MAANDAG 22 MEI 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND OVEREENSTEMMING OVER HET VREDESPACT VAN VIER Mussolini's ontwerp-verdrag naar de hoofdsteden ter bekrachtiging Het door Mussolini voorgestelde vier- tnogendhedenpact is volgens een United Press-bericht thans door de vertegen woordigers van alle vier de landen, die erbij betrokken zijn, Duitschland, Enge land, Frankrijk en Italië, aanvaard. Deze volkomen overeenstemming werd naar dit bureau verder meldt, Zaterdag bereikt doordat Rijksminister Goering voor Duitschland en de ambassadeur De Jouvenel voor Frankrijk hun goed keuring hechtten aan het pact. Mussolini heeft nu het ontwerp-ver drag, waarin de vier landen zich ver- MUSSOLINI plichten samen te werken om den vrede in Europa te handhaven, een overeen komst die om te beginnen tien jaar van kracht zal zijn, naar Genève gezonden. Tevens is het naar de regeeringen te Berlijn, Londen, Parijs en Rome ge stuurd ter officieele bekrachtiging. Ook Reuter meldt, dat men te Rome van oordeel is, dat het pact van vier nog slechts formeele bekrachtiging door de regeeringen behoeft. De inhoud van het pact De tekst van Mussolini's verdragsontwerp is nimmer van officieele zijde gepubliceerd. Niettemin staat het wel vast en is het ook nooit weersproken, dat de inhoud op het vol gende neerkomt: 1. Duitschland, Engeland, Frankrijk en Italië verplichten zich tot een. politiek van samenwerking tot handhaving van den vrede; 2. Genoemde landen bevestigen het begin sel van de herziening der vredesverdragen binnen het kader van het Volkenbondspact, als er een situatie ontstaat, die een conflict kan veroorzaken. 3. Engeland, Frankrijk en Italië verklaren, 'dat Duitsohlands rechtsgelijkheid in piactijk geibracht dient te worden, als de ontwape- ningsbesprekingen slechts tot gedeeltelijke re sultaten leiden. Duitschland verplicht zich de rechtsgelijkheid slechts na diplomatiek overleg te verwezenlijken. De vorm van het pact Uit Rome wordt aan de „Daily Tel." ge meld: De vorm fvan, het pact is sedert het ont werp aan Mac Donald werd voorgelegd, tij- desn zijn bezoek aan Rome, aanmerkelijk veranderd, maar desondanks moeten de es- sentieele bepalingen intact gelaten zijn. Toen men te Genève over de deadlock heen was en Hitier zijn verzoenende rede voering had gehouden, kwam er schot in het tempo der besprekingen te Rome. Vrij dag en Zaterdag waren de vertegenwoordi gers der drie andere mogendheden in per soonlijk contact met Mussolini. Deze bespre kingen waren voorafgegaan door langdurige onderhandelingen, die meer dan eens wer den onderbroken en verdaagd, in verband met de noodzakelijkheid instructies te vra gen van de verschillende hoofdsteden. Elk land op zijn beurt bliikt amendementen en tegenvoorstellen te hebben gedaan. Met al deze amendementen- is volgens den corres pondent rekening gehouden, doch het pact heeft zijn klaren ondubbelzinndgen vorm behouden. Zelfs is volgens den correspondent duide lijk in den tekst aangegeven, dat het vol strekt niet in het voornemen ligt politieke oplossingen- aan de kleinere Europeesche mogendheden- te dicteeren. De definitieve tekst neemt ten slotte alle bezorgdheid weg. dat de bepalingen van het pact zouden val len buiten het kader van het Volkenbon-ds- statuut. Er zal geen ander orgaan worden gebruikt dan de Volkenbond, noch in zake de verdragsherziening, noch in. zake de ontwapening. Practlsche doorvoering in etappes Duitschland recht op gelijkheid van be wapening wordt bevestigd, op grond van de overeenkomst van December 1932, maar de practiscie doorvoering ervan zal in- étappes geschieden. Aangezien het pact in zijn preambule zegt een instrument van den vrede te zijn, is het naar de meening van den correspondent niet noodig geacht, een speciale formule in zake non-agressie, in den zin van Roosevelts jongste boodschap, in het pact op te nemen. Hitier naar Rome? Verwacht wordt, dat de onderteekening van het pact te Rome zal plaats vinden. Men venvacht dat Hitier, wiens definitieve afgezant Goering gistermorgen weer naar Berlijn, is gestart, na door minister Balbo te rijn. omhelsd en door den Italiaanschen ko- FRANKRIJK STEMT IN MET HET PLAN-MAC DONALD Twee voorwaarden: directe controle en ontwapening in étappes BONCOTJB, KRIJGT INSTRUCTIES Naar de socialistische „Populaire" meldt, heeft de Fransche regeering besloten te Ge nève te doen verklaren, dat FranJkrijk in principe zijn adhaesie geeft aan- het Brit- sohe ontwapeningsplan. Daaraan worden twee voorwaarden vastgeknoopt: le. dat direct wordt overgegaan tot de organisatie van een internationale bewa peningscontrole; 2e. dat de ontwapening in étappes ge schiedt. Indien een accoord daaromtrent tot stand komt, aldus genoemd blad, verplicht Frank rijk zich van nu af allen nieuwen aanbouw op het gebied van bewapening te land, ter zee en in de lucht stop te zetten-, hetgeen dus op een beperking van de Fransche be wapening neerkomt De regeering zou ver der verzoeken, dat een- termijn wordt vast gesteld voor de organisatie van de inter nationale controle. Ten slotte zou zij ver klaren, dat, wanneer tot die controle beslo ten is, zij het verbod van aanvalswapenen zou aanvaarden, en dat, eenmaal dit ver bod afgekondigd, Frankrijk bereid zou zijn evenals de andere landen tot vernietiging of internationaliseering van die aanvalswa penen over te gaan. Deze besluiten zijn. aldus de „Populaire", als instructies aan Paul Boncour meegege ven, die gister naar Genève vertrokken is. Bewogen debat in het kabinet? De besluiten- zouden, volgens het blad, na een zeer bewogen debat genomen zijn. Paul Bonicour zou daarbij met steun van den minister van Luchtvaart, Pierre Got, de stelling verdedigd hebben, dat de Fransche regeering verplicht is, het plan-Mac Donald aan te nemen, op voorwaarde, dat een in ternationaal controle-comité voor de bewa pening wordt ingesteld. Daarentegen zou de minister van Marine, Leygues, zich met de grootste energie daartegen hebben ver klaard. Een oogerablik scheen het standpunt van Leygues bet te winnen, doch Daladier wierp op het beslissende moment zijn stem in de weegschaal ten gunste van een prin- cipieele aanvaarding der idee van Boncour. De premier stelde toen de bovengenoemde bemiddelingsformule voor, die ten slotte werd aangenomen met algemeene stemmen, op die van Leygues na. Aldus de „Popu laire". Hoewel officieel omtrent de mededeelin- gen van de „Populaire", wat de détails van het verloop van den kabinetsraad betreft, gisteravond het stilzwijgen werd bewaard, zijn wij in staat de juistheid althans van de hoofdzaak der mededeelingen van het blad te bevestigen. Het kan als vaststaand worden beschouwd, dat Paul Boncour van de Fransche regeering instructies heeft ge kregen, die hem veroorloven onder zekere reserves het ontwerp van Mac Donald te aanvaarden. AANSLAG OP JAPANSCHE AMBASSADE IN PEKING scherp protest van tokio Zondagmorgen vroeg verscheen voor het gebouw der Japansche ambassade in Peking een Chineesch nationalist, die een handgra naat wierp naar den voor de ambassade op wacht staanden soldaat De Japansche sol daat werd zwaar gewond. De wacht van de ambassade werd onmiddellijk gealarmeerd, de Chinees werd gegrepen en in de Japan sche kazerne opgesloten. Het gebeurde heeft in Peking ontzaglijk opzien gebaard. De vertegenwoordigers der Chineesche regeering hebben de Japansche ambassade hun spijt over het gebeurde uitge sproken. Het telegraafagentsohaip Sjimboen Rengo deelt mede, dat de Japansche regeering op instigatie van het ministerie van oorlog Zon dag telegrafisch de Chineesche regeering een nota heeft doen toekomen, waarin scherp wordt geprotesteerd tegen den aanslag op de Japansche ambassade in Peking. Hoe Japan, dat honderden bommen strooit op Chineesche steden en een groot deed van China 'baret, ertoe kotnt te protesteeren, zal vermoedelijk verwondering wekken. Men bedenke echter, dat het nog altijd niet officieel oorlog is tusschen Japan en China Het feit, dat er nog een Japansche ambassa de te Peking is, waarvoor Japansche solda ten de wacht houden, wijst dezen zonderlin gen toestand reeds aan Uit Keulen wordt gemeld: Onder invloed van de actie, uitgaande van de Duitsche V-ereeniging voor Dierenbescher ming, heeft de Pruisische minster van Bin nenlandsche Zaken bepaald dat garnalen en kreeften in de pan moeten worden gedaan wanneer het water reeds kookt en niet wan neer het nog koud is. De dieren zullen dan toch nog wel hevig lijden, doch dit zal van zeer korten duur zijn hetgeen niet het geval is, wanneer het koude water geleidelijk op kookhitte wordt ge bracht. Ook is het voortaan veiboden ze schoon te maken zoolang ze aog teekenen van leven vertoonen. Ook het doodmaken van de visch moet op humane wijze geschieden en daarom moet levend gekochte visch voortaan eerst met een houten voorwerp worden verdoofd, al vorens de de kop er af gesneden wordt Dit geldt ook voor kikvorschen. Op overtredin gen van deze verordeningen staat eea maxi mumstraf van twee weken hechtenis of 100 Mark boete. gömböss bij dollfuss De Hongaarsche premier Gömböss is Za terdag in Weenen aangekomen- Hij heeft een vrij langdurig bezoek gebracht aan bondskanselier Dollfuss. goering Goering heeft Zaterdagmiddag op zijn te rugweg van Rome, te Milnster een vliegdag geopend en heeft daarna zijn reis na-ar Be~ lijm voortgezet, waar hij des avonds op Tem pelhof landde. ning te zijn gedecoreerd met de hooge Ita- liaansche orde van den heiligen Mauritius en Lazarus, zich waarschijnlijk te dien ein de met de Pinksterdagen, naar Rome zal begeven. heden groote rede van mussolini Mussolini zou heden tegen 5 uur nam. in de Kamer een groote rede over de bui- tenlandscihe politiek uitspreken. ROOSEVELTS RAADGEVER SPREEKT Niet te veel verwachten van de Economische Wereld-conferentie Uit Washington wordt gemeld: ,De wereld moet niet te veel verwachten van de economische wereldconferentie en ook voorzichtig zijn met een vroegtijdigen terugkeer tot den internationalen gouden standaard, want dit is een naak, die de be langhebbende naties zeif in hun eigen land moeten regelen. De genezing voor de tegen woordige kwalen moet elk land bij zichzelf coeken. Elke natie moei orde op eigen za ken stellen, hoewel een verstandige interna tionale samenwerking op den duur natuur lijk veel kan helpen." Deze waarschuwende en tegelijk aanspo rende woorden werden door prof. Raymond Moley, den intiemsten raadgever van presi dent Roosevelt en een der adjunct-secreta rissen van de schatkist, Zaterdag in een ra diorede uitgesproken. Met betrekking tot de oorlogsschulden, verklaarde Moley, dat de regeering-Roosevelt van oordeel is, dat dezo kwestie met elk land afzonderlijk behandeld moet worden. „Ongegrond is d'e hoop, aldus Moley, dat de economische conferentie een -plan kan uit werken voor een serie maatregelen, welke de economische moeilijkheden der geheele wereld zouden kunnen verlichten en bijvoor beeld de douane-barrières op groote schaal zouden kunnen aantasten, welk probleem waarschijnlijk het moeilijkste van de geheele conferentie zal zijn. De besprekingen te Washington hebben geleerd, dat vrees en on zekerheid de ernstigste problemen zijn, waar mede de conferentie te maken zal hebben. Zij dijn een gevolg van den „schrijnenden last" der depressie, welken de regeeringen moeten torsen." De zilverkwestie acht Moley een der moei lijkste problemen. Het gaat er niet zoozeer om het zilver weer als waardemeter in te voeren dan wel om den zilverprijs te verhoo- gen, opdat de Oostersche en de Zuid-Ame- rikaansche landen weer Amerikaansche goe deren kunnen koopen. Moley voorspelde tenslotte, dat de confe rentie het waarschijnlijk eens zou worden over een onmiddellijk te voeren monetaire politiek, met behulp van de centrale banken aangevuld met aanpassing van de binnen- landsche uitgaven der regeeringen en geleide Iijke opheffing van de handelsbelemmerin gen. Te Peking werd Zondagochtend opnieuw hevige ontsteltenis gewekt, doordat om streeks halftien niet minder dan 11 Japan sche bombardementsvliegtuigen boven de stad verschenen en op een hoogte van 1000 meter boven de stad bleven cirkelen. Na on geveer een half uur te hebben rondgekruist en een hevige paniek onder de bevolking te hebben veroorzaakt, stegen de eskaders weer tot groote hoogte op en verdwenen ten slotte uit het gezicht. zinowjef erkent schuld Na Kamenef heeft thans ook Zinowjef, on der erkenning van zijn fouten en verkeerde zienswijze, weder-opname in de Russische communistische partij verzocht bloedbad in een spoorwagon Op het goederenstation Weidendamm be merkte men bij het openen van een wagon, dat steppenwolven, die zich hadden bevrijd, twintig ganzen die zich in dezelfde wagon bevonden hadden gedood en gedeeltelijk had den verslonden. Het betreft het transport van steppenwolven, de vervoerd werden van een West-Duitsche dierentuin naar een Noord- Duitsche. „de wortel van alle kwaad" Uit Washington wordt gemeld: In een groote voorde internationale vrou wenliga uitgesproken redevoering noemde Senotor Borah het verdrag van Versailles de wortel van alle kwaad, welke moet wor den uitgeroeid- belangrijke bezuinigingen aangekondigd De Belgische regeering heeft een oproep tot het volk gericht, waarin zij met verwij zing naar den moeilijken fmamcieelen toe stand een groote bezuiniging op de uitgaven aankondigt. Daarbij wordt verklaard, dat de regeering nooit haar toevlucht zal nemen tot inflatie, of tot gedwongen renteconvertie- ex-bankdirecteur opnieuw gearresteerd De van vervalsching van bankrekeningen verdachte vroegere bankdirecteur Joseph Harriman, die uit het ziekenhuis, waar hij voor een hartaandoening werd verpleegd, loos was verdwenen, is door de politie ontdekt in een klein hotel te Roslyn in den staat New York en opnieuw gearresteerd. de componist malipiero gewond Uit Vicenjza (Italië) wordt vernomen, dat de Italiaansche componist Malipiero bij een auto-ongeluk licht gewond i6, terwijl zijn echtgenoote ernstiger verwondingen opliep. Mrs. Coolidge, een zuster van den voormali- gen president der Ver. Staten, die zich ook in den wagen bevond, brak een sleutelbeen vreeselijke daad van een krankzinnige Te Swinemümdie i ïg Zondagmiddag de emipOoyé bij de havenwerken Emifl Neuer, een 36-jarig man, die reeds eenige jaren zenuwziek is, met zijn drie kinderen, naar hij zei-de, een uitstapje maken. Op het strand gekomen, huurde hij een roeiboot en roeide, met de kinderen, zeewaarts. Op eenige af stand van de ze eb rug wierp hij de kinderen boord. Alle dirde verdronken. Na de daad sloeg Neuer de hand aan zich zelf door over boord te springen. De daad werd eerst ontdekt, toen de roei boot met eenige ach/tergelaten kleeding- etukken aan land dreef. Tegen dien avond werd reeds het lijk van den man gef irgen. De drie kinderlijkjes zijn nog niet gevonden het fransch-russisch non-agressie-pact Lftwinoff heeft aan Paul Bcmcouir een t-eB'egmm gezoolden, waarin bij meedieeOt, dat de sovjet-regeering met groote voldoe ning kermis genomen heeft van de een stemmige goedkeuring van het Franse» Russdf|;h non-agressie-pact door de Fransche Kamer. Na erop gewezen te hebben, dat deze geste de waande van het pact nog aanzienlijk veihoogt, verklaart do Russische volks commissaris: De heele wereld moet weten, dat dit pact een belangrijke vred-esfactor niet voor beide landen, maar voor die ge heel e wereld. DE VOLKENBOND EN DE JODEN VERVOLGING Uit Genève wordit gemold* De Raad van den Volkenbond zal zich van de week bezig houden met. de kwestie der Jodenvervolging in Duitschland. Een Duit sche Jood heeft nl. een verzoekschrift inge diend en de commissie uit den raad heeft de behandeling van deze kwestie urgent verklaard. Het verzoekschrift bevat vooral gegevens omtreyit de vervolging van Jodlen in Dudtsdh Opper-SiQezië. De zitting van den volkenbondsraad, 't is de 726te gewone zitting, zal Maandag a-anvang nemen. DUITSCHLAND EN OOSTENRIJK De Beiensche regeering heeft de rijks- regeering verzocht, het tou risten verkeer naar Oostenrijk te verbieden, daar Oosten rijk de Duitsche bezoekers niet naar waarde weet te schatten. OPSTAND IN TIENTSIN Het Japansche persagentschap Nippon Dempo meldt, dat in Tientsin een groote op6fand van Chineesche troepen o. 1. van generaal Sjek-Hoeang-Ming heeft plaats ge ronden en dat de militaire opperbevel hebber van Tientsin Joesoetsjoeng is ver moord. De opstand is echter mislukt, door dat de politie zich niet bij de opstandelin gen \vild-e aansluiten. In het verloop van het oproer zou het station vau Tientsin zijn gebombardeerd, waaribij honderd Chi neesche soldaten werden gedood. Ook op andere gebouwen zouden bomaanslagen zijn gepleegd ANTI BRITSCHE ACTIE IN JAPAN Plakkaten met beschuldigingen Uit Tokio wordt gemeld: In Japan is een anti-Britsche stemming losgebroken. Overal in Tokio zijn plakkaten naar verluidt uitgegeven door een organisa tie, die zich noemt de .Aziatische anti Brit- sche Bond", en waarin Engeland wordt be schuldigd van ondankbaarheid jegens Japan in weerwil van 't feit dat Japan Engelands trouwe bondgenoot is geweest tijdens den oorlog. Engeland zou Japan gedwongen hebben tot een ongelijke verhouding in de marine op de vlootconferentie van Washington en zou de anti-Japansche stemming in Genève hebben aangewakkerd. Tenslotte wordt de bevrijding van Indië geëischt van de Engelsche overheersching en wordt een beroep gedaan op de 400 mil- lioen Chineezen en 300 millioen Indiërs, om den Britschen invloed te verdrijven naar het Westen van Suez. VOLKENBOND EN ZEDELIJKHEID Mr. A. de Graaf, inspecteur van den Cen traal Bond voor inwendige zending, schrijft in de „Mededeelingen", dat de Volkenbond, die van den aanvang af de bestrijding vau den opium, de kinderbescherming en de be strijding van den handel in vrouwen en kinderen op zijn programma plaatète en een consultatieve commissie met een vast secre tariaat in het Volkenbondspaleis te Genève (de gewezen Noorsche minister Eric Eimar Eckstrand) daartoe instelde, in dit opzicht zeer rijk en zeer goed werk heeft gedaan. Herhaalde congressen hebben den 7den April 1933 het resultaat gebracht (voorstel van den Franschen afgevaardigde Regnault) dat de geheele internationale handel in vrouwen als a-sociaal en immoreel wordt strafbaar gesteld. De laatste stap moet nu nog volgen, nl. dat ook de binnenlandsche handel verboden wordt. Dat kan nog niet, daar nog 45 landen de officieele prostitutie, dat is den getolereerden vrouwenhandel, dulden en de Fransche regeerimg zelfs te Marakesh in Marokko een crediet van 56 millioen francs gaf voor den bouw van een geheele nieuiwe bordeelenwij k. Thans werd en de internationale handel veroordeeld strafbaar gesteld. Maar landen die den internationalen vrouwenhandel als a- sociaal en immoreel veroordeelen en straf baar stellen, zullen ongetwijfeld op den duur ook moeten meewerken tot veroor deeling van het stelsel ook binnenslands „De onderlinge reclasseering gaat door", al dus mr. De Graaf, niet de „oudste man" Uit Stamboel wordt gemeld: De .oudste" man ter wereld, de alom be kende Zaro Agho, zal binnenkort voor de tiende maal in het huwelijk treden. Hij wenschte een „jonge" vrouw te trou- iwen, nl. een die niet ouder is dan 75 jaar. Zaro, die bijna 160 jaar oud is, was spra keloos van woede, toen men dezer dagen zijn aandacht vestigde op den dood van een Chinees, die beweerde 256 jaar oud te zijn. Toen hij zijn spraakvermogen weer had teruggekregen, zeide hij, dat niemand de mededeeling van den Chinees serieus zal ne men, daar iedereen wist, dat hij de oudste man ter wereld was. maatregelen der oostenrijksche regeering WEENEN, 22 Mei. Volgens nog niet be>- vestigde geruchten zou de regeering voorne mens zijn, het uitgeven van gedrukte ge schriften en in het bijzonder van dagbla den en tijdschriften afhankelijk te maken van een door haar te verleenen concessie daartoe. Indien dit bericht juist zou zijn, zou de regeering door het weigeren van de concessie de uitgave van bepaalde bladen onmogelijk kunnen maken. frankrijks aanvaarding van het plan-mac donald PARIJS, 22 MeL De Matin van heden meent het gisteren door de socialistische Populaire gepubliceerde bericht te kunnen bevestigen, dat de Fransche minister van buitenlandsche Zaken Paul Boncour, van de Fransche regeering opdracht heeft gekregen om onder bepaalde voorwaarden het Engel sche ontwapeningsplan te accepteeren. Het blad meldde niet onder welken vorm dit zal gebeuren, zoodat afgewacht diende te worden welk standpunt de Fransche re geering heeft ingenomen. Uit Oost-lndie de werkloosheid te batavia BATAVIA, 20 Mei (Aneta) Eind Maart waren bij de Arbeidsbeurs ingeschreven 3192 Europeanen, 10,081 iniheemschen en 852 Chi neezen- Het kantoor van Arbeid schat het aantal crisis-slachtoffers aanmerkelijk hoo ger. Ook het bedrag, door de Steuncomité's uitgekeerd, toont een stijgende tendenz aan. de kina-cultuur BATAVIA, 20 Mei. (Aneta). Het Bat. Nhl. meldt, dat de regeering aan Dr. M. C. J- M. Kerbosch, hoofdadministr. van 's lands kina- en thee-onderneming te Tjinjiroean, opdroeg een onderzoek in te stellen naar de vrije kina-aanplantingen van Euro peanen en inlanders in de districten Patjit, Soekaboemi en Soekanegara, die een bedrei ging voor de toeucomst van de kinacultuur worden geacht. Gemengd Nieuws. HEVIGE BRAND TE ENSCHEDE DIENSTMEISJE OMGEKOMEN In den afgeloopen nacht heeft een hevige uitslaande brand gewoed in het perceel Alsteedsohestraat 19a, te Enschede, In dit perceel was gevestigd de manufac- turierzaak van den heen* S. J. Lievendag. Het pand is geheel uitgebrand. Het 25- jarige Duitsche dienstmeisje H. Feiken, af komstig uit het naburige Gronau, kon rich niet meer in veiligheid stellen en kwam in de vlammen om. Met veel moeite is het lijk dat zich op de eerste verdieping bevond uit het brandende perceel gehaald. VAN HET DAK GEVALLEN EN GEDOOD In de Bestcvaerstraat te Amsterdam heeft Zaterdagmiddag een ongeluk met doodelij- ken afloop plaats gehad. Een jongeman van 17 jaar, wonende op den Hoofdweg, was met zijn zusters en een meisje gaan wandelen. Bij de woning van het meisje in de Beste vaerstraat gekomen, bleek dat de ouders van het meisje niet thuis waren. De jonge man heeft toen bij de naastwonende buren gescheld om over het dak in de woning te komen. Toen hij wat lang wegbleef, werd een onderzoek ingesteld. Het bleek dat de jongeman aan de achterzijde van het per ceel dood op de steenen binnenplaats lag. Hij moet van het dak gevallen zijn en zoo den dood gevonden heibben. AUTO- EN MOTORONGELUKKEN Te Amsterdam is naar het Tesselscha- de ziekenhuis vervoerd een juffrouw, die op de Reguliersgracht door een auto was aan gereden en inwendige kneuzingen aan de borst had bekomen. Te Echt (L.) wilde de 45-jarige H Smeets den Rijksweg met zijn rijwiel over steken. Hij werd aangereden door een luxe auto en zwaar gewond- Met een hersen schudding is hij in hoogst zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Sittard over gebracht Men vreest voor rijn leven. doodelijke aanrijding Op de Groest te* Hiflvereum heeft Zater dagmiddag te ongeveer half 1 een ernstig ongeluk plaats gehad. De 6i-jarige mevrouw A. M. K'ldok uit de Ordhddee6traat aldaar, stak de drukke straat over, ofschoon haar dochter, met wie zij wandelde, op het trot toir bleef. Mevrouw K. werd door een auto gegrepen en kreeg een der wielen over het lichaam. De bestuurder, wien geen schuld treft traobtte nog door links uat te wijken, het ongeduk te voorkomen, doch tevergeefs. Dr S. verleende de eerste hulp en consta teerde ernstige inwendige kneuzingen. Mevr. K., die terstond bewusteloos was, is per ziekenauto naar het, Ddaooneeeenhu is vervoerd, waarzij te ongeveer half 4 is over leden, knaapje door een auto gedood Zaterdagmiddag omstreeks half vier is het vijfjarig zoontje van den heer v d Plas wonende aan de Zwanenburgetraat te Kat wijk door een met steenen beladen auto overreden. Het knaapje werd naar het Aca demisch ziekenhuis te Leiden vervoerd, waar het in den afgeloopen nacht aan de bekomen verwondingen is overleden. doodeluk motorongeluk Te Winschoten sloeg de 30-jarige maga zijnbediende J. de R. met zijn motorfiets over den kop ten gevolge van een oneffen heid in den weg. De man overleed aan de man door motorrjder gedood Zondagmorgen omstreeks haif 10 werd een tot niu toe onbekend voetganger op de Ceintuurbaan te Amsterdam door een mo torrijder overreden. De man werd zeer enn- 6ig gewond en stierf na enkele oogenblik- ken. Het lijk is naar het WiUhelmina Gast huis verroerd. Waarschijnlijk treft den bestuurder geen ©chuilid daar de voetganger plotseling den rijweg overstak. De identiteit van hot Slachtoffer is nog onbekend. wielrijder door auto gegrepen Te Edbt is de 45-jarige H. Smeets door een luxe auto aangereden, toen hij met zijn rijwiefl den weg wilde oversteken. Met her senschudding wend hij naar het ziekenhuis Sittard overgebracht. Zijn toestand is levenogeva artdjk. twee fietsers aangereden Te Boven-Pekeila rijn twee fietsers, die uit de richting Stadskanaal kwamen, aan gereden door een auto van den heer v. d. P. uiilt Veendam. Bedde fietsers werden zoo gewonjd, dat zij direct naar het ziekenhuis te Groningen moesten worden overgebracht. De marechaussee stelt een onderzoek in. onder een auto geraakt Te Tenborg is de heer Van der Eem onder een auto geraakt en zwaar gewond. Een geen moest worden geamputeerd. Te Doetrnohem is het 8-jarig dochtertje van den heer Dekkers onder een auto der A.P.C. geraakt. De kleine weri met een ernstige hersenschudding opgenomen. Den chauffeur treft geen schuld. ernstig verkeersongeval Te Amsterdam is een fietser, die uit de richting Ouderkerk kwam, op den Amstefl- dijk bij de Kalfjeslaan door een auto aan- len. De fietser werd tegen een lantaarn paal gedrukt, welke afbrak. De fietser is met zware inwendige kneuzingen naar het Binnengasthuis gebracht. verdronken Te Nieuwpoort is de 13-jarige Johan na Roth te water geraakt en verdronken. Te Giethoorn (Ov-) is het 2-jarig dochtertje van den arbeider Maat bij het spelen te water geraakt en verdronken. boerderij afgebrand Vrijdagavond ongeveer half 11 i6 de boer derij van W. Snitsedaar te Ederveen nabij De Klomp tot den grond afgebrand. Twee in de nabijheid staande hooibergen met aan grenzende schuren werden eveneens een prooi der vlammen. Het vee kon worden ge red, een groot aantal kippen kwam echter de vlammen om. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de echadet een hakenkruis vlag verbrand Volgens de N- R. C. begoten eenige com munisten op de markt te Kerkrade een door hen te Eygelshoven van den woning van .den aannemer S. verwijderde hakenkruis- vlag met benzine en staken ze in brand [ten aamchouwe van vele weikloozen. Weerbericht. DÜltJe geeft den vorig< Hoogste stand te Abisko 774.3. Laagste stand te Biarritz 759.3. Stand vanmorgen half twaalf 764.1. Instituut te De Bilt) Zwakke tot matige O. tot N.O, wind, helder BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld doot bet Kou. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) De diepe depressie die Zaterdag nog bij IJsland lag, en haar invloed tot de Britsche eilanden uitstrekte, is bijna verdwenen. Hooge drukking steekt zich uit van Portugal over de Britsche eilanden tot in N. Scandi navië en neemt nog in beteekenis toe. Een ondiepe depressie in Z.-Frankrijk heeft on weer gebracht en trekt nu naar Spanje. Andere ondiepe depressies brachten afkoe ling in het Oostzeegebied. In onze omgeving heenscht tot op 10 K.M. hoogte Oostenwind. Geheer Duitschland heeft zonnig weer. Al leen aan de Oostzee wordt bewolking gemeld. De Brtische eilanden en Scandinavië hebben koeler maar eveneens zonnig weer, behalve het Skagerak waar betrokken lucht en neer slag voorkomt. De algemeene vooruitzichten blijven gunstig voor fraai weer met minder warmte. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftiwaalf 22.2 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 23 MEI Van 's avonds 9.28 u. tot 's morgens 4.25 u. HOOGWATER NED. ZEEHAVENS S3 Mei Delfzijl 10.49 29.59 Hellevoetslufs 2.20 14 39 Terschelling 8.02 20.16 Willemstad 3.13 15.34 Harlineen 8.45 91.10 Brouwersh. 1.32 13^1 Den Helder 6.40 18.40 Zierikzee 1.59 14 29 (Jmaiden 2.22 14.44 Wemeldiuge 2.23 14.49 H.v. Holland 1.41 13.55 Vlisslngen 0.35 13.00 Schevenmgen 1.51 14.05 Terneuzen 1.09 13.33 Rotterdam 3.27 16.03 Hansweert 1.45 14.17 belangrijke vondst Bij werkzaamheden in de werkverschaf fing op die Strijbeekscheheide (gem. Ginne- ken) stootte men op een oude begraafplaats. Vijf urnen warden opgegraven. De hout vesterij stelde Prof. Holwerda te Leidien van deze vondst in kennis. Deze bracht een be zoek ter plaatse. Hij m)ent te doen te heb ben met een urnenveld van pdm. 100 jaar vóór Christus. De werkzaamheden zijn voor loopig stopgezet en zullen binnenkort on der deskundige lauding wondien voortgezet. Rechtzaken. DE MOORD OP DEN HEER ESCHAUZIER De procureur-generaal bij den Hoogen Raad nam heden oonclusde in de zaak tegen den 33-jarigen technicus J A J H K., die door het Haagsohe Gerechtshof is veroor deeld tot 20 jaar gevangenisstraf wegens valechheid in geschrifte en moord op dien heer W. G. J. Esohaiuraier gepleegd op 9 Mei 1931 te Den Haag. De procureur-generaal meende, dat geen der 42 door requirant voorgestelde oaseatiemiddeiLen tot cassatie kon leiden en concludeerde tot verwerping van het beroep. De Hooge Raad zal arrest wijzen op 26 DE VERDUISTERING VAN OBLIGATIES De Haagsche Rechtbank heeft Zaterdag voortgezet de behandeling der zaak tegen den 41-jarigen bankier J. L., gedetineerd in het Huis van Bewaring, verdacht van ver duistering van effecten ter waarde van 16.500 dollar. Verdachte zegt bij het getuigenverhoor nog, dat hij volkomen het recht had deze stukken te herbei eenen. De officier: En de opbrengst in eigen zak steken. En dat zou geen verduistering zijn! Het O.M., requisitoir nemende, merkte op, dat om een goed licht te werpen op de ges ties van dezen verdachte vele verduisteringen ten laste zijn gelegd, hoewel met één had kunnen worden volstaan. Het was ten hoogste tijd, aan zijn handelingen een einde te maken. Daarom is hij eenige malen in arrest gesteld. Verd. heeft bij de behandeling der zaak voortdurend moeilijkheden onge- worpen. Het door herbeleening verkregen geld werd gebruikt voor Burgers Co.'s Bank. Gehandeld is in strijd met de goede trouw. Op geraffineerde wijze heeft verdach te één en ander in elkaar gezet. Spr. heeft een zeer ongunstige indruk ge kregen van verdachte. Hij beschouwt hem als een listig man, die ieder bij den neus neemt Deze man is een gevaar voor de maatschappij. Wegens verduistering, meer* malen gepleegd, eischt de officier 1V2 jaar gevangenisstraf, daarmede rekening hou dende met het feit ,dat hij niet eerder ver oordeeld is. De verdediging Als verdediger trad op Mr. Goldstein. Deze betoogde dat hier een recht van herverpan ding bestond. Spr. concludeerde tot vrij spraak en vroeg verdachte's onmiddellijke invrijheidstelling. Dit laatste verzoek wees de rechtbank af, waarna de uitspraak op 1 Juni werd be paald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2