Jliruiur friitsrlir (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken EERSTE BLAD DE NEERGELEGDE OPDRACHT BINNENLAND. DE KABINETSFORMATIE Per kwartaal In Lelden en In plant een waar 'n agontsrhap gevestigd la 2 33 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor hei Buitenland bij wekelijk- »che zending 1-50 BU dageiijksche zending «0.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 8 cent met Zondagsblad 7Vs cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3969 DONDERDAG 18 MEI 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels1 t^Vi Elke rvge! meer0 22V4 Ir.gez Mededeelingen van 1—5 regels 2-38 Elke regel meer1.45 Bil contract helangriike korting. Voor hei hevracren aan I bureau wordl berekenü f 0.10 14e Jaargang Dit nummer beslaat uit TWEE bladen HERHALING VAN 1923 EN 1925 MOCHT NIET WORDEN GEWAAGD Onze parlementaire redacteur schrijft: Gisteren hebben we betoogd, dat zoo lang Dr. Colijn de eerste opdracht in handen had, van de vorming van een rechtsch kabinet geen sprake geweest is en ook niet kon zijn in den gedach- tengang van den formateur. De anti- rev. en ook anderen waren niet geneigd in die ric Ling te gaan. Daar om kon er ook geen sprake meer van zijn nadat Dr. Colijn zijn opdracht had neergelegd, om een anderen staatsman te belasten met de samenstelling van een zuiver rechtsch parlementair kabi net. Dat ware tijd verspillen geweest. Over bleef dus alleen een ongewenscht extra-parlementair kabinet of een kabi- net-ad-hoc, anders gezegd crisiskabinet. Tot de vorming van dit laatste strekt de tweede opdracht aan Dr. Colijn. We beloofden gisteren nog een an dere zijde te behandelen van de vraag: waarom geen rechtsch parlementair kabinet? Vooraf zij een enkele sobere opmer king veroorloofd over de houding der R.K. Staatspartij, die reeds voor de verkiezingen ongeneigd zich betoonde om de liberale staatspartij als een con stitutief element in een eventueele meerderheidsvorming te betrekken. We denken o. a. aan de rede van Mr. Aal- berse op 1 Nov. 32 gehouden bij de Al- gemeene Beschouwingen over de Rijks- begrooting en aan de daarop gevolgde commentaren. Aangenomen mag dat de leider der Katholieke Kamerfractie na de verkiezingen bij die meening heeft moeten volharden. Wij oefenen daarop geen critiek, maar toch zijn we van gevoelen, dat voor een ander inzicht in alle redelijkheid ruimte aanwezig kan worden geacht. De mogelijkheid voor een andere interpretatie van den uit slag der verkiezingen en van de daar mee samenhangende mogelijkheden, dan die welke in de bekende uitspra ken van den Keer Aalberse tot uiting komt oordeelen we niet alleen in ruime mate aanwezig, maar achten die zelfs als meer rechtstreeks uit de politieke feiten voort te vloeien. Daar komt nog iets bij. We kunnen niet aannemen, dat van R.K. zijde ook maar een enkel oogen- blik de bedoeling zou hebben voorgeze ten om door bepaalde verklaringen vóór de verkiezingen een soort bindend voorschrift te geven voor een na de verkiezingen door de Kroon aangewe zen forma Die heeft immers reke ning te houden zoowel met het karak ter der verkiezingscampagne als met den uitslag ervan? Welnu, dan zal een verklaring, als waarop we doelden, achteraf nooit of te nimmer als „een spaak in het wiel" kunnen worden aangewezen. Staatsrechtelijk ware de stelling, die het tegendeel zou willen betoogen, o.i. moeilijk te handhaven. De „spaak in het wiel" kan er du3 niet wezenlijk zijn. Maar dan moest ook de weg volkomen vrij geacht wor den voor wat thans eisch der omstan digheden is; parlementaire medewer king van allen, die van goeden wille zijn, aan de redding van ons land in deze hoogst zorgelijke tijden. Beperking van den grondslag van het te vormen kabinet en hier komen we tot ons eigenlijke onderwerp ware, naar onze wijze van zien een kwalijk te verdedigen waagstuk; het zou van roekeloosheid niet vrij zÜn- Ons land zou daarmede niet gediend spraak niet al te zeer. Het valt toch bezwaarlijk te ontkennen, dat noch naar het getal, noch innerlijk de drie groepen van rechts de voorma lige coalitie dus sterk genoeg zijn om de taak van den gisteren geschet- sten omvang tot een goed einde te brengen. Tegenover een eventueele aan eengesloten oppositie van alle linksche partijen zou de vervulling van die taak moeilijk verzekerd zijn te achten. Niet omdat er geen overeenstemming zou zijn in de diepere levensvragen. Die is er gelukkig in voldoende mate, maar overigens schijnt er aanleiding voor de meening dat die homogeniteit er de latere jaren in het algemeen niet op vooruit is gegaan. Hiermee moet rekening worden gehouden, nu bij de te Vervullen crisistaak de aan de orde ko mende vragen voorshands schier buiten het terrein der diepere beginselen lig gen; dus daar, waar de meeningen soms nog al uiteen loopen. Een misschien reeds spoedig te vreezen mislukking van een rechtsch kabinet zou niet slechts een ramp voor het land zijn maar bovendien nog poli tieke gevolgen van andere strekking hebben dan de val van het Kabinet al leen. Een destructie van binnen uit 1923 en 1925 waarschuwen ons zou niet onmogelijk de verdere samenwer king der rechtsche grojpen in anderen tijd voor goed verhinderen. Het parle mentaire stelsel zou dan ook in ons land den genadeslag ontvangen. Zulk een mislukking te riskeeren zou we herhalen het roekeloos ge weest zijn zoowel om politieke redenen als met het oog op 's lands belangen in deze geweldige crisisperiode der we reld. Herstelarbeid, die thans ondernomei wordt moet slagen. De zekerheid daar voor bij een rechtssh kabinet onder Dr. Colijn zouden we echter niet gaarne geven omdat de demagogie onder ons volk te goed haar verwoestend werk heeft gedaan en niet iedereen den moed heeft daartegen in stand te houden en voor onaangename beslissingen de ver antwoordelijkheid te dragen. Gaarne schuiven sommigen die van zich af, al heeft ook de jongste stembus geleerd, dat dit geen afdoend middel is om zich tegen electorale verliezen te dekken. Gelukkig zijn er ook nog kringen, waar men politieken moed weet te waardee- ren. Met een bereidverklaring tot steun zonder meer, kan dan ook ditmaal geen verantwoordelijk ernstig staatsman in zee gaan. Immers de maatregelen, die tot nu toe zijn genomen, zullen niet meer dan kinderspel zijn, vergeleken bij die waaraan in de naaste toekomst niet te ontkomen zal zijn. Een kabinet alleen steunend op de rechtsche groe pen en zeker een rechtsch kabinet met Dr. Colijn aan het hoofd zou, naar onze vaste overtuiging onmoge lijk bij maefcle zijn geweest, de reuzen taak te volbrengen die zich aan Regee ring en parlement opdringt. Na het vorenstaande zal het, naar we hopen, duidelijk waarom door Dr. Colijn reeds in eerste instantie ge streefd is naar een kabinet ad hoe, dat op den breedst mogelijken parlementai ren grondslag zou steunen. Dat hij de hem verstrekte opdracht niet tot het door zeer velen gewensch- te einde heeft kunnen brengen, moge worden betreurd, het is niet anders. De verantwoordelijkheid daarvoor, die we niet gaarne zouden dragen, ligt niet bij hem, noch bij degenen, die bereid waren op ,de breede basis" hem hun daadwerkelijke steun te verleenen tot heil van het land. De positie van den Kabinetsforma teur en van zijn naaste medestanders was, naar den eisch der omstandighe den o.i. het eenig juiste. Het is kloek volgehouden, maar mag volkomen dui delijk en doorzichtig worden geacht en zal, naar we vertrouwen, ook verder worden gehandhaafd. Betreuren, dat het vervallen van de eerste opdracht niet kan worden ver kregen, is weinig nuttig. Van harte hopen we, dat Dr. Colijn thans spoedig zal slagen en dat het hem in het par lement niet aan oprechte medewerking ontbreken zal bij hen, die bereid zijn de hoogste belangen van ons volk en niets anders, te dienen. Moedig en breed zij het optreden van die allen en vergeten worde nimmer, dat het lot van het par lementarisme aan een zijden draad hangt. Het is ver op eg zich uit te putten en dus zich zelf te vernietigen. Niemand spele met vuur en daarmee met het lot van ons land. Zware tijden gaan we tegen. Moge dan van elk ver antwoordelijke het hoogste en het beste worden ontvangen wat hij te geven heeft: zijn volle persoonlijkheid. Het nageslacht zal er dank voor weten. Wij doen onzen plicht maar leggen het lot en de nooden van ons volk in de handen van Hem, die het al regeert. Hij leidt alle dingen, dwars door alle menscheliike fouten heen, naar Zijn werelddoeL STEUN AAN DE ZUIDERZEE- VISSCHERS EEN NIEUWE REGELING Naar wij vernemen kan dezer dagen de publicatie worden verwacht van een nieuw Kon. Besluit dat een herziening van het Zuiderzeesteunbesluit inhoudt, in overeen stemming met verklaringen, door Minister Reynier -"fgelegd in d« Staten-Generaal. WAT DE KRANTEN ZEGGEN De tweede stap Heel de pers staat natuurlijk vol over hat feit, dat Dr. Colijn in zijn poging tot vor ming van een parlementair kabinet niet is geslaagd en nu een tweedè opdracht ontving. Óver 't geheel heeft Dr. Colijn een goede pers en vertrouwt men algemeen, dat hij nu slagen zal. Dat blijkt ook uit een artikel inde Standaard, doch van de hand van Mr. de Wilde. Deze herinnert er aan, dat de formateur aanving met een poging om bij de vorming van het Kabinet alle fracties te betrekken, die getoond hadden gegrepen te zijn door den ernstigen toestand waarin het land ver keert De noodtoestand van het land In wezen niets minder ernstig dan in Augus tus 1914 de beteekenis van het doel, dat in het oog moest worden gevat, en van de maatregelen die noodig zouden blijken om dat doel té bereiken, gedoogden o.i. niet een anderen weg in te slaan dan Dr. Colijn gevolgd heeft. Men mocht ho pen, dat dit lukken zou; dat de verant woordelijkheid algemeen zoo diep zou worden gevoeld, dat het parlementair Kabinet ad hoe, het Kabinet met een be paalde aangewezen taak, zou zijn tot stand gekomen. Dit is intuseehen andere geloopen. Een der geraadpleegde fracties had bezwaar om een andere fractie te erkennen als constitutief element in de meerderheidsvorming. Wel was deze frac tie bereid tot steu- aan een Rechtsch Ka- Daartegen schijnen echter bij den for mateur bezwaren te hebben bestaan, met het oog op den omvang van de te ver richten taak en de onzekerheid van de levensvatbaarheid van zulk een Kabinet. Intussóhen verleende de Koningin aan Dr. Colijn, nadat deze ontheffing van zijn opdracht tot vorming van een parlemen tair kabinet had verzocht, een nieuwe op dracht. Ditmaal tot saamstelling van een crisis-kabinet, d.w.z. een kabinet welks werkzaamheid zich in hoofdzaak bepalen zal tot de aangelegenheden met de heer- schende crisis verband houdend. Dat woord dan genomen in den breederen zin, dat er alle verschijnselen onder vallen die aan onzen tijd in het hijzonder eigen zijn. Dat kabinet zal niet beschikken over den vooraf toegezagden steun van parle mentaire groepen, maar zal zijn krap't moeten zoeken in het pensoonliik vertrou wen, dat de leden van het Kabinet inboe zemen, en zal, naar het ons voorkomt, zoowel leden uit de linkerzijde moeten op nemen als personen uit het rechtsche kamp. Mislukt Het eenige waarover de Nederlander (c.h.) tot heden spreekt, is de mislukking. Doch in de wijze, waarop dit geschiedt, blijkt duidelijk, dat het blad ook de tweede poging van Dr. Colijn gaarne zal steunen. Merkwaardig, dat deze redactie precies de zelfde houding heeft aangenomen als wij, en waarover sommige liberale bladen een ige schampere opmerkingen meenden te móeten maken. De Ned. schrijft n.1.: Het pogen van Dr. Colijn "tot vorming van een parlementair Kabinet, dat op vijf fracties steunen zou, is mislukt. Dit doet ons ernstig leed Aanstonds na de stembus, -toen de uit slag hekend was, hebben wij gepleit voor de vorming van een rechtsch parlementair Kabinet. Het blad zet dan ''teen, waarom bet een zuiver rechtsch kabinet begeerde, maar ver volgt: Toen echter eenmaal de formateur, ge heel binnen de grens van zijn opdracht, koersen ging naar vijf, hebben wij ons wel gewacht, aan zijn poging éénige moei lijkheid in den weg te leggen; wij hebben integendeel naar vermogen gesteund; wij hebben voorts door ons artikel over het „burgerlijk bloc" willen medehelpen om een bezwaar, dat aan r.-katholieke zijde kwam rijzen, te ondervangen. Want de formateur was de eenig-ver- antwoordelijke en de eenig-beslissende. Dus moest hij worden gesteund bij zijn streven, zoolang niet een zeer ernstig en diep beginsel dit verbood. Maar zulk een obstakel bestond voor ons niet Vervolgens zet de redactie uiteen, dat de R.K. fractie wel een zeer groote verantwoor delijkheid op zich genomen heeft. Dat wij het ook daarmee eens zijn, bleek reeds en blijkt ook heden uit ons blad. Onverwacht en moeilijk, De moeilijkheid zal echter niet alleen zijn om de noodige krachten bereid te vinden, maar ook om een kabinet samen te stellen, dat voldoende homogeen over de te treffen maatregelen denkt en daar bij op den steun van een meerderheid in de Kamer zal mogen rekenen. Als men al te star op z'n standpunt van normale tijden blijft staan, zal een voldoende samenwerking wel nauwelijks te bereiken vallen. Wij hopen van harte, dat dr Colijn, die welgemoed een voor een ambitieus en bekwaam man wel aantrekkelijke, maar niettemin zoo zware taak aanvaardt, er in zal slagen, een stel medewerkers oru zich te verzamelen, aan wie ons vader land in deze tijden zijn lot met vertrou wen in handen kan stellen. Wij hebben onzerzijds van het begin af aangedrongen op een rechtsch parle mentair kabinet. Wij betreuren, dat men dit niet heeft aangedurfd, al verklaart het verleden veel. schaduw wel lang voor zich uitwer pen Een verwijt aan dr Colijn schijnt d e T ij d (r.k.) noodzakelijk te ach ten: Van het begin af heeft de formateur gezocht naar een breedere basis, daaroij echter vergetende, dat dit in feite toch het .zwakste Kabinet zou zijn, dat hij zou kunnen vormen, want dat zou er een ge worden zijn, wat men zou kunnen noe men, een Kabinet van wisselende meer derheden, daar de inzichten veel te vee! uiteen liepen. Men kon ook een te groote zekerheid eischen, die geen partij geven mocht Niet naast, maar tegenover Het spreekt wel vanzelf, dat de nieuwe opdracht aan den heer Colijn: een crisis- kaoinet samen te stellen, de kansen voor de liberalen om in de regeeringscombi- untie te worden opgenomen, verbetert. Maar even zeker is, dat iedere oriën tatie van het komende kabinet naar den liberalen kant onze sympathie daarvoor vermindert, dermate vermindert, dat wij ons daartegenover geheel vrij gevoelen. Niet naast, maar tegenover de libera len staan we, en zoo zullen we niet naast maar tegenover een kabinet staan, dat aan de liberale politiek en de liberale opvattingen op oeconomisch, sociaal en financieel terrein concessies zou doen. Colijn hondt voet blf stak. Reeds uit dit opschrift blijkt, dat de (lib.) ,.N. Rott. Crt." aardig tevreden is met de gang van zaken: Een tweede opdracht. En opnieuw aan Dr. Colijn I Nn do mislukking van de eerste op dracht, die tot de vorming van een zoo genaamd parlementair kabinet strekte cn die op het verzet van de roomsch katho lieken tegen de opneming van de libera ler in de regeeringscombinatie stuitte, lijkt de opdracht tot formatie van een „crisis-kabinet", welke de heer Colijn thans ontvangen heeft, een stap vooruit Immers men moet wel aannemen, dat met „crisis-kabinet'' iets anders bedoeld wordt dan een bloote, zinledige naams verwisseling. Het zal dan geen „parlemen tair" kabinet zijn, waaronder men een kabinet verstond, dot op zijn program en z:jr samenstelling bij voorbaat de goed keuring van de partijen, waarop he' wenschte te steunen, had verkregen. Het zal nu een kabinet worden, bij welks formatie de formateur meer vrij heid geniet, de partijen niet vooraf tot medezeggenschap behoeven te worden toegelaten en de regeeringsverantwoorde lijkheid niet reeds voor het optreeden van het nieuwe bewind met hen wordt ge deeld Dat laat zich wel lezen, maar de liberale pers moet niet verder gaan en niet opnieuw pogen om Dr. Colijn te annexeeren. Het blad gaat al weer te ver door te zeg- dat moest worden erkend dat de heer Colijn stoutmoedig de conclusie had ge trokken uit de lessen van het verleden en de eischen van het heden. Ondanks den bijna eensgezinden roep in de recht sche pers om een rechtsch bewind, dat in de volksvertegenwordiging nog op een meerderheid van zij het slechts 52 leden zou kunnen rekenen, heeft hij voor de formatie van zijn kabinet steun gezocht ook buiten de groepen der voormalige coalitie, namelijk bij de liberalen en de vrijzinnig-democraten. Want men moet wel begrijpen, dat Dr. Colijn evenzeer als de rechtsche pers een rechtsch kabinet zou gewild hebben, indien er een betrouwbare basis ware gevonden. Deze mits is in de rechtsche pers niet over 't hoofd gezien. Naar een crisiskabinet, schrijft de parlementaire redacteur van het „Handelsblad" (lib). De schrijver betreurt de mislukking der eerste poging; is over tuigd, dat de schuld bij de R. K. fractie ligt en wenscht volledige mededeelingen. Men zal eerst precies kunnen weten waaraan de mislukking van dr. Colijns eerste opdracht te wijten is, als er ope ning van zaken wordt verstrekt, wat ongetwijfeld behoort te geschieden aan gezien het Nederlandsche volk er recht op heeft de verantwoordelijkheid te kun nen vaststellen. Dat diegrenen, die roet in het eten ge gooid hebben, met het gevolg, dat de for matie van een parlementair Kabinet niet mogelijk was, achteraf tot de ontdekking zullen komen, dat zij dientengevolge po litiek in een ongunstige positie komen te verkeeren, is niet onwaarschijnlijk. Van harte hopen wij, aldus de srhrijver, dat hij er thans spoedig in zal slagen met een Kabinet voor den dag te komen, dat ook door zijn samenstelling het vertrou wen en de daadwerkelijke medewerking van en zoo breed mogelijken kring in de Kamer zaj weten te verworven. Een stap vooruit, aldus heet het in het (lib.) „Vaderland". Want het Crisiskabinet zal een kabinet zijn, dat op de breede basis van vijf par tijen berust. Het blad behandelt uitvoerig de voorgeschiedenis en concludeert: De R. K. Kamerfractie zal o.i. de verant woordelijkheid voor de vorming van het crisiskabinet-Colijn niet kunnen looche nen. Zij zal ook verplicht zijn dit minis terie in zijn moeilijke werk te steunen, zelfs al staat het program haar niet ge- Gratis lezen tot 1 Juni Wie zich met ingang van 1 Juni op ons blad abonneert, ontvangt alle tot dien datum ver schijnende nummers gratis; De prijs is thans f 2.35 per kwartaal oi 18 cent per week U kunt gebruik maken, bij het opgeven van nieuwe abonné's, van het in dit No. voorkomende inteeken- biljet. Zendt dit ingevuld aan onze Administratie. DE DIRECTIE OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN BU Kon. besluit is toegekend de zilveren eere-medallU der OranJe-Naasau-orde aan 1». XV. te Lintel Hekkert, voprzitter van de Zon- dagssr-hoolveretnlgln; - BU beschikking van den minister van Justi tie is aan A. Cl. F. Kniphorst op zün verzoek eervol ontslag verleend uit zün betrekking van lid der Kamer van Toezicht over de notaris sen en camlldnat-notarissen te Groningen en is benoemd in geliike betrekking mr J. H Leopold, inspecteur der Registratie en Domei- is opnieuw benoemd tot plaatsvervangend lid Zutphen. VOOGDIJRAAD DORDRECHT i benoemd tot lid va minister van Defen sie is de luitenant ter zee 2e klasse marine reserve J. J. Buhre den len Junt 1933 geplaatst bö de Marinekazerne te Amsterdam. LANDMACHT Bö Kon. besluit is op zbn verzoek eervol uit den militairen dienst ontslagen de res.-kap. P. Tiedema. van het 9e regiment infanterie: is benoemd tot res.-paardenarts der tweede klasse H. T. MeUer, dierenarts; HET TEKORT VOOR 1934 Economisch is de toestand allerzorge- lijkst. Het bedrijfsleven zinkt me*, den dag verder in en financieel zijn de voor uitzichten meer dan somber Volgens de door Minister De Geer dezer dagen gepu bliceerde cijfers moet voor 1934 voorzien worden in de dekking van een tekort up het Rijksbudget ter grootte van 250 a 270 millioen gulden. Immers na aanneming van de ingediende omzetbelasting en weeldevertcringsbelasting (saam 70 mil lioen), na verlenging van de slechts voor één jaar toegestane heffingen (^a. 30 mil lioen) en na het tekort in het leenings- fonds (41 millioen), voor de ailossing der oorlogsleeningen noodig, door nieuwe lee ning te hebben gedekt, zal er nog 122 mil lioen tekort overblij\en, wat, met de evengenoemde getallen mee, wijst op de noodzakelijkheid van dekking van een bedrag van ca. 260 millioen. Daarnaast groeit de spanning tusschen de extremistische elementen in 't land met den dag en roept om krachtig ingrij- Terwijl ten slotte de eerste verschijnse len van een paniekstemming met betrek king tot ons geldwezen zich ail duchtig hebben vertoond. Het is goed op deze drie desiderata, welk aan de orde waren en aan de orde blijver nauwkeurig te letten, en daarom vestigen wij er de aandacht op. Bij de tot nu gevoerde onderhandelin gen over de oplossing van de kabinets crisis heeft het bovengenoemde tekort van 260 millioen guilden een groote rol gespeeld, daar het door dr. Coiijn telkens naar voren werd geschoven en als een doorslaggevend argument voor het in voeren van groote bezuinigingen werd aangevoerd. Naar men ons verze kert verlangde dr. Colijn besparingen ten bedrage van ca. 200 millioen gulden, ter wijl het resteerende bedrag door de om zet- en weeldeverteringsbelasting zou worden gedekt. We zeggen hier niets anders van dan dit- Alles wat men aan dit blad verzekert, is daarom nog niet voor honderd procent juist Voornaamste Nieuws* (blz. 1) Persstemmen over de nieuwe opdracht aan Dr. Colijn tot het samenstellen van een cri sis-Kabinet (blz. 2) Hitier zet in zijn met spanning verwachte Rijksdagrede uitem hoe Versailles faalde, waartoe Duitschland bereid is en wat het eischt De rede heeft vrijwel in de geheele wereld een gunstigen indruk gemaakt, inzon derheid te Washington en te Londen. Daladier spreekt voldoening uit over da boodschap van President Roosevelt Scherpe verklaring van Duitschland, Ita lië en Hongarije aangaande de weerbonden te Genève. Nieuwe maatregelen tegen de Oostenrijk- sche nazi's. (blz. 3) Vergadering der Alg. Synodale Commissi® der Ned. Herv. Kerk. Jaarvergadering' van de Ned. Centrale Bond van Chr. Arbeiders(eters) in de bedrij ven der Voedings- en Genotmiddelen. (blz. 5) De Economische opbouw van Nederland. (Economische Problemen). heel aan. De haar geboden kans om haar eigen politiek te verwezenlijken heeft zij immers ongebruikt gelaten. Mocht de R K. Kamerfractie daarom te eeniger tijd haar steun aan de komende regeering onthouden, dan zullen de gevolgen daar van geheel voor haar rekening komen. De verantwoordelijkheid va» de andere vier partijen, die deze regeei'ng zeer nu zullen staan, is natuurlijk niet anders. Om daarna te besluiten: Moge de eigenlijke samenstelling van het ..crisiskabinet'' niet al te veel tijd vor deren. zoodat het gotagne. te pa nemen tarre werk spoedig hervat zal kunnen wa-drn. HET CONFLICT BIJ DE K.L.M. INTREKKING DER ONTSLAGBRIEVEN. Door de directie der K.L.M. is een Duit- sche piloot, in dienst genomen. De directie heeft plannen, om meer Duitschere in dienst to nemen. De in dienst genomen Duitsche piloot Silberstein, heeft in verband met de Jodenbedreiging in Duitschland de wijk ge- nompn. Dit besluit heeft bij de vliegeniers kwaad bloed gezet en aanvankelijk wilden zij una niem weigeren de dienst te hervatton als genoemde Duitscher niet onmiddellijk werd ontslagen-. Gisteravond is echter te Amsterdam weer een vergadering gehouden van de Ned. Vereen, van Verkeersvliegers. Daar is. naar het Hbl. verneemt, met algemeene stemmen besloten de aan de directie van de K. L. M. verzonden ontslagbrieven terug te nemen en ter verkrijging van de gewenschte ver beteringen den weg van onderhandelingen te volgen. Omtrent dit besluit kan nader worden medegedeeld, dat de vlieger E. van Dijk, die geen lid van de Vereeniging is. omdat hij met de door het bestuur in 't algemeen gevolgde taktiek niet accoord kan gaan, gisteren in Den Haag geconfereerd heeft, zoowel met den Raad van Beheer van <te K L. M., als met het Departement, enz, waarbij de lieer Van Dijk tot de ontdekking kwam, dat de bestaande geschillen kunnen worden overbrugd. Met het verzenden van de ontslagbrieven aldus de indruk van den heer Van Dijk is men wat overijld te werk gegaan. Wel is reorganisatie in den geest van de bekende desiderata van het vliegerscorps noodzakelijk, doch de heer Van Dijk kreeg stellig den indruk, dat de Raad van Beheer, het Departement en het K L M.-hestuur bereid zijn voor gegronde klachten open oor te hebben. Op grond van dezen indruk heeft de heer Van Dijk gister avond zijn collega's toegesproken, tenslotte met het reeds vermelde resultaat, dat de ontslag-aanvragen worden ingetrokken cn nieuwe bespreking van de grieven zal wor den aangevraagd. Uit Oost-lndie DE VERDRONKEN VELD POLITIEAGENTEN MEDAN, 17 Mei (Aneta). De „Deli-Cou- rant" bevat een nader bericht van den assi stent-resident van Benpkalis, meldende.dat de agenten Ardjo en Slamat drie gevange nen naar Tandjong Kedaboe overbrachten. Onderweg hebben zij, zonder dat zij daar toe opdracht hadden, een heilong doorzocht om verdere overtreders van de immigratie- bepalingen op te sporen. Daar zijn zij over vallen en in zee geduwd. Do detachementsrommandant, die zich onmiddellijk hierheen begaf, achterhaalde een sampan met één gevangene. Twee sam pans met vermoedelijk zes personen wisten te ontkomen. DE BEELDTELEGRAFIE BANDOENG, 17 Mei (Aneta) De instal latie voor de beeldtelegrafie zal uit Ban doeng naar Batavia worden overgebracht, zoodat deze installatie meer profijt zal kun nen opleveren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1