DONDERDAG 11 MEI 1933 Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Willige Langerak (toez.), cand. Th. G. Vollebregt te Delft. Te Wan- neperveen, cand. E. Postma te Heerlen. CHR. GEREP. KERK Bedankt: Voor Enschedé, H. Hoogen- doorn te Zierikzee. Ds. B. ALKEMA De „Soester Kerkbode" is ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van Ds. B. Alkema, predikant der Geref. Kerk te Soest, met jubileum-nummer verschenen, dat geopend wordt met een door zijn ambtgenoot Ds. S. Wouters geschreven levensoverzicht van ze Ds. Alkema". Daarna is opgenomen het „woord door zendeling Alkema gesproken de Groote Kerk te Rotterdam op 11 Mei 1893 na de ordening en inzegening". Verder vinden we hier interessante bijdragen, waarvan allereerst noemen die van de Excellenties Dr. H. Colijn en A. W. F. Idenburg; voort#? die handelen over den jubilaris in betrekking tot de Ned. Zendingsvereeniging, door oud-zende ling H. C. G. Ruttink; tot de midd. Koloniale Landbouwschool te Deventer, door Dr. H. H. Zeijlstra Fzn.; als docent aan de Indologische Faculteit der Rijksuniversiteit door T. J. Be- zemer; als predikant, door Ds. K. van dei Veen in „drieërlei typeering", door Dr. J. Hoek; als collega, door Ds. J. van der Meulen; in betrekking tot de Zendingsactie der Geref. Kerken in Gelderland en Utrecht, door Ds. J. Krüger; tot zijn catechisanten, door Hese. Corn. v. d. Flier; tot de Jeugdvereenigingen, door W. Kerkhoff; tot de Chr. Scholen te Soest, door Ds. E. Groeneveld; tot de onder wijzers aan die Scholen, door S. Fokkens; er tenslotte als politicus, door A. Endendijk; er als vriend door K. P. van Westen. Van A. W. KooleDekker is er nog een gedicht op den jubilaris. Deze lange reeks van bijdragen wordt door eenige mooie foto's afgewisseld. Hedenavond heeft in de Wilhelminakerk te Soest een gedachtenissamenkomst plaats. ALG. SYODALE COMMISSIE DER NED. HERV. KERK Tweede zitting. Na lezing van de notulen der vorige zitting brengt Ds. Van Paassen rapport uit over het onderzoek door de commissie ad hoe ingesteld voor het toezicht op de administratie van den Quaestor-Generaal. Met dank aan den rap porteur wordt besloten tot dechargeerinig. Gesproken wordt over de houding door de Prov. Besturen aan te nemen tegenover predikanten, die den dienst der Kerk ver laten wegens het overgaan tot een anderen staat des levens en dan verzoeken in het recht van emeriti gesteld te worden, het geen eens of meerdere malen zou kunnen geschieden. In behandeling komen de nog onafgedane voordrachten tot het verleenen van toelagen uit het Fonds voor Noodlijdende Kerken en Personen. Voor groote toelagen kan f 24.915 worden gevoteerd. De collecten voor dit Fonds brachten in het afigeloopen jaar ruim f 2300 minder op. Evenals vorige jaren schonk H. M. de Koningin weer f 2000 voor dit fonds. Aan de orde zijn vervolgens de aangele genheden van het Fonds der Ned. Herv. Kerk ter voorziening in de geestelijke be hoeften van haar Gemeenten, waar eiigen middelen ontbreken. Voor uitkeeringen uit dit fonds is f 5420 beschikbaar. Evenwel de aanvragen overtroffen verre dit bedrag, zoodat, als naar gewoonte, weer gesuppleerd zal worden uit de Generale Kas en wel tot een bedrag van f 3280. Volgt de behandeling van de aangelegen heden van het Fonds tot verbetering der schraalste predikantstractementen. Van het bestuur van het Fonds „Aanpakken" was bericht ingekomen, dat dit j)aar de uitkee- ring met f 2500 zou moeten verlaagd wor den en dus gebracht op f 30.000 wegens renteverlies. Daarbij komt, dat wegens ver mindering van de opbrengst van landerijen, door den crisistijd, uit de gemeenten, en ook door nieuwe aanvragen, een bedrag van f 1500 hooger dan vorige jaren aan toelagen werd aangevraagd. Gevolg hiervan is, dat nu uit de Generale Kas f 4000 meer zal moeten worden gesuppleerd, zullen de toelagen niet al te zeer verminderd behoe ven te worden. Tot vermindering meende de Syn. Commissie evenwel toch te moeten besluiten over de geheele linie, en wel al dus, dat het maximum van aanvulling der schraalste p re d i kantstraktementen wordt gebracht op f 2000 en het minimum op f 1725, zoodat de laagste predikantstracte menten tot dit bedrag worden aangevuld. Aldus zal aan de Alg. Synode worden voor gesteld. Wat betreft de aangelegenheden van de Algemeene Weduwen- en Weezenbeurs, de bijdragen brachten f 482 minder op, de ba ten en giften verminderden met f 4357.31, bedroegen nochtans totaal nog ruim f50.000. Aan 399 weduwen werd een uitfceering ge daan tegenover 381 weduwen in 't voor gaande jaar. De uitkeering kon evenwel toch blijven zooals die was n.L f 350. Nadat nog gesproken is over een vraag betreffende de toepassing van Art. 11, al. 3 van het Regl. op de Alg. Weduwen- en Weezenbeurs wordt de zitting tot den vol genden dag opgeheven. GEREF. KERKEN IN HEEST. VERBAND De Classis van Geref. Kerken in Hersteld Verband heeft in „Woudschoten", het gebouw der N.C.S.V. te Zeist, vergaderd. De crisis, aldus meldt het ons gezonden verslag, doet ook in dezen kring met vele kleine Gemeenten haar gevolgen voelen. Daarom moest veel tijd worden besteed aan bezuinigingsmaatregelen. Onder presidium van Ds. P. A. E. Sillevis Smitt werden naar aanleiding van een breed uitgewerkt en toegelicht voorstel der finan cieele deputaten, verschillende desbetreffende maatregelen genomen: classisvergaderingen en deputaatschappen moesten zoo zuinig moge lijk handelen. Een deputaatschap werd inge steld om samenwerking te bevorderen van de verschillende noodlijdende Gemeenten, teneinde den arbeid der predikanten en candidaten veel mogelijk ten goede te doen komen aan de gezamenlijke Kerken. In dit deputaatschap werden benoemd Ds. J. J. Bushes Jr., te Am sterdam en Ds. E. L. Smelik, te Rotterdam. Het emeritaatspensioen werd nader geregeld. Inzake den liederenbundel was men tc de uitgave; enkele zakelijke regelingen ten nog worden getroffen. De heer Baart, Theol. stud, te Amsterdam, kreeg toestemming tot het spreken stichtelijk woord. De volgende vergadering zal worden geroepen door de Kerk van Zandvoort in het najaar. DE EVANGELISCHE BOND. De groote „Evangelische Bond" in Duitsch- land (centraal bureau: Friedrich Wilhelmstr 2a te Berlijn W 35) houdt zijn algemeene vergadering dit jaar van 23 —26 Juni te G r e i f s w a 1 d., Het gezamenlijk thema voor de redevoeringen en verhandelingen dezer vier dagen is: „Het Protestantism het derde rijk". De Evangelische Bond heelt een aantal van de meest vooraanstaande the oiogen (Prof. Dr. Hans Koch te Kiel, Prof. Dr Schumann te Halle e.a.) hiervoor als spre kers verkregen en hoopt het congres te ma ken tot een „Kundgebung" tot een manifes tatie van de Protestantsche gedachte ten aanzien van de revolutie in Duitschlaud. groote kerkvergadering TE BATAVIA. TJit Batavia wordt door Aneta geseind In de stemmige koepelzaal van de Protestant sche Willemskerk verzamelden zich Woensdag morgen de afgevaardigden naar de „Groote Vergadering van 1933 van de Protestantsche Kerk in NetL-Indië". Deze vergadering werd reglementair geopend door den Voorzitter vj het Kerkbestuur. Europeesche en Inheemsche afgevaardigden van West-, Midden- en Oost-Java, Sumatra, Celebes en Timor waren aanwezig. De opening vond zonder eenig ceremonieel plaats. Nadat de algemeen secretaris, de heer P. J. Gerke (die den door ziekte verhinderden Gouverneur-Generaal vertegenwoordigde), met den directeur van het Departement van Onder wijs en Eeredienst, Prof. Dr. B. G. J. Schrieke, en den adjudant van den Gouverneur Generaal, den luitenant ter zee 2e kl. H. M. van Bemme- len had plaats genomen in de Landvoogdelij ke kerkbank, waarbij alle 45 afgevaardigden zich van hun zetels hadden verheven, sprak Voorzitter, de heer Dr. N. A. C. Slotemaker de Bruine, de openingsrede uit, waarin historisch overzicht was verwerkt en ee vendige beschrijving van de belangrijkste fei ten werd gegeven, terwijl daarin tevens het hoofddoel dezer historische bijeenkomst werd geschetst. De agenda omvat voorts: bespreking van de kostenverdeeling, principieele kerkelijke vraagstukken, opstelling van de punten van een programme dat aan de Kerk ter ove ging zal worden aangeboden, de financieele toeetand van de Kerk en verkiezing van euw Kerkbestuur. Na het uitspreken van de openingsrede lieten de vertegenwoordigers van den Gou- eur-Generaal en het Departement Onderwijs en Eeredienst de koepelzaal, eitge- door Ds. Slotemaker de Bruine en W. J. J. Jenny, resp. voorzitter en secretaris an het Kerkbestuur. emeritaat. Ds. L. Baas, predikant der Christelijk Geref. Kerk te Werkendam, werd op zijn ver zoek door de Classis Dordrecht emeritaat verleend. Baas, die bijna 54 jaar oud is, werd op 32 jarigen leeftijd predikant bij de Chr. Geref Kerk van Apeldoorn, 26 Nov. 1911. In 1916 nam hp een beroep naar Lutten a. d. Oedems vaart en De Krim aan, in 1922 vertrok hp iar De Teuge en sinds 16 Febr. 1930 is hp in de Gemeente van Werkendam verbonden, THEOLOGENCONFEERNTIE Vanwege de N.C.S.V. wordt van 1114 September as. de Practische Theologenconfe rentie op „Woudschoten" te Zeist gehou den. Het programma beproeft weer aan te sluiten bp het practische domineeewerk en de eischen van het oogenblik. Het luidt als volgt: Maandag 11 September av. Opening door den Voorz., Dr. M. J. A. de Vrijer. „De do minee en zpn wereld" door Prof. Dr. W. J. Aalders. Dinsdag 12 Sept. v.m. „Welke leiding geven de christelijke kerken inzake de sexueele mo raal?" door Dr. M. C. Slotemaker de Bruine. Av.: „Wat merkt de dominéé van de sexueeie vragen in zpn pastorale werk?" door Dr. J. C. Roose. Woensdag 13 Sep. v.m. „Wat moet de hou ding zijn van de dominéé in de nieuwe poli- tiek-nationale opleving?" door Dr. R. B. Evenhuis. Av.: „Blijvende geestdrift in' het ambtelijk werk", door Dr. M. j. A. de Vrper. Sluiting. HET OUDERLINGENAMBT Te Den Haag heeft gistenavoad de 25ste Ouderlingenconferentie in de Classis Den Haag der Geref. Kerken plaats gehad. Ds. G. O. Donner, van Scheveningen, refereerde over: „Het dienend en regeerend element in het Ouderlingenambt". Naar aanleiding van de laatste woorden van den apostel Paulus in Efeze 1 stelde spr. zijn uitgangspunt in het onderscheid tus- schen de verhouding van Christus als Hoofd der wereld en Hoofd der gemeente. In tegen stelling met de wereld, is er tusschen Chris tus en Zijn gemeente een organische een heid. Hier rijst de vraag: hoe is in dit alles de verhouding van regeeren en dienen ten opzichte van Christus. Daartoe moet bedacht worden, dat men het woord „dienen" kan nemen in tweeërlei zin: het kan de betee- kennis hebben van zijn krachten wijden aan", het kan ook de beteekenis hebben van „onderworpen zijn aan". Nu draagt het re geeren van Christus een dienend karakter niet in dien zin, als zou Christus zijn ge meente onderworpen zijn, maar wel, dat Hij Zichzelf gegeven heeft en nog geeft voor do Zijnen. Waar Christus een zondaar gaat regeeren door Zijn Woord en Geest, brengt Hij dien zondaar tot de ware vrijheid en de hoogste zaligheid en bewijst hem den hoogsten dienst. Waar echter het regeeren van Christus rer zijn gemeente geschiedt in ambtelijken weg, brengt dit alles voor de ouderlingen mee, dat zij eenerzijds hebben te regeeren en anderzijds te dienen. Ten opzichte van Christus zijn ze dienend werkzaam in de zen zin, dat ze aan Zijn Woord onderworpen zijn en niet anders dan dat Woord hebben te brengen. Zoo Christus in Zijn Woord die nend, regeeren zij de gemeente, maar in dat regeeren dienen gij ook de gemeente in den anderen zin van het woord, dat ze zich met hun gaven en krachten aan de gemeente ge ven. Nooit zijn ze echter dienstknechten van de gemeente als zouden ze aan de gemeente onderworpen zijn. Omdat nu ook de geloovi- gen menigmaal met den naam van dienst knechten genoemd worden, rijst tenslotte nog de vraag, hoe de verhouding tusschen het ambt aller geloovigen en het ambt der ouderlingen gedacht moet worden. Hier is geen tegenstelling indien èn de gemeente èn de ouderlingen slechts hun roeping yer- staan om het Woord Gods tot heerschappij te brengen. Waar het om het Woord Gods gaat, zal de ouderling, die wèl regeert en alzoo wèl dient, van de zijde der gemeente de hoogste achting genieten. Met verschillende opmerkingen in verband met dit alles, met het oog op de practïjk, be sloot spr. zijn referaat. KERKVOOGDIJEN IN DE NED. HERV. KERK Zooals wij reeds meldden, werd Dinsdag gisteren te Zwolle in de Buitemsocië- teit de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging van Kerk voogdijen in de Ned. Herv. Kerk. Vijf en zestig Kerkvoogden waren verte genwoord igcl De Voorzitter, de heer J. A. Bakker, uit Menaldum, opende Dinsdag de vergadering en heette de aanwezigen hartelijk welkom In het bijzonder riep hij liet welkom toe aan den heer J. BarteLs, Wethouder der ge meente Zwolle; Ds. L. S, van der Zwet, van Almelo, aanwezig namens de Synode; ver tegenwoordigers van het Prov. College van Toezicht Ouderlingen, Diakenen, Raad van Beheer, e. a. De Voorzitter hield een openingsrede on der het motto: „Voorwaarts, vooral nu". Spr. ivees op de moeilijke tijden, op de maten- ecle en geestelijke crisis, die ook op deze Vereeniging hun invloed uitoefende. Doch juist in dezem tijd is het noodig, dat wij in stijgende lijn. voorwaarts gaan. Sprekend over het werk in het afgeloopen jaar verricht, zei Spr., dat het Hoofdbe stuur zeer teleurgesteld was, dat zijn po ging om de Synode van de noodzakelijkheid te overtuigen, dat er een Kerkelijk Crisis- comité gesticht werd om in den geestelijken en materieelen nood bij te springen, niet geslaagd was. Ook met den Bond van Pre dikanten heeft men in dit opzicht geen contact kunnen vinden. Andere dingen zijn eohter wel bereikt, aldus Spr., en een be langrijke stap is de oprichting van een arbitrage-commissie, die de conflicten in de verschillende plaatsen oplost. Sprekend over de predikantensalarisregeling, zei Spr., dat ook de salarissen van de predikanten niet buiten de algemeene daling gehouden zullen kunnen worden, doch voorop moet staan de offervaardigheid van de Gemeen te. Ook ontwikkelt Spr. hoe Kerkvoogdijen bezuiniging ter hand kunnen nemen en wijst o.-a. op het aansluiten bij de storm- en brandschadeverzekering. Vervolgens ontwikkelde Sipr. een werkpro gram. Vertegenwoordiging in de Synode blijft een gerechtvaardigde wensch. Het pachtvraagstuk vraagt nog oplossing. Ver sterking van de organisatie is in deze tijden hard noodig. Een verzoek zal aan de Syno de. van 1933 gericht worden om de predi kantensalarissen boven de f 2500 met 10 pet. te verlagen. Verder zal er o.a. een geschrift samengesteld worden, dat een leiddraad zal vormen voor de Kerkvoogdij om op te wekken tot grooter offervaardigheid, terwijl er ook een geschrift zal samengesteld wor den om de jonge lidmaten tot grooter be langstelling te brengen. Na nog verschillende punten aangeroerd te hebben, sloot Spr. zijn inleidend woord van opwekking om de organisatie te ver stoken en het Hoofdbestuur te steunen. Vervolgens kwam aan de orde de verkie zing van twee leden van het Hoofdbestuur wegens 'periodieke aftreding van Jhr. Ir. W. Laman Trip en Mr. G. Vixseboxe. Beide heeren werden herkozen. Het jaarverslag van den secretaris, Mr. A. de Jong, meldde een vooruitgang van 24 leden, zoodat het ledenaantal thans 600 be draagt. De rekening en verantwoording van den penningmeester gaf aanleiding tot belang rijke discussie. Hierna werden de referaten van Ds. Mr. C J. Bartels en Mr. G. Vixesboxse gehouden, waarvan wij Dinsdag reeds verslag gaven. Na afloop der vergadering w rden de aan wezigen ten Stadhuize door het Gemeente bestuur van Zwolle ontvangen. In de Buitensociëteit werd een gemeen- schaippeli'ke maaltijd gehouden. Des avonds maakten de deelnemers een autotocht naar Hatte'm, waar de oude Ned. Hervormde Kerk werd bezichtigd. De aan wezigen werden hier aangenaam verrast door een concert van den heer Jan Zwart op het pas vernieuwde orgel in die kerk. Ds. Israëls, uit Hattem, deelde den bezoe kers verschillende bijzonderheden omtrent het gebouw mede. Bij de aankomst te Hattem werden eenige liederen op ihet carillon gespeeld. De thee werd 's avonds aangeboden te Zwolle in hotel Geitenbeek door de Kerk voogdij van Zwolle en de Prov. Afdeeling vtan Overijssel. De vergadering van gisteren stond even eens onder leiding van den Voorzitter, den heer J. A. Bakker. De referaten van Mr. A. de Jong en Ds. H. N. IJsbrandy leverden een geanimeerde gedachtenwisseling op. l een gemeenschapppelijken koffiemaal tijd werden nog eenige huishoudelijke za ken afgedaan. Besloten werd de volgende algemeene vergadering te Den Haag te houden. Ds. IJsbrandy, uit Grouw, sloot met dank zegging. EEN LUTHER-GEDENKDAG. Het Lutherdcxm wil den lOen November ran dit jaar gedenken, dat het dan 450 jaar geleden is, dat Luther geboren werd. De Lutherstad Eisleben, welke elk jaar den lOen November gedenkt, maakt er dit jaar een feestweek van en verlegt deze met het oog op het reisverkeer naar Augustus (20—27 Aug.). Het Eisleber programma noemt: Een groote historische optocht, een I.utherfeestspel, een openluchtvoorstelling, een Luthertentoonstelling, kerkconcerten, een feestvergadering van den Evangelischen Bond, enz. De rijkskanselier Adolf Hitler en andere Ministers hebben hun verschij nen te Eisleben in deze feestweek toege zegd. In dit verband zal de feestweek mede tot een demonstratie van Luthersch reli gieus en kerkelijk herleven worden, gelijk dit onder de nationale regeering thans aan den dag treedt. KERKGEBOUWEN Te Aalsmeer hebben de colleges der Ned. Hervormde Gemeente het besluit geno om van het plan tot bouwen van een nieuwe kerk in Aalsmeer-Oost voorloopig af :ien. In de dringende behoefte, welke in oostelijk deel der gemeente bestaat aan kerkgebouw, zal nu voorzien worden door den bouw van een hulpkerk. In de gemeente Schoonhoven is een gebouw aangekocht, dat ruimte biedt aan ongeveer 600 kerkgangers. Dit gebouw zal overgebracht worden naar het terrein aan den Oosteinderweg, dat inder- "jd voor kerkbouw is aangekocht. JODEN EN ANTI-SEMITISME In verband met het feit, dat Nederlandsche Joden op minder toelaatbare wijze protestee- tegen het Duiteche anti-semitisme, heo- ben de opperrabbijnen van Amsterdam en Rotterdlam een vermaning uitgesproken daarvan af te zien en daaraan niet mee te SADHOE SOENDAR SINGH. Du Indische autoriteiten nemen thans aan - en de Britsch-Indische pers brengt hier van de officieele verklaring dat de Sadhoe Soendar Singh niet meer in leven is. Men weet, dat hij in 1929 naar Tibet ver trok om daar te evangcliseercn. De Sadhoe ■6 uit een der aanzienlijkste Sikhs-families gesproten, doch voor het Christendom ge wonnen, verliet hij de zijL ,n en wijdde zijn leven, gekleed in het gewaad der Boeddhis tische monniken (sadhoe) aan het prediken van het Christendom. Voor zijn vertrek naar Tibet, waar hij nergens steun te wachten had. nam hij geen enkele voorzrrg. Hoe hij evangelisatie. In Beigië. In „de Open Poort" maandblad voor den Evangelisatie-arbeid in België, onder redac tie van Ds. A. Lauwers en Ds. B. W. Ganze- voort, is het volgende te lezen: Denderleeuw. Wij hebben een catechi satie voor volwassenen. Vier gewezen Room- schen: drie mannen en één vrouw, wonen die catechisatie bij en zullen D.V. binnen enkele maanden belijdenis des geloofs afleggen. Eén man en twee vrouwen ontvangen dat voorbe reidend onderricht aan huis, daar zij niet zoo gemakkelijk die catechisatie die des Zaterdags avonds plaats heeft, kunnen bijwonen. We hebben gegronde redenen om te verwachten, dat nog drie andere volwassenen zich by dat zevental zullen aansluiten. De gewone catechisatie, die den Zondag ochtend. na de samenkomst, plaats heeft, wordt door zeven jongens en drie meisjes alle gewezen Koomschen gevolgd. Het zijn jongelui van vijftien tot negentien jaar oudBovendien is er een beginnelingen catechisatie, die door livie jongens en drie meisjes wordt bijgewoond. Geve de Heere ons een „School met den Bijbel"! Dat wordt uitbreiding van onzen kring en meer innerlijke wasdom. Ninove. Hoewel wij hier pas sedert November 1931 met den Evangelisatie-arbeid zijn begonnen, hebben toch reeds enkele vol wassf-.nen den wensch te kennen gegeven, Delydenis des geloofs te willen afleggen. Ook hier mochten wy dus met catechetisch onder wijs beginnen. Vier volwassenen sn drie jonge inenschen nemen er aan deel. Schoolnieuws. PROF. G. WISSE. Naar wij vernemen, heeft Prof. G. Wisse te Apeldoorn, hoogleeraar aan de Theol. 'School der Chr. Geref. Kerk, het voorneme dezer dagen een reis naar Indië te maken. TECHN. HOOGESCHOOL TE DELFT De heer C. van.D y k, amanuensis bij de afdeeling Mijnbouwkunde, heeft gister onder vele blijken van belangstelling den dag her dacht waarop hij 25 jaar geleden bij deze instelling van Hooger Onderwijs in dienst trad. In de fraai versierde groote vergader zaal van het Instituut voor Mijnbouwkunde werd de jubilaris op hartelijke wijze gehuldigd GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM De heer F. G. Waller heeft ten behoeve van het museum van het Geologisch Instituut dezer Universiteit ten geschenke aangeboden ziyn verzameling edelgesteenten, gedeeltelijk geslepen, gedeeltelijk in kristalvorm en geoeel telyk amorph, bestaande uit 485 nummers, der voorwaarde, dat de gesteenten, als zameling siersteenen bij elkaar blijven. jMet waardeering hebben B. en W., evenals curatoren der Universiteit, van deze schen king, welke volgens Prof. Dr. H. A. Brou wer, directeur van bovengenoemd instituut, van groote waarde voor zijn museum zal zijn, kennis genomen. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Groote Lindt (gem. Zwyndrecht, Chr. Nat. School, hoofd J. Turkstra), mej. N. Delleman te Den Bosch. Voor tijdelijk. Terschuur (by Voorthuizen, Herv. Sch hoofd H. Goverts), G. J. Kraan te Veenen- daal. Onderdendam (Geref. School, hoofd H. Geert se ma), D. Bouwman te Eenrum. Voor tydelyk. M. REENSMA t Te Amsterdam is, naar de „Stand." meldt, aan de gevolgen van een aanrijding overleden mej. M. Reinsma, hoofd van Koningin Wilhelminaschool te Djokjakarta. Maaike Reinsma, in wie, ook voor het Zen dingswerk, zooveel verloren is, mocht slechts 37 jaar oud worden. Zy stond aan het hoofd van de Chr. Holl.-Javaansche Meisjes-School te Djokja. In den zomer van 1731 ging zij met 3 jaar studieverlof naar Nederland. Zy wilde zich verder in de Paedagogiek bekwamen. Met sober te leven, had zij zich in staat ge uit eigen middelen deze stadie te bekostigen. Vol geestdrift werd begonnen. Zy was een der meest belovende leerlingen van Prof. Wa terink. Spoedig zou zij haar examen doen >or Paedagogiek M.O. akte A. Helaas, het heeft niet zoo mogen zyn. De vorige week Dinsdag werd zij te Amsterdam door een bakfiets aangereden. Aanvankelijk scheen het ongeval nogal goed afgeloopen te zijn. Donderdag bleek echter, dat een in wendige kwetsing ernstig gevaar voor haar- leven deed ontstaan. Denzelfden nacht werd nog een operatie verricht. Het heeft niet mogen baten. Dinsdag is zij in vrede ontsla pen. Nu zal Vrijdag haar stoffelijk overschot te Bolsward ter aarde besteld worden, juist op den dag dat zy examen zou doenGods wegen zijn hooger dan onze wegen. SCHOOLJUBILEUM. Te Bode graven viert de Vereen, tot oprichting en instandhouding van Chr. Scho len voor L. en U.L.0 dezer dagen haar 75 jarig bestaan. Op Dinsdagmiddag 16 Mei houdt het Bestuur receptie en daarna heeft feestavond plaats. Op Donderdag 18 Mei wordt een openbare herdenkingsavond gehou- OPHEFFING VAN OPENBARE SCHOLEN. Te Amsterdam hebben B. en W. aan den Raad bericht gezonden, dat 8 met name genoemde Openbare Scholen reeds jaren ach tereen geen nieuwe leerlingen hebben oehoe ven op te nemen, waardoor zij nog slechts één klasse van het zesde leerjaar hebben. Aange zien deze klasse met Juli a.s. van school zal gaan, dient tot opheffing van deze Scholen te worden besloten. Zy stellen daarom den Raad voor het aantal Openbare Scholen met 8 te verminderen. Te Den Haag heeft de afdeeling het Ned. Onderwijzers-Genootschap aan Gemeentebestuur het verzoek gedaan dit jaar aan den Raad geen voorstellen tot opheffing van nog meer Openbare Scholen te doen. Te Rha, gemeente Steenderen (G.), zal met ingang van 1 September a.s. de Openbare School worden opgeheven. „WAT DES KINDS IS" Roode actie. De propagandisten van de Openbare School schermen er altijd mee, dat aan het kind gegeven en onderwezen moet worden „wat des kinds is!" Daarom, eoo beweren ze, zijn ze tegen Bijbelsch onderwijs, omdat dan de leerstof boven de bevatting van het kind gaat Dat lijkt wel heel paedagogisch, maar het Is het niet. En dat weten de heeren zelf zeer wel. Ook de openbare onderwijzers onderwij zen veel, dat boven het kinderverstand uit gaat En van al de honderden socialistische openbare onderwijzers hebben we er ook nog nimmer één bezwaar hooren maken, dat kinderen de socialistische terminologie ge bruiken. Als men van de lippen van nog heel jonge kinderen in een 1 Mei-optocht of op Zondagsche A.J.C.-wandcltochtcn hoort over( het „proletariaat", is dat een uiting i e ge tuigt dat de jeugd al vroeg een maatschappij beschouwing wordt opgelegd, waarvan zij allerminst eenig besef heeft Zoo wordt zij al deelgenoot gemaakt van een leven met politiek-sociale partijleuzen annex verhitte ring en haat tegen wat daartegen ingaat. Maar de roode onderwijzers hebben in dit geval geenerlei paedagogisch bezwaar! Nog wat Lees eens wat hieronder volgt: „Wij hebben met eenige kameraden be sloten hier en elders strijdcomité's te vormen. Scholen zijn niet opgericht om ons te ontwikkelen, maar in het voordeel der becittende klasse, die op deze muniei de knappe koppen uit de arbeidersklasse wil halen om die voor hun doeleinden te gebruiken. Zij sturen ons b.v. naar hun „bezittingen" in Indië, waar wij onze bruine klasse-kameraden voor hun winst honger moeten uitbuiten. Wij eischen, dat wij voor het werk dat wij verrichten betaald zullen worden. De onderwijzers zullen ook moeten begrijpen dat wij jonge arbeiders-kameraden van hen zijn, dat ook wij ons tegen de loons verlagingen uitspreken, die zij moeten slikken en ook bereid zijn er, samen met hen, tegen te strijden. Verdere eischen en grieven bespraken wij met elkaar in de vergadering, welke plaats zal vinden op Zaterdagmorgen a.s. om half twaalf 't Lijkt een knipsel uit een der tlarijke verkiezingspamfletten, die Socialisten en Communisten aan het einde der vorige maand met zoo kwistige hand hebben uit Maar 't is wat anders. 't Zijn enkele zinnen ontleend aan een circulaire, die door schooljongens onder an dere kinderen werden verspreid. Niet op straat, of bij de huigen. Maar aan de schooldeuren! Dat is gebeurd te Delft En 't zal ook nog wel op andere plaatsen gebeurd zijn. We moeten 't eerste woord giog hooren of lezen, dat de roode openbare onderwijzers hierover hun strenge afkeuring geven. Ze zullen 't niet doen ook. Zulke kinder actie komt in hun kraam precies te pas. We zullen dan nog maar niet zeggen, dat ze er de .kinderen voor gebruiken, omdat het bewijs daarvoor moeilijk te leveren valti Maar in ieder geval zullen ze zich niet tegen dit jeugdwerk verzetten. Het optreden van de roode onderwijzers werpt zijn vruchten af. Soort en kwaliteit daarvan kunnen we niet loven. Integendeel zijn ze bedroevend. Zoo wordt op Overheidskosten de jeugd rijp gemaakt en gemobiliseerd tegen de Overheid zelve. 't Is wel jammer, dat zulke „paedagogen' niet ressorteeren onder h°t Departement van Defensie! EXAMENS PROMOTIES GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. promoveerd ia tot Doctor In de Geneeskunde, op een proefschrift: ..Een bijdrage tot de ken- ACADEMISCHE EXAMENS RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gesl.: Rechtswetenschap: doet. ex.. de heer al. A. H. Hazen te Den Haag. GEM UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Gesl.: Geneeskunde: artsex., de heeren Dr L ^"MWannat (Hongarije) en' G. Hlllebrand te Haarlem en mej. C. a Kruüs- :s.. de he( Apothekersassistent, de dames C. Meiier te Rotterdam, E. Dekker te IJmuiden en J C Ver woerdt te Ede (G.). vei RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gesl - Apothekersassistent, de dames F. E. Schafe A. P. J Oltmans beiden te Rottedam. en H. van den End te SoestdiJk. THEOLOGISCHE SCHOOL TE KAMPEN. Ge slaagd: Godgeleerdheid: cand. ex., de heer G Mors ink te Wierden (O.). EXAMENS-MACHINIST DEN HAAG. 10 Mei. Gesl. voor dilloma EXAMENS-SCHOOLRAAD UTRECHT. Gisteren sijn geslaagd de heeren ZutDhen- S 'v-n V VH"'1""1' Arw.rt t» Hsrpc n v u Amsterdam; J. Vaatatra te té Kl njfl rwiv a a VU«eCht: a Heön® den T aveen. a Boon te Alblasserdan rt -Anar'ng'a te Oude Bildtdtjk. allen on oerw. met EA, en allen mot aant. G N. a ci Akkp'rwn.Ü Zeeuw te Halfweg; J. Meiier t. Akkerwoude. beiden onderw. met H A- en bei den met aant. G N. a.- K. Grondman te Sneek tP tfVV' ,met H A- en M- A. Verpoorte, onderw te Heerjansdam. belden met aant. G. S J Boersma te Middelburg; A. A. Schippers te Der 5?H.A. Dül£ te Heernatede- a"en onderw EINDEXAMENS-CHR. KWEEKSCHOLEN AMSTERDAM (Geref. Kweekschool. Kerk- &Srs5SSlE£S S ?r- Sleeewijk, Amsterdam-Z.: Mevr. M. de Moor. Amsterdam-Z. xr'^S^ERD"^ (Herv. Kweekschool. Plaat i dir' Versluy®>- G- Ch. Alkmaar (voorzitter): Dr B. A. Knoppev ^eJ Mr" G. H. J. vuu der Mo- »en. Amsrterdam-Z.; ptaatsvervangenden- S Ag- mlW ™eJ- E- K- Landeijer, Hilversum mevr. N. C. Belg er. Weeep. DOETINCHEM (Groen van Priasterer-Kweek school, Wtthelminastr. 257): mej. J H. vao Omme. Arnhem (voorzitter)H. J. de Klem. Nijmegen; Ds C. J. van Paassen. Zutphen; plaatevervangenden: J. Bernard. Doetinchem. Apeldoorn Braam' Nijmegen; H. Oostwaid. DOKKUM: A. Dijksterhuis. Leeuwarden (voorzitter); C. Vis z.. Winschoten; a Ste< ma. Leeuwarden: plaatsvervamgendenMr F Lisman. Groningen; Mevr H. W. Jonker. As DORDRECHT: A. Smit Jan., Rotterdam (i aitter); De P. J. Steinz, Goes; G. Bulten. Vc„.- hout; plaatsvervangendenH. de Hullu, Rotter dam: Dr L. H. M. Berger, 's-Gravenhage; E. Ch Stamm'leT, 's-Gravenhage. GOR1NCHRM: Th. Brouwer. Goritichem (voor sitter); P. E Keuchenius. 's-Gravenhage; H. I de Bfe. 's-Gnavenhage: plaatsvervamgenden: H. v. Schoonneveldt. 's-Gravenhage; Dr E J F G Vonkenberg. Gorinchem; mej. J. H. Uden Man man. Rotterdam. •s-GRAVENHAGB: J. Baak Jzn.. Lelden (vooj-xitterP. W. van Soheadel. Den Haag: E. A. Keuchenius, Den Haag; plaatsvervaagenden P. Groen. Delft; mevr. H. Waale. Den Haag, mevr A_ van Munnekrede, Den Haag t dezelfde gecommitteerden als HAARLEM: (Da Costa-Kweekschool. Nassau plein 3): Dr Tj. Storringa. Haarlem (voorz Mr A. J. L. Llesker, Haarlem: J. P. Salzherr. Haarlem; plaatsvervanrendenP. Voogd. Haar lem: F. B. Sanders. Haarlem: mevr. J. C M. Weustlnk. Haarlem. LEIDEN: K. Brants. Haarlem (voorz.); G. H Weustlnk. Haarlem: M. J. van Doorn. Oegst- geest plaatsvervangendenDr J. P. Cajinegle- ter. Alphen aan den Rijn: P. Th. van Baars, Den Haag; mej. J. S. C. P. van den Bent Den MIDDELBURG: Mr B. Jo ma. Rotterdam (voorz.): J. A. H. Abdeven, Goes: S. Sterner- ding. Voorburg; plaatsvervangenden: J. van "eraon. 's-Gravenhage: mej. Dr H. C. M. Ghij- :n. Domburg: mervr. A. Was. Vllasingen. NIJMEGEN (De Klokkenberg 12): W. C. Lo an, Oosterbeek (voorz.): G. B eumer, Apel doorn; Dr F. win der Feen, Nijmegen: als angenden: G. Blanken Wzn Voort- de Jong Snakes. Harderwijk; G. H. n, Doettoiohem: ROTTERDAM (Aelbreohtaplein 10. dir. J. rlnknutn): B. J. A. Stoopman. Ter Neuzen .(voorz.): N. J. Verwey. Den Long; Dr Phillip J. Idenburg. Wassenaar; plaats vervangenden Dr A. C. de Koek. Den Haag: Mr H. J. Boswijk Den Haag; ROTTERDAM (Haringvliet 84. dir. B. Mas- enbroelc): P. Tazelaar. Rotterdam (voorz.): lr J. Heyligers. Voorburg; Ds N. Buffinga. Rot- mej. M. Schol- L Tond Biltboven (voor/..); F. Erlnga, Htlv. suni: W. K. D. Lun g. Utrecht: plaatavervan- genden L. G. Jamc-s. Maarssen: Jhr G. tei Laan. Bilthovnn: mevr L. P. J. de Jager Mee- r.enbroek. Bilthoven; A. J. van Goethem, Am- UTP.ECHT (Rehoboth-Kweekschool. Malle- baan 89. dir. J. van der Spek) J. J. "t Hart den'rnj. ^tanip^ri^u'zeijrt? mevr. Dr B. de Vo?. Am.=terdam-Z mevr E. Mesken. Utrecht; A. J. Goethem. Amsterdam-O. ZETTEN' (Voor Onderwijzerosecn. dir. G. Kalsbeek): J. den Hartog. Apeldoorn (voorz.): Ds J. Steenhulze R. J. M. Bouwens Spijk bij Lobith: G. Kamerling .Apeldoorn: E G. Lutz. Nijmegen: mevr. L M. Peusens, Doe tinchem; A. R- J. Steemers. Nijmegen. ZWOLLE (Herv. Kweekschool): J. Brink- man Winschoten (voorz.); P. Bergmeijer Stads kanaal. P. Eri.nga. Buitenpost; plaatsv UIT HET SOCIALE LEVEN HET CONFLICT IN 'T STEENDRUKKERSBEDRIJF In verband met het dreigend conflict in het steendrukkersbedrijf heeft de Rijksbemidde laar, Prof. ilr. P. J. M. -Aalberse. de partijen optrevoepen tot een bespreking op Dinsdag 16 Mei te 's-Gravenhage. LOONSVERLAGING IN DE TEXTIEL INDUSTRIE In de spinnerijen, aangesloten bij de Enschedé'sche Fal nkanten-vereeniging tw. N.V. Spinnerij „Tu' antia"; Enschede- sche Katoenspinnerij: Spinnerij Roombeek; Spinnerij Oosterveld en Stoomspinnerij Baanshoeve zal Zaterdag a.s. een loonsver laging van 10 pet worden afgekondigd. Het optreden van den Wethouder van Volks huisvesting tegen de partieele ooafileten in het Bouwbedrijf, heeft succes gehad. Zooais men komen. Hij heeft daar- werldoozens teiUTi de arbiter Prof. Mr A. C. Jooephua Jltta in een oonfHct tusecben de firma Ver kroost en Tromm en «ie tlmmerfldeden een bindend advies uitge sproken en heeft de arbiter in het conflic ttus schen de 3teenzettersvereenlging ..E.N.O.S." en ed firma Gebr. Zwitser, de heer A. Diemond Jzn. uitdrukkelijk verklaard, da hij de houding van E-NXI.S. acht te zijn een onrechtmatig® daad. De betrokkenen der beide conflicten hebben zich vereenigd met de uitspraak van den ar biter. Hedenmorgen ts het werk hervat. Land- en Tuinbouw. CHR. BOND v. KLEINHANDELAREN IN MELK- EN ZUIVELPRODUCTEN BONDSDAG TE ROTTERDAM De Ghr. Bond van Kleinhandelaren in melk- en zuivelproducten hield zijn jaar lijksche vergadering in gebouw „de Een dracht" te Rotterdam. Na het zingen van Psalm 75 vers 4 gaat de voorzitter, de heer j. v. d. Kooy, uit Delft, voor in gebed en heet daarna allen hartelijk welkom op de eerste Bondsverga dering van den gereorganisee rden Bond. Spr- stelt het groote belang van een ster ken Bomd op den voorgrond. Dan krijgt de Secretaris, de heer j. O u b o r g uit Dordrecht, gelegenheid tot het doen van eenige inlichtingen. Telde de Bond bij het begin der reorganisatie op 1 Maart 1933 slechts 4 afdeelingen met 164 le den; op 1 April was dit reeds 6 afdeelingen met 199 leden; op 1 Mei 7 afdeelingen met 213 leden en thans 8 afdeelingen met 243 leden. Een woord van dank brengt spr. aan den voorzitter, die steeds bereid is, krachtig en daadwerkelijk mede te werken aan uit breiding van den Bond. Ook brengt spr. dank aan den eindredacteur en aan allen die er toe hebben medegewerkt, dat de uit gave van het keurig verzorgd maandblad voorloopig is verzekerd. Nadat de voorzitter den secretaris had dank gebracht voor zijn energiek werken, feliciteert de heer A. Bos, 2e voorz. van de Chr. Middenstandsverceniging en voorzitter van de afd- Rotterdam van die vereeniging, den Bond met haar reorganisatie. Spr. wijst er op, dat elk egocentrisch doel thans ver dwenen is, en het alleen er om gaat, om onder opzien tot God de belangen van het vak te behartigen. Spr. wenscht den Bond het beste toe onder de bekwame leiding van het bestuur. De Bondspenningmeester, de heer K1 aas- se Bos van Amsterdam brengt vervolgens de financieele aangelegenheden te berde. Het spijt spr. dat al de financiën over het vorige jaar in het teeken vam uitgaven voor interne aangelegenheden hebben ge- staart Gelukkig staat daarvoor thans de be grooting geheel in het propagandaricht. De controlecommissie doet bericht van haar be vindingen en stelt voor den penningmees ter met dank voor zijn vele werk te dechar- geeren. Na de pauze komt de statutenwijziging aan de orde, welke met een kleine rectifi catie geheel volgens concept wordt goedge keurd- Dan houdt de secretaris een keline inlei ding over den levensmiddelenhandel in con cerns en warenhuizen; hetgeen een aange name bespreking ten gevolge heeft Naar aanleiding van een vraag betreffen de de Koninklijke Goedkeuring, leest de se-" cretaris nog 2 verschillende juridische rap porten voor, waarvan de eindconclusie eens luidend is, dat de gereorganiseerde Bond van Kleinhandelaren ïn melk en zuivelpro- duclen in Nederland de wettige voortzetting w de vroegere Chr. Melkslijtersbond. Nadat nog eenige Crisis-Zuivelcentrale vraagstukken zijn afgedaan, sluit de vooi^ zitter deze uiterst geslaagde en door eens gezindheid uitblinkende Bondsvergadering cn dankt de heer Voornveld uit Arasterdam met dankzegging. AMSTERDAM BEZOEK VAN ENGELSCHE KRUISER Van 19 tot 24 Mei zal hier in de haven verblijven, de Engelsche kruiser „Haer- dale Dit oorlogsschip zal plaats nemen aan den steiger van Van Es cn van Om meren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3