lltruuir £Vtït5fl)f Cüoamnl EERSTE BLAD GOEDE VOLKENBONDSDAG „Aan de rand van de afgrond" M. HOUTHANDEL V.H. J, VAN SOHIJNDEL CO. abonnement» Per kwartaal In Leiden en In plant ten waar 'n agentschap gevesilgd Is f2.3b Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- iche tending «4.50 Bij dagenjksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad iy% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3971 ZATERDAG 20 MEI 1933 ADVERTENTIEN Van I tot 5 regplsLltK Elke regel meer0-22*f Icgez Mpdedeellngen van 1—8 regels 2.30 Elke regel meer 1-45 Bil contract helanpriikp korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend f 0.10 14e Jaargang Gratis lezen tot 1 Juni Wie zich met ingang van 1 Juni op ons blad abonneert, ontvangt alle tot dien datum ver schijnende nummers gratis; De prijs is thans f 2.35 per kwartaal ot 18 cent per week U kunt gebruik maken, bij het opgeven van nieuwe abonné's, van het in dit No. voorkomende inteeken- biljet. Zendt dit ingevuld aan onze Administratie. DE DIRECTIE Dit nummer bestaat uit VIER bladen BEROEP OP HET GEWETEN DER WERELD Elk jaar op 18 Mei poogt de Vereeni- ging voor Volkenbond en Vrede de be langstelling onzer natie voor vreedzame beslechting van internationale geschil len op te wekken en te versterken. Het gelukt niet steeds even goed, want men heeft lang niet altijd de omstandig heden mee. Er is soms zoo weinig pers pectief, dat men eigenlijk maar liever zou zwijgen dan spreken. Niettemin, de vereeniging versaagt niet. Zij begrijpt, dat zulke dingen langzaam groeien. Wie op een wonder boom rekende, moet ook bedenken, dat hieraan zoo licht een worm knaagt. Ook dit jaar zond „Volkenbond en Vrede" een propagandistisch artikel aan de pers en voorzoover onze ruimte het toeliet hebben we er deze week melding van gemaakt. Echter heeft de laatste Volkenbondsdag een bijzondere exponent gekregen door het hartelijke antwoord, dat onze Koningin naar Washington gezonden heeft als weer slag op de Boodschap van president Roosevelt. Dit antwoord is waard er nog even de nadruk op te leggen, omdat het op zoo overtuigende wijze spreekt van de begeerte onzer natie om langs vrede lievende weg internationale geschillen tot oplossing te brengen en daardoor tevens, hoewel onbedoeld, een lesje geeft aan dat deel van ons eigen volk, dat maar voortgaat te spreken van mi litaristische neigingen. Vergissen we ons niet, dan zal het antwoord der Koningin zoo goed als bij iedereen groote instemming vinden. Een uitzondering vormt misschien de passage, waarin als vanzelfsprekend geziegd wordt, dat ons volk een aanval zou weerstaan. Deze verklaring zal misschien hier en daar tegenspraak ontmoeten. Sommigen schijnen in ernst van meening te zijn, dat men een aan val' niet moet afweren. Anders dus dan de Oostenrijksche sociaal-democraten, die een aanval wel hopen te keeren, desnoods met geweld. Echter, behalve de Tolstoïanen, die in sommige anti-militaristische groe pen te vinden zijn, is het nooit duide lijk geworden, wat de nationale ontwa- penaars in geval van een bedreiging onzer grenzen zouden willen doen. Hoe het zij, de propagandisten voor heele of halve nationale ontwapening, zullen misschien verzet aanteekenen te gen het uitspreken van het voornemen om een eventueel e aanval te weerstaan, tegen de rest van het antwoord zal nie mand bezwaar hebben. Ons volk in zijn geheel en ieder bur ger hoofd voor hoofd zal hartelijk in stemmen met de verklaring onzer Ka- ningin, dat zonder eenig voorbehoud onmiddellijk namens heel ons volk een sympathiek antwoord kan gegeven wor den op het beroep van den Amerikaan- schen President. Wij hebben niets achter te houden. Met volkomen openhartigheid kan vóór en namens ons volk gesproken worden over de bevordering van de vrede en de vreedzame beslechting van geschil len. Zonder eenige reserve kan worden gezegd: wij verafschuwen de oorlog; van een agressieve stemming is bii nie mand sprake: er is geen Nederlander te vinden, die ter wille van geografi sche of economische expansie 't zwaard zou willen opnemen. Er is ook niemand die wanneer ons land beleedigd of geschaad zou worden onmiddellijk klaar staat om met geweld vergelding te zoeken; iedereen zou de oplossing willen zoeken in arbitrage en overleg. Wij verklaren allen met onze Ko ningin .Vreedzame regeling is de uitsluiten de methode om nationale geschillen beslechten. Mij is geen reden bekend waarom vreedzame regeling niet de uit sluitende methode zou zijn om inter nationale geschillen te beslechten." Hopelijk zal de wereld, hoe langz; ook, steeds meer tot de overtuiging komen, dat het niet alleen onchristelijk, maar ook ondoelmatig, ja, zelfs dwaas is, om een andere methode dan arbi trage te volgen bij de oplossing van internationale geschillen. Immers, wij ervaren nog dagelijks aan den lijve, hoe zeldzaam dom de „methode" was, welke men in 1914 zoo al niet koos, maar dan toch aanvaardde. En, omdat heel de wereld dat zoo ied kan weten, zou men ook moeten begrijpen, dat de vier stappen gedaan moeten worden, welke president Roose velt voorstelt te doen. Anders komen we eenyoudig niet tot eenige belang rijke ontwapening. De economische conferentie, waaraan Nederland zonder bijbedoelingen en van harte zal meewerken, zou niet noo dig zij n, indien in '14 de internationale geschillen door een vredesconferentie waren beslecht en bijgelegd. En de tol muren zouden zoo hoog niet opgerezen zijn, indien men zich voorheen niet ach ter prikkeldraadversperringen had ver sterkt. Deze dingen moeten op het geweten der wereld worden gebonden, zal het kunnen komen tot daadwerkelijke en duurzame verlichting van de economi sche druk, waaronder thans landen en volken gebukt gaan. „De economische en financieele toe stand vraagt onmiddellijke en doeltref fende maatregelen. Nationaal komt dit l op voor een gezond en geordend economisch en financieel leven. Inter nationaal komt het op voor onbelem merd handelsverkeer, stabiele valuta en betere prijzen." Wat Nederland doen kan al is het niet veel dat zal het doen. Het zal voortgaan de wereld te toonen, dat het ons ernst is met het streven naar vreedzame oplossing van geschillen en vriendschappelijk handelsverkeer. En velen van ons volk zullen met onze Koningin den almachtigen God, in Wiens hand al de draden van het we reldbestuur samenloopen, ernstig bid den om zegen op alle arbeid, die ver richt wordt tot waarachtige redding van de lijdende menschheid. BINNENLAND. OFPÏCIEELE BERICHTEN als kantonrech- rvanger in het kanton Harllngen AUDIëNTIE nlandsche Zaker in de verplichting ïrleend tot 1 Juni 1933 i vleesch onbruik ba! BESTRIJDING VAN DEN HANDEL IN VROUWEN Mr A. de Graaf, voorzitter van het Nations Comité tot bestrtlding van den handel in ro wen. ia bulten bezwaar van 'a Rijks schatkist benoemd tot vertegenwoordiger der Nederiand- sche Regeering op het congres van het ..Inter national Bureau for the suppression of traffic in women and children", dat van 1316 Juni 1933 te Berlijn *al worden gehouden. OM DE KABINETSFORMATIE Rond de Kabinetsformatie wordt nog zwaar geboomd over de vraag, waarom de eerste poging van Dr. Colijn-, tot vorming van een parlementair crisis-Kabinet op breede basis mislukte. Wij mengen ons niet meer in deze discussie, dan we tot he den gedaan hebben en gaan zeker niet pole- misceren over de officieuss verklaring, wel ke door de R. K. Kamerfractie in haar poli tieke partijpers is gelanceerd. We volstaan met het overnemen van deze verklaring en een enkel commentaar daarover. De verklaring luidt: „Waar is, dat de formatie van een par lementair kabinet, voortgekomen uit en steunende op de fracties ier liberalen, vrijzinnig-democraten, anti-revolutionai ren, christelijk-historischen en roomsch- katholieken, is mislukt, omdat de r.-k. Kamerfractie, gelijk te voren voldoende bekend was, om zoowel principieele als practische redenen niet bereid bleek daaraan haar medewerking te verleenen. „Deze vooral ook de practische bezwaren tegen de vorming van een parlementair kabinet op zoo bree de, weinig samenhang vertoonende ba sis, bleken ook na het bekend worden van den uitslag der verkiezing onver zwakt te gelden. „Onwaar is, dat de heeren Aalberse en Van Schaik zouden verklaard heb ben. dat zij, indien daartoe aangezocht, niet bereid zouden zijn te pogen een parlementair kabinet op minder breede basis te vormen. „Onwaar is ook, dat de formatie van een rechts parlementair kabinet zou zijn afgestuit op gebrek aan voldoende me dewerking van de zijde der Christelijk- Historische of Roomsch-Katholieke Ka merfractie". Wat Prof. Aalberse er van zei. Een der redacteuren van de Maasbode heeft zich tot professor Aalberse gewend met het verzoek, hem eenige vragen te mo gen stellen in verband met de mislukking van Dr. Colijns pogingen tot vorming van een parlementair kabinet Prof. Aalberse verklaarde zich bereid aan dit verzoek te voldoen, echter eerst, nadat het kabinet, dat Dr. Colijn thans bezig is te formeeren. zal zijn tot stand gekomen. Hij wenschte zelfs den schijn te vermij den. als zou hij hieraan ook maar eenige moeilijkheid in den weg willen leggen. Het voeren van een kleingeestige politiek ligt niet op onzen weg, zoo zei hij. Integendeel: hij heeft aan katholieken, die van Dr. Colijn het verzoek hebben ontvangen, in het te vormen crisis-kabinet zitting te nemen, dringend aangeraden daaraan gevolg te geven, indien zij zich met het hun voorge legde regeeringsprogram zouden kunnen vereenigen. Op de vraag, of dit crisis-kabinet dan een extra-parlementair-kabinet zou worden, luid de zijn antwoord: Ja. het wordt een extra parlementair kabinet ad hoe, en het „hoe" is hier de crisis, en alles wat daar aan vastzit. Wij zullen dus nog enkele dagen moeten wachten, zegt de Maasbode en voegt er aan toe: Het komt ons gewenscht voor. dat men, om niet voorbarig en onrechtvaardig over de houding door de Katholieke Kamerfrac tie aangenomen, te oordeelen, goed zal doen met het uitspreken van een definitief oor deel op deze nadere mededeelingen te Er is thans al kwaad genoeg gesticht door enkele volstrekt onjuiste berichten. Wij meenen, dat hetgeen wij en inzonder heid wat onze parlementaire redacteur schreef niet in strijd is met de voorzichtig gestelde verklaring. Uit het commentaar, dat de N. R. C. geeft, knippen we het volgende; Dat de heeren Aalberse en Van Schaik niet bereid waren, een parlementair ka binet op „minder breede" basis te vor men, is nergens beweerd. De Residentie bode heeft alleen meegedeeld, dat die heeren niet in aanmerking wensdhtente komen voor, of persoonlijke bezwaren hadden tegen, het optreden als formateur van een rechtsch kabinet. Nu is een rechtsch kabinet ook wel een kabinet op minder breede basis, maar hieronder is ook te verstaan een kabinet, gevormd door de drie rectfitsche partijen en de vrijzinnig-democraten. En de woordkeu ze van de verklaring der r.-k Kamer fractie kan dus beteekenen, dat de hee ren Aalberse en Van Schaik nog wel te vinden waren voor de formatie van een kabinet op de minder breede basis van de drie rechtsche partijen plus de vrij zinnig-democraten. ^oodat de bewering van de Residentiebode, dat zij niet bereid waren een opdracht tot formatie van een rechtsch kabinet te aanvaarden, nog niet tegengesproken is. De laatste zinsnede van de verklaring der r.-k. I^merfractie betwist iets, wat bij ons weren door niemand beweerd is. Integendeel is bekend geworden, dat de r.-k Kamerfractie een rechtsoh kabinet heeft gewenscht, maar alleen zoo de heer Colijn formateur daarvan werd. De anti-rev. fractie schuldig Reeds een dag voor de verklaring der R.-K. Kamerfractie verscheen, schreef D e Tijd het volgende: Verschillende bladen, slecht ingelicht schrijven dat in een volgende instantie een beproeven, om de Kabinetsformatie af te schuiven op Mr. Aalberse en Mr. van Schaik of Jhr. Ruys de Beeren- brouek, zou zijn afgestuit op de weige ring door deze heeren. Dat is onjuist. Er bestaat geen twijfel, dat ook in de Katholieke Kamerfractie bekwame mannen waren gevonden, be reid om een parlementair Kabinet te vormen Ook in de Katholieke fractie was men van meening. dat in tweerh instantie een parlementair Kabinet on der leiding van Dr. Coliin mogelijk was, indien de drie Christelijke partijen daar toe wilden medewerken een bereidvaar- digheid, welke bij de Katholieken ten volle voorhanden was. Mede aan deze mogelijkheid beeft de formateur niet kunnen twijfelen en vermoedelijk heert hij persoonlijk ook wel pogingen in die richting willen doen, maar stuitte hij op verzet in zijn eigen fractie. Gedwongen door zijn eigen partijgenooten heeft Dr. Colijn daarna afgezien van verdere po gingen, om een parlementair Kabinet te vormen en wordt thans door de onmacht der partijen aan het parlemeniaire stel sel een nieuwe slag toega bracht, die vermeden had kunnen worden". Indien de katholieken thans onder den druk van de benardheid der tijden, niet alle medewerking aan het crisis kabinet mochten weigeren, zullen zij toch uit het samengaan van anti-revo- lutionnalren en liberalen hun conclusie trekken. Is inderdaad de antithese weg, de band tusschen de rechtsche groepen ver broken en de grenslijn tusschen de libe ralen en de rechterzijde uitgewischt, dan zullen de katholieken een nieuwe posi tie hebben te kiezen. Deze voorstelling van zaken lokt tot po lemiek uit. doch wij zwijgen thans. Met het oog jp het algemeen belang schijnt ons dat geboden. De nieuwe mannen Natuurlijk Is Den Haag vol van gerucht over de nieuwe mannen. Er schijnt nog verschot te zijn. want voor elke zetel zijn twee of drie namen genoemd. Omgekeerd is aan Dr. Coliin meer dan één portefeuille toebedeeld: hij is al ministe- van Finan ciën, van Binnenlandsche en van Buiten- landsohe Zaken geweest; althans bij ge ruchte. Het lijkt ons beter maar even af te wach ten bij welk departement hij ten slotte te recht komen zal. Het verzinnen van namen is niet zoo moeilijk. MINISTER REYMER Naar de N.B.C. uit goede bron verneemt, is de benoeming te verwachten van den minister van Waterstaat, mr P J Reymer, tot burgemeester van Beverwijk. RIJKSWEG ROTTERDAM-ELST DE WEG VAN HET TRACé Zooals bekend is, was het nog niet ge heel en al zeker, dat het door den minister eerst vastgestelde tracé betreffende den rijksweg Rotterdam—Eist langs den Tiend weg in Sliedrecht zou loopen. Van land bouwerszijde werden namelijk energieke pogingen in het werk gesteld, den weg te laten loopen over de Zwijnskade te Wijn gaarden, waardoor dan ook het Peulen tracé zou komen te vervallen. Thans is bij B. en W. van Sliedrecht of ficieel bericht ingekomen, dat de minister van Waterstaat heeft besloten, het vroeger gekozen tracé van den Rijksweg no. 15 langs den Tiendweg in deze gemeente aan te houden. De weg' zal dus, aldus meldt de N. Slied. Crt, komen te loopen. wat betreft de Alblasserwaard, van Alblasserdam over den Achterdijk van Papendrecht, verdei door het zgn. tweede viaduct bij de spoor lijn over den Sliedrechtschen Ouden Tiend- •veg bij Giessendam over de Peulen en .'oorts naar Gorinchem tusschen het Kanaal /an Steenenhoek en den spoordijk. De dijk te Giessendam wordt dus Slaper dijk, terwijl de weg aldaar tevens als wa- terkeering moet dienst doen. Zooals bekend is, heeft de minister reeds eerder bepaald, dat het gedeelte, dat loopt door de Alblasserwaard het eerst voor aan leg aan de beurt komt. Op het rijkswegen plan is daarvoor een bedrag van f250.000 uitgetrokken. SCHEIDSGERECHT AMBTENAREN Uit het verslag dat dezer dagen verscheen blijkt, dat in 1922 slechts een 5-tal zaken ter berechting aan het scheidsgerecht wer den voorgelegd. In één van die vijf gevallen werd geen straf opgelegd, tweemaal een lichtere straf en tweemaal dezelfde, als door B. en W. was voorgesteld. De meest typische zaak, die behandeld moest worden, was die van een ambtenaar bij één der bedrijven, die voortdurend op het kantoor menschen ontving tijdens de kantooruren, die over privé-aangelegenhe- den kwamen spreken. Bij een gesprek dat de chef van dezen ambtenaar met een dezer personen had, bleek, dat de ambtenaar een aantal geld- Ieeningen had gesloten, en dat de bespre kingen op het kantoor noodig waren voor de afdoening der zaken. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat de ambtenaar bij geldschieters gelden opnam, door op schuldbekentenissen valsche handteekeningen van collega's bij het be drijf te plaatsen. Het is wel te begrijpen, dat deze ambte naar voor ontslag werd voorgedragen, maar minder goed dat hij op het scheidsgerecht een beroep deed. Hij voerde tot zijn ver dediging aan, dat hij met financieele moei lijkheden had te kampen, in verband met huiselijke zorgen. Zoo was hij bij de geld schieters terecht gekomen en later bad hij ook iiet andere ambtenaren gecombineerd ge' 1. De een trad dan voor den ander als rg op. T n dat ook vast liep, was de betref fende ambtenaar zoo vriendelijk, ook maar te leenen op naam van hen. die heel niet om een leening hadden gevraagd en zon had hij, in den loop van 1930—1932, reeds een bedrag van f24 000 opgenomen. Het scheidsgerecht heeft o i. terecht ge meend, dat deze man in Gemeentedienst niet te bandhaven was en adviseerde der halve tot de straf van ontslag. Ir. Kalff is uiterst pessimistisch over Indië Ontzagwekkende achteruitgang van de financieele toestand In de vergadering van de leden van den Ondernemersraad voor Ned.-fndië vroeg de voorzitter, ir. J. A. Kalff, de aandacht van de aanwezigen voor enkele punten, die voor het lot van Ned.-Indië van overwegend belang zijn, n.l. zijn financieelen toestand, de ontwikkeling van zijn economische mo gelijkheden door samenwerking met Neder land en het vraagstuk der Europeeschc werkloozen. De zoowel door de Begrootingscommissie, door den directeur van Financiën als door meerdere Volksraadsleden gedane uitspra ken, dat wij staan voor een ineenstorting der bestaande volkshuishouding, dat Indië zich bevindt aan den rand van den afgrond cn dat het staat voor een financieele dè- bacle, worden zoo zeide spr. helaas door de cijfers maar al te zeer gestaafd. Die cijfers vermelden als ontvangsten in 1928: 551 millioen gulden; in 1929 524; in 1930: 438; in 1931: 316 en in 1932, aanvanke lijk geraamd op 428, reeds bij de opmaking der begrooting van 1933 teruggebracht tot 302 en thans geschat jp 256 millioen gul den. Zoo zijn dus de ontvangsten over 1932 ad 256 millioen gulden niet meer dan 50 pel van die van 1928. En de verwachting voor 1933? vroeg do heer Kalff. Aan inkomsten 275 millioen, dank zij de invoering van nieuwe en verzwaring van bestaande heffingen, en daartegenover uit gaven ad 398 millioen, zoodat er een nadee- lig saldo van 123 millioen is. Spr. meent, dat terecht aan de Begroo tingscommissie en aan de Regeering, die haar volgt, op grond van de schatting van 275 millioen aan ontvangsten in 1933, het verwijt is gedaan van een geheel ongegrond optimisme. Dat cijfer toch treft men in het verslag aan met de mededeeling, dat men daarbij uitgaat van de veronderstelling, dat „de economische verhoudingen van nu af aan stabiel blijven", trots dat men enkele alinea's te voren constateert hoe in 1932, in strijd met de verwachting, in vijf maanden de ontvangsten niet minder dan 46 millioen gulden achtergaan en dat in 1932 feitelijk een regelmatig doorzetten van den achter uitgang is waar te nemen. Het is spr. vol komen onberijpelijk hoe men, duidelijk voor zich ziende de dalende lijn der ontvangsten, die daling in zijn verderen financieelen op zet plotseling gelieft stop te zetten, zonder dat er een enkel verschijnsel valt waar te nemen, dat die genoemde veronderstelling rechtvaardigt. Grooter tekort verwacht Dat de economische verhoudingen zich dan ook aan de Begrootingscommissie niet storen en niet plotseling, op haar order, stabiel blijven, blijkt uit de cijfers der af- geloopen maanden, die voortdurend slechtering vertoonen, en helaas zal dus naar alle waarschijnlijkheid de uitkomst van 1933 bewijzen, dat, evenals het ver wachte tekort van 1932 ad 162 millioen is opgeloopen tot ongeveer 180 millioen, ook het thans verwachte over 1932 ad 123 mil lioen zal worden overschreden. Vervolgens gaf de heer Kalff in het kort aan op welke wijze men denkt dat tekort van 123 millioen gedeeltelijk te mogen laten bestaan, gedeeltelijk te overbruggen De heer Kalff is verder van oordeel, dat duidelijk en bewezen is, dat, wie een schijn- verbetering van welvaart met inflatie koopt, ten slotte wordt gestraft Ik gaf u zoo sprak de heer Kalff ver der inderdaad zorgwekkende cijfers, maar de vraag rijst of niet ook nu nog de ernst van den toestand onvoldoende wordt ingezien door de regeering, inzonderheid wat aangaat de dringende noodzaak van snel ingrijpen. Voor ieder is het duidelijk, dat een nog verdergaande vermindering van den post bezoldigingen dan reeds heeft plaats gehad onvermijdelijk is. De doorvoering daarvan is harde plicht en vereischt den ijzeren wil om vastge roeste opvattingen en meeningen te breken en om ieder, die niet medewerkt of de uil voering belemmert, van welken rang hij ook zij, te verwijderen. Vergis ik mij niet dan is de laatste maan den de bezetting van enkele uiterst gewich tige ambten opgedragen aan mannen, die den waarborg en de zekerheid geven, dat niets zal worden verzuimd om althans dat gene wat menschen kunnen bijdragen aan de oplossing der crisis, ook inderdaad te doen geschieden. Komende tot de economische samenwer king van Ned.-lndië, zeide ir. Kalff, dat in bot handelsverkeer van Ned.-Indië, Neder land zoo noodig moet wordeit geplaatst in een afzonderlijke positie, in tegenstelling dus met de opendeur-politiek, die Indië tot groote ontwikkeling heeft gebracht. ONZE DIAMANTINDUSTRIE VERPLAATST DE FIRMA ASSCHER EEN GEDEELTE VAN HAAR BEDRIJF NAAR BELGIë? De bekende juweliersfirma I. J. Asscher te Amsterdam, zal vermoedelijk binnen eenige weken een deel van het zg. kleine diamant, waarop de loonen een groote rol spelen, in België laten bewerken. Dit be sluit is, naar de „Telegraaf" meldt, een ge volg van de weigering van den A N D B tot aanvaarding van het voorstel der Alge- meene Juweliers Vereeniging om ook iets grovere sorteeringen in het plan Donwes op te nemen, waardoor meer werk verruiming verkregen zou zijn. Voornaamste Nieuws. Ir. J. A. Kalff, voorzitter van de Onder nemersraad voor Ned.-Indië, heeft een rede gehouden over de toestand van onze Oost. (bit 2) Bij de hervatting van de debatten te Ge- nève doet Duitschland tegemoetkomingen. Hugenberg over het landbouwprobleem. De opmarsch der Japanners naar Peking. (blz. 5) Een artikel over de wordingsgeschiedenis en de plannen tot stichting van een Natio naal Park op de Hooge Veluwe. (blz. 13) Vergadering van de Vereen. Kerkoi MALLE DINGEN DIE DAGELIJKS GEBEUREN EN HEEL GEWOON LIJKEN. Onze redacteur van Gedachtekracht is met zichzelf en zijn gedachten ergens an ders en daarom waag ik mij even op dit terrein. Om een voorbeeld van gedachte kracht te geven. Daar zijn zoo van die dagelijksche berich ten, welke bar gewoon lijken, doch bij eenig nadenken tot de malle dingen gerekend moeten worden. Ik zal dat even voor u doen, want wij zoeken immers in „service" onze kracht. Al zit daar dan ook de kenne lijke bedoeling achter u tot andere gedach ten te brengen. Het eerste, wat opvalt is dit, dat we in de droge periode, welke thans weer ach ter de rug is, niets hebben gehoord van Prof. Veraart, den regenmaker; terwijl ge er vast op rekenen kunt, dat hij straks weer met experimenten zal beginnen, wan neer de natte moeson is gekomen en de menschen aan het strand naar zon verlan gen. Zoo zijn professoren nu eenmaal: zij doen altijd hun best om de dingen anders te doen dan gewone menschen men noemt dat professorale verstrooidheid, maar het is activiteit, misschien wel agressiviteit en daardoor trekken ze de aandacht. In dit geval, dat wil zeggen de rust van professor den regenmaker in het droge sei zoen, spande deze samen met zijn broeder den professor-storm verwekker... op politiek terrein. Deze professor Veraart wilde op 26 April de R.K. Staatspartij wegstormen, maar kwam zelf, helaas op de tocht te staan. Toch was het land, precies als zijn eigen mond, vol /an z'jn naam. Ik kom tot een tweede geval. Ook van meteorologische aard: het weerbericht ge waagt niet alleen van de baro-, maar ook van de thermo-meter. Nou, en is het dan, eerlijk gezegd, geen spotten met ons bibbe ren, als in de dagen der IJsheiligen, die ons doen huiveren van kou, de kranten het jubelende bericht brengen: „Door toepassing van een nieuwe methode hebben prof. dr. W. J. de Haas, dr. Wiersma en prof. dr. H. A. Kramer in het Kamer ling Onnes-laboratorium een temperatuur weten te verkrijgen van 0.27 gr. boven het absolute nulpunt." Ik las dezer dagen in de halfvoltooide copie van de autobiografie van een groot staatsman het volgende: mijn vader, die landbouwer was, gaf mij ook de schop in de handen om in de grond te werken, maar ik vond, dat de aarde goed lag en waarom zou ik ze dan omkeeren? Welnu, toen ik dat mooie bericht las over nóg lager temperaturen dacht ik bij mij zelf: 't is m ij zoo frisch genoeg, waarom moet dat wijze drietal het nog kouder ma ken? Dat absolute nulpunt zal wel eenige verdiepingen lager liggen dan het betrek- k e 1 ij k e nulpunt, dat ons thans het leven „veraangenaamt"; aan meer kou hebben we waarlijk geen behoefte. We snakken naar wat warmte. Maar het schijnt nu eenmaal dat alle professoren homoeopathen zijn. En deze wekken kou op om ons te leeren ons aan het schrielste en spichtigste zonne straaltje te warmen. Gelijk ik bij deze due. P.S. Een... ding, dat dagelijks gebeurt, is ook, dat men een artikel schrijft, wanneer het nog koud is en dat het pas in de krant komt, als we ons koesteren in blakerende zonneschijn COMMISSIE-WELTER ONTBONDEN DE VOORZITTER ONDERSCHEIDEN Bij Koninklijk besluit is thans, met dank betuiging aan voorzitter, leden en secreta ris voor bewezen dienrien. de bij KB \an 26 October 1931 ingestelde staatscommissie ad hoe, ontbonden. Aan deze «as opgedra gen binnen zoo kort mogelijken termijn aan HM de Koningin zoodanige voorstellen te doen, als in verband met de aanzienlijke ver laging van het peil der Rijksuitgaven dien stig waren te achten Tevens is bevorderd tot groot-officier iu de Oranje-Nassau orde Ch J I M Weiter, oud vice-president van den Raad van Indië lid-voorzifter van do thans ontbonden staats commissie. HOOFDKANTOOR OPSLAG"»AATSEN: OOSTZEEDIJK No. 228. R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVERIJ: NASSAUHAVEN B0EREGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1