DONDERDAG 11 MEI 1933 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS CHR. GYMNASTIEK- EN SCHERM- VEREENIGING D.O.S. VIERING VAN HET ZILVEREN JUBILEUM. De Christelijke Gymnastiek- en Scherm- vereeniging „D.O.S." viert dezer dagen haar 25-jarig bestaan. Ter gelegenheid daarvan is gisteravond van 6—7 uur in de kamers van de Stadsgehoorzaal een receptie gehouden, waarvan velen gebruik maakten am de jubileerende vereeniging geluk te teenschen. Op deze receptie werd o.a. het woord gevoerd door den heer Galjaard, namens de gymnastiekvereeniging „Excel sior", door den heer Nievaart namens de vereenigingen „Concordia" en „Wilskracht en Genie", dooi' Mevr. van Dorsten-Hooge- boom namens „Nieuw Brunhilde", door den heer Metz namens de turnkring Leiden en Omstreken van het Ned. Gymnastiekvor bond, door Mej. van der Vcgte, oud-direc trice van „D.O.S.'", door den heer Heems kerk namens de vereeniging „D. O. S." te Rijnsbung, door den heer Joosten, Vader van het Chr. Militair Tehuis, en van de oprichters der Vereeniging, door den heer de Knegt, namens de Chr. Gymnastiekver eeniging „Jahn", door Mej. Bruejer namens de damesgymnastiekvereeniging „Brun hilde", dooi' den heer de Wit namens de Rijnlandsche Turnkring, door den heer Bos boom namens „Aquaduct", door Mej. de Kier namens de Chr. Gymnastiekvereeni ging „D. O. S."" te Sassenheim, door het oud-lid, den lieer Keij. vergezeld door Mevr y. Dijk, die een stoffelijk blijk van belang stelling aanbood en tenslotte door den heer Jansma, directeur der vereeniging, namens alle leden en adspirantleden. Vele sprekers lieten hun woorden verge- xeld gaan van een stoffelijk blijk van be langstelling. De voorzitter der jubileerende Vereeniging, de heer Keerwveer, sprak tel kens woorden van dank. Jubileum-Uitvoering Na deze receptie heeft te acht uur de Vereeniging de kroon op de feestelijkheden ter gelegenheid van haar jubileum gezet door een zeer goed geslaagde uitvoering in de groote Stadsgehoorzaal. Dr. J. G. van Es heeft na den opmarsch dezen avond geopend met gebed en een hartelijk wel komstwoord gesproken, waarbij hij in 't bij zonder welkom heette den heer Ant. Metz en verschillende vertegenwoordigers van ■zusterverecnigïngen, alsmede van de 3-Oct.- yereeniging. Spr. sprak tenslotte een pei- soonlijk woord van felicitatie en hood den Voorzitter der Vereeniging als bewijs van sympathie met de Veeeniging een voorzit tershamer aan. Het programma, dat daarna werd afge werkt, was met zorg samengesteld en het werd vlot afgewerkt Er zat vaart in den avond en dat is voor een dergelijke uitvoe ring een eerste vereischte. De dames open den de eigenlijke uitvoering met onberis pelijke knotsoefeningen, waarna de jongens groot succes oogstten en de zaal vermaak ten met aardige grondoefeningen, die een uitstekend bewijs waren van het prachtig resultaat dat de leider, de heer Jansma, met zijn jongens weet te bereiken. Een combinatie veerplank-hooghrug bracht de hearen (le graad) voor het voetlicht. Zij werkten goed. De kleine meisjes voerden onder leiding van Mej. Dieben aardige reien uit. Na een nummer muurepringen, waarbij de adspirant dames en heeren goede prestaties leverden, werd een symbolisch overzicht gegeyen van de D.OB.-groei. Daar uit bleek ten duidelijkste hoe de Vereeni ging in den loop der jaren, wat het leden tal betreft, steeds excelsior is gegaan. Dr. J. G. van Es (maakte van dit nummer gebruik om den Voorzitter en den secreta ris, de heeren Keereweer en Jansen, die vanaf de oprichting de Vereeniging hebben gediend, namens de leden te huldigen met een fraaie bloemenmand. Ook de directeur, de heer Jansma en de leidster Mej. Dieben ontvingen onder luid applaus zulk een bloc menhulde. De Leidsche Orkest-Vereeniging „Musica", die op dezen avond belangeloos medewerking verleende en zeer veel tot het welslagen van den avond heeft bijgedragen, werd in den persoon van den directeur, gehuldigd met een krans. Een interessant nummer vormden daar na de moderne oefeningen van de adspi- rantrdames met de Zweedsche bank. Het gedeelte voor de pauze werd besloten door een aantal artistieke vrije oefeningen door een drietal heeren. We zullen de nummers na de pauze niet één voor één venmeiden. De heeren leverden goede prestaties aan het hoogrek. Een bij zonder mooi nummer was het vendel- zwaaien, dat met prachtige vaardigheid werd uitgevoerd en veel succes oogstte. Ook de vrije oefeningen met weerstand door de heeren waren origineel. Trouwens het heele programma had een origineele inslag en de oefeningen toonden duidelijk genoeg aan, dat er om deze uitvoering te kunnen geven hard gewerkt is. De heer Jansma heeft er de wind onder. Wat het beteekent een ver eeniging met 260 leden te leiden en te brengen tot zulke prestaties als wij gister avond hebben gezien, kunnen alleen insi ders begrijpen. We hadden 't zooeven over origineele oefeningen. Het is natuurlijk de eer van een leider wanneer hij zijn uitvoe ringen steeds frisch weet te houden. Wan neer het een Christelijke vereeniging be treft moet hij er echter voor waken dat hij niet te veel over gaat hellen naar de mo derne richting in de gymnastiek. Dat dit gevaar voor „D. O. S." bestaat is reeds eenige malen gebleken. Het doel van de vereeniging is lichamelijke opvoeding. Dat moet geen lichaamscultuur worden. Tot ons genoegen gaf de uitvoering van gisteravond geen aanleiding om te vreezen dat „D. O. S." de keerde kant opgaat, wat haar oefe ningen betreft Wel bleek echter dat dit gevaar voor haar blijft bestaan en daar tegen willen we haar tenslotte toch even waarschuwen. Overigens: we hebben niets dan lof voor deze jubileum-uitvoering. De D. O. S.-leger- schareu hebben zich kranig geweerd. ZEND1NGSFEEST OP OUD-POELGEEST Vanwege de Vereeniging tot bevordering der Zendingszaak voor Leiden e.o. zal op Hemelvaartsdag a.s. des namiddags om 2 uur, op het landgoed Oud-Poelgeest, onder Oegstgeest, daartoe door de eigenaresse wel willend afgestaan, het 23ste Zendingsfeest worden gehouden. Als sprekers zullen optreden Ds. M. J. Punselie, Ned. Hen'. Pred. te Leiden, Zen deling F, J. F. van Hasselt yan Nieuw Guinea, Ds. W. A. B. ten Kate, Ned. Herv. Pred. te Wassenaar, Ds. W. Bouwman, Ger- Pred. te Leiden, Zendeling W. J. A. Zwaan van het Sangi- en Talaud-comité, Ds. J. de Wit, Ned. Herv. Pred. te Leidsehendam. De Leidsche Christelijke Harmonievereen. Directeur de heer H. van der Veld, zal haai medewerking verleenen. Om het spreekge stoelte zullen de noodige banken worden geplaatst, waardoor aan zeer velen een zit plaats kan worden geboden. Ook is er op het terrein gelegenheid voor het stallen van rijwielen, en oen cantine aanwezig. HET VERVOER VAN VEE ERVARINGEN UIT DE PRACTIJK. Uitgaande van den Bond van Politie ambtenaren in Nederland tot bescherming van dieren afd. Den Haag, hield gisteren avond do hoer J. A. van den Akker, inspec teur van het Vcevervoer te Utrecht in de thcT. iezaal van het Politiebureau alhier, een lezing over „Ervaringen uit de practijk van het vervoer van vee". Aanwezig waren, behalve verschrillende politieautoriteiten, de heer Mennes, dir. van den Markt- en Havendienst Spr. werd met een kort woord ingeleid door den heer W. W Kersten, inspecteur van politie te Den Haag en voorzitter van de Haagsche afdeeling van bovengenoemden Bond. waarna de heer de Stoppelaar met een enkel voord de beteekenis van dezen Bond voor de dierenbescherming uiteenzette Gewezen moet worden op de wettelijke mo gelijkheden, die er zijn om het dier te be schermen. De heer van den Akker merkte op. hoe de Inspectie ingesteld Is door de Vereeni ging tot bescherming van Dieren. Zij wordt in ons land voltrokken met behulp van drie inspecteurs, die ieder eenige provincies voor hun rekening hebben. Velen betuigden reeds hun instemming met deze controle. In het afgeloopcn jaar werden 1045 veemarkten geinspecteerd, gevolgd door verschillende veroordeelingen. Ook vonden speciale con troles plaats, zoo in den nacht bij de veer- pont te Zalt-Bommel. Iu het bijzonder bracht spr hulde aan den heer van Poel geest te Leiderdorp, door wiens werk de in spectie tot stand kwam. Aan de hand van een uitgebreide en interess.Vde reeks xcht- beelden. behandelde de heer van den Akker hierop het werk der Inspectie, waarin ge toond werden verkeerde en goede veewa gens. het nadeel van gemengde ladingen, onjuiste opstelling van het vee. de aller nieuwste veewagens, maatregelen ter bevor dering van de hygiëne, het voorkomen van verspreiding der besmettelijke veeziekten, het vervoer per spoor en per schip, diverse gevallen u-aarvoor bekeuring noodzakelijk was, afbeeldingen van wagens uit Engeland enz. Een en ander gaf een juüst overzicht van het vele, dat sinds de ingevoerde con trole reeds ten behoeve -der dieren tot stand is gekomen. In het bijzonder bleek hieruit dat bij den dienst in onze stad diverse practische toestellen voor het dierentrans port zijn uitgedacht, waarvoor den heer Mennes een compliment gebracht werd. Na een aangename gedachtenwasseling werd hierop den heer van den Akker voor zijn uiteenzetting dank gebracht, waar op sluiting volgde. PLANTSOEN-CONCERT Het concert, hedenavond to geven door de Muziekveroeniging „6 R. V. A." zal niet, zooals oorspronkelijk is opgegeven, beginnen om 8 uur maar reeds om half acht VIERHONDERD EN VIJFTIG KILOGRAM IJZER OP DE BEENEN Door het breken van een bout is gister middag de 39-jarige J. J. P. AL op het ter rein aan de Hollandsche Constructie-werk- plaatsen aan den Zoeterwoudsche weg on der een stuk plaatijzer, wegende 450 K.G. terecht gekomen. De ongelukkige brak beide bovenbeenen en is door den E. H. D. naar het Diaconessenhuis gebracht. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Maria M&rg-aretha <3 S r Drenth en C J v WtJk Pancras Saronlus Ge- rardus a P S G den Hollander en G Snoeker Jeanine Marie Louise d v J den Os en M E R Boveö Johannes Geiardus x v F G P *au den Bery en E Veen Johanna Cornelia d v W P v d Sleet en J Slootweg Jacobus z r C v d Burg en A M Fllppo Marinu» z v J Kieln en Chr M Holverda HUdegard Anna Maria d v J Bornheim en A Reuter OVERLEDEN: P van Uldon. man, 79 J. A J Brakel, wedr 89 J. J J Oordön. man 29 J. GEHUWD. P J Bakker en M M Janssen J W v d Kraan en E Th F Vlnkesteln J Kramp en A Chr Berkhout H Kukler en M Koppeschaar B Philippo en E Redel AM v Wouw en P J Zee B Kret en E Werk hoven H v Hengel en E GulaU ONDERTROUWD: GAF Eversttin 29 J. en P p Bik 29 J. G v Iterson 23 J. en J Chau- dron 21 J. Uit den Omtrek AARLANDERVEEN ONTSLAG GEVRAAGD De ho&r W. van Loon die sinds 1 Jan. 19(37 penningm. is van den Drooggemaakten Pol der Westzijde heeft per 1 Juli a.s- ontslag aangevraagd, Bulks in verband imet zijn leeftijd. ALPHEN AAN DEN RIJN BONNETJESDAG Ten bate van de afd. Alphen van het Centraal Genootschap voor Kinderherstel- lings- en Vacantiekolonies zal Zaterdag a.s. in onze gemeente een bonnetjesdag worden gehouden. PROTESTVERGADERING Onder leiding van den heer C. van Tol is in café De Boer te Rijnzaterwoude een protestvergadering gehouden naar aanlei ding van den slechten toestand van den Heerenweg, alsook aangaande de Tol onder Leimuiden Door den heer Van Tol werd het doel van deze vorgadering toegelicht, n.l. dat reeds veel over de toestand Heerenweg en Tol is gesproken, maar tot daden kwam het nimmer. Daarom heeft men gemeend deze vergadering te moeten beleggen. Een der aanwezigen had het beter gevon den als de KNAC en de ANWB met deze protestvergadering waren la kennis gesteld. Dit laatste werd van verschillende zijden tegengesproken. Besloten werd door middel van biljetten- verspreiding, weggebruikers en automobilis ten op to wekken mede te werken met deze actie en vooral bij te wonen de volgende vergadering op 19 Mei a.s. In het voorloopig bestuur werden geko zen de heeren C. van Tol, Jac. Biemond te Abbenes en P. Rodenburg, KOSTELOOZE INENTING Burgemeester en Wethouders van Alphen aan den Rijn maken bekend, dat op Woens dag 17 Mei de gelegenheid zal gijn openge steld voor kostelooze inenting en herinen ting, en wel: le. voor de ingezetenen van het dorp Aar- landerveen ton huize van den heer W. van der Wind, arts, des voormiddags 9 uur; 2e. voor de ingezetenen van de Lage Zijde en wel van de Oostzijde van de Aarbrug tot aan de grens van Zwammerdam, in het Raadhuis in de Raadhuisstraat, des namid dags 2 uur; 3e. voor de ingezetenen van de Lage Zijde en wel van de Westzijde van de Aarbrug met inbegrip van de Ridderbuurt tot aan de grensscheiding met Koudekerk en Wou- brugge, ten huize van den heer W. van Wer- meskerken, arts alhier, des namiddags 2 u.; 4e. voor de ingezetenen van de Hooge Zijde vanaf de grensscheiding met Zwam merdam met inbegrip van de buitenwijken tot aan de Hofbrug in het Huis der Gemeen te in de Julianastraat, des nam. 2 uur; 5c. voor de ingezetenen van de Hooge Zijde vanaf de Hofbrug tot aan de grens van Ha- zerswoude in het Huis der Gemeente in de Julianastraat, des voorm. 9 uur. LOOP DER BEVOLKING INGEKOMEN van: Kethel en Spaland, J Doelman en gezin; Leiden, H Wagenaar; Zoe- terwoude, M v Aalst en gezin; Hazerswoude, G Donker; Woubrugge, B v d Stoel; C I Boot echtgen. van H Bos, Leimuiden, A Buis; War- mond, D J v Gelder en echtgen.; Mijdrecht, M v Bemtnel; Woubrugge, N Verhagen; Horst (L.) W J M v d Heijden; Reeuwdk. J J Bo- goards; Stolwijk M T Blonk: Woubrugge. M v d Zwan; Vlaardinger Ambacht C A Holleman; Renkum TJ Hutsman: Gouda. P G Pannevts; Hazerswoude, N Hyneman: Ter Aar. J Hooge- nes, echtgen. van J de Roo|j; Amsterdam. J H Bal. VERTROKKEN naar: Soest. M J v d Linden; M Kroonen Delft, C VerbtJ: Amersfoort M van Vendeloo: Koudekerk. W M de Regt; Nieuwer Amstel. W v Oostende: 's-Gravenhage, J C v Staveren; B M van Engelen, echtgen. van A v Rön; Ter Aar J G Htlman, echtgen van M Ketl- zer; Lelden. G M Jansen, echtgen van C P van Fulpen; Wijk aan Zee en Duin, W C Wernlng, echtgen van C W v Hoogstraten; Lelden. D Roest en gezin- O Bogaards; Assen K v Veea; Bloemendaal, M van Berkel: Col tinsplaat A Bo gaarde; 's-Gravenhagc G WiJbenga: Wasse naar M J v Voorbergen; Jutphaas. D Edervecn en gezin Hazerswoude. J H de Koning; NoordwiJk. M van Veen; Zullen. C 8 Krulswflk en gezin: Ter Aar, R A J Mulders en gezin: T de Graaf: Hilversum. A J Oostrum en gezin: Bodegraven W Vergeer en gezin; Leiden W O den Hartog; Schiedam C F Willekens; Rotter dam. C BrtJnea en gezin. BOSKOOP TENTOONSTELLINGBEZÜEK. Woensdagmorgen vertrokken van hier vyf gfoote autobussen van de onderneming Trio met onderwijzend personeel en leerlingen der Rijikstuinbouwschool om de Primavera te Rotterdam te bezoeken. SLUITING ONTSPANNINGSGELEGENHEID In de Nutsbewaarschool aan de Kerkstraat heeft de officieele sluiting plaats gehad van de deze winter in Ons Huis gehouden ontspan ningsgelegenheid voor werkloozen. De opkomst was bijzonder goed te noemen. Als sprekers traden op de heeren P D Noest, L 't Hart en W Beekhuizen die onder meer hun dank uitspraken voor de ondervonden fi- nancieele en moreele steun. Een woord van bijzonder dank werd uitgesproken voor den heer D. C. van der Willik, sigarenhandelaar alhier, die gedurende den geheelen winter de werkloozen gratis van tabak, sigaren en si garetten heeft voorzien. Vervolgens werden eenige zang en muzieknummers ten beste gegeven, terwijl eenige versnaperingen wer den aangeboden. JEUGDIGE ZWERVER Door de politie te Rotterdam is daar zwer vende aangetroffen een minderjarige jongen uit deze gemeente. De knaap is vandaar op transport gesteld naar Gouda en vervolgens naar hier overgebracht alwaar hjj aan zijn ouders is teruggegeven. KATWIJK GEMEENTERAAD De raad dezer gemeente kwam gisteravond in openbare vergadering bijeen. Voorzitter was burgemeester Woldringh van der Hoop. Aanwezig alle leden. Allereerst was aan de orde mededeeling van ingekomen stukken, als eenige missi ven van Ged. Staten, houdende goedkeuring van genomen raadsbesluiten. De heer P. Guyt vraagt waarom er nog geen praeadvies is verschenen over het voorstel tot instelling van een contactcom missie voor tewerkstelling van de werkloo zen. De voorzitter zegt dat Bulks nog niet gereed is. Dan voorstel tot benoeming van leden van commissiën van Toezicht op de bewaar scholen. Aftredend zijn: voor Katwijk aan Zee mevr. Visscher-Verdam en voor Katwijk a, d. Rijn mevr. A. P. Meijer—Mulder, die beiden werden herkozen. Op voordracht van B. en W. worden be noemd voor het nazien van de gemeente rekening de heerea W. Kulk, T. Lodder en D. Meerburg. Voor gas-, water- en electr.bedrijf de hee ren H. Pari evl iet, J. v. d. Perk en A. v Rijn Voor grondbedrijf, vleeschkeurings- en schoolartsendienst de heeren D, Meerburg, D. v. Riessen en A. v. Rijn. Voorstel tot het in erfpacht uitgeven van grond. E ender erfpachters van „Lombok" W. v. Duyvenvoorde, is overleden; mitsdien stellen B en W. voor deze grond in erfpacht uit te geven aan de erven van v. Duyven- voorde tegen een erfpachtscanon van 8.75. Alclus wordt besloten. Voorstel inzake exploitatie van het Kam peerterrein. De Ver. voor Vreemdelingenver keer en de Middenstandsvereeniging hebben aan B. en W. het voorstel gedaan om ver andering te brengen in de wijne van exploi tatie opdat alle te Katwijk aan Zee geves tigde winkeliers in de gelegenheid worden gesteld hun waren rechtstreeks aan de kampeerders te leveren, wat tot gevolg zou hebben, dat al deze leveranciers tot het ter rein zouden moeten worden toegelaten. B. en W. meenen dat dit niet ia het belang is der goede orde en zedelijkheid en dat hiermede ook de kampeerders niet zullen zijn gediend. De heer Parlevliet vraagt wat de woorden „zedelijkheid" en „orde" met leverantie te maken heeft. De Voorzitter zegt, dat zulks een gebrui kelijke term is. De heer Parlevliet vindt het een ongepas te uitdrukking en zou het terrein willen verpachten. De heer Meerburg zegt, lang niet met alles in het praeadvies mee te kunnen gaan. En beter was als de dingen die vemwegen wor den, genoemd werden. B.v. de bekende 5 tot 15 pet. En wat heeft orde en zedelijkheid met levering te maken. Dr. Hueting zegt het met het gesprokene door den heer Meerburg geheel eens te zijn en vraagt waarom in het praeadvies gespro ken wordt van de winkeliers van Katwijk aan Zee en niet van Katwijk. Moet Katwijk aan den Rijn dus uitgeschakeld worden? Dr. Eikelenboom zegt. dat het een vreem de indruk maakt als men levert voor kam peerders en als deze vertrokken zijn men niets heeft te doen dan eenige procenten te deponeeren bij de terreinwachter. Voor ver- hoogen der kampeergelden is spr. bang. Dit zal mogelijk minder bezoek tengevolge heb ben. De heer v. Tongeren verklaart zich ook tegenstander van het praeadvies en zou voor gedurende een jaar een andere regeling ais proef -.villen invoeren. De voorzitter wijst er op, dat het Kam peerterrein een succes is geweest. Alleen de leveranciers zijn niet tevreden. Doch bij openbare verpachting heeft men over de leverantie toch ook niets te neggen. Spr. ver dedigt uitvoerig het praeadvies. Het voorstel van B. en W. komt na ein- delooze discussies in stemming en wordt aangenomen met 10 tegen 7 stemmen. Voor het praeadvies stemden de heeren: Velt- kamp, P. Guyt, H. Grimbergen, B v d Bent, D v Rissen, W Kulk, T Lodder, J Dubbel dam, A v Rijn, Dr. Eikelenbooom. Verschillende voorstellen tot verkoop en verhuring van land worden door den Raad Aangenomen. Voorstel tot het financieren van de uit gaven in verband met den bouw eener Kwakelhrug over den Rijn te Katwijk a. d Rijn ter vervanging van de afgebroken Kwakelbrug. Deze kosten, f 3000, komen ten laste der kapitaaldienst B. en W. stellen voor deze uitgave te verdeelen over 3 jaar waartegen bij den raad geen bezwaren blij ken te bestaan en waarom alzoo wordt be sloten. Mocht echter de goedkeuring van Ged. Staten verkregen kunnen worden dc aflossing over 5 jaar te verdeelen, dan zal zulks geschieden. Aangenomen wordt het voorstel tot hei pachten van een strandgedeelte in verband met de verlenging van den Zuid-Boulevard, welke verlenging met toestemming van ren Minister bij wijze van werkverschaffing zal kunnen worden uitgevoerd. Deze grond zal voor aankoop slechts f 10 kosten mits de voorwaarden worden nagekomen. Met hel Zeehospitium zal zeer waarschijnlijk een voor beide partijen bevredigende regeling kunnen worden getroffen. Met het oog op den huidigen stand der gemèentefinanciën. ligt het, in afwijking van de eerste plan nen, in de bedoeling om het werk in twee étappes te doen uitvoeren. Voor het a.s. badseizoen behoort volgens B. en W. de stukgeslagen afrit voor de J Tooropstraat te worden hersteld. Spoeds halve heeft reeds een aanbesteding plaats gehad met als laagste inschrijfsom f 1248. Bijkomende kosten pl.m. f 250. B. en W. stellen voor een crediet te verstrekken van f 1550 en de uitgaven te verdeelen over twee jaren. Dit voorste! wordt aangenomen. Voorstel tot het verlengen van de steun regeling voor werklooze arbeiders. Deze re geling loopt tot 31 Mei 1933 en waar vei» wacht mag worden dat deze hierna nog niet gemist kan worden stellen B. cn W. voor den duur daarvan te verlengen tot en met 31 Augustus a.s. De heer B. v. d. Bent vraagt voor tijde lijke aanstelling van een gehuwde ambte naar en bij gebleken geschiktheid, deze te laten voorgaan bij een ongehuwde. De voor zitter zegt, dat dit met dit voorstel niets te maken heeft. Het gaat thans om verlenging der steunregeling. De heer P. Guyt vraagt nog de medewerking van B. en W. om de kindertoeslag en zoo mogelijk de steun ver hoogd te krijgen, welke toezegging B. en W. gaarne geven. De rekening der gezondheidscommissie wordt vastgesteld iin ontvangst op f 1604.55, uitgave f 1577.92, batig saldo f 26.63. Als gevolg van een adres van B. Vis e. a. en daarop gevoerde besprekingen, stellen B. en W. thans voor de verordening op de zeebaden te wijzigen in dien zin, dat het voortaan geoorloofd zal zijn zich te ontklee- den in een gesloten badtent op het strand gedeelte, gelegen tusschen de N. Oostzijde van de W. Beukelsz.straat en 150 M. ten Z. Westen van den Vuurtoren, of zich om te gaan baden, gehuld in een jas of mantel, op genoemd gedeelte te bevinden. Wordi z. h. st. aangenomen. B. en W. stellen vervolgens voor aan de weduwe van den overleden agent van politie C. A. Schaap drie maanden salaris uit te keeren. De Voorzitter zegt dat het voorstel eigenlijk tot bedoeling heeft de wed. Schaap bij het pensioen voor gedurende drie maan den zooveel toeslag te geven dat het pen sioen voor drie maanden even hoog is als oe drie maanden salaris zouden zijn. Goedgekeurd Bij het punt wijziging der begroot in g spreekt de heer Meerburg zijn teleurstelling uit over de uitgaven in deze posten ge noemd, en wel voornamelijk over de exploi tatie van het gemeentehuis. Dat deze posten te laag waren is vroeger al meer gezegd. Toen werd geantwoord dat de posten onge veer juist zouden blijken te zijn. Thans moet f 1950 gevraagd worden voor drie maanden dat het gebouw in gebruik is. Ook over een uitgave voor de o. 1. school is spr. niet te spreken. Hierdoor kan de exploitatie van alle bijzondere scholen opgevoerd worden hetgeen niet f 200 doch dan f 6000 zal kos ten. Spr. vraagt stemming over deze post. Nadat de voorzitter uitvoerig geantwoord heeft op hetgeen de heer Meerburg naar vo ren heeft gebracht, komt zijn voorstel in stemming en wordt verworpen met 511 st. Vóór de heeren Meerburg, Guyt, M. v. d. Bent, Eikelboom en Dr. Hueting. Rondvraag. In antwoord op een in de vorige vergade ring gedane vraag door de heer Kulk, ant woordt de voorzitter, dat tegen het overtol lige water in de Romeinenstraat maatrege len zullen worden genomen. Vraag B. v. Bent over vuil, neergeworpen in de Duin straat: bij onderzoek is dit niet juist geble- ken. De heer B. v. d. Bent zegt zich vermoe delijk verkeerd uitgedrukt te hebben, 't Was de Schoolstraat. De heer v. Tingeren vraagt thans, of het toelaatbaar is dat Zondags met ijs gevent wordt in de Voorstraat. De Voor zitter zegt dat het strand publiek terrein is, hetzelfde geldt voor de openbare straat en ijs is, wat de verkoop betreft, aan de wet ont trokken. Ook een nieuwe verordening zou niets uitwerken. In meerdere plaatsen is zulks al bewezen. B. en W. zijn van het zelfde gevoelen als de heer van Tongeren, doch er is niets tegen te doen. De heer Meerburg wijst er op dat z.i. de nieuwe straatweg onvoldoende wordt be werkt. Het z.g. inwateren is onvoldoende. Zal de aandacht hebben van B. en W. De heer Guyt vraagt meer spoed bij de bestra ting. Vooral ten opzichte der kerkgangers is meer spoed gewenscht. De heer v. d. Zwan wijst ook op den langen duur van sommige afsluitingen, met name de Sluis- weg. Dr. Hueting wijst er op dat het gebouw der N.Z.H.T.M. te Katwijk a. d. Rijn te koop staat en wil er de aandacht al vast op ves tigen omdat later, indien het in andere han den mocht overgaan, op een andere wijze in een wachtgelegenheid voorzien, doch dan is uitzien noodzakelijk. Hierna sluiting der vergadering met ge bed. KATWIJK AAN DEN RIJN ONVEILIG DUINTERREIN Het terrein der Rijksschietibaan zal we gens het schieten met scherp onveilig zijn: Maandag van 9 u. vm. tot 2 u. nm-; Dinsdag en Woensdag van 9 tot 2 en des avonds van 6 tot 8; Donderdag van 9 tot 2; Vrijdag van 9 tot 2 en des avonds van 6 tot 8; Zaterdag van 1 u- nm. tot 8 u. nm. Het terrein is dan pas veilig, wanneer de roode vlaggen zijn ingehaald KATWIJK AAN ZEE CRISIS-COMITE-KATWIJK Ingekomen van 10 Maart tot 10 Mei 1933: J H V 10, Wed A T 1, Wed- J D 1, P H C 2,50, Dames O 2,50, DM/10, W II ƒ2,50, Ds. V. ƒ2,50. Mevr W ƒ1, l. P 2,50, M B ƒ2,50, W v V ƒ1, D C ƒ5, C M ƒ5, Mevr v W ƒ2, Dr Z ƒ2,50, Pers. Waterl. ƒ24,70, Mr Dr Ir H Tr. ƒ10, Dr R Z ƒ2,50, W v V 1, Mevr v W 3, C M 2,50, Bazar Meisjes Padv- ƒ5, Zangverg. „Excelsior" ƒ112,93, Maand, bijdr- geïnd per post ƒ36,42, Dr. Z ƒ2,50. Het Comité deelt mede, dat de laatste uit deel ing van levensmiddelen-bonnen voor het loopende seizoen zal plaats hebben op 12 Mei as.- REIZEND DRANKWEER MUSEUM A.s. Vrijdag oal het materieel van het Reizend Drankweer Museum ter bezichti ging worden gesteiM in de Gemeentezaal en zal de propagandafilm „Je geld en je leven" worden vertoond 's Middags van 2—4 en 4.30 en 6.30 voor kinderen, om 8 u. vooi volwassenen- FIETS GESTOLEN Toen de heer H. H. uit de Tramstraat even zijn rijwiel tegen het perceel van de Fa. v- T- aldaar had geplaatst, kwam hij (Hater tot de ontdekking dat het verdwenen was. KOUDEKERK BEVOLKING. Ingekomen van Utrecht, Gerhard A Smidt en gezin; van Alphen aan den Rijn, Dirk Griffioem; van Hazerswoude, Willem van Vegten en gezin; van Wageningen, Hendri- kus Radewijk; van Alphen aan den Rijn, Frans Ph. Koelewijn; idem Willem M. de Regt; van Hazerswoude, Klazina W. Groen. Vertrokken naar Brakel, Aartje J. Schreu- der; naar Monster, Anton M. van Wijngaar den; naar Leiden, Albertus Ydo; naar Zoe- terwoude, Jannetje Spek; naar Utingeradeel Sibbe do Vries en gezin en Roelof Hoog- KOSTELOOZE INENTING. Donderdag 18 Mei a.s. des voormiddags te 2 uur zal aan de dokterswoning alhier de gelegenheid opengesteld worden voor koste looze inenting en herinenting. Men vergete vooral niet om trouwboekjes of geboortebewijzen mede te brengen. LEIDERDORP GEMEENTERAAD De Raad dezer gemeente vergaderde op 10 Mei 1933, des v.in. 10% u. Voorzitter: Burgemeester Brug. Alle leden aamvezög. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notu len worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter brengt ter tafel: 1. De rekening 1932 van het Wit-Gele Kruis te Zoetenvoude die bij de vorige raadsvergadering niet in orde bleek te zijn. In het jaar 1932 is een verlies van 30.92, zoodat thans B. en W. voorstellen een sub sidie van f 25 toe te kennen. Aldus met alg. st. besloten. 2. De rekening 1932 van de bewaarschool, welke sluit met een tekort van f 1054.75. B. en W. stellen voor f 400 subsidie te verleenen. Aldus besloten. 3. Een brief van Ged. St tengevolge van het goedgekeurde raadsbesluit tot het aan gaan eener geldleening groot f 43000. 4. Een brief van Ged. St. houdende verda ging der beslissing op het raadsbesluit tot grondoverdracht aan de Ned. Herv. Sohool- vereeniging. 5 Idem, tengeleide van het goedgekeurde raadsbesluit tot wijziging der begrooting '33. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Voorts stelt de voorzitter voor B. en W. een crediet toe te staan voor aankoop van nieuw meubilair voor de Raadszaal. Aldus met alg. stemmen besloten. De voorzitter stelt thans aan de orde de vaststelling van een nieuwe verordening voor den veldwaohter. De rijwieltoelage wordt op aanwijzing van het Departement van Bin nenlands che Zaken bepaald op f 30, terwijl het kleedinggeld voor den tegenwoordigen functionaris kan worden gehandhaafd op f 125. De verordening wordt met alg. st vast gesteld. Voorts worden op voorstel van B. en W. eenige wijzigingen aangebracht in de begroo tingen 1932 en 1933 en de betrekkelijke be sluiten vastgesteld. Daarna wordt met alg. st aangenomen het voorstel van B. en W. om de belooning van den geneesheer belast met de vaccinatie en doodschouw voor 1933 te verlagen tot f 50, in verband met de sterk verminderde werkzaam heden. Vervolgens wordt, op voorstel van B. en W. met alg. stemmen besloten aan het be stuur van de School met den Bijbel een voor schot te verleenen op de vergoeding voor 1933 groot f 3700. Daarna stellen B. en W. voor den Gemeen te-Opzichter een gratificatie toe te kennen van f 300 voor extra werkzaamheden voor de werkverschaffing op het grondbedrijf en steimverleening, dit bedrag maakt ongeveer 2 pet. uit van hetgeen voor werkverschaffing is uitgegeven. De heer Klaver is om principieele redenen tegen deze gratificatie, wanneer het trakte ment te laag is, dan moet dit verhoogd wor den De voorz. zegt dat we op het oogenblik in een overgangstijdperk zijn. Vroeger wa ren er weinig openbare werken en tegen woordig zeer vele. Er is nog geen peil te trekken, hoe de toestand Rich in dit opzicht zal ontwikkelen of het van blijvenden aard is of slechts voor tijdelijk. Wethouder Splinter zegt ten aanzien van het bezwaar van den heer Klaver, dat eigen lijk met gratificatie bedoeld wordt een be looning voor extra werkzaamheden. In dit geval heeft de heer Klaver geen bezwaar meer, zoodat met alg. st. het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Vervolgens is aan de orde het voorstel van B en W. tot grondverkoop aan gebr. A. en N. Mol en wel 1057.M2 a f 5-500, gelegen langs den Hoogmadescheweg en 7901/2 M2 a f 6 gelegen langs de Kastanjelaan cn Iepen- laan. van dezen laats ten grond is 289,8 M2. bestemd voor N. Mol, zijnde voor een bedrag van 105,6.50. Op het eerste terrein mogen vijf woningen en op het tweede terrein vier woningen geplaatst worden. Met alg. st. wordt hiertoe besloten. Bij de rondvraag vraagt de heer Klaver wijziging van het reglement van orde ten opziohte van commissies tot nazien der reke ning en begrooting. De heer de Haas zegt dat daarover .-eeds eerder werd gesproken. De Voorzitter zal deze zaak bespreken in de vergadering van B. en W. Niemand meer het woord verlangend, 6luit de voorzitter de vergadering. LISSE COOP. BOERENLEENBANK. Woensdagavond werd in de Veilingzaal van H.B.G. de 26sto algemeene vergadering gehouden van de Coop. Boerenleenbank alhier. De matig bezochte vergadering werd door den heer G. Tromp geopend met een kort openingswoord, waarna tot behandeling der agenda werd overgegaan. Allereerst werden de notulen gelezen en vastgesteld. De heer J. C. Zaneveld, kassier der Boe renleenbank, verslag uitbrengende, gaf in een keurig gestyleerd verslag een overzicht van het verloop der Bankzaken. Er werd in 1932 pl.m. f 150.000 meer te rugbetaald dan ontvangen en dientengevol ge daalde het eindsaldo met een zelfde be drag. Toch bleef dit saldo nog pl.m. f 500.000 boven het millioen. Wat ons dit zegt? Dat het vertrouwen in onze Bankinstelling niet minst is geschokt. Voor zoover we kunnen nagaan zijin geen gelden teruggenomen uit wantrouwen; in tegendeel, in 1932 zijn nog 80 nieuwe spaar ders ingeschreven. Het is voor Bestuur en Raad van Toezicht zeker een aangename gewaarwording dat het vertrouwen onge schokt bleef en dat maakt haar de moeilij ke bestuurstaak gemakkelijk. Wat de voorschotten betreft, ook hier is teruggang te bespeuren. Oorzaak daarvan is dat in' 1932 slechts een gering bedrag aan nieuwe voorschotten werd gegeven, nog geen f 10.000. Het spreekt van zelf dat het Bestuur en de Raad van Toezicht bij het verleenen van voorschotten de hoogst mo gelijke voorzichtigheid moet in acht nemen. Een gunstig teeken is voorzeker dat het to taal der voorschotten met pLm. f 30.000 is vernvnderd. Bezien we nu de rekening met de Centra le Bank, dan verdient het de aandacht dat, waar het boekjaar begon met een schuld bij de Centrale van pl.m. f 172.000, het einde een tegoed opleverde van pl.ru. f 33.000. De rekening met de leden leverde een ver mindering op, waaraan natuurlijk de bloem- boller.handel niet vreemd is. Niettemin ver minderde de schuld der leden met bijna f 300.000. Al is er dan ook een- grooten teruggang in den omzet, niettemin blijkt duidelijk dat we er nog allerminst ongunstig voorstaan. De winst- en verliesrekening leverde een verrassing op en wel deze, dat de winst over 't afgeloopen boekjaar bedroeg bijna f 19.000, dus nog ongeveer f 1000 meer dan in het jubiieumjaar. Natuurlijk kan een dergelijk winstcijfe geen stand houden. De nog steeds terugloo- pende omzet zal ook hierop zijn invloed wel doen gelden. Bij behandeling van 't punt der agenda ,3cstemming winst" zal u door het be stuur bet voorstel worden1 gedaan om die winst als volgt te bestemmen: Extra afschrijving van gebouwen f 3113,42, extra afschrijving meubilair f 691,30, reser vefonds f 15.026.01. Het reserve stijgt dan tot rond f 130.000. VERKIEZINGEN. Bij acclamatie werd de heer 1. Rotteveel als lid van den Raad van Toezicht en de heer D. Guldemond als lid van het bestuur herkozen. De heer Guldemond, aanwezig, nam zijn herbenoeming aan. Van de rondvraag werd geen gebruik ge maakt, waarna de vergadering gesloten wertk BINNENBRAND. Woensdagmiddag ontstond brand in de woning van den goudsmid v. d. E. De brand werd veroorzaakt doordat het gordijn door het spelen der kinderen in' aanraking kwam met een electrisch kacheltje. Door het per soneel van de Prot Coöp. werd de brand opgemerkt De brandweer was binnen en kele oogenbli'kken ter plaatse aanwezig, doch behoefde geen dienst te verrichten, doordat het vuur inmiddels met emmers water gedoofd kon worden. In de kamer werd brandschade veroorzaakt. Door tijdig ingrijpen1 kon een ernstige brandschade worden voorkomen. AANRIJDING. Woensdagmiddag had nahij „De Heul" op de Kanaalstraat een aanrijding plaats. Een meisje, v. R„ wilde de straat oversteken, doch werd daarbij aangereden door den wielrijder D. Het meisje werd opgenomen en binnengedragen bij v. Z., alwaar zij in huis is. Geneeskundige hulp werd gevraagd en was spoedig aanwezig. Naar wij zoo juist vernemen is de toestand bevredigend. OEGSTGEEST OEGSTGEESTER ZWEMINRICHTING „POELMEER" Woensdagmiddag kreeg de pers gelegen heid de nieuwe Zweminrichting „PoeClmeex'" te beeichtigen, waarvan de officieele open ning Zaterdag a.s. zal plaats hebben. Het geheel maakt een prettige en solide indruk- Het zwemterrein is verdeeld in een dames- en heerenafdeeling, terwijl elke af deeling een diep en een ondiep bassin bevat. De afscheiding tusschen dames- en he eren- bad kan gemakkelijk verwijderd worden met het oog op de uren, dat het bad ge mengd is voor de leden der Zweminrichting. De totale oppervlakte van het zwemwater is 75 x 40 M. Rondom het heerembad zijn 56 kleedkamertjes aangebracht, rondom het damesbad 39. Voorts behoort bij elk bad een lokaal waar ongeveer 50 kinderen zich kunnen uit- en aankleeden. Boven de diepe bassins is een springin- ridhting met veerende plank aangebracht voor de liefhebbers van een „duikje" Een pompinrichting brengt gefiltreerd water aan voor doorspoeling der toiletten en voor aan voer der douches. Het afspoelwater wordt door een aparte rioleering afgevoerd. Voorts lijkt ons, dat op afdoende wijze tegen ver vuiling van buitenwater en tegen binnen dringen van ratten is gezorgd door beton en rasterwerk. Toiletten en kleedkamertjes voldoen aan de hoogste eischen der hygiëne en het geheel lokt zeer zeker alle liefheb bers en liefhebsters der zweimsport tot een bezoek uit. Voor automobielen is een par keerterrein ingericht, voor rijwielen is een ruime loods gebouwd. De Oegstgeester Zwemvereeniging „Poelmeer" heeft hier iets geleverd dat aan de hoogste eischen vol doet We wenschen haar in het komende seizoen veol succes en een druk bezoek. RIJNSBURG RIJNSBURGSCHE BOYS De voetbalvereen. „Rijnsburgsche Boys", hield haar jaarvergadering in het gebouw ..Centraal", alhier. Na opening der vergadering door den voorzitter, den heer C. Heemskerk met een hartelijk welkom tot de aanwezigen, gaf deze een kort overzicht over het afgeloopen jaar. Spr- haalde hierbij aan de prestaties der verschillende elftallen, de onderlinge verstandhouding die zeer te roemen was en het ongeluk, den heer Kralt bij het voetbal len overkomen. Hierna kreeg de secretaris-penningme'ester ter. den heer N. Ouwersloot, gelegenheid de notulen der vorige vergadering voor te le zen en V "t jaarverslag uit te brengen. Uit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6