IHeuror £rih$d|f (Smmnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD IN STILLE AFWACHTING Schandeiijke terreur in ons land N.V. HOUTHANDEL Vl J, VAN SCJUNEL CO, ABONNEMENT! Per kwartaal in Leiden en in plaat sen waar 'n agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2,35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- «che sending „4.50 Bij dageiijkscho zending ,.5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent 1 71/2 cent niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3959 ZATERDAG 6 MEI 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 6 regels......NM<»..m.M 1.17^ Elke regel meer0.2?' Ingez. Mededeelingen van 1—5 regels n 2,30 Elke regel meers 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan "t bureau wordt berekend 0.10 14e Jaargang DOCH ONDER ZEER ONGEWONE OMSTANDIGHEDEN Het is een zonderlinge en toch ook weer zeer verklaarbare tegenstelling, dat alle politieke partijen nogal tevre den zijn over de uitslag en dat men daarnaast de zorg niet van zich kan af schuiven. Die tevredenheid of ook gelatenheid heeft betrekking op verworven winst of gematigd verlies voor eigen partij die zorg richt zich op het algemeen: hoe zullen wij thans komen tot een krachtig, parlementair kabinet? Wij weten het: Dr. Colijn poogt thans om daartoe te geraken en wij weten ook, dat deze opdracht verre van jeiiictivjvcijjiv io. Ja, de pers is er in 't algemeen als de kippen bij, om den formateur met allerlei adviezen ter zijde te staan; doch zonder de innerlijke bedoeling der adviseurs te veroordeelen, krijgen we toch zoo de indruk, dat ze meer aan de belangen van eigen partij dan aan die yan 't geheele volk denken. In de adviezen, welke de liberale pers rijkelijk uitstrooit, en die gaan in de richting van een nationaal kabinet, ligt het er tamelijk dik op, dat men deze eisch vrij wel ingewilligd acht, zoodra er maar eenige liberalen in het Kabinet opgenomen worden. Zoolang deze partij niet wat meer bescheidenheid leert, zou het wel ge- wenscht zijn haar duidelijk te laten merkenhet kan ook wel zonder u. Ons blad heeft niet van meet af elke samen werking met de liberalen afgewezen, zooals anderen dedenin deze geweldige tijd moet men misschien over veel heen stappen; maar de ergerlijke hou ding, welke de groote liberale pers vóór- en de arrogante toon, welke zij na de verkiezingen aansloeg is niet bevorder lijk aan de goede samenwerking. Intusschen, wij voelen meer voor stille afwachting dan voor opdringe rige adviezen. Gevaarlijk achten wij ook de suggestie, welke een deel der roomsch-katholieke pers onder woorden brengt. Zij wenscht opname in het ka binet van een voorman uit de arbei- Dat is nu juist de manier om het slagen, dat men van harte hoopt, in de weg te staan. Een arbeidersminister; doch waarom dan niet iemand uit de organisaties der boeren, der tuinders, der nijverheid, der ambtenaren? Al die groepen voelen ook aan den lijve wat crisis beteekent; laat hun stem dan ook gehoord worden in het ministerie. Maar is dat de weg? Komen we zoo tot een goede oplossing? Bovendien, is het nu werkelijk waar, dat iemand, die zeg tien jaar of langer vrijgestelde dei- arbeiders is geweest, beter hun nooden kan peilen, dan iemand, die nimmer tot die stand behoorde, doch op allerlei wijze trachtte 'n juist beeld te krijgen De oude stelregel, welke ook gelden moet voor personen, die men candidaat wil stellen voor een publiek college, blijft o. i. nog steeds de juiste: het is niet de vraag, wat iemand van huis uit is, hetzij arbeider of geleerde of mid denstander, maar wel, wat hij pres teert, of hij gezag heeft door kennis, inzicht en ervaring en wel beginsel hij vertegenwoordigt. Laat dat criterium beslissen en maak het den kabinetsformateur niet moei lijker, dan hij het reeds heeft. Dit doet men o. i. ook, door telkens namen te noemen van personen, die misschien in aanmerking komen. Och, het is een aardig spel, vooral als men later het geluk heeft te kunnen zeggen ziet ge wel, de door ons genoemde can- didaten zijn ook werkelijk uitgenoodigd. Doch wat baat dit lanceeren van al lerlei berichten, welke waar, maar ook onjuist kunnen zijn? Eenige namen zijn de laatste dagen genoemd. Wij zouden er andere bij kunnen voegen, want niet waar, als men zoo de stand van zaken bespreekt, dan hoort men al licht: die kon ook wel eens kans hebben en die zal wel blijven. En moeilijk valt het niet dan een berichtje te makenNaar wij vernemen, zal die of die aangezocht worden voor dit of dat departement. Welnu, naar wij vernemen, kon het wel eens heel anders gaan. Maar, wat baat zulke praat? Intusschen is het wel zeer te hopen, dat Dr. Colijn spoedig slaagt. Want de politieke situatie is allerzonderlingst. DE KABINETSFORMATIE Dr Colijn wendt zich tot de A.R., C.H., R.K., Lib. en V.D. Kamerfracties Naar wij vernemen, heeft Dr. H. Colijn in verband met de hem verleen de opdracht tot vorming van een par lementair kabinet, zich gewend tot de navolgende Tweede Kamerfracties: de roomsch-katholieke, de anti-revoluti onaire, de chr.-historische, de liberale en de vrijz.-democratische, met verzoek, zoo mogelijk voor a.s. Dinsdagavond, hun opvatting te mogen vernemen over een door hem ontworpen regeerings- program. Wij hebben met volle overtuiging het advies tot Kamerontbinding verdedigd. Dat wil zeggenwij waren er diep van doordrongen, dat de Regeering niet kon toegeven aan het gedrein van een Kamermeerderheid om altijd maar weer te beknibbelen op noodzakelijke bezuinigingen. En het was gewenscht om daar eens een flinke streep achter te zetten. Eer lijk willen we echter verklaren, dat we door ontbinding en vervroegde verkie zing in menig opzicht geen stap verder zijn gekomen. In het advies, dat de Ministerraad op 15 Februari 1.1. aan de Koningin uit bracht, werd Kamerontbinding de eenige uitweg uit de moeilijkheden ge noemd, want „daardoor kon het terrein geëffend worden voor de vervroegde vorming van een parlementair kabinet, dat in ons huidig tijdsgewricht zeker niet minder dan onder normale omstan digheden het meest in overeenstemming met ons Staatsherstel is". Welnu: de vervroegde verkiezingen hebben in dit opzicht geen voordeel ge bracht. Denkt men aan 'n parlementair rechtsch Kabinet, dan is de formeele situatie heelemaal niet verbeterd. Prin cipieel misschien in die zin, dat er thans een hartelijker begeerte schijnt te zijn om te slagen, dan vroeger. Maar overigens is de rechterzijde eer ver zwakt dan versterkt. En wat een Kabinet op breeder basis betreft, dan heeft men alleen het voor deel, dat men voor nieuwe politieke toe standen staat. Overigens zou die bree der samenwerking onlangs even goed mogelijk zijn geweest als nu. Men had dan evengoed haar noodzakelijkheid kunnen bepleiten als nu. Maar toen was er geen begeerte toe. Zal het nu met nieuwe mannen beter gaan? Men mag het slechts hopen. Praktisch bracht de vervroegde ver kiezing wel een zonderling gevolg. Immers zei het Kabinet in zijn ad vies aan de Kroon: „De buitengewone tijdsomstandig heden leiden er mede toe, dat de Ka mer behoort te worden ontbonden op zoodanig tijdstip, dat de nieuw gekozen Kamer onmiddellijk in haar plaats kan treden. Op deze zelfde grond behoort ook de zitting van de Staten-Generaal te worden gesloten op een tijdstip, aan die ontbinding onmiddellijk vooraf gaande. Het is toch wenschelijk, dat ieder oogenblik het Kabinet met het oog op maatregelen, waarvan de tot standkoming geen uitstel gedoogt, een beroep op de medewerking van de Volksvertegenwoordiging kan doen." Gevolg van deze redeneering is ge weest, dat de zitting der Staten-Gene raal heden wordt gesloten en dat Dins dag a.s. de nieuw gekozen Kamer bij een komtvoorzoover zij volledig kan zijn. Doch welk een zonderlinge figuur staat ons dan te wachten? Het nieuwe Kabinet zien wij nog niet. Minister Ruys de Beerenbrouck zal wel zoo iets van een openingsrede uitspreken. Hij moet daarbij de kunst verstaan om met veel of weinig woor den weinig of niets te zeggen. Want hij heeft als minister-president niets meer te zeggen. Het wachten ,is op den nieu wen premier, die straks met een regee- ringsverklaring zal komen, waarin een voorloopig plan wordt ontvouwd, dat in September in een troonrede eenigszins breeder zal worden uitgewerkt. Dat dit Kabinet met de Volksverte genwoordiging in overleg zal treden over te nemen maatregelen, kan toch moeilijk verondersteld worden. Dus we krijgen een periode der werkeloosheid tot er een nieuw Kabinet is. De nieuwe heeren worden ingezworen, kunnen zich Kamerlid noemen en moeten dan voorts maar afwachten. Een zonderlinge figuur is ook, dat er Dinsdag een vijftal leden der Kamer achter de ministerstafel zitten: Ruys, de Geer, Deckers, Terpstra en Ver schuur. Een verschijnsel, eenig in onze parlementaire geschiedenis. We beleven wel zonderlinge tjjden. Te meer reden om maar stil af te wach- In Velsen, in Egmond en ook.,, in Amsterdam! ONVERWIJLD MAATREGELEN N00DIG Dagenlang in eigen huis opgesloten KNOKPLOEG MET KNUPPELS BEWAPEND Egmonds burgemeester te laksch In een persconferentie, welke de Nederl. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbei ders gisteren belegde,, werden mededeelin gen gedaan inzake het conflict in het Vds- scherijbedrijf. Omtrent de geschiedenis van dit conflict kunnen we kort zijn; onze lezers kennen die uit de beschouwingen, welke we er reeds over gaven. Gememoreerd kan worden dat, toen in December 1932 het contract af liep, de IJmuider Federatie, welke gestuwd wcrdt door Brandsteder, iemand, afkomstig uit het communistische nest, maar die over ging naar de moderne vakbeweging, den eisch stelde, dat eerst door de reeders moest worden aanvaard, dat de collectieve over eenkomst zou worden vastgesteld met de zelfde voorwaarden als golden en dat pas, als overeenstemming was bereikt over het aantal vaartuigen, dat de vissoherij zou uit oefenen, onderhandeld zou wordlen over con cessies. De Ghr. Bond heeft, toen bleek, dat de Federatie van dien eisch niet wilde afzien, apart onderhandeld met cle reeders, waarbij verkregen werd, dat de reeders hun aan vankelijk voorstel tot gageverlaging der havenarbeiders terugtrokken, dat in de loom en arbeidsvoorwaarden der havenarbeiders geen wijziging zou worden gebracht, dat de vermindering der bemanning der kustbooten van vier op drie man, in zooverre gewijzigd werd, dat clrie man en een lichtmatroos de bemanning zouden vormen. In enkele onder- punten werden eenige Op 2 Januari besloot de Federatie tot staking, en zij strekte toen die staking uit tot het lossen der booten, die nog moesten binnenkomen en waarvan dus toen de vaart nog viel onder het vroegere collectief con tract. Die booten mochten niet meer gelost worden en dus maakte de IJmuider Fede ratie zich aan contractbreuk schuldig. De Chr. havenarbeiders werden des nachts overrompeld en uit vrees voor de terreur' van O.S.P.-ers en communisten weigerden ze de eerste dagen om te lossen. Na een veertien dagen ongeveer kwam er verande ring in; toen kregen de leden van den Chr. bond meer moed en werden de schepen ge lost. Na zes weken heeft de burgemeester van Velsen als bemiddelaar weer onderhan deld, maar de IJmuider Federatie, welke naar men weet, is aangesloten bij den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders, hield vast aan het zoodje visch en aan den eisch, dat de kustbooten niet drie man en een lichtmatroos, maar vier man moesten heb ben. De onderhandelingen liepen dus op niets uit. De reeders zeiden: wij leggen de schepen op, totdat de laatste boot binnen is, en zul len dan zien hoe zich de situatie ontwikkelt Op vordering van den minister werden ook •de leden van den Chr. bond uitgesloten van gemeentesteun, zoodat ze aangewezen waren op de stakingskas hunner organisatie. Dit is principieel fout, want de leden van den Ghr. bond willen werken; ze hebben dit ge toond door op 3 Januari zich te melden om uit te varen, maar de reeders legden toen de schepen op, zoodat de menschen niet kon den uitvaren. Vier booten van kleinere ree ders zijn thans in de vaart, waarvan er twee al hun tweede reis doen, en die booten zijn bemand met leden van den Chr. bond. Een bewijs dus, dat de leden der Chr. organisa tie wiillen werken. Het is dus niet billijk om ook hen uit te sluiten van den gemeente steun. Door het conflict is de afzet van visch voor IJmuidcn thans reeds goeddeels ver nietigd. De Centrale Bond speelt een heil- spel en de gevolgen daarvan zullen nog jarenlang in IJmuiden gevoeld worden. Vervolgens werd de scherpe terreur be sproken, welke de Centrale Bond toepast. De staaltjes, welke wij daaromtrent hoor- waren zoodaniig, dat we ons afvroegen of dit in ons land, waarin toch een georden de samenleving bestaat, wel mogelijk is. De boycot tegen de leden der Chr. organisatie is bekend. Ook het ferit, dat flesschen met olie en teer door de ramen van de wonin gen der leden van de Chr. organisaties ge gooid werden, waardoor het meubilair werd vernield. De organisatie van Brandsteder is 'volkomen op mlilitaire leest geschoeid. Als er bv. een schip zal binnenkomen wrorden alle „verloven" der knokploegen ingetrok ken en worden ze gecinsignerd! Men bad alle lof voor de wijze, waarop de burgemeester van Velsen, mr F. L. J. E. Rambonnet, de terreur thans bestrijdt. Do maatregelen, welke deze burgemeester neemt zijn zeer ingrijpend en bewijzen, dat hij de veiligheid van lijf en goed van zijn inwoners wil beschermen met alle middelen, welke hem ten dienste staan. Minder goed was men te spreken over den burgemeester van Egmond aan Zee, die laksch bleek, toen het erom ging om de veiligheid van leden der Chr. organisaties, aldaar woonachtig, te Het komt in Egmond voor, dat knokploe gen van stakers, gewapend met knuppels, dag en nacht de huizen der niet-stakers be legeren om hun te beletten Zich naar de schepen to begeven als deze uitvaren. De dochter van den vertegenwoordiger van den ten hoe het raadsel zich ontrollen zal. Het den kabinetsformateur niet moei lijk maken door hinderlijk volgen en straks zijn hopelijk positieve re sultaten beoordeelen in het licht dei- zeer ongewone Chr. bond in die plaats, was in dienst bij een melkboer. De melkboer heeft dit meisje den dienst moeten opzeggen, omdat de sta kers hem gedreigd hadden zijn klandizie te zullen ontnemen, als hij het meisje in dienst hield. Voor dien aandrang is de man ge zwicht. Het hoofdbestuur van den Chr. bond heeft zich tot den minister gewend met verzoek den burgemeester van Egmond erop te wijzen, dat deze krachtige maatregelen moet nemen tegen de terreur. Een sterk staaltje deelde men ons mee over wat de vorige week in Amsterdam is geschied. Daar hebben de vorige week, van af Zaterdag tot Woensdagavond vijf men schen opgesloten gezeten in hun woning aan den Admiraal de Ruyterweg. Voor de woning stonden auto's, waarmee de niet- stakers gevolgd werden, waar ze ook heen gingen, om te trachten te beletten, dat ze zich zouden inschepen. Die auto's, met sta kers die met knuppels bewapend waren, stonden dag en nacht voor de woningen. De mensohen durfden niet uit voor eenige bood schap, ze durfden zich zelfs niet te laten scheren, en het is voorgekomen, dat, toen een hunner zich buiten zijn woning begeven had met een taxi, hij, terugkomende, beetge grepen werd, toen hij, na driemaal te zijn omgereden, eindelijk zijn woning wilde bin nenvluchten. De roode onverlaten hebben dien man toen willen mishandelen, maar hij wist te ontkomen, waarbij het roode ge broed den man de broek van het lijf ge scheurd heeft Het is onbegrijpelijk, dat zooiets in Am sterdam kan voorkomen. Indien in den aan vang van een conflict in een kleine plaats niet voldoende politiehulp aanwezig is, dan kan men zulks zich nog indenken. Maar in de hoofdstad, moet toch zooiets niet kun nen voorkomen. Men moge aanvoeren, dat misschien de politie niet van deze vrijheids- berooving en het hinderlijk volgen op de hoogte was, maar dan voeren wij daartegen aan, dat bij een goed georganiseerd politie korps als Amsterdam toch ongetwijfeld be zit, de straatsurveillance toch stellig zal hebben bemerkt, dat er op den Admiraal cle Ruyterweg iets aan de hand was. En dan had men onmiddellijk maatregelen moeten nemen. De betrokkenen hebben zich in verbin ding weten te stellen met den Chr. bond en toen heeft men met behulp van twee motor brigades politie en van auto's, waarin rijks politie gezeten was, de menschen wegge bracht. Men heeft ze eerst binnengeloodst u&ar do Karsseboom en vandaar langs een achteruitgang, naar een adres gebracht, waar ze den naoht konden doorbrengen. Van dit adres zijn ze naar de Knikker gegaan, waarmee ze moesten uiitvaren. De gezins leden der betrokkenen konden niet in hun woning blijven, uit vrees voor de terreur. Nu komt binnenkort de Knikker weer binnen en zal de Chr. bond zich met den hoofdcommissaris In verbinding stellen om te trachten, dat de Admiraal de Ruyterweg zal worden schoongeveegd, zoodat niet ge post kan worden voor de woning der be trokkenen. Wij hopen, dat de Overheid te Am sterdam aan deze zaak haar aan dacht zal wijden, want onverwijld dienen maatregelen getroffen te worden, dat zich zulke dingen niet voordoen. Wij leven in een vrij land, en dergelijke molestatie en opsluiting moet niet getolereerd worden, maar met alle middelen, met geweld, als het niet anders kan, worden tegengegaan. Te lang reeds hebben velen de oogen geslo ten voor het gevaar, dat socialisme en anar chisme opleveren voor een ordelijke samen leving. Dergelijk optreden moet volkomen onmogelijk zijn en uitgeroeid worden in de kiem. En zoogoed als de burgemeester van Velsen maatregelen weet te treffen, moet dat ook de overheid van Egmond en van Amsterdam kunnen. Handhaving van het gezag en van de openbare orde en veiligheid zijn de inzet ge weest van deze verkiezingen. Thans is de tijd om te toon en, dat een krachtig gezag mogelijk is. De Centrale Bond van Transportarbeiders die in dit conflict zich volkomen anarchis tisch betoont, moet duidelijk gemaakt wor den, dat zulk optreden als thans geschiedt, niet kan worden toegelaten en "de meest krasse maatregelen moeten desnoods wor den toegepast .zij het door ontbinding van de IJmuider Federatie. Een wetswijziging daartoe zal, als het noodig is, met spoed in de Kamer behandeld kunnen worden. Dit is, men heeft 't terecht op de perscon ferentie gezegd, de kiem van de verwording We vorderen, uit naam van de natie, dat daartegen met alle kracht zal worden opge treden. Ook sabotagepogingen te Rotterdam Gister is ook op de Rotterdamsche visch- markt door de Imuider Federatie getracht de uit deze plaats aangevoerde visch ge boycot te krijgen. Een IJmuider bestuurslid poogde opwek kingen rond te deelen om de door „onder kruipers" gevangen visch niet te koopen en te verkoopen. Het bestuur van de Rotterdamsche visch- handelaarsvereeniging heeft zich in Ter binding gesteld met den heer Kievit vai< den Centralen Bond, die zeide dat deze ac tie zonder medeweten van liet afdeelings- bestuur geschiedde en er ook niet mee accoord ging. Het uitdeelen heeft men we ten te voorkomen. Het bestuur van de vischhandelaarsvereeniging heeft besloten zich onder geen voorwaarde in het IJmui der conflict te laten betrekken. Het zal de visch verhandelen, die wordt aangevoerd. Maandagavond wordt een vergadering gehouden met grossiers, winkeliers en ven ters om definitief de houding van den handel te bepalen. MAASSLUIS IN FEESTSTEMMING JUBILEUM BURGEMEESTER C. P. I. DOMMISSE Gister herdacht de heer C. P. I. Dom- misse zijn 25-jarig jubileum als burge meester van Maassluis. Dit feit was voor de inwoners der ge meente aanleiding om hun burgervader een grootsche ll.ildiging te bereiden, temeer waar burgenïeester Dommisse einde dezer maand de gemeente gaat verlaten en zich metterwoon te Katwijk zal vestigen. Het stadje had reeds vroeg op den dag een feestelijk aanzien, want van talrijke ge bouwen en particuliere woningen was de vlag uitgestoken. 's Middags van half 4 tot half 6 werd op het raadhuis een receptie gehouden. In de met groen en bloemen versierde vergader zaal ontving de burgemeester met z'n gezin de talrijke deputaties, burgemeesters van omliggende gemeenten,, o.a. van Delft. Vlaardingen, Vlaardinger-Ambacht en Maas land, benevens vele personen uit de bur gerij van Maassluis. Het hoogtepunt dei' feestelijkheden vond echter 's avonds op het Marktplein plaats, waar een 15-tal plaatselijke vereenigingen voor den jubl-eerenden en vertrekkenden burgemeester hebben gedefileerd. Men kan wel zeggen dat heel Maassluis op de been was. De politie had een behoor lijk gedeelte van de Markt afgezet voor de verschillende vereenigingen. Omstreeks hall 8 stonden aan weerszijden duizenden be langstellenden in afwachting van de dingen die komen zouden. Er waren op verschil lende plaatsen luidsprekers opgesteld, die zorgden dat alle aanwezigen het gesproken woord duidelijk konden hooren. Inmiddels hadden de vereenigingen zich op het Fenacoliusplein opgesteld, om daar na, door vier muziekkorpsen begeleid, naar de Markt te marcheeren, waar zij te kwart over 8 arriveerden. Nadat alle vereenigingen hun plaatsen hadden ingenomen, verzocht de voorzitter der Oranjevereeniging, de heer Tuytel, aan Ds. Bramer om den burgemeester niet z'n echtgenoote en kinderen te willen af halen, die weldra in twee open rijtuigen op de Markt arriveerden. De muziek zette in en weldra klonk het „Wilhelmus" uit de duizenden monden. Ds. Bramer beklom vervolgens het spreekgestoelte om den burgemeester op dit historisch plekje van Maassluis een harte lijk welkom toe te roepen, en hem namens de geheele burgerij te complimenteeren met zijn jubileum, waarmede de aanwezigen met een driewerf hoera instemden. Spr. bracht voorts in herinnering Tioe de burgemeester altijd met de burgerij mee leefde in blijde en droeve dagen. In de 25 jaren werden heel wat felicitatievisites afge legd, maar ook zeer vele zeerampen troffen deze gemeente. Voor die hartelijke meeleving, zoowel bij armen als rijken, bracht Spr. namens allen zijn oprechten dank. (Luide toejuichingen). Spr. memoreerde voorts hoe de burge meester in de eerste 10 jaar van zijn ambts periode Maassluis heeft zien groeien en bloeien, doch de laatste 15 jaren waren moeilijke jaren, waarin de welvaart ver dween. God heeft hem echter bijgestaan in deze moeilijke periode. Spr. herinnerde nog aan de talrijke Oran- jespeeches door den burgemeester in deze 25 jaar gehouden, het bezoek van H. M. de Koningin aan dit mooie stedeke, cn aan de vreugdedag toen H. M. de Koningin hem het officierskruis in de Oranje Nassau-orde toekende. (Driewerf hoera-geroep). Ten slotte dankte Spr. den burgemeester, nu deze straks de gemeente gaat verlaten, voor alles wat hij voor het welzijn van de burgerij heeft gedaan, en bad hem des Heeren zegen toe. Indrukwekkend klonk daarop de zegen bede der menigte: „De Heer zal u steeds gadeslaan" en het „Dankt, dankt nu allen God". Nadat de Chr. Zangvereen. „Crescendo" een lied had gezongen, richtte Ds. J. K 1 o o t s, Ned. Herv. Pred. namens alle predikanten van Maassluis, woorden van hulde en dank tot den jubilaris, terwijl later ook wethouder J. van Lui pen nog het woord voerde. Vervolgens speelde elke muziek vereeni- ging een marseh, werd door de Chr. Korf balclub aan den burgemeester een bloemen hulde, en door alle vaandels der vereeni gingen een gezamenijke vaandelgroet ge bracht. Onder daverend gejuich beklom ten slotte burgemeester Dommiss ie het spreek gestoelte, om in een korte toespraak zijn bijzondere dank uit te spreken voor de liefde en hartelijkheid, die hij al deze ja ren in Maassluis had ondervonden. Spr. wist dat ook aan de uitoefening van zijn Voornaamste Nieuws* (blz. 1) Mededeelingen van de Chr. Bond van Fa- tfrieks- en Transportarbeiders over de ter reur in verband met het conflict in het visscherij bedrij f. Dr. Colijn wendt zich tot de a.r., c.h., r.k., lib. en v.d. Kamerfracties om hun opvatting te vernemen over een regeeringsprogram. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubi leum is gister burgemeester C. P. I. Dom misse te Maassluis gehuldigd. (blz. 2) Gemeld wordt dat Hugenberg uit de Rijks regeering zal treden als een ander dan hij Pruisisch minister van landbouw wordt. te Washington aangeko- Het Russisch-Duitsch verdrag is verlengd De beide Kamers der Staten-Generaal zijn heden in vereenigde zitting bijeengekomen» Minister Ruys sprak de sluitingsrede uit. (blz. 3) Versohenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsont werp tot Versnelde Bruggenbouw. Te Utrecht is de algemeene jaarvergade ring gehouden van de Ned. Vereen, van Chr, Kantoor- en Handelsbedienden. Dreigend conflict in de steendrukkerijen-, (blz. 10) Op 11 Mei herdenkt Ds. B. Alkema den dag, waarop hij vóór 40 jaar als zendeling werd ingezegend. ambt gebreken hebben gekleefd, maar wat hij gedaan heeft, mocht hij in Gods kracht doen. Het zal hem moeilijk vallen straks deze gemeente te verlaten, maar hij ver? zekerde met haar te zullen blijven mee leven. Spr. dankte ten slotte voor de betoon de hulde, waardoor deze dag voor hem on vergetelijk zal blijven. (Spontaan applaus.) Gezongen werd daarna: Zijn Naam moet eeuwig eer ontvangen." Ten slotte heeft Ds. Bramer alle deel nemers aan de huldigingsplechtigheid dank gebracht, en verzocht hij de aanwezigen den burgemeester nog toe te zingen: „Dat 's Heeren zegen op u daal". Na afloop hiervan defileerden alle ver eenigingen voor den burgemeester, die weer in liet rijtuig was gezeten, waarna de stoet naar het Fenacoliusplein marcheerde en daar werd ontbonden. Maassluis heeft voor de laatste maal haaü oude burgemeester op ondubbelzinnige wijze gewaardeerd en gehuldigd. Gemengd Nieuws, ONGELUK OP DE WIELERBAAN TE RIJSWIJK Woensdagochtend is tijdens het trainen op de Rijswijksche wielerbaan achter groote motoren een droevig ongeluk gebeurd. De jonge stayer Ceurremans, die achter zijn broer reed, die hem gangmaakte, kwam bij het rijden in een SO K.M. tempo, door een, slecht gemonteerde voorband, te vallen. Ceurremans werd direct door. den Genees kundigen Dienst naar het Ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd, waar de doctoren behalve een zware schouderfractuur een bloeduitstorting in de hersenen constateer den. Toen de directie der Rijswijksche Wie lerbaan heden een bezoek in het Ziekenhuis aflegde, had Ceurremons het bewustzijn no;# niet teruggekregen. Zijn toestand is zee# ernstig. Burqemeester Dommisse met zijn familie te midden van de feestbloemen. HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN- OOSTZEEDIJK No. 228, R'OAM ZAGERIJ EN SCHAVERIJ: NASSAUHAVEN - E3ËRË2AÏ

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1