Jliruiur £riïtscljt Courant BINNENLAND. Uit West-Indië. Gemengd Nieuws. ABONNEMENT: Per kwartaal In Lelden en In plaat sen waar 'n agontschèp gevestigd Is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week 0-18 Voor het Buitenland bi] wekelijk- tche zending >4.50 Bu dagenjksche zending >0.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vi cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3963 DONDERDAG 11 MEI 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels... 1 L17V, Ir.gez. Mpdedeelingen Van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Bil contract belangriike korting. Voor het bevragen aan "t bureau wordt berekend 0.10 14e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD DE ONBESCHREVEN BLAD THEORIE Opmerkelijk is, dat de maatregelen tot gezagshandhaving, waartoe de Overheid zich in deze dagen herhaaldelijk geroepen ziet, zich in meer dan één geval richten tegen de gezagsorganen zelf. Zoo trof ons een bepaling, die de Commis saris der Koningin in Friesland opnam in de nieuwe instructie voor de gemeenteveld wachters en die aldus luidt: „De veldwachter is verplicht zich te houden buiten den strijd der politieke partijen en in dien zin is het hem ver boden als lid van een vereeniging, dan wel daarbuiten staande, in oen strijd der politieke partijen, van welke rich ting ook, een werkzaam aandeel te Wij spatieerden een drietal woorden om daardoor er den nadruk op te leggen, dat het hier gaat tegen elke politieke rich ting. Wekt deze blijkbare onpartijdigheid niet de gedachte, dat het allerminst de bedoe ling is één bepaalde politieke richting of één bepaalde geesteshouding te treffen, doch dat men alles over één kam scheert? Maar juist deze gewilde objectiviteit is niet zonder bedenking, omdat zij niet vol doende onderscheidt. Men versta ons wel. Ook wij zijn van oordeel, dat een ge meente-veldwachter, die een zelfstandige positie heeft in te nemen en boven de bur gerij moet staan, in het algemeen goed zal doen wanneer hij geen fel politiek partij ganger wordt, doch dit is meer een eisch .van wijs beleid dan dat het bij instructie moet worden voorgeschreven. Want als deze bepaling voor den veld wachter gewenscht is, valt niet in te zien, waarom zij niet evenzeer beteekenis zou hebben voor den burgemeester, die immers het hoofd is der politie. En op denzelfden grond zou men de Wenschelijkheid van een dergelijk voor schrift kunnen betoogen voor de leden der rechterlijke macht, wier onpartij digheid boven- alle verdenking dienit te Het zou niet moeilijk zijn de lijst verder voort te zetten en een bres te schieten on der de politiseerende burgemeesters, rech ters en andere ambtenaren met verantwoor delijke positie in de Staten-Generaal. Natuurlijk is een dergelijk gevolg niet bedoeld. Maar het gevolg ontstaat, doordat niet Voldoende werd onderscheiden. Dat een veldwachter van overheidswege wordt verboden actief deel te nemen aan den arbeid van politieke groepen, die het op de ondermijning van het gezag toeleg gen, is niet alleen toelaatbaar maar plicht Maar moet dit nu tevens meebrengen een Verbod van allen arbeid, die sterking eener nationale partij bedoelt en het overheids gezag wenscht te schragen? Daardoor behoeft immers de onpartijdig heid niet in het gedrang te komen? Want het ideaal van den politie-ambte- naar is niet het zijn van een onbeschreven blad papier, zoodat men hem wellicht mor gen de vervulling zijner godsdienstplichten ontzegt Zal de Overheid in dezen woeligen tijd over organen beschikken, die haar gezag steunen en schragen, dan mag van hen wel iets meer worden NIET GENERALISEEREN Het geruchtmakend geval in de Indische Wateren, waarbij personen, in dienst der Overheid, zich stelden tegenover het wettig gezag, heeft de aandacht in bijzondere mate op het gezagsvraagstuk geconcentreerd. Gevolg is geweest, dat de oogen van velen zijn geopend voor de crisis, waarin het ge zagsprobleem verkeert Maar gevolg is ook geweest, dat van do zijde der Overheid werd ingegrepen en ver schillende maatregelen werden getroffen, die ten doel hebben het wettig gezag te sterken. Voor dit alles zijn wij in hooge mate erkentelijk. Intusschen is het gevaar niet geheel denkbeeldig, dat men bij het nemen van maatregelen ter voorkoming van manifesta ties, als op „De Zeven Provincies" voorvie len, teveel generaliseert om het denkbeeld te bestrijden als zou de gestie der Neder landsche Overheid gaan tegen een b e- p a a 1 de politieke groep. Iets daarvan scheen met name te consta- teeren in de voorschriften, die de Regeering trof ten aanzien van hen, die het lidmaat schap van Burgerwacht of Vrijwillige Land storm combineerden met dat van een der vele bekende organisaties, die een sterk ge zag voorstaan. Al heeft de Regeering ook op haar hoede te zijn voor allerhande uitingen uit dezen hoek, dit neemt niet weg, dat hier toch niet in elk opzicht nauwgezet onderscheiden Het kan zeer wel mogelijk zijn dat de Overheid, die in onze dagen geplaatst wordt voor zeer uiteenloopende houdingen tegen over het gezagsvraagstuk, geroepen wordt om op verschillende fronten strijd te voeren. Maar ook zóó zal men wèl doen iedere uiting naar haar eigen karakter te be- oordeelen en hoede men zich voor generali seeren. TWEEDE KAMER Vergadering van 10 Mei 1933 De Kamer half 2. De toegelaten leden namen, na de voorge schreven formaliteiten, zitting. Daarna volg de de voorzitterskeuze. Mr. v. Schaik werd opnieuw met algemeene stemmen op de eer ste plaats der nominatie gesteld; een eere, die hem gaarne zij gegund. Hij dankte voor het in hem gestelde vertrouwen. De tweede plaats werd toegewezen aan den soc.-dem Schaper, deel uitmakende van de grootste partij ter linkerzijde, terwijl op de derde plaats kwam oud-minister Slote- maker de Bruine, die dus in dit-opzicht de opvolger van Dr. Beumer zal zijn. Verder was er niets- Na de opening der vergadering rapporteer de de heer Bongaerts over de ingezon den geloofsbrieven. Van 97 leden waren ze ingekomen; tot hun toelating werd besloten. Aan de 100 ontbraken de beide Indische communisten en de in de gevangenis ver toevende rev.-socialist Sneevliet Van de toegelatenen waren de heeren C. L. v. d. Bilt, v. Voorst tot Voorst, Bakker, Krijger en Kupers niet aanwezig. Aan de orde was vervolgens het opmaken van de nominatie voor het voorzitterschap. Eerste candidaat werd Mr. J. R. H. v. Schaik met 84 van de uitgebrachte 92 stemmen. Er waren 8 stemmen in blanco. Deze uitslag werd met een langdurig ap plaus ontvangen. De Voorzitter dankte de Kamer voor dit bewijs van vertrouwen. Tweede candidaat werd de heer Schaper (s.d.) met 62 van de 89 uitge brachte stemmen. Verder waren uitgebracht op Dr. Slotemaker de Bruine 19 stemmen, op de heeren Colijn, v. Dijk en de Geer ieder 1 stem en 5 blanco stemmen. Tot derde candidaat werd aangewe zen de heer Slotemaker de Bruine (c.h.) met 57 van de 90 uitgebrachte stem men. Voorts verkregen de heeren v. Dijk 12. Smeenk 1, Tilanus 1, Visscher 1, Dr. Colijn 1, Oud 1, Terpstra 1, de Geer 1 en Marchant 5 stemmen. Er waren 9 stemmen blanco. De nominatie zal aan H. M. de Koningin worden aangeboden door een commissie be staande uit de heeren Duymaer van Twist, Kortenhorst, Snoeck Henkemans, Boon, Oud, de Wilde en v. Kempen en mej. Meyer. De vergadering werd verdaagd tot Vrijdag LUCHTVAARTTERREIN VOOR NOORD-NEDERLAND Ged. Staten van Groningen hebben aan de Staten dier provincie een voorstel doen toekomen om deel te nemen in het maat schappelijk kapitaal der N.V. Luchtvaart terrein voor Noord-Nederland. Ged. Staten, die destijds een verzoek tot deelneming in het garantie-fonds voor de proefneming in 1932 hebben afgewezen, om dat zij weinig nut verwachtten van een her nieuwde proefneming, verklaren nu van oordeel te zijn, dat het voor de Groningsche industrie en handel en ook voor den Gro- ningschen tuinbouw van waarde zal zijn te kunnen beschikken over een vaste, geregel de luchtvaartverbinding met binnen- en buitenland. De gelegenheid om een geregel de luchtvaartverbinding te krijgen, is thans, nu de K.L.M. voor een vliegdienst naar het terrein te Eelde belangstelling heeft en de regeering haar medewerking daarover in uitzicht heeft gesteld, gunstig en daarom wordt voorgesteld met f 60.000 deel te ne men in het kapitaal der opgerichte N.V-, die het vliegterrein van de gemeente Eelde heeft overgenomen, dit terrein zal gaan ver- grooten, zoodat het voor intern, diensten geschikt is. DE NIEUWE ELECTRISCHE CENTRALE IN GELDERLAND In een te Arnhem gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel voor Arn hem en Omstreken is o.m. den bouw van een nieuwe centrale voor de Provinciale Geldersclie Electrische Maatschappij be sproken. De secretaris Mr. J. H u g e s deelde mede, dat reeds een 1300 antwoorden uit geheel Gelderland zijn binnengekomen op de vra genlijsten, welke de K. v. K. voor de sa menstelling van haar jaarverslag jaarlijks rondstuurt Uit deze ingekomen antwoorden blijkt, dat in Gelderland handel en industrie momenteel aan een geweldigen teruggang onderhevig zijn. Bij de plannen om de pro vincie een nieuwe last van 9TA millioen gul den op te leggen, dient men rekening met dien teruggang te houden. De Kamer sprak zich niet over de plannen uit. Het adres van de Tilburgsche Kamer van Koophandel, de Prov. Staten van Gel derland, betreffende een koppeling van de centrale te Nijmegen met die van Brabant en Limburg v. ^rd voor kennisgeving aan- gencmen« DE KABINETSFORMATIE NOG KANS OP SUCCES De antwoorden, door den formateur van de verschillende fracties ontvangen, hebben nader overleg met enkele fracties noodzake lijk gemaakt, hètgeen gisternamiddag heeft VERBETERINGEN BIJ DE SPOORWEGEN BELANGRIJKE VERSNELLINGEN IN DE TREINENLOOOP In het tijdschrift Spoor- en Tramwegen lezen wij, dat de officieele reisgidsen van de Nederlandsche Spoorwegen, zoowel de grootf» als de kleine uitgave, van 9 Mei af verkrijg baar zijn aan de stations en bij den stations boekhandel en van 10 Mei af bij den parti culieren boekhandel. De nieuwe dienstregeling brengt veel ver beteringen. Enkele nieuwe treinen worden ingelegd, terwijl een aantal slecht bezette treinen komt te vervallen. Evenals in de dienstregeling van 15 Mei 1932 zijn wederom waar mogelijk, de treinen versneld. In het bijzonder geldt dit voor de stoptreinen, waar bij in de noordelijke provincies belangrijke versnellingen tot stand komen. De bekorting van den reisduur bedraagt voor de stoptreinen: van Groningen naar Delfzijl 8—12 min.; van Groningen naar Roodeschool 1016 min.; van VVinsum naar Zoutkamp 6 min.; van Nieuwe Schans naar Groningen 6—17 min.; van Groningen naar Leeuwarden 1020 min.; van Leeuwarden naar Harlingen 58 min.; van Leeuwarden naar Stavoren 8—15 min.; van Leeuwarden naar Anjum 8—15 min.; van Stiens naar Harlingen 7—14 min.; van Groningen naar Zwolle 12—24 min. en van Leeuwarden naar Zwollo 12—24 min. Tengevolge van de afsluiting van de Zui derzee, wordt de vaartijd van de booten EnkhuizenStavoren v.v. over het IJssel- meer met 7 min. bekort Ten einde tusschen den Haag en Rotter dam-Hofplein en omgekeerd te voorzien in een regelmatig vervoer in de forenzenuren wordt tusschen 7.15 en 8.45 van den Haag naar Rotterdam-Hofplein en tusschen 17.00 en 18.30 van Rotterdam-Hofplein naar 3en Haag een 10-min. dienst gereden. In ver band daarmede worden eenige stoppingen op de tusschenstations van de bestaande op de nieuw ingelegd© treinen overgebracht. Teneinde tot een zoo economisch mogelijk gebruik van het materieel te geraken zijn de rechtstreeksche seizoentreinen Schevenin gen KurhausRotterdam Hofplein 5 tot 7 minuten later gesteld. Het aantal stoppingen te Leidschendam Voorburg is met drie vermeerderd, terwijl bij wijze van proef een zevental nieuwe stoppingen zijn ingebracht te Witteibrug Pompstation. Op de knooppunten komen verschillende nieuwe aansluitingen tot stand. In de internationale verbindingen zijn ver schillende belangrijke wijzigingen aange bracht. Zoo is b.v. voor de verbinding van Dresden en Leipzig met Amsterdam trein D 138 met 82 minuten versneld; de „Rheingold Express" is met 40 minuten versneld; de „Mijnchener dagtrein" met 87 minuten; in omgekeerde richting rijdt de Rhijngold het traject in 57 minuten minder; en de Mim- chener dagtrein met 61. Trein D 273 Amster dam en Den Haag naar Basel wordt met 36 minuten versneld en omgekeerd met 43 min. Trein D 7 -AmsterdamParijs doet het in 38 minuten minder en trein D 9 in 56 minu ten minder. De Etoile du Nord doet het in 18 minuten minder. In omgekeerde richting wordt trein D 24 41 minuten versneld, de Pullman-trein P 109 27 min. De Pullmantrein P 56 (Edelweiss) Amster dam—Basel vertrekt belangrijk later ten 10.40 (was 7.22) van Amsterdam C en is 42 minuten versneld. Deze trein komt te Basel SSB aan ten 21.08 (was 18.32) in aanslui ting aan de z.g. 21 uur groep. In omgekeer de richting is de Pullmantrein P 57 47 mi nuten versneld. Basel SBB V. 9.20 (was 9.32) en Amsterdam Cs A 20.54 (was 21.53). PROF. MR. DR. A. VAN GIJN t OUD-MINISTER VAN FINANCIEN OVERLEDEN In bijna 67-jarigen ouderdom is te Den Haag vanmorgen overleden Prof. Mr. Dr. A. van Gijn, oud-Minister van Financiën en oud-lid der Tweede Kamer. Prof. van Gijn was destijds o.a. president van de U. M., koninklijk commissaris bij de Ned. Bank en bijzonder hoogleeraar in de leer der Financiën aan de Rijksuni versiteit te Leiden. Prof. van Gijn, stammend uit een zieer gezien Dordtsch geslacht, was een man van groote geleerdheid, doch die de gave van het woord miste en daardoor minder in vloed oefende, dan anders het geval zou zijn. Tamelijk conser vatief aangelegd, was hij toch bij iedereen in hoog aan zien vanwege zijn strikt eerlijk karak ter en zijn groote on baatzuchtigheid.. In zaken, de volkshuis vesting betreffende, stond hij niet alleen steeds gereed met zijn belangrijke ad viezen want hij was specialist op dit terrein, doch hij stelao ook. a fonds perdu, groote bedragen uit zijn particulier vermogen beschikbaar om de volkshuisvesting te bevorderen. Wat de financiering der crisisuitgaven be treft, had hij bizondere opvattingen en de ministers van financiën polemiseerden vaak met den pseudoniemen schrijver, die als publicist de dingen beter kon zeggen dan als spreker en als minister. Tn lage, zoowel als in hooge kringen hau Prof. van Gijn zich vele persoonlijke vrien den verworven. Zijn huis stond voor ieder- REEDERSVEREEN. VOOR DE KARINGVISSCHERIJ TEGEN HET VERDRAG MET DUITSCHLAND SCHERPE CRITIEK OP DE ONDERHANDELINGEN De reedersvereeniging voor de Nederland sche haringvisscherij heeft te 's-Gravenha- ge een gecombineerde vergadering gehou den met den Bond van Haringexporteurs. De voorzitter der Reedersvereeniging, de heer W Richter Uitdenbogaardt, hield baarbij een rede, waarin hij wees op de aanleiding dezer vergadering, waarbij groote belangen zoowel voor de producem ten als de exporteurs op het spel staan. Bij de gevoerde onderhandelingen stelden de Duitsche reeders dat hun regeering het vo rige jaar gedwongen werd het invoerrecht op haring belangrijk te verhoogen in ver band met de waardedaling van het Engel- sche pond. De Nederlandsche reeders stel len daartegenover dat het niet aanging ons land de dupe te doen worden van de daling van buitenlandsohe valuta. De Duitsche ree ders brachten nog als wensch naar voren de invoering van een kwaliteitskeur bij ex port naar Duitschland, in welk geval zij be reid zouden zijn hun regeering een verdere verlaging van het invoerrecht voor te stel len. Dit plan is verder uitgewerkt, doch tot onze groote verbazing, aldus spr., zien wij uit een officieel schrijven d.d. 2 Mei, dat dit voorstel, waarmede wederzijdsche be langhebbenden zich konden vereenigen, niet voor verwezenlijking vatbaar is verklaard. Wat de handelsovereenkomst betreft blijkt uit alles, dat niettegenstaande de uitvoe rige inlichtingen, zoowel door de reeders vereeniging als door den bond van expor teurs verstrekt, dat onze regeeringsonder- handelaars het belangrjke verschil tus schen bruto- en netto-vischgewicht niet heb ben ondersoheiden. Resumeerende hebben onze regeeringsonderhandelaars toegestemd in een overeenkomst die in de eerste plaats geen waarborg geeft voor een alleszins ge rechtvaardigde compensatie in zako onge- lijken gewichtsinhoud van de Schotsche en de Hollandsche ton en in de tweede plaats een overeenkomst die mogelijkerwijs reeds opgezegd kan zijn voor onze export naar Duitschland, ongeveer begin September, een aanvang neemt. En ter bereiking van dit resultaat voor onze visscherij, reduceert on ze regeering de rente, bepaald bij het Ne- derlandsch-Duitsche douane- en credietver- drag van 1925 van 5V2 op 4 pet. Spr. ein digde met een protest te uiten tegen de z.g. handelsovereenkomst, die den naam van overeenkomst niet verdienen mag. Uitvoerig is over de betrokken aangele genheid van gedachten gewisseld en gepro testeerd tegen het niet aanwezig zijn van een- visscherij-deskundige tijdens de onder handelingen te Berlijn, waaraan het poover resultaat wat ten opzichte van de haring is bereikt werd toegeschreven. Nadat door den secretaris der reeders vereeniging uitvoerige mededeeling was ge daan van de te Bremen met het bestuur van de Duitsche Haringhandelsgesellschaft gevoerde besprekingen, waarvan Dr. Hirsch- feld een schriftelijk resumé had gehad, dooh waarna geen verder onderhoud met ge noemden heer is gevolgd, heeft de vergade ring met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de grieven neergelegd zijn. De motie dringt er net den meesten ernst op aan bij de Staten-Generaal om genoemd verdrag niet te ratificeeren tenzij voor het artikel gezouten haring geen ongunstiger invoerrecht zal worden geheven dan 't thans bestaande, zooals dat volgens art A van het verdrag voer alle andere producten werd vastgelegd. VERGADERING A.R. KAMERCLUB De Anti-Rev. Tweede Kamerclub heeft hedenochtend in het gebouw der Tweede Kamer een vergadering gehouden. NEDERL. VARKENSCENTRALE PRIJSVERHOOGING MET 1 CT. PER K.G. Met ingang van 15 Mei a.s. heeft de Ne derlandsche Varkenscentrale de prijzen, welke door haar voor de varkens worden betaald, met 1 cent per K.G. geslacht ge wicht verhoogd. Dit is de derde prijsverhoo- ging. welke door de Nederlandsche Varkens centrale binnen korten tijd wordt ingevoerd. Met ingang van het in werking treden van het nieuwe uitbetalingssysteem naar kwa liteit op 3 April werden de prijzen met on geveer 2 cent per K.G. geslacht gewicht ver hoogd. Op 1 Mei volgde een verdere ver hooging met 1 cent per K.G. geslacht ge wicht. Tegelijkertijd werden de prijzen der varkens, welke per levend gewicht worden uitbetaald, met 2 cent per K.G. levend ge wicht verhoogd. In verband met het feit, dat dezo verhooging 2 cent bedragen heeft, ter wijl de verhooging voor de varkens, welke per geslacht gewicht worden uitbetaald, slechts 1 cent per K.G. bedroeg, heeft de prijsverhooging welke op 15 Mei ingaat, al leen betrekking op laatstbedoelde groep van varkens. Met deze verhooging der varkensprijzen gaat gepaard een verlaging van de heffing, welke betaald moet worden voor de varkens, welke voor binnenlandsch gebruik geslacht worden. Deze heffing wordt met ingang van 15 Mei teruggebracht van 10 tot 9 cent per K.G. geslacht gewicht- Het ligt voorts in het voornemen van de Nederlandsche Varkenscentrale om in d»n loop van de eerstkomende weken pl.m. 15.000 varkens extra af te nemen en deze varkens voorloopig in te vriezen. Dit zullen varkens f.ijn van een gewicht boven 95 K.G. levend. Deze varkens zullen dus eveneens tegen de nieuwe verhoogde prijzen worden afgeno men. De bedoeling van dezen maatregel is om het te veel aan varkens boven het z.g. zou tersgewicht, dat op dit oogenhlik aanwe zig is uit de markt te nemen. Hierdoor zal h-t mogelijk worden de varkens, welke als bjAnn naar Engeland gezonden worden, tegen een lager gewicht af te nemen hetgeen weder tot gevolg heeft dat een grooter aan tal varkens naar Engeland kan worden ge ëxporteerd. De Burgemeester dreigt met maatregelen tegen de praatwoede VASTSTELLING DER OPCENTEN OP DE GEMEENTEFONDSBELASTING Een slechte aanteekening. Het loopt met het werk van den Amsterdam schen Raad zoo vast als een huls. Er wordt de laatste weken zoo enorm breed gediscussieerd Hü liet het daarbij niet, langrijke voordrachten 'bltjven ligger Nu ls de Raad al voor drie dagen r roepen en het ligt ln de bedoeling v voorzitter om ln de week van Hemelvi Een verblijdend bericht Burgemeester kon mededeel' 3 bericht ls binnengekomen van 6 an Waterstaat, waaruit, blijkt dal t applaus door de jester deelde mee dat het ln het n van B. en W. ligt om de betreffend- icht reeds ln de volgende zitting aan i Gemeente-secretaris Bt) den aanvang der zitting werd de nieuwe ublleke tribune de installai Interpellatle-Dingemans niet heeft li Uit het antwoord van den wethouder bleek, wel dat de zaak niet geheel in orde was. Maar sle. De interpel late schuld. Hü as nog niet dui- i menachen ln de woningen In de avondzitting kwam\ a&n de orde de meentefondsbelasting. Zooals w(j reeds meedeel den wordt voorgesteld deze te bepalen op 78, dat is 4 meer dan verleden Jaar. 't Werd een slappe discussie. Aan den Raad was nog niet bekend hoe Gedeputeerde Staten eigenlijk over de begrooting denken en evei hoe he.t met de rekening 1932 staat, al gat nu niet bepaald gunstige geruchten. Wel werd geprobeerd, door den heer Bo valn ln het bijzonder, om een eenlgszins t finantleel debat te openen, maar het lukte De heeren Welsz en Bernhard deden nog een voorstel om het aantal opcenten t< palen op 74. Wel had de heer Bernhard 1 commissie van bijstand zich met de voordracht vereenigd, maar dat schijnt ln die fractie sorting weer van verschillende kanten aan >rde, al bleef elk voorstel uit. De houding van den Vrijheidsbond was eigei wel te begrüpen is. maar eveneens voorstel van de heeren W e i s z en B r d. De heer ter Haar volgde hen i Men wil dus blijkbat En het is goed het handen dracht noodig ls. men. Eveneens de lgvuldiglngscijfei brandverzekering op 0.85 DROEVIG ANTI-PAPISME Het orgaan van de Evangelische Maat schappij „De Protestant" klaagt „den Je zuïet" pater Borromaeus de Greeve aan, dat hij in een redevoering nationaal-socialisti- sche sympathieën zou hebben geuit, en het blad vraagt: „Bestaat er misschien verband tusschen het échec van den Jezuïeten-pater en de ministerieele oekase van den ultra- roomschen minister Deckers, dat nat-soc. geen lid van burgerwachten meer mogen De chr.-hist. „Nederlander" voelt het Pro testantisme door dergelijke laster van den „Protestant", niet ten onrechte, geblameerd: „Met zulk een giftige verdachtmaking denkt men een nationale beweging te dienen, het is om te schreien". En het blad wijst zijn anti-papistischen geloofsgenoot terecht: „Wel is ons bekend, dat pater Borromaeus de Greeve géén Jezuïet is, doch Franciscaan, men schrijft er dus maar wat op los". De Jezuïet moet hangen, concludeerde de „Protestant". Maar hij is Franciscaan. PREDIKANTEN EN WEERMACHT VAN HET GOEDE TE VEEL Vóór 25 jaar, aldus „Onze Banier" van de N.C.O.O.V., werd geklaagd, dat de Kerken en predikanten zich onvoldoende inlieten met de militairen en met het „militaire vraag stuk". Wat waren wij blij toen in de eerste uit gaven van „Onze Gids" ook vooraanstaande theologen als dr Bavinck, dr de Visser en dr Kuyper zich uitspraken over de beteeke nis der Weermacht Fn nu? Nu is .r een te ve*l d- -^aadt, liever Voornaamste Nieuws* (blz. 1) De antwoorden die Dr. Colijn ontvangen heeft, hebben nader overleg met enkele fracties noodzakelijk gemaakt Gistermiddag heeft de Tweede Kamer ver» gaderd. De gemeenteraad van Amsterdam heeft de opcenten op de gemeentefondsbelasting vast gesteld. Vergadering van de Reedersvereen. voor de Haringvisscherij. Oud-minister prof. mr. dr. A. van Gijn ia op bijna 67-jarigen leeftijd te Den Haag overleden (blz. 2) Het arbeidscongres. Een rede van Hitier. Paraguay heeft Bolivië den oorlog ver klaard. Wijzigingen in het Oostenrijksche kabinet, De symbolische verbranding van on-Duifc- sche boeken te Berlijn. Nieuw Poolsch kabinet (blz. 3) Tweede zitting van de Alg. Synodale Com missie der Ned. Herv. Kerk. Algemeene vergadering van de Vereen. van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk. M. Reinsma, hoofd der Chr. Hollandsch- Javaansche Meisjesschool te Djokjakarta, f (blz. 5) Economische problemen. Economische op» bouw van Nederland II. nu hebben we te strijden tegen da theologen, die de Weermacht afbreken. Uit het orgaan der Vereen. Officieren van de Koninklijke Landmacht (1933 no. 4) ci- toeren wij van den kapitein A. J. Maas het navolgende: „Is het geen smaad, wanneer in 't Maand schrift „Kerk en Vrede" het Roode Kruis werk in oorlogstijd wordt gescholden tot „duivelsdienst"; is het geen openlijke on dermijning van het Overheidsgezag, geen bedekte aansporing tot landsverraad, wan neer in ditzelfde tijdschrift, dat notabena door theologische hoogleeraren en pre dikanten wordt geredigeerd, ds P. Eldering aanbeveelt om, gedachtig aan het Bijbel woord, „weest omzichtig als de slangen enl argeloos gelijk de duiven", in het geheim! plannen te beramen en een organisatie t« scheppen ten behoeve van een „energiek protest en verzet" tegen de mobilisatie onzeu Weermacht; of, wanneer een andere predi kant, ds Kalma, de Regeering dreigt, dat zal worden getracht, „telefoonlijnen door ta knippen of bruggen te laten springen, wan neer zij onze mannen oproept, of naar het front wil voeren"." De bemoeienis der predikanten met da Weermacht gaat te ver, zegt „Onze Banier", OPENING KOLONIALE RAAD. 1 WILLEMSTAD, 9 Mei. (Aneta). De Gouvep» neur van Curacao heeft den Kolonialen Raad geopend. In de openingsrede zeide Zijne Excellentie, dat de verhouding tot de naburige landen gunstig was. De rust onder de bevolking con tinueerde. De economische toestand is niefl slecht De scheepvaart verminderde niet. Da handel ondervindt moeilijkheden. Het toeris tenverkeer is goed. De oogst was voldoende, De industrie onderging een geringe uitbrei ding. De werkloosheid vermeerderde niet. Op Aruba is de toestand niet slecht Da raffinaderij werkt op volle kracht De toestand op Bonaire is minder zorgwek kend De toestand op de Bovenwindsche eilanden is niet slechter geworden. Saba en St. Eusta tius hadden onder een orkaan te lijden, doch konden worden geholpen. De hoekwormziek- te werd krachtig en met succes bestreden. De inkomsten van de kolonie overtroffen! de verwachtingen. De verdere doorvoering van de gelijkstelling van het onderwijs, \olksgezondheid en ambachtsonderwijs vond ilaats De tuinbouw, kleinlandbouw en vis- cherij' hebben de aandacht Mogelijkheid voor een mijnindustrie bestaat op St. Eusta- tius. HIJ WILDE AUTORIJDEN Men meJdt ons uit Alphen a. d. Rijn: In onze gemeente met het drukke wegver keer zijn aanrijdingen geen uitsonderingen. Dinsdagmiddag had echter in de Lindehoven straat nabij de landbouwerswoning van de Wed. Ruting een auto-ongeval plaats onder bijzondere omstandigheden Bij een der Boerenwoningen stond de vrachtauto van Verseput uit Steekt geladen met 5 koeien. V. bracht bij een veehouder een van de dieren. In de cabine van de auto bleven zitten twee mederijders nl. Verboom en Rotert. Toen de bestuurder weg was wilde Rotert ook eens rijden hoewel hij nimmer een auto had bestuurd en ook niet in het bezit was van een rijbewijs. Na enkele meters volgde een botsing met de wagenmakerij van Bosman. Verboom sprong nu uit de auto vervolgens met een knotwilg, daarna tegen een passeerende Duitsche auto uit Elberfeld en tenslotte te gen een lantaarnpaal om na deze botsingen met de kostbare inhoud in de sloot te rijden juist voor de woning van de Wed. Ruting. Een en ander werd met angst gadegeslagen en toen dan ook een juist passeerende die naar van politie het resultaat van de onbe voegde rijder zag kwam hij spoedig op de bon. Gelukkig kwamen de koeien er vrij goed af. Als iemand wil toeren laat hij dan in een weiland gaan met een auto zonder levende in houd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1