I ZATERDAG 6 MEI 1933 DERDE BLAD PAG. 10 Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Renkum (toez.)f W. J. van Lokhorst te Hilversum. Te Groningen (vac.-wylen J. J. van de Wall), H. W. te Winkel te Sneek. Bedankt: Voor Kubaard (Fr.), cand. J. de Vries te Nyland (Fr.). GEREF. KERKEN Aangenomen: Naar Baarland (iZ.), cand. Gijsb. Leene te Ermelo. VRIJE BAPT. GEMEENTEN Beroepen: Te Winschoten. W. M. Roest, rustend pred. te Siddeburen. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST Tot de Evangelibediening in de Ned. Herv. Kerk zijn na examinatie door onderscheiden Prov. Kerkbesturen nog toegelaten de heeren: Y. Hoekstra te Koudum, Theol. cand. aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; en H.A. J e 11 e m a, Herv. Pastorie te Wou denberg, eveneens Theol. cand. aan de Rijks universiteit te Utrecht. BEROEPINGSWERK Te D e n H a a g-W est heeft de Kerkeraad der Geref. Kerk na ernstige bespreking be sloten het beroepingswerk voort te zetten en daartoe op Woensdag 3,7 Mei aas. speciaal te vergaderen. Te Mildam en Kntfipe zullen de Kerkeraden der Geref. Kerken pogingen m het werk stellen voor het beroepingswerk tot combinatie te komen. Beide Kerkeraden ver gaderden reeds, een gemeenschappelijke ver gadering volgt nog. Te Nieuw e-T o n g e ontving de Ker keraad der Ned. Herv. Gemeente van het Class. Bestuur van Brielle diligentverklaring inzake het beroepingswerk tot 5 Aug. a.s. NIEUWE PREDIKANTSPLAATSEN Te Scbeveningen zal aan de nieuw te stichten zesde predikantsplaats bij de Ned. Herv. Gemeente geen rijkstractement verbon den worden. Wel is van rijkswege toegezegd, dat, indien de kerkelijke autoriteiten tot stich ting dezer plaats zijn overgegaan, de gewone emolumenten aan den beroepene zullen wor- AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Men schrijft ons: Ds. J. Overduin hoopt Zondag 25 Juni a.s. van de Geref. Kerk te Sleen (Dr.) af scheid te nemen en Zondagmorgen 2 Juli d.a.v. in de Burgwalkerk te Kampen beves tigd te worden door Dr. C. N. Impeta, aldaar, en dee middags in de Nieuwe Kerk intrede te BEGRAFENIS-Ds. N. KOERS Omtrent de begrafenis op a.s. Maandag van Ds. N. Koers, in leven predikant bij de Geref. Kerk te Noordwijk aan Zee, kan nog worden meegedeeld, dat te twee uur in de Geref. kerk een bijeenkomst zal plaats vinden, waarna om drie uur de lijkstoet van het sterfhuis ver trekt. Na de teraardebestelling heeft in de Geref. kerk weder een bijeenkomst plaats "waar gelegenheid tot spreken zal worden ge geven. Een tragische bijzonderheid bij dit plot seling sterfgeval is, dat wijlen Ds. Koers juist 25 jaar nadat hij zich te Noordwijk ves tigde, ten grave zal worden gedragen. DS. B. ALKEMA Donderdag 11 Med a.s. hoopt Ds. B. Alke ma te Soest den dag te herdenken, waarop hij vóór 40 jaren als zendeling van de Ned. Zendings- vereeniging werd ingezegend in de Gr oo te Kerk te Rotterdam. Hier mee is een aan vang gemaakt met een publiek werkzaam leven van groote varia tie, maar tegelijk van rijkgezegen- den arbeid in den dienst van Gods Koninkrijk. Ds. Alkema werd geboren 14 Febr. 1868 te Warns '(Friesland) en werd tot onderwijzer opge leid aan de Normaalscholen van Workum en Franeker. Als onderwijzer was hij werkzaam in Vlaardingen en Oosterbierum. Op de laat ste plaats werd hij zich zijn liefde tot de Zending bewust, waarbij de weg zoo werd gebaand, dat hij spoedig naar het bekende Zendingshuis van de Ned. Zendingsvereeni- ging te Rotterdam kon verhuizen. Na het examen voor hulpprediker en dat voor de Indische Commissie, had in 1893 de boven genoemde inzegening plaats, tegelijk met die van zendeling A. Peunings. In Indië liggen van Ds. Alkema 16 jaren van hard werken. Elk, die in Zendingskrin gen beleend is, weet, wat de jubilaris in ge weldig enthousiasme, inzonderheid in Ban doeng, maar ook in Meester Cornells en in Buitenzorg, heeft mogen tot stand brengen. Hij heeft 300 maal onder de Soendaneezen mogen doopen. Een ziekenhuis met 10 12.000 behandelingen per jaar werd gebouwd, scholen met toen reeds 400 leerlingen ge sticht, terwijl hij ook heeft mogen openen een school voor inlandsche helpers met 12 leerlingen. In 1909 moest de familie echter repatrieeren wegens ongesteldheid van mevrouw, die haar man steeds zoo krachtig had bijgestaan. Echter was ook in Nederland het werk voor de Zending niet afgeloopen, want tot 1912 heeft de oud-Zendeling Alkema als pro pagandist honderden plaatsen in ons land bezocht. Vaak had hij Zondagen met 4, maanden met 30 spreekbeurten, en tegelijk was hij leeraar aan het Zendingshuis te Rotterdam. In 1912 volgde de benoeming tot leeraar aan de Middelbaar Koloniale Land bouwschool te Deventer. Hier kon Alkema als docent zich ten volle ontplooien. Welk een aantal leerlingen heeft hij van 1912 tot 1933 kunnen afleveren, die overal in In dië verspreid him populairen leermeester dankbaar gedenken. Daar gaf hij les in Vol kenkunde van Ned.-Indië, Maleisch en Soen- daneesch. Volkenkunde breidde zich echter geweldig uit en spoedig werd ook gevraagd geschiedenis van Indië, Staatsinrichting en Arbeidsverhouding. Ook was hij leeraar aan den Suikercursus te Deventer en aan de Mid delbare Handelsschool te Enschedé. De rijpe vrucht van deze studie heeft hij weten neer te leggen in een gansche serie 1 oeken, waar van we de meest bekende noemen: „Malei- sche Taalcursus. Grammatica en Oefenin gen" behaalde een derde druk: „Insulinde, hoe we het kregen en wat het door ons werd", een lijvig werk van meer dan 400 pa gina's, werd ook driemaal ter perse geleed, evenals „Agrarische Regelingen" en „Kijk jes" uit de Soendalanden. Het groote stan daardwerk van den schrijver is echter: „Be knopt Handboek der Volkenkunde van Ned. Indië", uitgegeven met Prof. Bezemer. Dit boek wordt nog steeds aan de Universiteiten van Utrecht en Leiden gebruikt. Niemand minder dan Dr. Colijn heeft gezegd, dat dit werk een breuk heeft geslagen in de evolu tiegedachte t.o.v. de Volkenkunde van Ned. Indië. Wij meenen niet te veel te zeggen, als we beweren, dat Alkema steeds een zeer goede pers .gehad heeft. De Regeering des lands heeft dit dan ook weten te erkennen, door hem in 1915 te benoemen tot lector aan de Indologische Faculteit aan de Utrechtsche Universiteit, welke functie hij tot op dit mo ment nog waarneemt. Ondertusschen was er toch ook nog iets anders in zijn leven ingekomen. In Neder land teruggekeerd, had Alkema zich aange sloten bij de Geref. Kerken. In Deventer, waar hij ouderling was, werd hem door Ds. Schep dikwijls gevraagd, bij afwezigheid van den plaatselijken predikant, voor te gaan. Dit breidde zich spoedig uit tot oefenen in de Classis Almelo, zoo ook in de Classis Zwolle. Tenslotte heeft Alkema op veler aandrang toestemming gevraagd aan de Particuliere Synode van Gelderland van 1921 (hij woonde toen in Apeldoorn), om te staan naar het predikambt volgens Art. 8, waarna April 1922 praeparatoir examen werd af gelegd. De Gemeente van Maarssen mocht hem spoedig als haar leeraar begroeten. Ds. Alkema heeft nu 11 jaar ook als predikant een groote activiteit ontwikkeld. Daarvan kan ook de groote Kerk van Soest getuigen, r hij zich met enorme energie geworpen heeft op den arbeid. Hij mocht zijn wijk met meer dan 200 zien vermeerderen, en een hoogtepunt was dan ook, toen in December 1931 de vergroote Wilhelminakerk, zijn wijk- kerk, in gebruik mocht worden genomen. Ondertusschen was hij nog. zoowel in Maars sen als in Soest, bestuurslid der scholen, deed druk mee in de politiek en redigeerde in Soest mee het plaatselijk blad. Tegelijk is hij zeer actief als Deputaat voor de Zen ding van de Geref. Kerken in Gelderland en Utrecht en is tevens lid van het Comité voor Indië. Nu dan ook deze predikant-lector-leeraar- schrijver 11 Mei zijn gedenkdag hoopt te be leven, heeft men zich uit al de levenskrin gen, waarin hij gewerkt heeft, opgemaakt, om met hem te gedenken en te danken. Wat een rijk leven schonk de Heere ons .a hem. En op nog 65-jarigen leeftijd is zijn geest jong en frisch en wil hij gaarne nog werken. Op 11 Mei 's avonds hoopt de Wilhelmina kerk de Gemeente te Soest en verder afge vaardigden van Faculteit en School te De venter, alsook, als het mogelijk is, de per soonlijke vrienden als Dr. Colijn en oud- Minister Idenburg, alsmede gemeenteleden van Maarssen en vroegere collega's en nog zoovele anderen te zien binnen haar muren. Ds. Alkema heeft echter één wensch, dat het goed mag uitkomen: Soli Deo Gloria. Dat was de grondtoon van zijn leven. Dat wil hij ook, dat za1 zijn de grondtoon van zijn ju bileum- EMERITAAT D s. IZ. Hoek, predikant der Geref. Kerk te Zonnemaire, werd door de Classis Zierik- zee in haar vergadering op 3 Mei jl., emeri taat verleend met ingang van 1 Juni a.s. Ds. T. Kramer, pred. der Geref. Kerk te Monster, en D s. K. K. Troost, pred. der Geref. Kerk te Naaldwijk, is door de Classis Den Haag der Geref. Kerken emeritaat ver leend, resp. met ingang van 1 October en 1 November a.s. SYNODALE VERGADERINGEN De Part. Synode van het Noorden der Chr. Geref. Kerk is bepaald op Donderdag 15Juni ,s» te Leeuwarden. KERKINSTITUEERING Te Helpman (bij Groningen) zal nu een Geref. Kerk worden geïnstitueerd. De Classis Groningen van de Geref. Kerken verleende den Kerkeraad van Groningen machtiging in Helpman de ambten in te stellen. PREDIKANTEN-GEHEELONTHOUDERS Tijdens de Predikanten-Vergadering Utrecht had ook plaats de jaarvergdaring van de Predikanten-Geheelonthouders-Vereeni ging, gewoonlijk genoemd P.G.O.V., onder lei ding van Ds. D. A. van Krevelen. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental vrijwel stationair was geble- :n: 189. De jaarrekening van den penningmeester ees aan een bedrag van f293.74 voor ont vangsten en uitgaven, en sloot met een te kort van fl.25. Er was echter een jubileum- lcas met f 125. Dit geld zal gebruikt worden om bij gelegenheid van het 30-jarig bestaan de P.G.O.V. bestaat dit jaar 30 jaar extra propaganda te maken onder de predi kanten. In het Bestuur werden gekozen Prof. Dr. A. van Veldhuizen te Groningen, Dr. W. G. Harrenstein te Amsterdam en Ds. Joh. Kijne te Rhenen, terwijl de secretaris-penningmees ter, Ds. G. Barger Ezn. te Heukelum, als zoo danig herkozen werd. Ds. A. J. Montijn hield een referaat over: „De verhouding van de P.G.O.V. tot het alge- meene werk, dat is het werk der geheelont houding, in het algemeen". Hierna had een levendige bespreking plaats. De vergadering werd op de gebruikelijke wijze geopend en gesloten, DIACONALE CONFERENTIES De Vereen, van Diaconieën in de Chr. Geref. Kerk, waarvan het Weeshuis te Soestdjjk uitgaat, hoopt te dezer plaatse op Woensdag 10 Mei a.s. haar jaarlyksche vergadering te houden. GEREFORMEERDEN OP CURACAO Dr. K. Dyk heeft in een vergadering van den Kerkeraad der Geref. Kerk Den H Weet eenige mededeelingen gedaan over arbeid onder de gereformeerden op Curasao. Het beroepingswerk leidde nog niet tot eenig resultaat. KERKGEBOUWEN Te Bennetroek is gisteren, Vrijdag middag, op de Stichting „Vogelenzang", het nieuwe kerkgebouw in gebruik genomen. In drukbezochte samenkomst, waren, behalve het Stichtingsbestuur, en vertegenwoordigers het Centraalbestuur der Vereeniging tot Chr. Verzorging van Krankzinnigen, ook tegertwoor dig Burgemeester en Wethouders van Benne- broek, alsmede afgevaardigden van den Ker keraad der Ned. Herv. Gemeente te Benne- broek en van den Raad der Geref. Kerk te Hillegom. Na het welkomstwoord van den geneesheer-directeur Dr. A. J. de Blinde, werd de openingsrede gehouden door den voorzit ter van het Stichtingsbestuur, Ds. C. Linde boom, van Amsterdam. Hierna volgden toe spraken van Ds. A. M. Donner, vice-voorzit- ter van het Centraalbestuur; Ds. J. G. Lek- kerkerker, Herv. pred. te Bennebroek er waarnemend geestelijk, verzorger der Stich ting; en Ds. A. K. Krabbe, Geref. predikant te Hillegom, welke toespraken werden afge wisseld door zang en viool-voordracht van de dames M. Hagenbeek en A. de Elinde orgelsoli van de heeren S. R. Visser en G. J. de Koning. Namens de organisatie van het verplegend personeel werd een kanselbijbel aangeboden. De geestelijke verzorger Ds. W. W. Smitt, sprak het slotwoord. Architect van het fraaie kerkgebouw is de heer A. T. Kraan, van Oegstgeest, en aanne- waren de Gebrs. van Oostrum. Het prachtige orgel werd gebouwd door de firma Standaart te Schiedam. Te Harderwijk krijgt het nieuwe kerkgebouw der Geref. Kerk een uurwerk en luidklok. EVANGELISATIE-PREDIKANT De Kerkeraad der Geref. Kerk te D j o k j a (op Java) aanvaardde in principe een voor stel, dat deze Kerk op de aanstaande verga dering der Classis Batavia (die de rechten r Particuliere Synode heeft en dus de Al- gemeene Synode der Indische Geref. Kerken wenscht in te dienen, aldus luidende: De Classis zoeke wegen om één van haar predi kanten gedeeltelijk vrij te maken van zijn ge meentelijken arbeid, teneinde zich te kunnen geven aan den arbeid voor pers en lectuur- •spreiding ten behoeve van de Evangelisatie de Zending onder de Hollandsch sprekende inheemschen. In de uitvoerige toelichting bij dit voorstel werd de belangrijkheid van den persarbeid in dezen tijd, vooral in den strijd tegen een steeds verder doordringende secularisatie aan getoond. Waar deze arbeid zich in de laatste jaren steeds uitbreidde, kan zij onmogelijk behooren worden waargenomen door een predikant, op wien de volledige verzorging een Gemeente rust. Wanneer er fondsen gevonden konden worden om dezen persarbeid te honoreeren, dan zou de betrokken Gemeen te daarvoor kunnen trachten de steun van een huiprediker te krijgen. De Classis Batavia vergadert 27, 28 en 29 ZONDAGSSCHOLEN Blijkens de Statistiek van den Wereldbond in Zondagsscholen in 1932 bedroeg het ta al aan Zondagsscholen 361.145, waarvan 101.765 in Europa; 36.868 in Azië; 18.605 in Afrika; 12.020 in Australië; 191.937 in Amerika. Het totaal der Zondagsschool-onderwij zers- (essen) bedroeg 3.301.784, waarvan in Europa 801.489; in Azië 105.320; in Afrika 71.003; in Australië 92.387; in Amerika 2.231.585. Het totaal der Zondagsschool-leerlingen be droeg 33.245.045, van wie in Europa 8.650.567; Azië 1.719.082; in Afrika 1.006.268; in Australië 815.233; in Amerika 21.053.895. Voor Nederland schat de Ned. Zondags school-Vereeniging het aantal Zondagsscholen op 2400 met 10.000 Zondagsschool-onderwij zers (essen) en 250.000 Zondagsschool-leerlin gen. JODENZENDINGSFEEST De Ned. Vereeniging voor Zending onder Israël, genaamd Elim, te Rotterdam, stelt zich voor Dinsdag 20 Juni haar vierde Jodenzen- dingsfeest te vieren in de plaats „Lommer rijk" te Hillegersberg. Ale algemeen onderwerp is gekozen de vraag: „Waarorri Zending onder de Joden?" In de morgen samenkomst spreken: Ds. D. M. Blankhart (Hillegersberg) openingswoord; Ds. J. H. Grolle (Utrecht) over: „Het oude volk, het geestelijk Israël en het knikkende Soendanees- je"; zendeling Ph. Trostianetzky (Rotterdam) over: „Wat wil de Zending onder de Joden?"; Dr. J. van Lohkhuyzen (Zierikzee) over: „Om dat God het wil". In de middagsamenkomst spreken: Dr. S. F. H. J. Berkelbach van Sprenkel (Rotterdam) over: „Den Koning der Joden"; Ds. J. Rottenberg (Scheveningen) over: „De. Christelijke oplossing van het Jo den-probleem"; en zendeling P. W. Cohen (Amsterdam) over: „Licht van Christus in Joodsche harten", Schoolnieuws. Prof. Dr. L. VAN ITALLIE Prof. Dr. L. van Itallie, hoogleeraar in de Artsenijbereidkunde en de Vergiftleer aan de Leidsche Universiteit, is tot doctor honoris causa van de Universiteit te Parijs benoemd. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN Prof. Dr. W. F. Suermondt, benoemd hoogleeraar in de Heelkunde te Leiden, zal 2 Juni zyn intreerede houden. LANDBOUW1HOOGESCHOOL TE WAGEN1NGEN Benoemd is tot tijdelijk assistent Ir. J. B. van der Meulen te Wageningen. HOOFDBENOEMINGEN Jubbega, Fr. (Herv. School), J. Wijma, ond. te Putten (G.). CHR. SCHOOL EN BROODROOF D. te L. deelt in de „School met den Bjj- bel" het volgende mee: Bij het hoofd eener Christelijke School in een groot dorp tusschen Leiden en Haarlem vervoegt zich de vader van een groot gezin met de mededeeling: „Mijnheer, ik ben op een ander standpunt gekomen en wil mijn kinde ren, die nu op een apenbare school gaan, bij u doen". Het hoofd der school spreekt daar over natuurlyk zijn blijdschap uit en noteert de namen. Het betreft hier een man, die eigener be weging zich opgaf voor de catechisatie-voor gehuwden, dit jaar geloofsbelijdenis aflegde en dus blijkbaar de consequenties van daad voor de opvoeding zijner kinderen be sefte. Tot hiertoe alles dus heel gewoon. Nauwelijks heeft het hoofd der Openbare School van dit voornemen gehoord, of de derwij zeres dier school tracht door een bezoek het genomen besluit ongedaan te maken. Ook het hoofd der school onderhoudt den vader met dit doel, waarschuwende voor de s school en de Openbare School aanprijzende als de school der eenheid en der vrijheid. Ech ter zonder succes De vader blijft bij zijn be sluit, o.a. met de opmerking: „U spreekt ovei vrijheid, maar als u wilt, dat ik precies doen moet, wat u zegt, dan noem ik dat geen vrij heid". Ook dit is nog heel gewoon, dat de voorstanders der openbare school nog trachten te houden, wat ze hebben, iis alleszins te ver klaren en te waardeeren! Nu komt echter het ongewone, het onverde digbare. De vader werkt op een groote fa briek, waarvan één der directeuren, een libe raal man met een doctorstitel, den vader ter verantwoording roept, en hem duidelijk maakt, dat hij (d.i. de directeur) hem niet langer de hand boven het hoofd zal houden, als het aan gekondigde voornemen wordt uitgevoerd. De vadei\ terecht bevreesd voor de inkom sten van zijn gezin, schrijft aan het hoofd der Chr. School, helaas van de overplaatsing der kinderen te moeten afzien, onder verwij zing naar den directeur voor bijzonderheden. Met hem stelt het hoofd zich in verbinding en verneemt daar de verschillende overwegin gen, die het geval verdedigen moeten: o.a.: de vader moet eigenlijk ontslagen worden, omdat hij een operatie moet ondergaan; dat hy echter gehandhaafd wordt uit medelycl-n, welk gevoel evenwel een einde zal nemen, als de kinderen de Openbare School verlaten; dat er van geestelijk leven bij den man wel geen sprake zal zijn, daar hij natuurlijk van het Christendom, dat immers voor intellectueelen reeds zoo zwaar te venstaan is, niets begvypt; dat de vader alleen bezweken is voor de pres- ie, door predikant of Kerkeraad uitgeoefend bij het verstrekken van geldelijken steun. Hiernaar ondervraagd, ontkende de vader dit ten stelligste. De kinderen blijven nu, ook op raad van het hoofd der Christelijke School, op de Openbare School, opdat de vader nooit het zelfverwijt zal hebben, hierdoor zijn gezin financieel te schaden. Uit dit droevig verhaal blijkt dus, dat een liberaal voelend man-van-ontwikkeling zijn in vloed misbruikt, om ouders inzake de opvoe ding hunner kinderen naar zijn wil te doen handelen. Het zal vele collega's met mij verbazen en bedroeven, di>t zoo iets mogelijk is in het jaar 1933, in het land, waar Willem van Oranje ctreed en stierf voor het heilig kleinood der gewetensvrijheid Waarom ik dit alles vertel? Als een voor beeld, hoe „men" tegen de Chr. School op trekt. FONDS VOOR OUD-STRIJDERS De rekening van het Fonds voor oudstrij ders bij het Christelijk Lager Onderwijs over hét op 1 April jl. geëindigd boekjaar sluit met een uitgaaf van f8.904.66 en een batig slot van f3622.35 (v.j. f3461.80). Aan 34 we duwen, 3 gepensionneerde hoofden, 3 gepens. onderwijzeressen en 2 gepens. onderwijzers, die allen geen of een uiterst gering pensioen genieten, is uit het fonds steun verleend tot een totaalbedrag van f 8.793, terwijl aan gif ten en bijdragen is ontvangen f9.050.07. De zomeruitkeering voor de steunbehoevende oud strijders is vastgesteld op 50 pCt. van het be drag, dat voor elk hunner in verband met de bstaande behoeften als grondslag van eteun is aangenomen. EXAMENS ACADEMISCHE EXAMENS VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Gesl.Godgeleerdhend: doet. ex., de heer J. H. Kritzlnger te Uniondale (Zuld-Afrlka)cand. ex. de heer J. G. Aalders te Hilversum (met lof) en S. Eringa te Leeuwarden. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gesl.: Rechtswetenschap: doet. ex.. mej. L. G. van den Berge en de heer E. Caalen. belden te Den Haag; cand. ex., de heer G. Haroen te Leiden. Geneeskunde: arts-ex., de heeren J. H. H. La- mers te Rotterdam en F. H. Chériex te Den Haag: seml-artsex.. de heeren L. Beer te Rot terdam en J. J. Bleeker te Dronröp. Apothekersassistent, de dames E. de Hoorn te Hillegersberg, J. Groeneveld en G Bül, bei den te Rotterdam, en de heer T. T. Liem te Leiden. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gesl. Godgeleerdheid: kerkel. voorber. ex., de heer J. Paplneau Salm, EINDEXAMENS-CHR. H. B. SCHOLEN De eindexamens aan de Christelijke Hoogere- Bumgersoholen en de H.B.S.-afdeeLingen van de Christelijke Lycea hebben plaats op de volgende data en ten overstaan van de daarbij genoemde deskundigen Almelo (Lyc.), 29 en 80 Juni: C. J. M. Colette, Den Haag; Ir F. Liebert, Header; Prof. Mr Dr S. van BrakeJ, Utrecht; F. H. Sterken, Bergen op Zoom; C. Jansen. Oegwtgecst. Alphen a. d. Rijn (H.B.S.), 13—15 Juld: Dr F. Scihuh, Dr Th. Flgee, O. ten Have, J H. den Bosch, allen Den I-Iaag; Ds H. Stegen- M. de Heer, M. Hoebergen, allen Den Haag: H. P. de Hoog, Nieuw-Helvoet; V. Kuijvenlioven, L Labruyère, beiden Den Haag; H. van Slooten Jr. Lolden- mej. H. M. Timmermans, R. Wij- menga. A. Zwldïerveld, allen Den Haag. Groningen Voorz. J. Hommes, Appinge- dam, Ondervoorz. A. DijksterhuLs, Leeuwarden. Leden: H. Algra, Leeuwarden: H. van dor Burg, Sneek; Joh. Klasens, Hoogezand; J. Lukkes, Appingedam; B. van der Lijn, Drachten; A. Meester, R. Reltsma, L. Romkes, allen Leeu warden; D. Rutgers, Sneek; P. van Tuinen, K. de Vries. Dokkum. Haarlem. Voorz. Dr H. B. F. Westeo-ouen van Meeteren, Hoorn. Ondervoorz. G. H. Weus- dtnk, Haarlem. Lelden: A. C. d. Besten, Utrecht; P. J. Debets. Haarlem: J. Dijkstra, Zaandam; J. H. van Ginkel, Bloemendaal- O. A. Houwen, H. W. Korenstra. belden Haarlem; A. F. A. van Makkelenberg, Amsterdam; L. Middelhof, Haarlem; G. Th. Vermeulen. Beverwijk; Drs H. B. J. Vlas. Alkmaar; I. A, J. do Wilde, Am sterdam. Leeuwarden. Voorz. L. Welling, Leeu warden. Ondervoorz. G. Medma, Groningen. Le- E. Boonstra, Groningen; Ch. de Bout« Sneek; P. Brulnmsa, Hei n; D. Dijkstra, I. Voorz. P. van Nes Czn, Dor- )orz. J. B. Visser, Rotterdam. Den Haag; K. Bijletra, Lei- - len, Hulst; D Middelburg; J. Metzlar, Gorln Middelburg; J. Oosterkamp, Den Haag; J. H Pik, Zierikzee; J. L. M. Rensing, Den Haag. A. J. Rozemeijer, Rotterdam; J, W. van Swlgch'em, J. Brinkman. Schiedam: F. Koote. Rotterdi D, G. Magé, Leiden; J. Muiderman, G. J. A. Mulder, beiden Rotterdam; L. M. van der Sluijs, Den Haag; S. Visser, Gorlnchem- Dr J. F. de Vries, J. W. van der Zanden, beiden Rotterdam Roermond. Voorz. J. W. Mols, Maastricht Ondervoorz. P. H. F. Coenen, Helmond. Leden: C. A. H. Bongaarts, Roermond; A. Q. •Hertogenbosch; G. F F. Eringa, Hilvi mondi S. Rombouts. Golrle; W. R Smeets, Venlo; J. H. Smeets, Roermond- H. J. Weytens. Tilburg. Utrecht. Voorz. R. van Gaasbeek. Utrecht Ondervoorz. L. W. van Loon. Amersfoort. Ledien: J. H. Buse, J. L. Doodkorte. beiden Utrecht; Utrecht; T. P. 'de Jongh Lohuizen. Hi' J. v. d. Sp D. van Suijlen, Utrecht; P. A. Vers Zwolle. Voorz. D. W. Reinders, Zwolle. Ondervoorz. J. H. Franken, Zwolle. Leden: K. Arkema. Coevorden- H. J. Garritsen, Hengelo; G. J. van Groenlan'd, Deventer; P. Huisman, Groningen; U. D. Kedser. Groningen; P. J. King- ma, Steenwijkerwold; R. van der Meer. Hen gelo; H. Meijer, Zwolle; J. van Rossem, Zwolle; A. van der Weg. Zwolle; A. Witteveen, Leeu- oon, H. J. M, Boots, them. L. Leopoldt, J. de volgende plaatser Leden: P. J. Ahlers, M. I J. N. Bosch, A. J. van Go< G. Max. r-iej. J. Ootmeye., G. B> uinsma. Utrecht- W. Jansen, Uriah... A. M. H. de Jongh, Beverwijk; H. A. Kamer- mans, Haarlem; P. Miedama, J A Steinz. beiden Hilversum; J. H. J. Uyll.igs, Aardenhout. 's-G ravenhage. Voorz. J. Pas, Schiedam Ondervoorz. P. B. Hibma, Leidien. Leden: J. W, Broekhuysen, J. Th. Delemarre, M. J. Inia. P. J. J. Kraakman, J. Lens, J. F. J. Nuyens, A. M. Polderman, C. P. Solieenloop, mevr. J. M. Tim merTakken, H. J. C. Wegohelaer, allen Den Haag; D. van Giessen, D. Hoogendoonn, A. Weiss, allen Rotterdam. n. Voc „-„r- (H.B.S., Moreelsestnaat 21). Z?y-30 Juroi, 1, 38 en 10 Juli: J. F. Solimöle, HeemstedeDr N. J. van der Lee, Apeldoorn; A. K. Casteleln, Dr H. A. van Bakel, beiden Amsterdam; mej. Dr A. Dulnker. Haarlem. Apeldoorn (H.B.S.). 1. 3 en 4 Juli: Dr J. H. A. ter He er dl, Vier akker bij Zutphen; Prof. Dr H. B. Dorgelo, DelftH. F. Eckmann -n Kempen, bedden Den Haag; B. Dr J. J. Ei Dordrecht (H.B.S.), 1 en S—3 Juli: J. O. Kolkmeyar, Dr Ir J. van Loon, Oh. J. R. Both mevr. P. A. Broese van Groenou—Ellerkamp. allen Den Haag- Dr A. F. Krull. Arnhem 's-Graven hige (1ste H.B.S., Populier- straat), 21—24, 26—30 Juni, 1, 3 en 4 Juli: Dr F. Schuh, Dr Th. Figee, Dr Z. Stokvis, J. H. van den Bosch, allen Den Haag; Ds H. Stegen- G. H. Coops, Mi Molenaar, mevr. M, E. JamesBrandes, allen Den Haag. Groningen (H.B.S.). 4—7 Juli: Dr H. Hulshof, Haarlem: Dr H. W. Mook, Groningen; R. Schuiling, Deventer; Pror. Dr T. Branusma, Nmljegen Mr J. Kramers, Oegetgeest, Haar 1"om (Lyc.), 20—22 JuliiYr J. M. Ra demaker, Leiden; Dr A. J. C. de Waal en mevr. C. DuparcSimons, beiden Den Haag; mevr. M. M. A, VerschuurSmits, Voorburg. Harderwijk (Lyc.), 13 en 14 Juli: Ir J. K. Mercx, Tilburg: Ir J. van den Berg, Delft: Mr L. A. Kesper, Rijswijk; Mr F. Coenen, Amster dam; Prof. Dr W. J. Kiihler, Amsterdam. Hilversum (Ly,c.), 3—7 Juli: Prof. Ir W. H. L. Jansen van Raay, Den Haag; Ir F. Lie bert. Helder; Prof. Mr Dr S. v. Brakel. Utrecht F. H. Sterken, Bergen op Zoom; C. Jansen, Oegstgeest. Hoogeveen (H.B.S.). 6 en 7 Juli: Dr H. J. van Lummel, Bilthoven- Dr J. M. van der Zanden, Groningen: Prof. Dr Joh. de Groot, Groningen; Dr A. Verschuur, Amsterdam: Dr W. G. Bekker, Sfceenwijk. Leeuwarden (H.B.S.). 26, 29 9en 30 Juni: Dr E. Jensema, Groningen; Dr C. Schouten, De Bilt: A. Engelsman, Apeldoorn: Dr K. Later, Utredht; Prof. Dr J. Lindeboom, Groningen Leiden T.B.S.). 15—17, 19 en 2u juni- g-elijk te 's-Gravenhage-2de H.B.S. Bezuidenhout Rotterdam (H.B.S. Henegouwerplein). 8 en 10—15 Juli: W. A. J. van den Hurk, Dr L. W. A. M. Lasonder, belden Den Haag: C. D. Zimmerman, Middelburg; Mr Dr A. Fortein, Bussum; Prof. Dr J. de Zwaan, Leiden. Rotterdam (H.B.S., Linker Maasoever), 10—12 Juli: Ir H. C. Volkers. Delft- Dr J. Coops, Amsterdam; J. Fillekes, Den Haag; J, J. M. H. M. Asselberghs. Utrecht; Dr F, J. Krop. Rot terdam. Stadskanaal (H.B.S.), 14 en 15 Juli: Dr H. J. Verhagen. Kerkrade; r J. Knol. Zeist, Da J. Longman, De Lier; H. van Apeldoorn, Gro ningen; mevr. J. OvereynderMesenig, Leiden Utrecht (H.B.S.), 19—24 en 26 Juni: J. F. Schmöle, Heemstede; Dr N. J. van der Lee. Apeldoorn; A. K. Casteleln. Amsterdam; Ds R.' Bartlema. Zeist- mej. Dr A. Duinker, Haarlem. Vlaardingen (H.B.S.), 13 en 14 Juli: ge lijk te Rotterdam-Linker Maasoever. Zeist (Lyc.), 5—8 en 10—12 Juli: gelijk te Harderwijk. Zutphen (Lyc.), gelijk te Harderwijk. Zwolle (Lyc.), 17—19 Juli: gelijk te Hll- EXAMENS-HOOFDAKTE missiën: Amsterdam. Voorz. A. P. Vooren, Am sterdam. Ondervoorz. K. van der Graaf. Hilver sum. Leden: W. C. Braat. Zaandam: A. J. van Goethem, P. Jansen, belden Amsterdam: T. van der Leo, Breukelen; W. Ph. Lindner, ussum; S. Lootsmn, Zaandam; mej. M. G. Meester Am sterdam; Dr L. W. G. Soholten, Utrecht; fh. P. t innm G. Tjalsma, Helloo; G. P. Wielinga, Utrecht. On- Bigot. Arnhem. Leden: >rt, L. G. J. Rol. bol mej. M. L. J. vai I Mi den Nijmegen; A. Boltjes, Arnhem- Dr G. Kals- beek. Zetten; J. G. Köhler, HarderwijkM. J. Uchtendahl. Doetinchem; J. A. Nlliesen, Arn hem: W. H. Peters, Nijmegen; P. G. Tj J M, Ramackers, Maastricht; Tj. Steenstra, Zutphen; dervoorz. G. WldderslK Dr W. H. Eeuken, Helmond; Dr P. Th. Coe- bergh. 's-Hortogenbod,"iW. H. van H rek. Echt- J. J. Jongen, Heerlen; C. A. Klijsen, Til burg; mej. A. M. van Kuyk, Tilburg: H J. Mld'delhof, Breda; A. A, Mols, Maastricht; W. Stoorvogel. Breda; J. E. M. de Visser. Roer- Nijmegen. Drs W. Haag; Leden: W. H. Boekensteln, L. Droükers, A. Klein Haneveld, Musselkanaal; R. W. Pren- ger. Appingedam; R. Zijlstra. Zwolle Nijmegen, Voorz. W. F. Smits, Nijmegen. Ondervoorz. G. Goossens. Nijmegen. Leden: mej. J. C. J. M. v. Hellenberg Huba/r, A. H. Schreurs, beiden OirschQt; A. Huisman. W. H. Peters, beidien Nijmegen; J. W. Jaoobs, Maastricht- P. L. A. Jansen, J. G. Oremus, P. A. Wigman, allen Arnhem; C. van der Mooren, G. J. Reerink, bei den Apeldoorn; J. F. H. Stroux, Stamprooy; L. A. J. van Thoor, Echt. Zwolle. Voorz. Mr G. J. ter Kudle. Onder voorz. Z. Regelink, Enschedé. Leden: mej. W. G. M. Burgers. P. J. Kimgma beiden Steenwij- kerwold; Zr H. J. A. DandSls, Oldenzaal; P. Fokkinga, S. Kok, beiden, Dedemsvaart; J. de Grooth, Appingedam; mej. E. de Jong. A. Jong- sma, belden Groningen; mej. F. A. J. Mairkerink, DeventerS. Mathysse, Assen; W. Pool, Ma- rum; R. J. Slpkens, Leeuwarden: S. Zwart. Winschoten. EXAMENS BEWAARSCHOOLONDERWIJS DEN HAAG, 5 Mei. Geöx. 8, gesl. 5 cand. voor het examen-hulpakte Bewaarschoolonderwijze res, theor. gedeelte, de dames: H. J. Meüers te Delft, G. Brakhoven te Leiden, P. A. Slngeling J. J. Groos, bei- Oegstgeest, M. J. Heule i EXAMENS-„DENNENOORD" Zuidlaren, 24 Mei. Overgangsexamens vau het vorpleegpersoneel op de Stichting „Dennenoord''. Geëx. 100 cand. Bevorderd van adspirant tot leerl. A: de broeders W. Doek, W. Grasmeljer, E. Krijgsheld, S. A. Nonkes, C. Stel wagen; de zusters M. de Boer, J. Drewel, F. Drok, IC R. Ferimga, F. de Goede, E. v d Ho ning. A. Hulsman, K. Joldersma, T. Koning T. Postma, S. Pijnacker, M. Reurink. J Ste A. Tjemmes, T. Wester* en .T Voor leerlo lingen A: de brcedi a, IC Buikema, J. Fennema, J. Groen, J. S. A. de Boer, T. Hoogs tra, R. Kuipers, J. de Leeu' Made, D. Miedemo, D. Sljtsma en H. Wier* de zusters i R van Bergen. F. Bil. G. J. L- kerken, E. Fertnga. A._Flokstra, W. Migchf Muller, A. Plening, J. Poortlnga, M. Roden boog, J. Schullenga, T. Smit, T. Soldaat, J. Stam, J. Sljtsema, P. Talstra, S. Taistra, T, Wielen ga on A, WIerenga. Het theologisoh gedeelte van het olnd-ex. werd met goed gevolg afgelegd door: huls- vader G. W, Moeken- de broeders J. Dijkstra, M. J. Foget. J. Heldstra, H. Heljes. J. Kene- mans. J. Lintjeo-, M. Vledder, G. Wever en H. Zuldersma, en de zusters T. Be-rgsma, M. de Boer, T. Boetes. W. Bouwman. K. Brouwer. G. Davids, W. IC. Dekker, J. C. Doornbos, J. Dijlc- s+erhuis, H. Eerkes, H. Haan, T. Holwerda, G. -n Houselt, S. Hut, F. de Jong, G. M. Kiewii Menninga, A. Noordhuls, A. Pinkster, H. A. Post. E. B. Postma, A. Pot, G. Stag- H. Sijbranda, der Vaai Ut de Vereen, tot Chr. Verzoirgins nnigen, bestaande uit de heeren Ds Dr J. Ronda van „Wolf- -~ -- —linde van „Vogelenzajig" (Bennebroek): voor de -* eenigingen en Stichting! A. M. Donner Dr A. J. de Blindi de Geref. Bond" van Ver- ihartigheld i als gedelegeerde i i Delfzijl. 3 M. Meijerlng EXAMENS-,,VELD WIJK" ERMELD. 3—5 Mei. Bij het examen op de SLchting „Veldwijk" te Ermelo voor het Staatsdlploma voor de verpleging van Zenuw zieken en Krankzinnigen (diploma B). ten over heeren Rijksgedelegeerden Dr. te „Bloemendaal" (Loosduinen), nhage en Dr F. J. Stuur- "aagden de Th. Meln' Dr. H. .Endegeest" (Oegstgee ■s W v. d. Akker, H. 'Bonsink. rpleegsters Krui: Batterlnk, H. Boer, C. F. Borg, D. E. Bo; lekhoff, N. Bleljei ia, S. M. Deddc Jansen. J. Jonkor. M. J. Lodewijks. J. Melnds, ff J- Kos, D Rozendal. M. Ruiter. A. J. Rijper, H. Smits, A. Sparreboom, H. Swierenga, H. Veen, H. Vierwind. M. Gemengd Nieuws- DOODELIJK AUro-ONGELUK. Te Tilburg is in de Goirkestraat de ''l-'arige kapper Smits door een uit tegen o verpeste'de richting komende auto, bestuurd door den 24-jarigen verzeker'n .pecteu» A. "an B. uit Rotterdam o\ei rei'^n en rijwel mmiddel- lijk gedood. Na de aanrijding vloog de auto tegen een gevel van een lvuis op. tengevolge waarvan de gevel gedeeltelyk werd ingedrukt. De politie stelt een onderzoek naar de ehuld- vraag in. D00DELIJKE AUTO-ONGELUKKEN Men meldt oris uit Moergestel: Hedenmorgen omstreeks drie uur vond een passeerende automobilist aan de Oorschotsche weg ter plaatse van Heikamp een totaal ver nielde automobiel dwars over den weg .iggen. Naast de wagen lag het lijk van een man met geheel verbrijzelden schedel. Dr. lï. en de marechaussee uit Oorschot, de burgemeester Moergestel en de rijksveldwachter waren spoedig na het bekend worden ter plaatse. Te Tilburg had in de Superior de Beerstraat een tragisch tngeluk plaats, waar van een jongen van 11 jaar bet slachtoffer werd. Door de straat passeerde een vracht auto, geladen met grond. Of de jongen, zekere L., achter op den rijdenden wagen heeft willen klimmen is nog niet uitgemaakt, doch hy kwam te vallen en raakte onder de avto. De jongen kreeg een der achterwielen over het hoofd en werd op slag gedood. Te Eindhoven is het 24-jarig meisje M. D. uit Gerwen (Gld.), dat per fiets een mand eieren naar Eindhoven ging brengen, op den Wolvendyk aldaar door een vrac-itauto aangereden. Ze bekwam eeD ernstige hersen schudding en een ribbenfractuur. Terstond werd ze naar een gasthuis te Eindhoven over gebracht, alwaar zy aan de gevolgen is over- Het bericht als zou .T. Kaijser te Zaam- slag tengevolge van een aanrijding door een auto overleden zyn, is onjuist. Hoewel zijn toestand nog ernstig is, toch is er wel hoop op levensbehoud. K. is tot bewustzijn terug gekeerd en begint naar een en ander te vragen. Men meldt ons uit Sliedrecht: Zekere B. uit onze gemeente was mder- dagavond met zijn motorrijwiel op weg naar huis Op den Rijksstraatweg tusschen Vianen n Leksmond botste hij tegen een K.M.-paal, •aardoor hij met een geweldigen slag tegen den grond werd geslagen. De jongeman werd zwaar verminkt opgenomen en naar het zie kenhuis te Gorinchem gebracht. Het onder zoek wees uit, dat hij 'een schedel fractuur en een wervelbreuk had bekomen. Zijn toestand is hopeloos. Men meldt ons uit Werkendam: Een auto van een vleeschhandelaar uit Dor drecht, die op den Visschersdijk alhier zou omkeeren, reed boven van den dijk in de sloot, met het gevolg, dat vele worstsoorten bedorven waren. De chauffeur bekwam geen letsel. De wagen kon met vereende krachten weer spoedig op het droge worden gebracht. Akelige ontdekking. Gisteravond om half tien ontdekte men te Amersfoort bij het binnenkomen van den sneltrein uit Utrecht op de buffers van den locomotief het vreeselijk verminkte lijk van een ongeveer 20-jarigen jongeman, benevens een stuk van een rijwiel. Het lijk is door de politie in beslag genomen. Bij onderzoek bleek het te zyn dat van den. 20-jarigen A. B. uit Utrecht. De machinist verklaarde zich geen denk beeld te kunnen vormen van de plaats, waar het ongeluk zou kunnen zijn gebeurd. Wij vernemen nog het volgende: Bij nader onderzoek is naby Groenekan in de nabijheid van een zich aldaar bevindenden onbewaakten overweg het andere gedeelte van het rijwiel gevonden. Het slachtoffer bleek te zijn de 20-jarige A. Belgrade, zoon van een chef-commies der N.S. ie Utrecht. Hoe het ongeval geschied is kon nog niet worden vast gesteld. Men meldt ons uit Winschoten: Tijdens een kort onweer heeft gistermiddag een hevige hagelbui de tulpenvelden in den Carel Coenraadpolder volkomen vernield. Ook aan verschillende gewassen en boom en in den Reiderswolderpolder werd groote schade toe gebracht. Voorts sloeg de bliksem te Veelerveen in een arbeiderswoning, eigendom van en oewoond ooor de wed. D. Gruis. De inboedel en eenige kippen verbrandden. Verzekering dekt de schade. Te Winschoten werd de toren der Ned. Herv. kerk door den bliksem getroffen, waar door de electrische installatie in het ongereeda DOOR HET HEMELVUUR Tijdens een hevig onweder, dat zich Woensdagmiddag boven Zuiliohem ontlast te, sloeg de bliksem in in het woonhuis van J. van Lopig en P. Ruijmschoot aldaar, in een hooiberg. Gelukkig kon met emmers water de brand nog tijdig gebluscht wor den. De brandweer behoefde geen dienst te doen. EEN AUTODIEF Door de Duitsclie politie werd aan den grenscommissaris te Venlo uitgeleverd de 19- jarige Frits Otten uit Amsterdam die al daar in Maart j.l. zich aan diefstal van een auto had- schuldig gemaakt en deze auto over de Duitsche grens had gebracht om haar aldaar te verkoopen. De jongeman was door de Duitsche politie gearresteerd, omdat hij niet in het bezit was van een geldig pas poort en bovendien nog op ondubbelzinnige wijfie zijn antipathie tegenover Hitler had lucht gegeven. Na zes weken in een Duit sche strafgevangenis te hebben doorgebracht is hij via den grenscommissaris ter beschik king van de Amsterdamsche politie gesteld om zich te verantwoorden terzake van den diefstal van de auto. Uit Oost-lndie DE RADIO-DIENST HOLLAND-INDIE. Dr. de Groot herdacht. BANDOENG 5 Mei- (Aneta). Vele ambte naren van ddn Post-, Telegraaf- en Telefoon dienst verzamelden zich hedenochtend rondom het gedenkteeken op het Tjit plein, opgericht ter eere van den radio pionier Dr. de Groot. Het Hoofd van den P. T. T.-dienst, de heer Hillen, herdacht het feit dat 10 jaren geleden het openbaar radioverkeer Indië-Hollaml werd geopend- Spreker bracht hulde aan den heer De Groot en verzocht don gediplomeerden hoof J technisch ambtenaar met den titel van praktijk-ingenieur, den heer I). C. Noppen, die gedurende lange jaren Dr de Groots medewerker is geweest, een krans hij het monument neer te leggen. Verschillende andere ..orekers voerden hel woord. Na afloop van deze redevoeringen dankte de heer Hillen en wekte de aanwezigen op door aller medewerking het Indische radio- bednjf zijn plaats in den aether blijvend ta verzekeren-

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9