Jlkttttrr tsdjr (ftrnroat Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD BINNENLAND. ABONNEMENT» Per kwartaal In Leiden en In plaat sen waar 'n1 agentschap gevestigd is f2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Pex week 1 Voor het Buitenland bi] wekelijk- iche zending 4-5° Bi] dageujksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7V2 ceu* Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ADVERTENTIEN 1 Van 1 tot B regels..M..MH....M«.M. f LiTYt Elke regel meera 0.22^ Ir.gez. Mededeel! ngen van 15 regels 2JÖ Elke regel meer 0.4& BU contract belangriike korting. Voor het nevragen aan 't bureau wordt berekend f 0.10 No. 3972 MAANDAG 22 MEI 1933 14e Jaargang Gratis lezen tot 1 Juni Wie zich met ingang van 1 Juni op ons blad abonneert, ontvangt alle tot dien datum ver schijnende nummers gratis; De prijs is thans 2.35 per kwartaal of 18 cent per week U kunt gebruik maken, bij het opgeven van nieuwe abonné's, van het in dit No. voorkomende inteeken- biljet. Zendt dit ingevuld aan onze Administratie. DE DIRECTIE Dit nummer bestaat uit TWEE bladen GEZAG EN VRIJHEID Voor de Chr.-Hist. Jongerengroep heeft, gelijk uit een verslag in ons blad bleek, Mr. Dr. A. A. van Rhijn gesproken over het onderwerp: Gezag en Vrijheid.; een vraag stuk, dat thans voor alle bijkans aan de orde is. Wat de spreker voor de Chr.-Hist. Jongeren te berde bracht, sloot zich re,eer opmerkelijk aan bij hetgeen wij Zaterdag in ons hoofd artikel schreven en daarom veroorloven wij ons er hier nader de aandacht op te vestigen. De spreker plaatste zijn hoorders onmid dellijk voor de nuchtere werkelijkheid. Onze tijd is vol van gezagsaanranding: de nog steeds niet bedwongen huuirstakingen en de terreur, welke in IJmuiden geoefend wordt, zijn er sprekende voorbeelden van. Laat de overheid dit over haar kant gaan, dan~gnjpt de aangerande bevolking zelf naar middele^ van verweer, en dan is de burger oorlog daar; öf, eedi krachtige figuur werpt zich op en neemt de overheid het gezag uit handen om de macht aan zichzelf te trekken. Mussoline zou zeker niet reoo gemakkelijk een dictatuur hebben gevestigd indien Italië bij zijn optreden niet den chaos nabij was het schip in behouden haven brengen. Dat geldt thans ook voor het in nood verkeerend Nederlandsche schip van staat. Tal van be ngen in de wetgeving, die ten doel heb ben handhaving der openbare orde, die waken tegen opruiing en beleediging van het gezag enz., moeten daarom thans ruimer worden geïnterpreteerd dan in normale tijden. De nood dringt daartoe. In een tijd, als wij thans beleven is het gewenscht zich opnieuw te bezinnen. Voor op moet worden gesteld, dat het bestaan der overheid aan menschelijike willekeur is ont trokken. De overheid is geen mensohelijke maar goddelijke instelling. Zij ontleent niet haar gezag aan het volk, maar aan God. De overheid is dus niet lasthebber van het volk, uitvoerder van den volkswil. Zij heeft een eigen verantwoordelijkheid". Maar tegenover het gezag der overheid moet dan ook een krachtige volksinvloed staan. Dat eischt gezonde democratie; anders komt de vrij'hé id in gedrang; Als congres en parlement volmachten geven aan het uitvoerend bewind en zelf op de achter grond raken, is het met de democratie-ge daan. „Uit de geschiedenis blijkt, dat de vrijheid met moeite werd veroverd. In Griekenland was de staat alles, de buger nriets. De Ro meinen eischten van hun burgers zelfs, dat den keizer goddelijke eer werd bewezen. Het Christendom daarentegen heeft de gedachte verdedigd, dat er moet zijn een vrije sfeer tusschen God en den mensch. Deze vrijheid leidt evenwel niet tot ban deloosheid. Want de Christen gaat niet uat gelijk humanisme en liberalisme doen Van den mensch zonder meer, maar van den mensch, gebonden aan God. Dit maakt den Christen tot solidarist, tot gemeenschaps- mensch. Hij weet, dat God alle menschen als kinderen van één Vader heeft geschapen. Wie aldus èn gezag èn vrijheid hun plaats geeft, moet de dictatuur verwerpen. De dictatuur verdedigt verkeerde zedelijke waar den: macht en geweld inplaats van ge rechtigheid en liefde. In Duitsohland willen nationaal-socialis- ten het .Evangelie van de gedachten van liefde en barmhartigheid „zuiveren". Boven dien vernietigt de dictatuur de zelfstandige staatkundige belangstelling van het volk, die juist moet worden opgewekt. Bij een dictatuur mogen de onderdanen nog slechts de papegaai van den dictator zijn Voort vergroot de dictatuur de kans op revolutie, omdat er geen volksvertegenwoor diging is, waar de spanningen onder het Volk op cnitieke oogenblikken kunnen wor den afgereageerd. Tenslotte bedenke men hoe gevaarlijk het is het wel en wee van eea geheel volk toe te Vertrouwen aan één mensch, „geneigd tot alle kwaad", zonder dat er een vmksvertegen woordiging is, die als controleerend orgaan, uitingen van machtswellust, heerschzuoht enz, van den dictator kan tegengaan". Ieder onzer kan het met deze beschouwing eens zijn en daai ook met de conclusie, dat het accent thans meer moet vallen op het gezag dan op de vrijheid. Als het schip nood is, kan de kapitein de opvarenden niet die vrijheid gunnen, welke hij hun anders kas toestaan; alleen een sterk gezag kan dan SPLINTER EN BALK De Oproerige Krabbelaar heeft in zijn hoekje in het rose dagblad verteld, hoe een rustig en'levenservaren man, hem zijn nood had geklaagd over de onverdraagzaamheid der menschen, die door de confessioneel! scholen worden afgeleverd. Dat nieuwe geslacht heeft, volgens het oordeel van dien rustigen en levenservaren man, voor alles wat anders denkt en voelt, alléén haat én minachting oger. Het Schoolblad, orgaan van het N. O- G., is het daarmede niét alleen eens, maar dikt het nog aan en geeft op ontroe rende wijze kennis van zijn opvattingen, als wij lezen: „Hier zien we de gevolgen van onge breideld individualisme, die kanker van ons volksbestaan. Onverdraagzaamheid en tuchteloosheid zijn loten van denzelf den stam. Men meene niet, dat deze karakterfouten het privilegie zijn van bepaalde volksgroepen. Ons geheele volkswezen is ervan doorziekt. Wie in eigen vakbeweging en politieke partij naar streeft, toenadering tot den tegen stander te bevorderen, doet menige droe ve ervaring opbij dien tegenstander enbij zijn medestanders. „Het jonge kind, dat in deze broeikas van nijdigheden opgroeit, ontkomt niet aan de infectie. Het teekent een poppetje aan de galg, met bijschrift; „Sneevliet moet hangen", schimpt op de „fijnen" of de „rooien", alnaar 't ouderlijk milieu „rood" of „fijn" is, op de „roomschen" of de „Joden" en kiest lustig partij. Gelukkig is daar nog de openbare school. Die weet volgens het Schoolblad nog heel wat van deze hartgevoelens te neutra liseeren, en als de bijzondere school er niet gekomen, dan zou er nu reeds heel wat minder narigheid op dit gebied bestaan. Het is voor deze apostelen van de open bare school goed, eens te lezen, wat dezer dagen een inzender in een der Amsterdam- sche bladen meedeelde. Hij schreef: Als protest tegen het rood vlaggen op den verjaardag van Prinses Juliana werd door mij Zaterdagavond 29 April Prinsenvlag uitgehangen, waarop aange bracht een embleem der N.SjB. zijnde een driehoek met schild en leeuw. Zondag 's morgens half negen werd, nadat er hevig gebeld was, door eenige buurtge- nooten geëischt dat wij onze vlad zouden verwijderen, wat ik absoluut weigerde. 's Maandagsmorgèns verschenen eenige heeren met tribunes, en stelden zich te genover onze woning op, steeds hun fraais naar boven roepend, z.a. Dood aan de fascisten, dood aan Colijn enz. Later op den dag heeft men getracht door een gefingeerde boodschap mijn vrouw uit het huis te lokken, zelfs de kinderen moesten onder politiebewaking worden gesteld. Wanneer wij even eigengerechtig wilden zijn als de heeren van „Het School blad" zouden wij hier spreken kunnen van de vruchten van het onderwijs genoten op onze Openbare Scholen. En wij zouden dan vermoedelijk iets dichter bij de waar heid zijn dan de rustige levenservaren man, die aan den vredelievenden A. B. K. zijn wijsheid verkondigde. OFFICIEELE BERICHTEN WATERSCHAPPEN Bü Kon. besluit zjjn benoemd met ingang van 1 Juni 1933 tot voorzitter van het w schap de Westpolder (gem. Ulrum en TCloc buren), dr R J Hansholt, de Westpoldei lid van het bestuur van het waterschap 1 polder, C Reinders, te Haren, uiterlijk to het waterschap de Lauwerzeemolenpolder, dr R J Mansholt, te Westpolder; met Ingang vi den eersten Dinsdag In Juli 1033 tot dijkgraaf an den Prins Hendrikpolder op Texel, J. H 'immer, te Texel; met ingang van 1 Juli 1933 ot heemraad van het heemraadschap Wierin- ';nn'g"vanUS22 'wel 1933,' tot voorzitter van het Willem Annapolder O. D. Vereelte, te Kapello: Zuidïand, op zijn verzoek eervol ontslag •leend als heemraad van den polder Velgers- djjk (prov. Zuid-Holland). ONDERSCHEIDING Kon. besluit ls aan J A W Sprengel. bu- ;auchef bvt don Vreemdelingendienst te Den aag, verleend de eere-medallle verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in goud. ïrlof op De heer" T F Bowman ls belast met de w REGENT GEVANGENISSEN Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van sterdam, prof dr J J van Loghem. hooglet :eit icnde WIJZIGING DER KIESWET Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake het voorstel van wet van- den heer de Visser tot wijziging der Kieswet ontleenen wij: Naar het oordeel van vele leden moet in dit voorste] een proeve van gelegenheidswet geving wordèn gezien. Zij meenden zich op dien grond van medewerking aan het 'tot stand brengen van de voorgestelde wijzigin gen der Kieswet te moeten onthouden. Som migen hunner waren te minder geneigd aan de wijzigingen hun stem te geven, wijl de naamste bedoeling der voorstellers schijnt te zijn, een gezagsondermijnend Ne derlander in staat te stellen lid der Volks- irtegenwoordiging te worden. Sommige leden achten in het bijzonder ook daarom geen reden voor het aanbrengen van de voorgestelde wijzigingen op dit oogenblik aanwezig wijl de moeilijkheden, welke thans met betrekking tot een der benoemden zijn ontstaan, toch vóór de verkiezingen hadden kunnen zijn voorzien en de betrokken groep óf de candidaatstelltng van dezen persoon had kunnen achterwege laten, óf reeds toen een wijziging van de Kieswet had kunnen uitlokken. LUCHTPOST VOOR INDIE DEZE WEEK EERDER OP DE BUS! In den nacht voorafgaande aan den He melvaartsdag zal met de nachtposttreinen geen postvervoer plaats vinden. Alleen met den nachttrein van Rotterdam naar Amsterdam zal post worden vervoerd. Behalve voor de aan deze lijn liggende plaatsen is het dus noodzakelijk de gewone- en de luchtpost-correspondentie voor Ned.- Indië zóó tijdig te posten, dat deze nog in den avond van 24 Mei Amsterdam bereikt DE POLITIEK IN DEN ETHER DE ROODE 1 MEI-VIERING Het Landelijk Comité Belangen Luiste- lars heeft aan den Minister van Water staat de volgende brief gericht: Het Landelijk Comité Belangen Luiste raars heeft den laatsten tijd met instemming optreden tegen revolutionaire en andere elementen gadegeslagen, die de omroep- microfoon pogen te misbruiken voor hun anti-nationale propaganda. De ter zake door Uwe Excellentie uitgevaardigde of uitgelok te besluiten getuigden, naar de meening van het comité, van herstel van inzicht in de wenschen van de radioluisteraars in Ne derland. Anderzijds poogde de revolutionaire partij, voor wie deze maatregelen hoofdzakelijk werden uitgevaardigd, door een doorzichtig braafheidsvertoon den iïidruk te wekken van een gematigde mentaliteit De houding van Uwe Excellentie op den Eersten Meidag (de viering van den verjaardag van Prinses Juliana) had onze bewondering en onge in stemming. Deze bewondering is nochtans verdwenen nu wij achteraf vernemen, dat door Uw de partement weliswaar het revolutionaire woord uit Nederland op 1 Mei van den Ne- derlandschen zender is geweerd, maar dat U tegelijkertijd heeft medegewerkt aan de totstandkoming van de mogelijkheid, dat dit woord via een radiozender te Brussel in ons land kon worden gebracht. Voor de uitzen ding van de VARA op 1 Mei via SAROV in België zouden n.l. telefoonverbindingen van wege Uw departement zijn verstrekt. Het Landelijk Comité Belangen Luisteraars spreekt zijn bevreemding uit over deze eigenaardige tegenstrijdigheid in beslissin gen van Uw departement in zake uitzendin gen van het revolutionaire woord op 1 Mei, welke het in strijd acht met Uw hou ding, indertijijd aangenomen tegenover de VARA met betrekking tot de demonstratie op Houtri»st en tegenover den KRO naar aanleiding van zijn voornemen aan Duit- schers verkiercingsadviezen te geven. Het comité voornoemd dringt er hij Uwe Excellentie op aan, haar neiging, drieste elementen te beteugelen, niet te gaan ver slappen, aangezien zoodanige verslapping voor vele luidruchtige bloodaards een aan sporing zou worden, hedllooze opruiers praktijken te hervatten. VOLKENBOND EN VREDE EEN KRANS VOOR GROTIUS. De Vereeniging voor Volkenbond en Vre de heeft Zaterdagmiddag een krans gelegd op het voetstuk van het Grotius-monument te Delft. Door den heer H. van der M a n- dere werd daarbij een rede uitgesproken waarin hij de beteekenis van Grotius schet ste als grondlegger van de Volkenhonds- gedachte, DE OPEN BRIEF VAN DS. G. HOFSTEDE VAN EEN VERGADERING ZONDER DEBAT WAAK BLIJFT HET ANTWOOKD? In de verkiezingsdagen publiceerden wij een Open Brief van Ds. G. Hofstede, Doops gezind predikant te Blokzijl, lid van hel Centraal Comité der Anti-rev. Kiesvereeni- gingen en gericht tegen den leider der S.G.P., Ds. G. H. Kersten. Nu maakte men ons eenige dagen gele den attent op een artikel in de Banier, ik tegen de S.G.P. heb, ontwikkel en het goed recht van mijn aanval zal staven. Reeds nu wi] ik erop wijzen, dat de twee belangrijke vragen, welke ik Ds. Kersten stelde, nl.: preciseer nu eens duidelijk do roeping der Overheid overeenkomstig art. 36 en: hoe denkt gij tot uw doel te komen: nóch in de rede van den heer Van Putten, nóch in „De Banier" zijn beantwoord. G. HOFSTEDE. dat ingeleid werd met de woorden: „Men schrijft ons",, en waarin de Open Brief van Ds. Hofstede „dóór en dóór onwaar" werd genoemd. Voorts wordt daarin verteld, dat op een vergadering te Genemuiden de heer Van Putten, uit Kampen, „de slappe en fut- looze bëginsefpolitiek der Christelijke par tijen" striemde, en het „leugenachtige van (Jie Open Brief' aantoonde, doch Ds. Hof stede, die aanwezig, was, kon van zijn be schuldigingen niets bewijzen, hoe vaak hij daartoe ook aangemaand werd. ,Het was in één' woord, aldus het arti- een bedroevende houding van den Open Briefschrijver Ds. Hofstede. Hoewel er gelegenheid was gegeven voor het stellen van vragen en Ds. Hofstede telkens met klem was uitgenoodigd om zijn beschuldigingen te bewijzen, deelde Ds. Hof stede mede, dat het materiaal van den heer Van Putten overstelpend was, en hij daar over niets wenschte te zeggen, doch den vol genden avond in een door hem uit te schrij ven vergadering wel een antwoord zou ge in." Wij zonden dit artikel door aan Ds. Hof stede en ontvingen daarop het volgende antwoord: DE TOESTAND VAN NIJVERDAL INDRUKWEKKENDE BETOOGING. Te Nijverdal heeft Zaterdagmiddag een indrukwekkende bijeenkomst der geheele bevolking plaats gehad, om uitdrukking te geven aan den grooten nood, waaronder de ze gemeente gebukt gaat in verband inet de toenemende werkloosheid in de textiel industrie, de massa-ontslagen en de opnieuw dreigende ontslagen OP de Kon. Stoomver- verij, welke de voornaamste bestaansbron van deze plaats uitmaakt. De burgemeester van Hellendoörn, Mr. D. van der Steen van Ommeren en Ds. II e ij m a n s vertolkten de gevoelens der burgerij en deden een dringend beroep op de regeering om door spoedig ingrijpen de dreigende ondergang der gemeente te voor komen. Na met enkele woorden ingeleid te zijn door den heer H. W i 11 e m s, voorzit ter van de afd, Nijverdal van den Chr. Textielarbeidersbond „Unitas", van wien het initiatief voor deze vergadering was uit gegaan, hield de burgemeester een rede, waarin hij o.m. zeide: „De bevolking is hier samengestroomd onafhankelijk van geloof en religie, politieke of geestelijke wereld beschouwing, om kenbaar te maken welke ramp ons bedreigt, als niet spoedig uit komst komt. Het water stijgt ons naar de lippen. Met den moed der wanhoop brengen de fabrikanten in toepassing de oud-Hol- landsche leuze „Pompen of verzuipen", om nog te redden wat nog te redden valt. Het pompen baat nnet meer. Wij gaan naar den kelder, wij hier en andere elders, als niet spoedig geholpen wordt. In een bezielende en warme rede deed de burgemeester een beroep op de zoo vaak getoonde energie der bevolking om het hoofd ook nu niet te la ten hangen. In deze voor ons geheele volk zoo moeilijke oogenblikken wenden wij ons tot de regeering en zeggen: Helpt ons, want wij ziien geen uitkomst meer. Ook onze re geering kan niet alles, maar als hulp mo gelijk is, moet die van haar komen. Daarop deed hij voorlezing van een tele gram aan Z.Exc. den tijdelijkon voorzitter in den Ministerraad. Hierna sprak Ds. He ij mans, die een bemoedigende toespraak hield en vertrou- end uitsprak dat uitkomst zal komen. „Ga >0 besloot de predikant Zondag naar uw kerken en smeekt God, dat Hij kracht moge schenken om in deze moeilijke dagen het hoofd hoog te houden en het geloof te geven dat 'het eenmaal beter zal worden". Rustig begaven de duizenden zich daarna Geachte Redactie! U doet mij toekomen een nummer van „De Banier", waarin een zóó averechtsche voorstelling van zaken voorkomt, om geen sterker woord te gebruiken, dat ik mij ge drongen gevoel, de dingen rechtte zetten. Vrijdag 21 April trad te Genemuiden voor de S.G.P. op de heer Van Putten, van Kam pen; onze Kiesvereeniging had mij verzocht te komen debatteeren en, daar ik dien avond vrij had, ging ik er heen. De Voorzitter der A.-R. Kiesveeniging vroeg bij den aanvang of er gelegenheid tot debat was. „Neen, al leen maar vragen stellen". Na de rede vroeg ik nogmaals of er debat was. „Neen, alleen vragen stellen over hetgeen in de rede be handeld was". En, toen ik een paar minuten gesproken had, beduidde de voorzitter der vergadering mij, dat ik niet verder mocht ga<an. Ik heb mij toen tot de vergadering gewend en gezegd: „Waar hier geen .gele genheid tot debat gegeven wordt, noodig ik u allen uit morgenavond in deze zaal te rug te komen; dan zal ik het debat op de rede van den heer Van Putten geven, met vrij debat". Er was groote verontwaardi ging bij de overgroote meerderheid der ver gaderden over de houding der S.G.P.-ers. Den volgenden avond hebben wij verga derd weer voor een volle zaal, maar de S.G.P.-ers schitterden door afwezigheid. In een rede van twee uur heb ik alle punten van mijn „Open Brief" en heel de politiek der S.G.P. breedvoerig besproken. Er kwam niemand om te debatteeren; alleen een S.D. A.P.-er over crisis-maatregelen. Ziedaar de feiten. Wat gebeurt echter de laatste avond in Kampen? Daar verspreidt de S.G.P. een biljet, waarin gezegd wordt, dat er volop gelegenheid was geweest voor debat in Genemuiden en ik er niets op had kunnen zeggen!! Ik heb mij bedroefd over dergelijke leu genachtige voorstelling, en dat onder Chris tenen, die het volk terugroepen tot de Wet en tot de Getuigenis. Het Bestuur onzer Kiesvereeniging te Ge nemuiden heeft daarop in de Nieuwe Kam per Courant scherp geprotesteert tegen dien leugen der S.G.P. en gewezen op het feit, dat de stembus te Genemuiden hen geoor deeld heeft. De A.-R. stegen van 644 tot 6S2 stemmen: de S.G.P. daalden van 281 tot 258 stemmen of in percentage van 22.40 pCt. tot 18.92 pGt, Wat mijn „Open Brief" betreft, ik heb dien geschreven gedreven door mijn con sciëntie om op te komen tegen een onwaar achtige en onware bestrijding van de eene Christelijke partij door de andere en 01 wijzen op de samenbinding, welke de nood der tijden eischt van allen, die den Naam des Heeren belijden. Nu men den inhoud van den brief durft noemen „door en door onwaar", verklaar ik mij bereid met eiken S.G.P.-er een vrij eerlijk debat aan te gaan over alle punten van den brief. En zoo niet, dan zal ik den „Open Brief" binnenkort een brochure 1 maken, waaiin ik nader elke grief, welke Als 't even kan Rookt „EDELMAN' Voornaamste Nieuws. (blz. 1) De open brief van Ds. G. Hofstede aan Ds. G. H. Kersten. (blz. 2) Mussolini's Vredespact van Vier is door de betrokken staten goedgekeurd. Het be hoeft nog slechts bekrachtiging. Frankrijk aanvaardt het ontwapenings plan van Mac Donald mits dadelijk wordt gecontroleerd en de ontwapening in étap pes geschiedt. Een anti-Britsche actie begonnen in DE JONGE LIBERALEN EN DE NATIONALE UNIE LIDMAATSCHAP ONVEREENIGBAAR Het hoofdbestuur van den Bond van Jon ge Liberalen heeft het lidmaatschap van dezen bond onvereenigbaar verklaard met dat van de Nationale Unie. Dit besluit is genomen naar aanleiding van het door de vereeniging Nationale Unie aan haar leden gegeven advies voor de Ka merverkiezingen, met de overwegingen, dat leden van den B.J.L., zeker als zij den stem- gei'echtigden leeftijd hebben bereikt, zonder in strijd te komen met de doelstellingen van den bond, niet tevens lid kunnen zijn van een organisatie, die haar leden adviseert de candidatuur te steunen van een ander dan een der candidaten van de Liberale Staats partij den Vrijheidsbond. SCHEEPSVERKEER GESTREMD De hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat in de directie Groote Rivieren, maakt bekend, dat in verband met het uit voeren van herstellingswerken aan de kleine draaibrug in de spoorwegbrug over de Oude Maas te Dordrecht, de scheepvaart door die draaibrug tot nader aankondiging is ge stremd- TERREUR AAN BOORD Langzaam maar zeker brengen de onder zoekingen rondom de dienstweigering en de muiterij aan boord van de Zeven Provinciën bijzonderheden. De vorige week bracht Aneta ons eenige bijzonderheden uit de beschuldigingen en de veroordeeling van den kwartiermeester Piekart en den korporaal Severijnse. Er blijkt uit, welk een terreur er werd toege past. Piekart dreigde een ieder, die niet aan dienstweigering zou meedoen „te pletter te slaan" en Severijnse, zei niet minder duide lijk, dat „wie niet mee doet wordt doodge knuppeld". Nu denke men niet, dat een dergelijke terreur- plotseling ontstaan is, dat menschen als Piekart en Severijnse alleen maar in die dagen met hun doodsbedreigingen rondlie pen, schrijft het R.K. Marine Weekblad. Persoonlijk hebben wij dergelijke bedreigin gen ook ondervonden. En dat was in de jaren 1917—1918. Nu weten we wel, dat men voor dergelijke bedreigingen nimmer bang moet wezen. Als 't puntje bij paaltje komt zijn de groot- schreeuwers soms ontzaglijk laf. Maar in- tusschen hebben deze toestanden bestaan en men kan er veilig uit afleiden, dat zij mede oorzaak zijn van het ontzaglijk aantal ka tholieken en protestant-christelijken bij de marine, die zich tenslotte maar bij de mo derne bonden aansloten om van alle moei lijkheden, tegenwerking en terreur verlost De thans officieel vastgelegde terreur za! naar wij hopen, voor velen nog als „verzach tende omstandigheid" kunnen gelden bij hun veroordeeling „ook mee te hebben ge daan aan dienstw eigering". Doodelijke auto-ongelukken. In de moordzaak-Eschauzier acht de pro- rureur-generaal geen reden tot cassatie aan wezig. (blz. 3) Ds. L. Plette, Ned. Herv. predikant te Etersheim. f (blz. 5) Economische opbouw van Nederland. (blz Rede van Prof. Slotemaker de Bruine over Personeel in rijksdienst Burgemeester Dommisse over de ver arming van Maassluis. DE COMMUNISTEN EN DE VERKIEZINGEN DE STEUN UIT MOSKOU. In Sneevliets „Baanbreker" lezen wij: „Dat het stemmencijfer van de C.P.H. met eem flink en sprong omhoog ging, is in niet geringe matte te danken aan de financieelc hulp aan de C.P.H. uit Moskou, waardoor t voor deze partij mogelijk was ongeveer 30 heele en halve betaalde krachten het pad op te sturen, teneinde langs dien weg de toenemende ellende der arbeiders in ver kiezingswinst om te zetten. Daarnaast moet worden geconstateerd, dat het bankroetier Ille Internationale, gezien haar passiviteit tijdens den1 Hitler-opmarsch in Duitschland tot de massa der Nederlandsche arbeiders nog niet is doorgedrongen". MINISTER REYMER GEEN BURGEMEESTER VAN BEVERWIJK Van zeer bevoegde zijde wordt de Msb-. verzocht te melden, dat het bericht, als zou minister Reymer in aanmerking wenschen te komen voor het burgemeesterschap van Beverwijk of daarvoor zijn aangezocht, vol komen uit de lucht gegrepen is. PROV. STATEN VAN Z.-HOLLAND OUD-ROSENBURG Ged. Staten van Zuid-Holland bieden ter goedkeuring aan de Prov. Staten aan de voorloopig door Ged. Staten vastgestelde rekeningen over 1932 van de stichting Ro- senburg. Uit de winst- en verliesrekening blijkt, dat, hoewel de baten in totaal f 37-139.43 beneden de raming zijn gebleven, het boek jaar niettemin sluit met een voordeelig sal do van f 14.183.16 tegenover een geraamd batig saldo van f3473, daar de lasten f 47,849,59 beneden de raming zijn gebleven. Gemengd Nieuws DOODELIJK MOTORONGELUK Men meldt ons uit Rotterdam: In den nacht van Zaterdag op Zondag om ongeveer half twee stak in de Mathe- nesserlaan ter hoogte van het Heemraads plein de 59-jarige man J. van Beurden, ge woond hebbend aan den Mathencsserdijk den rijweg over. Juist op dit oogenblik na derde in volle vaart vanuit de richting van het Mathenesserplein de 24-jargie motor rijder J. M. uit Rotterdam. Een botsing was onvermijdelijk. De voetganger werd tegen de straat gesmakt, terwijl het motorrijwiel over hem heenging- Zijn linkeronderbeen werd hierbij verbrijzeld. Per auto van den Geneeskundigen Dienst is de man in zorg- wekkenden toestand naar het Sint Francis- cusgasthuis overgebracht, waar hij gister morgen is overleden. De politie heeft do motor in beslag genomen. Een onderzoek naar de schuldvraag wordt ingesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1