te»*4 AKKER.CACHETS VRiJDAG i9 MEI 1933 TWEEDE BLAD PAG. 5 BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING Benoemd tot ridder ie de Orde van t der Nederlands-ellen Leeuw Prof. Mr F. de Vries tc Botterdam, hoog-leeraar aan de Nêd. Handels- hoogesohool aldaar. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE Op veraoek eervol ontslag verleend per 1 JulJ n.s. aan den referendaris 2e kl. P.T.T., J. P. A de Wilde. BELASTINGEN Ingetrokken de verplaatsing van den ontvan ger der dlr bel. enz. H. Eshu-ls van het kan toor Assen naar het kantoor Baarle-Nassau. VADERLANDSCHE CLUB Men schrijft aan Aneta-Holland: Opgericht is een afdeeling Nederland van 0e Ned.-lndische Staatkundige partij „Va- derlandsche Club". Doel van de oprichting is meer algemeene bekendheid te geven aan de richtlijnen van de politiek van de V.C en bij belangrijke vraagstukken het stand punt van de V.C. toe te lichten. Daarnaast stelt zij zich voor het onder houden en verspreiden van de kennis van N.I. door het behandelen van zich voor doende vraagstukken op sociaal en politiek gebied. Voorts zal men trachten de band tusschen de oud-Indisch gasten en de oud-V.C.-ers te leggen en te onderhouden. De opgerichte afdeeling wenscht geen plaats in te nemen in de reeks van reeds bestaande Nederlandsche politieke partijen en kondigt zich daarom dan ook aan als Ned.-lndische Staatkundige Partij. Zij zal met vreugde de toetreding van leden der Nederlandsch politieke partijen tegemoet zien, mits zij zich op hetzelfde standpunt als de V.C. stellen, nl. handhaving van den hand Nederland-Indië en versterking van het Nederlandsch gezag in Ned.-Indië. In het voorloopig bestuur hebben zitting genomen de heeren Ir H. W. van der Voort, voorzitter; J. Poll, ondervoorzitter; iW. F. Engel, secretaris; Ir. J. Fryling, lid. POLITIEKE GRAPPENMAKERS Door de afd. Almelo der R.K. Volkspartij 5s een motie aangenomen, waarin het bestuur wordt uitgeaoodigd in het vervolg elke pold- Itieke predikatie die in de RK. Kerk gehou den wordt tegen de R.K. Volkspartij, te la- ïen drukken en deze huis aan huis te ver spreiden Besloten werd deze motie ter kennis te brengen van de pastoors der parochiën en te publiceeren in de pers. HET IJMUIDER VISSCHERIJ- CONFLICT BESPREKING ZONDER RESULTAAT De bespreking, gehouden onder leiding van den Rijksibemiddelaar Prof. Mr A. C. Josephus Jitta, inzake het gesobitt' in de visscherij te IJmuiden heeft geen resul taat opgeleverd. De bespreking werd bijgewoond dooi den heer Ram bon-net, burgemeester van Velsen, en door den heer 0 u d, directeur van het Staateviescherehavenbedrij f In de bespreking met den Rijksbemidde- laar werd aan de delegatie der arbeiders het standpunt der readers medegedeeld: a. dait een met den Centralen Bond van Transportanbeiidere te sluiten oontract zou moeten loopen tot April 193-4; b. dat dit tot eind December diende te geschieden op de voorwaarden van het con tract met den Clhristelijken Bond gesloten; c. dat van 1 Januari tot April geen loons verlaging van 10 voor de zeelieden zou worden toegepast, die dan eveneens voor den Christellijken Bond zaJ gelden. Deze voorwaarden boden, naar de mea ning von de werknemers, geen grondslag voor ondeithanidelmgen. Nadrukkëlijik ie ter conferentie vastgesteld, dat het initiatief voor deze bespreking uitsluitend van den Rijksbemiddeilaar i6 uitgegaan. Het lild der Tweede Kamer, de heer Ame- linik, heeft den minister van BininenJandsdhe Zaken, voorzitter van den Raad van Mi nisters, de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de Regeenimg kennis genomen van een artikel] in De Fakkeü van Zaterdag 13 Mei 1933, pagina 1, kolom 3 en 4, waarin onder het opschrift „De staking in hot Vis- soherijbedrijf", om. het volgende voorkomt: „Wij zuilen echter den boycot verscher pen. En 't moet inderdaad zoo zijn, dat, èn de aangevoerde vieöh door ondeiikrud- pers, in het land geen afnemers vindt, maar daarnaast dat geen enkele onder kruiper of trawant mog een bete voedsel kan bekomen."? 2.' Is de Regeering niet van oordeefl, dat onverwijild maatregelen genomen dienen te worden, opdat een dergeflijke blijkbaar ge oorloofde, openlijke aansporing en opwek king tot toepassing van een hongenboyoot, kan worden tegengegaan? AANBESTEDING Vanwege den Rijkswaterstaat is heden aanbesteed het uitvoeren van straatwerken op den Rijksweg no. 8, HaarlemSassen- heim, tusschen de km 24.600 en 26.830. De raming bedroeg f 18.500. Laagste inschrijver de heer A. van Dijk te Utrecht voor f 14.260. DE ANTIREV. BEGINSELEN EN DE BOND VAN CHR. GEREF. J.V. Antwoord op een ultimatum. Het bestuur van den Bond van Chr. Geref. Jongelingsvereenigingen heeft tot he den uit het bondsorgaan „Luctor et Emer- go", opzettelijk alle politiek geweerd, om geen twistappel op te werpen tusschen de A.-R. bondsleden en leden, aangesloten bij de S.G.P. Thans heeft deze bond echter kleur bekend en zich uitdrukkelijk ver klaard voor de verbreiding der A.-R. begin- Ds. H. Janssen, bondsvoorzitter, schrijft hierover in het gisteren verschenen nummer Rector et Emergo" het volgende: „Van achteren heb ik mij wel eens af gevraagd of dit (het niet op den voorgrond schuiven der politiek) goed geweest is; of wij van meet af aan niet krachtiger voor de A.-R. beginselen hadden moeten uitko men. Bij terugzien en rustig overwegen ge loof ik toch nog altijd dat wij den goeden weg gevolgd hebben. Want wij kregen po litieke voorlichting in ons Kerkelijk blad (de Wekker), waar wij vanaf het jaar 1901 medewerker van zijn geweest en ook de politieke vraagstukken behandelden. •,Er is dus bij ons geen spijt, dat wij het niet anders gedaan hebben. Maar nu heb ben wij al eenige jaren gevoeld, dat wij deze lijn niet langer meer zullen kunnen volgen en telkens is dit onderwerp in ons Bondsbestuur besproken. Wij zijn er een parig van overtuigd, dat er wat veranderen moet in ons bondsleven. Wij moeten in dezen tijd ook met onze jongeren den po- litieken toestand van ons eigen land kun nen bespreken. Het is nu een „kruidje roer me niet". En dat mag het niet zijn en niet b 1 ij v e n. Want dan gaat ons bondsleven de schade ervan ondervinden, zooals de Kerk er de schade reeds van er- ,.Het moet dus anders worden. „En nu heeft de laatste waarschuwing, die wij als Bondsbestuur ontvingen, het ons heel gemakkelijk gemaakt. Ik neem haar hier geheel over, met weglating van na men en plaats. De vrienden kunnen dan zelf oordeelen. ,'L.S. Laatste waarschuwing. „Daar ons blad „Luctor et Emergo" den laatsten tijd een propaganda-blad is voor de A.-R. (Algemeen Roomsche) beginselen en politiek, zoo teekenen wij langs dezen weg hiertegen protest aan en willen voor de laatste maal waarschuwen en zeggen: indien hier geen verandering in komt, zoo moeten wij bedanken als abonné en velen zullen bedroefd heengaan. „Het is voor de Staatkundig Gereformeer den niet langer den weg om te zwijgen maar te protesteeren, en geeft dit niet, om dan, al doet het pijn de Chr. Geref. Kerk te verlaten en al is het met droefheid in het hart heen te gaaan naar anderen, waar mede wij één zijn". *,Dit ultimatum, schrijft Ds. Janssen ver der, wijzen wij onvoorwaardelijk af. Het Bondsbestuur, noch de Redactie van ons or gaan (Ds. L. H. van der Meiden), noch de schrijver van de Kroniek (de Bondsvoorzit ter) laten zich de wet voorschrijven op een wijze, zooals hier geschiedt Wij zullen ons blad niet veranderen in een propaganda^ blad voor de A.R.P.. maar wij zullen in dezen ernstigen tijd wel het pleit voeren èn voor de k. .mis èn voor de verbreiding èn voor de toepassing van de A.-R. beginse len in Kerk, Staat en Maatschappij. Dit is het voorloopig antwoord op dit ultimatum en de stellers kunnen dus zelf hun conclu sie trekken." CHR. BOND VAN VERBRUIKS COÖPERATIES JAARVERGADERING TE UTRECHT. De Chr. Bond van Verbruikscoöperaties hield te Utrecht in- het Gebouw voor Chr. Soc. Belangen zijn eerste jaarvergadering. In zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer J. Mennes, uit Groningen, de af gevaardigden der aangesloten coöperaties welkom, en memoreerde met enkele woor den de moeilijkheden die aanvankelijk moesten overwonnen worden om den bond te doen functioneeren. Die moeilijkheden zijn echter gelukkig voorbij; de Bond, hoe wel nog klein, is kerngezond en de hoop mag worden gekoesterd, dat hij zich gun stig zal ontwikkelen en spoedig de nog niet aangesloten christelijke verbruikscoöpera ties onder zijn leden zal tellen. In het bijzonder werd nog welkom geh.ee- ten de heer Vledder, vertegenwoordiger der coöperatieve Groothandelsvereeniging „De Handelskamer" te Rotterdam. Uit het jaarverslag van den secretaris nemen wij over, dat aan het eind van 1932 tien coöperaties lid waren. Het verslag van den penningmeester sloot in ontvangsten en uitgaaf met een totaal bedrag van f 422,50. Er is nog een klein batig saldo. De verslag van secretaris en penning meester werden onder dankzegging aan de functionarissen, de heeren J. Gruppen te Enschede en C. J. van Zetten te Arnhem goedgekeurd. De aftredende voorzitter de heer J. Men nes, werd met algemeene stemmen her kozen. Eén ter vergadering als gast aanwezige coópex-atie deed toezegging van toetreding. Breedvoerig werd voorts gesproken over de propaganda. Het bestuur zegde toe met gebruikmaking van de beschikbare middelen en met hulp van de organen der christelijke vakbeweging do propaganda ook in het komende jaar krachtig ter hand te zullen nemen. De vertegenwoordiger van de Coöp. Groot handelsvereeniging „De Handelskamer" deelde mede, dat deze vereeniging gaarne met den Bond zal samenwerken op gelijken voet, als dit met den Centralen Bond van Verbruikscoöperaties en de R. Kath. Bond het geval is. ZUIDERZEESTEUNWET NADERE WIJZIGINGEN VASTGESTELD Onder dagteekening van 12 Mei j.l. is ver schenen een Kon. Besluit tot nadere wijzi ging van het Kon. Besluit van 19 Mei 1932 nr. 20 tot vaststelling van nadere regelen ter zake het verleenen van geldelijke tegemoet komingen als bedoeld in art. 13 van de Zuiderzeesteunwet. Naar wij vernemen, betreffen deze wijzi gingen o.a. de mogelijkheid van vrijstelling van een bepaald deel van de eigen verdien ste van de belanghebbenden en van spaar gelden en dergelijke bij de berekening van de geldelijke tegemoetkoming. In dienzelfden geest is een wijziging gebracht in de rege ling van den aftrek van de inkomsten van in wonende kinderen. Voorts is het bedrag, dat aan een belanghebbende door de afsluiting van de Zuiderzee wordt geacht te worden onttrokken voor personen van 65 jaar en ouder verhoogd, terwijl voor diezelfde groep personen ook is verhoogd het bedrag dat zij geacht worden noodig te hebben ter voor ziening in hun levensonderhoud. en niet in de gelegenheid naar den tandarts te gaan, dan rullen één of twee "AKKERTJES" U den wel- doenden rust geven, waar naar U zoozeer verlangt. Zorg U er dus voor steeds "AKKERTJES" in huis te hebben. Ze komen altijd van Ss bij Hoofdpiin, Migraine, nuwpijnen, n Kou, enz. Per 12 stuks slechts 50 cent. Volgens recept ran Apotheker Don schts 60 ct per 12 stuks. Bfl Apoth. en Drog:. GEMEENTERAAD VAN NIJMEGEN DE FINANCIEELE TOESTAND. De gemeenteraad van Nijmegen heeft het voorstel van B. en W. tot plaatsing der gemeente in de derde klasse voor de fonds belasting verworpen met 2114 stemmen. Verder heeft de Raad goedgekeurd een voorstel van B. en W. om de Nieuwe Haven uit te breiden, welk werk in werkverschaf- ROFFELRIJMEN* Aan een Moeder Beste Moeder-brievenschrijfster In uw brief, die Ik ontving, Legt U op mijn hoofd een zware, Ernstige beschuldiging; En U eischt, met zachte woorden Dat ik klaarlijk zeggen zal Hoe U doen moet in uw waarlijk Moeilijk huiselijk geval. Ik heb dus uxo zoon bedorven Die, als koppig kopscholier Elke avond weer m'n roffel Leest, en zélfs 7iog met plezier; En zoo zou liet dus mijn schuld zijn Dat die jonge onverlaat Al wat rood is „uit principe Zooals hij dat uitdrukt, haai; Dat hij roode strikken los trekt Als uw meisje daarmee pronkt, En de roode muts verstopt heeft Die ge aan uw dochter schonkt; Dat hij wel een sinaasappel, Maar geen roode appel eet; Zélfs voor aardbeien en kersen Z'n principeniet vergeet; Dat hij roode tulpen, rozen, Naar z'n zeggen „niet kan zién", (Uitgezonderd op de wangen Van z'n buurmeisje misschien!) m Tja, wat zal ik U nu raden Kersen, appels zijn gezond; Zeg hem: stop die „Loio-de-Vissersf* En die „Wijnkoops" in je mond! Knauw ze met je sterke kiezenl Bijt ze tot een papje fijn En laat dit zin zinspreuk worden: ,J)at zoo rood met spoed verdwijn'F9 Wat betreft de roode linten, Mutsen, bloemetjes en kool: Leer hem zoo verdraagzaam worden Als de openbare school; Wijs hem op der rozen doornen En hun heerlijk zoete geur; Zeg, zooals een predikant zeil Rood is óók een mooie klewrl (Nadruk verboden.) LEO LENS* fing met subsidie van het Rijk zal worden uitgevoerd. De kosten voor dit werk zijn geraamd op f 225.000, waarvan het Rijk bij draagt f 90.000. Aan B. en W. werd thana een crediet yerleend yoor de resteerendi i 135.000. Een houtzaagmolen uit het jaar 1800 te Edam wordt afgebroken om plaats te maken voor een garage. Reeds in den vroegen Woensdagmorgen, lang voor de Rijkskanselier de zitting van den Rijksdag zou openen, trokken Von Papen en minister Von Blomberg in de S.A. troepen op, om een afsluitingscordon te vormen rond het gebouw der Kroll Operagesprek na Hitiers Rijksdagrede, Te Haelen (L.) bestaat nog 't gébruik bij 'n huwelijk de jeugd te trakteeren. Hierboven:, 'n troepje in afwachting Het college der fijnproevers van 't nieuwe instituut voor tabaksonderzoek te Forch- heim bij Karlsruhe in actie. Felix v. Weingamer, de beroemde Duit- sche componist en dirigent, viert 2 Juni zijn zeventigsten verjaardag. H. M. de Koningin-Moeder op een wandeling in het Zuiderpark Den Haag. Het totaal uitgebrande overblijfsel van 'n auto die te Den Bosch in brand raakte

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5