, op dat de Keiken niet het Sacrament aan belij dende leden onthouden, als het naar den Woorde Gode hen toekomt. Voorts werd besloten, dat instemming en medewerking der Part. Synode van Friesland (Zuid) zou worden GODSDIENSTONDERWIJS Te Leiden is tot godsdienstonderwijzer der Ned. Herv. Gemeente met ingang van 1 Juli a.s. benoemd, de heer Joh. de Groot, gods dienstonderwijzer der Ned. Herv. Gemeente Barendrecht. HELDRING-GESTICHTEN EN GEREF. KERKEN Dr. J. Lammeïls van Bueren, directeur der Heldring-Gestichten te Zetten, heeft n,aar aanleiding van de publicatie der Classis Arnhem van Geref. Kerken het standpunt van -wijlen Dr. H. Pierson en hemzelf uiteengezet nl. aldus: •.Zetten heeft een eigen opvoedingssfere. Er is hier altijd samengewerkt tot een dub bel doel. In de gestichten wordt de arbeid der redding, der terechtbrenging (Ezech. 34) gediend, terwijl in de scholen met de daarbij behoorende internaten, de leerlin gen gevormd worden tot persoonlijkheden, die in de kringen, waaruit zij komen en waarheen zij terugkeeren, door Christelijke beginselen worden bezield. „De leiding heeft geen gemakkelijke taak. Zal die vervuld kunnen worden, dan is sa menwerking noodig, niet alleen in bijkom stige dingen, maar vooral in het hoogste- dat wij beoogen. Speciaal kerkelijke belan gen worden daarbij niet gediend, propagan da voor een bepaalde Kerk wordt hier nim mer gemaakt. Gedurende de vacanties heeft elk gelegenheid om terug te keeren in den kring (ook den kerkelijken kring) waartoe men behoort Wij zoeken met elkander de kracht, die wij voor ons werk noodig heb ben in de Vluchtheuvelkerk, die 't centrum vormt van al wat hier te vinden is. Men- schen van verschillende kerkelijke denomi natie hebben alzoo gedurende 'n kleine eeuw hier samengewerkt. Er ligt in die eenheid iusschen menschen van verschillende ker kelijke opvattingen iets waarvoor wij dank baar zijn, en wat in onzen kring geen aan leiding geeft tot moeilijkheden. Ziet men er het aantrekkelijke niet van in, wel, dan komo men niet in Zetten. Het paedagogiscLe beginsel, waardoor wij hier geleid worden, vraagt zulk een eenheid in het belang van hen, die hier worden verzorgd of gevormd. „Ook Gereformeerden hebben de bekoring daarvan erkend en die eenheid dankbaar aanvaard. Wij hebben in menig geval ook Gereformeerden, die in eigen kring voldoenden steun konden vinden, mogen helpen". KERKGEBOUWEN Te Utrecht is een Comité gevormd om gelden bijeen te brengen voor de restauratie Van de oude Geertekerk der Ned. Herv. Gem. ZENDING H. S. P r u ij s Sr. Aan den de der Geref. Kerk te Amsterdam „Stand.", mededeeling gedaan, dat H. S. Prays Sr., miss. arts te Djokjakarta, besloten heeft met ingang van 1 Januari a.s. pensioen te vragen met het oog op zyn gezondheidstoe stand. De Kerkeraad nam met droefheid ken- nw van dit besluit van hem, die zooveel deed Voor het Petrouella-HospitaaL Zaterdag hield de Vereeniging voor Chr. Buitengewoon Onderwijs (Bond van bestu ren van scholen en inrichtingen voor afwij kende kinderen) een vergadering te Utrecht De voorzitter, de heer J. de Graaff, van Rotterdam, opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en sprak een kort ope ningswoord, waarin hij er op wees dat er een worsteling is in ons volk: een opgaan in het ideëele, het geestelijke aan den eenen kant en een opgaan in het stoffelijke. Wij werken onder gedegenereerden. En wij moeten alles doen om 't degeneratie-proces, het verwordingsproces, te stuiten. Daartoe zijn noodig mannen die in volkomen zelf verloochening het buitengewoon onderwijs willen dienen. Laten we onze vergadering in dit teeken stellen: bereid tot elk offer als het de misdeelden slechts tot heil kan zijn. Spr. herdacht den heer Aldus, den over leden directeur van Bartimeüs. We hadden van hem zooveel verwacht, maar het moest anders zijn. Wij stellen ons hem voor oogen als een man die zich opofferde voor blinde kinderen. Zijn nagedachtenis zal in onze vereeniging in dankbare herinnering blij- De penningmeester de heer M. J. S c h r e u- d e r had met het oog op zijn hoogen leeftijd bedankt als penningmeester maar zou de loopende zaken nog afdoen totdat een nieu we penningmeester zou zijn benoemd. De V o o r z. las een schrijven voor van den afgetreden penningmeester waarin deze zijn verslag had saamgevat, en waaruit bleek, dat er een batig saldo is van 216-45*4. In de volgende vergadering zal een nieuwe penningmeester worden benoemd. De secretaris, de heer P. G. Schreuder te Arnhem bracht verslag uit waaraan we het volgende ontleenen: Het bestuur bestaat uit 18 leden, namens verschillende organi saties. De heer A. J. Schreuder trad af als voorzitter maar woonde bijna geregeld de be stuursvergaderingen als raadsman bij. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Voor een te houden schoolcongres werden als afgevaardigden aangewezen de heeren van Beinum en de Graaff. Men zal trachten het congres te organiseeren in het najaar van 1935. In verband met de verminderde uitkeering per kind en per jaar van het rijk had de Voorz. een onderhoud op het ministerie van onderwijs, waarbij hem bleek dat aan het Kon. Besluit niets te veranderen viel. De eerste Christelijke werkplaats voor zwakzinnigen is geopend te Rotterdam-Zuid. De heer A. J. Schreuder vroeg of het be stuur eens wilde nagaan of de statuten toe laten dat dergelijke vereenigingen kunnen toetreden als lid der vereeniging. De heer d. Wart vroeg of dan wordt nagegaan of de statuten toelaten dat grootere vereeni gingen tijdelijk meer dan één afgevaardigde kunnen zenden. Het bestuur zegde toe deze dingen in de volgende bestuursvergadering te zullen be handelen. Het voorstel van den penningmeester om contributie weer vast te stellen op 10 per jaar werd goedgekeurd. In de middagvergadering was aan de orde de voortzetting der bespreking over het vraagstuk der verdeeling der leerlingen met uiteenloopende geestelijke gebreken (verstan delijke. en/of zedelijke tekorten) over de ver schillende inrichtingen in ons land. De Voorz. heette welkom de afgevaar digden van de Ned. Bond Kinderbescherming Ned. Kinderzorg-bond, Ned. Herv. Stichting voor Zenuw- en Zielspieken en Dr. Van Voorthuysen. Hierna leidde Dr. A. van Voorthuysen het onderwerp in dat in bespreking werd ge steld. Spr. nam het onderwerp iets ruimer namelijk door daarin ook te betrekken kin deren die een gebrek aan een der zintuigen hebben en die op andere wijze lichamelijk gebrekkig zijn. Bij de verzorging van misdeel den leggen we zekere groepeeringen aan al zijn die groepeeringen niet steeds scherp uit elkaar gehouden en al is het ook niet mo gelijk om dat te doen. Afzonderlijke scholen en inrichtingen zijn noodig voor opvoeding van geestelijk en/of lichamelijk defecten. Het buitengewoon onderwijs ziet zes ver schillende groepen van misdeelden. Het buitengewoon onderwijs wil niet zoo veel mogelijk kinderen trekken. Als bewijs noemde spr. dat we voor de slechtzienden of e.g. halfblinden geen aparte scholen wil len hebben. Als het gezichtsvermogen te ge ring wordt dan moeten de slechtzienden naar een blinden instituut De heer Aldus dien spr. eerbiedig herdenkt, heeft op de ver gaderingen dezer vereeniging wel aange toond dat die halfblinden voor blindeninsti tuten zeer goed zijn. Een tweede voorbeeld is dat geen aparte scholen voor z.g. school- achterlijken en voor 6praakgebrekkigen wor den verlangd. Doofstommen en blinden hooren thuis op de voortreffelijke instituten die we daarvoor hebben. Met hoorendstommen moet het eerst geprobeerd worden op een school voor slecht- hoorenden. Als het intellect zeer laag staat dan hooren hoorend-stommen thuis op een inrichting voor zwakzinnigen. Als het even kan moeten slecht-hoorenden blijven op de gewone school. Bij al het buitengewoon onderwijs geldt dat een neer zorgvuldige selectie moet plaats vinden door een medisch-paedago- gisch onderzoek voor het kind geplaatst wordt. Dit geldt ook voor inrichtingen voor licha melijk gebrekkigen. Want naast het achter lijk, of slechthoorend of slechtziende, of licha melijk gebrekkig zijn moeten andere indi caties aanwezig zijn (spr. gaf voorbeelden daarvan) vóór men een kind op een inrich ting plaatst Juist nu het gaat om het geld, nu er veel aanvallen dreigen moeten wij de indicaties zoo scherp mogelijk stellen om aan te kunnen toonen dat het onderwijs absoluut noodig is. Spr. kwam daarna aan de behandeling der geestelijk defecten en onderscheidde daarin drie groepen: zwakzinnigen, psychopaten en verwaarloosden. Spr. gaf een definitie van deze drie groepen, die toch weer door elkaar heenloopen in bepaalde gevallen. De groepen zwakzinnigen en verwaarloos den liggen dicht bij elkaar. Het lager onderwijs in ons land is er op ingesteld om zooveel mogelijk kennis in de hoofden der kinderen te brengen. Daarvan zijn we bij het buitengewoon la ger onderwijs af. Daar willen we bijbrengen levenseigenschappen. Aangekweekt moet worden bereidheid om zich aan één taak te geven; concentratie. En dat wordt op meeste scholen voor buitengewoon onderwijs toegepast. Zelfwerkzaamheid en zelfcontrole beide enorme opvoedingsmiddelen moeten daarmee gepaard gaan. En voorts moet er zijn individualisatie, aanpassing van het onderwijs aan elk indvdu. We grijpen vaak te hoog. Elke ouder denkt dat zijn jongen naar h.bs. of gymna- moet Dat is een verkeerd begrip. We moesten goed kunnen nagaan wat elke leer ling der lagere school verder noodig heeft. Wat kinderen in inrichtingen betreft moe ten dc zwakzinnigen direct practisch werk gaan doen na den schoolleeftijd en een vak leeren. Op de school opvoeding en op leiding zooveel mogelijk en daar ook al een groepeering maken naar aanleg. Dit gebeurt :er goed op de Dr. v. d. Berghstichting. Er moeten aparte zwakzinnigengestichten komen; zwakzinnigen moeten niet in krank zinnigengestichten worden ondergebracht Er is zeer veel goeds in Nederland. Maar verbetering is mogelijk en 6pr. ciet tot zijn verheuging zulk een verbetering in de tot standkoming van het Paedalogisch instituut van Prof. Waterink dat Vrijdag geopend wordt Door de bestudeering der zwakzinni gen zal in de toekomst de verdeeling over de verschillende gestichten in de toe komst beter kunnen geschieden. Nadat de kascommissie rapport had uitge bracht werd de penningmec ter gedéchar- geerd. Op de inleiding volgde een geanimeerde bespreking. Prof. Dr. J. J. SALVERDA DE GRAVE Zaterdagmiddag 3 Juni a.s., des middags om half drie zal Prof. Dr. J. J. Salverda de Grave in de Aula van de Gem, Universiteit van Amsterdam zyn afscheidscollege geven, dat bestemd is voor zyn leerlingen en oud-loerlin- gen. Daarna zal om half vier de officieele plechtigheid plaats vinden, waarby hem zal worden aangeboden de „Mélanges de philolo- gie", welke te zyner eere zijn samengesteld. In de Senaatskamet van de Universiteit zal de scheidende hoogleeraar recipieeren. De „Ecole Francais", vereeniging van stu denten in het Fransch aan de Amsterdamsche Universiteit, heeft een diner georganiseerd in het American Hotel. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT Naar de „Locomotief' meldt, wordt ver wacht dat in de vacature van Prof. Dr. F. A. F. C. Went, die 18 September a.s. zal af treden als hoogleeraar in de Botanie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, benoemd zal worden Dr. F- W. Went, zoon van den aftredenden hoogleeraar, vroeger plantkun dige te Buitenzorg en thans te Pasadena. R.-K. HANDELSHOOGESCHOOL TE TILBURG. Tot opvolger van wijlen Prof. Mr. L. Triebeis aan de R.-K. Handelshoogeschool te Tilburg zal benoemd worden de heer Dr. J. E. de Quay. De nieuwe hoogleeraar is de zoon van luit.- generaal De Quay uit Den Haag en is reeds sinds 1927 lector in de Psycho-techniek aan de Tilburgsche Hoogeschool. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Zuidbarge, gem. Emmen (Geref. School, hoofd G. H. Ligterink), mej. M. Frummel te Klazienaveen. Ing. 1 Juli. Assen (hoofd A. Sinnema Szn.), G. Yei> rink te Ommen. Haastrecht (hoofd T. Yoma), A. Boel houwer te Amsterdam. Voor tijdelyk. L o p i k, A. van den Berg, aldaar. Voor tijd. SCHOOLJUBILEUM. Te Leiden heeft de Vereen, voor Chr. Cnderwys het 80-jarig feest van haar eerste School aldaar gevierd. Op 18 Mei 1853 werd in de Sleutelstad de eerste Chr. School met 70 a SO leerlingen gesticht. Thans gaan de feestvierende Vereeniging 8 Scholen met ruim 2000 leerlingen uit. Er is in Leiden ook nog een Vereen, voor Chr. Schoolonderwijs op Geref. Grondslag, die 5 Scholen met 1250 leerlingen heeft. ONDERWUSFILM. Te Amsterdam is, in nauwe samen- erking met de Ned. Vereen, voor Cultureele Films (Cultuurfilmcentrale) een organisatie het geven van filmvoorstellingen ii scholen en cultureele instellingen opgericht. Zij beschikt reeds over een flink aantal cul tureele en documentaire films, o.a. van het Koloniaal Instituut te Amsterdam, Jean Pain- levé, Jean Dréville, Joris Ivens e.a. De films zyn alle van onbrandbaar materiaal, en kun nen dus overal vertoond worden. Het adres voor inlichtingen is: „Studiefilm", Rusland 2, Amsterdam-C. EEN DRAAI OM DE OOREN EN WAT DAAR VERDER VOLGT. De onderwijzer mishandeld, op gesloten en verbaliseerd. Aan klacht en sympathiebetuigingen Het orgaan „De Christelijke Onderwijzer" van de Unie van Chr. Onderwijzers in Ne derland, bevatte onlangs het volgende: Een onderwijzer aan een bijzondere school had, toen een leerlinge eener hoogere klasse, waar hij tijdelijk voor een zieken collega was ingevallen, zich niet aan een billijken tuchtmaatregel wilde onderwerpen en dit bij herhaling, gestijfd door haar moeder, weigerde, dit kind een draai om de ooren gegeven. Dat was 's morgens geschied. „De vader heeft toen den vooreitter van het bestuur der school opgebeld en gezegd, dat hij voornemens was „maatregelen" tegen dien onderwijzer te nemen en zich daartoe 's middags naar de school te be geven. „Deze vader is opperwachtmeester der marechaussee, 's Middags tegen twee uur legde hij zich in gezelschap van een marechaussee (die buiten bleef staan) aan de school en vroeg den onderwijzer te spre ken. Deze zeide, in verband met vroeger optreden van dien vader niet te spreken te zijn. Daarop is X naar boven gekomen, zonder kloppen het lokaal binnengedrongen (N.B. in uniform!) en greep hij den onder wijzer heet, trok hem van diens stoel, smeet hem tegen een bank en tegen den lessenaar en nam hem vervolgens mee naar beneden Inmiddels had een onderwijzeres het hoofd gewaarschuwd, dat het mis liep. maar antwoordelijke handhaver van de goede orde in de school en van het prestige der onderwijzers vertoonde zich niet en liet den doldriftigen opperwachtmeester ongemoeid ziju gang gaan. Deze kwakte beneden in de gang den onderwijzer tegen de steenen, ging op hem zitten, bonsde hem eenige keeren met 't hoofd tegen den vloer en liet hem eerst opstaan, toen hij zeide mee te zullen gaan. Op 's mans geroep vertoonde ook nu het hoofd zich niet Eerst toen het stil werd, kwam hij even te voorschijn en zei: „Is dat nu optreden?" „Den onderwijzer werd zelfs niet toege staan zijn overjas aan te trekken; hij moest onmiddellijk mee naar de marechaussee kazerne, waar hij op zeer onhebbelijke wijze behandeld is en in een cel opgesloten, nadat men hem had gesommeerd zijn boord, das en bretels af te doen en de jas uit te trek ken. Na tot 's avonds pl.m. 6 uur opgesloten en enkele malen „verhoord" te zijn geweest, werd verbaal wegens den door hem toege diende draai om de ooren opgemaakt. „De onderwijzer moest zich onmiddellijk onder behandeling van zijn dokter stellen, die constateerde: „oppervlakkige ontvelling en geringe onderhuidsche bloeduitstortingen op het linker voorhoofd, voorts kleine ont vellingen achter de rechter oorschelp, linker handrug cn onder het rechter onderooglid, voorts een bloeduitstorting op het linker onderbeen dicht onder de knie. Een en ander tengevolge van uitwendig inwerkend geweld. Verder een kleine inscheuring van de bovenlipsplooi in den mond." „In overleg met ons hoofdbestuur heeft de betrokken onderwijzer tegen X. een aan klacht ingediend bij den Officier van Justi tie wegens: a. huisvredebreuk; b. mishandeling en toebrengen van licht- melijk letsel; c. wederrechtelijke vrijheidsberooving." In een harer volgende nummers deelde de „Chr. Onderwijzer" als aanvulling nog „De collega, die op zoo grove wijze door een opperwachtmeester der maréchaussé is bejegend, werd na de Paaschvacantie bij zijn terugkeer op school verrast met een prachtig bloemstuk en begeleidende sympa thiebetuiging, waarop nagenoeg alle ouders der leerlingen uit zijn klassen hadden ge- teekend. Dit schrijven, waarin tevens afkeu ring werd uitgesproken over het gedrag van den opperwachtmeester, is overgelegd aan den Officier van Justitie, bij wie de klacht was ingediend." De „Katholieke School" heeft naar aanlei ding van het voorgevallene de volgende op merkingen gemaakt: .•Meermalen al hebben we gewezen op de groote leemte in onze wet, die den onder wijzer zoo goed als elk strafrecht onthoudt en hem daardoor machteloos overlevert aan de willekeur van onwillige en kwaadwillige ouders en leerlingen. ..Wij meenden voor deze allertreurigste geschiedenis geen milder kwalificatie te mogen kiezen, dan: schandelijk! „Dat een barbaar als deze wachtmeester misschien een goed figuur zou maken bij Gepeoe, maar in het Nederlandsche po litiecorps niet thuis hoort, zal, hopen we, ook voor onze justitieele overheid wel geen betoog behoeven. Dit feit gaat alle perken te buiten. „Maar het is ten slotte slechts een nieu- schakel in de lange keten. .Hoeveel onderwijzers hebben nu al te recht gestaan? Hoeveel reputaties zijn al verscheurd, hoeveel zenuwen al vernield, hoeveel carrières al gebroken door de lam lendige dwaasheid van den wetgever om in strijd met alle paedagogiek den leermees ter machteloos te stellen tegenover den leer ling? „Hoeveel leed is daardoor geleden, hoeveel onheil al gesticht en heeft die idiote toe stand het gezag, de tucht nog niet genoeg ondermijnd? Als het geval van dezen Rus- sischen wachtmeester Den Haag nu einde lijk maar eens tot het verstandige inzicht bracht, dat het zóó niet langer gaat, dan werd uit dit kwaad tenminste nog het goe- geboren. ,Nog is een wijziging der L.O.-Wet aan- ngig. Nog is het niet te laat om einde lijk, eindelijk onze Onderwijswet eens te zuiveren van deze kardinale fout ,,'t Gezond verstand komt steeds meer in verzet tegen het al maar laten voortbestaan een toestand, die spot met de eerste beginselen van alle opvoedkunde en onder wijsteer. •,Endie in onzen tijd een grooter gevaar is dan ooit" De redactie van „De Christelijke Onder wijzer", bovenstaande opmerkingen van de ,Kath. School" citeerend, voegt er nog aan toe: „Wij moeten niets hebben van den on derwijzer, die zonder „ranselen" niet kan regeeren. Maar nog veel minder van ouders- die bij de minste tik klaar staan om een aanklacht wegens „mishandeling" in te die nen, laat staan als eigen rechter op te tre den. „Men klaagt over „tuchteloosheid" der jeugd en verwijt de school, dat zij daar tegen niet genoeg „optreedt" en daardoor de schuld van dit euvel zou dragen. „Maar de fout zit bij de ouders, die het een misdaad vinden, wanneer hun Jantje. Pietje of Klaasje eens een volkomen ver diende tik krijgen. „De rechter, die over zulk een geval te oordoelen krijgt, mag wel terdege oppas sen, dat hij het gezag van den onderwijzer tegenover de ouders hoog houdt en verde digt" ACADEMISCHE EXAMENS RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gesl. Rechtswetenschap: doet. ex., tnej C L Sar.der» Indisch Recht: cajid.ex., de heer F. Simone. EXAMENS-,,VREDERUST" BERGEN OP ZOOM. Op 19 en 20 werden hier M Staal en de zusters J Boender. T J C' eda, C v d Guchte. L M den Hollander. J H Houtop. J M v Kutfk, M Perestam. C Sohippt L M Schooff. P Verkamman en B H v d Wa Als Regeerlngrsgedelegreerden waren bü de: <amens aanwezig: dr J v d Spek, te Poorti gaal. dr Th Melnema te Loosduinen en dr C I UIT HET SOCIALE LEVEN GYMNASTIEK NOORDERGEWEST N. C. G. V. Er begint eenige tcekening te komen in de voorbereidende werkzaamheden voor de ontvangst van het Noordergewest van het Ned. Chr. Gymnastiek Verbond te Gronin gen op Tweeden Pinksterdag. De aanspo ringen van de Groningsche commissie om ens flink voor den dag te komen zijn niet onbeantwoord gebleven. De voorloopige inschrijvingen toonen aan, dat 13 vereeni gingen met c.a. 1000 leden en adspiranten vertegenwoordigd zullen zijn. Van 812 uur zullen 's morgens in de „Harmonie" de gymnastiek-wedstrijden worden afgewerkt. In de groote beneden zaal zullen de dames- en heerengroepen el kaar bekampen, terwijl de groote bovenzaal voor de adspiranten is gereserveerd. De wedstrijden bestaan voor heeren in een vijfkamp (vrije oefening, brug-, rek-, paard- en ringenoefening)voor dames in 'n vier-kamp (vrije oefening, brug-, paard- en ringenoefening), waarbij in drie graden wordt gewerkt. De jongens en meisjes krij gen een tweekamp (vrije- en brugoefening) te verwerken. Voor de eerste graads-wedstrijden dames en heeren stelde de Minister van Onder wijs Kunsten en Wetenschappen het vorig jaar twee groote zilveren wisselmedailles beschikbaar, welke dit jaar door „Kracht Vriendschap", Groningen, moeten wor den verdedigd. Is zoo de morgen in hoofdzaak gewijd aan de onderlinge krachtmeting der deel nemende vereenigingen, de middag is be stemd voor propaganda. Op het Stadspark zal op terrein II van half drie tot zes uur een demonstratie worden gegeven. Massaal zullen worden uitgevoerd de vrije oefenin gen, welke in den wedstrijd waren ver werkt, eveneens zullen alle dames en hee ren aan de toestellen blijk geven van hun aardigheid. Daarenboven zullen verschil lende vereenigingen een extra-nummer ten beste geven. Voorafgaande aan deze middag-demon stratie zal een optocht worden gehouden van alle deelnemende dames, heeren en adspiranten, waarbij reeds de welwillende medewerking werd verkregen van de mu ziekcorpsen „Crescendo" en „Patrimonium", terwijl met een derde corps nog wordt on derhandeld. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat de bondsvlag van het N.C.G.V. dit jaar door het Noordergewest mag worden ge voerd en een vaandelwacht uit de stad Groningsche vereenigingen gevormd deze banier aan den kop van den stoet zal mee dragen. Mocht onverhoopt het weer dien dag bij zonder ongunstig zijn dan zijn maatregelen getroffen, dat toch in de groote zaal van de „Harmonie" des middags een demonstra tie kan worden gegeven. HOE HET SPANDE DE DREIGENDE RAMP TE NIJVERDAL •Ted. Chr. Textielarbcidi U verdal. welke ruim di heéfft te NJJverdal mot de a spreking gehouden over de eefgoederenfabri de spinnerij •rloopig slechts om de andere week worden gewerkt. Aan het einde der bespreking werd met al- gemeene stemmen besloten het Initiatief te nemen voor een bijeenkomst van de geheele burgerij van N if ver dal met de bedoeling een krachtig beroep te doen op de regeering om onverwiild maatregelen te treffen, waardoor 'ht gesteld massa-ontslag alsn< Dez had Zatei zou kunnen worden voorkomen. bijeenkomst, waarop ook de burgemees- Hellendoorn het woord heeft gevoerd, Kwestie bij de fa. Ter Kuile De besturen der R.K. en Chr. textielarbeiders organisatie* hielden een drukoezochte verga dering met hun leden, die als wevers werk zaam zUn bi) de fa. N. ter Kuile te Enschedé De besturen brachten rapport uit van de met de firma gehouden conferenties over kwesties die waren ontstaan door 't niet verdienen van de loonen. zooals die voor de 12-getouwen- wevers wjyen overeengekomen. De arbeiders kwamen ten sterksto op tegen de door de firma geuite beschuldiging als zouden niet alle wevers hebben meegewerkt om de proef te doen slagen. Integendeel werd met voorbeel den aangetoond, dat hiervoor heel andere oor zaken waren. De arbeiders besloten aan de hoofdbesturen vrJJ mandaat te geven om ln overleg met de socialistische organisatie deze aangelegenheid verder af te werken. WANDELSPORT Van deskundige zijde schrijft men ons: De wandelsport neemt den laatsten tijd wel zeer de belangstelling in beslag. Van geen sport welhaast kan gezegd worden, dat zij zoo spoedig populair ds geworden dan deze hij uitstek gezonde sport. Want en hierover reijn van medische zijde gunstige rapporten uitgebracht gezond is het sportwandelen zeer zeker. Voor ontwikkeling der beenspieren b.v., voor de longen, bloeds omloop, kortom, bij stelselmatige training zal de wandelsport ieder in alle opzichten goed doen, ook ter verruiming van den blik op natuurschoon. Daar echter, zooals met alles, ook op dit gebied, veel overdrijving bestaat en dat dikwijls door onwetendheid, lijkt het mij niet ongeschikt, eens het een en ander over de wandelsport te vertellen. Alvorens met de training te beginnen is het gewenscht goede, stevige schoenen aan te schaffen. Nog beter is, een paar reeds ge dragen schoenen, te laten zolen, en wel met flink, goed dik leer. Men lette er vooral op, dat de z.g. brug, dit is het gedeelte van den schoen onder de voetholte, goed is gevormd. Dit gedeelte geeft veel steun en voorkomt het doorzakken van de voeten. De hakhoogte bepale men zelf, hiervoor is geen vaste norm aan te geven, daar dit voor elk individu weer anders blijkt te zijn. Kousen of sokken cuillen steeds van wol behooren te zijn en liefst ongestopt, daar de stopjes dikwijls blaren doen ontstaan. Vele zeer goede wandelaars trekken bij flinke afstanden ook wel twee paar sokken aan. Verder valt over de kleeding ndet veel te zeggen, dan dat ruim zittende sportkleeding natuurlijk heel gewenscht is. Het loopen met bloote beenen of armen is zeer af te raden. Het stof verstopt de poriën en bovendien is het gevaar niet denkbeeldig, dat door insec- tenbeeten infectie of iets dergelijks ontstaat. Is men aldus toegerust, dan kan de begin nende sportwan de laar zich met een gerust hart wagen aan een korte marsch van b.v. 12 K.M; het beste is natuurlijk, dat dit ge schiedt onder deskundige leiding. Men sluite zich daarom aan bij een Wandelsportvereea. waarvan er op het oogenblik voldoende en zeer goede zijn in ons land. Heeft men eenige malen zoo 'n 12 15 KM. geloopen, met een tempo tusschen 5 en 6 K.M. per uur, dan zal men goed doen, al vorens tot grootere afstanden over te gaan eerst eens te trachten, het tempo wat op te voeren tot b.v. 7 K.M per uur Men overdrijve echter niet en bedenke steeds, dat wandel sport is „Wandelsport" en geen „Vliegsport" Het mooie en aardige van de dior de meeste vereenigingen uitgeschreven marschen is juist, dat het wedstrijdidee is uitgeschakeld, waardoor kameraadschap bevorderd wordt n meestal ook geen enkele weerklank wordt ernomen. Samen uit, samen thuris, wordt hier dan ook bijna steeds gehuldigd. Het spreekt natuurlijk vani'.elf, dat men de afstanden niet moet vergrooten, als men na het afleggen van een bepaald aantal K.M.'s doodop is. Men moet het zelfs niet zoover laten komen en er voor dien tijd, als men voelt, uitgeput te raken, er mee uit scheiden, of wel een large rust nemen. Is men, na geleidelijk opgevoerde training zoover, dat men zich, na 40 KM. b-v. geloopen te hebben, met ongeveer een half uur ru6t in een tijd van 6V2 uur, niet noemenswaar dig moe voelt, wel, dan kan men zeggen, dat de wandelsportsporen binnenkort zijn te verkrijgen. Na het loopen van een 40 of 50 K.M. marsch is een goedgetrainde wandelaar ongeveer een uur vrijwel gerestaureerd, kan daana gezond eten en slapen en is den anderen dag weer net zoo fit of misschien nog meer dan voorheen. Het summum voor den wandelsporter is natuurlijk de bekende Vierdaagsche te Nijmegen, welke dit jaar gehouden wordt van 2528 Juli. Deelnemende aan <1 Vierdaagsche moe ten personen l>..»en li en tot 16 jaar per 30 K.M. loopen. va 1 19 jaar 40 K.M, 1950 jaar lö KM en uoven 50 jaar en ouder Hoe het spande is niet alleen letterlijk op bovenstaande foto te zien; in heel den wed strijd H.B.S.—Unicum was die spanning niet van de lucht. Door in de laatste minuut gelijk te maken heeft Unicum het kampioen schap in haar afdeeling behaald. 40 K.M. De dames loopen 40 KM. per dag, evenals militaire groepen, e.d. met uit rusting. Volbrengt men deze marschen me* 6ucces - en zijt ge niet zeker van uw naak, gaat er dan criet heen dan zijn de wandelsport- sporen verkregen in den vorm van het in wandelsportkringen zeer bekende en zeer begeerde 4-daagsche kruis Zooals bij elke sportbeoefening is het zeer in te bevelen, dat men zich, alvorens te beginnen, laat keuren. Een bureau voor me dische sportkeuring is in diverse groote plaatsen aanwezig. VOETBAL DE R. C. V. B.-COMPETITIE. Uitslagen van Zaterdag. Klasse I. Rotterdam: Zwart Wit IExcelsior Schiedam: HBS I—Unicum I Schiedam: Pro Patria IK.D.O. I Door dit in de laatste minuut veroverde gelijke spel heeft Unicum definitief de eerste plaats in haar afdeeling bezet. Vriendschappelijk. Dordrecht: Oranje Wit IArdath31 Klasse Ha Rotterdam: DOS I—SH I 5—3 Rotterdam: ODSGWB 5—3 Reserve Klas se I Rotterdam: DVV IIExcelsior II 40 Res. Klasse II. Rotterdam: Unicum III—VVS II32 Rotterdam: Zwaluwen IIVVO II 63 Reserve Ivlassse III Schiedam: Stormv. IISt. Hooger II 15 Rotterdam: WIA III—DOS II 61 DE C. N. V. B.-COMPETITIE. District Noord-Holland. 3-2 3—3 4—3 District Zwolle. Klasse I. Zwolle: Bo Quick IZSV 174 Genemuiden: Sp.club IGo Ahead I uitgest. Klasse IL Hasselt: Olympia IQuick II61 Olympia I is hiermede als winnaar uit het afdeelingstoumooi te voorschijn geko> .District Twente-West. Klasse III. Holten: VIOS I—Ent Bovs II6—2 Vriendschappelijk. Enter: Ent. Boys I—Oran.r- Nassau I 2—5 Bergum: HMS—-Zwaluwöi t14 District Friesland, Hiermede is Zwaluwen I kampioen van haar afdeeling. District Twente-Oost Borne: BCSV I—Achilles 11—3 KORFBAL DE C. X. B.-COMPETITIE. District Amstelland. Klasse II. Amsterdam: O. Nassau IO. Zwart I 13 Klasse III. Ouderkerk a d Amstel: ODIOOranje Nassau III 41 ,Distrlot Zuid-Holland (Zuid). Klasse I. Den Haag: KVS I—VES 15—1 Leiden: Peraix I—Tonego I6—0 Klasse Ila. Den Haag: NIO I—Ijsvogels 147 Sassenheim: TOP IPeraix II42 KI a 1 lib. Lisse: AnimoVEO II3—5 Den Haag: ULO—Fibs II2-1 Klasse lila. Monster: ZeemeeuwenKVS II 14 Klasse Illb. Delft: Excelsior II—TOP II 1—8 Voorburg: VEO III—DES III2—1 .District Zuid-Holland (Zuid). Klasse I. Rotterdam: Rap Ivo IHollandia I... 7I Dordrecht: Snel IODI 123 Rotterdam: Thor I—Oranje Wit 12—2 Klasse Ila. Gorinchem: GKVRotterdam-Zuid I 71 Rotterdam: TOP I—Blauw Wit I2—1 Rotterdam: Hollandia IIOr. Wit II 35 Klasse lib. Schiedam: ODI II—Zwaluwen5—4 Maassluis: Maassluis—Quick II 21 Rotterdam: Blauw Wit II—Rap Ivo II 04 Klasse III. Dordrecht:, Oranje Wit IIITOP II... 2—1 Rotterdam: Rdam-Zuid II—Snel II... 3—6 Rotterdam: Thor II—DIO II6—4

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3