Itirume |Tr i Jisr Ije (fTottmtii Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD GOLIJN KABINETSFORMATEUR Uit de Pers. Land- en Tuinbouw BINNENLAND. ABONNEMENT: Per kwartaal In Lelden en In plant •en waar "n agentschap Revested Is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- •che tending „4.50 Bij dageiijksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestfjat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3956 WOENSDAG 3 MEI 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regelsi.j7^5 Elke regel meer0.22Vj leger Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer9.45 Bil contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend f 0.10 14e Jaargang Oit nummer bestaat uit DRIE bladen Wat heel het land verwachtte, is beurd. De Koningin heeft aan Dr. Col\jn opdracht verleend tot de vorming van een parlementair kabinet. En Dr. Colijn heeft, gelijk ook vanzelf spreekt, de opdracht in beraad genomen. Dat wil zeggenhij zal de mogelijk heid tot vorming van een parlementair kabinet ernstig onder de oogen zien en bij kans van slagen een voordracht aan de Koningin doen. In abstracto zijn er thans twee mo gelijkheden. Het zou kunnen komen tot de vorming van 'n zuiver rechtsch Ka binet, steunende op de drie groote groe pen der rechterzijde; het is ook denk baar, dat een parlementair kabinet komt te rusten op breeder basis. Waar bij dan bij voorbaat vast staat, dat het geen nationaal kabinet worden kan, omdat de S.D.A.P. zich zelf formeel en materieeL uitgeschakeld heeft. Als wij het voor het zeggen hadden en wanneer onze lezers konden beslis sen, dan zou het niet anders mogen worden dan een kabinet van zuiver rechtsch kaliber. Natuurlijk onder deze mits, dat ons een dag als 11 November 1925 bespaard blijft; van welke zijde dit gevaar dan ook moge dreigen. Want het parlementarisme zou die slag thans nog minder kunnen verdragen dan toen. En, omdat de samenstelling der mer niet van die aard is, dat er geen enkele» vrees behoeft te bestaan voor een soortgelijk gebeuren als acht jaar geleden, is het goed van stonde aan ook rekening te houden met de tweede mo gelijkheid. Deze is trouwens eenige maanden geleden door verschillende politieke leiders onder de oogen gezien. Van ganscher harte bidden wij Dr. Colijn wijsheid en voorzichtig beleid toe om ten deze een oplossing te vin den, welke in het waarachtig belang j van ons geheele volk is. En wij hopen, dat hij niet genoodzaakt zal worden om straks aan de Koningin mee te deelen ik kan in de vorming van een mentair kabinet niet slagen. Want dan is het leed nog niet te overzien. Onze lezers zullen overigens goed doen, niet te verwachten, dat morgen de zaak in kannen en kruiken zal zijn, Dat loopt nog wel even aan. waarin over het besluit, dat de Kamer op voorstel van den heer v. d. Heuvel nam (zonder dit nochtans te noemen) gezegd werd: Het plan werd aangenomen in de Tweede Kamer zonder dat er ook maar één der coalitie-genooten zijn stem er te gen verhief. Waar waren de mannen der A.R. en C.H. Unie toen het de belangen der bloembollenstreek betrof? Besefte men niet welke groote belangen hier op het spel stonden? Alle coalitie-genooten waren er vóór. Wanneer het door de Eer ste Kamer ook aangenomen zal worden is de ellende en de knoeierij voor de bloembollenstreek niet te overzien, dank zij de coalitie, etc. Wij hebben er direct op gewezen, dat dit plan geheel strookte met de wensch van allen, die bij het bloembollenbedrijf be trokken zijn. Zeer nadrukkelijk wordt dat nu nog eens bevestigd door een adres van het Centraal Bloembollen Comité, dat onze lezers elders dit blad aantreffen en waarin dit comité de Eerste Kamer op het hart bindt, het ont werp te willen aanvaarden, wijl de regeling onmisbaar is voor de dringend nood zakelijke saneering van het bedrijf. De verkiezingspropaganda der S. G. P. komt hiermee wel in een zonderling licht te staan. STEMBUSCONCLUSIES NIET IN ORDE Het is met de internationale radiorege' Jing nog niet in orde. Toen indertijd de Vara een in Duitsch- ïand verboden redevoering van Löbe uit zond, heeft onze Regeering vlak daarop besluit genomen, dat zoo iets niet meer kon Voorkomen. Toen dezer dagen bij de herdenking te Delft er gevaar bestond, dat er voor kwetsende woorden gesproken zouden wor den, heeft onze Regeering dat weten te iyerhinderen. Zóó vat men ten onzent goede nabuur schap op. Doch, wat zien we nu gebeuren? De roode Omroep stelt zich aan, alsof hij verongelijkt .wordt, omdat de Vara op 1 Mei niet kon uitzenden, wat hij graag wou. Dat hij in afwijking van de regeling en onder niet- bezwarende bepalingen, op 30 April 'n „wij dingsavond" kon houden, wordt eenvoudig over het hoofd gezien. Daarom zon men op middelen om toch op 1 Mei Vara-klanken door de ether te zen den. Niet via Hilversum, doch over Brus sel, en Brussel verleende daarvoor volle medewerking. Geen woord, geen letter van hetgeen de S.D.A.P. op 1 Mei had te zeggen, bleef ons gespaard. Brussel gaf alles royaal door. Dat is toch niet in orde. Op deze wijze wordt een verbod van uitzending illusoir. Maar het is ook niet in overeenstemming met de eischen van een goede nabuurschap. Wij hopen en vertrouwen, dat onze Regee ring niet zal nalaten op deze dingen te be- voegder plaatse de aandacht te vestigen. HULP VOOR BEDRIJF 'T BOLLEN- Bet ligt geenszins in onze bedoeling terug le treden in de perscampagne van vóór de verkiezingen. Maar wat in 't bloembollen- bedrijf gebeurt, is te frappant om er niet even de vinger op te leggen. Daags voor de verkiezingen hebben we ëven een pamflet gesignaleerd, dat door de S.G.P. verspreid werd in de bollenstreek en Vooral de roomsch-kath. pers wijst op „onrechtvaardigheden in de Kieswet". On Noorden en De Tijd vestigen er d aandacht op, dat niettegenstaande de r.k. Staatspartij vergeleken bij de verkiezingen van 1929 ruim 36000 stemmen is vooruit gegaan deze Partij twee zetels verliest; ter wijl de S- D. A. P., die vergeleken bij de vorige verkiezingen ruim 6000 stemmen achteruitgegaan, ook maar twee zetels min der toegewezen kreeg. Voorts worden weer diverse berekeningen jmaakt, hoeveel stemmen elke partij voor een zetel moet behalen en het blijkt dan wel overduidelijk, hoe voordeelig de tegen- oordige zetelverdeeling voor de kleine partijen is. Zoo had de R.K.S.P. 37047 stemmen per zetel noodig en de S.G.P. slechts 31704; het orgaan dezer laatste partij kan dus moeilijk schrijven, dat Rome bevoorrecht wordt: de i.G.P. krijgt een yette kluif uit de electo rale soep. Met de Vrijz.-dem. staat het niet veel an ders. Zij betalen per zetel slechts 31478 stemmen. En de communisten zijn nog goedkooper uit Zij betalen voor vier zetels 118222 stemmen, of per zetel 29555 stemmen. De anti-rev. betalen zoo ongeveer het ge middelde: 35706 stemmen per zetel en de chr. historischen zijn weer iets goedkooper uit: 339751 per zetel. Ware de wijziging der Kieswet doorgegaan het stuitte nu af op de onwil van den Voorzitter der Eerste Kamer, dan zou de zetelverdeeling aanmerkelijk anders geweest zijn. Dan had do R.K.S.P. 31 in j: 28 en de S.D.A.P. 23 in plaats van 22 zetels gekregen. De S-G.P. had het dan met twee en de V.D. met vijf, in stee van zes moeten doen. De A.R. en de C.H. partij zouden er vóór- noch nadeel van gehad hebben Het scheen ons niet onaardig, deze stem busconclusies nog even te trekken. We voegen er nog een paar andere aan e. De S.D.A.P. verloor ten slotte maar twee zetels of 2 van het totaal van hon derd. Wanneer men echter let op de uit slagen in verschillende plaatsen, dan er vaart men, dat zij, vooral in streken, waar zij tot groote invloed was gekomen, gewel dig klop heeft gehad. Och, er zijn nog wel plaatsen waar iets te winnen is. In Papendrecht b.v. vereenigde S.D.A.P. bij de vorige verkiezing 25 der kiezers op zich en thans 27.5 in Zalt- toen 31 en thans 32 in Roer mond eerst 11.8 en nu 12 in Helmond klom men zelfs van 9.4 tot 12 Maassluis van 16 op 18 en op Urk, als men daar belang in stelt van 0.6% tot 1.8%. Doch let men op echt roode districten al sinds vele. jaren, dan ziet men. in Kromme nie een daling van 29 tot 19.7 in Hengelo van 38-8 tot 29 in Goor van 51.6 tot 42:1; in Den Helder van 39.3 tot 33.9; in Schoterland van 35.8 tot 25.8; in Tiet j erksteradeel van 25.8 tot 20.8 (denk aan Talma's strijd tegen Troel stra); in Hoog e zand van 51.5 tot 39.2; in Leeuwarden van 41.57 tot 32.7; Westzaan van 42.5 tot 30; in Almelo van 35.8 tot 27.4;. in Zaan daim van 41.2 tot 34.9; in Lonneker van 39.9 tot 26.6 Plaatsen, waar men vijf procent achter uitging zijn bij de vleet op te noemen: Wormerveer, Zwolle, Menaldumadeel, Schie dam, Gouda, Alkmaar,. Groningen, Assen, Deventer, Emmen, Weststellingwerf. Dit alles geeft veel te-denken. Het is voor de S.D.A.P. veel ernstiger dan het verlies van twee zetels. Hierin openbaart zich de groote teleurstelling der misleide arbeiders. DE OPDRACHT Dr. H. COLIJN KABINETSFORMATEUR. Enkele bladen gaven reeds een beschou wing over de opdracht tot Kabinetsformatie aan Dr. Co jij n. De N. R o 11. C r t. oordeelt eerst als de hooghartige liberaal en daarna als bet drei nende kind: Waarschijnlijk zal Dr. Colijn, die niet staatsrechtelijk geschoold is en de ware betcek'enis van de staatsrechtelijke ter men niet altijd juist voor oogen heeft, bij de overweging van de opdracht dus wel aan een partij-kabinet denken, aan een kabinet op nauwkeurig omschreven pro gram, waarvoor bij voorbaat bij de on derscheidene partijen, waarop het kabi net inzonderheid denkt.te steunen, in stemming is verkregen. De heer Colijn heeft voor de vorming van zulk een pseudo-parlementair kabinet keuze te over. In een groot deel van de rechter pers is aangedrongen op een kabinet, dat uit de oude coalitie-partijen zou worden gerecruteerd. en het zou ons niet ver wonderen, zoo de heer Colijn in die rich ting althans begon zijn voelhorens uit te zetten. Levensvatbaarheid zou zulk een kabi net slechts kunnen hebben, zoo de forma teur hij voorbaat erop ging rekenen, dat de liberale partij uit beginsel gouverne menteel is, zoodat hij daarin, als in de Kamer bij een of andere stemming de i nood aan don man komt, vergoeding zal vinden voor het verlies aan stemmen, dat hij aan Roomschen kant kan heb ben te lijden. Nou, dat gouvernementeele karakter van de liberale partij kennen we! Als een dreinend kiijd dient de N. R. C. zich aan, door voor de zooveelste malen on behoorlijk te zeuren over de Belgische kwes tie en de veel geliefde A.V.R.O. Daarover geen woord meer. Geen coalitie-kabinet, dat is ook het thema voor het A 1 g. Han delsblad. Geen enge partij-politiek, ad viseert het blad en dat beteekent: liberalen in het kabinet: 1 Voor een krachtig noodprogram zal men er met de gewone partij combi naties niet gemakkelijk komen Voor een vaag program dat onder 'zekere bondgenootschappelijke invloeden zou verwateren, zal een sterk man als Dr. Colijn zich thans moeilijk kunnen laten lijmen. Daarbij steun willen vinden bij groepen die nadrukkelijk buiten de regeeringscombinatie zouden worden ge houden, is meer dan redelijkerwijze kan worden verwacht. Onder die omstandig- OPDRACHTEN VAN DE SOVJET-UNIE TWEE GROOTE BESTELLINGEN! Naar men ons meldt, heeft de N.V. Amster- damsche Kininefabriek te Amsterdam een opdracht ontvangen voor de levering van kinine naar de Sovjet-Unie voor een bedrag van f 4 millioen. Met de machinefabriek „De Klop" te Slie- drecht zijn onderhandelingen gaande vanwege de levering van een baggermachine ter waarde van f 320.000. Het wachten is, naar men ons meldt, nog slechts op de in het vooruitzicht gestelde staatsgarantie om deze opdracht definitief af te sluiten. der luid applaus de symbolische opening geschiedde door Mevr. Ester de Boer—van Rijk, aan wie bloemen werden aangeboden Hierna werden onder groote belangstel ling door leden van de Arnhemsche zwem- club en de zwemver. Neptunus, demonstra ties van zwemslagen ten beste gegeven, ter wijl de heer Streick uit Amsterdam de aanwezigen in spanning hield door 50 M. (2 keer de lengte van het bad) onder water te zwemmen. Deze openingsdag is een feestdag geweest voor de Arnhemsche zwemmers en tevens een geweldige propaganda voor het Sport- fondsenbad te Arnhem in het bijzonder, voor de zwemsport in het algemeen. Voornaamste Nieuws. BOUWWERKEN IN WERKVERSCHAFFING DE MINISTER ONTSTÉMD heden zal de nationale figuur die Dr. Colijn op dit oogenblik naar veler oor deel te zijn behoort, en, gelooven wij, ook zijn w i 1, een breederen opzet moe ten wagen. Wij kunnen slechts hopen dat hij, maar ook dat de partijen, zich zullen weten te verheffen boven de en gere partij-politiek die in het verleden de politieke strategie heeft bepaald. Het land vraagt thans om meer dan dat. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING Bü Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau-Orde C. W. Gratama, commissa ris van politie te den Helder. VREEMDE RIDDERORDE B(j Kon. besluit is aan mr H. F. van Walsem, secretaris van de N.V. Philips" Gloeilampen fabrieken te Eindhoven, verlof verleend tot he: aannemen van zijn benoeming tot ridder in de orde van het Legioen van Eer van Frankrtik. RECHTERLIJKE MACHT Op de alphabetische aanbevelingslijst voor kantonrechter te Meppel zijn geplaatst mra W. Doornbos, adv.-proc. en kantonrechter-plaats- H. D. F. Essers. griffier doorn en J. C. Smit, grif- bij kantonger fier bij kante POSTERIJEN, ENZ. Kon. besluit is met Ingang van 1 Juli '33 >1 ontslag verleend aan den '.T.-dlenst, H. A. von Lln- 1 Oct. 1933 op hi ies^ bj) den"' P.T.T^dii beli lefoonkantoor 1 1 Juli 1933 e les bü kantoor Amsterdam (Hobbel MINISTER VAN KOLONIËN Het dagblad „De Locomotief" te Semarang. acht den heer C. J. I. M. Weiter, de aange wezen figuur om opnieuw op te treden als Minister van Koloniën, teneinde den tegen stand tegen bezuiniging, blijkende uit Boden- hausens „testament" te breken, zoo meldt Het blad bepleit, dat Nederland door de be noeming van den heer Weiter de hand uitsteke tot samenwerking met Ned.-Indië ten behoeve van de fmancieele saneering van Ned.-Indië waarvoor het moment gunstig is met de hee- ren Meyer Ranneft en Van den Bussche hoogste adviseurs. De minister van binnenlandsche zaken heeft een brief gezonden aan de samenwer kende Patroons- en Arbeidersbonden in het bouwbedrijf. Wij ontleenen daaraan het volgende: 1 „Bij brief van 17 Februari berichtte ik u, dat uw vertegenwoordiger in Friesland den Inspecteur voor de Werkverschaffing, den heer Fallcena, had medegedeeld, dat de voor zifter van uwe commissie bij mij was weest en dat ik had 'toegestaan, dat de boerderijen in Friesland zouden worden besteed. In antwoord óp dezen brief, berichtte u mij bij brief van 16 Maart '1.1. dat het geval in Friesland zich anders zou hebben gedaan. De voorzitter van uwe commissie zou, zoo is uit den brief van uwen woordiger op te maken, deze alleen hebben geraden, met het bestuur van de ontgin- nings-maatschappij te spreken. Ik heb in antwoord op uw mededeeling den Inspecteur in Friesland verzocht mij nader in te lichten. Deze deelde mij o.m. het volgende mede: „Inderdaad ben ik indertijd op een avond door den heer Nauta, bedoeld in die stuk ken, opgebeld. De voorbereidende maatrege len om te komen tot uitvoering van den boerderijenhouw in werkverschaffing, waar "Toor Uwe Excellentie machtiging had ge geven, waren reeds getroffen. De aanbeste ding der benoodigde materialen zou zelfs over een paar dagen plaats vinden. De heer Nauta deelde mij toen ongeveer mede, van den heer Mr Bouma, die een onderhoud op Uwer Excellentie's Departement had gehad gehoord te hebben, dat de boerderijen niet meer in werkverschaffing gebouwd behoef den te worden. Ik heb toen onmiddellijk tegenover den heer Nauta over die mededee ling mijn groote verwondering uitgesproken Immers, gaf die mededeeling de werkelijk heid weer, zoo mocht ik met reden venvach ten, dat Uwe Excellentie mij van de geno men beslissing onmiddellijk op de hoogte had gesteld. In ieder geval dat ik die niet van derden behoefde te vernemen." Ik zou geen aanleiding hebben gevonden deze zaak dieper in te treden, ware het niet dat Uwerzijds enkele mededeelingei: zijn gedaan, welke bij mij de vraag doen rijzen, of het nog mogelijk is, dat mijner zijds aan Uwe Commissio inlichtingen wor den verstrekt en haar verder wordt toege staan, met de betrokken afdeeling van mijn Departement regelmatig overleg te plegen. U hebt aan den Nederlandschen Werk- ioosheidsraad en in een conferentie met de bladen verschillende mededeelingen gedaan, die niet strooken met de werkelijkheid. De minister behandelt de gevallen, waar in de commissie onjuiste inlichtingen heeft verstrekt. NEDERLANDSCH-HONGAARSCH FEEST TE BOEDAPEST LEZING VAN HANS MARTIN. Ter gelegenheid van de eerste landing in dit jaar van een Ilolland-Indië vliegtuig te" Boeda pest zal daar Donderdag een Nedcrlandsch- nongaarsch feest worden gegeven. Vrijdag zal de secretaris- der Kon. Lucht vaart Maatschappij, de heer Hans Martin, er een lezing houden over de cultureele betee- kenis van het luchtverkeer tusschen Amster- en Batavia. VOOR DE ARNHEMSCHE ZWEMMERS OPENING VAN HET SPORTFONDSENBAD Te Arnhem is in tegenwoordigheid van vele genoodigden en belangstellenden het Sportfondsen had officieel geopend. De talrijke aanwezigen, waaronder de burgemeesters van Apeldoorn en Maastricht werden verwelkomd door den heer Jhr. J. A. H. van der D 0 esvoorzitter van den raad van beheer van het Sportfondsenbad „Arnhem", waarna door Mr J. A. C. Bie renbroodspot, de leider van het Sport fondsenwerk, aan de aanwezigen iets werd medegedeeld over de totstandkoming van het bad. Do officieele opening geschiedde daarna door den heer Mr. S. J. R. de Monchv burgemeester van Arnhem, die vol trots de totstandkoming van het Sportfondsenbad roemde als een groot belang voor Arnhem en hartelijk dank bracht aan Mr. Bieren broodspot. Het eerste startschot werd gegeven door den heer J W. H. M. Meijer, wethouder van Arnhem, die zioh voor het rportfon^sen- vverk zeer heeft geïnteresseerd, waarna on- DE SANEERING VAN HET BLOEMBOLLEN BEDRIJF Adres van het Centraal Comité de Eerste Kamer Het Centraal Bloembollencomité heeft zich tot de Eerste Kamer gewend met een adres, waarin met betrekkng tot -het landbouw- machtigingsontwerp wordt verzocht, dat aanvaarden, daar het in den beperkten vorm, waarin het door de Tweede Kamer is aange nomen, onmisbaar is voor de dringend nood zakelijke saneering van het bloembollenbe drijf. Adressant acht het van het hoogste lang, dat de minister van Economische fa ken door middel van deze wet in staat wordt gesteld, aan den uitvoer van bloembollen zoodanige voorwaarden te verbinden, dat het doel: stabilisatie van den minimum uitvoer- prijs om 1933 door te komen, althans zonder ernstig verlies, zij het ook zonder winst, .wordt bereikt. Voorts wijst adressant erop, dat de belanghebbenden in Engeland dat in 1932 niet minder dan 56 van de geheele uitgevoerde hoeveelheid bloembollen betrok in beginsel volle instemming met 1 doel hebben betuigd, als een poging om ie geraken tot een reëele basis voor de handels betrekkingen tusschen beide landen en een einde te maken aan een van beide Bijden gebeurde dumping. Buiten deze zeer urgente maatregelen zul len verschillende reeds ontworpen maatrege len ter saneering van het bloembollenbedrijf slechts mogelijk zijn met medewerking der regeering, die daartoe niet dan op grond eener machtigingswet zal kunnen overgaan. DE NOOD IN DE BLOEMENTEELT Bond van Bloemenveilingen7 Op uitnoodiging van de besturen deir veild: ?ereeniglng te Botterdam, te Berkel, en de Cel Westl. Snijbloemenveiling te Honselersdljk, aeeft Maandagmlddp" ,a TT-- lering plaats gehad □loemenvellingen in spreken de oprichtii land, teneinde ordigers Bloe De regeeringssteun voor vergadering werd gel. wenden. Na het inleider bij de afg< 1 breede bespreking. 1 de veilingen p Dorschotten te verkrijgen, _,dr°.or.P- gemeente en den Land 5P3 ^Verschillende sprekers, o.m de h<- d. Meer en Admiraal, leden van" het r der groep Bloemisterij, vestigden er liike hL°L k?4 nlet no(,<Jte 13 eea afzond ujke bond voor bloemenveilingen op te richt Ich kan ai elf i 1 bestuur 1 uitvoerige disc :ht Na at de genoemde HHR| dat d? vergadering had belegd, c besprekingen zullen voeren, op walks wijze veilingen zich kunnen vereenigeh. alsmede Uit Oost-lndie SLACHTOFFERS VAN DE PEST BUITENZORG, 2 Mei. (Aneta). Blijkens °"t0va"?e" bericht zijn in de periode 24 Jan. 193325 Febr. 1933 in Ned. Indië 1143 per sonen aan de pest overleden, tegen 503 in het overeenkomstige tijdperk van 1932. de krakatau SERANG, 2 Mei (Aneta). De Krakatau toonde op 1 en 2 Mei een sterk verhoogde king. Stoomwolken tot een hoogte van 4000 Meter en erupties van 800 d 1000 Meter hoogte vormen hiervan de verschijnselen. Een e der was bykane niet waar te nemen. Een praaibrief van het s.s. „Elout" va •P.M vermeldt dat heden op zee een sterke zwavellucht werd waargenomen. Mr. Aalberse, voorzitter der R.K. Tweede hamerfractie, verlaat de wi riinq van Dr. H L0lijn, riet unenhij een lanqduiiq onderhoud, m veiband met de Kabinetsformatie. (blz. 2) De Duitsche regeering heeft de vrije (mo derne) vakbonden opgeheven en de eenheid van de Duitsche arbeidersbeweging geprocla meerd. Goebbels naar Weenen en Rome. (blz. 3) Dreigend conflict bij de KL.M. Ernstige relletjes te Heerlen. (blz. 8) Tengevolge van het loslaten van den gou den standaard door Zuid-Afrika heeft de N.V. Pretoria Hypotheek Mij kapitaal en reserves verloren. (blz. 9) Te Utrecht is ds jaarlijksche vergadering gehouden van de Ned. Herv. Predikanten- vereeniging. GESTRAFT WEGENS OPRUIING SOERABAJA, 2 Mei. (Aneta). Bij de behan deling door den Krijgsraad werd tegen den kwartiermeester Pieckart wegens opruiing gevangenisstraf geëischt voor den tijd van twee jaar onder aftrek van preventieve hech tenis, benevens verwijdering uit den militai- in dienst. Tegen den korporaal Severijnse werd een jaar geëischt, met aftrek van preventieve hechtenis, benevens verwijdering uit den mi litairen dienst. BATAVIA, 2 Mei. (Aneta). Het Volksraads lid Van Mook heeft aan de regeering inlichtin gen verzocht over den invloed in Ned.-Indië van een eventueele sluiting van een oeconomi- schen wapenstilstand op de a.s. oeconomische wereldconferentie. ERUPTIES VAN DE KRAKATAU BANDOENG, 3 Mei (Aneta). Dr. Stehn van den Vulcanologi.schen Dienst seint van de „Bellatrix" dat het eiland Anak Kraka tau erupties vertoont als nimmer te voren. Gister bereikten de afgeschoten aschwolken een hoogte van 7000 Meter. Het met de erup ties meegekomen zeewater viel omlaag als een plaatselijke zware regen, terwijl de elec- trtsche ontladingen van de asohwolk den indruk maakten van onweer. Op de Kraka tau zijn twee eruptiepunten, waarvan een - <ten krater van het eiland en een ander w. in Zee. ECONOMIE EN FINANCIEN NEDERLANDSCHE BANK Verder goudverlies Fransohe regeering heeL daalde de koers vaai het en franc boven het gouduitvoei werkte de sterke koersdaling primeerend. Hel overigens gering B mé eerste welcen van Mai', I luen ae de V.S. losbrak en in minder dan goudverlies van deze week kan geacht. Men vergelijko toen de tijd 1 1 f 70 mlllloc taal uit de kelders DajlK w«. ?®--kete'2Mn f?SitieKiVfn den Sulden blijkt zeer uss jit fflisay?,(«r»?gGS5jan VLAARDINGSCHE BOAZBANK N.V. Gaat liquideeren. In de gisteravond gehouden vergadering s tot liquidatie der bank van aandeelhouders i besloten. "it 5 personen, met de liquidatie ivoi-den belast He hoe- l'J: en P -J' KkM,t door 'a.nd*6lboml;ers voor deze commissie be- ?e 0Tlge drie lK,<™ dcr commissie zullen uit crediteuren der bank moeten wor- va^Llaü€r-yeZ<!n De crediteunen zullen dus vermoedelijk eerstdaags in vergadering wor- benownener°6PCn °m d6Ze commbeleden over S?"'' 82 veriies" 011 winstrekening over 193., werden goedgekeurd. INDEXCIJFERS KOERSEN VAN AANDEELEN Het CentraaJ Burt s volgende cijfers cijfers van koersen Geen stijging in April voor de Statistiek doelt ae betreffende de index- aajtdeelen: )ec Jan. Febr. Mrt. Apr. Indische fondsen 39 40 3S Petroleum 47 60 ïotaal fondsen 1 tm. 6 31 36 84

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1