BINNENLAND. Lr, .uAG 6 MEI 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND STROOMING NAAR HITLER Bij onze Oosterburen zijn de zaken zldi nog altijd aan het ontwikkelen. We hebben daar in one vorig nummer op gewezen toen wij de „G1 eiolusohaltuiig" op alle gebied nog eens even de revue Lieten passeeren en daarin aanleiding vonden om do bijzondere positie te bespreken waarin minister Hugenberg met zijn DuitecQi-natio- nale partij .-enkeert. Hitier en de zijnen hebben Dr. Hugenberg op 30 Januari, toen het nationale eenihesds- front de regeering op zich nam, als Rijks minister van economische zaken groote macht toegestaan. Na den verkiezingsuitslag van Maart, toen de natiionaal-svcialisien een groote meerderheid behaalden, is de verhouding innerlijk evenwel veranderd. Hitler ca. hebben dit de Hugenberg-partij terdege laten gevoelen, zooals blijkt udit. de herhaal de protesten, komende uit het Duitsch- na.tionale kamp, wegens achteruitzetting. Thans begint de maat over te loopen. De poging van Hugenbergs groep om zich te handhaven en zijn positie binnen het nationale front te vensterken wordt beant woord met het plan om het Pruisische mi nisterie van landbouw niet aan Dr. Hugen berg op te dragen, zooals hem indertijd beloofd schijnt te zijn, maar aan den natio naal -social ist W iliekens. Van Duitsoh-nationale zijde wordt naar aanleiding daarvan medegedeeld, dat Hu genberg, als weerslag daarop, uiit de Rijks- regeering zal treden. Het komt ons voor. dat wanneer dit in derdaad mocht geschieden, het lot der na- toonaai-socialistische revolutie daarmee allerminst is bezegeld, doch wèl, dat de Duitech-Nationalen daarmee hun eigen vonnis zullen blijken te hebben geteekend. De strooming van Duitsohland is onte genzeggelijk nog steeds naar Hitier toe en wie zich daar niet in schikt, moet weten welk lot hem waoht. Wenschen de Dudtsch- nationalen in den stroom stand te houden dan zullen zij hoogstwaarschijnlijk tegen hun wil worden meegesleurd. De nazileiders deinzen in deze dingen voor niets terug. Met het doorzettingsvermogen, dat zij in zoo ruime mate bezitten, willen zij trachten na het marxisme ook het „libe ralisme" en het „clericalisme" weg te slaan van de internationalistische voetstukken waarop ze nog standhouden. Het Centrum voelt dat ook zeer wel. Het is bezig het partijbestuur te reorganiseeren, d.w.z. aan te passen aan de nieuwe toestan den. Dr. Kaas, d.w.z. de oude, aan het ver- loden verknoohte, leiding, zal plaats maken voor jongere mannen, die meer naar de toe komst kunnen kijken. Deze concessie aan de nationale beweging van Adolf Hitler zal evemvefl ook niet vol doende blijken te zijn. Het nationaal-eoci- alisme heeft tot dusver tenminste slechts ten volle genoegen willen nemen met vol ledige aanpassing, om niet te zeggen: in- oensmelting. Met halve maatregelen neemt het geen genoegen. DE EVANGELISCHE RIJKSKERK VOLGENS PRINCIPES VAN DE ..DUITSCHE CHRISTENEN" De leider der geloofsbeweging „Duitsche Christenen" Hossenfelder zal hedenavond den voorzitter, D. Kapler, onderstaande prin cipes overhandigen .volgens welke de evan gelische Rijkskerk moet worden ingericht: 1. Wij willen de evangelische Rijkskerk van Lutherschen stempel met inschakeling van de Gereformeerde gemeenten, wier eigen aard wordt gewaarborgd. 2. Wij willen geen staatskerk, maar ook geen kerk, die een staat in den staat vormt, doch een evangelische Rijkskerk, die ae sou- vereiniteit van den nationaalrsocialistischi/ staat uit geloof erkent en het evangelie in het Derde Rijk verkondigt. 3. De evangelische rijkskerk is de kerk der Duitsche Christenen, d.w.z. van de Christenen van Arisch ras. In zoo verre is zij ook verbonden met de Duitsche Christe nen in het buitenland. De verkondiging van het evangelie onder anderen is een aange legenheid van de buitenlandsche missie. i. Deze aldus gevormde kerk mag noch een burcht der reactie, noch een democra- tisoh-parlementaire spreekzaal zijn. 5. De evangelische Rijkskerk wordt gedra gen door het vertrouwen van het volk en geleid door den rijksbisschop. 6. De evangelische Rijkskerk wordt ver deeld in niet meer dan 10 kerklanden aan wier hoofd telkens een landsbisschop staat. 7. De Rijksbisschop is, in overeenstem ming met de overwegende meerderheid van de kerklidmaten, Luthersch. Hij wordt ter zijde gestaan door een Gereformeerd njks- vicaris. A 8. De rijksbisschop heeft zijn zetel m de Lutherstad Wittenberg. De slotkerk is zijn parochiale kerk. 9. Over de Rijkskerk in den zin der boven 6taande richtlijnen en voor de eerste maal over de persoon van den rijksbisschop, die op voorstel en uit de rijen der „Duitsche Christenen" wordt benoemd, zal het goheele evangelische kerkvolk op 31 October 1933 bij stemming beslissen. Stemrecht hebben alle evangelische gemeenten naar mat© van het stemrecht in den staat. Uitgesloten van het kiesrecht zijn Christenen van niet-arische afstamming. 10. Volgens bovenstaande principes vol trekt de Rijksbisschop de verdere uitbreiding van de evangelische Rijkskerk. De voorbereiding en uitvoering van de kerkelijke verkiezing ligt in handen van den voorzitter, dr. D. Kapler, den riiksleider der geloofsbeweging „Duitsche Christenen ds. Hossenfelder en nog eenige met name ge noemde personen. KERK EN ARBEIDERS- In aansluiting aan de jongste phase der Duitsche nationale revolutie, dringt de generaal-secretaris van de Evangelische ar beidersverenigingen in Duitschland, Ernst Rudolph, er in „Das Evangelische Deutsch- land" op aan, dat bij de komende kerkelijke verkiezingen voor de provinciale synoden cn dc generale synode der Oud-Pruisische unie, bijzonder gedacht worde aan «1e ar beiders. „Met de uitroeiing van het Marxis me is het arbeidersvraagstuk niet opgelost. De nieuw-opbouw der arbeidersbeweging moet in sterke relatie met de kerk geschie den. Men geve hun in dit opzicht bij dr verkiezingen zoowol rechton als plichten ƒ0 trekke de arbeidersb .veging tot de kerk ZEEDIEPTE VAN 10.000 METER Naar uit San Diego (Californië) wordt ge meld, heeft het tankstoomschip der Ameri- kaansehe marine „Ramapo" draadloos mede gedeeld, bij metingen aan de Amerikaansche kust de tot nu toe grootste diepte der zee te bobben gepeild en wel vajv 33.006 voet, DE STRIJD OM DE VAKVEREENIGINGEN TERUGKEER TOT DEN STENDENSTAAT (Van onzen Duitschen correspondent) Aanvankelijk zag het er tot veler be vreemding naar uit, dat de vrije en chris telijke vakvereenigingen hun zelfstandigheid zouden behouden. In de eerste dagen der nationale revolutie werd haar door de nieuwe regeering nadrukkelijk bevolen het werk voort te zetten en vice-kanselier Von Papen wien men geen overmatige socia listische neigingen kan toeschrijven legde in het openbaar meerdere malen den na druk op de noodzakelijkheid van zelfbeheer voor de vakorganisaties. Men kan begrijpen, dat juist hierdoor de actie der rijksregeering op alle vakorgani saties in heel Duitsc.hland op de bevolking het effect had van een donderslag bij hel deren hemel. Slechts in ingewijde kringen hoorde men reeds de vorige week over dit handig opgezette plan fluisteren en uit het kalm verloop van den aanval is opnieuw de verslagenheid der sociaal-democraten en communisten duidelijk gebleken. Feitelijk was reeds den 30en Januari de macht der vakvereenigingen die door eigen schuld afhankelijk geworden waren van de sociaal-democratie, gebroken, zoodat men zich haar voortbestaan in den vroegeren vorm eigenlijk niet meer kon voorstellen. Het was haar groot© fout dat zij geen „vrije" vakvereenigingen meer waren, vrij van de verlammende partijpolitiek, vrij van het marxistisch dogma. Zij waren gedegra deerd tot hulptroepen der elkander snel op volgende socialistische regeeringen. Zij had den zelf klaarblijkelijk haar verschuiving van sociaal naar politiek en parlementair gebied niet gemerkt. Anders stond het met de Christelijke Vak vereenigingen, welke de r.-katholieke en pro- testantsche arbeiders omvatten en, als tegen stelling tot de „Rooden" de „Zwarten" ge noemd werden. Zij fungeerden de laatste jaren vaak als trait d' union tusschen de Vrije organisaties en de Rijksregeering en hun orgaan „Der Deutsche" ademde, in frappante tegenstelling tot de thans verbo den „Vorwftrts, steeds een nationalen geest. Zoodiende bleven zij thans buiten schot en werd hun gebouw aan de Kaiserallee niet onverwacht door een stelletje nationaal-so- cialistische „Hilfspolizei" overvallen. Toch schijnt men te voelen dat deze uit zonderingspositie niet duurzaam zal blijken, want na de arrestatie van Leipart, Grass- mann, den vroegeren miniister Wissel en een twaalftal leiders van onderafdeelingen, schrijft „Der Deutsche": „Al wordt uitdruk kelijk aangekondigd, dat de Christelijke Vakvereenigingen gespaard zullen worden, toch kan het eindresultaat dezer actie niet zonder uitzondering blijven". Zij zullen dus hoogstwaarschijnlijk het voorbeeld moeten volgen, dat haar door het Duitsch-nationale „Handlunsrsgehilfen-Ver- band" en den tot dusver democratischen „Gewerkschaftsbund der Angestellte" werd gegeven. Beide vakvereenigingen voegden zich naar het systeem der parallelschakeling cn stelden zich hiermede in. dienst van den nieuwen staat. Aan 't systeem der „Gleichschaltung" zijn dus thans ook de vakvereenigingen ten offer gevallen. Staat, partijen en organisaties wor den met den dag meer indentiek. Juridisch gedacht is dat op den duur een onhoudbare toestand: men zal tot een samensmelting of tot een scheiding moeten overgaan. Wat valt voor ons uit deze wending in 't vakleven van arbeiders, winkelbedienden en kantoorpersoneel te leercn? Men streeft in Duitschland naar een coöperatieven staat, men keert er terug naar 't gildewezen in een vonm zooals wij dien uit onze geschie denis kennen. Wij beleven een zorgvuldig overwosren overgang tot den „stendenstaat", een coöperatief gedachten heroepsstaat waar de vakvereenigingen nog slechts instrumen ten zijn in dienst van den staat. TELEURSTELLING OVER HITLERS PROGRAM Uit Berlijn wordt ons geschreven: Het program, dat door Hitier op het Tem pelhofcr Veld werd ontvouwd, was vo ir velen een teleurstelling, wat het bracht niet de door hen verwachte groote verrassingel.. Men wist immers allang, dat «le regeering het plan ontworpen heeft tot a.gemeenen arbeidsplicht, nauwer contact tusschen dc stedelijke en de landelijke bevolking, par ticuliere en openbare werkverschaffing en verlaging van den ondraaglijk en rentevoet. In de veertien jaren, welke tusschen de Novemberrevolutie en de nationale herleving lagen, stond het thema „werkverschaffing" op liet program van ieder interregnum. Schneideman, Müller, Wirth, Bauer, Brü- ning, van Schleicher zij beloofden bij hun eerste optreden als kanselier aan het Duit sche volk „den dag voor arbeid en voor brood." Daar de nuchtere werkelijkheid al die ja: en niet aan de schcone boL'ft«:,i beani- rnrd e. verloor het volk zijn vu trouwen op den stift' cn zal het Hitier en Hugenberg stellig niet gemakkelijk vallen dit geschokte vertrouwen voor hun vierjaarsplan te her- w 'mum- Ontwaakt uit de bedwelming van feesten en demonstraties zegt het: „Der Worte sind genug gewechselt, jetzi lasst und endlich Taten sehn!" SCHOOLPLANNEN DER NAZI'S De Duitsche paedagoog prof. dr Heering heeft in een vergadering te Bochum in Duitschland verklaard, dat de nationale regeering van plan is in Duitschland het schoolwezen grondig te hervormen. In de eerste plaats zullen alle scholen staatsscho len zijn- Voorts zal het principe van de neutraliteit in vragen der wereldbeschouwing voor de staatsschool voor goed begraven worden. De staatsschool zal een Christelijke school zijn cn dan niet slechts daarin doordat er bijbel- en godsdienstonderwijs wordt gegeven, maai ook doordat de geheele opvoeding in de school in dezen geest geleid zal moeten worden. Hei personeel, dat dit niet mee maken kan, wordt ontslagen. De kleur dei- school zal, al naarmate de bevolking over wegend Roomsch-Katholiek of Protestantsch is, verschillend zijn, doch hoe dit precies te regelen is, moest nog bepaald worden en vormde thans het onderwerp van diepingaan de besprekingen tusschen de regeering en de betrokken instanties- Prof. dr. Heering, die „rijksreferent" ia voor paedagogische zaken, kan geacht w den op de hoogte te zijn. EEN CRISIS IN HITLERS REGEERING? HUGENBERGS POSITIE WANKELT Dc „Völkische Beobachter" wist dezer da gen te melden, d;.t de Pruisische minister president Goring, Willikens (NSDAP), den stadhouder van Adolf Hitler in Pruisen als minister van landbouw, domeinen en bosch wezen in Pruisen zal voorstellen. Een Wolf-telegram uit Berlijn ontleent thans in verband met het bovenstaande aan de „Deutsche Ztg." de \olgende verklaring, welke het blad van Duitsch-nationale zijde (Hugenbergs partij) ontving: Over de benoeming van Willikens is ter officieele plaatse in de partij niets naaers bekend. Hugenberg heeft den 30 Januari j.l. zijn medewerking en die der Duitsch-aiationalén aan de regeering toegezegd, op grond van de algemeen bekende overeenkomst, dat de economische politiek èn in het rijk èn in Pruisen in één hand, die van Hugenberg, zou worden gelegd. Dat Dr. Hugenberg, bij geval die overeen komst niet wordt geliandiiaafd, ook uit de Rijksregeering zal treden, daarover valt niet te twijielen, te minder, omdat toch al, ten gevolge van de vele berichten uit het rijk over de onkameraadschappelijke achterstel ling van de Duitscli-nauonaleu Hugenbergs positie zeer bemoeilijkt wordt. Machtigingswet ln Pruisen Naar de officieele Pruisische persdienst mededeelt, zal de president van den Prui- sischen landdag, minister van Justitie Kerrl, den Pruisischen landdag tegen Donderdag 13 Mei, om drie uur bijeenroepen. De agenda van de zitting bevat de volgen de twee punten: regeeringsverklaring en machtigingswet Rijksstadhouders Op voorstel van Rijkskanselier Hitier heeit de Rijkspresident Vrijdag de volgende stadhouders benoemd: Voor Wurtembcrg: staatspresident Murr; voor Baden: staatspresident Wagner; voor Saksen: gouwleider Mutschmann; voor Hessen: gouwleider Sprenger; voor Thuringen: regeeringspresiaent Sauc- kel. Kartels onder staatscontrole De nieuw benoemde rijkscommissaris en rijksminister van economie, Dr. Wagenor, h.c., heeft een vertegenwoordiger der natio- naal-eocialistische „Partei-korrespondenz" 'n interview verleend, waarin hij verklaarde, dat de mogelijkheid geschapen dient te wor den, dat de vernietiging \an een deel der economische ondernemingen door andere economische ondernemingen verhinderd wordt Als kartels worden gevormd, dan is het noodzakelijk, dat zij onder controle van den sta-a/t staan. Hun doel mag niet zijn door prijsopdrijving zich een zoo groot mo gelijke winst te verzekeren, doch moet hier in bestaan, dat voor den tijd der economi sche depressie be bestaan van allen verze kerd is. De staatscontrole zal ervoor zorgen, dat de kartels geen zuiver kapitalistische belangenpolitiek voeren, doch zich orga nisch inschakelen in het kader van den na tionalen arbeid. Een wet inzake de controle op het han dels- en zakenleven is in bewerking en zal binnenkort gepubliceerd worden. Dc vroegere staatspresident van Baden, Dr. Remmele, is door beambten der staats politie en S.A.-mannen in zijn woning ge arresteerd. Naar Wolff meldt, wordt Remmele ervan verdacht staatsstukken te hebben vernie tigd. Commur isten-razzia te DUsselderf Te Düsseldorf-Gerresheim werd in de wijk hoofdzakelijk door communisten bewoond, een groote actie der S.A. ondernomen. In totaal namen aan de actie, behalve de politie, 3000 S.A.- en S.S.-maamen deel. De actie begon 's morgens om 5 uur en was een volkomen verrassing. Alle straten der communisten-wijk werden afgezet. Wapens, waaronder karabijnen, pistolen, hartsvangers, munitie en signaalapparaten werden in groote hoeveelheid in beslag ge nomen. Zestig personen, waaronder ook vrouwen, die in 't bezit van wapens werden aange troffen, zijn gearresteerd. Ook te Essen, speciaal in de districten Kray en Kray-Leitl is een actie tegen de communisten begon nen. S.A.-mannen en agenten, samen 500 man sterk, sloten alle ingangen en gebou wen af en bezetten de trappen. Een groot aantal wapenen, communistische geschrif ten en de instumenten van een muziek corps van den Roodfront-strijdhond, wer den in beslag genomen. Er hadden ook hier talrijke arrestaties plaats. Dr. KAAS UIT DE CENTRUMSLEIDING? Naar de „Berliner Zeitung" vernomen meent te hebben, zou de voorzitter der Cen trumspartij, mgr. dr. Kaas. zijn functie ter beschikking gesteld hebben Mgr. Kaas vertoeft sinds eenige weken niet meer te Berlijn en zal om gezondheids redenen voorloopig niet naar Duitschland terugkeeren. Het blad meent verder te weten, dat als leider der Centrumspartij in de eerste plaats in aanmerking komen, de rijksdagafgevaar digde Eichelsberger of Graaf Dahlen. TEGEN DE GODLOOZENCENTRALE Zoowel van Roomsch-Katholieke als van Protstantsche zijde wordt in Zwitserland thans krachtiger geageerd tegen de toelating van de godloozenccntrale te Bazel. Men acht in Christelijke kringen forscher op treden noodzakelijk nu het te Bazel zoover gekomen is, „dat dc godloozenccntrale ge duld wordt, maar het gebed en het kerke lijke lied op de scholen verboden zijn". EUROPEESCHE RADIO-CONFERENTIE TE LUZERN Voor nieuwe golflengteverdeeliug Op de Internationale Radioconferentie te Madrid in 1932 hebben de vertegenwoordi gers der Europeesehc landen besloten, een buitengewone radioconferentie te beleggen voor he.t vinden van een nieuwe regeling der golflengteverdeeling voor Europa binnen het kader der te Madrid vastgestelde bepa lingen. Deze Europeesche Radioconferentie komt 15 Mei te, Luzeni bijeen. DE ONTWAPENING De Duitsche amendementen op de Brit- 6che ontwapeningeplannen zijn in Genève gepubliceerd. Er wordt ln aangedrongen op de erkenning van het reoht ven Duitsch land op bewapeningeparitelt voor het ge- vail geen verdefe bewapeninigBverminde- ring van andere naties zal plaats hebben, voort6 de opheffing van onderzeebooten en militaire en mai'ineluohtvaart. Duitschland zaJ zijn bewapening voorshands houden binnen de grenzen van 't Verdrag van Ver sailles. Maandag zullen de Duitsche voor etellen worden besproken. DE DUITSCH-RUSSISCHE VERDRAGEN VERLENGD De verlenging van de Duiteóh-Ruseische verdragen is geratificeerd. Zoowel in het belang der betrekkingen der beide landen alsook van de algemecne vrede wordt te Berlijn met bijzondere vol doening geconstateerd, dat het Berlijneche Verdrag, dat met het Verdrag van Rapaille den grondslag der Duitsch-Russische be trekkingen vormt., door deze uitwisseling van ratificatieoorkonden opnieuw rechts geldig is geworden. Warschau ontstemd De uitwisseling der ratificaties te Moskou van het protocol van hernieuwing van het verdrag van Berlijn heeft te Wanecheu in politieke kringen opzien gebaard, vooral in verband met het samenvallen met do diplo matieke actie met liet oog op een Poolsoh- Duitsche ontspanning. Men vestigt de aandacht op het feit, dat de verdragen van Berlijn en Ro.pa.llo, die de Russisch-Duitsche betrokkingen regelen en die thans vernieuwd zijn geheime mili taire clausules bevatten, die waarschijnlijk in strijd zijn met het Poolsch-Russische nonagreseiepact. 22 dooden, 200 gewonden Naar uit Heine (Alabama) wordt gemeld, zijn in den nacht op Vrijdag door een tor nado zeven steden in dat mijnwer'-ere- gebied verwoest 22 personen werden ge dood. Het aantal gewonden bedraagt onge veer 200. Eenige plaatsjes werden geheel van den aardbodem weggevaagd. De mate- rieele schade bedraagt eenige millioenen dollars. De tornado heeft gewoed over' een breedte van minstens een K.M. DE CONFERENTIES BIJ ROOSEVELT Dr. Schacht ln Amerika aangekomen Dr. Schacht, de president van de Duit sche rijksbank, is te New-York aangeko men, waar hij door een comité van New- Yorksche autoriteiten ontvangen werd. Hij heeft kort na aankomst per speciale trein de reis naar Washington, waar hij zooals bekend, met Roosevelt zal confereeren, voortgezet In een onderhoud met journalisten zeidt Schacht, dat hij dankbaar was voor ds vriendelijke ontvangst en dat hij de bijzon dere hartelijke groeten van Hitier aan Roo sevelt overbracht, voor wiens moedige en bekwame regeling der economische proble men de Duitsche rijkskanselier de grootste bewondering had. Voor de eerste maal sedert vijftien jaai, aldus Schacht, is de wereld weer met hoop vervuld. De Verecnigde Staten moesten thans de leiding nemen, om uit de alge- meene crisis te komen. Duitschland zou zijn schulden betalen en zijn valuta stabiel houden. Elk bimetallisme moest Duitsch land echter afwijzen. HERRIOT TERUG Tevreden over de resultaten Naar Havas meldt, is Herriot om hall tien gisteravond te Le Havre aan wal ge stapt, waar hij o.a. begroet werd door F" cour, Chautemps en een enthousiuste menigte. Tegenover journalisten, die de ,„Ile ae France" aan boord van een sleepboot waren tegemoet gevaren, verklaarde Herriot, dat hij een maximum aan inlichtingen en zeei nauwkeurige dossiers uit Amerika hao meegebracht. Hij voegde hieraan toe, dat hij in de Vereenigde Staten door Roosevelt allerhartelijkst was ontvangen. Herriot was van meening, dat zijn reis alle resultaten had opgeleverd, welke men er redelijkerwijze van kon verwachten. „De belofte, aldus Herriot, dat Amerika zal bijdragen aan de organisatie der inter nationale veiligheid door het opgeven der neutraliteit, indien een werkelijke ontwape ning tot stand komt en een eventueele aan valler den vrede bedreig*, vormt een ge weldigen stap vooruit naar den wereldvrede. Roosevelt heeft mij toe gestaan te allen tijde vrij mijn meening te uiten, waarvan ik gebruik heb gemaakt om de belangen van mijn land naar beste krachten te verdedigen". De regeering waarborgt stabiliteit der economische verhoudingen Officieel wordt te Berlijn medegedeeld: „De regeering heeft alle belang erbij, dat het bedrijfsleven thans inwendig en uiter lijk tot rust komt. Elk rigoreus ingrijpen moet achtenvege blijven, zoodat het be drijfsleven thans in staat is zich voor de toekomst op plannen in to stellen, aange zien de stabiliteit der verhoudingen het de uoodige waarborgen daarvoor biedt. Het be drijfsleven kan derhalve thans beginnen met plannen op groote schaal. Degene die snel en spoedig daarmee begint, kan ver zekerd zijn van den krachtigen moreelen steun der Rijksregeering. Nervositeit in economische kringen is in geen enkel op zicht op zijn plaats. Nu de concentra tie der vakbeweging ten ui tv oer is gebracht z ij n in het bedrijfs loven volstrekt geconsolideer de verhoudingen ingetreden, zoo dat het bedrijfsleven in staat is rustig aan plannen op langen termijn te werken". DE NIEUWE TWEEDE KAMER Bjj de Voorzitter van bet Centraal Stem bureau is thans van 93 leden de -. erklaring ontvangen, dat zij hun benoeming aanvaarden. Van Generaal Snijders is bericht mgeko ïen, dat hij de benoeming niet aanvaardt. In zijn plaats is nu benoemd verklaard de heer JV. M- 'Westerman. VEREENIGDE ZITTING DER BEIDE KAMERS Vanmiddag om kwart voor drie zijn de beide Kamers der Staten-Generaal in ver- eendgde vergadering in het gebouw der Tweede Kamer bijeengekomen tot sluiting der zitting. De heer De Vos van Steen wij k, voor zitter van de eerste Kamer bekleedt den voorzitterstoel. De Voorzitter doet door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Konin klijk Besluit van 15 Februari 1933, waarbij de Minister van Binnenlandsche Zaken wordt gemachtigd, heden te 3 uur des na middags zich te begeven naar de vergade ring van de Staten-Generaal, ten eind© in de vereenigde vergadering der beide Ka mers de zitting in naam der Koningin to sluiten. De Voorzitter benoemt een commissie, die den minister in het gebouw zal ont vangen en uitgeleide doen. Kort daarna treedt de minister, voorafge gaan door de leden der Commissie, de ver gaderzaal binnen. De heer Ruüsde Buerenbro u ck. minister vaai Binnenlandsche Zaken, plaatst zich achter de ministerstafel en houdt de volgende rede: „Gedurende deze zitting der Staten-Gene raal zijn onderscheiden maatregelen tot stand gekomen. Bij de behandeling van do ontwerpen van wet tot nieuwe vaststelling van het rechtsgebied en der zetels van de rechtbanken in kantongerechten, behooren de tot de Gerechtshoven te 's-Hertogcnbosch, Arnhem, 's-Gravenhage, Amsterdam en Leeuwarden en houdende wettelijke bepa lingen in verband met de nieuwe vaststel ling van het rechtsgebied en de zetels der rechtbanken en kantongerechten, nam de Tweede Kamer op 9 Febr. van dit jaar een motie aan tot schorsing van de beraadsla gingen. Hierdoor ontstond een oonfliot tus schen hot Kabinet en de Tweede Kamer. Met het oog op deze toestand heeft H. M. de Koningin besloten do Tweede Kamer te ontbinden. De Eerste Kamer en de nieuw gekozen Tweede Kamer zullen op 9 Mei in vereenigdo vergadering bijeenkomen. De Ko ningin heeft mij opgedragen U dank te zeg gen voor de ijver en de toewijding door U betoond. In naam der Koningin, en daartoe door Haar gemachtigd verklaar ik de zitting der Staten Generaal te zijn gesloten!!" Den minister wordt daarna door de Com missie uitgeleide gedaan. Nadat de Comnwssie in do vergaderzaal is teruggekeerd, sluit de Voorzitter do ver eenigde vergadering. DE KABINETSFORMATIE LACHWEKKEND GOED GEHOOR De pa rlerne nteredecteur van de „Voor uit" schijnt over een goed gehoor te be- eöhikken. Op 2 Mei ontving n.l. Dr. Colijn de opdracht 'tot het vormen van een kabinet en op Mei vernam de rood© pertementere- decteur re ede, „dat de heer Colijn vrij wel geslaagd was met da vorming van een uitsluitend redhtech kabinet en dat de samensteilllinj daarvan nog heden Vrijdag bekend zou worden ge maakt." Deze dwaas heid heette n.b. tf- komstig „uit parle mentaire kring". Natuurlijk word onmiddellijk Dr. Colijn opgebeld om heim kennis te geven van wat deze uit den aard der zaak zelf nog niet wist, maar wat de parlementsa-edacteur „vernomen" had. De heer Colijn, die met ernstige dingen bezig is, maar toch in behoorlijke mate over nuchterheid beschikt, beantwoordde roode romantiek met een lang en smakelijk gelach. Terecht. Want meer verdient zij niet En >m den man weer wat op te fris- schen en uit zijn droomwereld tea*ug te brengen, verklaarde de kabinetsformateur met z'n gebruikelijke openhartigheid: van daag komt van die mededeeling nog niets en ook volgende week Vrijdag nog wel niet. Duidelijk, niet? Voor den in hooge politieke sferen rond dolenden rooden journalist scheen zulks echter niet het gevaJ. Went zijn conclusie luidde: ziet ge wel, dat het niet vlot en dat Dr. Colijn op niet geringe moeilijk heden is gestuit! Hij heeft immers nog niet eens binnen drie degen z'n ministerie gereed! De heer Schaper sprak eens van „onsterfeQijke blamage". Het spijt ons, maar o;i. is onze roode collega in die richting een heel eind op weg, nu hij er toe gekomen een collectie formidabele malligheden met groote dikke letters in de krant te zetten. We gaan zoo zoetjes aan gelooven, dat do veroordeeiling door ernstige mannen ven de soc.-dem. pariementsjouirnalistaiek op het jongste partijcongres, niet geheel zonder grond heeft plaat6 gehad. Maar nu in eirnst: waarde collega, luister s.v.p. nog eens. Ge hebt zoo'n lachwekkend goed gehoor, da' ge iedea* menech, die eens gezond lachen wil, aan U verplicht. Maar zet uw moois dan niet op de voorpagina van uw krant Daar behoort het heuech niet, maar in een „Kiikeriki" heeit het min stens reoht op de ©ereplaats. Dan wordt ook allicht tengevolge van uw eigenaardig ingesteld gehoor onze poli- lieke geschiedenis niet vervalsoht. Aa.n fabeltjes hebben wij althans niet de minste behoefte. Voor verstandige menedhen zeggen we: iedereen begrijpt, dat het in dezen tijd een venslegen onmogelijkheid is te achten om in dirie dagen te doen wat, indien het bin nen drie weken tot stand zou komen, het kenmerk van zeer greoten 6poed zou dra gen. En weet hoe het roode sensatiege- sohriif is te beschouwen? Als ren sinist.re poging maar volkomen in ©oc.-dem. stijl om bij voorbaat een eventueel kabinet- Colijn te diskwaltficeeren. HET K.L.M.-CONFLICT DE ONTSLAG-AANVRAAG DER PILOTEN De piloten van de K.L.M., die Dinsdag- ^Nop.d hebben besloten tegen 1 Juli a.s. hun Weerbericht. Hoogste stand te Janmayen 772.5. Laagste stand te Valentie en Blacksod 748.0 Stand vanmorgen haiftwaalf 757.8. WEER VERWACHTING (Medegedeeld door het Ron. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) Zwakke tot matige winden uit Z. richtin gen, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regenbuien met kans op on weer, iets koeler overdag. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen haiftwaalf 14.8 C. 7 MEI Zonsopgang 4.20 u.; Zonsondergang 7.34 u. 8 MEI Zonsopgang 4.18 u.; Zonsondergang 7.36 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN; 7 MEI Van 's avonds 8.04 u. tot 's morgens 3.48 u- 8 MEI Van 's avonds 8.06 u. tot 's morgens 3.47 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Walsh ut 9.56 0.00 Caup 2.03 1.79 Basel -0.00 -O.OO Ems 1.15 1.20 Brrtsach 1.41 1.40 Coblenr 2.°8 1.85 Rhelnfelden -2.35 -2.40 Trier 1.42 1.43 Kehl 2.55 2.58 Keulen 1.64 1.31 Maxan 4.23 4.19 Rührort -0.04 -0.78 Diedeshelm 1.66 2.15 Wesel -0.44 -O.fil Mannheim 3.18 3.16 Emmerik 0.71 0.59 Lohr 1.07 1.12 Dusseldorf 0.88 0.75 Mainz -0.x» -0.70 Maastricht 1.74 1.70 Bingen 1.90 L74 Venlo 10.79 10.93 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 7 Mei Delfzijl 9.12 21.19 Hellevoetsluls 0.46 13.06 Terschelling fi.25 11.86 Willemstad 1.39 14.01 Harlinuen 7.10 19.30 Brouwersh. 12.18 Den Helder 5.05 17.15 Zlerikzee 0.21 13.53 IJmuiden 0.48 13.11 Wemeldlnge 0.47 13.14 H.V.Holland ai l 12.24 Vlissingen 11.29 23.45 Scheven: ngen 12.21 12.34 Terneuzen 12.01—.— Rotterdam 1.54 14.32 Hansweert 0.09 11145 3 Mei Delfztll 10.05 22.12 Hellev.sl. 1.32 18.51 Terschell. 7.17 19.28 Wlllemst 2.23 14.44 Harlingen 8.05 20.25 Brouwersh. 0.44 13.03 Den Helder 6.05 18.05 Zlerikzee 1.11 13.41 IJmuiden 1.32 13.55 Wemeldlnge 1.35 14.01 Overspannen Norveus, Onrustig en Slapeloos. Gebruik hiertegen de Z e n u w- stillende en Zenuwsterkende MlJNHARDT's ZENUWTABLETTEN Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten dienstverband met de K.L.M. te beëindigen, hebben gister aan dit besluit uitvoering ge geven. De ontslagaanvragen zijn gister aan de directie van de K.L.M. verzonden REVOLUTIONAIR PERSONEEL DER ARTILLERIE-INRICHTINGEN VOOR DE KEUZE GESTELD! Naar van bevoegde zijde wordt vernomen, heeft de directie van de artillerie-inrichtii g aai} de Hembrug van den minister van de fensie een broef ontvangen, waarbij de leden van het personeel, die aangesloten zijn bij een van de partijen van revolutionaire rich ting en dit in openbare bestuurslichamen van rijk, provinlie of gemeente een leiden de functie hebben, voor de keus worden ge steld om bij de artillerie-inrichting ontslag te neimen of voor die openbare fuu-ÜQ te bedanken. Hierbij worden ook de sociaal-democraN- sche arbeiderspartij en het N. V. V. beg ra* pen. Dit zal tengevolge hebben dat de hoe ren P. Brand, wethouder te Zaandijk; C. de Dood, wethouder van Oostzaan, en K. On rust, raadslid van die gemeente, die allen aan de artillerie-inrichtingen werkzaam zijn in een van de beide aangegeven richtingen zullen moeten besluiten. Deze maatregel geldt, met het oog op dan aard van het bedrijf, alleen voor de Artille rie-inrichtingen. BEROEPSOPRUIERS IN HET PARLEMENT TEGEN ACTIE OP TIL? Naar „De Tijd" verneemt, zou er van de Vrijheidsbond en van vrijzinnig democra- tischo zijde een parlementair initiatief te wachten zijn, om aan de communistische beroeps-opruierij een einde te maken. Men zou niet alleen verscherping van het Regle ment van Orde, maar ook nog andere maat regelen in den zin hebben. Naar men weet, heeft de verdediger der opruiers voor den zeekrijgsraad het „een be droevend feit" genoemd, dat „ginds in het Moederland onder bescherming van de on aantastbare wet onschendbaarheid wordt verleend aan vier personen, van wie drie misdadigere zijn cn de vierde zich verschuilt achter wettelijke bescherming." Getracht wordt, deze schade in het parle-< ment te voorkomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2