DE ECONOMISCHE OPBOUW VAN NEDERLAND BRUGVERWISSELING MAANDAG 8 MEI 1933 TWEEDE BLAD PAG. P ECONOMISCHE PROBLEMEN DE ALGEMEENE TOESTAND Sinds de eerste verschijnselen van de ec< nomische cr'isis zich in November 1929 naar buiten toonden, is er zeer veel geschied De wereld is schijnbaar ach ter uitgehold en er is bijna geen land, dat niet diep in de economische zorgen zit Zij, cïie het we zen dezer crisis niet begrijpen, voelen zich hoe langer hoe meer uit hun evenwicht ge sleurd en grijpen zich vast aan stroohal- men, die zij voor hechte steunselen aan zien. De leidende staatslieden benutten deze massa-mentaliteit; zij zorgen dan ook steeds voor de noodige stroohalmen, in den vorm van elkander steeds opvolgende internatio nale conferenties. Indien zij ruiterlijk voor- hun meening zouden uitkomen, dat zij hun eigen onmacht voelen oan op te roeien tegen den sterken tegenstroom, zou zich reeds lang een moedeloosheid van de volke ren hebben meester gemaakt, een moede loosheid, welke veel ernstiger gevolgen zou hebben dan de nu telkens uitgestelde hoop op betere tijden. Men valt van de eene con ferentie in de andere en steeds hoort men hetzelfde: „de besprekingen hebben een gunstig verloop gehad; in die grootste har monie werden de moeilijkste vraagstukken behandeld, terwijl de kans om tot een overeenstemming te geraken, groot is." Men aanvaardt deze tirades niet alleen, maar hel vertrouwen laait bij elke nieuwe conferen tie weer krachtig op. Den 12den Juni wordt de economische wereldconferentie geopend. Hiervan verwacht 'de massa opnieuw gunstige resultaten en de wereld spant zich in om deze conferentie deugdelijk voor te bereiden. Mac Donald en Herriot togen naar Washington en naden afloop dezer bespre kingen werden de bekende hoopvolle klan ken rondgezonden. Weliswaar is er geen en kel resultaat bereikt, maar >d'oor de gedach tewisseling heeft men naar de officieele communiqué's vermelden elkanders ar gumenten beter begrepen, waardoor de basis is gelegd voor een vruchtbaar samen werken. Intusschen heeft in Nederland de verkie zing voor de Tweede Kamer plaats gehad, terwijl ook een nüeuwe Regeering het roer van den Nederlandschen Staat Sn handen gaat nemen. De Regeering heeft een zware taak voor den boeg, waait vooreerst is einde van de depressie nog aiiet in het zicht, terwijl het ernaar uitziet, dat de economi sche wereldoorlog door het in het geding brengen van valuta-wapenen venvoeder af metingen gaat aannemen. Wat mogen wij van de naaste toekomst verwachten? Wat moet Nederland: doen om de komende stor men het hoofd te kunnen bieden en welke richtlijn zou moeten worden gevolgd, wan neer op een gegeven oogenbli'k een herstel zich werkelijk gaat baan breken? Dit zijn vragen van buitengewoon gewicht en wij zullen trachten in dit verband de economi sche problemen voor ons land zoo goed mo gelijk te schetsen. Van-zelf-spreikend zullen wij niet in staat zijn een oplossing voor al onze 'moeilijkheden te vinden; het heeft o.-i echter nut de voornaamste factoren, welke invloed op onis economisch leven uitoefenen, te ontleden, opdat door gedachtenwasselmg op een zoo breed mogelijke basis, een dieper inzicht dn de kern van de zaak kan worden verkregen. Onze vorige Regeering volgde een econo mische politiek, welke gebaseerd was op de gedachte: „de crisis zal niet lang kunnen duren, want tot nu toe heeft elke economi sche evenwiohtsverstoiling een kort leven gehad; wanneer wij maatregelen nemen om de meest geteisterde groepen der bevolking te stormen, dan dienen deze maatregelen een zeer tijdelijk karakter te hebben. Ingrij pen van staatswege moet zoomin mogelijk plaats hebben en wanneer dit niet te ver mijden is, dan moet in elk geval gezorgd worden, dat de staatsinmenging zoo geding en zoo kort mogelijk is." Zoo kan het niet langer. Het is de vraag, of de nieuwe Regeering leen dergelijke lijn zal kunnen blijven vol gen. Wij gelooven van niet. Hierin worden wij gesteund door hetgeen Amerika ons leert De vorige Amerikaansche President geloofde ook aan een zeer tijdelijk karakter van de economische crisis. Vamdlaar, dat hij in id'en beginne lijnen uitstippelde, welke achteraf bleken ondeugdelijk te zijn. Hij raadde o.a. den bedrijfsleiders van groote maatschappijen aan om door te gaan met hun expansie-politfiek; Hoover vreesde, dat het inkrimpen van nieuwe orders de crisis zou verscherpen, terwijl hij meende, dat, als iedereen maar op de oude wijze door ging, de. krachten, voor de reactie verantwoorde lijk, spoecïig aan heftigheid zouden moeten inboeten. Vele groote maatschappijen had den, toen het afglijden langs het hellende vlak niet te stuiten was, hun onkostenreke- ning op Hoover's aandringen in veiband met de omstandigheden te hoog opgevoerd, terwijl zware eischem aan hun liquiditeit werden gesteld. De President had het roer öm te gooien, maar dit werd hem, door rijn onjuist gebleken raad, zeer moeilijk maakt. Zijn populariteit boette hij hierdoor in en het was zoowel voor Amerika als ook voor hemzelf een verademing toen aan zijn presidents-periade een wettelijk einde kwam. Roosevelt staat voor zijn moeilijke taai zonder antecedenten. Hij heeft geen reke ning te houden met hetgeen vroeger schied, want hij kan, zonder in tegenspraak met zichzelf te komen, doortasten op de wijze, die hem het beste toelij kt. Hij heeft een Congres naast zich, dat geneigd is hem volmachten, te geven, welke ongetwijfeld aan Hoover zouden rijn geweigerd. Hij be schikt bovendien over een crisis-ervaring, welke Hoover natuurlijk bij het begin der depressie miste. Toén stond de voor problemen, welke volkomen in nevelen gehuld warenwaarvan men het bestaan zelfs niet kon vermoeden. Nu zijn er duide lijke teekenen omtrent den loop, die de we reld zal nemen, zoodat niet meer in den blinide behoeft te worden getast. De weg is weliswaar nog niet afgebakend, maar men weet ontegenzeggelijk de richting, welke zal welvaartsperiode te kunnen berdiiken. Het is geen rechte weg, die zal moeten worden be treden. Men zal zich bij elk rijpad angstig hebben .af te vragen, welken weg zal moe ten worden gevolgd om uit het doolhof te geraken. Maar er i s ten minste een pad en pad was Hoover onthouden. Vandaar nen het de vorigan President niet euvel mag duiden, dat hij niet wist wat te doen. Hij kon niet anders. „Niet té ver misgegrepen". Onze vorige Regeering stond voor dezelf de moeilijkheden. Zij heeft ook moeten tas ten en gelukkig heeft zij niet té ver mis gegrepen. Wij Nederlanders zijn bediachtza- van nature dan de Amerikanen: wij niet spoedig over één nacht ijs en wij laten als wij niet anders weten het economische leven liever den vrijen loop, als consequent gevolg van onzen individua- llistischen aard en onzen vrijheidszin, door welke eigenschappen wij welvarend zijn ge worden. Hoofdzakelijk als gevolg van onze geografische ligging, van onze traditie, wer den wij vrijhandelsland; wij vonden onze kraoht in het internationalisme. Het plotse ling afwijken van de oude beproefde poli tiek van het „laisser faire, laisser passer" zou een te groote stap zijn geweest; onze Regeemng zou trouwens onze Volksverte genwoordiging niet in die richting hebben meegekregen. Eerst als de economische ver houdingen volkomen duidelijk voor ons uit gestippeld liggen, kunnen wij zoo noodigvan een lijn afwijken, welke wij zoo lang ge volgd hebben. „Komt tijd, komt raad" is het nedendaagsche spréék woord; wanneer de omstandigheden onze oogen zullen geopend hebben voor hetgeen zich in de wereld wer kelijk afspeelt, wanneer wij een juist inzicht verkrijgen van hetgeen te gebeuren staat, onafwendbaar als een wet van Meden en Perzen, dan zal ons door de eeuwen ge kweekte aanpassingsvermogen aan allerlei toestanden, ook ons den weg doen vinden, die naar het einddoel leidteen lichtend welvaartsverschiet, waarbij het volksinko men beter zal wondten verdeeld en waarbij de sociale rechtvaardigheid beter zal wor den Een frontverandering voorbereid Toöh heeft de vorige Regeeringen daarvoor 'heeft Minister Verschuur als lei der van het Departement van Economische Zaïken en Aibeid zeer geijverd, al botste hij tegen conservatisme en traditie.... een frant- verandering voorbereid, getuige o.a de Tarwe-wet en de Crisis-Varkenswet, waar op wij in ander verband terugkomen. Zal men in die richting van frontveran dering blijven voortschrijden? Zal de nieu we Regeering kunnen en durven breken met hetgeen historisch gegroeid is? Het is een groote stap om van een vaste lijn naar s nieuws over te gaan, vooral wanneer oude lijn tot goede resultaten geleid heeft en het nieuwe de kiem in zich heeft van een experiment. Men heeft te kiezen tusschen twee stand punten. Het eene standpunt is doorgaan op den weg der traditie, waarbij het gevaar be staat te verstarren en onder den voet geloo- pen te worden door meer ondernemende naties, ten minste, wanneer het nieuwe ge luid dat alom vernomen wordt, krachtiger zal blijven klinken, 't Andere standpunt is direct het nieuwe te volgen, teneinde zoo veel mogelijk verwarring, chaos en ellende buiten de grenzen te houden, doch daarbij het groote risico aanwezig, dat men zich In diat jndeuwe" zou kunnen hebben vergist Dan is terugkeer menigmaal uiterst moeilijk. Het volgen van een nieuwe lijn houdt steeds een element van onzekerheid in zich. Bij het oude kan men terugvallen op „er varing"; men kan de lessen dier praktijk raadpjegen; een experiment echter moet worden „aangevoeld". Men beschikt niet over de noodige gegevens, niet over de cijfers, welke ons moeten bewijzen, dat wij geen hersenschimmen volgen. De beslissing kan niet meer wachten Mocht het echter waar zijn, dat het oude voorgoed heeft afgedaan, dan beteekent het zich blijven vastklampen aan hetgeen was, een achteruitgang, die men nooit zal kun nen inhalen; tallooze slachtoffers, die men anders voor ondergang had kunnen behoe- ien, zullen hiervan de dupe worden. Nederland zal hebben te beslissen; deze beslissing kan nóet lang meer worden uit gesteld. Zullen wij ons houden aam het ver leden of zullen wij met de andere, meer voor ui tsi,revende landen het nieuwe tegemoet- gaan in de hoop, het beloofde land te zul len vinden? Wij zullen 'het economische leven van Nederland in al zijn geledingen nagaan in de hoop een lijn te kunnen vinden, zij het wellicht een subjectieve, waarlangs oi. de de economische opbouw van Nederland zal moeten gaan. wanneer werkelijk een nieuw tijdperk zou z;jn aangebroken. Bij dit on derzoek vinden wij een bonte mengeling van belangen; wij zullen groepen tegenko men, die voordeel van de crisis hebben en van geen verandering willen weten, doch wij zullen ook talrijke slachtoffers ontmoe ten, die den ondergang nabij zijn. Wij zul len het vóór en het tegen en daarbij het algemeen belang als richtsnoer volgen. Gemengd Nieuws SAMENGESTELDE BOTSING. Op den Admiraal de Ruyterweg bij de Chasséstraat te Amsterdam heeft een samen gestelde aanrijding plaats gehad, waarbij betrokken waren een driewielige transport fiets, een auto, een wielrijder en de Haar- lemsche tram. De auto week uit voor de transportfiets en zag toen plotseling voor zich een wielrijder. Door het stuur naar links te draaien, heeft de chauffeur nog ge tracht hem te ontwijken. De wielrijder ge raakte echter onder de auto en deze botste tegen de Haarlemsche tram. De wielrijder is met een dubbelen beenbreuk overgebracht naar het Tesselschade Ziekenhuis. De auto werd ernstig beschadigd. JOOD EN NAZI Voor den politierechter te Almelo stond te recht de Israëlietische koopman E. de L„ al daar. die op 3 April 1.1. den voor z(jn winkel Staanden E. B-. uit ThUrlngen. dte tijdelijk te Almelo vertoefde en tot de Nazi's behoort, heeft mishandeld. De politierechter veroordeelde de L. tot t 10 INTERESSANT NACHTELIJK WERK MINTJTENJACHT Rotterdam, 8 Mei De verzwaring van de spoorbaan van Rot terdam naar het Zuiden, waarmee men reeds sedert 1924 mee bezig is, doch die versneld tempo wordt voortgezet nu de elec- trilicatie van het traject Dordrecht—Rotter dam dit noodzakelijk maakt, heeft reeds meer dan één interessant technisch werk opgeleverd. Het vervangen van de spoorbrug over de Rotterdamsche Schie door eene van zwaar der kaliber het laatste van dien aard vroeg reeds veel zorg van de ingenieurs om dat het in- en uitvaren onder een hoek van fiO gr. moest geschieden. Voor nieuwe pro blemen stonden echter de technici weer in den afgeloopen nacht, toen het eerste deel van de viaductconstructie gelegen tusschen Middensteiger en Wijnstraat, moest worden weggenomen en in de plaats daarvan een nieuwe brug gelegd. Behoefde de viaduct over de Binnenrotte slechts verzwaard te worden, om aan de nieuwe eischen te voldoen, mede als gevolg de verbouwing van het Beursstation en den aanleg van een nieuw perron, was het noodig dit gedeelte geheel door nieuwe ijzerconstructie te vervangen. In zestien etappen moet dit geschieden en, omdat de treinenloop niet gestoord mag worden is het noodzakelijk telkens de korte uren in den nacht van Zondag op Maandag to benutten om een der zestien brugs tukken to vervangen. In den afgeloopen nacht was het eerste stuk aan de beurt en begrijpelijkerwijs was de spanning nu het grootst. Men had wel van tevoren allerlei bereke ningen gemaakt en voorbereidingen getrof fen maar de practijk is vaaik een harde leer-; meester en doet de beste berekeningen wei '~ms falikamt uitkomen. Vanmorgen om twintig voor vijf reed ech ter de eerste trein glorieus over de nieuwe DE LAATSTE ZITTING De oude overspanningen van het viaduct worden door nieuwe vervangen. Vannacht werd daarmede een begin gemaakt. Onder een regen van vonken werden de oude over spanning losgebrand. brug het .werk was tot aller voldoening De voorbereidingen. Tot goed begrip van het werk is het noo dig iets over de voorbereidingen te zeggen. Reeds in den loop van de vorige week zijn op de basalten steunbeer, waarop een der uiteinden van de brug over den Midden steiger rust twee zware masten geplaatst die met staaldraden werden vastgezet Deze masten dienden om met behulp van lieren een zware raveelbalk, waarop het nieuwe brugstuk moest komen te rusten, omhoog te brengen. Van do straat af waren hier hooge tassen stophouten opgestapeld waarop vier hydraulische vijzels waren geplaatst, dio moesten dienen om de oude brug, wanneer deze was losgebrand, langzaam neer te laten. Voor het losbranden van de oude brug was een grootsche installatie op het West- Nieuw'and geplaatst, bestaande uit groote oahbidketels terwijl voor de benoodigde zuur stof tal van cylinders in voorraad werden gehouden. De zestien brugdeelen, waaruit het te ver vangen stuk viaduct bestaat, zijn aange kocht van de N.V. Simons' Metaalhandel, die ze sloopt in samenwerking met de fa. Lekkerkerker. De nieuwe viaduct wordt geleverd en geplaatst door de fa. Werkspoor to Amsterdam. Voor het afbranden van de oude brug stonden 16 branders gereed, terwijl er nog S in reserve worden gehouden om bij tc springen wanneer het werk onverhoopt ver traging mocht ondervinden. Werkspoor had geroutineerd personeel uit Geldermalseu, Barendrecht en Friesland naar Rotterdam gedirigeerd om het werk vlot te doen ver- loopen. Het werk. Te half twaalf vertrok de laatste trein over de oude brug in de richting Rotterdam en tien minuten later kondigde de signaal hoorn aan, dat ook de laatste trein naar Dordt kon passeeren. Direct kwam er nu actie in de talrijke groep arbeiders en ingenieurs. Korte beve len weerklonken en even later beukten de zware koevoeten al op het ijzer van de brug- platen om de bouten los te rukken waarmee de rails aan het brugdek waren geklonken. r Een andere groep van mannen steiden zes zware locomotiefbokken op het brugdek op, een met dommekrachten die echter niet oude lieten zakken, een hoogte van onge veer 2 M. Om tien minuten over één was men zoo ver, dat de Westelijke helft van de nieuwe brug op de oude rustte, de locomo tiefbokken werden nu omgegooid en het treinstuk waarop dé Oostelijke helft was neergelegd kon nu oprijden om ook dat ter bestemder plaatse neer te laten. Om kwart voor twee was men ook daar mee gereed. Thans het men de raveelbalk weer zakken en deze werd aan de twee brug deelen verbonden. Het afbranden van de zware balken der oude brug werd nu aan beide kanten krachtig doorgezet. Merkwaardig was het verschil tusschen oude en nieuwe brug, dat nu wel heel dui delijk viel te constateeren. Onze voorouders, die zestig jaar geleden de viaduct construeerden, namen het mate riaal zoo zwaar en zoo massief mogelijk. Tonnen en tonnen ijzer werden er aan ver werkt. De nieuwere inzichten over draag vlak en draagvermogen leerden echter dat al deze massiviteit voor een groot deel over bodig was en dat men met veel minder zware balken toe kon als ze maar doelma tig werden geconstrueerd. De nieuwe brug, vervaardigd uit „staal 37", ziet er dan ook heel wat minder solide uit, weegt veel minderen wordt tooh gelegd omdat ze veel grooter draagvermo gen heeft dan de oude Te half vier was men met het afbranden van de oude brug zoover gereed gekomen, dat déze geheel vrij was komen te liggen. Nu kwam het werk voor de hydraulische vijzels. De vier punten rustten op het bo venste stophout, maar de beweegbare „stem pel" in het midden werd met waterkracht neergelaten tot ze rustte op een volgend stophout 15 C.M. lager en het bovenste hout kon nu worden weggeschoven. Het hout was zoodanig gestapeld, dat de stempel telkens weer op een lagere „etage" kwam te rusten en in vlot tempo zakte de oude mét de nieuwe brug naar beneden tot dat de nieuwe op de pijlers bleef rusten. Tegen half vijf was men al aan dit punt ge- thoesten dienen om iets omboog te breng en maar om de nieuwe brug op de oude Lc la ten zakken. Tegen twaalf uur kwam uit de richting van het station D. P. langzaam .een materiaaltrein aanrijden. De locomotief duwde voor zich uit een platte wagon waarop de Oostelijke helft van ieuwo brug rustte en troik twee andere veelbalk rustte. De trein reed op totdat de achterste wagen onder dé hijséhmasten d. De raveelbalk werd aan den i t aan een der hijsch touwen aangesla gen, de trein reed nog iets door en als ge volg daarvan zwaaide het gevaarte zoodanig om dat het dwars over de baan kwam te lig- nog steeds rustend op dén spoorwagen, was juist de bedoeling, want de zware balk kon nu ook aan de andere zijde worden aangeslagen, de lieren gingen werken en de ijzerconstructie werd tijdelijk eenige me ters omhoog geheseheu. De houten masten kraakten even onder het gewicht, maar rustig bleef de ijzercon- struotie in de lucht zweven. De achterste spoorwagen was nu vrijgekomen, Ze werd afgehaakt en in de richting van het D.P. op geduwd. De locomotief met de twee brugstukken was intusschen wat opgereden om ruimte te maken. Het Westelijk brugdeel moest echter precies boven de plaats komen rus ten waar ze moest worden neergelaten en daarom reed het transport nu weer terug. Of door het losmaken van een bout de baan niet meer zoo stabiel was dan wel of er eenig obstakel in den wieg was gekomen konden we niet nagaan, maar bij dit terug rijden omstonden eenige angstige oogenbl-k- ken: de nieuwe brug, rustende op de achter ste wagen begon te waggelen, er kraakte houtwerk en gescheeuw maakte duidelijk dat er iets niet in orde moest zijn. .Toen ech ter het convooi tot stilstand was gebracht, alles nog in orde té zijn, en heel nauw keurig werd de achterste wagen neergezet waar ze staan moest en afgehaakt De locomotief met het Oostelijke brugdeel reed nu door tot de wissel en keerde langs het andere spoor terug om dicht bij het werk te wachten. Aan het Westelijke spoor werd nu koortsachtig gewerkt: de platen en 't houtwerk moesten 't veld ruimen en alles werd gereed gemaakt om de rails te verwij- dleren. Intusschen waren ook de werkers aan de bokken in volle actie gekomen. De brug rustte op twee zware ijzeren steunbalken en deze wie-er op hout. De steunbalken werden op de dommekrachten neergezet en door deze een paar slagen omhoog te bren gen konden de houten opstoppingen worden weggenamen. De spoorwagen die de brug had aange voerd kwam nu ook vrij en kon worden weg gereden. Direct daarop, het was kwart voor één geworden, werden de rails door twaalf stoere arbeiders beetgegrepen en wegge sleept, Tien minuten later begonnen de branders hun werk. De Westelijke verbindingsbalken werden telkens door vier man onderhanden genomen en een gordijn van gouden vonken spatte in het rond. In den regel wordt één balk door één man doorgebrand, doch de tijdnood maakte het onmogelijk zoo te werken. Daarom werden de halken door meer dan één brander tege lijk onder hameien genomen. Het werken viel hier niiet mee: als wormen kromden de fan tastisch gebrilde mannen zich tusschen den wirwar van ijzeren staven, de blauwe vlam van het zuurstofapparaat sloeg sissend aan en tegen elkaar, in werkend waren do bran ders vaak zelf als omhuld door een fantas- tisehen mantel van spattende vonken. Aan de bokken werkten gelijktijdig de arbeiders Werkspoor, die de nieuwe brug op de naderd en het inbrengen van de rails en maken der nauwkeurige aansluiting vorder de zoo vlot dat men te 4.40 reedis kamt en klaar was. Veiligheidshalve was de trein, die te 5 uur van het station D.P. moest vertrekken naar het Beursstation gedirigeerd; de pas sagiers van D.P. zouden dam met bussen naar het Beursstation vertrekken. Door het vlotte verloop der werkzaamheden kan deze noodmaatregel echter ongedaan worden ge maakt: heel langzaam maar volmaakt ze ker reed de trein achteruit van het Beurs station over de nieuwe brug naar D.P. om te 5.05 terug te keer en mét de passagiers. Het interessante werk was weer bijzonder vlot, zooals we dat van de spoorwegen ge wend zijn tot stand gebracht Belangstelling. Het werk heeft onder leiding gestaan van de ingenieurs A. P. Comys en Slothouder van dé afd. Weg en Werken der Ned. Spoor wegen. Onder de belangstellende technici die bij het werk kwamen kij'ken merkten we op Ir. F. Burky van Gemeentewerken. Op het Westmieuwland heeft zich heel den nacht een grootere of (later!kleinere groep belangstellende toeschouwers verdrongen. Hoofdinspecteur Verlee zorgde met een aan tal inspecteurs en agenten voor een gevaar- looze afzetting. Bommen en granaten. Velen zal natuurlijk interesseeren wat er nu gebeurt met de oude viaduct De brugdeelen zullen in stukken van IV2 X Yz M. worden gebrand om dan in drie scheepsladingen naar Japan te worden ver voerd, waarheen de partij is verkocht Het ijzer zal daar worden omgesmolten om dienst te doen bij de fabricage van bommen en granaten die leed en verderf zullen taien in de Chineesche gelederen. Sic transit gloria Rot terdammi ROFFELRIJMEN Meiregen Meiregen, Meiregen, Eindelijk, eindelijk weer eens wat nat! Droog zijn de straten en rul is de grond; Heerlijk zoo'n regentje, Heerlijk gezond! Meiregen, Meiregen Hollandsche jongens gaan graag door hel nat; Dansen en springen met wijd open mond; Heerlijk zoo'n regentje Heerlijk gezond! Meiregen, Meiregen, Blozende koonen en haren klets nat Huppelt de jeugd op de Heerlijk zoo'n regentje, Heerlijk gezond! Meiregen, Meiregen, Kostelijk voedsel voor bloesem en blad Sproeien de stoeiende wolken in 't rond; Heerlijk zoo'n regentje Heerlijk gezond! (Nadruk verboden.) LEO BINNENLAND. VRAGEN VAN KAMERLEDEN DE ENGELSCHE EN AMERIKAANSCHE INVOERRECHTEN. De heer Kortenhorst heeft aan den Minister van Economische Ziaken gevraagd of het hem niet gewenscht voorkomt, dat Nederland een protest doe hooren tegen de Engelsche en Amerikaansche verhoogingen van invoerrechten, en dat het zijn medewer king onthoudt aan de totstandkoming van het door Amerika voorgestelde tarievenbe- stand, GEEN GEWIJDE GEBOUWEN WIE ZOO SPREEKT, DENKT ROOMSCH. In een artikel over de predikant en de politiek, in de Neder 1. stond, door weg vallen van een regel ,een onduidelijke zin- De redactie verbeterde als volgt: „Want de r. katholiek heeft een „ge wijd" kerkgebouw, waarin, lezingen niet of althans nauwelijks passen. Een roomsch kerkgebouw is roomsch; maar; een hervormd kerkgebouw is niet her vormd en een gereformeerd kerkgebouw- is niet gereformeerd. Althans niet vol gens reformatorische opvatting; wel vol gens den heer Lingbeek, die ten deze roomsch denkt." Hetzelfde onderwerp kwam onlangs ook even in ons blad ter sprake. Ter aanvul ling en verduidelijking van hetgeen wij toen) schreven, kan het bovenstaande dienen. REFERENDUM VAN ROTARY CLUBS OVER HET VERDRAG VAN ODCHY. De Rotarycluhs in Nederland, België en Luxemburg hebben een internationaal refe rendum uitgeschreven, waarin zij de volgen* de vragen veqioeken te beantwoorden over do nuttigheid van de overeenkomst van Ouchy als middel tot herstel der Europeesche eco* nomische politiek: 1. Zijt gij van meendng, dat het. noodzake lijk is de bestaande tolmuren af te brekea om het herstel van een normaal bedrijfs leven en wereldverkeer te verzekeren, dat de onmiskenbare voorwaarde is voor den te rugkeer van de algemeene welvaart? 2. Zijt gij het met ons eens, dat de afbraak der tolmuren, slechts geleidelijk tot standi kan komen? Gelooft gij niet, dat het Verdrag vaö Ouchy, zooals in den officieelen tekst aange geven, een uitstekenden grondslag vormt om tiot verlaging der tolmuren te geraken, en dat het de wezenlijke factoren bevat voor het herstel van, een Europeesche handelspo litiek? 4. Indien uwe antwoorden negatief zijn, wilt gij ons dan de redenen van uwe houding mededeelen? 5. Indien gij bevestigend antwoord, wilt gif dan de belangen van den oeconomischen vrede dlienen door de Conventie van Ouchy en zijn verdiensten in de door U bezochte kringen bekend te maken? (Kamers van Koophandel,, Syndicaten, Vereeaigingen, enz,)?. EEN SCHILDERIJ VAN H.M. DE KONINGIN Het bestuur van „Pulchri Studiote Den Haag bij een 'door H.M. de Koningin ver vaardigd schilderij. Van links naar rechts de hceren Lelyveld, v. d. Stok, Witens, Sluitert BakkerBron en SeckeL.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5