Economie en Financiën MAANDAG 8 MEI 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 REDE VAN HITLER TE KIEL VOOR DE S.A. EN S.S. ALS DEZE VERHEFFING MISLUKTE ZOU DIT HET EINDE ZIJN VAN HET DUITSCHE VOLK. Bij een S.A.- en S.S - .opmarsch" Ie Kiel heeft Rijkskanselier Adolf Hitler gisteren het woord gevoerd. Hij zeide o.a., dat het einddoel vai nat-soc. verheffing is, dat de November misdadigers voor den rechterstoel komen. De S.A. en S.S. moet de politieke school van het Duitscho volk vormen. Eens moet de tijd komen, dal achter uw banier geheel Duitschland marcheert. Wij willen daarbij teder de hand reiken, die zich bij ons wil aansluiten. Menigeen zal vragen, is dat nu de vergelding van hetgeen zij ons eens heb ben aangedaan? Mijne vrienden! Er waren in November 1918 twee soorten menschen: een ellendig soort leiders en een groote massa Duitsche arbeiders, een groote mas sa Duitsche soldaten, Duitsche matrozen, die slechts den leiders ten offer zijn gevallen. De wereld zal alleen dat in ons zien wat wij zijp en zij zal slechts dat in ons respec teeren wat zij in ons ziet. En wij willen deze wereld laten zien, dat de tijd van het November-Duitsohland definitief voorbij ia. Men moet niet hopen, dat er nog een twee de Duitschland Is, misschien in het verbor gene. Daarvoor zijn wij en zijt gij borg. Het is ons duidelijk, dat wanneer deze verhef fing mocht mislukken, dit het einde van het Duitsche volk zou zijn. Misschien zullen in eeuwen de krachten van het heden niet meer kunnen worden hersteld, indien de Vandaag bereikte eenheid mocht mislukken. Ik geloof, dat wanneer wij op de 14 jaren terugzien en het wonder van heden aan schouwen, wij zeer wel tevreden kunnen zijn. Meer te verwachten van de toekomst zou onbillijk zijn. Wij gaan thans een moei lijken tijd tegemoet Wij moeten den strijd Voortzetten. Wij willen geen oorlog en geen bloedvergieten, maar wij willen het recht om te leven, het recht voor de vrijheid. Wij willen, dat het Duitsche volk niet als paria wordt behandeld. Indien gij blijft wat ge geweest zijt: de ijzeren garde der revolutie, trouw en gedisciplineerd als eens de sol daat van het Duitsche volk, dan zal de toekomst weer goed maken, wat het verle den eens zondigde. Dr. Oberfohren, oud-fractieleider Uit Kiel wordt gemeld: De gewezen Duitsch-natianale fractieleider in den Rijks dag, dr. Oberfohren is Zondagmiddag dood in zijn woning aan de Bismarckallee aange- getroffen. Tijdens Brüning's Rijkskanselierschaip is hij fractieleider der Duitsch-nationalen in den Rijksdag geworden. Hij gold als de per sooalijke vertrouwensman van den partijlei der dr. Hugenberg en werkte steeds in vol komen harmonie met Hugenberg samen. In het begin van dit jaar schijnen zich echter geschilpunten tussehen de béide staats lieden te hebben voorgedaan. Blijkbaar keur de dr. Oberfohren de partij-tactiek van Hu genberg tegenover het nationaal-socialisme niet goed. „De Montag" schrijft, dat de gewezen led- 'der niet meer opgewassen was tegen de ge compliceerde politieke situatie. Op 30 Maart jL trad hij, tengevolge van het Conflict met Hugenberg, ai als Rijksdaglid. Dit schijnt hem sterk te hebben aange grepen. Hij leed zeer onder de scherpe aan vallen, welke in de pers op hem werden ge richt Hij heeft zelfs een tijdlang in een sa natorium vertoefd. Enkele dagen geleden is hij echter weer in zijn woning teruggekeerd, waar hij thans een eind aan zijn leven heef t gemaakt. Ernst E. Oberfohren was doctor in de staatswetenschappen en werd 15 Maart 1881 in Dümpten bij Mülheim geboren. Hij stu deerde aaa verschillende universiteiten, be haalde zijn leeraarsdiiploma en promoveerde in 1914.Hij publiceerde een aantal studies over economische vraagstukken en verschei den politieke brochures. In den Rijksdag heeft hij speciale aandacht gewijd aan onder wijs- en belastingkwesties. Hij was 'n felle bestrijder van de regeeringea Hermann Mül- ler en Brüning en een groot voorstander van het Harzburg-front, met dien verstande, dat hij geen overwicht der nationaal-socdalistea wenschte. De dochter en schoonzoon van den socia listenleider Philip Scheidemann zijn gister morgen ia hun woning overleden, tenge- yolge van gasvergiftiging. Uit nagelaten pa pieren blijkt, dat zij de hand aan zich zelf hebben geslagen. Uit Stuttgart komt het bericht, dat aldaar de vroegere directeur van de Milchverwer- wertungs A.G. en de Stuttgarter Milchversor gungs G.M.B.H. zelfmoord heeft gepleegd. Te gea hem was een bevel tot arrestatie uitge vaardigd wegens bedrog, verduistering en en ontrouw. Volgens een bericht in de „Montagspost" heeft Eelly Neppach, die verscheiden malen tenniskampioene vaa Duitschland is ge weest, vergif ingenomen, tengevolge waar van de dood is ingetreden. Gistermorgen vroeg werd de burgemeester van de stad Leer in Oost Friesland, Dr. von Bruch, dood in zdjn ambtswoning in het raad huis gevonden met een schot in het hoofd. Bij ondenzoek bleek dat Dr. von Bruch, die in Maart jl. uit zijn functie was ontzet, zelf moord heeft gepleegd. Dr. BRUENING de buitengewone toewijddng, waarmede zij de partij steeds hebben gediend. De cen trumsvergadering betuigde haar hartelijke instemming met deze hulde, door den nieu- en leider aan zijn voorgangers gebracht De verschillende partij instanties stellen hun functies ter beschikking, opdat Brüning het bestuur naar eigen goedvinden kan reor- ganiseeren. De leden der centrumsfracties van den rijksdag en van den Pruisischen landdag gaven eveneens spontaan uiting aan hun be reidwilligheid, om den nieuwen leider hun mandaten ter beschikking te stellen. De parlementaire dienst van het Wolff- bureau verneemt nog, dat dr. Brüning met de meest volkomen volmachten is toegerust „om de „Gleichschaltung" der partij ten uit voer te brengen". In een resolutie wordt verklaard, dat het centrum vasthoudt aan gijn vaa ouds gevolg de christelijke en conservatieve beginselen en bij den wederopbouw der geheele Duitsche natie een bijzondere nationale taak vervult. Het centrum strijdt in het kader van het nationale eenheidsfront voor Duntschlaads eer en vrijheid, voor DuitschLands gelijkge rechtigdheid onder de volkeren, voor recht, gerechtigheid en geluk. OOSTENRIJK EN DUITSCHLAND In de party vergade ring der Christelijk sociale bondspartij te Salzburg heeft de Oos- tenrijksche minister van justitie Schuschvigg betoogd, dat Oostenrijk wel aan de cultureele verbondenheid met Duitschland moet vasthou den, maar tevens aan de staatkundige zelf standigheid. Er bestaat geen kolonie Oosten rijk van het Duitsche rijk. De Oostenrijksche Heimwehr verzet zich eveneens tegen de versmelting met het Rijk. De bondsleider Sahrenberg heeft in een lei dersbijeenkomst in dit verband een scherpen aanval gedaan op het nationaal-socialisme. De nationaal-socialisten hebben aan Oosten rijk een nationaal verraad begaan. Wat de nat. soc. zich in werkelijkheid voorstellen is niet de Anschluss, maar de Gleichschaltung, wat zoo\ l wil zeggen als, dat in Oostenrijk een regeeringschef in functie is, die zich stad houder voelt van Berlijn. BRUENING LEIDER VAN HET CENTRUM MET VOLMACHT TOT „GLEICHSCHALTUNG" De Duitsche Centrumpartij heeft Zaterdag, na de langdurige beraadslagingen, in een gemeenschappelijke zitting van de cen trumsfractie van den Rijksdag en den Prui sischen landdag en van het partijbestuur, den voormaligen Duitschen rijkskanselier, dr. Brüning, tot leider der centrumpartij kozen. Dr. Brüning nam de benoeming aan, en bracht dank aan zijn voorganger, prelaat d,r. Kaas, alsmede aan voorzitter Joos, voor ROOSEVELT OVER ZIJN POLITIEK WASHINGTON, 8 Mei. President Roose velt heeft gisteravond zijn lang verwachte radiorede gehouden over den economischen toestand van Amerika en het program van opbouw der regeering. Hij gaf een overzicht an de catastrophale toestand van drie maanden geleden en verklaarde, dat de hem tot nog toe verleende volmachten geheel in overeenstemming met de grondwet waren- Hij was niet voornemens het Congres ook maar van eenig recht te berooven. ROOSEVELT WASHINGTON 8 Mei Naar aanleiding in Roosevelts radiorede wordt medegedeeld dat Roosevelt zich deze week zal wijden aan de opstelling van een twee-jarenplan, ter reorganisatie van de Amerikaansche in dustrie opdat deze weer een belangrijke rol zal kunnen spelen in het proces van het eco nomisch herstel. Adolf Hitler heeft den Senaat van de Technische Hoogeschool te Stuttgart mede- >ld, dat hij verzoekt hem niet tot doctor honoris causa te benoemen, aangezien hij voornemens is in principe geen eere-doctora- ten te aanvaarden. NAT. SOC. DEMONSTRATIE IN WEENEN In den loop van Zondag hebben de nat. soc. in de hoofdstraten gedemonstreerd tegen het uniformverbod door in kleine groepen, gekleed zwarte broek, wit hemd met zwarte lis voor een deel voorzien van een hoogen hoed, waarop het Hakenkreuz bevestigd was, in de straten op en neer te loopen. De politie greep spoedig in en joeg de heeren uiteen. 107 personen werden in arrest gesteld. WEER EEN KIND ONTVOERD. Te Harwich in de staat Manachusetts is dezer dagen het 10-jarig dochtertje van den Amerikaanschen staalkoning Mc. Math door bandieten van school gehaald, onder voor wendsel, dat het kind dadelijk thuis moest komen. Tevoren hadden de boeven de fa milie Mc. Math telefonisch verzocht hun toe stel gedurende een half uur buiten werking te willen stellen in verband met een repara tie aan het telefoonnet. Na eenige dagen van angstige onzekerheid hebben de ouders hun kind teruggekregen. Mc. Math had het door de ontvoerders ge- eischte losgeld betaald» BINNENLAND. DE KABINETSFORMATIE VERGADERING VAN KAMERFRACTIES In het gebouw van de Tweede Kaaner ver gaderden hedenmiddag de liberale en de Chr-hisL Tweede Kamerfracties ter bespre king van het hen voorgelegde ontwerp- regeeringsprogram. De r.-ik&th Tweede Kamerfractie zette haar vergadering voort De a.-r. en de v-d. Tweede Kamerfracties zijn reeds eenige dagen geleden bijeenge komen om haar standpunt te bepalen. BARMAT EN DE GULDEN Naar de Tel. vernam, geschiedt de uit wijzing van den heer Julius Barmat voor namelijk op grond van speculaties tegen den gulden. Daarbij kwam, dat de antece denten van genoemden heer het niet wen- schelijk maakten, dat hij zioh. nog langer ln ons land ophield. De belangen van Julius Barmat in ons land zijn geconcentreerd in de Bouw- en Handels-Maatschappij „Coolidge", die kan toor houdt Keizersgracht 305—309 te Am sterdam. Uit «het Handelsregister blijkt, dat de Maatschappij „Coolidge" sedert geruimen tijd bestaat en Koninklijk werd goedge keurd alvorens zij in handen van Julius Barmat overging. De „Coolidge" heeft ver scheidene ondermaatschappijen, o.a. „Eem- straat 2", „Brandaris 3" en Reynold 15". Deze ondermaatschappijen dienen uitslui tend tot de administratie van huizen, die Barmat voor haar rekening heeft verwor ven. In Ihet algemeen geschiedde de aan koop der huizen met behulp van hooge hy- potheekgelden. Vaklieden verzekeren dat vele perceelen tot honderd procent van hun waarde zijn beleend. Daar aan den heer Barmat blijk baar hypotheekgelden in ruime mate ter beschikking stonden, deed hij den laatsten lijd op groote schaal pogi-igen, om zijn huis bezit nog uit te breiden. In vakkringen neemt men aan, dat deze aankoopen, gepaard gaande met hooge hy pothecaire beleeningen, voornamelijk ge schiedden, in de verwachting, dat de koers van den gulden op de internationale wissel markt zou vallen. Zooals bekend, is Julius Barmat tegen het ministerieel besluit, waardoor hij uit ons land werd gewezen, in beroep gegaan. De minister van Justitie, Mr. Donner, ontving hem dezer dagen in audiëntie. Voor zoover ons bekend is, kwam de minister niet op zijn beslissing terug en zal de heer Barmat uiterlijk Dinsdag a.s. ons land moeten ver laten. Gemengd Nieuws MISDAAD OF ONGELUK? Op den oever van de Linage onder Wade- noyen is het lijk van een maa aangespoeld. Na medisch onderzoek koa warden vast gesteld dat het hoofd eenige schotwonden vertoonde. Het lichaam moet reeds geruimen tijd in het water hebben gelegen. Daar de politie vermoedt dat hier misdaad in het spel is, wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld. Voor zoover bekend, wordt in de omgeving van Tiel niemand vermist. Het stoffelijk overschot is naar het lijkenhuis te Kapel- Avezaath overgebracht. VREEMDE STRANDVONDST. Een merkwaardige vondst is Donderdag middag op West-Terschelling door een paar kustwachters gedaan, meldt het „Volk". Ter wijl zij langs het strand liepen te wandelen, zagen zij in zee een zwart voorwerp drijven. Zij vischten het op en het bleek een zwarte blikken bus te zijn, waaraan met touw een zilveren plaat was gebonden. Op die plaat stonden een naam en enkele lauwertakken. De kustwachters namen het voorwerp mee en bekeken het wat nauwkeuriger. Toen zij het openden, viel er een papiertje uit, waarop stond: „Hieronder ligt het stoffelijk over schot van (naam was onleesbaar) gecre meerd 19 December 1932 te New-York. Het moet gezonden worden aan (adres en naam onleesbaar) in Duitschland." Inderdaad bevatte de bus een aanzienlijke hoeveelheid asch, zoodat het wel vast lijkt te staan, dat men hier te doen heeft met een stoffelijk overschct Het vreemde van de vondst is, dat het vrijwel onaannemelijk is, volgens deskundigen, dat een dergelijke bus in den tijd van vijf maanden van New York naar hier kan drijven. Men zou dus moeten aannemen, dat zij, terwijl zij op een schip vervoerd werd, overboord is geraakt, hoewel dit ook zeer zonderling is, daar dergelijke voorwerpen meestal goed worden opgebor gen. De mogelijkheid, dat de bus op verzoek van den overledene over boord is geworpen, is niet erg waarschijnlijk daar er dan niet op zou staan, dat zij naar Duitschland ge stuurd moest worden. De bus is voorloopig hier bewaard. De burgemeester van Terschelling zal een brief naar verschillende New Yorksche cre matoria sturea om te vragen welke men schen op den 19en December van het vorige jaar verbrand zijn en wie hunner van Duit sche afkomst was. Misschien wordt op deze wijue het raadsel van de zwarte bus opgelost. Aangaande de vervalschingszaak te Dirks- land kan nog het volgende worden gemeld: De tuinder L., afkomstig uit Zwijndrecht, bouwde onder de gemeente Sommelsdyk ver den jaar een flink complex kassen en een warenhuis voor den teelt van vroege groenten. Deze persoon had blijkbaar zelf geen geld, zoodat dus vrywel alles door een hypotheek houder moest worden betaald. Door tusschen- komst van een makelaar te Middelhamis en vermoedelijk ook van een candidaat-notaris te Dordrecht, zouden hem gelden worden ver strekt. De verkoopers van het land M. P. en W. K., de timmerman L. en de metselaar, die respectievelijk de grond voor de kassen af stonden en den bouw van de kassen verricht ten, zyn deze week plotseling allen door den Officier van Justitie van de Arrondissements rechtbank te Rotterdam in verhoor genomen. L. werd direct in voorarrest gehouden. Hoewel de Justitie en Politic alles strikt geheim houdt, wordt vernomen, dat de tuinder L. by de verkoopers van het land, zoowel als by de bouwers der kassen, een noogere kwitantie van betaling heeft gevraagd, Jan in werkelijkheid de kosten waren. Deze kwitanties zyn hem ook afgegeven. Hierdoor kwam L. blijkbaar in de gelegenheid om docr overlegging dier kwitanties een grootere hvptheek te erkrij- gen, zoodat nu de hypotheekhouder de dupe zal zyn. Inmiddels zyn L. en M. P. na hun verhoor te Dirksland op transport gesteld naar Rotter dam. K. is reeds meer dan een jaar ernstig SPECULATIEVE GULDENS TRANSACTIES EEN INTERNATIONALE AANVAL Nederl. Bank en particuliere Banken nemen tegenmaatregelen GULDEN IN DE BRANDING De Amete.ndö.ms'dhe effectenbeurs heeft d-e vorige week blijk gegeven van een toe nemende nerveaieiteit, welke vooral op den laatsten benredag ernstngen omvang heeft aangenomen. Een en ander kwam tot uit drukking in zeer sterk oploopemde eanidee- lenkoereen met ddenovereenkmstige lager noteerende koersen voor guldenobliga' (Men zie daarvoor het beureoverzicht jL Zaterdag), waarvan vooral Gemeente- leendngen en Staatsschuld het moesten ont gelden. Zoo b.v. de 4 obligaties Neder land, dóe tot 94T/i« inzakten. Een en ander was gevolg van het fedt, dat zoowel op de beurs ais op de valuta-markt de meest wilde geruchten de ronde deden. Zoo circuleerden er b.v. geruchten, dat zoo- wed Italië, Firaoikrijk, België, Zwitserland en Nederland zouden zijn overeengekomen om gezamenlijk den gouden standaard los te laten. Hoewel dergelijke berichten op zichzelf reeds te onzinnig waren, om er ge loof aan te hechten, toch deden ze hun uit werking en een algemeens toename in de speculatieve bedrijvigheid was er het g( ,r~ Daar kwam bij, dat dieze onrust nog in de hand werd gewerkt door een bericht in een der Nederiandsdbe ochtendbladen, volgens hetweflik de Nederlandecihe BanJk met die pairtaouliere banken besprekingen zou heb ben gehouden om een speculatieve bewe ging van het buitenland tegen den gulden zooveel doenfldjk te bemoeilijken. Naar men weet wordt, sedert Mr Trip als president van de Ned. Bank optreedt, regel matig contact met het particuliere bank wezen onderhouden, en deze week heeft men zich ook afgevraagd, wat te doen te gen speculatieve transacties in guldens op de internationale valutamarkt Men heeft daarbij, volgens het „Handelsblad", vooral geadcht aan een weigering buitenlanders de gelegenheid te geven k 1a baisse in gul dens te epeouileeren door het verfeenen van voorschotten, het zgn. „voorleggen van gul dens". Vooral vanuit Londen schijnt er de vorige week vraag te zijn geweest naar het leenen van guldens om deze te verkoopen en aldus baissepoeities in guldens op te bauwen. Tijdens het genoemde oontact heeft men overwogen, dat, indien onze banken en ban kiers weigeren tot dit doel guldens beschik baar te stellen, de baisse-speculatie in het Nederlandsche devies wordlt bemoeilijkt Men hoopt op deze wijze ongewenschte ele menten, die het op den gulden gemunt heb ben, heit bedrijf onmogelijk te maken. De losgeslagen dollar Men zal begrijpen, dait de gebeurtenissen in de Ver. Staten van de laatste weken niet onopgemerkt aan ons land voorbij zijn ge gaan. Nog nimmer heeft het vertrouwen na den oorlog zulk een klap gehad, alle die vo rige week, toen de regeering der V. S. er moedwillig, zonder dat daartoe eenige noodzaak was, er toe overging de dollar los te slaan van het gele metaal] en op deze wijze ingebreke te blijven tegenover haar schuldeischers. En het is geen wonder, dat men allerwege ernstig protest aanteekende tegen deze willekeur. De „Fin. Chronicle" vraagt zelfs, of de ongesteld. Het onderzoek wordt voortgezet en verwacht meerdere arrestaties. Deze zaak heeft in deze anders zoo rustige gemeente groote opschudding teweeg gebracht. Zaterdagnacht is de beoedigd makelaar B. J. N. te Dirksland gearresteerd in verband met de ze vervalschings-affaire. FELLE BRAND IN EEN SMEDERIJ. Te Beverwyk heeft een felle brand gewoed in de voormalige smederij van de firma J. van Etten Zoon aan de Meerstraat. Het vuur werd ontdekt door een voorbijganger; de brand liad toen reeds flinke afmetingen aangenomen er bestond gevaar voor het belendende brandstoffenpakhuis. De brandweer bestreed met drie stralen het vuur en mocht er in slagen den brand tot de smederij te beperken. Hoe brand kon ontstaan in een leegstaande smederij met onbewoond bovenhuis, is e» raadsel, dat de politie hoopt op te lossen. Schade 50 a 60.000 gulden. Zondagmiddag omstreeks half drie brak brand uit in de electrische korenmolen van Gebr. Muller, te De Hulst bij Nieuwleusen (O.) In korten tyd stond de molen in lichter laaie, terwijl ook het aangrenzende woonhuis met pakhuis in brand geraakten. Er viel aan redden niet meer te denken, hoewel met twee slangen het vuur werd be streden. De bewoners, die van den brand niets hadden bemerkt, werden door een buur meisje gewaarschuwd. De molen net het woonhuis brandden geheel af, terwijl de ge heele inboedel, benevens 200.000 K.G. graan en 100.000 K.G. kunstmeststoffen, twee vracht auto's en eenige vrachtwagens een prooi der vlammen werden. De schade wordt beraamd op 50 k ^.000 gulden en wordt door verzekering gedekt Zaterdag is de bliksem in der. molen inge slagen, waardoor vermoedelijk de brand is uitgebroken. VERDRONKEN. Het ongeveer zesjarig zoontje van woonschipper L. te Groningen is vermoedelijk bij het spelen te water geraakt en verdronken. De politie heeft het lykje opgehaald. SCHIPBREUK OP DE SCHELDE Volgens het N. v. d. D. is Zondagmorgen het Engelschestoomschip „Malines" op weg van Harwich naar Antwerpen in aan varing geweest mei het Zweedsche stoom schip „Jamaica", komende van Antwerpen <>n op weg naar Rotterdam. De Zweedsche boot is gezonken; de bemanning werd ge red. De „Malines" is met een ingedeukten boeg naar Antwerpen opgevaren» regeeaiinig-Rooeeveilt een wijs befleid voert, dam wel aam krankzinnigheid lijdt Men meent tocih, dat de V. S. alleszins in etaat zijn om aan haar verplichtingen te voldoen, gezien de hoeveelheden goud waarover het land beschikt. Doah drit verder ter zake. Reeds eerder wezen wij er op, dat in den regel geruchten over het loslaten van den gouden standaard door de V. S. ook nieuw wantrouwen zaai den t.o.v. den gulden. In zeer sterke mate hebben we dat gezien tijdens de eerste week van de Bankcrisis in de V. S. na 5 Maart, toen de Ned. Bank binnen een minimum van tijd meer dan 170 milldoen aan goud moest afstaan. En nadien dotken telkene weer deze genudhten op, hoe ongegrond ze ook wanen. Thans, nu de V. S. werfkefldjk den gouden standaard hebben losgelaten, wordt de po sitie van den gulden te ernstiger, omdat de internationale speculatie zioh niet ont ziet om na den dolilatr ook op den guilden af te gaan. Een sterke positie De gulden komt dus in de branding en thans zal blijken, of ons devies inderdaad die innerlijke kracht bezit, welke men het steeds van officieele zijde heeft toegeschre ven. Cf er de politiek van de Ned. Bans zelve behoeft men overigens niet de minste ongerustheid te koesteren. Met krachtige hand zullen de aanvallen worden afgesla gen en alles zal er op gericht zijn de gou den standaard tot het laatst toe te hand haven. En nu de speculatie aan den arbeid is getogen, ligt het voor de hand, dat contact met de particuliere banken er toe heeft geleid, dat men overeengekomen ls deze speculatieve transacties zooveel r lijk te bemoeilijken. Dit sluit in, dat ook zooveel mogelijk zal worden getracht de in- en export van goud te beperken. Dat er overigens weinig reden is voor toenemende nervositeit, moge hlijiken uit het volgende. Reeds is uit de beste bron medegedeeld, dat er geen sprake van is, dat de overgebleven „goudlanden" in Europa zouden overeengekomen zijn den gouden standaard te verlaten. Dat blijkt ook uit het feit, dat de Ned. Bank alle maatregelen beraamt om elke aanval op den gulden af te slaan. Tesamen met de particuliere banken zal dat ook inderdaad gelukken, mitszich geen complicaties voordoen. Juiist wanneer het publiek het hoof-d zou gaan verliezen, dan wordt het gevaar groo- ter. De gewone omstandigheden toch geven geenszins aanleiding om te verwachten, dat de gulden den aanval niet zou kunnen weer staan. Vaa buiten af toch dreigen g-een ernstige ge varen. Men beweert wel eens, dat de groote landen om ons heen niet zouden gedoogen, dat, nu de overige goudvaluta's van het goud zijn losgelaten, de gulden daaraan zou blijven vastgekoppeld. M-a.w. zou men dus met een „officieele" aanval te doen krijgen. Nu is deze veronderstelling op cijn zachtst uitgedrukt, in 't geheel niet aan te nemen. Natuurlijk, w-anneer inderdaad een dgl. aan val op den gulden zou worden losgelaten, dan zou het ergste zijn te vreezen, en zou het buitenland ons de baas kunnen zijn. Doch nogmaals, voor dergelijke illusies bestaat niet de miaste reden. Neen, het groote gevaar schuilt Juist in hen, die zich niet ontzien van speculatieve transacties gebruik te maken om hen doel einden te bereiken. Wanneer het immers zou gelukken, om de openbare meening in ons land te beïnvloeden, te verontrusten, kortom geheel overslag te doen gaan, dan zou het doel zijn bereikt. Dan nou het publiek er (hoewed daartoe niet de minste redea is) toe overgaan alle guldenwaarden op de markt te smijten, en daarvoor andere valuta's of aandeelen, goud enz. in de plaats te koopen Dan zou zich een dusdanige paniek ontwik kelen, welke zelfs de overheid niet kan be- heerschen. Dan zouden de gevolgen niet te zijn overzien. Geen paniek Het is daarom allereerst zaak de intematio nale speculatie onschadelijk, althans machte loos te maken. Vandaar de genomen maatre gelen. Ea voorts make men zich niet onge rust. Geruchten, als zouden er afspraken zijn ge maakt tussehen Frankrijk, Zwitserland eng., om den gouden standaard los te laten, of een gezamenlijk goudembargo in te stellen, missen eiken grond. De Ned. Bank, met haar krachtige goudpositie, kortom het gansche Nederlandsche bankwezen is zooals Mr. Trip nog onlangs opmerkte, krachtig en sterk en zal in staat blij keen eiken aanval af te slaan. Geraffineerde opzet De beursoverzichtschrijver van de Msb. vestigt er de aandacht op, dat het verloop van den handel op wissel- en effectenmarkt Zaterdag geen twijfel overliet, dat de spe culatie uitstekend was geoutilleerd en haar bedrijf doelbewust heeft uitgevoerd. De spe culatie nam tijdens het verloop van den haa del groeiende afmetingen aan en vooral na het slot van den officieelen handel brak het hek pas volkomen en werden er wilde specu la ties ingevoerd met gelijktijdige versprei ding van de bovengemelde gedurfde geruch- De actie was intusschen uitstekend geënsce neerd, naar ook achteraf bleek. Tot circa 12 uur noteerde het een koers vaa om en nabij 8.37 en de dollar 2.07 In verband met de omstandigheid, dat in 't buitenland inmiddels de zomertijd reeds is ingevoerd, bleef de Amsterdamsche markt vanaf dit moment vrijwel volkomen geiso- leerd. Van deze omstandigheid werd klaar blijkelijk een dankbaar gebruik gemaakt voor een rigoureuse manipulatie, welke den koers van ponden in het tijdsverloop van nog geen uur deed monteeren tot 8.55 k 8.60 en den dollar omhoog dreef tot een koers van 2.14. Naderhand kon men zelfs nog koersen vernemen van om en nabij 2.20. Dit koersverloop op de wisselmarkt miste zijn uitwerking niet. Het werd d-i reet op de nabeurs beantwoord met een aiet minder wilde speculatie in Olies, H.V.A., Philips, Unilever, Amsterdam Rubber, Steels en an dere, welke krachtige koersstijgingen boek ten. Het behoeft wel nauwelijks meer betoogd, dat het karakter van den handel onmisken baar in zijn waren aard in dit verloop van zaken tot uitdrukking komt. De manupulatiu had de markt klaarblijkelijk goed in han den. Maandag zal moeten blijken, of het publiek haar op Jen door haar getracuerden weg zal volgen. De gouden standaard gehandhaafd Zoowel door Belgische als Fransche Re- geering'-kringen wordt medegedeeld, dat elk gerucht als zou de gouden standaard wor den verlaten, eiken grond van waarheid ovist. Weerbericht. Hoogste stand te I-Iaparanda 766.2. Laagste stand te Groningen 750.6. Stand vanmorgen half twaalf: 754.7. WEERVERW ACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) Meest matige Z.W. tot N.W. wind, betrok ken tot zwaar bewolkt, met tijdelijke op klaring, aanvankelijk nog regenbuien, wei nig verandering in temperatuur BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) De depressie, die Zaterdag in het W. lag, verplaatste zich naar het Oosten en brengt regen en afkoeling in geheel WestEuropa. De vorojaarswarmte werd alleen nog ge vonden in Polen en in de randstaten. In Zweden en in Finland zijn de ochtendtem- neraturen laag na een helderen nacht. De mosfeer is er echter waarschijnlijk veel warmer dan hier. In het Westen nadet een nieuwe depres sie, die van het minimum op de Noordzee is gescheiden door een vlakke rug van hoogen luchtdruk. oDordat zoowel in het Zuiden en Zuid-Westen als in het Oosten en Noord-Oosten de luchtdruk stijgende is, wordt deze depressie naar het Noorden ge drongen en zal deze vooreerst nog het weer in onze omgeving ongunstig blijven be ïnvloeden en de temperatuur laag houden. Nagenoeg overal viel regen in het midden en Noorden van ons land, overal meer dan 10 m.M. In het Z.O. viel zeer weinig. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Ontvangen 7 Mei 10.15 vm.: Attentiesein 0 Geseind heden te 9.30 uur, aan de posten van IJmuiden tot Nieuwereluis: Attentie- sein neer. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf: 9.8. 9 MEI VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 9 MEI Van 'S avonds 8.07 n. tot 's morgens 3.45 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Brelsach Heden Vorig 2.66 2.56 -0.00 -0.00 1.42 1.41 Rhelnfelden -2.36 -2.35 Kehl 2.48 2.55 Max&n 4.14 4.23 Diedeshelm 1.19 1.66 Mannheim 2.96 3.18 Lohr 1.07 1.07 Mains -0.34 -0.82 Blngen 1.79 L90 Coblenz Trier Keulen Rührort Wesel Emmerik Dnsseldorf Maastricht 1.13 1.15 2.21 2.28 1.02 1.42 2.02 1.64 -0.64 -0.04 -0.30 -0.44 1.46 0.71 1.44 0.88 1.64 1.74 1085 107» HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl 10.49 22.59 Terschelling 8.01 20.12 Harlinuen 8.50 21.10 Den Helder 6.50 18.60 [Jmnlden 2.12 14.37 H.V. Holland 1.29 13.43 Schevemngen 1.39 13.63 Rotterdam 2.23 15.58 Hellevoetslnls 2.14 14.34 Willemstad 3.04 16.25 Bronwersh. 1.26 13.46 Zierikzee 1.57 '4.26 Wemeldinge 2.19 14.46 Vlisslngen 0.23 12.47 Temeuzen 0.57 13.20 HaDSweert 1.44 14.14 VOOR STABILISEERING OP GOUDBASIS Uit Washington wordt gemldi:: Een speciaal comité deir Amerikaansche afdeeling van de Internationale Kamer van Koophandel heeft een voorstel geformu leerd, dat beoogt, de valuta op goudbasis te stabiliseeren De economische wereldconfe rentie, aldus dit voorstel, dient te verkla ren, dat het een harer voornaamste doel einden is, de verhouding der belangrijkste valuta's onderling en ten aanzien van het goud definitief vast te stellen. De conferen tie zal een program moeten ontwerpen voor het bereiken van dit doel. Voorts stelt het comité maatregelen voor ter bescherming van den gouden stan daard, in het belang van een grootere stabiliteit in den internationalen handel en het geldwezen. Het rapport van het comité zal worden behandeld op het congres der Internatio nale Kamer van Koophandel, dat in de eerste \CSkeai vain Juni te Weenen bijeem- COöP. CENTR. RAIFFEISENBANK Winstsaldo f 297.844 (v.j. 178.488). f49.692.781 (v.J. f59.554.249). jaarverslag over 1932 der Coöp. Centr, 2 der Coöp. Raiffeisenbank deelt het volgende mede: Het aantal aangesloten banken bedroeg op ■'29 (vj. 7 31 Dec. 1931 729 Op di strekt In den loop van het jaar 1932 vermeerderde de schuld der bank met: gedeponeerde gelden, giro's geïncasseerde wissels enz. f 163.089.537 it 205.267.345) en bijgeschreven rente over de gedeponeerde gelden f 1.360.456 (f2.283.189). De schuld der bank verminderde daarentegen met f 177.274.922 (f 233.540.199). zoodat op 31 *932 meer gedeponeerd was dan aan voor- verstrekt f 36.019.243 (f 48.844.171). dien datum was aan voorschotten ver- f 13.663.538 (f 10.710.078), zoodat op 31 >er 1932 het totaal der deposito's bedroeg f 49.682.781 (f 59.654.249). Met het oog op de bijzondere tijdsomstandig heden wordt een bedrag van f 400.000 als winstrekening gebracht en geboekt onder hot hoofd crediteuren, teneinde gewapend te zijn tegen verliezen, welke in verband met den eco nomischen toestand in de land- en tuinbouw Het winstsaldo 1932 bedraagt f 297.844 (v.J. f 178.488). Op meubilair wordt f 6400 afgeschre ven (vj. f 6173). zoodat overblijft f 291.444 (vj. f 172.314). Hiervan wordt in het gestort f 5 (vj. f 10). Het overscho etomd voor afschrijving op de post rekenen koersverschillen". De reser dan f 4.029.835 (v.j. f 4.029.830). GRAAN ELEVATOR MIJ. Div. f230 per aandeel (v.j. f180). Over 1932 wordt aan aandeelhouders der NV. Graanelevator Mij. een dividend uitgekeerd vaö ,f 230 per aandeel .(v.J. f 180)_>

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2