VRIJDAG 12 MEI 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND VIJANDIGE STEMMING TEGEN DUITSCHLAND TE LONDEN Hitiers krans op den cenotaaf beschadigd en gestolen VRAGEN IN HET LAGERHUIS Kapitein Sears lieeft den krans, welke Hitiers afgevaardigde te Londen. Alfred Rosenberg, namens hem en het Duitsche volk op de cenotaaf in Whitehall had neer gelegd, gestolen. Tevoren was de krans reeds beschadigd omdat het r.wart-wit-roode hakenkruislint er door een onbekende was afgerukt. Beide aanslagen waren geschied door per sonen, die per auto aankwamen en snel ver dwenen, zonder dat men hen kon grijpen. Kapitein Sears, een lid der Labourpartij, heeft later meegedeeld, dat hij de krans ge stolen had. Hij werd dadelijk voor de politie rechtbank gedaagd, die hem een geldboete van veertig shilling oplegde, daarbij ver klarend, dat hetgeen Sears deed „verkeerd en in strijd met de goede manieren" was. Bij het verhoor getuigde een politieman, dat de krans uit de Theems was opgevischt. Toen dr. Rosenberg van de verwijdering van de krans, welke hij Woensdag op de cenotaaf had gelegd, op de hoogte werd ge steld, zeide hij zeer diep geschokt te zijn. Later werd uit zijn omgeving medegedeeld, dat Rosenberg pijnlijk verrast is. Hij heeft de krans neergelegd ter eere van de geval len Engelsche soldaten, namens den Rijks kanselier en het Duitsche volk en hij heeft de krans overgelaten aan de zorgen van het Engelsche volk. Toen Rosenberg gister in zijn hotel Engel sche journalisten ontving, verzamelde zich buiten een communistische menigte, die riep: Wij eischen de uitwijzing van Rosen berg. Er volgde een botsing met de politie, waar bij een aantal arrestaties plaats hadden. In het Lagerhuis werd de staatssecretaris van binnenlandche zaken, Gilmour, opnieuw overstelpt met vragen over het bezoek van Rosenberg. Verscheiden afgevaardigden vroegen, waar om Rosenberg, die toch een propagandist is, werd toegelaten, terwijl Trotnky en anderen communistischen persoonlijkheden de toe gang tot Engeland geweigerd werd. Tal van vragen werden ook gesteld om trent den zetel der nationaal-socialistische partij te Londen. De „epaeker" moest ten slotte tusschcnbeide komen, om overbodige vragen tegen te gaan. In antwoord op de hem gestelde vragen verklaarde Gilmour, dat ieder verzoek om in Engeland te worden toegelaten, voor ieder geval afzonderlijk naar omstandigheden wordt beoordeeld. Lansbury vroeg daarop toestemming, om een verdagingsvoorstel in te dienen, om ,,'a dringende kwestie van openbaar belang, met name de toelating van bepaalde Duitsch- fascistische propagandisten en de weigering van Gilmour om hen te noodzaken zich van fascistische propaganda te onthouden" te be spreken. Ondanks langdurige argumentaties en her haalde verzoeken weigerde de ^speaker" deze motie te aanvaarden. DE VERBRANDING DER ..ON-DU1TSCHE" BOEKEN NEGEN LEUZEN. Bij de feestelijkheden aan de Duitsche Universiteit, waarvan de verbranding van boeken van een groot aantal auteurs het hoogtepunt vormde, werden de boeken door verschillende „sprekers" in het vuur ge- worpen, waarbij zij van tevoren vastgestel- leuzen uitriepen. Deze negen leuzen luid den: „Tegen klassestrijd en materialisme, voor volksgemeenschap en idealistische levens houding. Ik geef de vlammen de geschrif ten van Marx en Kautzky over". „Tegen decadentie en moreel verval. Vóór tucht en zedelijkheid in gezin en staat. Ik geef den vlammen de gesdhriften van Heinrich Mann, Ernst Glaeser en Erich Kaestner over". „Tegen gevoelsvervalschïng en politiek verraad, vóór overgave aan volk en staat. Ik geef den vlammen de geschriften van Friedrich Wilhelm Förster over". „Tegen de zielvernietigende overschatting van de menschelijke complexen. Vóór den adel van de menschelijke ziel. Ik geef den- vlammen de gesdhriften van Siegmund Freud over". „Tegen vervalsching onzer geschiedenis en onteering onzer groote figuren Vóór eer bied voor ons verleden. Ik geef den vlam men de geschriften van Emil Ludwig en Werner Hegemann over". „Tegen 'voHevreemde journalistiek, demn- cratisch-Joodsche vervalsching. Vóór mede werking en verantwoordelijkheid aan het werk van de nationale opbouw. Ik geef den vlammen de geschriften van Theodor Wolff en Georg Bernhard over". „Tegen het litteraire verraad aan de sol daten uit den wereldoorlog. Vóór opvoeding van het volk in den geest van weerbaar heid. Ik geef den vlammen de geschriften van Erich Marie Remarque over". „Tegen verminking van de Du:tsche taal Vóór «het behoud van het kostbaarste goed van ons volk. Ik geef den vlammen de ge schriften over van Alfred Kerr". „Tegen onbeschaamdheid en aanmatiging. Vóór achting en eerbied voor den onstèrfe- lijken Duitschen volksgeest. Verslindt, vlam men, oök de geschriften van Tucholskyen Ossietzky". JOODSCHE BOTCOT-PLANNEN Naar te Praag verluidt, wordt overwogen aldaar een conferentie bijeen te roepen van den Joodsclien handel en de Joodsche nij verheid in de staten der kleine entente, om te beraadslagen ,op welke wijze deze staten zich onafhankelijk kunnen maken van den invoer uit Duitschland. VOORRANG AAN DEN EED De Pruisische minister van justitie, Kerrl, heeft de volgende beschikking getroffen: Duitsche gerechten moeten in den reli- gieusen eedsvorm, in tegenstelling met de wereldlijken, den eedsvorm zien, welke al leen met de zedelijke overtuigingen van het Duitsche volk strookt. De eedsaflegging in den wereldlijken vorm is daarom tot die gevallen te beperken, waar in ze onvermijdelijk is. De vroegere beschikkingen bij het afnemen van eeden worden hiermee opgeheven. SOCIAAL-DEMOCRATISCH RIJKSDAGLID OP DE RAILS GEVONDEN Dicht bij Recklinghausen is op de spoor wegrails het lijk gevonden van het soc.-dem. Rijksdaglld Adolf Briedeimann. Gebleken is, dat hij zelfmoord heeft gepleegd. DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE DEFINITIEVE MISLUKKING? Een wanhoopsvoorstel van Massigli SOMBERE CRISISSTEMMING TE GENEVE Engebch-Fransch belang bij het struikelen der conferentie over de Duitsche Rijksweer Sinds enkele dagen verkeert de Ontwape ningsconferentie te Genève in een even ern stige crisis als verleden jaar December, toen de groote vijf bijeen waren om te trachten het eens te worden over het beginsel der Duitsche rechtsgelijkheid. Thans gaat het om de getalssterkte der legers, voorgesteld door Mac Donald en in het bijzonder over de vaststelling van de Duitsche effectieven. Men kan het daarover absoluut niet eens worden. De Duitsche afgevaardigde Nadolny verzet ch standvastig tegen hetgeen vooral van Fransche zijde ten aanzien van de Duit sche militaire organisaties wordt geëischt. Ten slotte heeft Henderson besloten de ge delegeerden van de vijf groote mogendheden bijeen te roepen voor een beslissende be spreking. Van gisteravond negen uur tot half twaalf hebben de hecren vergaderd, maar het resul taat van hun overleg is hoogst onbevredi gend. De Britsche onder-minister van buiten- landsche zaken, Eden, vertelde na afloop, dat hij en Nadolny getracht hebben tot overeen stemming te komen over het vraagstuk van unificatie der leger-inrichtingen, doch dat deze besprekingen geheel zijn mislukt Daarna heeft hij voorzitter Henderson en de gedelegeerden van Frankrijk, Italië en Amerika mededeeling gedaan van het échec dezer besprekingen, waarop gistermiddag de verdere besprekingen hadden plaats ge vonden, die echter evenmin een positief re sultaat gebracht hadden. Met het oog hierop hadden de gedelegeer den der vijf groote mogendheden gister avond gepoogd het eens te worden over de thans té volgen procedure, doch ook deze onderhandelingen waren niet gelukt Heden zou, aldus Eden, het bureau der Ontwapeningsconferentie bijeen komen om den toestand te bespreken, die door het mis lukken der onderhandelingen in het leven is geroepen. Het bureau zal dan voor den erderen gang van daken voorstellen aan de algemeene commissie hebben te doen. Massigli bevestigde dat het voornemen is, heden in het bureau voor te stellen, de alge meene commissie Zaterdag te doen bijeen komen, voor een openbaar debat, waarin de verantwoordelijkheid voor de mislukking zal worden vastgesteld. De stemming is thans in alle kringen zeer pessimistisch. Men schijnt een verdaging tot het najaar onvermijdelijk te achten en sommigen ach ten zelfs een volkomen breuk onvermijdelijk, daar de Duitschers moeilijk in een nieuwe erdaging voor vele maanden zullen kunaen toestemmen. Ut Genève wordt nog aan de Msb. gemeld: Tevergeefs heeft Henderson gisteravond nog een beroep op de gedelegeerden gedaan om over en weer concessies te doen, eraan herinnerend hoe president Roosevelt en Mae Donald uitdrukkelijk verklaard hebben, dat hét succes der Londensche conferentie van het slagen der ontwapeningsconferentie af hangt. Duitschland wilde op het punt van de af- schafifng der rijksweer geen voldoende con cessies doen en de Franschen en En- gelschen geven blijkbaarde voor keur eraan de conferentie op dit strijdpunt van de rijksweer ten al te doea komen dan laterbij een meeningsverschil over het oor logsmateriaal der landmacht een onderwerp, waarin ce sym pathie der openbare meening eeraandezijdevanDuitschland zou staan. De commissie voor de effectieven van de ontwapeningsconferentie heeft na debatten, welke twee dagen duurden, met de stem men van Duitschland en Hongarije tegen, vastgesteld, dat de z. g. Duitsche weer- organisaties als militair bruik baar in den zin van de door de commissie opgestelde richtlij- nen moeten worden beschouwd. Voor deze principieele uitspraak hebben gestemd Frankrijk, Engeland, België, Polen, Joegoslavië, Tsjecho-Slowakije, Roemenië, Portugal en Nederland. Van stemming onthielden zich de Ver- eenigde Staten van Amerika, Italië, Finland, Zweden, Spanje, Turkije, Japan en Oosten rijk. Bij haar verdere beraadslagingen ging de commissie er toe over, de cijfers van de ef fectieve sterkte van het Duitsche leger over eenkomstig de genomen beslissing vast te stellen. De Duitsche gedelegeerde generaal Schön- heim protesteerde scherp tegen „de niet nader te kwalificeeren en unfaire methodes, welke de commissie bij de behandeling der Duitsche weerorganisaties gevolgd heeft". In het bijzonder protesteerde hij ertegen, dat de commissie bij het nemen van haar beslissing haar meening gebaseerd heeft op het hoogst aanvechtbare materiaal dat voor al de Fransche delegatie haar heeft voorge legd. Bij de berekening der getalsterkten dei Duitsche weerorganisaties, welke de grond slag zullen vormen voor de berekening van de Duitsche legersterkte, deelde kolonel Lucien, de Fransche vertegenwoordiger, mede, dat de SA en SS-organisaties 600.00Ü man sterk zijn, de Stahlhelm 250.000 man, de weemolf 150.000 man. Volgens Fransche berekeningen moeten de weerorganisaties op 1 millioen man sterkte worden geschat. De Duitsche vertegenwoordiger maakt* bezwaren tegen deze cijfers. Onder deze omstandigheden zou het voor de nabuurstatcn niet mogelijk zijn tot eenige ontwapening van beteekenis o\er te gaan. Hij zou tot de nabuurstaten de vraag willen stellen wat zij zouden doen, als Duitsch land verklaarde, dat het niet wil ontwape nen, zich bij geen overeenkomst wil aanslui ten en zijn eigen weg wil gaan. Lord Hails- ham wees er daarbij op, dat hij hier zijn particuliere meening weergaf en niet als lid an het kabinet sprak. In antwoord op een vraag van de „Leip- ziger Illustrierte Zeitung" heeft rijksminis ter von Neurath medegedeeld, dat men zeer zeker niet kan hopen, dat het vliegwapen of ook maar het bombardementsvliegtuig iu de toekomst algemeen verboden zal worden. Dit beteekent dat Duitschland zich voor zijn eigen veiligheid een militaire en marine luchtvaart moet opbouwen. Op de vraag, of men kan hopen, dat ge schut van meer dan 10Vfc c.M. algemeen ver boden en voorhanden geschut vernield wordt, antwoordde von Neurath: Ongetwij feld niet Indien het mocht komen tot een erbod van zekere kalibers landartillerie; dan zal de verbodsgrens aanzienlijk boven lOVo c.M. liggen. Dit beteekent voor Duitsch land de verplichting zich eveneens geschut boven 10y2 aan te schaffen. In het hoogerhuis heeft lord Hailsham een d'-delijke waarschuwing aan het adres van Duitschland doen hooren. Als Duitsch land weigert aan de beraadslagingen over het Engelsche ontwerp voor een overeen komst op de ontwapeningsconferentie deel te nemen of de conferentie zou verlaten, zal het de verantwoordelijkheid daarvoor te dragen hebben. Hij hoopte echter, dat Duitschland het ontwerp alsnog zal aanne men, wat in ieder geval de verstandigste weg zal zijn. Volgens zijn meening zou, in dien Duitschland de conferentie verlaat, het juridische gevolg zijn, dat Duitschland dan door de bepalingen, van het verdrag van Versailles gebonden zou zijn. Mocht het dan tot bewapening overgaan, aan zouden alle sancties van het verdrag inwerking treden. NIEUWE ERFWET IN PRUISEN DE BODEM HEEFT GEEN KOOPWAAR MEER De boer heeft één boerderij en slechts één kind kan deze erven In het Pruisische kabinet is gister een wets ontwerp besproken, hetwelk het bodemrecht geheel opnieuw regelt. In plaats van de grondslagen van het Rcmeinsche recht, dat den bodera tot koopwaar gemaakt heeft, keert men tot het Germaansche recht terug, dat een vrijen verkoop van bodem verbiedt- De minister van justitie, Kerrl, wees erop, dat het wetsontwerp van het grootste belang is voor het Duitsche volk en de toekomst den Duitschen landbouw. Ministerialrat Wagemann gaf een over zicht over de belangrijkste punten van het nieuwe ontwerp. De boer mag slechts één boerderij hebben en slechts één kind kan erfgenaam zijn. De mede-erfgenamen kunnen er verzorgd wor den, in zooverre ze zonder schuld in nood geraakt zijn; kunnen dan een zoogenaamde „Heimatzuflucht" op de boerderij vinden. Verder is vastgesteld, dat zulk een berit slechts door hem geërfd kan worden, die Duitsch bloed heeft. De boerderij mag slechts zoo groot zijn, dat er één familie door kan onderhouden worden. De officieele Pruisische persdienst deelt omtrent de beslaglegging op het vermogen der S.P.D. mede, dat te Berlijn in totaal van de verschillende sociaal-democratische organisaties tot nog toe een bedrag van "1.300,15 mark in beslag is genomen. Teneinde de verdere boekhouding en in ventaris te kunnen controleeren, zijn alle kantoren der sociaal-democratische organi saties en dagbladen, alsmede van den Reichsbanner gesloten. Ook de z.g. particu liere bedrijven, welker afhankelijkheid van de S.P.D. echter bewezen kon worden, val len onder deze maatregelen. Alleen de coöperaties en natuurlijk ook de vakbeweging blijven hier buiten. OOK MEVROUW GANDHI IN VRIJHEID GESTELD. Ook mevrouw Gandhi is gister zonder voorwaarden te moeten inwilligen, uit de gevangenis van Poona ontslagen. De Congresleider, Dr. Ansari, heeft zich naar Poona begeven-. Naar verluidt zou Gandhi symptomen van geelzucht vertoonen. EDELE SPORT De bekende bokser Jacok Holland, die in een wedstrijd tegen Tony Marullo Maandag avond j.l. te New Orleans werd gewond, is gister in een ziekenhuis aldaar aan de ge volgen van een in dezen wedstrijd opgeloo- pen bloeduitstorting in de hersens, overle den. De doodsoorzaak is bij Jacok Holland ongeveer dezelfde als die, waardoor Eraie Schaaf eenige maanden geleden na zijn ge vecht tegen Primo Ca n era te Boston over leed. In de nabijheid van Syracuse zijn onlangs overblijfselen van een prae-Helleensche stad ontdekt. Men is thans bezig met de restau ratie van de uitgebreide vestingwerken en van 5000, in de rotsen uitgehouwen, graven. Inmiddels heeft men ook sporen van Byzan- tijnsche schilderkunst en van gothiek ge vonden, zoodat men aanneemt, dat de ver dwenen stad in verschillende historische tijdperken, een belangrijk centrum moet zijn geweest DE WEENSCHE NAZI-BIJEEN KOMST VERBODEN BETOOGINGSVERBOD. Zooals bekend, komen enkele Duitsche nat.-soc. hoogwaardigheidsbekleders Zater dag te Wee nen om deel te nemen aan een nat.-soc. Duitsche juristen-bijeenkomst. De propagandistische strekking hiervan ligt er dik bovenop en het feit, dat de Oostenrijk- sdhe (Chr. soc.) regeering de nat. soc. pro paganda juist tracht te onderdrukken, maakt het geval zeer pijnlijk. De Weensche gouwleiding der N.S.D.A.P. maakt thans bekend, dat de vergadering van den juristenbond van Zaterdag a.s. verboden: is. Tevens heeft de Weensche politie alle nat soc. betoogingen ter gelegenheid van het bezoek der Duitsche ministers verboden. Alleen- de -herdenking van de overwinning op de Turken is toegestaan, waarbij echter een spreekverbod voor Duitsche gasten is vastgesteld. De Weensche politie heeft lang durige conferenties gehouden met de nat.- soc. leiders, die e< hter voorloopig geweigerd hebben het gedetailleerde programma voor het bezoek der Duitsche ministers mede :e deelen. De politie bereidt buitengewone vei ligheidsmaatregelen voor. De reactie In Duitschland De nat. soc. Korrespondenz te Berlijn ver klaart, dat elke vijandige houding tegen de Duitsche ministers te Weenen zal be schouwd worden als tegen het heele Duit sche volk, de ijksregeering en den rijks kanselier gericht. WEENEN, 12 Mei. De nieuwbenoemde Minister voor de weermacht, oud-majoor Fey, publiceert de volgende verklaring: Het nationaal-socialisme in Duitschland mag in overeenstemming zijn- met de ver houdingen aldaar, het moge daar misschien op zijn plaats zijn en veel goeds tot stand hebben gebracht, in- Oostenrijk echter ge dragen de nationaal-socialisten zich uitge sproken staats- en volksvijandig on passen zij methoden toe welker recept zij klaar blijkelijk uit Moskou ontvangen-. De regee ring heeft tot nog toe zooveel mogelijk ver meden tegen een zich nationaal noemende partij op te treden-. Het verder tolereeren van de huidige toestanden zou echter on- verantwoordelii* zijn. Aan het bruine bols jewisme dient energiek een einde te wor den gemaakt De Regeering Is n-iet alleen vastbesloten dooh ook sterk genoeg om alle sabotage- pogingen onmogelijk te maken en zal, wan neer het noodzakelijk is, met de scherpste middelen optreden. GANDHI'S KRACHTEN NEMEN SNEL AF Uit Poona wordt gemeld: De krachten van den mahatma Gandhl nemen snel af, hetgeen voor zijn vrouw, die gister definitief uit de gevangenis te Ahmedabad is ontslagen, aanleiding is ge weest zich direct naar Poona te begeven. Mevrouw Naidoe heeft per telefoon dr. An sari ontboden, den geneesheer, die Gandhi ook bij zijn vorige hongerstakinge- neft be handeld. Deze zal trachten den mahatma te bewegen zijn. hongerstaking op te geven. Kerknieuws NED. HERV. KERK t roepen: Te Hoornaar, cand. Th. G. Vollebregt te Delft. Te Franeker, F. C. de Vries te Oenkerk. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: Te Aagtekerke, M. Hofman JUBILEA. Zooals we reeds berichtten, 17 Mei Dr. J. Thijs, predikant bij de Geref. Kerk te Zwolle, zijn 25-ja- rig ambtsjubi leum te herden ken. De jubilaris was achtereenvol gens predikant te Zuidland, Hattem Rijswijk (Z.-H0II) Meppel en sinds 1925 te Zwolle- Voor een uitvoe rig levensbericht zie men ons blad van j.l. Woens dag. Het ligt in het zijn vrienden en van de Gemeente den her denkingsdag niet onopgemerkt te doen voorbijgaan. Dr. K. SIETSMA. Heden (12 iMei) is aan de Vrije Universi teit te Amsterdam gepromoveerd tot Doctor in de Theologie Ds. K. Siétsma, predikant der Geref. Kerk te Eindhoven, op een proef schrift over: Adolf von Harnack, voorname lijk als Dogmahistoricus". Het eerste deel van het werk (dat niet minder dan 502 bladz. telt) laat ons Harnack zien in zijn breed georiënteerd Jeven aan de Universteit en voor de Theologische weten schap, in de Kon. Akademie en voor de sociale beweging, in het politiek gebeuren en voor de ontwikkeling der natuurwetenschap als leider pan de Kaiser-Wilhelmgesellschaft. De schrij ver schildert Harnack in zijn opkomst, in zijn verhouding tot de verschillende richtingen en strooraingen in het Duitschland van enkele jaren terug, en in zijn verval. Tn het tweede deel worden de uitgangspun ten bezien, van waaruit Harnack zijn wereld beroemde dogmahistorie schreef, zijn Kanti- aansch-Ritschliaansche wetenschap en religio- beschouwing, zijn verhouding tot de Heilige Schrift, zijn dogmabeschouwing en -waardee ring en zyn theorie over het ontstaan en den ondergang van het dogma. Dr. Sietsma bespreekt dit alles wetenschap- pelijk-critisch van uit het standpunt van den Gereformeerden Schriftgeloovige. Het derde deel geeft in vogelvlucht te zien, hoe Harnack zijn uitgangspunt heeft laten inwerken op zijn beschrijving van het dogma- historisch verloop. Vooral op de verhouding van Jezus tot het dogma, van het Nieuwe Testament en het dogma, van de Grieksche philosophie en het dogma, op Augustinus en de Reformatie vestigt schrijver de aandacht als op punten, waar Harnack door zijn standpunt is gekomen tot typische en bestrjjdbare con- Het werk is de eerste principieele bestrijding m Harnack, de eerste wetenschappelijk-criti- sche beschouwing van zijn persoon en arbeid, de eerste radicale oppositie in samenvattenden vorm tegen zijn dogmahistorische opperheer schappij. Van de stellingen, die promovendus heeft willen verdedigen, noemen we: 6. De profeet Hosea doelt in zijn profetie, met name in hr-t tweede hoofdstuk, ook op den eigenlijken Basisdienst. 7. In den strijd over de geadresseerden van Paulus' Galatenbrief verdient de z.g. Noord-Galatische hypothese de "oorkeur. 10. Als Haitjema (het Woord Gods in moderne cultuur, p. 120 v.) een parallel trekt tusschen de menschwovding van den Zoon Gods en de „Schriftwording van den HeiUt- Geest", dan is deze parallel zoowel ogisch als theologisch onhoudbaar. 12. Het is den arbeider in een ethisch niet afkeurenswaardig bedrijf geoorloofd een hem opgedragen handeling, die hij zelf veroordeelt, uit te voeren, mits onder protest. 15. Het is eisch van Gereformeerd Kerk recht dat de Gereformeerde Kerken geen didaat in de Theologie aan zich verbinden voor den diaconologischen arbeid, dan door bem öf tot predikant te beroepen óf hem te stellen onder directe leiding van den Dienaar des Woords. 16. In de Avondmaalsviering, waarby de communicanten niet toetreden tot de tafel komt de actie der geloovigen niet genoegzaam tot haar recht ALGEM. SYNODALE COMMISSIE DER NED. HERV. KERK In de 3de zitting van de Algemeene Syno dale Commissie komen allereerst in bespre king de aangelegenheden van de Synodale Bijbelvertaling des Nieuwen Testaments en van den Vervolgbundel op de Evangelische Gezangen- Uit de baten van den druk kan f 500 overgeschreven worden op de rekening van het fonds tot verbetering der schraalste predikantstractementen en f 850 op het Studiefonds. Gelijk uit de dagbladen bekend is geworden is er een proces aanhangig gemaakt tegen de firma J. Brandt en Zoon te Amsterdam, over Let uitsluitend recht tot het drukken van oe Evang. Gezangen, hetwelk door sommigen wordt betwist. Bij de behandeling van de aangelegenheden ,an de A'gemeene Kas, bleek het bedrag der achterstallige quota vrij aanzienlijk, waarbij wel in aanmerking genomen moet worden dat er eenige Gemeenten zijn, die chronisch aan het gebrek van achterstalligheid lijden. In verband met de invoering van den z.g.n. Rerkelijken Stand, met kaartsysteem, terwijl de Synode daarvoor het model heeft vastge steld en tevens de controle over den druk en den verkoop der kaarten voor zich heeft gere serveerd, kon nog eenige bate uit deze affaire in de Alg. Kas vloeien, hoewel de arbeid van den secretaris en zijn employe hierdoor werd verzwaard. Aan de orde komen het Hulppensioenfonds voor emeriti-predikanten en het Fonds voor het Hooger Onderwijs in de Godgeleerdheid vanwege de Ned. Herv. Kerk. Ter, bate van dit laatste fonds werd, wegens verhooging der college-gelden, f 525 meer ontvangen, m totaal f 7775. uit de universiteitssteden Leiden, Utrecht en Groningen. Het aantal studenten, dat de colleges der Kerkelijke hoogleeraren •olgt, blijkt ook hieruit aanzienlijk te zijn. De kwestie van het instituut van Kerkelijke Hoogleeraren aan de Gemeente-universiteit te Amsterdam verkeert nog altijd in hetzelfde stadium. Bij het toekennen aan toelagen uit het Studiefonds werden als regelen voorgesteld, cm in de eerste plaats de reeds begunstigdo studenten, indien noodig, hun toelage te laten behouden, in de tweede plaats, aan gymna siasten geen toelage meer toe te kennen, en, m de derde plaats, de voorkeur te geven aan tweede- of derdejaarsstudenten boven degenen die pas beginnen te studeeren. Alzoo worat voorgesteld, van de 35 aanvragen er 16 te schrappen en dus aan 19 studenten een toelaj te verleenen varieerend van f 75 of f_ 10U tot gezamenlijk bedrag van f 1625. Gelijk boven gezegd, konden hiervoor f 850 uit de baten van den Vervolgbundel beschikbaar worden gesteld, terwijl f 400 komt uit het fonds „Racer Tak". Raadzaam werd geacht, met het oog op de onzekerheid van een voorin- durende bestendiging van laatstgenoemde bate, een bedrag van ruim f 4000 te reser veeren, om de toelagen geregeld te kunnen laten doorgaan. L Een aanvang wordt gemaakt met de behan deling van de Rapporten van de Correspon denten betreffende de aanvragen om toelagen uit de Generale Kas. Meer dan eer/s is de op merking in de Synode gemaakt, dat de bijdra gen, die uit deze Kas gegeven worden, méér ten dienste van de geestelijke belangen van Kerk en Bemeenten behooren te geschieden, minder tot tegemoetkoming in de stoffe lijke nooden. De president stelt in het licht, welk een schreeuwendde nood er heerscht in de binnen scheepvaart, en welk een taak hier de Kerk zich ziet gesteld, om zich de geestelijke be langen der schipperskinderen aan te trekken. De hiervoor reeds ingostelde Commissie, die gisteravond in het Synodegebouw vergaderde, heeft dit nog sterker doen uitkomen en men in meening, dat hier inderdaad periculum lora is. Deze aangelegenheid zal met na druk aan de zorg der Synode worden aanbe- 'olen. en wel speciaal met het oog op de uit de Generale Kas to ete kennen subsidies. Gemengd Nieuws. AUTO-ONGELUK. Te Voorburb is op den Parkweg N. H. te Den- Haag, die met een driewielige bak fiets met groenten reed, aangereden door een vrachtauto, bestuurd door H. uit Voor burg. De wielrijder werd eenige meters meegesleurd en werd met een gebroken- been en verwondingen aan hoofd en handen naar •St. Amtonisushoeve vervoerd. De auto is door de politie in beslag genomen; het rij mel werd geheel vernield. Het tramver keer ondervond ongeveer een half uur ver traging. DE ONGEREGELDHEDEN TE AMSTERDAM Naar men zich herinnert hebben zich in den avond van 1 Mei in de Leidschestraat te Amsterdam ongeregeldheden plaats gehad tusschen leden van een fascistische organisa tie en eenige andere personen, waarbij kere L. met zijn motorrijwiel met opzet zou zijn ingereden op een groepje fascisten. L. werd Vrijdag 1.1. gearresteerd en in ver zekerde bewaring gesteld. Thans is L. echter uit de preventieve hechtenis ontslagen. EEN MEEZENPAAR IN DE BRIEVENBUS Te Holthe (Dr.) heeft een meezenpaar, dat het vorig jaar in de brievenbus elf jongen groot bracht en zich nooit druk gemaakt heeft over de naar binnen ploffende brieven en couranten, de oude nestplaats weer opgezocht. De postboden zien met vreugde, dat het eerste eitje al weer gelegd is. Moeder neemt niet de moeite om weg te vlegen als een groote hand de brieven uit de bus haalt. „DE POPPENKAST". In de te Finsterwolde gehouden vergade ring van den Gemeenteraad is het, volgens de „N.R.Ct.", tot een incident gekomen. Tij dens het debat over een algemeene huurver- laging noemde het communistische raadslid, Siemonds, den Raad een poppenkast, waarop het s.-d. raadslid B. Tuin zeide: wel te weten, wie dan voor Jan Klaassen speelde, waarop de communist den heer Tuin een lakei van het kapitalisme en een schurk noemde. Daar de communist weigerde de beleediging terug te nemen, stelde de Voorzitter voor S. uit de vergadering te verwijderen, welk voorstel met 5 tegen 3 stemmen werd goedgekeurd. De heer Tuin onthield zich van stemming. Toen S. zich naar het oordeel van den Voorzitter, niet snel genoeg zich verwijderde, werd hij door de aanwezige politie uit de zaal gezet. Als gevolg van een overeenkomst tusschen de organisaties van den kleinhandel in Frankfurt am Main en omgeving en de wa renhuizen en eenheid&prijzenmagazijnen in dit gebied, is thans besloten, dat binnen acht dagen de verkoop van brood en gebak in de warenhuizen zal worden gestaakt, binnen veertien dagen de verkoop van worst- en vleeschwaren en vóór 30 Juni a.s. de ver koop van alle andere levensmiddelen, ert.wa- ren en delicatessen. Met ingang van 1 Juli zullen alle lunchrooms en restaurants in warenhuizen gesloten worden. Deze rogcling geldt voor Frankfurt am Main, iWe^baden en Fulda. BRANDEN Te Haarlemmermeer ontstand brand bij Bras aan den Leimuiderdijk. De schuur met eenige landbouwgereedschappen brandde geheel af. Het woonhuis bekwam veel water schade. Het perceel was onbewoond. De oor zaak ligt vermoedelijk hierin, dat een klein jongentje met lucifers in het hooi 6peelde. Verzekering dekt de schade. Te Zuid-Beyerland is de groote boerdery van J. A. Verhoeven afgebrand. Weerbericht. pUltje geeft den vorig Hoogste stand te Vardö 766.8. Laagste stand te Memel 752.9. Stand vanmorgen halftwaalf 760.9. WEER VERWACHTING Meest zwakke N. tot W. wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, later nog kans op regen of onweersbuien, weini» verandering in temperatuur. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 10.4 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HERBEN: 13 MEI Van 's avonds 8.13 u. tot 's morgens 3.89 u, WATERSTANDEN RIVIEREN Mannheim 3.21 2A1 -0.no -0.00 ".35 1.96 -3.07 -0.(0 3.17 2.91 5.03 O.Oii 1.26 (1.00 3.53 3.43 Ems Coblenz Trier Rührort W-ael Emmerik Dusseldort Maastricht Venlo HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 13 Mei Delfzijl 1.33 13.50 Hellevoetslals 5.16 17.50 Terschelling 11.01 23.32 Willemstad 6.05 18.38 Harlinyen 11.55—.— Broawersh. 4/8 17.02 Den Helder 9.35 22.15 Zierikzee 6.04 17.29 IJ maiden 5.14 17.45 Wemel.iingt 5.26 17 56 H.v. Holland 4.2-2 17.00 Vlissingen 3.2« 15.53 Scheven ngen 4.32 17.10 Terneuzen 4.02 'H.32 Rotterdam 6.37 19.01 Hansweert 4.57 17.32 Rechtzaken ERGERLIJKE COLPORTAGE Op 10 Maart liep in de Kalverstraat een man te oolporteeren met antl-roomsohe broohures. HtJ zou zich daarbU. luid schreeuwend, beleedl- gend over een kapelaan hebben uitgelaten. De colporteur stond voor de Amsterdamsche Recht bank terecht wegens beleediging. De president vond de manier .waarop de bro chures werden aangeprezen ergerlijk. De Officier van Justitie vorderde twee den gevangenisstraf. De rechtbank deed VALSCHHEID IN GESCHRIFTE De Hooge Raad zal. naar wij vernemen, op Maandag 29 Mei behandelen de zaak tegen no taris Mr L. M. te Amsterdam, die door het Gerechtshof aldaar wegens valschheld in ge schrifte, meermalen gepleegd, ia veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. inhaalde en rechts passeerde en daardoor par- dees op de colonne inreed, zoodat vijf militai ren min of meer ernstig werden gewond. De automobilist werd door de Utrechtache rechtbank veroordeeld tot f 100 boete subs. 15 dagen hechtenis, benevens zes maanden Intrek king van het rijbewijs. Thans doende do zaak in hooger beroep voor het Gerechtshof te Am sterdam. De verdachte, een Utrechtsoh koop man. voerde aan, dat hij door een tegenkomer verblind 1 t 23 Mei. DE BOOMEN NIET GESLOTEN Op 5 October van het vorige Jaar had ln de gemeente Houten, bij den overweg van wacht post no. 7 een tragisch ongeluk plaats. De overwegwachter had 's morgens te 5.40 uur de boomen niet gesloten, toen de goederentrein uit Culemborg in de richting Houten passeerde. Een vrachtauto, bestuurd door G. Zomer, werd door den trein gegrepen. Zomer werd zoo ern stig gewond een voet werd van het lichaam gerukt dat hij kort na het ongeluk overleed. Op 31 Januari jl. sprak de Utrechtsche recht bank den man vrij. Thans stond hij in hooger bert -- behoorde te worden aangekondigd, niet was overgegaan. De procureur-generaal was van meening, dat het kloksignaal wel is overgegaan. Hij requl- reerde vernietiging van het vrijsprekend von nis en veroordeeling tot één maand hechtenia. De verdeddge-r concludeerde tot vrijspraak. Het Hof zal 23 Mei arrest wijzon. DOODSLAG TE OVER-ASSELT De rechtbank te Arnhem behandelde de zaak tegen den 40-Jarigen arbeider C. van U., uit lelt, die op 11 Febr. 1933 flen land- de^doohter van het slachtoffer) die daarin niet Op grond van een psychiatrisch rapport elschte het O. M. plaatsing van den verdachto ln een krankzinnigengesticht met ter beschik king stelling van de regeering. Uitspraak AFBETALINGSKNOEIERIJ Een bouwvakarbeider had gedurende 1981 een groot aantal voorworpen, o.a. 12 Philips radiotoestellen, ter gezamenlijke waarde van f 3000. een stofzuiger, eei. oprei, eU li. n. voor f 5000. op afbetaling gekocht Onmiddellijk verkocht hij de aldus verkregen voorwerpen weer. De afbetalingscontracten werden met val sche namen onderteekend. De vrouw van den houwvakarbelder stond hem ter zijde. Wegens --'--ïhheid in gef"--"* DE PRIKPLANK Do arrondissementsrechtbank te Almelo heert Dinsdag den koopman F. H. aldaar, in hooger legenhetd geven 1 prlkplank een pi.._ rechter te Almelo had F. H. tot dezelfde etnaf veroordeeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2