maa::dag 15 mei 1933 BINNENLAND. vereen. van organisten bij de geref. kerken Gemengd Nieuws. RIJKSPERSONEEL EN PLAAT SELIJKE LOONSTANDAARD De voorzitter van den ministerraad heeft aan allo hoofden van dienst den volgenden brief gezonden: Teneinde te kunnen nagaan of de bezoldi ging van personeel in 's rijksdienst, voor zoover dit geschiedt volgens den plaatse lijken loonstandaard, wel op voldoende wijze daarbij aansluit, acht de regeering het ge- wcnscht, dat voor de beoordeeling hiervan een voorziening wordt getroffen. Als centrale instantie is daarvoor het Centraal Bureau van voorbereiding voor ambtenaarszaken aangewezen. Teneinde aan dit bureau spoedig die be- moodigdo gegevens te kunnen verschaffen heb ik de eer u te verzoeken een opgave in te zenden van personeelsgroepen, die op vo rengenoemde wijze worden bezoldigd en van de voor dit personeel geldende loonen. Hierbij zij opgemerkt, dat het personeel wier bezoldiging volgens art. 12, eerste lid, sub b en c van het Arbeidsovereenkomsten- besluit is vastgesteld niet onder deze opgave .valt, werkvrouwen evenmin. CHR. HIST. JONGERENGROEP Be Chr. Hist Jongerengroepen hielden Zaterdag een algemeene vergadering te Utrecht Tegenwoordig waren, behalve ver schillende groepen, o.a. mcj. mr. C. Frida Ratz, namens de Tweede Kamerfractie; mr. dr. A. A. van Rhijn, namens 't hoofdbestuur, de Utrechtsche raadsleden, de hoeren van der Veen en Nahuycen; de burgemeester van Doorn, mr. C P. Th. i Th. v. d Hoop van Slodderen, namens den Staten- en Ka merkieskring en de heer A J. P. Albarda na mens de Utrechtsche kiesvereenignng Gezag en Vrijheid. De secretaris van de Utrechtsche groep, iie heer Migo, sprak een welkomstwoord, waarna de federatie-voorzitter de heer Bel- ger, een openingsrede uitsprak, waarin hij er op wees, dat de hoofdzaak hij de Chr. Hist. Jongeren is, de studie in de politiek en wat hiermede in verband staat. Het uiten echter van een meening zonder diepgaand onderzoek, is bij ons uit den booze. Achtereenvolgens spraken mr. dr. A. A. van Rhijn mede namens den voorzitter der Unie, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, die verhinderd was, mej. mr. Frida Katz en het Utrechtsche gemeenteraadslid, de heer K ah uy zen. Vervolgens werd overgegaan tot behande- ïing van de huishoudelijke zaken waarbij o.a. besloten werd de volgende algemeene verga dering te Alphen aan den Rijn te houden. Hierop hopen we elders nog terug te komen. Bij de bestuursverkiezing werd herkozen de heer C. Belger en gekozen in de vacature- mej. v. d. Tempel, mej. Gré Dekker; vacature mej. G. L van 't Land de heer I I Grams- hergen, terwijl in de plaats van den heer D. Hendriks de heer H. Kroon werd gekozen. Hierna was het woord aan mr. dr. A A van Rhijn, an Den Haag, die sprak over Gezag en Vrijheid, Het Duitsch-Nederlandsch handelsverdrag IN ROK Tal van lezers, aldus schrijft men ons, hebben zich geëergerd aan een passage in het Kameroverzicht, waar gezegd wordt, hoe de heer Lingbeek zijn wederintrede in de Tweede Kamer deed. Deze lezers herinnerdem zich misschien niet meer, dat de „dominé van Urk" blij was met de stille afzondering, omdat hij zich, volgens zijn zeggen, in de Tweede Kamer als „in de hel" gevoelde. Het is begrijpelijk, dat onze Kamerover zichtschrijver bij de wederkomst van den heer Lingbeek in de Tweede Kamer en nog wel bn rok! dit even releveerde en den lezer liet vragen: Waarom bleef hij dan niet op zijn geliefd Urk, waarom ver wisselde hij toga voor rok en dat nog wel in deze omgeving? Wannee«r dit alles zoo breedvoerig om schreven was, zou niemand er zich aan ge- ergerd hebben; doch aan journalisten is de mood opgelegd om in weinig woorden veel te zeggen en daardoor kreeg, wat in kort bestek was samengedrongen, een detwat harde uitdrukking. Echter, onbedoeld. Deze verklaring moge de ontstemming Svegnemen* 'JEUGDHERBERG „DE WATERHAAN" WORDT OP 1 JUNI BIJ DE REEUWIJKSCHE EN SLUIPWIJKSCHE PLASSEN GEOPEND. Men schrijft ons: Met 1 Juni zal een reeds lang gekoesterde fwensch van alle trekkers en niet't minst van het bestuur der Goudsche jeugdherberg „De Hanebalk" ia vervulling gaan. Dan zal n.l. „,De Hanebalk". die meer dan twee jaar on der de dakspanten van een voormalige ka zerne zoo goed zij kon aan trekkers van diverse pluimage een onderdak heeft ver sohaft, worden vervangen door een roman tisch, aan een der mooiste plassen gelegen en geheel tot jeugdherberg verbouwde typische ZuidrHolandsche boerderij. De Reeuwijksohe en Sluipwijksche plassen ïeerst in de laatste jaren ontdekt, zijn ec-n lideaal oord voor alle water- en wandel sport. Daarvan is bij de stichting van de nieuwe jeugdherberg terdege partij getrok ken. Zoowel laags de vele wegen door liet schilderachtig plassenland als te water, met kano's en wherry's is zij te bereiken. Voor zwemmen is zij bijzonder gelegen, daar twee eilandjes, in de onmiddellijke nabijheid gelegen, mede tot het terrein van „De Waterhaan" behooren. Trekkers, die er te water aankomen, vinden er evenals fiet sers, voor hun vervoermiddelen een veilige berging. Rondom het huis zijn grasvelden, boom gaarden, bloemhout, die het geheel een schilderachtig aanzien geven. De wijde ver gezichten van het Hollandsche plassenhuis onder den ruimen blauwen hemel, maken het tot een verkwikking van iederen stede ling. De jeugdherberg is gelegen op drie kwar tier afstand van het station Gouda, en twintig minuten loopen van de Reeuwijksche brug. Daar zullen spoedig de fleurige hand wijzers van de Nederlandsche Jeugdherberg- centrale den vermoeiden wandelaar den weg wijzen naar het idyllisch plekje, dat lrem [voor één of rneor nachten een eenvoudig, niaaj ïtisBdeülJs 8tt<5sr4s& felsen zal, LATEN WIJ MET ONS SOLLEN? Millioenen voor niets afgestaan Steeds meer en meer blijkt, dat wij in de laatste jaren tegenover onze leveranciers- afnemers, met name tegenover Duitschland een houding hebben aangenomen, die nig overeenkomst vertoont met den ouden, 17den eeuwsehen handelsgeest en de lian delsfierheid van toen. Het lijkt er veel op, dat we de laatste 7 jaren hoe langer, hoe meer de passieve rol zijn gaan spelen en maar over ons lieten komen wat over ons kwam, zonder de mid delen, die wij natuurlijker wijs in handen hebben te gebruiken, zonder deze zelfs ook maar bij wijze van vlagvertoon te noemen. Dat heeft ons en velen met ons veelmalen geërgerd en meer dan eens is er ook door ons op gewezen, als Duitschland weer op nieuw met rigoureuze invoerbeperkingen kwam, hoe Duitschland steeds veel verplichtingen aan ons had dan wij aan onze Oosterburen. De enkele poging, die op instigatie van de F. N. Z. werd gedaan had wel het heilzame gevolg, dat men zich even Nederland als goede cliënt realiseerde, doch daar het slechts een particulier pogen was, was dit, na een enkele tegemoet komende houding weer opgestoken zwaard, al spoedig als wapen, waar mee te rekenen viel weer vergeten. Althans het werd gene geerd, daar de Nederlandsche regeering bij de herhaalde slagen, die Duitschland onzen uitvoer toebracht, het maar immer bij ver- toogen liet (als dit nog gedaan werd) en nimmer eenige represaille nam, noch op de mogelijkheid represailles te kunnen nemen wees. Zoo werden de belemmeringen aan onzen uitvoer van land- en tuinbouwpro ducten steeds grooter en durfde Duitsch land steeds rneer. Vóór het, terecht, sterk becritiseerde han dels- en douaneverdrag van 26 Nov, 1925 hadden wij nog steeds met Duitschland kunnen onderhandelen en voordeelen boven andere importeurs, z.g. meestbegunstigings- voorwaarden in onze handelsverdragen met Bellijn kunnen bedingen. Zelfs in 1925 kon nog eenig voordeel bedongen worden om trent een te verstrekken of reeds verstrekt crediet (f 140.000.000) aan Duitschland, dat tegen een rente van 5% door ons gege ven werd. Sedert zijn we slapper en slapper gaan optreden en het hoogtepunt werd blijkbaar bereikt in de vorige maand loen onze ver tegenwoordigers te Berlijn - onderhandelden over een nieuw handels- en credietverdrag, en daarbij tot concrete voorstellen kwamen, die (gelukkig) nog geratificeerd moeten worden door de Staten-Generaal. Men moert nagaan, dat wij in het eerste kwartaal van dit jaar van Duitschland nog betrokken voor 135.400.000 R.M. terwijl Duitschland bij ons slechts voor 55.000.000 R.M. kocht. Dat andere groot-afnemers van Duitschland zijn: Frankrijk, dat in genoemd tijdvak voor 99.3 mill.. Rusland dat voor 8S.9 mill, en Engeland dat voor 88,3 mill. R.M. hij Duitschland koopt. Nederland^ is dus de grootste afnemer. Toen 1 Jan. 1.1. Duitschland do handen vrij kreeg, omdat, het zoo even genoemde douane- en credietverdrag van 26 Nov. 1925 afliep, verhoogde het dadelijk het invoer recht op tomaten, dat steeds 6 R.M. was •geweest (van 1 Oct.1 Mei) tot 20 R.M. Wij deden'niets daartegen. Spanje, dat via de Canarische eilanden tomaten levert, dreigde dadelijk (hoewel het lang zoo veel niet van Duitschland betrekt als wij) enkele Duitsche artikelen te zullen belasten. Duitschland gaat direct met Spanje onder handelen en verlaagt het recht op tomaten .oorloopig tot 10 R.M. en kort daarop tot liet oude, door Nederland in 1925 bedongen recht van 6 R.M. Zoo ziet men wat een beetje kras optre den vermag. DE NATIONALE LANDDAG DER N.C.R.V. voorbereidingen voor den nationalen Radio-Landdag der N. C. R. V. zijn, blijkens ontvangen mcdedeelingen, niet alleen in vol len gang, maar vorderen goed. Op het terrein zal alles aanwezig zijn, wat voor een zoo groote menschenmenigte noo- dig of aangenaam is. Zelfs zal een post kantoor niet ontbreken. Op het terrein voor den landdag op het landgoed „Berg en Bosch" te Apeldoorn wordt door do poste rijen een tijdelijk postkantoor ingericht, waar een postambtenaar postzegels van de meest gangbare waarden en briefkaarten zal erkoopen. Natuurlijk wordt er ook een bric enbus geplaatst, welke dien dag driemaal gelicht zal worden. De poststukken zullen door den postdienst worden gestempeld met een speciaal stempel: N. C. R. V.-Rndioland- dag, Berg en Bosch, Apeldoorn, 27 Juli 1933. De correspondentie van den landdag zal tot do curiositeiten op postzegel gebied gaan be hooren! Op het terrein zullen spciale N. C. R. V.- Landdag prentbriefkaarten tegen billijken prijs beschikbaar worden gesteld. In de.vorige mededeeling over den Radio- Landdag der N. C. R. V. vermeldden we o.a. ook, dat een gedeelte bosch speciaal voor dit doel zal worden gekapt. Naar wij verne- is iartusechen reeds met het vellen der hoornen begonnen. Verder vernemen wij nog, dat het de be doeling is, in het programma voor dien dag ook een maissaai spreekkoor op te ne men. Verschillende orkesten worden uitge nood) gd, om hun medewerking te verleencn bij muziek en zang. VEREENIGING ..KINABU" JAARVERSLAG OVER 1932 IN MINEUR Het jaarverslag der Centrale Commissie oor Uitzending van Nederlandsche Kinde ren naar Buiten, over 1932, is lang niet in optimistischen toon gesteld. En al is het op zich zelf, helaas, geen opzienbarend ver schijnsel meer, dat ook dergelijke vereeni- gingen onder de crisis gebukt gaan, in ge vallen waar het ghat om den gezondheids toestand van de Nederlandsche jeugd geeft zulks toch wel heel veel te denken. Het be treft vooral het verminderen van subsidies door Rijk. Provincie en Gemeente, hetwelk in deze moeilijke tijdon, nu het kind ook op materieel gebied aan zooveel gevaren bloot Staat, dubbel wordt gevoeld. Hei ia 1 En Nederland laat zoo het schijnt met zich sollen. Het verdrag van 25 April 1.1.. is zóó, dat het voor Nederland zoo goed als geen voor deelen biedt, die van beteekenis zijn. Alleen in schijn hebben ze beteekenis. Maar het geeft voor een gehangene niets of het koord 3 of dat het 6 voet lang ia. Bovendien hebben de commissieleden zich blijkbaar leelijk door de bekende Duitseho breeksprakigheid laten beinvloeden. Voor de nogal mooi schijnende verlaging van enkele tarieven (met een contingentee- ring weer ton deele ongedaan gemaakt) heeft Duitschland bedongen een rentever laging van het in 1925 toegestaan crediet. Deze rente bedroeg 5% en werd nu ge bracht op 4 Dat kost ons ongeveer 2 millioen en geeft Duitschland even zooveel voordeel. Dus voor een schijnbaar voordeel ontvangt het een werkelijk voordeel van een paar millioen. En dat schijnbaar voor korten termijn, doch inderdaad, zooals nader blijkt goed. Het leek volgens de voorwaarden als of met 1 Juli 1934 opnieuw het douanever drag behandeld moet worden en nu tot een overeenkomst moet komen. Zoo niet dan zou de rente weer op S1/^ komen. Ja zoo lijkt het. Doch als men" het goed leest nog eens leest, dan kan er wat anders uit gemaakt worden, wat zonder meer Duitsch land natuurlijk niet zal doen, n.l. dat als Duitschland voorstelt laat het zooals het nu is, dan blijft de rentevoet 4 Wij kun nen dus niet voordeeliger voorwaarden stel len. Wij zijn verkocht aan deze onbetceke- nende tariefsverlaging. Wij kunnen namelijk artikel 2 en 3 van de handelsovereenkomst niet anders lezen, dan dat Duitschland niet tot billijker rege ling dan thans gedwongen kan worden. Deze artikelen luiden: Art. 2. „Deze rentevoet geldt voor den duur van het crediet, in zooverre gedurende dezen tijd met betrekking tot den invoer van Nederlandsche goederen in Duitsch land de verdragsverhouding bestaat, die aan het heden geteekende douaneverdrag in dien zin gelijkwaardig is, dat zij in haar geheel geen wezenlijk grootere belasting of beperking van den invoer van Nederland sche goederen in Duitschland op de in aan merking komende gebieden beteckent dan het vorenvermelde douaneverdrag." Art 3. „Indien bij afloop van de In een bepaalde periode voor den invoer van Ne derlandsche goederen in Duitschland gel dende verdragsverhouding geen nadere overeenkomst bereikt is, welke de voor: waarden van art 2 vervult, dan wordt de rentevoet na 6 maanden tot ö1/» ver hoogd. Elk der verdragsluitende partijen heeft het recht, een scheidsrechterlijke beslissing uit te lokken over de vraag, of een even tueel aanbod tot het sluiten van een verdrag met betrekking tot den invoer van Nederlandsche goederen in Duitschland ge lijkwaardig is in den zin van art. 2. Beslist het scheidsgerecht ton gunste van de Duit sche opvatting, dan vindt een vorhoo- gilng van den. rentevoet niet plaats. Beslist het scheidsgerecht ten gunste van de Nederlandsche opvatting, dan treedt de vèrhooging van rente op het vorenvermelde. tijdstip in werking." Op grond hiervan vertrouwen we, dat de Kamers deze handels- en credietovei komst niet zullen ratificeeren. Hoe de heeren leden van de commissie aan deze bepalingen hun fiat konden geven begrijpen we nog niet. In 1925 waren het „ambtenaren", die on derhandelden, en gaf men aan dezien de schuld geen voordeeliger voorwaarden te hebben bedongen. Thans waren het „deskundigen" en dezen laten ook met zich sollen. Eenigszins krachtiger optreden hadden we meer op prijs gesteld. hierop, dat de secretaris van „Kinalbu", mr J- H. de Crane den nadruk legt Wel is waar zorgden particulieren er voor, dat de van die zijde ingekomen bedragen met f3000 stegen, hetgeen stellig verheugend is, doch dit bedrag was niet in staat, de verlaagde subsidies te compenseeren. Moge 't volgend jaar, op welke wijze dit dan ook wordt be reikt, een blijder geluid klinken! Thans laten we eenige cijfers volgen om een idee te geven van wat „Kinafbu" behelst Er werden 2926 kinderen in gezinsver- verpleging uitgezonden met 132.S04 verpleeg dagen. Reden tot uitzending was in 2041 ge vallen algemeene zwakte. 292 bloedarmoede 138 scrophulose, 455 nervositas. De gemiddel de gewichtstoeneming was 2.3S kg. (2.01 bij het meisje, 2.10 bij den jongen)- De duur van het verblijf was in den regel zes wéken. Alle kinderen sliepen in een afzonderlijk bed. Het gedrag was overwegend goed (2838) Het aantal gezinnen, waarin kinderen wer den ondergebracht, bedroeg 619. Het jaar verslag van de inspectrice is vol enthousias me over de gezinsverpleging. De exploitatiex-ekening sluit met een na- deelig saldo van f 701. Het Rijkssubsidie be droeg f 32.946 (in 1031 f 35.692), do particu liere bijdragen waren f 31-622 (28.430 in '31). De totaalkosten in de gezinsverpleging be droegen 98 ct. per kind en in het Kinderhuis to Soesterberg f 1.63. De rekening -«ijst in ontvangst en uitgaaf een totaal van f 162.662 Op dit bedrag speelt het tekort haast geen rol. STICHTING VERBLIJF VOOR DEN OUD-INDISCH MILITAIR Van deze stichting, die Huize „Insulinde" te Nijmegen exploiteert, ontvingen wij het 15e jaarverslag. In 1932 werden in het Tehuis volle ver- blijfdagen genoten door 2509 onder-officie ren, 483 oud actief, verlof, 2120 oud-korpo raals, 301 verlof-soldaten, 2548 man perso neel, 2353 vrouwen en 5796 kinderen. In totaal genoten 4267 personen meer dan in 1931 vol verblijf. Gedurende 1932 kwam binnen aan schen kingen f22.236.84, w.o. van II. M. de Ko ningin, Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana en H. M. de Koningin-Moeder. Do ontvangsten der Stichting bedroegen f32.062.12, de uitgaven f 32 270,11, zoodat het vermogen na afschrijving op het gebouw en meubilair verminderd is met f 213.99. Ultimo 1931 bedroeg het kapitaal alzoo f 154.410.80, hetgeen in hoofdzaak is vastge legd in de gebouwen met inventaris. KUNST EN LETTEREN JAARVERGADERING TE DEN HAAG De Vereeniging van Organisten bij de Geref. Kerken hield Zaterdag 13 Mei haar algemeene Jaarvergadering in de lokalitei ten van de Oosterkerk aan den Buitensingel te Den Haag. Om 3 uur opende de voorzitter, de iheer D. N. J. v. d. Paauw, de vergadering met het lezen van Ps. 147 en gebed, waarna hij in een kort welkomstwoord zich in 't bij zonder richtte tot de leden van den gast vrijheidbiedenden kring, die zich met de voorbereiding belast hadden. Ook sprak hij de dank der vereeniging uit voor hetgeen de heer C. J. de Koning J.C.Zn, als 2e secre tnrls in het afgeloopen jaar voor haar kon doen. Tijdsgebrek noopte hem zich terug te trekken, maar flat zijn- sympathie voor den arbeid der vereeniging nog even sterk blijft staat vast en wordt nog bewezen door een voorgelezen ingekomen schrijven. Nadat verschillende notulen gelezen zijn, krijgt de secretaris, Drs. Joh. L u ij k e n Francken, gelegenheid zi'iv jaarverslag uit te brengen. Dit verslag was gesteld in den toon van groote dankbaarheid. De medewerking /an alle zijden is boven allo lof verheven ge weest en het resultaat was naar verhouding Het ledenaantal blijkt in- één jaar verdrie voudigd te zijn: op 1 Mei waren 116 orga nisten aangesloten. De aanwas vag het aantal begunstigers en donateurs hield hiermee gelijke tred. Na gehouden propaganda vergaderingen werden kringen opgericht te Utrecht, Leeu warden, Zwolle en Groningen, die, evenals alle andere kringen, op een enkele uitzon dering na, maandelijks vergaderen. Met dank wordt de in dit jaar verkregen steun van enkele kerken gememoreerd. Verschillende werkzaamheden van d Vereeniging in- het afgeloopen jaar passei ren de revue, o.a. de beoordeeling van de melodieën betreffende het z g. Uitbreidings- raipport in de kringen en hetgeen de Ver eeniging kon doen door middel van haar orgaan „Organist en- Eeredienst". De secretaris eindigde zijn verslag aldus: „Alle gegevens wijzen erop, dat onze ver eeniging de tookomst met vertrouwen mag tegemoet gaan, voor zoover dit óók berust op van menschel ijk standpunt gebleken mo gelijkheden. Ge\e God, dat dit afgeloopen jaar tevens eens m_ag blijken geweest te zijn een jaar van zegen". Uit het verslag van den penningmeester, den heer W. A. Houtman, bleek, dat de vereeniging niet ongelukkig gefinancierd had. In de begrooting is gerekend met-con- tributieverlaging en met uitbreiding van t orgaan. Wel is nog veel meer geld noodig om het terrein volgens het gestelde ideaal te kunnen bewerken-. Na goedkeuring van notulen en versla- ge<n, en benoeming van de controle-commis sie voor het financieel beheer, vertolkte de heer S c li u i 1 i n g den dank door het uit- gtbreide en intensieve werk, door bet be stuur verricht, en- bogd namens enkele le den in Zuid-Holland den voorzitter een ha mer aan, waarvan deze een dankbaar, doch matig gebruik hoopte te maken. Thans kwamen de voorstellen aan de orde. De contributie werd verlaagd tot f 4 per jaar. Tot 2e secretaris werd gekozen de heer R. Huizinga te Rijswijk. De kringen krijgen te beschikken over een kas, waar van. de grootte afhankelijk is vare het door h-ea aangebrachte aantal begunstigers en donateurs. Hiermee was het huishoudelijk gedeelte afgewerkt, zonder dat een wanklank de hartelijke, collegiale stemming verstoorde. De heer R. Bei n tema, de welbekende musicus uit Leeuwarden, sprak daarna over „B a c h het koraal en w ij". Met groote belangstelling werd de doorwrochte rede aangehoord, waarna enkele vragen werden- beantwoord. Na een welverdiende pauze heropende de heer D. N. J. van der Paauw de verga dering en hield daarna een referaat critiek daden. C r i t i e k-n ormen, Spreker heeft ge zocht naar een- methode om te komem tot een geschikte beoordeeling van de voorge stelde melodieën. Hij beveelt aan te letten op den o m v a n g en de i n t e r v a 11 e re, de de melodieën te keuren op het rhythm en tenslotte te bezien den houw en de Critiekstemraen. Aan de hand van de in het eerste gedeelte aangeraden metho de geeft spreker een duidelijk overzicht van de beoordeelingen die ire de verschillende kringen van ieder der melodieën gegeven is, en leverde hierin muziek-téchnisch een degelijk stuk werk, dat op het inzicht zeker verhelderend zal werken. Critiekdaden. In de behandeling van dit punt vatte spreker samen- zijn conclu sies uit de gegevens en hetgeen er verder nog gedaan moet worden. Tegen het over- groote deel der voorgestelde melodieën zijn geen bezwaren ingebracht, terwijl voor min der goede betere werden aangewezen. In de bespreking bleek dat men gaarne aan de hand van het overzichtelijk résumé, door den heer Vare der Paauw gegeven, zoo spoedig mogelijk algemeene revisie en aan vulling van de geleverde critiekon zou c ven, in welke zin dan ook besloten werd. Hierna sloot de voorzitter deze voor het muzikaal gedeelte van onzen Eeredienst be langrijke vergadering. ONDER LORRIES GEDOOD. Op de vlamsteeno ven fabriek Renkum Ariëns te Wageningen is de lS-jarige arbei der H. Derksen uit Hetercn bij het losmaken der lorries, waarmede grond wordt verzet, tusschen de lorries gevallen, zoodat hij den geheelen trein over zich heen kreeg. De jongen was op slag dood. Zondagmiddag heeft bij de te Hilversum gehouden grasbaan-motorwedstrijdere de nieuweling J. L. Stuivenberg, uit Rotterdam, een zeer ernstig ongeluk gehad. In de twee de ronde van den wedstrijd kwam -hij, na dat hij de tweede bocht had gepasseerd, te vallen-, waarop hij eenige salto's maakte en roerloos bleef liggen. Tijdens den val was zijn valhoed in de lucht gevlogen, zoodat bij onderzoek bleek, dat het slachtoffer een hersenschudding en zware schaafwond"n had opgeloopeiv. In hoogst zorgelijken toe stand is hij naar het ziekenhuis vervoerd, r hij na langen tijd nog niet tot het be wustzijn wa£ teruggekeerd. Een andere mo torist maakte eveneens een val, echter ivan niet .erastigen aard» i DOODELIJK AUTO-ONGEVAL. In den „Wolfshoek" te Tongelro nabij Eind hoven had een ernstig auto-ongeval plaats. Op dat. moment reed ter plaatse een luxe auto, bestuurd door zekeren van Well uit Wocnsel. terwijl naast hem de chauffeur was gezeten. Door den slechten toestand van den weg er zitten verscheidene kuilen in het wegdek schijnt van W. de macht over het stuur verloren te hebben met het gevolg, d'at de auto tegen een boom hotste. De wagen werd totaal vernield. Van W. werd achter liet stuur doodgedrukt. De chauffeur, wiens naam nog niet bekend is, bekwam min of meer ernstige kwetsuren aan hoofd en handen. DOODELIJKE AANRIJDING. Een vreeselijk ongeluk is in de Weesper- straat te Amsterdam op den hoek van den Nieuwen Ileerengracht gebeurd. Een drie- wielige tractor kwam van het. .T. D Meycr- plein en zou de Weesperstraat inrijden. Op de Nieuwe Heerengracht kwam van den kant van den Amstcl een wielrijdster, die im de richting van het Hortusplantsoen reed. Op den hoek van do Nieuwe Heerengracht en de Weesperstraat ontmoetten zij elkaar. De wielrijdster hield in, weifelde en zette toen plotseling door. Teneinde op het laat ste oogenlilik een aanrijding te voorkomen, haalde de bestuurder van de tractor eerst naar rechts ere daarna naar links uit. Hij kwam daarbij op liet trottoir in de Wees perstraat cn reed een op dat trottoir loopen- de vrouw van achteren aan. Deze vrouw 40 jaar oud, gehuwd en wonende op het Krugerplein, werd zoodanig gewond, dat zij enkele minuten later den geest gaf. VERDRONKEN. Te Zwolle ls aan den rand van de gemeen te. in een sloot liet lijk gevon-den va.n den 40-jarigen melkventer A. S. uit Dieze. Zijn rijwiel stond dicht bij de plaats van het ongeluk. Per brancard is het lijk door de politie vervoerd. G. was gehuwd, doch had geen kinderen, DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Men meldt ons uit Laren (N.-H.): Op den- Rijksweg, tegenover 't café-restau rant „De Witte Bergen" is de 42-jarige, in Duisburg wonende Hollander J. de Waal door den hlikscm getroffen en bijna op slag gedood. De ongelukkige was werkloos en was bij zijn familie in de Haarlemmermeer gelogeerd. Per fiets zou hij terug gaan-naar Duitschland, hij was in gezelschap van zij neef, den Duitscher Karl Lank. Op het rijwielpad t. o. „Do Witte Bergen" werden zij door een donderbui overvallen. Ook do Duitscher werd van zijn fiets ge slagen, na eenige oogenhlikken kwam hij weer bij bewustzijn en klaagde over doof heid. Dr. Holtmnnn, uit Laren, die spoedig ter plaatse was, constateerde, dat Lank verder geen nadeelige gevolgen had. Het lijk van De W. werd naar het St. Jans Zie kenhuis te Laren vervoerd. LAFFE AANRANDING. Toen 's avonds ongeveer half tien de 17-jarige dienstbode H. H. zich in de Kas- perenstraat te Kerk rade bevond, niet ver van de ouderlijke woning, werd zij in den rug onverwacht aangevallen door een man, die op de teenen ongemerkt was genaderd. Het meisje werd op den grond geworpen en haar mond met een prop toegestopt, waarna de aam-ander haar met. de vuisten in het gelaat sloeg. Het meisje was totaal weerloos en kon geen hulp roepen. Bij het naderen van een wielrijder, liet de aanvaller het meisje los, schopte haar, gooide haar acte- tasch-weg en verdween spoorloos in het veld. Haar gezicht, zat vol krabben en haar mantel was grootcndeels gescheurd. De marechaus see doet onderzoek. KNOEIERIJEN MET VALSCHE BONS. Te Kerkrade is een man aangehouden, ver dacht van het doen vervaardigen van valsche twee-gul den-bons tere name van het burger lijk armbestuur. Bij zijn aanhouding was hij nog in het bezit van valsche bons. De man die reeds wegens diefstallen te Aken veroordeeld is, heeft bekend. Tal van winkeliers hebben de goed nagemaakte bons in ontvangst geno men en voor honderden guldens werden de bons ten bureele van het burgerlijk arm bestuur ingeleverd. Het bedrog kwam uit doordat de bons van het burgerlijk armbe stuur slechts van één kleur waren, terwijl de valsche bons dn diverse kleuiren waren vervaardigd. De gemeente Kerkrade is de lijdende partij. De medeplichtige in deze knoeierijen ds te Aken aangehouden. Hij was in het bezit van valsche bons. De drukkerij, waar vijfhon derd bons vervaardigd pijn, is eveneens te Aken ontdekt. GOUDHONGER. Te Groningen had een firma in een ba rer etalages een heerenrijwiel tentoonge steld. Om ieder voorbijganger te overtuigen van den voordeeligen prijs waarvoor men zich het bezit hiervan kon veroveren, wer den een- viertal gouden tientjes, twee rijks daalders en penig kleingeld daarbij neerge legd. Die dit geld maar bezat, kon zich de luxe van dit rijwiel permitteeren. Er is ech ter 's nachts een voorbijganger geweest, die meer verlangen had naar het geld, want 's morgens was de etalageruit vernield cn waren de gouden tientjes verdwenen. WAT IN ROOK VERVLIEGT. In 1932 werden vijftien millioen sigaren minder verdampt. Echter werden er hon derd millioen sigaretten meer verrookt. Blij kens de hoeveelheid verrookte tabak komt de pijp weer meer in eere. AUTO- EN MOTOR-ONGELUKKEN Te Amsterdam is in den Groote IJpol- der op den hoek van den Ringweg een vrouw van 38 jaar door een auto aangera den. Met een bekken- en een schouderfrac tuur is zij overgebracht naar het Wilhel- mirea-Gasthuis. Op het Bellamyplein is een 22-jarige mo torrijder gevallen. Met een gebroken enkel is hij overgebracht naar liet Wilhelmina- Gasthuis. Te Goudriaan is de 68-jarige goud smid J. Mesker uit Schoonhoven, die per rijwiel zijn klanten bezocht, oo de Postika- de door een auto uit Lekkcrkerk aangere den. De oude man liep een ernstige hoofd wonde op en is naar het van Itersore-zic- kenhuis te Gouda overgebracht. De Post- kade is voor auto's verboden, zoodat het slachtoffer waarschijnlijk niet op dit ver keer heeft gelet Tengevolge van de aanrij ding kwam de auto in een sloot terecht. Te Winschoten is de winkelbediende A. de R. met zijn motorrijwiel over derekop geslagen. Hij werd zoodanig aan het hoofd gewond, dat hij in het R.-K. Ziekenhuis moest worden opgenomen. Te Z a a re d a m gerankte een Amsterdam- srhe motorrijder bij de Hombrugpont, toen hij over een steen hotste, de macht over zijp stuur kwijt. Het rijwiel sloeg over den kop. De motorrijder werd met een gebroken arm en hevig bloedende wonden naar het zia- kenJiuis vervoerd. BRANDEN. Tc W a a 1 w ij k is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de schoenenfabriek van C. Wilmont. Het gebouwtje stond binnen een minimum van tijd in lichte laaie, zoo dat niets kon worden gered. De brandweer wist de belendende perceolen te behouden- De schade wordt door verzekering gedekt. Door onbekende oorzaak brak nok brand uit in de groote boerderij van Vos. In een oogenblik tijds stonden huis, aan gebouwde stallen en schuren in lichte laaie. De brandweer kon niets tegen het vuur doen; alles, landbouwproducten, landbouwmachi nes en huisraad, werd een prooi der vlam men. Eenige kalveren en varkens kwamen in het. vuur om. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. Na afloop van het vuurwerk, dat ter ge legenheid van de Willem de Zwijger-her denking te Helmond werd afgestoken, brak door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit in een der gebouwen van het Helmond- sche filiaal van den N. C. B., gelegen nabij sluis 8. Het gebouw, dat een oppervlakte besloeg van 6017 Meter, was volgestapeld met 250 ton stroo. De vuurgloed was ont zettend. De geheele inhoud van het gebouw werd een prooi der vlammen. Een hooipers ter waarde van ongeveer f 5000.werd even eens door 't vuur vernield. Het gebouw, dat opgetrokken is uit ijzer en asbest stond ge- ruimen tijd witgloeiend. Het gebouw, dat een waarde vertegenwoordigt van ongeveer 500.000 gulden bleef o\ereind staan, doch ia als opslagplaats geheel waardeloos geworden De totale schade, die door verzekering ge dekt wordt bedraagt ongeveer f 15.000. De belangstelling was uit de aard de aard der zaak zeer groot. De brandweer liet het vrnur rustig zijn gang gaan en bepaalde zich er in hoofdzaak toe, een nabij gelegen gebouw waarin een hoeveelheid chilisalpeter was opgeslagen, te behouden. BESLAGLEGGING OP DE GELDEN VAN HET COMITÉ INZAKE HUURSTAKING Door Mr. E. Th. A. Hermans is namens de Bouwmaatschappij „At Home" een dag vaarding uitgebracht tegen elk der 21 leden van het Comité inzake Huurstaking in plan- West te Amsterdam. In deze dagvaarding wordt gesteld, dat deze leden leiding heb ben gegeven aan de huurstaking, hebben aangespoord tot huurstaking, actie hebben gevoerd ere als zoodanig eon onrechtmatige daad hebben gepleegd. De schacje tot 5 Mei wordt van de zijde van de Bouw-Maatschap- pij geraamd op I 12000. Er is beslag gelegd op de gelden van het Comité bij de Spaarbank voor de Stad Am sterdam. KERMISJOOL. In den afgeloopen nacht, omstreeks half- twee. heeft in de Gelkingestraat te Gronin gen een vechtpartij plaats gehad tusschen twee personen, die een bezoek hadden ge bracht aan de kermis. Zij maakten gebruik van messen, met het, gevolg, dat een hun ner in het Academisch Ziekenhuis moest worden opgenomen. De vechtersbazen ver keerden onder invloed van sterken drank. De man, die verdacht wordt de messteek te hebben toegebracht, werd gearresteerd. Om drie uur kreeg de 28-jarigo violist M. op de Groote Markt onverwachts door een onbekende een hevige slag in het gezicht. Ook deze moe9t naar het Academisch Zie kenhuis worden overgebracht, VERDUISTERAAR GEARRESTEERD. Een 55-jarige men, een zekere P. V., uit Haarlem, dis onder een valsche naam in Groningen verblijf hield, is door do recher che gearresteerd en op transport gestold naar Haarlem, waar hij verduisteringen zou hebben gepleegd. EEN GROOT-MOORDENAAR. Bij den landbouwer M. v. d. H. te Bakel (N.-Br.) werden ire één nacht door een hond niet minder dan 330 kuikens doodgebeten. JIM, DE ZOON VAN BOBBY Door G. Th. ROTMAN De inspecteur vindt, dat die kuren Van Jini niet langer mogen duren; Dus neemt de man een kloek besluit En roept: ,'t Is met die streken uit!" Hij heit zijn dienders bij elkaar, En als met deze heldenschaar Een groote auto is bevracht. Begint een woeste apen jacht. )0. Terwijl Is onze Jantje Klad Nog steeds aan 't hollen door de stad; Ach, hoe de man van kleur verschiet. Als hij de auto naad'ren ziet! Terwijl hij al zijn kracht vergaart, Verdubbelt hij terstond zijn vaart; De arme drommel denkt misschien: Ze hebben het op mij voorzien! 1 1 C}V.ordt lYoensdaa v&x£s>lgdji

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10