'it - C'ÉÉ' In Veluwe's heerlijkheden s?: m vf ZATERDAG 20 MEI 1933 TWEEDE BLAD PAG. P EEN LANDGOED VAN ONGEKENDE SCHOONHEID Ongerepte natuur en woeste vlakten GKOOTSCHE PLANNEN AAN DE OKDE GESTELD de blauwspar Waar de wuivende den en de Douglas staan waar de grutto en de wulp opvliegen over de vale heide, of het zonbeschenen stuif zand waar de beuk en de eik met de rhododen drons wedijveren in schoonheid, en de jonge aanplant in kleurschakeering wedijvert met het oude bosoh daar is „De Hooge Veeluwe". Een landgoed van ongemeten schoonheid is het een landgoed ook van ongekende af metingen, voor ons land. Er is maar één bezitting in ons land, die even groot, of mis schien iets grooter is ,maar verder is de Hooge Veluwe ongeslagen als bezit van zes duizend H.A. groot, alles omrasterd, terwille van de wildbaan, die zich in het bezit be- De Pens is er deze week ontvangen, op de Hooge Veluwe en de gast geweest van de Commissie tot stichting van een Nationaal Park. Het doel van de excursie was duide lijk: men wilde aan de dagbladpers doen zien de grootsche schoonheid en de schoono grootschheid van dit wijde landgoed. En daarin slaagde men volkomen, dank zij ook de milde Meidag, die het toeven in dit lust oord tot een schoone verheuging en innige genieting maakte. Het verloop der excursie was als volgt: Ontvangst aan het station Ede; tocht naar het jachthuis St. Hubertus .waar vier uit eenzettingen werden gegeven omtrent de plannen, eenvoudige koffietafel in Jagers- rust in Otterlo, op den tocht waarheen reeds een fraai gedeelte van het landgoed in oogen schouw genomen werd; daarna tocht over het landgoed, naar den Franschen Berg door het gedeelte waar het parkbosoh eventueel zal worden aangelegd, door het wildpark naar de Kemperberg, waar de excunsie werd ontbonden. Het is iets geweldigs te bedenken, dat het mogelijk was, dat zulk een bezitting in één hand zich bevinden kan. Zesduizend H.A. bosch en heide, verschillende bezittingen in den loop der jaren tot één geheel saamge- voegd, en in totaal omvattende een vijfde gedeelte der gemeente Ede, wat oppervlakte betreft, toebehoorende aan een familie, die het als buitenverblijf had gekozen. Naar de traditie der oude kooplieden in ons land, die zich lustoorden schiepen langs de Vecht, in de Stichtsche Lustwarande en andere vezegende oorden van ons vaderland, heeft ook een koopmansechtpaar uit het be gin der twintigste eeuw een ongemeen bloeitijdperk onzer samenleving zich in de verlatenheid der woeste Veluwe hun lust hof geschapen. Zoo schetste de heer W. H. de Beaufort, de dichterlijke minnaar van Hollands landsrhapsschoon, die zooveel ook doet voor de stichting Utreohts Landschap, de daad, welke de heer en mevrouw Kröller verricht hebben, toen ze op de Vale Ouwe een goed gingen stichten, dat thans zijn weerga moeilijk vindt. Het natuurschoon is op de Hooge Veluwe var. zeer bij-ionderen aard, omdat in het grootste complex, dat dit goed omvat reser vaten van zoo woeste verlatenheid en in zoo danige uitgestrektheid worden aangetroffen, dat men met recht van monumenten spreken kan. De bezitters stelden zich ten doel om dit natuurschoon te doen aansluiten bij alle uitingen van kunst, welke in ons land wer den aangetroffen, en hadden het voornemen om hier bijeen te brengen bouwkunst van Berlage, beeldhouwwerk \an Mendes da Costa, schilderkunst van Vincent van Gogh enz. Ze zijn ten deele daarin geslaagd. Het jachthuis St. Hubertus is door Berlage ge bouwd, het heeft het forsche en monumen tale, dat de werken van dezen grootmeester der bouwkunst altijd siert, en paart daaraan toch het intieme van het Hoilandsche inté rieur ,de huiselijkheid van de vaderlandsche woning. In aanbouw was het museum, dat naar ontwerp van Van der Velde zou wor den gesticht. We hebben ze op onzen tocht gezien, de.zware steenen welke gezonden waren uit het Duitsche land, alle gemerkt, alle genummerd, klaar als 't ware om te worden geplaatst. En we hebben gezien het geweldige fundament voor den bouw, daai aan den Franschen Berg, maar nu alles doodsch env erlaten, met niets dan het zen der boomen rondom en de roep van verre vogel... En dit was een schrijnend beeld van de crisis, welke de wereld teistert, dat dit machtige cultuurwerk niet kan wor den voortgezet, werk dat ondernomen werd niet uitsluitend uit eigen belang, maar met de bedoeling der bezitters, welke reeds voor jaren was uitgesproken in de stichtingsakte, dat eerst de rijke bezittingen zouden zijn aan gelegd en verfraaid, en bezet met verschil- donde gebouwen, en dat daarna dit gansche goed met heel zijn vorstelijken aanleg, met zijn schoone gebouwen en zijn kunstschatten, zou worden geschonken aan het Nederland- sche volk als een nationaal park, waarin saamgebracht waren de voortbrengselen van kunst en beschaving uit het tijdperk van het leven en werken der stichters. Het heeft zoo niet mogen eijn. Op eenmaal is de crisis in ongekende hevigheid losgebar sten: de welvaart week, en aile werk moest worden stopgezet. De mueeumbouw ligt stil en verlaten. De voorzieningen tot verderen aanleg van het park zijn niet voortgezet, maar alevel is het een goed, dat ongemeene schoonheid biedt. Het landgoed bestaat uit 1700 H.A. bosch van 20 tot 80-jarigen leeftijd, eveneens pl.m. 1700 H.A. heide en nog enkele honderden H.A. bouwland, tuinen, wegen enz. Het groot ste gedeelte is omrasterd, als gevolg van den wildstand welke op een belangrijk ge deelte leeft, terwijl het goed doorkruist wordt door tal van verharde wegen, die het naar meer dan een zijde doen aansluiten op het algemeen wegennet De hoogere prae- glaciale gronden dragen ten deele goed groeiend houtgewas, de fluvio-glaciale heu velmantel, die over de geheele Veluwe zoo zeer tot zandverstuiving neigt, vormt er het eigenlijke natuurschoon om zijn woeste ka rakter gezocht Uitgestrekte vlakten, ten deele doorzet met de smeltgeulen van het landijs waarin we plaatselijke plassen aan treffen, vormen aangewezen terreinen waar landbouw, bosch- en parkaanleg kans van slagen hebben. Een open frissche zandbodem met niet-stagnperend grondwater, maakt er plaatselijk den weelderigen plantengroei mo gelijk die ons zoo vaak op de Veluwe ver baast in tegenstelling b.v. met de abso luut waterlooze Utreohtsohe heuvelen. In het Noordelijk deel bevindt zich een pl.m. 700 H.A. groote boschkern, welker bodem het parkbosch dragen kan. In dit parkbosch zullen siergewassen fleur en schakeering kunnen brengen. Werkverschaffing en ber ging van stadsvuil zijn hier om te zetten in oogenlust. Aldus schetste de heer De Beaufort hetgeen hier kan geschieden. Het terrein om dp „Delensche Wasch" zou de commissie willen bestemmen tot den aanleg van een pl.m. 250 H.A. groot ar boretum. Naast deze objecten bevat het landgoed het onvolprezen natuurreservaat van woeste Veluwsche zandverstuiving, en in het Zuiden nog een cultuurbosch, „de Kemperberg', dat zou zijn uit te breiden. Met deze opsomming zijn we genaderd tot de plannen der commissie, welke we ob jectief zullen weergeven, zonder in een be- nordeeling te treden. Voorop gesteld worde, dat de vraagprijs voor het landgoed van één millioen gulden volgens deskundigen zeer laag is, en dat de Staat nu de gelegen heid zich aanbiedt, om dezen aankoop te doen, haar niet mag verzuimen, omdat zulk een aanbod niet terugkeert. In dien vraag prijs is alles inbegrepen, het goed met op gaand geboomte, gebouwen, museumbouw voor zoover gereed, wiklstand, enz. enz. wij hebben den indruk gekregen, dat het in elk geval goed zou zijn het goed aan te koo pen voor den Staat, maar daarna dan pas te overwegen in hoeverre de andere plannen zullen kunnen worden uitgevoerd. Die andere plannen zullen namelijk de duur te aanbrengen, en zoo zal het goed zijn, dat eerst zeer nauwkeurig overwogen wordt of en hoe daaraan begonnen zal worden. Maar het eigenbelang, dat men aan' den tegen- woordigen bezitter toegedicht heeft, is slechts in zooverre aanwezig, dat waar vroe ger het plan had bestaan de grootsche be zitting kosteloos aan den Staat te leveren, dit thans niet meer mogelijk is; de prijs is echter zeer laag, en baatzucht is ook uitgesloten in dezen zin, dat de eigenaar door aangrenzende terreinen te gaan ex ploit eeren er voordeel uit zou behalen, want al die terreinen worden bij aankoop van de Hooge Veluwe door den Staat, aan het Rijk in voorkoop gegeven, en zullen dan tegen taxatiewaarde aan het Rijk worden over- Thatns ook in kl. tube k 20 ct Een vraag, die niet voorbijgezien moet worden, is de ligging van het terrein. In derdaad in het hart van Nederland. Maar toch nog wel zoo ver verwijderd van de hoofdstad, en Rotterdam, en ook Den Haag, dat op het oogenblik de Hooge Veluwe als recreatie-oord voor die drie steden heel weinig beteekent. Men kan zich in de toe komst denken een zoodanige ontwikkeling van het verkeer, dat dit bezwaar wegvalt, thans is het toah nog aanwezig. De plannen. Omtrent de plannen heeft de voorzitter der commissie, Jhr. G. F. van Tets van Goidschalxoord, inlichtingen gege ven. Het plan tot stichting van een natio naal park ging uit van den heer J. H. v a n Straaten van Nes, kweeker te Bos koop, die daar een object in zag om de N'e- derlandsche boomkweekerijen in Boskoop en andere plaatsen in ons land, af te helpen van de overproductie. De kweekerij ver keert in nood; het Rijk zou moeten over gaan tot verleenen van steun; beter is het dan om de producten van de kweekerij af te koopen tegen matigen prijs, en die te doen uitplanten in een te stichten natio naal park. De aanleg van zulk een park zou bovendien een schitterend object voor werkverschaffing vormen, waarbij de om liggende gemeenten gedurende meerdere ja ren hun werkloozen aan arbeid zouden zien ceholyen. Een commissie werd gevormd, die verschillende aanbiedingen van landgoe deren, in koop of in erfpacht ontving, en >sie adviseerde de Ministers van Binnenl. Zaken en van Economisohe Zaken Arbeid in dezen zin, dat van alle genoem de complexen de Hooge Veluwe door haar het meest geschikt geacht werd voor de verwezenlijking der plannen tot stichting van een nationaal park en arboretum. Ter zelfder tijd is dit door de commissie mee gedeeld aan den heer en mevr. Kröller, die daarop aan de Regeering het aanbod deden het geheele bezit van ruim 6000 H.A. aan den Staat te willen overdoen tegen zeer ma tige voorwaarden. De verdere gang van zaken was, dat een interdepartementale commissie werd saam- gesteld, welker rapport door de Regeering is aanvaard. Tijdelijk werd het wetsontwerp betrekking hebbende op deze aangelegen heid teruggenomen. Vf. m "ïi" - •S '"'3" '1 f - der boomkweekerij. Hij zette uiteen, dat de crisis in de boomkweekerij geen gevolg is van roekelooze uitbreiding, maar van ver minderde vraag. De saneering in het be drijf moet worden nagestreefd door de ver- eischte productiebeperking om te slaan al die kweekerijen, welke in een of anderen vorm regeeringssteun genieten. Een steunregeling kwam reeds tot stand, waar bij aan hulpbehoevende kweekers voor schotten uit 's Rijks kas verschaft kunnen worden, onder bepaalde voorwaarden, o.a. beperking van productie. Deze verplichte beperking heeft evenwel het bezwaar, dat nu de credietnemer desnoods tot eiken prijs een gedeelte van zijn plantenvoorraad moet opruimen. Dit bezwaar zou zijn te onder vangen, indien de plantenopstand van het te ontruimen oppervlak door of vanwege de Regeering werd opgekocht. Een derge lijke productenafkoop biedt velerlei voor- deelen, b.v. voor den voorschotnemer, dat met de afkoopsom zijn voorschot wordt ver minderd, voor Regeering, garandeerende ge meente en particulieren, dat hun risico wordt verkleind. Steun door plantenafkoop wordt voor de Regeering eerst dan bijzon der aantrekkelijk, wanneer ze aan die plan ten een bestemming kan geven ten bate van den stof fel ijken en geestelijken welstand van óns volk. Vóorzoover nu sierboom'en en sier ars worden aangekocht, kan dit ge schieden door den aanleg van een natio naal park. Zulk een aanleg is uit een oog punt van werkverschaffing bijzonder doel matig, omdat hij veel meer dan b.v. droog making van polders, aanleg van dijken, ka nalen, wegen en bruggen, in handenarbeid wordt uitgevoerd. Anderzijds is een natio naal park voor ons volk een bezit van cultureele waarde. Prof. D r. J. J e s w i e t, directeur van het laboratorium voor Plantensystematiek en Geographie te Wageningen, heeft de stichting van het arboretum besproken. Hij ging achtereenvolgens na de vragen: 1. wat is een arboretum, 2. waar moet het een plaats vinden, 3. hoe is een arboretum in stand, te houden, 4. welk lichaam kan al leen een dergelijke onderneming in stand houden, 5. welke wetenschappelijke en prac tische beteekenis heeft een arboretum? Er zijn particuliere arboreta, welke niet in den vollen zin des woords „algemeen" toegankelijk zijn. Hun voortbestaan is al lerminst verzekerd. De eenige manier waar op aan alle bezwaren is tegemoet te ko men is een middellijk of onmiddellijk be zit van en beheer door den Staat. De we tenschappelijke beteekenis van een arbore tum treedt krachtig naar voren als syste matische verzameling voor het Hooger On derwijs, afgezjen nog van het gebruik, dat er van gemaakt kan worden door excur sies van middelbare scholen. Dit Hooger Onderwijs omvat zoowel dat aan de Univer siteiten als Hoogescholen en elk voor zich zal er voordeel uit kunnen trekken zoowel uitsluitend systematisch wetenschappelijk met alles wat daarmee verband houdt als op b.v. hout-technisch gebied (Delft en Wageningen) als op dendrologisch gebied voor tuinarchitectuur, voor tuinbouw en boschbouwkundig gebied (Wageningen). In bet kort hebben we hierboven de be teekenis der plannen, zooals die wei-den toe gelicht door de verschillende woordvoerders, uiteengezet. In een beoordeeling kunnen we begrijpelijkerwijze niet treden. In de moge lijkheid tot uitvoering der plannen werken zooveel invloeden en daarop hebben zoo veel factoren betrekking, dat het aan zeer bekwame deskundigen overgelaten moet worden om na te gaan, welke en in hoe verre de plannen dienen te worden uitge voerd. En daarbij zal niet in de laatste plaats de toestand van 's lands financiën een rol spelen. Maar wij hebben bij den onvergeteiijken tocht op de Veluwe sterk ROFFELRIJMEN. Gereed Nu zijn de straten schoon gesproeid, gegoten is het groen; Nu kan de schoonheidskoningin de Mei, haar intocht doen! De zon kijkt vroolijk uit z'n tent en splijt het grijs gordijn Dat ons zoo lang beroofd heeft van Het water, tintelend van jong verzilverd visschenbroed, Trekt schitterstrepen door de wei die wonder deftig doet Met al z'n madelieven en z'n pinksterbloemenrand, En nieuwe biezenbossen aan de vette waterkant. De lanen staan, bij tooverslag, in volle bladerpracht, En leggen schaduwranden langè de kanten van de gracht; En trekken over heel de kaart een webbe, met één worp, Met op de knoopen telkens weer een stadje of een dorp. En overal staan bloemen klaar, en doet het strijkorkest Der vederige vedelaars op 't weelderigst z'n best. Nu ligt mijn mooie land gereed: één ongemeen plantsoen! Nu kan de schoonheidskoningin, de Mei, haar intocht doen! (Nadruk verboden.) LEO LENS den indruk gekregen, dat hier iets grootsch tot stand gebracht kan worden, mits het niet overhaast, doch zeer voorzichtig ge schieden zal. Wetenschap. DE ZIEKTE VAN WEIL Bij de Leidsche Uitgeversmij. is versche nen een beknopte brochure over de ziekte van Weil, waarvan de strekking is: Laat niet de vrees voor de zgn. ziekte van Weil u afhouden van een verfrisschend bad of van de beoefening van de zwemsport. Schrijver is dr P. H. van Thiel, conser vator aan het laboratorium voor tropische hygiëne te Leiden. Practisch is natuurlijk het belangrijkste gedeelte van dit boekje, dat het de middelen aangeeft ter voorko ming van de ziekte. Het is uit algemeen hygiënisch oogpunt natuurlijk uiterst wen- schelijk, dat het groote publiek het gevaar kent en weet hoe dit te voorkomen en te bestrijden is. lOrZUiefPfADPIEK lilLVlP/EM type K f r&. E.G. f 85y» E. flOS* F 112Su- RR. 1185* Telefoon 4312J De Landbouwtentoonstelling aan den Kaiserdanim te Berlijn heeft dit jaar ongekende afmetingen aan genomen. Een overzicht van de tentoonstellingsruimte bij den radiomast. De Prins van Wales, prior in de orde van St. Jan van Jerusalem, presideert een installatie in de St. Janskerk te Cardiff Het dorp San Clemente in Cali- fomië werd door een hevige aardschuiving geteisterd. De stoet met het stoffelijk overschot van den ven-moorden president van Peru, Sanchez Cerroarriveert voor de kathedraal van Lima. Iïet nieuwe Poolsche kabinet na de beëediging: zittend v. I. n. r. minister president Jetidrzejeiviczpresident Moscicki; minister van militaire taken, Pilsoedski Een paar peuters geven bloemen aan de hertogin van York, bij de nieuw bouw 'van een Londénsch hospitaal

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5