Jliritiur ^TriJtsdjr (JTmtraut w EEN KONINKLIJK WOORD ABONNEMENT: Per kwartaal In Leiden en In plant- ion waar 'n agentschap gevestigd I? ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week 0.18 Voor het Btiitenland bij wekelijk- «che zending „{.50 Bij dagenjksche zending ,5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vtz een! Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3961 DINSDAG 9 MEI 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels117^1 Elke regel meer0.22H I 1 Ingez. Mededeellngen Van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend f o.10 14e Jaargang Dil nummer bestaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD DE OPENINGSREDE NAAR EISCH DES TIJDS Minister Ruys de Beerenbrouck, voorzit ter van de Raad van Ministers, heeft heden namens de Koningin, in vereenigde zitting der Staten-Generaal, de volgende openings rede uitgesproken: De Koningin heeft mij opgedragen deze buitengewone zitting van de Sta ten-Generaal te openen. Den dag, aan de stemming voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal vooraf gaande, hebben de Ministers, Hoofden der Ministeriëele Departementen, hun portefeuilles ter beschikking van de Koningin gesteld. De Koningin heeft hun verzoek in overweging genomen en de Ministers uitgenoodigd, zich inmiddels te blijven belasten met de behandeling en afdoe ning, zoo mogelijk, van de loopende zaken. De Koningin hoopt, dat het U gege ven zy, in deze zitting, welke slechts kort van duur zal zijn, tot heil van ons Vaderland, onder Gods leiding, werk zaam te zijn. In naam der Koningin verklaar ik de buitengewone zitting van de Staten- Generaal te zijn geopend. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft alevel iets aparts. Net een minis ter voor deze tijd van records op aller lei gebied. Deze bewindsman slaat en verbetert parlementaire records. Ongekend lang heeft minister Ruys zitting gehad. In dat opzicht laat hij andere ministers ver achter zich en is hü onbetwist matador. Voorts opende hij heden een buiten gewone zitting der Staten-Generaal. wat ook niet iedere dag voorkomt en dan een zitting, welke hoogstens slechts enkele maanden duurt. En minister Ruys verrichtte deze plechtigheid met een openingsrede, zoo kort en bondig, dat dit record waarlijk niet te verbeteren zal zijn. Slechts vijf zinnen van beperkte om vang, waarbij er nog twee zijn, welke onmogelijk gemist kunnen worden, n.l. de inleiding, dat de opening geschiedt in naam der Koningin en het slot, dat de buitengewone zitting werkelijk ge opend is verklaard. Nu moet hierbij direct opgemerkt worden, dat het geen jacht is naar succes bij dezen minister; het is de loop der omstandigheden, welke hen- dwong een Kamerontbinding op korte termijn te bevorderen en dus een bui tengewone zitting, van heden tot Sep tember, noodzakelijk te maken. En dat is dan ook alles, wat in de openingsrede staat, welke precies vol doet aan wat wij Zaterdag reeds schre ven in weinig woorden weinig of niets zeggen. Dat de ministers daags voordat de stembus openging, hun portefeuilles tei beschikking van de Koningin hebben gesteld, was algemeen bekend en moest hier slechts gereleveerd worden om te zeggen, dat de ministers de loopende zaken zullen afdoen en dus thans nog op hun plaats staan, omdat een ander Kabinet nog niet gevormd is. Wat er in deze korte periode zal ge beuren het lag niet op de weg van den minister-president om daarover ook maar met een woord te spreken: die verklaring hopen we binnenkort van den nieuwen premier te hooren. Slechts mocht de minister namens de Koningin de hoop uitspreken, dat er in deze korte zitting, onder Gods leiding nog veel mag geschieden tot heil van ons Vaderland. Dit gemeene Vaderland verkeert in nood: uit veler hart rijst de bede op of God mannen in de regeering wil stel len, die krachtig zullen arbeiden aan de geweldige taak om land en volk door deze moeilijke tijden heen te leiden naar een betere toekomst; maar ook, dat de Staten-Generaal bereid zullen zijn royaal m i de Regeering mee te werken in deze benarde omstandig heden. Dat g tod! Een woord der Koningin NA DE HERDENKING VAN DEN VADER DES VADERLANDS De Koningin heeft het volgend persoonlijk woord tot het Nederlandsohe Volk gericht: Nu de herdenking van den 24en April zoo wel hier te lande als in het Rijk buiten Europa en bij onze landgenooten in den vreemde tot het verleden behoort, wensch Ik tot allen een enkel woord te richten. Waar ontallijke scharen uit verschillen de en uiteenloopende deelen der bevolking zich als leden van een groot gezin vereenig- den om de figuur van den Vader des Vaderlands, is op treffende wijze gebleken, dat hij voor ons allen geen nevelige histo rische persoon uit ver verleden is, doch daadwerkelijk in ons hart voortleeft Deze aanhankelijkheid en vereering is on afecheidelijk verbonden met onze verknocht heid aan de beginselen van ons staatsbe stel, waarvan hij zoo meesterlijk de grond slagen gelegd heeft, en welke in het heden zooals in het verleden zoo uitnemend bij on- onzen volksaard passen en een waarborg voor de toekomst vormen. Tijdens de herdenking toefden mijn ge dachten menigmaal bij den langen worstel strijd met zijn zware beproevingen, zoowel door ieder persoonlijk als door ons geheele volk met zooveel offervaardigheid en taaie volharding gedragen. Beproevingen waarin de leider van onze qnafhankelijkheidsbe- weging steeds getoond heeft met vaderlijke bezorgdheid te deelen, steunend op den „Potentaat der potentaten", onwrikbaar in zijn geloof in uitredding en betere tijden. Een moeilijke weg en ontberingen zijn niet te vermijden voor een volk in nood, dat zich voor een betere toekomst wil aan gorden. Met bezorgdheid denk ik aan de ongunst der tijden, waardoor alle deelen des Rijks pi#W getroffen zijn en Ik ben met deernis vervuld over den zwaren druk en de moeilijk te brengen offers, die een ieder opgelegd wor den; een nood, welke in het wereldgebeuren ook buiten ons toedoen is in het leven ge roepen. Ik voel de bezieling en de kracht, die er van dat verleden uitgaan om ons door aan passing, taaie volharding, eensgezindheid, de zweepslag van den tijd te doen trotseeren en met den ijver en de wilskracht die de om standigheden gebieden, de handen ineen te slaan en allen tesamen te offeren en te ar beiden voor, wat God geve, eenmaal een be tere toekomst zal zijn. Moge de viering, die achter ons ligt en de daarbij opnieuw aan den dag getreden aanhankelijkheid aan de figuur van den Vader des Vaderlands en aan het werk, dat hij heeft mogen tot stand brengen, blijken een zegen voor ons allen te zijn geweest. Tot een volk in nood Het zal waarschijnlijk niet onopzet telijk zijn, dat de Koningin heden, naast het ambtelijk woord, dat minis ter Ruys moest spreken, doch waarin hij niets kon of mocht zeggen, 'n woord des harten plaatste tot Haar volk ln nood. Dit woord is historisch en principieel vastgelegd aan de herdenking, welke reeds twee weken voorbij is doch be doelt klaarblijkelijk een woord van be moediging voor de dagen die komen en welke ingeluid zijn door de formeele handeling van minister Ruys. Zeker, de zittingsperiode der Staten- Generaal zal zeer kort zijn; maar het zal blijken, dat we getreden zijn op een moeilijke weg, waar „ontberingen niet vermijden zijn voor een volk in nood". Op treffende wijze trekt de Konin gin een parallel tusschen de zware be proevingen, welke ons volk met taaie volharding, heldenmoed en offerzin droeg in Vader Willems dagen; en het is ons, alsof we in het woord onzer Vorstin de bede tot Haar" volk beluiste ren: betoon in deze zware tijden die zelfde offervaardigheid en volharding om, steunend op den Potentaat der potentaten manmoedig te streven naai- uitredding en betere tijden. Waar een Vader des Vaderlands was,, daar moet ook één groot gezin zijn; en nu mogen wij het betreuren, dat er sommigen zijn, die niet tot het gezin gerekend willen worden, daarmee vervalt het gezin niet. Zóó was het in Willems dagen; zoo is het ook nu onder het regiment van een Vorstin die zich noch den grooten Voorvader noch diens Godsvertrouwen en kinderlijk geloof schaamt. Op zijn bede om ontferming vooi zich en zijn arm volk geeft de Konin- jin de harmonische weerslag: ik ben met deernis vervuld over zware druk en moeilijk te brengen offers; maar met het geloof van Vader Willem in het hart, ontvangen we bezieling en kracht om te samen te offeren en te samen te arbeiden. Was er ooit een volk in nood, zooals in het midden der zestiende eeuw? Wordt van ons gevraagd, wat men toen ten offer moest brengen. Indien we gingen vergelijken, zouden wij ons moeten schamen. Want nog is de zegen zoo heerlijk en groot en voor zeer velen de zorg nog zoo gering. En daarnaast staat, dat de God van den Prins nog steeds dezelfde is; dat Hij ook ons schild en betrouwen wil zijn en dat Zij, door wie Zijn hand ons gelieft te regeeren, met ons bidt en met ons steunt op den Potentaat der potentaten. En daarom is dit woord der Konin gin een woord van bemoediging, ook met het oog op de komende parlemen taire periode. Zóó worde het verstaan, dan zal er nationale geloofskracht openbaar wor den. V ZONDER DE S.D.A.P. Men vraagt ons of wij niet te boud ge sproken hebben toen wij beweerden, dat bij de vorming van een nationaal-, liever ge zegd, een crisiskabinet op de S.D.A.P. hee- lemaal niet te rekenen valt Immers, deze partij beklaagt zich tegenwoordig nogal eens, dat iedereen zich tegenover haar stelt, ja, dat men haar zoo mogelijk buiten de volksgemeenschap zou willen stellen. Ons antwoord is kort en eenvoudig. De S.D.A.P. gaf ongevraagd de volgende ver klaring af: Slechts indien het mogelijk zou zijn een parlementair meerderheidskabinet te vormen, dat zich tot taak zou stellen de ontwapening ter hand te nemen, sociali satie voor te bereiden en de arbeiders klasse uit den crisisnood op te heffen, zouden de sociaal-democraten medewer king aan de Regeering des lands kunnen overwegen. Dit antwoord is zakelijk veel duidelijkei dan wij van deze partij, die erg van achter deurtjes houdt, gewoon zijn. Hoewel het principieel weer een onoprecht antwoord is. Want het dient slechts om de angst voor het dragen van mede-verantwoordelijkheid te verbergen. Vast staat echter: Doe het maar zonder ons; wij zullen wel critiseeren. Ieder heeft zoo zijn liefhebberij! BINNENLAND. TWEEDE KAMER Bij het Centraal Stembureau zijn thans van 97 gekozen leden berichten binnenge komen, dat zij hun benoeming aannemen. Men heeft nog niet bericht ontvangen van de heer Sardjono, Westerman en Droessen. KOOL EN EIEREN NAAR DUITSCHLAND Voor 4e uitvoer naar Duitschland van roo- de, witte en savoye kool zullen vanaf 10 Mei certificaten worden afgegeven met de af gifte waarvan is belast mr. I. Niemöller te Den Haag. De heffing aan het uitgeven dezer certificaten verbonden is bepaald op 5 ct. per 100 Kg., met een minimum van 50 ct. per certificaat. Voorts zullen certificaten worden uitge geven voor den uitvoer van kippen- en een deneieren naar Duitschland. Deze certifica ten worden slechts verleend voor kippen eieren, welke voldoen aan bepaalde kwali- teits- en gewichtsvoorschriften van de Duit- sche „Eeierverordnung". Met het afgeven der kwaliteitsverklaring is belast ir. J. G. Tuk ker, hoofd van den Rij'"—oorlichtingsdienst voor Pluimveeteelt te I oergen. De kosten aan het uitgeven der C"* ficaten verbonden Zijn bepaald op 15 ct. po- 100 Kg. netto. STATEN-GENERAAL DE BUITENGEWONE ZITTING VEREENIGDE VERGADERING VAN DE BEIDE KAMERS OP DINSDAG 9 MEI 933 TOT OPENING VAN DE EUITENGEWONE ZITTING DER STATEN-GENERAAL De heer De Vo6 van Steenwijk, die het voorzitterschap bekleedt, opent, nadat dc leden der Staten-Generaa.l zich in de ver gaderzaal der Tweede Kamer vereer hebben, de6 namiddags te kwart voor eer vergadering en doet den griffier van Eerste Kamer voorlezen een Kon. Besluit, houdende zijn benoemiing tot voorzitter van de Eerste Kamer gedurende de buitenge wone zitting, die heden zal aanvangen. De voorzitter benoemt een com mist welke den minister van Binnenlandsche Zaken iin het 'gebouw zal ontvangen en uit leiden. Deze commissie bestaat uit de Eer- ste-Kamerleden Slingenberg, Ter Haar, Jams sen de Limpens en de Tweede-Kamerleden Duymaer van Twist, Bongaeiis. Van Dijk, flr Vos en Slotemaker de Bruine. De minister van Binnenlandsche Zaken, Jhr Mr Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, kort daarna in het gebouw aangekomen, wordt door de commissie in de vergadering binnengeleid, neemt plaats achter de mi nisterstafel en houdt de openingsrede, wal ke men elders in dit blad vindt. De minister van Binnenlandsche Zaken verlaat daarna, voorafgegaan door de com missie, de vergaderzaal. De voorzitter sluit, nadat de commissi- in de zaal is teruggekeerd, de vergadering. VREEMDE STRIJDKRACHTEN IN NED. HAVENS IN W.-INDIE HET GESCHIL TUSSCHEN PERU EN COLUMBIA Toegang tot Willemstad geweigerd De gouverneur van Curacao heeft mens de regeering van Peru het verzoek gekregen toestemming te verleenen om op 9 Mei in de havens van Curacao toe te laten een kruiser en eenige duikbooten tot het dokken dezer schepen. De zaakgelastigde van Columbië te Lon den heeft namens zijn regeering op 5 dezer verzocht om vergunning voor drie Colum- biaansche oorlogswatervliegtuigen om in transit Aruba, Curacao en Paramaribo aan te doen gedurende 24 uur in elke haven, on der voorwaarden gesteld voor oorlogssche pen in neutrale havens. Een overeenkom stig verzoek werd op 6 dezer door den con sul van Columbië op Curacao gericht tot dén gouverneur onder mededeeling, dat de andere staten deze toestemming reeds zou den hebben verleend. De commissie te Genève die zich met het geschil tusschen Columbia en Peru bezig houdt heeft zich tot de Nederlandsche ge delegeerde, Prof. Moresco, gewend, die klaard heeft, dat de Nederlandsche regee ring heeft besloten, in afwachting van de door de betrokken Volkenbondsorganen ter zake tot de leden te richten aanbevelin gen, de beschikking op deze verzoeken voorloopig aan te houden en inmiddels geen toegang tot Nederlandsch gebied oorlogsstrijdkrachten der beide landen te verleenen. De toegang geweigerd Hedenmorgen vernamen wij uit Willem stad, dat drie Peruaansche oorlogsschepen, de kruiser „Almirante Gran" en twee on derzeebooten, onderweg naar Lecusia viE de Amazone hedenmorgen voor Willem stad arriveerde. Deze oorlogsschepen werd de toegang geweigerd, doch een verblijf van acht uren in de baai van Caracas toe gestaan voor bunkeren en het innemen van provisie. CONTINGENTEERING ROGGEMEEL ETC. Naar wij vernemen is de regeling welke door den Minister van Economische Zaken korten tijd geleden in de Eerste Kamer is aangekondigd met betrekking tot de con- tingenteering van den invoer van roggemeel en roggebloem binnen enkele dagen te ver achten. De uitvoering van de contingenteeringsbe- paiingen zal in handen komen van den heer W. M. E b b i n k administratief-hoofd van het Regeeringsbureau voor de uitvoering der Tarwewet NEDERL.-DUITSCH HANDELS VERDRAG In verband met het in werking treden van het met Duitschland gesloten verdrag, zullen met ingang van 10 dezer o.a. voor den uitvoer naar Duitschland van zout, su perfosfaat en kunsthoorn regelingen werden getroffen op grond der Crisisuitvoerwet. De desbetreffende mimisterieele beschik kingen zullen eerstdaags werden afgekon digd. In verband met de uitvoering der bepalin gen moeten exporteurs zich vóór 15 Mei enden tot het Crisis In- en Uitvoerbureau. Laan v in Meerdervoorr 84, Den Haag. Na die datum komt men niet meer voor uitvoer certificaten in aanmerking. Ook de exporteurs van lijnolie worden aangeraden zich vóór 15 Mei tot het Crisis n Uitvoerbureau te wenden. BOUN FEN FRYSKE SELSKIPPEN BUTEN FRYSLAN De Boun fen Fryske Selskippen büten Fry- lan zal ter gelegenheid van zijn tienjarig be staan op Zaterdag 14 October te Utrecht een herdenkingssamenkomst houden. B. en W. van Utrecht zullen de deelne mers officieel ontvangen. In de middagbij eenkomst zullen de heeren J. H. Brouwer van Leeuwarden en D. Kalma. van Eind hoven, spreken. DE GESCHOKTE HARING- HANDEL SOMBERE TOEKOMST VOOR HARINGEXPORT Zoo vaak de Regeering zich met de ha- ringhandel bemoeit, klagen de- reeders over onverschilligheid en ondeskundigheid der onderhandelaars, waardoor grove fouten ge maakt worden. Ook thans is dat weer het geval en naar wij vernemen, hebben reeders en handelaars tegen Woensdag een spoedvergadering in den Haag belegd om te protesteeren tegen het pas afgesloten handelsverdrag. Naar men aan de N.R.C. schrijft, hebben de onderhandelaars zich vergist met „netto" en „bruto" gewicht, niettegenstaande belang hebbenden, d.w.z. reeders en handelaars, de verwachting moeten koestPren, dat de regee- ringsondorhandelaars door hen goed waren ingelicht hetgeen moge blijken uit het feit, dat verscheiden bezoeken ter zake zijn af gelegd. De 100 kg ton netto werd verwisseld met 100 kg bruto en hierop werd een verlaging toegestaan ad 65 pCt per 9 mark, zoodat het resultaat is dat men voor het groote Engelsche fust een invoerrecht heft van 9 mark en voor het 20 pCt kleinere fust 8.19 mark moet betalen. Echter, dit is het ergste niet. In het communiqué wordt vermeld dat, ge zien de niet gestabiliseerde valuta van de overige naar Duitschland haringexportee- rende landen, de Duitsche regeering zich niet gerechtigd achtte thans in een verdrag met Nederland het invoerrecht op haring definitief vast te leggen. Als een soort van vergoelijking schrijft daarover de directeur-generaal van handel en nijverheid, dat zulks natuurlijk niet zeg gen wil, dat de Duitsche regeering thans onmiddellijk tot een verhooging van het in voerrecht op haring zal overgaan, doch dat het gevaar, dat zulks zal geschieden, wan neer er op monetair gebied geen stabiliteit optreedt, niet denkbeeldig is. Wat moet men nu doen? Het haring seizoen begint. Duitschland betrekt nage noeg 60 pCL van onze vangsten. Dit alles is uit den treure aan onze regeeringsonderhan- delaars bekend gemaakt, doch men heeft het niet noodig geacht een deskundige bij be doelde onderhandelingen te Berlijn aanwe zig te doen zijn; men was immers voldoende op de hoogte! Duitschland geeft voor een moment 80 pfenning per vat prijs, doch behoudt zich het recht voor, op welk moment ook, hei invoerrecht op haring verder te verhoogen en onze onderhandelaars, die o.a. toch dien den te weten welke belangen op het spel stonden en zulke goede troeven in handen hadden, hebben daarmee genoegen genomen! De voorzitter der reedersvereeniging voor de Ned. haringvisscherij heeft nog een toe lichting gegeven op de klacht uit reeders- kringen inzake de overeenkomst met Duitschland. Hij deelde die verontwaardiging volko men, en vond dat des te onaangenamer,, om dn«- de ReSeerinS sedert eind September 1932 zeer te waardeeren steun aan de haring export heeft verleend. Het bestuur der reedersvereeniging heeft, op verzoek der Regeering, geconfereerd met de Duitsche reeders te Bremen en daar o.a. betoogd, dat in elk geval een invoerrecht van 9 Mark per ton zeer onbillijk is voor Nederland, omdat de Holl. ton een netto- vischgewicht heeft van 100 K.G. terwijl de Schotsche ton een netto-vischgewicht heeft van 1l0 K.G., waardoor Engeland een groo- ten voorsprong heeft. .Een invoerrecht van 9 Mark voor de Schotsche ton en van 7V6 Mark voor de Hollandsche, zou dus stellig als minimumeisch billijk zijn. De Duitschers erkenden, dat het billijk >u wezen, als daarmede werd rekening ge houden. 6 6 Voorts werden besprekingen gevoerd over maatregelen tegen de verkoop van minder waardige kwaliteit van haring. De reeders hebben daarna de Regeering op de hoogte gesteld met de onderhande lingen en er op gewezen, dat althans de Duitsche en de Hollandsche besturen het waren over een regeling, in den geest wan een overeenkomst wellicht tot stand zou kunnen komen. Korten tijd daarna is de Nederlaivdscl\p delegatie voor het afsluiten van een handels verdrag naar Berlijn vertrekken. Over de daar met betrokking tot de haring tot stand gekomen regeling kunnen de Nederlandsche reeders slechts verontwaardigd zijn. Immers hebben de Duitsche reeders vol mondig toegegeven, dat Nederland in elk geval recht had op een vermindering van het invoerrecht met een zesde, omdat de Schotsche ton 120 Kg. is en de Holland sche 100 Hiervan is niets terecht gekomen. En het hatelijke van de regeling komt des te meer uit, wanneer men bedenkt, dat wij voortaan voor emballage, dat is voor fust, pekel, zout, enz. dus datgene wat geen visch is, betalen 0.4 X 5.85 Mark ongeveer 2% Mark aan invoerrechten. En het allerergste is, dat het aldus gere gelde invoerrecht in hét nieuwe verdrag niet eens kon worden geconsolideerd, omdat tijdens de onderhandelingen Amerika den gouden standaard heeft verlaten rn Duitsch land vreest, dat het pond sterling en de Scandinavische valuta een verdere depre ciatie zuilen ondergaan, zoodat Duitschland thans het invoerrecht op haring in een ver drag met Nederland niet definitief wenscht •ast te leggen. Duitschland wilde zich niet eens verbin den om van September tot Januari, dat is vier maanden ,het thans overeengekomen invoerrecht te heffen. Ja, wij kunnen het Duitschland niet eens kwalijk nemen, als het voor September het invoerrecht nog verhoogt Onder deze omstandigheden ziet de heer Uitdenbogaardt de toekomst van den haring- export uiterst somber in. Man en vrouw zijn één in hun lof over „Zij"-crêmt Zij is Inderdaad even onmisbaar voor de verzorging van huid en teint der vrouw, als voor den man die op pijnloos, spiegelglad en onberispelijk sche ren gesteld is. In prijzen van 2075 cent Voornaamste Nieuws. (blz. 1) Na de Willem van Oranje-herden king heeft H. M. de Koningin een per soonlijk woord tot het Nederlandsche volk gericht. De opening van de buitengewone zitting van de beide Kamers der Staten-Generaal door Minister Ruys de Beerenbrouck. Aan Peruaansche oorlogsschepen is de toe gang tot de haven van Curasao geweigerd. De sombere toestand voor de haringhandeL De nieuwe reseling betreffende de wering van politiek uit de ether. (blz 2) Gandhi is. nadat hij met vasten begonnen was, uit de gevangenis ontslagen. Hij schorst de ongehoorzaamheictebeweging. Samenzwering tegen de Spaansche regee ring ontdekt. De Duitsche Rijksweerbaarheidsminister Blomberg over de leger-unificatie van Genève Hugenberg draagt de partijleiding over aan Von Winterfeld. (blz 3) Algemeene vergadering van de Vereen, van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk. Ds. R. H. Pel. em.-pred. der Geref. Kerk van Schraard, te Leeuwarden, t Ds. \V. T. J. Brouwer, em.-pred. der Ned. Herv. Kerk, laatstelijk predikant te Dene kamp. t Prof. Roland Holst heeft ontslag gevraagd als directeur der Rijksacademie voor Beel dende Kunsten. De aanval op den gulden is afgeslagen. Gunstiger stemming te Amsterdam, zoowel op de wissel- als op de effectenmarkt Op de weg Echt—Roermond heeft een autobus een woonwagen geramd, waarbij verschillende personen zijn gewond. (blz 5) Economische problemen: Economische op bouw van Nederland. Uiteenzetting van do directie der K.L.M. over het conflict bij haar maatschappij. VISCH VOOR ENGELAND De Engelsche minister van Landbouw heeft in het Lagerhuis een regeeringsvoor- stel ingediend inzake de kwantitatieve rega ling van den buitenlandschen vischaanvoer. Bovendien deelde de minister mede. dat de regeering heeft besloten eerlang een wetsont werp in dienen tot regeling \in den aan voer en de grootte van de visch, die aan de markt wordt gebracht, en tot reorganisatie van de Engelsche vischindusrtie. DE POLITIEK IN DE AETHER Bij Kon. besluit van 22 April 1933 Staats blad 223, zijn thans de regelen vastgesteld welke gelden ten aanzien van de zg. „poli tieke" radio-uitzendingen. Deze regelen zijn opgenomen in een wij ziging van het radio-reglement 1930. Bepaald is, dat de uitzendingen «niet mo gen inhouden een rechtstreeksche dan wel zijdelingsche of bedekte ondermijning van godsdienst, zedelijkheid, gezag en volks kracht, noch kennelijk bestemd mogen zijn voor het buitenland, indien bekend is, dat zij in een bevrienden Staat niet zijn toege laten. Mededeelingen van politieken aard mogen bovendien niet anders inhouden dan een stellige uiteenzetting of toelichting van po litieke beginselen. In bepaalde gevallen en omstandigheden kan door den Minister van Waterstaat wor den toegestaan, dat mededeelingen van po litieken aard, welke niet aan deze eischen "oldoen, worden uitgezonden. ..NIET STAATSRECHTELIJK v GESCHOOLD" „NIETS ONAANGENAAMS BEDOELD" Onder „Uit de Pers" namen wij gister een driestar uit de Standaard over. waarin aan het adres van de N. R. Crt, enkele woorden worden gezegd, naar aanleiding van haar hautaine opmerking over Dr. Colijn „die niet staatsrechtelijk geschoold is en de ware beteekenis der staatsrechtelijke termen niet altijd juist voor oogen heeft". Gisteravond bevatte de N. R. Crt een ar- tikei^ onder het opschrift „Kruidje-roer-mij- niet", waarin het volgende gezegd wordt: „Dit blad (d.i. De Standaard) schijnt erg geprikkeld over wat wij verleden week in het midden brachten, en vooral wijl wij van dr. Colijn durfden zeggen, dat hij „niet staatsrechtelijk geschoold is en de ware beteekenis van de staatsrech telijke termen niet altijd juist voor oogen heeft". Wat wij daarmede misdreven hebben is ons echter niet duidelijk. Wij weten, dat er veel zenuwachtigheid heerscht. en dat er in de politieke arena veel kruidje-roer-me-niets zijn is ons bij ondervinding gebleken, doch dat een oud officier er aanstoot aan kan nemen, zoo van hem gezegd wordt dat hij niet staatsrechtelijk geschoold is, of om een tegenhanger te geven een hoogleeraar in het staatsrecht zoo van hem wordt ge schreven, dat hij niet militair bedreven is, dat lijkt ons de lichtgeraaktheid toch overdrijven. Intusschen, wij staan voor het geval, en willen dus gaarne verzeke ren. dat wij jegens dr. Colijn met onze opmerking, die slechts een feit consta teerde, niets onaangenaams hebben be doeld."

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1