BINNENLAND. ZATERDAG 20 MEI 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND VERBETERDE SFEER TE GENEVE De Ti a Roosevelts boodschap en Hitiers Rijksdagrcde ingetreden ontspanning is on miskenbaar in de hoofdcommissie der Ont wapeningsconferentie tot uiting gekomen. Het is misschien wel te optimistisch wan neer men nu reeds vóór 12 Juni, den begin datum der Economische Wereldconferentie, de lang-begeerde conventie zal tegemoet- zien. Doch de anders zoo optimistische Hender son zelfs verwacht dat niet. Hoogstens zal het, volgens hem, vóór dien datum, tot een principieel accoord komen over de naamste strijdpunten. Te Genève wordt thans aangenomen, dat Henderson zal trachten de ontwerp-con- ventie van Mac Donald aangenomen te krij gen met twee aanvullingen in don zin van poosevelts boodschap. De eerste aanvulling zou het veiligheids gedeelte versterken door een verbintenis om nooit meer tot geweld over te gaan: tegemoetkoming alzoo aan Frankrijk. De tweede aanvulling zou bestaan in een besluit alle aanvalswapenen binnen een vast te stellen periode af to schaffen: dit zou Duitschlands standpunt naderen, want in dat geval zou Duitsehland kunnen afzien van zijn eisch, dat het allo wapensoorten zou mogen bezitten, die ook andere staten hebben. De concessie, die Nadolny namens Duitsehland aankondigde, beteekent Duitsehland de ingediende amendementen, waarop de conferentie bijna gestrand was, wil wijzigen en verzachten. Vermoedelijk zal dit bestaan, ten eerste in een aanvaarding van de unificatie der legerinrichting, onder voorwaarde van over gangsbepalingen voor de vervanging van de Rijksweer door een volksleger met korten diensttijd en ten tweede in een afzien van den eisch inzake het bezit van alle wapen soorten wanneer het afschaffen van alle aanvalswapenen binnen een vastgestelde periode wordt aangenomen. Natuurlijk zullen de dingen niet zoo een voudig verloopen als we het hier voor stelden. Maar tdch wettigt de verbeterde sfeer ter conferentie op het oogenblik weer eenig op timisme voor de komende conferentie- Hugenberg zegt: eerst redding van den Duitschen boer. De federatie van Duitsche landbouworga nisaties is gisteren bijeen geweest Dr. Hu- ge nberg, de Rijksminister voor landbouw, sprak de vergadering toe. ITij zeide o.a. over den agrarischen nood: Terwijl in Duitsehland ongeveer een derde deel der arbeidende bevolking in den land bouw werkzaam is, bedraagt het aandeel van deze bevolking in het totale volksin- komen slechts ongeveer één zesde. In andere landen is deze verhouding niet veel beter, voor een deel zelfs slechter. Niet alleen de productiekosten moeten dalen, in het bijzonder de reuten en open bare uitgaven, doch anderzijds moeten ook de prijzen verbeterd worden, natuurlijk binnen het kadV van de verminderde koop kracht der groote massa. Hiervoor is een goede marktorganisatie noodig. Het oude principe, dat dc landbouwpro ducten zoo goedkoop mogelijk moeten ziju, opdat de industrie goedkoop kan producee- ren en exploiteeren, verwerpt de Duitsche regeering. Het is een overwonnen stand punt van de liberale leer, dat de export den voorrang moet hebben boven de binnen- landsche staathuishouding. Export is onge twijfeld voor landen met kleine ruimte en een industrieele overbevolking dringend noodzakelijk. Van een levensbelang is ech ter in de eerste plaats de instandhouding van den aan den grond verbonden boeren stand en het voortbestaan der boeren-ge- zinnen, die zoowel biologisch als zielkundig de voedingsbodem der natie zijn. Boeren en landarbeiders mogen niet slech ter leven dan stedelingen en industrie- arbeiders. Wie van de boeren verlangt, dat zij verkoopen tegen wereldmarktprijzen, moet hun ook anderzijds wereldmarkt-voor waarden bieden, n.l. het beste klimaat, den besten bodem, de gunstigste verhouding tus- schen kapitaal en schuld enz. Om dit alles heeft de Duitsche regeering als haar eerste taak de redding van de Duitsche boeren gesteld. Indien daarbij maatregelen zijn genomen, die den schijn wekken tegen andere landen te zijn ge richt, dan is dat slechts gebeurd onder den drang der omstandigheden. Daarnaast zijn er echter tal van proble men, die door internationale samenwerking opgelost kunnen worden. De Duitsche rijks- regeering wenscht deze samenwerking op elk gebied, al loopen de belangen der ver schillende landen wel eens uiteen. GOERING IS TE ROME AANGEKOMEN De visite van Goering kwam onverwacht De aankomst van den Duitschen minister, die zijn intrek zal nemen bij den prins van Hessen, was streng geheim gehouden. In verband met de jongste rede van Hit- Ier schrijft men aan dit Duitsche bezoek een buitengewoon belang toe. Heden komt de groote fascisten-raad bij een, om Italië's standpunt ten aanjiien van de buitenlandsclie politiek, in het licht der jongste gebeurtenissen vast te stellen. SEVERING ZENUWZIEK De vroegere Duitsche minister van bin- nenlandsche zaken, Severing, heeft op reis van Bieleveld naar Berlijn te Bad Oynhau- sen in den spoorwegcoupé een zenuwinzin king gekregen. Hij werd naar een sanatorium te Oynhau- sen gebracht, waar hij waarschijnlijk la: ren tijd moet blijven. JODEN-EZODUS UIT DANZIG Uit Gdingen wordt gemeld, dat in ver band met de opgewonden stemming te Dan zig, naar aanleiding van de penetratie der Hitlerianen, de Joden te Danzig begonnen zijn hun zaken naar Gdingen te verplaatsen, niet alleen de kleine ondernemingen, ook de groote buitenlandsche handelsfirma's. Dr. SCHACHT IN LONDEN De Rijksbankpresident Dr. Schacht werd bij zijn aankomst in Londen op het station verwelkomd door den gouverneur van de Band of England, Montague Norman. De bespreking betrof den huidigen toestand, terwijl ook gesproken zal worden over de zitting der buitenlandsche crediteuren yan Duitsehland. 't NA DE BOODSCHAP VAN ROOSEVELT EN DE REDE VAN HITLER Henderson wil Roosevelts voorstellen verwerken in de Engelsche ontwerp-conventie DUITSCHE CONCESSIES Henderson aan het woord De hoofdcommissie der ontwapeningscon ferentie is gisternamiddag onder voorzitter schap van Henderson bijeengekomen. Henderson las allereerst den letterlijken tekst van de boodschap van Roosevelt aan de regeeringshoofden voor, in aansluiting waarop hij een rede hield, waarin hij er op wees, dat na Roosevelts boodschap, als twee de groote gebeurtenis, te vermelden is de rede, welke de Duitsche rijkskanselier Woensdag in den Rijksdag heeft gehouden. Na de beide verklaringen van de Ame- rikaansche en Duitsche staatslieden te heb ben besproken, bracht Henderson nan do hoofd-commissie dank aan den Ameri- kaanschon president voor diens moedig ini tiatief en verklaarde, dat hij zich verheug de, dat verscheidene regeeringen eveneen: het Auierikaansche staatshoofd haar dank hebben betuigd. Henderson gaf vervolgens uiting aan zijn meening, dat thans de werkzaamheden het doelmatigst verricht zouden worden, indien de hootdcommissie besluiten zou, de voor stellen van Roosevelt te verwerken in de Engelsche ontwerp-conventie, waardoor het waarschijnlijk mogelijk zou worden, dat de meeste amendementen, welke op Mac Do nalds plan zijn ingediend, weer ingetrok ken zouden worden. Tenslotte las Henderson nog eenige belang rijko fragmenten uit de redevoering van den Duitschen rijkskanselier voor. Gezant Nadolny spreekt Na do rede van Henderson, nam terstond de Duitsche vertegenwoordiger, gezant Na dolny, he.t woord, die, wat de algemecnc houding van Duitsehland ten opzichte van het ontwapeningsprobleem en in het bijzon der ten aanzien van den huidigen stand van de werkzaamheden der conferentie be treft, venvees naar de rede van den Duit schen rijkskanselier, waarin klaar on on dubbelzinnig den wil van Duitsehland tot vereen stemming, samenwerking en vrede tot uitdrukking is gekomen. Inzake de Duitsche houding ten opzichte van Roosevelts boodschap, verwees spr. naar het instemmend antwoord van den rijkspre sident en naar de woorden, waarmee de rijkskanselier zijn voldoening over en in stemming met deze boodschap heeft betuigd In beide verklaringen, aldus ging Nadol ny voort, wordt op krachtige wijze de nood zakelijkheid der algemeene ontwapening betoogd, zonder welke de veiligheid der na ties nooit kan worden gewaarborgd. Tevens zijn zij een krachtige getuigenis van den wil, om met alle kracht er toe mede te werken, dat deze conferentie nog vóór het begin der economische wereldconferentie tot een positief resultaat komt. Het Duitsche volk verwacht van deze con ferentie twee resultaten: veiligheid door ont wapening der sterkst bewapende staten en verwezenlijking der Duitsche rechtsgelijk heid. Het gelooft, dat do Britsche ontwerp- conventie een mogelijke basis voor de op lossing van deze problemen bieden kan en ik kan daarom hierbij in naam van mi in rogeoring verklaren, dat wij dit ont werp, niet zooals tot nog toe als Lasis voor de discussies, doch als asis van de tc sluiten conven- i e, aanvaarden. In zoovemre wij wij zigingen hebben voor te stellen, zullen zij met dit standpunt in overeenstemming zijn. Ik hoop, dat deze verklaringen u opnieuw zullen toonen met welk een geest van ge matigdheid en inzicht wij aan het tot stand komen der conventie medewerken en tevens spreek ik de hoop uit dat ook de andere staten het hunne gullen doen om hun belan gen te plaatsen binnen het kader van een positief resultaat zooals het eich thans op do basis der Britsche ontwerp-conventie schijnt af te teekenen. Frankrijk gereserveerd. Na Nadolny kreeg de Engelsche onder staatssecretaris het woord, die de voldoening der Engelsche regeering uitsprak over de houding de rijksregeering. De Engelsche re geering stelt thans voor, zoo spoedig moge lijk een algemeene formule aan te nemen, waarin de mogendheden het eens worden over de principes van het tweede deel van het Engelsche ontwapeningsplan, waarin de kwesties der effectieven en van het mate riaal worden behandeld. De Fransche vertegenwoordiger Massigli beperkte eich tot eenige korte en gereser veerde woorden. Hij verklaarde, dat bet doel der alge meene ontwapening slechts kan worden be reikt onder volledige erkenning en waai- deering_van den juisten stand van zaken. Het Fransche volk heeft de boodschap van Roosevelt ten volle gewaardeerd. De Fransche regeering wil thans, aldus besloot spr., de door Duitsehland aangekondigdevoor stellen afwachten. President Henderscon sloot de zitting, waarbij hij nogmaals een beroep deed op alle gedelegeerden om met spoed te arbei den, daar vóór het begin der economische wereldconferentie alle gewichtige beslissin gen gevallen moeten zijn. Hierop werd de zitting verdaagd tot Zater dagochtend. VIERMOGENDHEDENPACT Hervatting der onderhandelingen? LONDEN, 50 Mei. De Daily Mail schrijft at de onderhandelingen voor het sluiten van een vier mogendhedenpact terstond zul len worden geopend. De Engelsche regee ring wil er ernstig naac streven dit verdrag tot stand te brengen. Met heWiog op de te gemoetkomende houding van Duitsehland acht men thans de tijd gekomen voor her opening der onderhandelingen over het pactvoorstel van Mussolini, temeer omdat Hit Ier heeft vastgehouden aan de herzie ning der verdragen. Engeland zal voorstellen dat de geldig heidsduur van het verdrag 10 in plaats van jaar zal bedragen. VEREENIGING LUTHERSCHE KERKEN Naar het Wolff-bureau uit Berlijn seint, hebben alle Duitsche Evangelisch-Luthersche landskerken tot vereeniging besloten. Het pro gram dezer aaneensluiting bevat o.a. vorming van een Lutherschen tak in de komende Duit sche Evangelische kerk en stichting van een directorium, waarin twee vertegenwoordigers van de Zuidduitsche, twee van de Middelduït- sche en twee van de Nederduitsche Luthersche landskerken zitting zullen hebben. Tot voorzit- ter werd landsbisschop'dr. Meiser te München I Frederik den Groote, JAPANSCHE OPMARSCH NAAR PEKING LUCHTBOMBARDEMENTEN BRENGEN PANIEK. Betreffende den opmarsch der Japansche troepen naar Peking wordt door het Chi- neesche hoofdkwartier gemeld, dat dc Ja panners in twee colonnes van het Noorden en Oosten naar de stad optrekken. De beide colonnes hebben Toengsjau bereikt, dat op 65 K.M. van Peking ligt, De Noordelijke co lonne is aangekomen in de buurt van het belangrijke strategische punt Mijoen. Dc Chineesche troepen trekken op ordelijke wijze terug. Van uur tot. uur neemt de paniekstem ming in Peking toe. De Ohineesche verlie zen bij de gevechten bij Koepeikan zouden 10.000 man hebben bedragen. Twee Cantoneesche brigades zijn marsch naar Noord-China, om tegen het bevel van Tsjang Kai Tsjeck in de Japan sche troepen te weerstaan, hoewel zij tot taak hebben de onderdrukking der commu nisten in de provincie Kiangsi. Vrijdag is opnieuw een Japansch bom bardementsvliegtuig boven Peking versche nen, dat zeven bommen liet vallen. Chi- neesch luchtafweergeschut werd in actie gebracht, doch zonder resultaat. De bewa kingstroepen in de regeeringswijk van Pe king zijn met 150 man versterkt. Vrijdag kwam een bom terecht op het station Tientsin. Meer dan 100 personen werden gewond of gedood. De ontploffing veroorzaakte een brand, welke groote scha de aanrichtte. Dr. GEREKE VOOR DEN RECHTER Gisteren is het proces begonnen tegen den vroege ren rijksminister voor werkverschaffing dr. Gereke, die ervan beschuldigd wordt, als bestuurslid van het verbond van Duitsche landsgemeenfen en als lid van het comité, opgericht voor de verkiezing van rijkspresi dent von ''Hindenburg, bedrog te hebben ge pleegd. Behalve dr. Gereke staat eveneens de t gere secretaris van het verbond van landsge- meenten, Arthur Freigang, terecht. Bij het begin der zitting gaf de president van de rechtbank een overzicht van het geval: Beklaagde Gereke heeft verklaard, dat hij den tijd van de stichting van den bond tot 1928 de hem toevertrouwde gelden niet heeft ontvreemd. Dat is onjuist gebleken, want hij heeft zich door zijn secretaris Freigang zijn aanspraak op ouderdomsverzekering van 11 Juli '22 tot eind '25 laten berekenen en daar voor 42.000 mark ontvangen. Later heeft hij ook nog een heffing, die ten gunste van noodlijdende gemeenten was geheven, voor eigen gebruik aangewend. Dit bedrag was ongeveer 82.000 mark. Bovendien heeft hij nog, in tegenstelling met zijn opgave, 10.000 mark op andere wijze verkregen. Van het geld van het Hindenburg- verkiezingscomité heeft dr. Gereke groote sommen, bestemd voor propaganda-doeleinden, op zijn bankrekening laten overschrijven, waarvan de beklaagde Freigang de beheer der was en waarop de gemeenten recht hadden. Voor de eerste verkiezing zijn 685.000 mark voor de tweede 706.000 mark overgeschreven. Daar deze bedragen voor genoemde doeleinden niet geheel zijn opgebruikt, bleef er een over schot van 452.000 mark. Met behulp van Frei gang wist Gereke zich echter door middel van een drukkerij in Berlijn gequitteerde rekenin gen over in waarheid niet gedanen arbeid ten bedrage van 481.000 mark te verschaffen en aan de hand van deze rekeningen legde hij het Hindenburg-comité zijn :.frokening voor. In plaats van bovengenoemd overschot, wees de rekening toen een tekort aan. Van deze bedragen konden ongeveer 350.000 mark in beslag worden genomen. De Test ten bedrage van ongeveer 96.000 mark, had hij reeds bij gedeelten op zijn conto laten over schrijven. Op de vraag, waarom beklaagde het hem toekomende salaris als bestuurslid van h;t verbond van Duitsche landsgemeenten heeft c-pgeëischt, antwoordde Gereke: „Ik heb daar van afgezien, zoo lang de financiën van het verbond niet bijzonder goed waren. Alles, wat ik verder van het verbond aan geld heb be trokken, was niet voor mijn persoonlijke be hoeften, doch uitsluitend voor mijn politiéken arbeid. De politieke werkzaamheid staat bij mij op de eerste plaats en dan komen mijn persoonlijke behoeften nog lang niet, want ik ben gewoon aan een zeer bescheiden le venswijze." OUD-KANSELIER GAAT STEMPELEN Het bondsorgaan der Duitsche typografen van 12 Mei bevatte dit formulier: Bond der Duitsche boekdrukkere. Aan meldingsformulier voor invalidensteun. Zetter Philip Scheidemann, geboren in Kassei op 26 Juli 1865, uitgeleerd op 28 April 18S3, lid geworden 28 Mei 1883, bondsontvangsten 2098, is op den 19door ondergeteekenden geneesheer onderzocht en ingevolge zijn ouderdom permanent ongeschikt bevonden om te werken. Voorgesteld wordt bovengenoemd lid (hoofdboek no. 12465) van 1 April 1D33 af te ondersteunen met een bedrag van 1.80 mark per dag. Berlijn, 28 April 1933. benoemd. Scheidemann was de sociaal-demooraat. die op 9 Nov. 1918 te Berlijn de revolutie uitriep. Hij werd rijkskanselier en bekleed de andere hooge posten. Van hem is ook de bekende brochure „Papst, Kaiser und So- zial-Demokratie". Deze man is nu bijna 70; hij heeft blijk baar meer moed dan zijn schoonzoon en dochter, die zich dezer dagen van 't leven beroofden. De oud-kanselier gaat stempelen en zal een goeden gulden per dag ontvangen 't Is tragisch. GENERAAL MANNERHEIM BENOEMD TOT FINSCH GENERAAL-VELDMAAR- SCHALK Uit Helsingfors werdt geld: De bekende legerleider uit den vrijheidsoorlog, generaal Mannerheim, is door den staatspresident be noemd tot generaal-velchnaarschalk. Deze benoeming heeft een zeer bizondere betee- kenis, daar de functie van generaal-veld- maarschalk sedert meer dan 100 jaren niet is vervuld. Ook in Zweden bestaat sedert 1824 niet de functie van generaal-veldrnaar schalk. HOE EEN NIEUWE KERK TE KRIJGEN Te Graudenz in Polen, waar de Roomsch- Katholieke kerk over 10 kerkgebouwen be schikt. wenscht men een elfde kerkgebouw te stichten en heeft hiertoe een petitie aan de regeering te Warschau gericht, om aan de Evangelische gemeente te Graudenz (die 3610 zielen omvat) haar kerkgebouw te ontnemen dit aan de Roomsch-Katholieke kerk over te geven, zulks op grond van het feit, dat de Protestantsche Pruisen voorheen Roomsch- Katholieke kerken en kloosters geconfiskeerd •erwoest hebben, ook nog in tijd van zoodoende de behoef- I te aan een nieuw kerkgebouw op de meest rechtvaardige wijze vervuld werd. Het Poolsch Christeljjk persbureau, dat ons deze dingen meldt, voegt hieraan toe, dat op deze wjjze de prijsvraag „hoe kom ik aan een nieuwe kerk" wel zeer eenvoudig wordt op gelost. De Evangelische gemeente te Grau denz heeft slechts een enkel kerkgebouw; dit is een zeer mooi en zeer doelmatig ingericht gebouw. Eerste Hulp b|« Om in hot gezin aan groot en klein, dadelijk hulp te kunnen vcrlconen bij Brandwonden en Snijwonden on allo andere Huidverwon dingen, is het zoo veilig thuis altijd bij de hand te hebben een doos of tube van den heer G. Bron, van Leeuwarden en een paar muziekcorpsen. De heer J C. Rugaart, van Apeldoorn, zal als voorzit ter van de Nat Blauwe Weekcommissie het slotwoord spreken. Aan do demonstratie zullen o.m. deelnemen <>putaties van on derscheiden politieke bn sociale organisaties uit het gansche land. PU RO L A.N.W.B. Onder voorzitterschap van den heer E d o J. B er gsm a heeft dc A.N.W.B. zijn alge meene bestuursvergadering te Amsterdam gehouden. In zijn openingswoord wijddo de voorzitter een warm woord aan den heer G. A. Gos in verband mot diens 40-jarig jubileum als lid van het dagelijksch bestuur De heer Gos kon wegens gezondheidsrede nen de vergadering niet bijwonen. De heer XaiUa sloot zich namens het algemeen bestuur bij de woorden van den voorz. aan. Het rapport der financieelo commissie werd hierna behandeld en verschillende voorstellen aangenomen. O.m. werd beslo ten een nieuwe overeenkomst aan te gaan ten opzichte der waarborgsvorzekering voor triptieken en een ten opzichte der' vorzeke ring. Goedgekeurd werd voorts de eventueele stichting van een bijkantoor te Arnhem. Verschillende sprekers gaven in overwe ging, ook in Brabant, Limburg, Twente en Groningen een dei-gelijk kantoor te stichten, wanneer althans de te Arnhem opgedane ervaringen aanleiding daartoe kunnen geven. Eenige wijzigingen zullen worden aange bracht in het Huishoudelijk Reglement on der nadere goedkeuring der algemeene vergadering. De verwachting dat de honderdduizend leden op 1 Juli is bereikt, kan slechts wor den verwezenlijkt wanneer de leden van nu af aan intensief medewerken aan de stij ging van het ledental. Tenslotte wekte de voorzitter krachtig op, zooveel mogelijk mede te werken aan het doen slagen der stertochten ter gelegen heid van de herdenking van het 50-jarig bestaart MET DE N.C.R.V. OP STAP! MEN KAN TE KUST EN TE KEUR Ook ons eigen land wordt door de Ned. Christelijke Reisvereeniging sterk voor het voetlicht gebracht en mot name het afdeo- lingswerk is in dit verband zeer waardevol. Tal van afdeelingon ondernemen allerlei yariante daiguitstapjes. Wie met Hemelvaai-tsdag en Tweeden Pinksterdag enz. op stap wil, vindt in hét orgaan der NCRV te kust en te keur. Ook de dit jaar zeer goedkoexpe buiten landsche reizen zijn de overweging ten volle waard. (Men raadplege daartoe de in dit nummer voorkomende advertentie). Men doet goed eens een gratis exemplaar van Ons Reisblad ter kennismaking aan te vragen. Vermelding verdient ook, dat op het door de NCRV gecharterde Ned. Mailschip de „Sibajak" van den Rott. Lloyd, nog slechts enkele tientallen plaatsen beschikbaar zijn. Het daarvoor op heden ingeschreven aantal deelnemers overschreed reeds de 400, ter wijl voor de Vereenigingsreis naar Nassau van 414 Augustus op een 100-tal gerekend mag worden. Voorwaar een belangrijk succes. Het Centraal Bureau der Vereeniging is gevestigd Weteringkade 22a, 's-Gravenhage. Telefoon 7722173. VACANTIEREIZEN IN ENGELAND Nog niet zooveel jaren geleden kon men zeggen, dat het reizen in Engeland nogal duur was, vergeleken met andere landen. Die tijd is voorbij. Het argument kan niet meer gebruikt worden. Het reizen in Enge land is zelfs betrekkelijk goedkoop gewor den. Ook het reizen naar Engeland is hoe langer hoe gemakkelijker gemaakt. Dc groote Engelsche Spoorwegmaatschappijen, de L. N. E. R., de L. M. S, de S R, en de G W R, geven voor het tijdvak van 1 Mei tot 30 September retourbiljetten, met een gel digheidsduur van een maand, tegen de zeer gereduceerde prijs van 11/3 van de prijs voor een enkele reis. Het passage- en reisbureau W. H. Müller en Co.. Schiedamsche Singel 33, Rotterdam, verstrekt gaarne alle inlichtingen, over passageprijzen, zoowel als over hotels en at men ook maar verder zal willen weten. DE BLAUWE WE^K GROOTE MEETING TE LEEUWARDEN Ter opening van de Nationale Blauwe Weetk die de gezamenlijke drankbestrijders organisaties van Hemelvaart tot Pinksteren plegen te houden zal vanwege de Nat. Blauwe Weekcommissie uit de Nat. Com missie tegen het Alcoholisme, in samenwer king met den Nat Bond voor Plaatselijke Keuze op Hemelvaartsdag a.s. te Leeuwar den op de Wiïhelminabaan een groote mee ting worden gehouden. Tevoren wordt een optocht met banieren en muziekcorpsen dooi' de stad gehouden. De meeting zal om 2.15 uur worden geopend door den heer P. v. d. Meulen van Amersfoort, voorzitter van den Nat Bond voor P. K. Als sprekers zullen optreden de heeren Ds. G. D. A. Oskamp, Ned Herv. predikant te Harlin- gen, vertegenwoordiger van de Prot Chr groepen, die zal inleiden 't onderwerp „Vol harden"; Dr. W. Banning van Bentveld, voor de neutrale groepen met het onder- werp „Schakels"; J. Smit, van Utrecht, vertegenwoordiger van de Prot. Chr. Jeugd organisaties, onderwerp: „Waar het om gaat" en G. Stuiveling van Den Haag, namens de neutrale jeugdgroepen, onder werp: „Voorwaarts en niet vergeten." Het spreekkoor van den „Jeugdbond voor Onthouding" zal onder leiding van Sake Bouma, van Wa-ga, opvoeren ..De strijd om geluk". Medewerking verlre en de Frie- sche Onthouders Zangeisbond ouder leiding WAALDIJKVERZWARING IN WERKVERSCHAFFING Door den Minister van Binnonlandsehe Zaken is aan het polderdistrict Maas en Waal een subsidie verleend voor dijkver zwaring in werkverschaffing en wel van de verzwaring van den Waaldijk van Dru- ten tot Dreumen, over een lengte van 17 KM. Aan dit werk zullen gedurende een jaar te werk worden gesteld 120 arbeiders uit de gemeenten Leerdam en Zwijndrccht, welke in barakken worden ondergebracht en een 209-tal streekarbeiders. In totaal zal 140.009 M3 grond verzet moeten worden, waarbij zes locomotieven en 10 K.M. spoor gebruikt zullen worden. De totale kosten van het werk bedragen f 450 000. Dc werkzaamheden zullen reeds de volgende week beginnen, onder toezicht en uitvoering van de N.V. Grondverbete- rings- en Ontginningsmaatschappij „Gront- mij" te Zwolle. Weerbericht. DE WERKLOOSHEIDS- UITKEERINGEN ZULLEN NIET VERLAAGD WORDEN In een polemiek tegen de „Tribune" schrijft de „Volkskrant" (r.k.) deze opmer kelijke passages: ,J>e werkloosheidsuïtkeeringen zullen niet worden verlaagd. De Katholieken zijn niet bereid er het mes in te zetten, ook niet ten deele, en de heer Colijn gaat met den katholieken eisch, dat aan de steunuitkeeriagen niet zal wor den geraakt, accoord. Daarover kan men hij de kabinetsforma tie geen moeilijkheden hebben gehad, en daarop kan dus de formatie niet zijn afge stuit. Thans komt men, nu het de vorming van een crisiskaibinet betreft, voor een nieuwe figuur to staan. Wij blijven beducht, dat dr. Colijn met de liberalen het Trojaansche paard in zijn re geering haalt, en dat hun toetreding een factor van verzwakking in plaats van ver sterking zal vormen. Een tegenwicht zou alleen aanwezig kun nen worden geacht, indien van de onzen allersterksten en de allerbesten bereid waren in het kabinet te treden, de aller sterksten ook in dezen zin dat ze geen oogenblik zouden aarzelen hun ontslag te nemen zoodra een koers mocht worden in geslagen, die met de inzichten der katho lieke partij niet strookt" CHR. HULPBETOON AAN BUNDEN DER In de blindeninrichting „Sonneheerdt" te Ermelo-Putten is de twaalfde jaarvergade ring gehouden van de Vereen, tot Chr. Hulpbetoon aan blinden. De vergadering werd geleid door de voorzitter Da B. J. C. Rijn dera Namens de secretaresse, mevr. A. C Diepenhorst—de Gaay Fort man werd het verslag voorgelezen door de heer H. Munnik. Dit maakte om. mel ding van het prijzenswaardige werk van de propagandiste, Mej. R van Emmerik, te Hilversum. Helaas liepen in het alge meen de inkomsten zeer achteruit, al kan ,van enkele gunstige punten met dankbaar heid worden gewaagd. De directrice van Sonneheerdt Mejuffr. d'Engelbronner, gaf een overzicht over de arbeid der Werkverschaffing. Herkozen werden als bestuursleden heeren Ds G. R. Kuyper te Rotterdam J. P. T h i e r r y, te Den Haag. Het woord werd vervolgens nog gevoerd door den heer Oosterwijk, bestuurslid van „Bartimeus", dooi- de heer H. J. Kruit hof, als afgevaardigde van de Blindenbond door de burgemeester van Ermelo, waar- Pr o f. Haitjema de samenkomst met dankzegging sloot. MEN LEERT HET NOOIT Een en andermaal is er de aandacht op ge vestigd, dat in 't Zuiden vele R-K kiezers per abuis hun stem hebben uitgebracht op... de S.G.P-, omdat de lijst der laatste partij direct volgde op de R.K. lijst De Steenbergsche Crt maakt dit nog eens als volgt duidelijk: Er zijn natuurlijk een heele massa lom pe menschen, due hun stembiljet nog oiet eens in hun handen kunnen houden en die het witte hokje achter den naam van den candidaat die men wilde stem men rood maakten. Zoo heeft b.v. de Staatkundig Gereformeerde Partij die lijstnummer 26 had, zeer veel geprofiteerd dat een massa lompe kiezers die op de Katholieke lijst, nummer 25 pouden stem men. In Sprundel waar geen enkele Pro testant woont, kreeg Dominé Kersten 81 stemmen, in Steenbergen 103, in Gilze 35, in Oosterhout 96! De kiezers moeten dus meer individueel bewerkt worden door enkele dagen vóór de verkiezingen op huisbezoek met een model stembil jet fin de hand de kiezers instructie te geven hoe ze moeten stemmen. GROTIUS-MEDAILLE Jaarlijks op 18 Mei, Volkenbondsdag, wordt door de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede uitgereikt de Grotius-medaille, krach tens het statuut van oprichting toe te ken nen aan personen of instellingen, die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt oip het gebied van de vredesbeweging, Volken bond en volkenrecht of ter zake van de stu die van Grotius' werk. 't Hoofdbestuur der vereeniging heeft be sloten, de medaille voor 1933 toe te kennen aan het Noorweegsch Nobel Instituut voor den Vrede, te Oslo gevestigd, ter zake van zijn bemoeiingen op het terrein der weten schappelijke bestudeering van de Vredesbe weging. Het ligt in de bedoeling, dat van de zijde van de vereeniging een afgevaardigde zich naar Oslo zal begeven, om deze medaille aan het bestuur yan het instituut aan te bieden Het dunne Pijltje geeft den vorI?en stand aan. Hoogste stand te Dantzig 769.5. Laagste stand te Vestmanör 746.5. Stand vanmorgen half twaalf 765.L WEERVERWACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. MoteoroL Institunt te De Bilt) Zwakke tot matige O. tot Z. wind, helder tot licht bewolkt later wellicht toenemende bewolking, droog weer, iets warmer. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol, Institunt te De BUt) De Oceaandepressie werd dieper en dringt in hoofdzaak naar het N.O. door. Bij da Azores en ten N. daarvan ie de luchtdruk weer gestegen, on zijn de winden naar N.W. gedraaid. In Ierland vielen aware regens en zal de wind spoedig gaan ruimen. 'Ook langs de Zuidkust van IJsland is de lucht betrok ken en valt regen uit lage wolken. Boven onze omgeving is do bovenwind naar Zuid gedraaid en is de atmosfeer-tem peratuur belangrijk hoogor dan gister. Daarentegen is het in do Alpen nog koufï. De kern van hoogen luchtdruk boven de Noordzee trekt naar 't Oosten en ligt thans bóven 't Oostzeegebied. Behalve de zware regens in Ierland en verder in het N.W. wordt van het vasteland nergens regen van beteekenis gemeld, behoudens 6 mM. te München. Het is te verwachten dat de depressie haar invloed tot de overzijde der Noordzee zal blijven beperken, en dat het weer hier in het e.k. etmaal nog droog en zonnig zal blijven met nog stijging van temperatuur. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen half twaalf 18,8 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 21 MEI Van *a avonds 9.25 u. tot 's morgens 5.27 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Caup 3.19 3.40 Ems 1.14 1.14 K92 3.44 Riwt -o.no -o.oo Brei-ten 9.30 9.4? Bhei n telden -3.01 -3.13 Kebl Maxaa Diedesheim Mannheim Lohr MaJnz Bin gen 3.31 3.49 8.43 6.83 1.43 1.65 4.48 4.63 1.43 1.58 -1.76 -1.95 9.75 2.96 Coblenz Trier Keulen Rührort Wesel Emmerik Dussoldorf Maastricht Venlo 1.14 1.39 &4U 8.61 -9.26 -2.33 -2.15 -2.17 338 338 3.89 3.04 0.00 1.67 11.18 1136 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 10.13 22.18 Hellevoetslnis 0.57 13.30 Terschelling 6.42 18.51 Harlincen Den Helder Willemstad 131 14.19 O.t'9 1232 0.27 13.04 1.04 13.98 Wemeldinge 0.55 13.26 H-v. Holland 036 12.42 Vllsslngen 11.47 Delfzijl 10.49 32.59 Terschelling 7.35 19.36 H&rllngon 8.10 20.30 Den Helder 6.00 18.05 IJmuiden 1.45 14.07 H v. HolL 1-07 13.19 Schevening. 1.17 13.39 Botterdam 2.51 15.27 Hell.sluls 1.43 14.01 Will.stad 3.37 14.57 Brouwersh. 0.55 13.18 Zlerikzeo 1.18 13.48 Wemeldinge 1.44 14.09 Vllsslngen 0.00 12.35 Terneuzen 0.34 12.57 Hansweert 1.05 13.38 UIT HET SOCIALE LEVEN DE TOESTAND TE IJMUIDEN DE REEDERS EN HET CONFLICT. Het bestuur van de Vereeniging van ree» ders van visschersvaartuigen te IJmuiden meldt ons, in afwijking van het V.D-bericht, betreffende de bespreking met den rijtasbe- middelaar omtrent het conflict te IJmuiden, dat het standpunt der reeders aldus behoort te worden geformuleerd: a. dat een met den Centralen Bond van transportarbeiders te sluiten contract zou du ren 12 maanden, d.wjL van 1 Juni 1933 tot X Juni 1934; b. dat dit tot eind December dient te ge schieden op de voorwaarden van het contract met den Christeljjken bond gesloten; c. dat van 1 Januari tot en met 31 Mei een loonsverlaging van 10 pet. voor de zeelieden zou worden toegepast; d. dat geen nieuwe overeenkomst voor de vischlosregeling zou worden gesloten; e. dat de voorwaarden van het contract, met den Christeljjken Bond gesloten, reeos thans weder te bezwarend zjjn geworden, maar de reeders deze voor den duur van het contract gestand willen doen. Bij de verdere bespreking hebben de ree ders zich nog bereid verklaard te overwegen de overeenkomst met den Centralen bond op de voorwaarden van het contract met den Chr. bond tot 31 Maart 1934 aan te gaan. Voor het kantongerecht te Haarlem heeft een havenarbeider uit IJmuiden terecht ge staan, die zich ondanks het verbod van den burgemeester des nachts op straat bad be geven om in opdracht van zijn vakorgani satie te gaan posten. De ambtonaar van het O. M. hield een scherp requisitoir tegen de huidige gebeur tenissen in IJmuiden on eischte tegen den havenarbeider de maximumstraf van ze9 dagen hechtenis. De ambtenaar van het O. M. zeide nog, dat hij geen geldboete had willen wagen, omdat deze toch door da vakorganisatie zou worden betaald. De kantonrechter zal op 24 Me? as schriftelijk vonnis wijzen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2