I geneest-en ventfmde Versnelde Bruggenbouw Chr. Kantoor- en Handelsbedienden ZATERDAG 6 MEI 1933 EERSTE BLAD PAG. 3 DE VERKOZEN VORM VAN UITVOERING De Rotterdamsche tunnelplannen erschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede ICamer inzake het wetsont werp versnelde bruggenbouw, waaraan wij het volpende ontleenen: Ook de regeering betreurt, dat het niet eerder mogelijk was het wetsontwerp in te dienen. Er is voor den bruggenlbouw en den aansluitenden wegenaanleg veel voorberei ding noodig, welke zelfs thans nop niet ge heel voltooid is. Zii is echter wel zoover ge vorderd. dat, zoodra de in dit ontwerp aan gevraagde credieten zullen zijn toegestaan, met de uitvoering een begin kan worden gemaakt. Ligging en karakter der bruggen Die voor de brug te Moerdijk ligt reecis Vast namelijk pl.m. 600 M. beneden cle (spoorbrug aldaar. Tietzelfde geldt your che te Dordrecht, waar een ligging onmiddellijk beneden de spoorbrug uit andere mogelijk heden is gekozen, terwijl die te Botterdam volgde uit het spoorweg- en wegenplan, dat opgemaakt is door den dienst der Stadsuit breiding in samenwerking met de Neder- landsche Spoorwegen. De plaats van de brug over de Noord is nog niet definitief Vastgesteld. Zij hangt toch samen niet het tracé van den nieuwen weg door den Al- blasserwaard, waarover nog zeer onlangs een nader onderzoek door de Kamer is ge vraagd, dat' nog niet in allen deele is af- geloopen. De bruggen beoosten Rotter d a m, bi] Dordrecht en bij Moerdijk zullen een rijvlak van vier strooken (H M.)dde over de Koord Van drie strooken (8.50 M.) verkrijgen, ter wijl alle bruggen van voet- en rijwielpaden Worden voorzien. F*- bestaat geen bezwaar de voorlooruge raming van de vier bruggen merle te deel en. Zii bedraagt voor de brug bij Moerdijk S 6.100.000, voor de brug hij Dordrecht f 3.800.000. voor de brug bij Rotterdam f 8.200.000 en voor de brug bij Hendrik-Ido- 'Ambacht f 2.900.000. De regeering erkeftt, dat zij met de aan vaarding van bet voorstel een zeer uitge breide volmacht, verkrijgt. Zij beeft deze noodig, indien zij den brugbouw zal kunnen Versnellen. De vorm van uitvoering Wat de gekozen vorm van uitvoering be treft bestaian er inderdaad 3 mogelijkheden.: a. uitvoering door een vennootschap met particulier kapitaal; b. uitvoering door een vennootschap met overheidstoanitawlc. uit voering rechtstreeks van staatswege. Ter nadere motiveering zegt de regeering o.m. het volgende: Voorop moet worden ge steld, dat het. eigenlijke werk. waarom het in casu gaat', niet uitsluitend bestaat in bet bouwen von een viertal bruggen, maar in het bouwen en gedurende een 14-tal ia- rpn onderhouden en exiploateeren van deze bruggen met inbegrip van de tolheffing. Dit laatst'e is van belang, omdat juist bet fpit der 14-jarige en daarna afloopende ex ploitatie de voorkeur bepaalt voor de op lossing b. boven c., welke beide oplossingen overigens wat de kapitaalsverhoudinig tot den staat betreft principieel niet. van elkaar verschillen. De bedoeling is echter om met een vaste jaarlijksche bijdrage van bet we genfonds de tolheffing slechts zoodanig te doen plaats hebben als noodig is om uit hpf saldo van beide inkomstbronnen de ka pitaalsuitgaven af te schrijven. Daartoe is .noodig een commercieelc boekhouding, be heerd door een speciaal daartoe in het le ven geroepen rechtspersoon, welke figuur bovendien nog het niet te onderschatten Voordeel heeft, dat daardoor een veel soe peler wijze van tolheffing kan worden ver kregen, welk meer vrijheid laat met. de be langen vain het verkeer rekening te hou den, dan wanneer die tolheffing recht streeks van staatswege zal moeten geschie den. Deze overwegingen hebben voor de regeëring de voorkeur voor oplossing b. bo- Ven c, bepaald. Verschillende leden hebben de meening geuit, dat aan de particuliere maatschappij, met wie over de voorbereiding der plannen onderhandelingen zijn gevoerd, onrecht zou zijn geschied door ten slotte de plannen dier maatschappij niet te aanvaarden. Deze le den meenden zelfs over de houding der re geert ng tegenover de bedoelde particuliere maatschappijMn-wording een sterke afkeu ring te mogen uitspreken Het is de regee- ring niet bekend, aan welke gegevens deze leden hun oordeel mecnen te kunnen ont leenen., maar hoe dit moge zijn, in ieder geval is naar de meening der regeering de ze meening niet juist. Inderdaad stond aan de regeering aan vankelijk de uitvoering door een particulie re maatschappij a-Is cle meest wensehelijke voor oogen. Zij heeft toen aan een tweetal hoofdambtenaren opgedragen, de voorlooptg opcrekomen denkbeelden nader voor te be reiden cn uit te werken, welke 'hoofdambte naren met de leden van het consortium een en andermaal overleg hebben gepleegd en met hen tezamen hun denkbeelden nader hebben uitgewerkt. Daarbij is echter steeds uitdrukkelijk op den voorgrond gesteld, dat de aibeid, welken het consortium zich wil de getroosten om zijn plannen aanemelijk te maken, geheel op eigen risico werd ver richt en van de zijde van het consortium is dit ook bij voortduring erkend. Dat door de onderhandelingen met het fconsortium bruikbare ontwerpen gereed la gen, is onjuist. Ongegrond is de klacht, dat niet de ge legenheid heeft bestaan de aanbieding van het consortium te onderzoeken, in détails te bespreken' en tot een eindresultaat te kor men. De vraag, of de door de re-geering na ernstig beraad gedane keuze tusschen de stelsels a en b door onwaardige motieven werd beheerscht moet ontkennend worden beantwoord. Het is niet de bedoeling, dat de op te richten N.V. obligaties zal uitgeven. De re geering zal haai- het benoodigde kapitaal ter beschikking stellen tegen den rentevoet waarvoor zij zelf leent. Gaat cle regeering ertoe over leeninpen- op korten termijn om te zetten in leeningen op langen termijn, dan wordt cle schuld v;an dc N.V. aan den Staat met hetzelfde percentage belast als de Staat zelf voor die schuld moet betalen. De brug bij Rotterdam en de Maas- tunneL De brug beoosten Rotterdam is in de eer ste plaats bedoeld voor het doorgaand vex*- keer; als dit den weg over do nieuwe brug kiest, wordt dat over de bestaande brug gen ontlast en het havenverkeer dus verge makkelijkt. De regeering is dan ook .van meening, dat de te bouwen brug niet in de plaats kan komen van een tunnelverbin- ding aan de westzijde van de bestaande bruggen. Deze tunnelbouw is een op zich zelf st9and vraagstuk, dat ernstige overwe ging verdient, maar geheel samenhangt met de plaatselijke haivenontwikkeling. Het ver keer door dien tunnel staat los van het doorgaand verkeer en zou bij een ontwikke ling van eenige beteekenis worden gehin derd door het doorgaand verkeer. Dit zou alleen in de eerste jaren van het bestaan van den tunnel van deze gebruik kunnen maken; daarna zou toch weer bruggenbouw het doorgaand verkeer noodig zijn. De ministers zijn daarom van meening, dat men havenverkeer en doorgaand verkeer het beste dient door beide elk op zichzelf te be vorderen, hetgeen te meer aan te bevelen is, omdat de brug wordt betaald uit de we genbelasting en deze toch bezwaarlijk kan dienen voor bevordering van het havenver- keer. Indien het rijk ertoe mocht komen dit door tunnelbouw te bevorderen, zou een bij drage uit de waterstaatsbegrooting moeten worden gekweten. Wat betreft de brug over de Noord kan worden medegedeeld, dat deze in samen hang met den weg door den Alblasserwaard zoo noordelijk mogelijk zal worden gebouwd. Ten aanzien van het gebruik van Neder- landsoh fabrikaat volgt cle regeëring reeds geruimen tijd cle gedragslijn dit zooveel doenlijk te bevorderen. Een globale raming van het gebruik van buitenlandsch materiaal doet zien, dat dit ongeveer 20 pet. van de bouwsom vraagt. Het is de bedoeling de werken op voor de waterstaatswerken gebruikelijke wijze te doen aanbesteden en uitvoeren. Op het Hollandsch Diep vervalt het be staande veer, doch op andere plaatsen zui den naast de bestaande brug veren, zij het wellicht in gewijzigden vorm, dienst blij ven doen. VIT HET SOCIALE LEVEN ALGEMEENE VERGADERING TE UTRECHT O VEE BEDRIJFSORGANISATIE EN BEDEIJFSRADENWET Vrijdagavond vmg te Utrecht de 3Sste al- gemecne jaarlijksche vergadering aan van de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handels bedienden. De opening. De Voorzitter, de heer J. Nauta, van Amsterdam, las Psalm 91, ging voor in ge bed, en sprak een openingsrede uit, welke hij den titel had gegeven van „In de schuil plaats des Allerhoogst en". De ongunst der tijden nam hand over hand toe. Alle lagen der bevolking, niet één uitgezonderd, en enkele haast tot vertwijfelens toe, ervaren die ongunst als aan den lijve. Wij kantoor- en handelsbedienden weten er alles van en wij weten het uit de eerste hand. Spr. wees op de sterke toename van het aantal fail lissementen, den beduidenden teruggang m de opbrengst der rijksmiddelen en besprak de loonsverlagingen, die leden der vereeni- ging en heel de groep der beroepsgenooten, ondergaan. In de groote steden, is, naar de enquête uitwees, het gemiddeld salaris van een kantoorbediende van 21 jaar f 14.60 en van 2-4 jaar f 22.60 per week. De loonsver laging in de groote steden bedraagt voor de kantoorbedienden van 21 tot 24 jaar sinds 1926 34 en sinds 1921 49 Zou er tus schen de lage loonen en het zedelijk ver-val, waarover men klaagt, geen verhand be staan? Dit in verband met de vorming van. een gezin, hetwelk door de lage loonen niet bevorderd wordt. De toegenomen werkloosheid typeert ook den toestand. Nog steeds wordt ouder per soneel ontslagen en óf niet, óf door jonge ren d.w.z. „goedkoopere" krachten vervan gen. Als dat geschiedt uit harde en bittere noodzaak, fiat. Maar als dat gebeurt zonder noodzaak en dat gebeurt veelvuldig als dat plaats heeft, waar nog winst wordt gemaakt cn reserves aanwezig zijn, en ter wijl dc overblijvende collega's lange en late overuren hebben, dan is er sprake van on recht en van willekeur. Onze actie en in vloed zullen we in de toekomst meer dan tot dusver moeten richten om een einde te maken aan dien willekeur. Spr. ging na de cijfers betreffende de werkloosheidsuitkeeringen aan de leden, en wees op h'et feit, dat drie nieuwe en be- langrijke collectieve arbeidscontracten wer den afgesloten, waardoor meer dan drie honderd collega's grooter bestaans- en rechtszekerheid verkregen. Het contract met de Glasfabriek Leerdam bevat zeer ver gaande medezeggenschap der arbeiders en der bedienden in die onderneming werk zaam. Vergissen we ons niet, dan is dit het eerste collectieve contract van dien aard in ons land. Met waardeering memoreerde spr. de in voering der Winkelsluitingswet. Na den toestand in Duitschland met betrekking tot de vakbeweging te hebben geschetst, zcide spr., dat vrij en rustig te kunnen werken aan den vakvereenigingsarbeid op zichzell al zegen is. Nieuwe toestanden, nieuwe vor men, nieuwe verhoudingen worden gepro pageerd, vinden aanhangers en bestrijders, Met en door dat alles worden de geesten steeds meer openbaar. De geest uit den af grond en de Geest van Boven. Niet alleen communisten en anarchisten, maar ook so cialisten verkondigen steeds driester hun heillooze opvattingen en leerstellingen. Wat we in IJmuidcn beleven is er een symptoom van, dat op het spel staat het hoogste en beste wat een land en volk kan bezitten. Eero aan het kamerliid Amelink, die over de schandelijke boycotactie in IJmuiden vra gen aan de regeering heeft gesteld, erop neerkomend, dat. onverwijld maatregelen zullen worden genomen. Laten deze dingen ons drijven tot grooter activiteit, tot grooter liefde voor de Chr. vakbeweging. Wie in de schuilplaats des Allerhoogsten is gezeten, die zal vernachten in de schaduw des Alraachtigen. Referaat an den heer Amelink. De heer H. Amelink refereerde daarna over: Bedrijfsorganisatie, Bedrijfsradenwet en do Kantoor- en Handelsbedienden. [Bedrijfsorganisatie is de organisatie van een bedrijf (complex van ondernemingen), waarbij hot bedrijf is geworden een rechts gemeenschap, aan welker hoofd staat een door de bedrijfsgenooten (werkgevers cn werknemers) aan/gewezen, bedrijfsvertcgen- woordiging, door wie de rechtsregelen, die voor het bedrijf cn alle bedrijfsgenooten zullen gelden worden vastgesteld (eventueel onder nadere goedkeuring van een hoogcr gezag) welke rechtsregelen kracht van wet of vei'ordiening hebben voor heel het bedrijf cn al de bedrijfsgenooten. Spr. geeft dan allereerst een principieole verdediging. Bedrijfsorganisatie poneert in het wisse lend productieleven de eenheid en saam- hoorigheid de,r producenten als samenstel lende deelen van gemeenschappen, die zij als reclitsverbanden ziet. Principieel breekt Spr. besluit met er op te wijzen, dat de christelijke vakbeweging in dezen moeilij ken tijd, waarin veel dat verouderd is weg valt, een groote taak heeft. Het Marxisme heeft afgedaan, waar 't verwezenlijkt werd is het geworden tot Staatskapitalisme. Aan den anderen kant tracht 't fascisme, de be- drijf sorganisatie en de corporatieve staats- godachte te verwezenlijken langs een weg en met middelen die niet die der christelijke vakbeweging kunnen zijn. Naar het woord van Talma, zal de demo cratie alleen veilig zijn als zij zich laat be- heerschen door den Ghristus. Met andere woorden: alleen en gebonden van mensch en maatschappij aan de ordeningen die God heeft gegeven zal het mexxsch en maat schappij wel kunnen gaan. Op het referaat volgde een geanimeerde discussie. Daarna werd de vergadering ge schorst tot hedenmorgen. zij met de opvatting, die de arbeiders uit sluitend als gehuurde wei-kkrachten, ver bonden aan een door den ondernemer voor zijn privé-belang gedreven zaak, ziet. Be drijfsorganisatie keert zich principieel tegen de oud-libe-rale beginselen. Maar met iet minder beslistheid wijst zij af het klassen- strijubeginsei, dat leert, dat patroon en ar beider eikaars natuurlijke vijanden zijn. Bedrijfsorganisatie kan verwezenlijken, in nieuwen vorm, den eisch van ons beginsel: samenwerking tusschen werkgevers en werknemers. Vervolgens behandelt spr. de vraag: hoe bedrijfsorganisatie te verwezenlijken? Bedrijfsorganisatie kan niet kunstmatig b.v. bij wettelijken maatregel, in het leven worden geroepen. De maatschappij is geen mechanisme, maar een organisme. Met knutselwerk be reiken wij niets. Te trachten nieuwe maat schappelijke verhoudingen in het leven te roepen, zonder te rekenen met wat is, zaJ steeds op teleurstelling en mislukking uit- loopen. Elke hervorming zal rekening moe ten houden met de gebondenheid van mensch en maatschappij aan het historisch ge word ene en zal zich daarbij dienen aan te sluiten. De voorwaarden voor de realiseering der bedrijfsorganisatie zijn: een gewijzigde ge zindheid zoowel bij de ondernemers als bij de arbeiders, de afsluiting exi de uitbouw der collectieve conti'acten, de verbindend verklaring der collectieve arbeidsovereen komst. Van de overheid mag gevraagd worden, dat zij door wettelijke maatregelen de ont wikkeling der bedrijfsorganisatie bevordere, zonder daarbij echter te ver vooruit te grij pen,-en. dat zij consolideere, wat ten deze uit het maatschappelijk leven is opgekomen. Spr. komt dan tot een bespreking van de bedrijfsradenwet-Verschuur, die enkele da gen geleden in het Staatsblad is verschenen. Deze wet brengt ons de bedrijfsorganisatie niet, kon dat ook niet doen, doch is een stap in de goede richting. Zonder tever vooruit te grijpen zal de ontwikkeling tot bedrijfsorganisatie er door bevorderd wor den. De wet bepaalt, dat in elk bedrijf, waarin de omstandigheden daartoe aanleiding ge ven, door de Koningin een bedrijfsraad wordt ingesteld. De bedrijfsraden verkrijgen echter in hoofdzaak slechts adviseerende be voegdheden. De bedrijfsraad wordt niet van bovenaf opgelegd, maar komt slechts in die bedrij ven tot stand, waarin het organisatorisch overleg tusschen werkgevers- en werkne mersorganisaties reeds voldoende is gevor derd. Voordat tot instelling wordt overgegaan, wint de Minister over de vraag, of het ge- wenscht is in een bepaald bedrijf een be drijfsraad in te stellen, het advies in van oen commissie, waarin uiteraard het werk gevers- en werknemerselcmont zal zijn ver tegenwoordigd. De leden van den bedrijfsraad worden be noemd door do door den Minister daarloe aangewezen, vakvereenigingen van werkt gevers en arbeiders. De bedrijfsraad sluit zich dus rechtstreeks aan bij de uit hei maatschappelijk leven zelf opgekomen orga- nisaties. Deze leden worden voor de helft benoemd door de door don Minister daarvoor aange wezen werkgeversorganisaties en voor de andere helft door de daarvoor aangewezen vakvereenigingen van werknemers. De bedrijfsraad treedt op als: a. orgaan van overleg; b. orgaan van advies; c. or gaan van uitvoering; d. opgaan van be slechting van geschillen; hetwelk door spr. nader wordt toegelicht, In de wet is bepaald, dat de bedrijfsi'aad bevoegd is verordeningen te maken, ten aanzien van onderwerpen, waarvan do re geling of nadere regeling, bij of krachtens de wet aan een bedrijfsraad is opgedragen. Dit is echter een stukje toekomstmuziek. Van beteeken is is echter dat in de wet het principe is neergelegd, dat aan de bedrijfs raden verordenende bevoegdheid lean wor den gegeven. Tenslotte geeft spr. zijn meening omtrent de vertegenwoordiging der kantoor- en han delsbedienden in de bedrijfsraden. Princi pieel bezien komt de organisatie der kan- tooi- en handelsbedienden niet in aanmer king-voor den opbouw der bedrijfsorganisa tie, aangezien niet het bedrijf, maar het be roep grondslag dezer organisatie is. De or ganisatie der kantoor- en handelsbedienden, bestrijkt niet een enkel bedrijf, maar zeer vele en zeer onderscheiden bedrijven. Eigen lijk zouden de kantoor- en handelsbedien den in de verschillende bedrijven georgani seerd moeten zijn in de gewone arbeiders- vakvereenigingen In het bedrijf waarin zij werkzaam zijn. Voor de kantooi'- en handelsbedienden bleef dus over de bedienden te opganiseeren op de zuivere handelskantoren, het bank bedrijf, het verzekeringswezen, de advoca tuur en het notariaat. Dit is echter de theorie. De practjjk is anders. En met het oog op de practijk be pleit spr. vertegenwoordiging der kantoor- en handelsbedienden ook in de bedrijfsraden en andere bedrijven, n.l. indien en voorzoo ver in die bedrijven een niet onbelangrijk aantal kantoorbedienden werkzaam en georganiseerd is, CONFLICT IN HET STEENDRUKKERSBEDRIJF STAKING IN ZICHT? Men bericht ons van arbe/i derszijde: De onderhandelingen in het steendru-kkers- ledrijf zijn zonder resultaat beëindigd. De werkgevers hadden de collectieve arbeldoov&r- looi pLuaLs jnkomSl had slechts duurd en bij het aangaan daarvan was overeen stemming bereikt op een loonsverlaging van f 3 per week per werknemer. Thans wilden de werkgevers voor de meerderheid der arbeiders f 1 loonsverlaging, voor de groep Mthografen 2 en voor dc groep offsetdrukkers f 3 per week stelden de werkgevers voor de va- 8 op 6 dagen per jaar terug te- gellng van ontslag der arbeiders maken. en. mocht door den wet- ■erkortlng van den arbeidtsijd wor- :rd, de collectieve overeenkomst te schikte beteekenis. Hoewol do arbeidersorganlsatiee zich aan- ankelijk op het standpunt hadden gesteld de ?rd overplaatsing naar een hoogere groep ^rgesteld, Aangedrongen wo_rd_ op beperking aantal leerling-er den werktijd te verkorten, alles met het doel om de werkloosheid te bestrijden. De loon schade uit de verkorting van den werktijd voortvloeiende, zou voor de helft door de werk gevers en de arbeiders leder gedragen worden. Zooals gezegd, in de onderhandellngacommls- sle kwam men niet tot resultaat. Op 30 April Is dus een contractlooze periode Ingetreden. Hoewel tot nu toe geen der partijen eenige maatregel heeft toegepast, is de kans vrij groot, dat een conflict over het afsluiten eener nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst binnen kort zal uitbreken. Met eleohts óén onderbre king van 3 dagen door staking bij eon viertal werkgevers, zou dan voor het eerst sedert 1914 .komst bestendigde bedrijfs- D# gemeensóhapipelijke hoofldibe&tu'rën ge ven tlhans het advies aan hun leden, in dien hun werkgever op 22 Mei loonsverla ging aankondigt, daarop door een delegatie uit liet personeel te antwoorden, dat dan op genoemden datum de arbeid zal ge staakt worden, tenzij vóór dien tijd een Coll. Arbeidsovereenkomst met den Ned. Bond van Steendrukkerijen is afgesloten. Nu besprekingen door de werkgevers niet meer worden begeerd adhton de hoofdbe sturen het noodzakelijk strijd te voeren voor het behoud der Coll. Arbeidsovereen komst. Bij werkgevers, dde de loonsverla ging niet aankondigen, wordt natuurlijk ook g-een staking aangezegd. In het bedrij'f zijn plm. 1250 mensolien werkzaam. DREIGEND LANDBOUWCONFLICT IN GRONINGEN EN DRENTE In verband met het dreigend conflict In de landbouwbedrijven ln de provincies Groningen en Drente, heeft de Rüksmlddelaar prof. mr A. C. Jospphus Jltta, do partüon opgeroepen tot een bespreking op Maandag 8 Mei meontehuls to Groningen. BH dit conflict zijn 8 trokken. arbeiders be- NED. VEREENIGING VAN CHR. TECHNICI De Ned. Vcreenlging van Ohr. Technici hoopt Zaterdam 27 Mei haar jaarvergadering te hou den het_ gebouw voor Chr. Soc. Belangen, geheele herziening DE WERKLOOSHEID IN FEBRUARI Hieronder volgen de indexcijfers van de werk loosheid, zooals deze berekend zijn door het Centraal Bureau voor de Statistiek, Deze cijfers weergevende het percent'go werkloosheidsda- het aantal dagen, dat gewerkt had n werkloosheid i - dza^k berekend gesubsldleerao werkloozenkaj loosheid is nagegaan, bedroeg ln Februari 1933 rond 611.000, waaronder 603.000 leden van werk loozenkassen: he-t aantal werkloozon onder hen bedroeg rond 282.800, waaronder 231.700 leden van werkloozenkassen. Beroepsgroepen: Indexcijfers der werkloosheid Febr. '33 Febr. '32 Jan. '33 Aardew.lndustrl-e enz. 25.9 22,1 60 2 Diaman ttoduatrje 82,1 90,6 84.- Drukkei|ibedr., enz. 15,6 10,2 14.8 Bouwbedrijven, enz, 52,9 42,- 61.2 Houtbewerking, enz. 48,C 35,9 49.3 Kleedlngindustrle 20,1 12,9 26.6 Lederindustrie 16,5 11,3 19,4 Steenkolenmijnen 5,2 5,G 4,5 Metaaltod., soheepsb. 41,4 35,- 40 9 Textielnijverheid 30,8 1) 22,3 1) 34,- 1) >ed.- w.o. tab.- en sig.lnd. Landib.bedr., veend, Vissaherlj Han del sre i zlgers Verkeerswezen 1) 2) Hand,- en Kant.bed. Overige groepen Totaal 33.2 27,5 37,8 >iam.tnd.) (32,8) (26.9) (37,4) isterie (35,6) ,(28,9) (39,3) Gemengd Nieuws* DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD Bij Ti el werden tijdens een onweer een paard en een veulen, welke door een land bouwer aan een.halster werden meegevoerd, door den bliksem getroffen en gedood, dood. De geleider bleef ongedeerd LEVEND VERBRAND Te Dcurne viel een kind van S. in een ketel kokend water. De kleine bezweek aan de gevolgen. verdronken Het zes-jarig zoontje van den schipper .T. de Mey geraakte aan de haven te Maasbracht bij het spelen to water. Toen men na eenigen tijd het kind vermiste, werd direct met dreg gen begonnen. Een uur later is het lijkje op gehaald. Te Dreumel (Gld.) in het 1%-jarig zoontje van N., achter de ouderlijke woning te water geraakt en verdronken. AUTO-ONGELUKKEN Gistermorgen is de heer Babadines, afkom stig uit Letland, die zich op doorreis bevond in de kom der gemeente Markelo (Ov.) ten gevolge van het springen van een band te gen een boom gereden. De rechterarm van B. werd versplinterd. Tevens kreeg hij een borstfractuur. Zijn zoon die zich ook in de auto bevond kwam er met een lichte hoofdwonde af. Dr. Line man uit Goor verleende de eerste hulp. Bei de mannen zijn naar het ziekenhuis te Hen gelo vervoerd. DOODELIJK AUTO-ONGELUK De landbouwer A. Kuys, uit Herpt onder de gemeente Vlijmen (N.Br.) is door een auto aangereden. De man liep ernstige ver wondingen op en is kort daarna overleden. Men meldt uit Winterswijk aan de N.R.C: Van Dr. Hesselink, die deskundige is ge weest in de zaak van de anonieme brief- schrijverij tegen Ds R., is dezer eiagen in dc Winterswijksche en de Amersfoortsche courant een ingezonden stuk verschenen, waaruit blijkt, dat aan hem verzocht is de onlangs tijdens de gevangenschap van Ds R. ingekomen kaarten te willen ondenioe- ken. Dr. Hesselink wenscht daaraan niet te voldoen,o.m. omdat deze kaarten in blok schrift zijn geschreven en het hem moge lijk voorkomt, dat ze zijn nagebootst. Het bevreemdt hem, dat Anonymus zich niet bediend heeft van gewoon schuin schrift, waarin de vroegere briefkaarten geschreven waren. Of Anonymus hierop heeft willen reagee- ren is moeilijk uit te maken, maar een feit is, dat Donderdagmorgen aan het adres van den heer Roobol een briefkaart is gepost uit Amersfoort, thans geschreven in gewoon schrift en bevattende overgeschreven be richten uit de Amersfoortsche courant van Dinsdag. Ook was deze kaart gemerkt met een olievlek, zooals er vroeger verscheidene zijn ontvangen. Op dat oogenblik zat de heer R. nog in de gevangenis, die hij, naar wij vernemen, gisteren heeft verlaten. brandstichting In verband met de plaats gehad hebbende brand te Nieuw-Helvoet, in den nacht van 3 Mei jl,, waarby de boerenhofstede van J. L., door brand is vernield, kan worden medege deeld, dat L., door den burgemeester van Nieuw-Helvoet als verdacht van brandstich ting in verzekerde bewaring is gesteld en in het Huis van Bewaring te Rotterdam zal wor den opgesloten. anti-fascistische tendenzen Te Amsterdam werd een 18-jarige slager, die een fascistische vergadering in een per ceel in de Spuistraat had bijgewoond, op het Spui door een drietal jürsonen aangevallen en met een scherp voorwexq), vermoedelijk een mes, in zijn rechterhand gestoken. In verband hiermede werden twee personen aangehouden, resp. 18 en 19 jaar oud en beiden eveneens slager van beroep. Het is echter niet kunnen blijken, dat zij de schuldigen zyn. vreeselijk liefdesdrama In Nieuw-Wolda (Gr.) heeft zich een liefdes drama afgespeeld. Om half tien keerde de 22-jarige arbeider Ernst Haan met zijn meisje, de 20-jarige E. Hartman, wonende in Nieuw-Scheemda, die in Nieuw-Wolda in dienstbetrekking is van een bezoek aan haar ouders, per fiets naar hu ie terug. Onderweg kregen beide een woor denwisseling, omdat het meisje de verloving wilde verbreken. Dicht by haar woning sprong Haan plotseling van zijn fiets, greep een re volver en loste een drietal schoten op zijn ver loofde. Twee kogels gingen van achter door het lichaam heen en kwamen er aan den voor kant weer uit, de derde bleef echter in de borst zitten. De dader heeft hierna het wapen op zich zelf gericht. In levensgevaarlijken toestand zyn beiden per Groene Kruis-auto naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Men vreest voor hun leven. rundeer azernij. Te Beek en Donk (N.-Br.) raakten twee koeien van den landbouwer P. in de weide slaags. De eene koe verwondde de andere zoo danig met de horens, dat het dier doodbloed de. branden Te Haarlem ontstond brand in het voormalige hotel Bosch en Ho\en, dat sedert enkele jaren in verwaasloosden staat ver keert en door de straatjeugd als object tot vernieling is uitgekozen. De zolderverdieping stond in lichter laaie. Door het krachtig op treden van den brandweer was het vuur bin nen een half uur gebluscht. De bovenver dieping brandae geheel uit. Verondersteld wordt, dat de jeugd een vuurtje in het ge bouw heeft gdstoolct. Te Broekheurne (O.) is by het station de boerdery van den landbouwer Wennink af gebrand. Te Winterswijk ontstond brand in de boerdery Weyenborg van den landbouwer Free link. De boerderij is afgebrand. Te O ss (N.-Br.) brak brand uit in de wo ning bewoond door J, Bos, gelegen aan de Danenhoef in de Heide. In zeer korten tijd stond de woning in lichter laaie. Het huis is geheel mtgebrand, daar wegens watergebrek de brandweer niets uitrichten kon. Het huis was met verzekerd, de inboedel zeer laag. BELEEDIGING VAN VON HINDENBURG. Het Tweede-Kamerlid L. de Visser, voor- zitter van dc Comm. Partij Holland, zal on iö Mei a,s. voor den politie-rechter to Tie! K??10! tCr Zake' dat hij in een open bar vergadering van genoemde partij op April j.l- te Tiel gehouden, zich op Lelee- digende wijze heeft uitgelaten over den D.mtschea Rijkspresidjiit HuxucuLorg, Radio Nieuws. 1st uit de Ned. Hei Ds K. den Hollander Ned. Herv. Predt, Amersfoort. Organist d len. 1 Orgelspel- 2 Voti Wande- Zingen 17, 5 Gebe^ 6 Wet des Hre ren; 1 Cor. 15 12—28. 7 Voorlezing van den tekst' Matth. 28 18&0, 8 Zingen: Psalm 89 3 en 7. 9 Eerste gedeelte van de predi king. 10 Zingen: Gezang 45 1 en 2, 11 Twee de gedeelte van de prediking. 12 Stil oogen blik. 13 Dankgebed. 14 Zingen: Psalm 98:4, 15 Zegen. Na beëindiging tot 12.15 Orgelbe speling d'*or den heer J. van Wandelen 5.00 GewUde muziek 5.50 Kerkdienst uit do Geref Kerk, Hofplein, te Middelburg. Voorganger: Ds D. Seheele. Geref. Predt. ta Middelburg. Organist: I. van Noppen. 1 Orgel engroet. 3 Voorzang: .2, 6 Gebed, 7 Zingen: Psalm 25 2 8 Tekst: FU, 1 21. 9 Eerste gedeelte dcc prediking. 10 Zingen: Psalm 56:6. 11 Twee de gedeelte der prediking, 12 Gebed, 13 Zin gen: Psalm 48:6. 14 Zegen) 15 Orgelspel. Na beëndlglng van den dienst tot 7.45 Gewijfla muziek. Daventry (1554.4 M) 3.05 Kerkdienst v. <L kinderen uit de Watford Parochiekerk —4 7.20 Korte Dienst uit de Studio. K n i gs Kerkdier London Beg. (355.9 M.) 7.15 Kerkdienst ulfl de West Ham Parish Church. Midland Reg. (398,9 M.) 7.10 Kerkdienst, Northern Reg (480 M.) 7.20 Kerkdienst uit de Trinlteits-Presbyteriaansche Kerk to Morgendienst. leiden door den heer J. Valk. Oud-Gods- dienstonderwüzer der Ned. Herv. Kerk. ta Hilversum 11.00 Lezen van Chr. Lectuur 11.30 Gramofoon 12.15 Gramofoon 12 30 Orgelconcert 2.00 Uitzending voor do Scholen 2.35 Joh. do Heer zingt 2.45 Wenken voor de keuken 3.15 Cursus Knip pen en naaien 3.30 Cursus stofversieren en hoeden maken 4.00 Bijbellezing door Ds van Bentum. TTedt. der Vrije Chr. Gem. ,.Re- hoboth" te Winschoten 5.00 Gramofoon 5.30 Populaire bespeling N.C.R.V.-Orgel 6.30 Vragenuurtje 7.15 Ned. Chr. Pers bureau 7.30 Vervolg Vragenuurtje 8.09 Concert door het Utrechtsch Stedelijk Orkest 9.00 Raden S Nimpoeno. te Amsterdam 9.30 Vervolg-Concert 10.30 Vaz Dlas 10.40 Gramofoon. lllversum. (296.1 M) VARA. Gramo foon 10.15 Jan Lemaire draagt vpor 10.30 De Flierefluiters 11.00, Jan-, Lemaire draagt voor 11.15 De Nptenkral^rs 12.01 Gramofoon 12.30 Qi-gelspel 1.09, Gramofoon -4 1J5 Kftói}, Orftsst: 2.39 Brahms-Herdenking 3|30, Opera, 5r,16, Nai Schooltijd 5.45 De rakels. 6.49 Muzikale Babbeltjes 7.00 Brahms-ïterden- king 8.00 Frans NjenJiuy» draagt VSor 8.15 Brahms-Herdeijktog W? ®ias 9.15 De Flierefluiters 9.45 B&to Becki draagt voor IOiOQi Klein-Or.kest 1,-0.43 Orgelspel 11.15 Grajnofoon, V.P.R.O. 10.00 MorgenwtjAtoP: Daventry (1554.4 M.) 11.20 Orgelspel. 12.03 Orkest 1.05 Gramofoon 2.20 Concert i 3.00 BBC-orkest 3.50 Schotsclio Studio orkest 5.50 De grondslagen der muziek 7.35 Londensche Muziekfeest 9.00 Concert, Kalundborg. (1153,8 M) 11.20 Concert 2.50 Concert 7.21 Brahms-feest. Könlgswusterhausen (1634.9 M.) 5.59 Ochtondconcert 1.20 Gramofoon 3.29 Concert 4,55 Kamermuziek. Langenborg (472.4 M.) 6.30 Gramofoon 7.20 Gramofoon 9.25 „Mensch und Welt'* —11.20 Concert 12.20 Concert 3.50 Con cert 9.55 Concert. London Nat (261,3 M.) 11.20 Orgel 13.03 Orkest 1.05 Gramofoon 4.35 BBC-Dans- London Reg (355.9 M.) 12.50 Concert *-« 5.50 Concert 6.35 Concert 8.35 Militair- 5.50 Stil diokoor 6.20 Concert 8.35 Gramofoon. 'art's (Radio Paris) (1724,1 M.) 7.06 Gra mofoon 11.20 Omroeporkest 6.40 Con cert 7.20 Radiotooneel 9.20 Gramofoon, Varschau (1411.8 M.) 4.20 Concert 0.29 Populair concert 7.20_Populair sclta.1 5.45 Populair concert. BOSCHBRANDEN Onder Loon op Zand hebben verschillen* de bosch- en heidebranden gewoed. Dooit krachtig optreden van de Loon op Zandschei brandweer en door werklieden van de Til- burgsche werkverschaffing kon de brandl beperkt blijven tot ongeveer 90 H.A, boscln en heidegrond. _A i EEN SCHIETPARTIJ VOOR DE DEUR |t Te Akikruin (Fr.) had de 30-jarige veehou* der Postma, een zeer driftig heerschap, bijj een openbare verhuring geboden tegen ze keren J. H. P. was huurder geworden van een bepaald stuk land. De huursom leek hem achteraf te hoog, waarna hij H. eenige malen verzocht, en hem tenslotte onder be dreiging met een revolver poogde te dwin gen de huur desnoods tot 1 ageren prijs van hem over te nemen. H. had intussohen el ders land gehuurd cn weigerde dit verzoek in te willigen. P. trad zoo dreigend op tem laatste, dat II. door een van zijn zoons de hulp der politie liet inroepen. P. ging na dit bemerkt te hebben in het café, waar ook de verhuring was geschied en bleef daar tofi sluitingstijd. Twee veldwachters hielden P. op den weg aan en wilden hem aan den lijve onderzoe ken. P. gooide beide veldwachters zijn fieta voor de beenen cn plaatste zich met dem rug tegen een deur en trok zijn revolver en waag schuwde de veldwachters, hij wie zich nog twee collega's hadden gevoegd, niet naderbij te komen. Een hunner deed een stap naar voren, waarop P. tweemaal achtereen 'n schot loste, doch beide kogels vlogen tusschen dal veldwachters door, die nog geen twee meten van elkaar stonden. Op dit oogenblik vuurden drie van de veld wachters hun revolver af en P. zakte ineen. Hij werd in hotel Prinsen binnengedra gen, waar de inmiddels gewaarschuwde dok ter het eerste on dei-zoek instelde. Daarbij; bleek, dat de veehouder door twee kogela was getroffen en wel in de lies, in de on middellijke nabijheid van een slagader em in de hartstreek. De getroffene werd naap het daaconessenhuis te Leeuwarden ver- voerd ,waar operatief werd ingegrepen. Zijn toestand was redelijk wel. Ongeveer vier jaar geleden heeft P. bi? een vechtpartij te Irnsum iemand over da brugleuning in het water gegooid en in het zelfde jaar tijdens de Akkrumer kermis viell hij den veldwachter Visser aan en ver* wondde hem. Een en ander kostte hem ne- gen, maanclea geyangenissjraf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3