DONDERDAG 11 MEI 1933 EERSTE BLAD PAG. BUITENLAND Het arbeidscongres te Berlijn EEN GROOTE REDE VAN HITLER In de plenunizi'tingszaal van den Pruisi schen staatsraad werd Wc rus-,:,- r het eerste groote congres van het Duitsehe arbeids front gehouden. In de overvolle zittingszaal hadden meer dan 500 vertegenwoordigers der arbeiders en bediendenbonden en der N.S-O.B-, alsmede werknemers uit de afgescheiden gebieden plaats gendhien. Op de tribunes was voor de gouwleiders der N.S.D.A.P, een bijzondere plaats gere serveerd. Sterk bezet was ook de diplomatenloge met leidende vertegenwoordigers der buitenland- sche diplomatieke missies. Op de voor do rijks- en landsregeeringen gereserveerde plaatsen waren bijna alle leden van het rijkskabinet gezeten, verder de staatssecretaris van den rijkspresident, dr. Meissner, alsmede de stadhouder van het rijk in de landen. Ook zag men den chef der marine-leiding, admiraal Rader, en een groot aantal hooge officieren van het rijksweenninisterie. Verder bemerkte men o.a. den Oberpraesi- dent van Brandenburg, Kube, den Oberprae- flident van Silezië, Bruckner, alsook den Oberpraesident van Sleeswijk-Holstein, Lohse. Toen weinige minuten over 5 rijkskanse lier Adolf Hitler de feestelijke zittingszaal betrad, verhieven de congresdeelnemers zich van hun zetels en groetten den leider geest driftig met opgeheven rechterarm. De kanselier begaf zich naar het presidium van het congres, dat hij door handslag be groette. Evenzoo begroette hij speciaal den loidor van het Duitsehe arbeidsfront, dr. Ley. Rijksdagafgevaardigde dr. Schmeer oponde hierop het oerste congres van het Duitsehe arbeidsfront met een korte begroetingsrede. Rede van Dr. Ley. Vervolgens nam dr. Ley, de leider van het Duitsehe arbeidsfront, het woord. Deze be toogde, „dat onze generatie geroepen is, het geweldigste te beleven, wat sinds 2000 jaren in de geschiedenis van ons volk is voorge vallen." Men moet wel een zeer goeden adem heb ben, zoo zeide hij, wanneer men het tempo van dezen geweldigen ommekeer wil moe maken en verder blijven volhouden. De groote organisaties der werknemers konden natuurlijk niet in haar tegenwoor- digen vorm blijven bestaan, waar hier het nieuwe volk werd gevormd. De vakvereenigingen, zooals ze waren, keeren niet terug. Ze zullen anders moeten zijn. Men heeft in het verleden gepoogd, don 'arbeider tegen den soldaat op te hitsen en den soldaat als iets afschrikwekkend voor te stellen. Wij zeggen: arbeiders en soldaten behooren tezamen, wijl ze gegroeid zijn uit de discipline. De klassenstrijd is de doodsvijand van den arbeid en den arbeider zelf (bijval). De Duitsehe raensch moet leeren begrijpen, <Jat hij. wanneer hij arbeidt voor het volk, dan ook het recht bezit, trotsch te zijn op zijn prestaties (bijval). Thans, mijn leider, zeide spr., zich tot Hitler wendend, neem u, als de eerste van dit volk, den eenvoudigen zoon in uwe be scherming. De Duitsehe arbeider is goed, braaf en edel, als het heerlijke volk. Hij wil geleid worden en verlangt naar deze leiding. Mijn leider, ik weet, welk een warm hart u juist voor deze volksgroep bezit- Ik heb zoo vaak uit uw woorden gehoord, hoe gij geestdriftig gestemd waart over de presta ties dener Duitsehe menschen. Ik verzoek u, het beschermheerschap te Willen aanvaarden. En hiermee richt ik tot u allen het drin gend beroep: gaat uit in het land en roept den arbeider tot medewerking op. Ik richt mijn oproep tot alle Duitsehe ar beiders, tot den werkenden Duitschon mensch: sta niet verbitterd terzijde, maar werk mee, opdat gij het fundament heet van het Duitsehe volk- Zonder den Duitschen arbeider is er geen Duitsch volk. Het woord aan Hitier. Rijkskanselier Adolf Hitler nam daarop ihet woord. Hij betoogde, dat een revolutie slechts slagen kan als het volk er om roept. Een volk inwendig te hervormen, kan altijd slechts dan gelukken, wanneer een bepaald ontwikkelingsproces min of meer is vol trokken. De economische crisis. wordt in het volk zelf het meest gevoeld. De Duitsehe economische nood is niet alleen het gevolg van de wereldcrisis. Zeker, ook internationale gebreken moeten wegge nomen worden, maar ook moet ieder volk zelf voor zich den strijd tegen de economi sche crisis opnemen. In Duitschland teekent zich de crisis niet slechts in cijfers af maar ook in het inwen dig verval, den aard der organisatie van ons economisch leven. Dit is de crisis, welke wij zien in de verhouding tusschen kapitaal, economie en volk, in de verhouding van onzen arbeider tot onzen werkgever. Hier heeft de crisis een hoogtepunt bereikt als in geen ander land ter wereld. Als wij de Duitsehe arbeidersbeweging, zooals deze Rich in den loop der laatste halve eeuw geleidelijk ontwikkeld heeft, in haar diepste wezen onderzoeken, dan zullen wij op drie gronden stooten, die deze eigen aardige ontwikkeling verklaren. De eerste grond ligt in de verandering van de bedrijfsvormen van ons economisch leven In het begin der vorige eeuw ving de indu strial iseering aan en daarmede ging de ver houding tusschen werknemer en werkgever voor goed verloren. Versneld werd dit proces op het oogenblik, dat de aandeelen in de plaats van het persoonlijk bezit kwamen. De intellectueele werker en de handarbeider .vervreemdden van elkaar. Als men eenmaal een bepaalden weg, die een dwaalspoor is, betreden heeft, dan voert deze weg ons steeds verder weg. En dat heb ben we nu zeventig jaar lang practisch er varen. Langzamerhand ontstond een ideolo gie, welke het begrip eigendom ook op den duur meende te moeten handhaven, 'ook al maakten de werkelijke bezitters nog slechts een minimaal percentage van het volk uit. Strijd om het eigendom. Hiermede ontstond een eindelooze discus sie en de strijd om het begrip privaat-eigen dom, om het begrip eigendom in Rich. In het vervolg leidde deze strijd tot een steeds ver dere verwijdering van de heide exponenten in het economisch leven. En als deze toestand eenmaal geschapen is. zullen de beide organisaties, zooals van zelf spreekt, zich niet beperken tot een theoretisch dispuut, maar zij zullen met de strijdmiddelen, die haar gegeven zijn, d.w.z. uit tuiting en staking, haar schijnbaar van elkaar gescheiden belangen verdedigen. In dezen strijd Rullen nu eens dezen dan weer genen overwinnen. In beide gevallen echter zal het geheele volk de nadeelen daar- va'.i ondervinden (oorverdoovend applaus). In boide gevallen zal het geheele volk don kampprijs moeten betalen. Dat leidt dan ten slotte ei- toe, dat de zich opbouwende organi saties gezien de Duitsehe neiging tot bureau cratiseering, steeds nieuwe organismen in het leven roepen. En dan moet de strijd wor den voortgezet om daarmede het bestaan van deze organismen te rechtvaardigen, tot dat tenslotte het verstandelijk inzicht baan breekt (hilariteit en applaus). De rol van het Marxisme. De tweede grond is de opkomst van het Marxisme. Het Marxisme heeft met scherpen blik in de vakvereenigingsbeweging de mo- lijkheid gezien, den aanval tegen den staat en de maatschappij met een absoluut ver nietigend wapen te voeren, echter niet om den arbeider te helpen. Immers wat is voor deze internationale apostelen de arbeider van eon of ander land? Absoluut niets! Deze apostelen gijn geen arbeiders, het zijn van het volk vervreemd gepeupel. Hoever hun waanzin gaan kon, daarvoor hebben wij Dultschers een ongehoord en even vreeselijk als leerrijk voorbeeld, het voorbeeld den grooten oorlog. Het Marxisme, aldus Hitier, heeft nooit gestreden, wel de Duitsehe arbeiders. In het jaar 1914 is de Duitsehe arbeider van het Marxisme tot zijn volk gegaan en zij konden hem niet tegenhouden. Arbeiders zijn geval len, de leiders hebben zich voor 90 pet. zorg vuldig „geconserveerd". Zij hebben hun poli- t eke werkzaamheid belangrijker geacht. Ein delijk zagen zij in de revolutie de vervul ling Men wachtte tot volk en rijk door de overmacht vonmurwd den aanval niet langer konden doorstaan. Toen sloeg men erop los, men heeft Duitsch land geslagen en daarmede in de eerste plaats den Duitschen arbeider. Voor c?% som van lijden, nood en ellende, welke sindsdien millioenon arbeidersfamilies trof, zullen de misdadigers van November 1918 zich moeten verantwoorden. Zij moeten cich daarom vandaag over niets beklagen. Wij hebben niets vergolden. Hadden wij dit gedaan, dan zouden wij hon bij tienduizenden hebben moeten doodslaan (minutenlang applaus). De derde oorzaak ligt in den staat zelf. Er was misschien iets dat tegenover deze ont wikkeling had kunnen worden gesteld. Het was de staat, indien deze staat zelf niet tot speelbal der belangengroepen zou zijn afge daald. Thans gaat het erom, een gezag te vesti gen en dit moet onafhankelijk zijn van de toevallige stroomingen van den geest des tijds, vooral van de stroomingen welke het economische begrensde en beperkte egoisme doen optreden,. Er moet een staatsleiding ontstaan, welke een werkelijk gezag betee- kent, dat niet afhankelijk is van een of andere klasse der bevolking, een staatslei ding, waarin een ieder vertrouwen zal kunnen stellen, dat zij niet anders wil dan het geluk van het Duitsehe volk. Werk voor de toekomst. Men kan niet door een generatie de din gen op orde doen brengen. Wat wij thans doen, doen wij voor ons en voor de toekomst, waarin wij onzen nakomelingen zullen toonen, hoe ook zij het moeten doen. Wij zullen de organisaties bevrijden van den invloed van hen, die meenden in haar een laatsten ruggesteun te bezitten. Wij nemen hun deze organisaties af, niet om alles te concentreeren, maar om alles te redden, wat er aan spaarcenten belegd is is en om verder den Duitschen arbeider als gelijkgerechtigd medewerker te betrekken bij de nieuwe verhoudingen. Er zal geen staat worden opgebouwd tegen den arbeider, neen, met hem zal hij worden gebouwd. Do bevolkingsklassen zul len elkander moeten begrijpen. Taak der regeering zal zijn, de handen van hen die willen loslaten, weer samen te voegen. Do overwinnaar moet ons volk zijn. Het moet de overwinnaar zijn over klassen, standen en individueele belangen. Daarmede zullen wij vanzelf komen tot hot begrip van ver edeling van den arbeider. Ook dit is iets, dat niet vandaag of morgen is op te los- senen. Er zullen eeuwen noodig zijn, om de begrippen weer in hun oorspronkelijk heid aan het volk bekend te doen worden. Hitler over het Duitsehe volk. Ik ben tegen het aannemen van alle eere- titels. rik zou op mijn grafsteen niets an dere willen hebben dan mijn naam. Ik ben nu eenmaal door mijn eigenaar- digon levensweg in staat gesteld, het we zen en het geheele leven van den Duit schen stam te begrijpen en te verstaan. Zoo heeft, geloof ik, het lot mij aangewezen om eerlijk makelaar te zijn naar iedere zijde Ik ken dit brave volk en zou' den intellec- tueelen slechts willen zeggen: ieder rijk, dat gij slechts intellectueel opbouwt, Is zwak gebouwd. Dit brave volk is zeer zeker zwaartillend, in vele dingen zwaar van be grip, niet zoo geestrijk, maar het heeft trouw en standvastigheid. Een dichter heeft eens gezegd: „Duitschland zal dan op z'n grootst zijn, wanneer zijn armsten zijn meest getrouwe burgers zijn". Ik heb deze arme zonen vier jaar lang als musketier in den grooten wereldoorlog leeren kennen, ik heb hen leeren kennen, die misschien voor zich in het geheel niets te winnen hadden en die toch eendrachtig in het ge voel van te behooren tot een volk. helden zijn geweest. Geen volk heeft meer recht monumenten op te richten voor zijn onbekende muske tiers dan ons Duitsehe. Deze garde moeten wij voor den staat veroveren. Voor het ko mende Duitsehe rijk, het derde rijk, moeten wij hen winnen, dat is thans het kostbaar- ste wat wij kunnen geven. Ik zal in mijn leven geen grooter trots bezitten, dan wan neer ik, aan het einde van mijn dagen zal kunnen zeggen: Ik heb voor het Duitsehe rijk de Duitsehe arbeiders gewonnen. Nadat rijksminister Seldte nog enkele woorden had gesproken, werd de bijeen komst door den .voorzitter, Schmeer, ge sloten. VERBRANDING VAN ..ONDUITSCHE LITERATUUR" Gisteravond vierde te Berlijn de strijdcom- missio der studenten „tegen den on-Duit- schen geest" de „opstanding" van den Duit schen geest", in welker middelpunt tegen middernacht de verbranding van ongeveer 20.000 „politiek en moreel onri)uitsclie" boe ken staat. Daarmede was een etudentenfak- keloptooht door de Universiteitswijk verbon den, waarvoor bij de bevolking groote be langstelling bestond. Een groote mensohen menigte vulde de straten en omzoomde het plein voor de opera, dat door politie en was afgezet. In het midden van het plein was op een hoop zand een groote houtsta pel van 5 vierkante meter opgericht. Sterke schijnwerpers verlichtten het plein. Toen de fakkeloptocht van de studenten den Opemplatz tegenover de universiteit be reikt had, was de brandstapel reeds in vlam gestoken. Het vuur verspreidde 'n geweldige hitte en de vonken stoven buishoog de lucht in. De studentenbonden, voor een deel in volledige uitrust,ig, voor een deel alleen imet pet en band getooid, marcheerden, terwijl een S.A.-muziekkapel vaderlandsche strijd liederen speelde langs den brandstapel en wierpen er hun fakkels in. Vervolgens stel den de studentenorganisaties zich met hun vlaggen op rondom den brandstapel. Tal rijke fotografen legden dit merkwaardige middernachtelijke schouwspel op de gevoe lige plaat vast. Onder gejuich werd vervolgens een vang gemaakt met het leeghalen der vracht wagens boeken welke in de oplaaiende vlam men werden geworpen. De leider van den kring Berlijn-Branden- burg der Duitsehe studentencorporatie Gut- jahr, hield vervolgens een toespraak tot de studenten, waarin hij er op wees, dat giste ren aan alle Duitsehe universiteiten alle on- Duitsche geschriften aan de .vlammen wer den prijsgegeven. Geen Duitsehe regeering der laafste 14 jaar heeft het noodig geoor deeld het volk en de jeugd te behoeden voor deze vuiligheid. Terwijl steeds meer 'boeken en papieren in den vuurgloed werden .geworpen, las een vertegenwoordiger der studenten een uittrek sel voor uit de lijst van deze on-Duitsche weiken. Ook een borstb eld van Magnus Hirsohfeld werd verbrand. Hierop hield rijksminister dr. Goebbels een toespraak, waarin hij verklaarde dat het tijd perk van een geraffineerd Joodsoh intellec tualisme ten einde was en op de beteekenis van deze symbolische handeling wees. Met het strijdlied „Volk aus Gewehr", het .Horst Wessellied" en een drievoudig „Heil" op Goebbels werd de plechtigheid besloten. HET NIEUWE POOLSCHE KABINET Jedrzcjewicz minister-president De president der Poolsche republiek heeft do lijst van het nieuwe kabinet goedgekeurd. Behalve de minister-president en de minis ter van landbouw, keeren alle ministers van het vorige kabinet in het nieuwe terug. DE BRITSCHE REGEERING STREEFT NAAR ALGEMEENE TARIEVEN- VERLAGING. De Engelsche minister-ipresident Mac Do nald heeft in het Lagerhuis in antwoord op een vraag medegedeeld, dat het de bedoe ling der Britsche regeering is op de Econo- misohe Wereldconferentie te trachten een neene verlaging der douanetarieven te verzekeren. Tijdens de Wereldconferentie Tusschen de Engelsche en de Amerikaan- sche regeering is overeenstemming bereikt inzake het douanebestand. Amerika heeft de Engelsche wijzigingsvoorstellen op hetAme- rikaansche ontwerp aangenomen. Het douanebestand zal van kracht zijn tijdens de Economische Wereldconferentie Engeland heeft zich zekere waarborgen verschaft vanwege zijn positie als land met lage douanetarieven. Het heeft zich 't recht verzekerd de loopende handelsbesprekingen met andere staten ten einde te kunnen voe ren. Een schending der overeenkomsten van Ottawa is uitgeschakeld. Het definitieve ontwerp zal thans worden voorgelegd aan de organisatie-voor de Eco nomische Wereldconferentie, die, zoo moge lijk. Donderdagmiddag in Londen zal bij eenkomen. LONDEN, 11 Mei. Volgens den diploma- tieken medewerker van de „Daily Tele graph" bevat de formule voor den tarieven- wapenstilstand drie paragrafen van den volgenden inhoud: Paragr. 1 noemt het een belangrijke voor waarde voor het succes der Economische Wereldconferentie, dat vóór het begin de zer conferentie een tarievenvacantie wordt afgekondigd op voorwaarden, die in een meenschappelijke overeenkomst nauwkeu rig worden vastgesteld. Paragr. 2 stelt voor, dat de in de orga nisatiecommissie der Economische Wereld conferentie vertegenwoordigde staten den andere staten dringend aanbevelen van nu af tot aan het einde der conferentie zich te onthouden van eiken nieuwen stap, die den internationalen handel in gevaar kan bren gen en de moeilijkheden slechts zou ver- grooten. Paragr. 3 bepaalt, dat van 31 Juli af elke mogendheid het recht heeft op een termijn van een maand de tarievenvacantie op te zeggen. Deze laatste clausule is bedoeld ter be scherming van de staten, die zich in hun nationale belangen bedreigd zien door uit stel der manoeuvres of gebrek aan doortas tendheid dor conferentie. Bovendien geeft deze clausule een aart de conferentie deel nemende mogendheid gelegenheid zich te verweren tegen oneerlijke concurrentie van m andere mogendheid. De „Daily Herald" schrijft, dat één der in de organisatie-commissie vertegenwoor digde mogendheden haar toestemming nog niet heeft gegeven, zoodat de mogelijk heid bestaat, dat de op heden vastgestelde vergadering der commissie tot morgenmid dag moet worden uitgesteld. DE SCOTTSBORO-RECHTZAAK. Aangaande de beruchte caak der neger jongens te Scottsboro in Amerika, aanvanke lijk ter dood veroordeeld, thans nog gevan gen, zegt het invloedrijke kerkelijk orgaan der zuidelijke staten van de Vereenigde Sta ten van Noord-Amerika, de „Southern Churchman" van 29 April j.l. dat de redac tie, „na zorgvuldig de stukken te hebben go- lezen, gevoelt, dat de mannen onschuldig zijn, maar oven sterk gevoelt, dat zij, die als vrienden der negerboys optraden, de grootste fouten hebben gemaakt die mogelijk zijn bij het verdedigen der mannen. De ver- dediger n.l. der jonge mannen, de New-York- sche advocaat Mr. Leibowitz, heeft toegela ten, dat het communisme de verdediging der negerboys voerde en dit is met name in de zuidelijke staten de grootste fout, die men maken kan. „Maar", aldus besluit het blarl. „het is thans zaak dat gerechtigheid ge schiede". PARAGUAY IN OORLOG MET BOLIVIA Uit Buenos Aires wordt gemeld: Paraguay heeft aan Bolivia den oorlog verklaard. Ofschoon reeds lang een oorlogstoestand tusschen Bolivia en Paraguay aanwezig is, heeft het toch in Volkenbondskringen een diepen indruk gemaakt, dat Paraguay thans •niet geschroomd heeft, zelfs van don schijn var naleving van de vredesvoorschriften van het Volkenbondsverdrag afstand te doen. Japan en Peru en ook Bolivia en Paraguay in vorige tijden hadden althans nog getracht hun militaire operaties zoo voor te stellen, alsof zij niet in strijd met de Volkenbonds verplichtingen waren. Misschien zal de bru taliteit, waarmede Paraguay thans tot een openlijke schending van het Volkenbonds verdrag is overgegaan, eindelijk ook de oogen der regeeringen en volkeren voldoen de openen voor de nabijheid van den af grond, waarin we allen gedreven worden indien de regeeringen voortgaan onverzette lijk op het eigen standpunt te blijven staan zonder rekening te houden met de belangen der volkerengemeenschap. Natuurlijk zal de volkenbondsraad in zijn aanstaande op 22 Mei beginnende Ritting zieh met de oorlogsverklaring hebben bezig te houden. Wellicht zal de raad reeds op een vroeger tijdstip worden bijeengeroepen om de be sluiten te nemen, die de raad overeenkomstig artikel 16 van het volkenbondsverdrag zal moeten treffen, indien een staat zooals thans Paraguay heeft gedaan, tot een oorlog over gaat met schending van artikel 12. GENEVE, 11 Mei. In Volkenbondskringcn is men van meening dat Paraguay's oor logsverklaring aan Bolivia de mogelijkheid tot ingrijpen van den Volkenbond aanzien lijk vereenvoudigt, o.a. door dat thans zoo spoedig mogelijk een tegen beide oorlog voerende landen gericht embargo voor den wapenhandel kan worden afgekondigd. Vol gens Zuid-Amerikaansche vertegenwoordi gers te Genève heeft Paraguay waarschijn lijk tot een officieele oorlogsverklaring be sloten om een einde te maken aan de tak tiek van Chili om wapenstransporten over Cileensoh gebied naar Bolivia te laten ver voeren. Dit is de eerste „officieele oorlog" waar mede de Volkenbond sedert zijn oprichting te doen heeft Men verwacht dat de Raad in buitenge wone zitting zal worden bijeengeroepen SANTIAGO, 11 Mei. Van welingelichte zijde verluidt, dat nu tusschen Bolivia en Paraguay de oorlogstoestand officieel is uitgebroken, Chili zich strikt neutraal zal houden zonder echter het thans ingenomen standpunt inzake de transito van voor Bo livia bestemde wapenen over Chileensch gebied te verbieden- OOSTENRIJKS KABINET GEWIJZIGD Ontslagneming van verschillende ministers Volgens een officieele mededeeling uit Weenen hebben gister de minister vaa fi nanciën Weidenhoffer (christelijk-sociaal). de minister van handel, dr. Jakoncig (Hei- matsblock) de minister van binnenlandsche zaken Bachinger (Landbund) en staatsse cretaris Fey (Heimatschutz) hün ontslag aanvrage ingediend welke door den bonds president werd ingewilligd. De bondspresident heeft hierop den „Lan- deshauptmann" van Beneden-Oostenrijk, dr. Buresch (christelijk-sociaal) tot minister van financiën, handelsraad Stockinger tot minister van handel en ir. Schumy (Land bund) en staatssecretaris Mey tot bondsmi- nisters benoemd. Verder werden „National rat", Neustödter- Stümer, Heimatsblok en de vroegere minis ter Bachinger tot staatssecretaris benoemd. Minister Schumay zal Bachinger's vroe- geren werkkring overnemen evenals de eco- nomisch-politieke afdeeling. Bondsminister Fey behoudt het veilig heids wezen. Staatssecretaris Neustadter-Stürmer zal de aangelegenheden der werkverschaffing van den arbeidsdienst, het vreemdelingenverkeer, alsmede technische aangelegenheden van het wegenbedrijf behandelen en staatssecretaris Bachinger de zaken van het boschbeheer. Wapenen bij een ziekenfonds. Bij een huisnoeking in de bureaux van een ziekenfonds te Graz zijn in een dichtgemet- selde ruimte 300 geweren, benevens 17 kisten munitie ontdekt, die in beslag genomen erden. Voorts werden in de buurt van de stad nog 5 kisten munitie en een kist met 47 handgranaten tusschen rotsen verborgen, ontdekt. WEER EEN TORNADO In Kentucky en Tennessee De staten Kentucky en Tennessee zijn gis ter weer dooi- een tornado geteisterd. Volgens de tot dusver ontvangen berich ten werden minstens vijfendertig personen gedood, Het district Overton in den staat Tennes see werd het zwaarst door deze catastrophe geteisterd. Naar uit Tompkainsville (Kentucky) wordt gemeld heeft de daar woedende tor nado eenige honderden huizen vernield. Tot nu toe zijn 75 dooden en honderden gewon den 120 DOODEN IN TOMKINSVILLE NEW-YORK, 10 Mei. Het aantal door den tornado om het leven gekomen personen is tot dusverre gestegen tot 120. LONDEN 10 Mei. Volgens de „Daily Mail" zijn uit Moskou twee geheime vertegenwoor digers te Londen aangekomen, om met de Engelsche regeering in onderhandeling te treden over een overeenkomst me.t Enge land, teneinde te komen tot opheffing van het verbod van invoer van Engelsche goede ren waarna de beide te Moskou veroordeelde Engelsche Vickers ingenieurs Tornton en Mac Donald in vrijheid zouden worden gesteld. Gemengd Nieuws. AUTO- EN MOTORONGEVALLEN Te Haarlem slipte bij de Amsterdam- schepoort door de gladheid van den weg een auto op de tramrails. De auto reed met vri] groote snelheid door de brugleuning, maar bleef aan één wiel hangen. Ongedeerd kon de onstelde bestuurder uit zijn wankel voer tuig worden bevrijd. Te Sn eek reed de 34-jarige postambte naar H. M. Ie Grand uit Heerenveen door het breken van den stuurstang op de Both- niakade met zijn auto in de vaart De auto erdween geheel onder water. Do dichtbij lonende schoenmaker Steneker sprong on middellijk te water en heeft le Grand door het inslaan van de achterruit gered. KASTEELHEER GEKNIPT Opzienbarende arrestatie. Naar de Avp. verneemt, is gisteren te Den Haag op last van den officier van Justitie te Amsterdam aangehouden de heer M. Onnes van Nijenrode. die eenige jaren het kasteel Nijenrode onder Breukelen aan de Vecht be woonde en daar een kunsthandel voorname lijk in oude schilderijen dreef. Zoo men zich herinneren zal verdwenen ii den loop van 1931 een groot aantal kostbare schilderijen uit het kasteel, die tot een hoog bedrag verzekerd waren. De arrestatie van den heer Onnes van Nijenrode, die aanstonds naar Amsterdam is overgebracht, geschiedde onder verdenking menêpfichtig te zijn aan de verduistering der schilderijen. WAPENSMOKKELAAR^ OVERVALLEN DRIE ARRESTATIES Naar De Nieuwsbron verneemt heeft de Haagsche politie in een straat, in Spoorwijk gelegen, een goeden slag geslagen. Even na dat 'n auto voor 'n woning was gereden en de 3 inzittenden, w.o. 'n Duitscher en twee Nederlanders, naar boven waren ge gaan, hebben een groot aantal politie-main- nen zich tot de wondng toegang verschaft Plotseling zagen de bewoners en do 3 bezoe kers zich tegenover een groote politiemacht geplaatst, die allen gelastte de handen om hoog te houden, terwijl een hiuszoeking plaats had. De buit bestaande uit ongeveer 150 nieuwe revolvers en 3000 soherpe patro nen, bevond zich echter in de bereids on der bewaking gestelde auto. De drie personen werden, nadat zij ge fouilleerd waren, gearresteerd, terwijl de auto met den buit in beslag werd genomen- Nadat tegen hen proces-verbaal was op gemaakt wegens het vervoeren van wapens, zijn de twee landgenooten losgelaten, ter wijl de Duitscher, als ongewenscht vreem deling, over de grens is gezet. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de auto waarmede het vervoer der wapens geschied de ,door de justitie geconfisceord zal wor den. EEN LAFFE ROOFOVERVAL EEN KRANIGE OUDE HEEK. Dinsdagmorgen deed te Steenbergen (N.-B.) het gerucht de ronde, dat er 's nachts een moordaanslag had plaats gehad op den alleen wonenden ruim 70-jarige ongehuwde W. de Kar, aan de Wipstraat. Aan de Wipstraat, voorby den Molenweg ziet men rechts van den weg een zevental ouderwetsche woningen staan, woningen waarvan de voorgevel niet aan den weg staat, doch die alle voorzien zijn van een klein kijk raampje, dat op de straat ziet. Aan de woning aan de achterzijde is een houten schuurtje aangebouwd, hetgeen men door de keet kan bereiken. Het derde huisje van deze zeven wordt be woond door genoemden van de Kar, gepen- 'oneerd gemeente-arbeider. Tusschen 11 en 11.30 uur drong de inbreker langs de schuur binnen, maar stuitte op de gesloten binnendeur. De niets vermoedende van de Kar werd wakker geklopt. Nauwelijks de deur opengemaakt werd hy door den inbreker overvallen, waarbij deze den ouden man op een zeer zwakke en gevaarlijke plaats te lijf ging. Van de Kar bood echter lieftigen tegenstand en een verwoede worste ling van man tegen man had plaats, wat bleek aan de wanorde die in de kamer heerschte. De inbreker takelde echter den ouden man selijk toe en bloedig verwond werd door dezen luidkeels om hulp geroepen. Zoo'n langen tegenstand niet verwacht hebbende, achtte de inbreker het raadzaam het tooneel van den stryd maar te verlaten en langs den weg, van waar hy gekomen was, verdween hy weer in nacht. Van de Kar had de kracht niet hem te volgen, doch kon zich naar het raampje aan de straatzijde begeven, dit openen èn luidkeels om hulp roepen, waar meerdere groote bloedsporen aantoonden hoe ernstig het slachtoffer was toegetakeld. Op dit hulpgeroep werden eenige buren ii hun slaap opgeschrikt en gingen op onder zoek uit. Toen men van de Kar zoo toegetakeld vond werd dadelijk de politie gewaarschuwd, die dadelijk een nauwkeurig onderzoek instelde. Ook doktershulp voor den deerlijk gewonden van de Kar werd terstond ingeroepen. Den geheelen nacht is ijverig gespeurd is van politiehonden gebruik gemaakt, doch tot heden toe heeft de politie nog geën resul taat gehad. De dader heeft het schijnbaar op geld gemunt gehad en moet met den toestand wel goed op de hoogte geweest zijn. .Gelukkig zijn de verwondingen van v. d. Kar niet levensgevaarlijk, maar wel is de man zeer onder den indruk. Bewoners uit de buurt hadden het hulp geroep reeds eerder gehoord, maar mochten van him ouders niet naar buiten gaan. Juffr. Ardon echter, die 5 huizen verder woont, hoorde het ook en, raeenende dat er brand geroepen werd, ging deze eens buiten Kijken en hoorde toen iemand loopen. Zij dacht dat deze persoon de brandweer ging waarschuwen. Kaar echtgenoot was intusschen ook buiten gekomen en hoorde toen weer duidelijk hulp geroep. De buurman v. d. Kasteele werd ge roepen en men toog op onderzoek uit, met het gevolg, dat men v. d. Kar door het pampje zag roepen en men naar binnen ging met het bovenstaande resultaat. EEN VREEMDELING IN DEN DOLLARD In den Dollard bij Drieborg (Gr.) is een steur van twee meter lengte gevangen. Deze viisch komt anders niet in den Dollard voor. NOODLANDING. Door den storm moest het vliegtuig D 1722 van de lijn BerlijnAmsterdam der Luft Hansa Brandenburg een noodlanding ma ken in de omgeving van Hoogeveen. Er was benzine-voorraad genomen juist genoeg om den tocht te volbrengen, doch door den storm moest naar een geschikte landings plaats worden gezocht. Gelukkig verliep de landing °p een stuk groenland achter een boerderij zeer vlot Geen der inzittenden kreeg eenig letsel. In de machine zaten, be halve de piloot en zijn beide helpers, nog vVf Duitsehe passagiers. Een juist voorbij rijdende autohandelaar nam de passagiers mee naar HoogeVeen, om de reis naar Am sterdam voort te zetten. Het personeel ver trok naar hotel Homan. Het toestel lag niet ver van den openbaren weg, zoodat dit gemakkelijk door bezoekers te bereiken was De belangstelling was dan ook zeer groot' Het toestel ligt nog op het terrein. Gewacht zal moeten worden op een Oostenwind, aangezien het terrein niet groot genoeg is voor een langen uitloop. BELGISCH LEGERVLIEGTUIG MAAKT NOODLANDING. Bij Haaften heeft het Belgische leger vliegtuig „Brequet" een noodlanding ge maakt op een bouwland. De noodlanding verliep vlot doch door de zachtheid van zakt gr° ls het vlieStuiS een stuk wegge- De piloot, Soors genaamd, deelde mede,, Weerbericht. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand Hoogste stand te Janimayen 768-2. Laagste stand te Memel 754.3. Stand vanmorgen halftwaalf 758.4 WEERVERWACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) Matige tot zwakke N. tot N.W. wind, af wisselende bewolking, weinig of geen neer slag, iets zachter- BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Institunt te De Bilt) Tusschen het gebied van hoogen druk in het Z.W. en dat in 't Noorden dat zich over Noord-Scandinavië uitbreidde, ligt een strook die zich van IJsland naar Oost- Duitschland uitstrekt, die onder depressie invloed staat. In ons land is na het overtrekken van de kem die zich van de Noordzee naar onze Oostgrens verplaatste, en hier vrij veel re gen bracht, een verbetering te verwachten, en aangezien de depyssie die uit het Z.W. IJsland is genaderd, zich slechts langzaam ontwikkeld, is het niet onmogelijk dat deze verbetering van langeren duur zal blijken te zijn. Vooral indien de ontwikkeling van hoogen druk over Scandinavië, die nu nog slechts langzaam gaat. blijft aanhouden. De zwaarste regen, 18 m.M., viel in Brussel. Verder had geen der stations meer dan 10 rn-M., en op de Britsche Eilanden en Scan dinavië bleef het grootendeels droog. De temperatuur is meest onder de normale, en de veranderingen sinds gisteren, die over 't algemeen weinig beteekenen, zijn nog meer dalend geweest Aangezien in ons land de wind ook tot enkele K.M.'s hoogte eerst nog N. tot N.W. zal blijven, is nog geen stijgiing van temperatuur van jetcekenis te ver wachten. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bilt hedenmorgen 9.45 uur aan alle posten: Attentiesein neer. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 11.4 C. 12 MEI Zonsopgang 4.l!2 u.; Zonsondergang 7.42 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 12 MEI Van 's avonds 8.12 u. tot 's morgens 3.41 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig 1.84 1.17 1.17 1.15 Walshnt 3.02 Basel -o.oo Brel9acb 1.96 Rhelnfelden -0.00 - Kehl 2.91 Maxan 0.00 Dledesheim 0.00 Mannheim 3.43 Lohr 1.12 Mainz -0.00 - Bingen 1.72 1.90 Coblenz WO Trier J.94 Keulen 1.60 Rührort 1.07 Wesel !.13 Emmerik 1.08 Dusseldorf >-65 Maastricht 1.72 Venlo HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 12 Mei Delfzijl 0.41 13.04 Hellevoetslnis 4.27 16.56 Terschelling 10.15 22.41 Willemstad 5.14 17.42 Harlinnen 11.10 23.35 Brouwersh. 3.39 16.08 Den Helder 8.F5 21.25 Zierikzee 4.15 16.42 IJmniden 4.24 16.54 Wemeldinge 4.36 17.06 H.V. Holland 334 16.04 Vlissingen 2.33 1439 Schevemngen 3.44 16.14 Temeuzen 3.08 1539 Rotterdam 5.41 18.14 Han6weert 4.09 1638 dat hij ^vas opgestegen te Tirlemont, met bestemming naar Antwerpen. Hij was ech ter in verband met de slechte weersomstan digheden den weg kwijtgeraakt. Hoewel de machine nog voldoende brandstof had, be sloot de piloot een noodlanding te maken om zich te oriënteeren. De bestuurder, als mede de inzittende kapitein Dr. Oowerx be kwamen geen letsel. De machine kan on mogelijk meer opstijgen en zal gedemon teerd moeten worden. VERDRONKEN Te Nyezijl (Fr.) is bij de brug de 40- jarige J. Spoelstra uit Scharsterbrug van een motorboot gevallen en verdronken. EEN ONGELUK DAT EEN ONGELUK TENGEVOLGE HAD Te Venlo had de schildersgezel H. Borg- hout uit Kaldenkirchen, die aan het 12 M. hooge dak van het retraitehuis „Manresa" aan het werk was, het ongeluk naar bene den te vallen. Hij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis overgebracht, waar men constateerde dat hij arm-, been- en hersen- fracturen had opgeloopen. Zijn toestand was zorgwekkend. Onmiddellijk na het on geval wilde de 16-jtfige schildersleerling H. Kwanter naar den patroon fietsen om dezen van het ongeval in kennis te stellen. Ter wijl hij in flinke vaart langs den Kalden- kirchenschen weg reed, werd hij plotseling aangereden door een vrachtauto van de expediteursfirma Reiman en Stok, bestuurd door J. Peetere uit Blerick. Hij kwam onder de wielen terecht, waardoor hem de borst kas werd ingedrukt. In levensgevaarlijken toestand is ook hij naar het R.K. Zieken- huis te Venlo overgebracht. Voor het leven van beiden wordt gevreesd. Uit Oost-Indie INDISCHE BEGROOTING 1934 Nieuwe bronnen van inkomsten BATAVIA, 11 Mei (Aneta)- Het' ,3a ta- viasch Nieuwsblad" geeft een specificatie van de nieuwe bronnen van inkomsten, ten behoeve van de begrooting van het dienst jaar 1934: Suikeraccijns f8 millioen. verhoo- ging van invoerrechten op weeldeartikelen: f7 millioen, loonbelasting f 5 milliocn, ex tra. winstbelasting van monopoliebedrijven f3 millioen, inkomsten-hn,'"'*:- i van 25 pCt. J8 millioen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2