llirtiier gHitödj t(üvuraut BINNENLAND. ABONNEMENT» Per kwnrtna' In Leiden en In plaat sen waar n «ig'ntsi'linp gevestigd Is ƒ2.35 Franco per pust 2.35 portokosten Per week f Voor hei Buitenland bij wekelijk- tche sending B 4.50 By dageiijksche sending 5.50 Allee bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7l/v cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken Bureau: Breesfr-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 2 MEI 1933 ADVLRTENTIEN Van 1 tot 6 regels Elke regel meer Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels Elke regel meer unt 0.22^ Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 NO. 3955 14e Jaargang Oil nummer bestaat uit TWEE biaaer EERSTE BLAD HET IJ MUIDER CONFLICT De spanning neemt toe in IJmuiden. Ruim een week geleden wezen we op de keer, welke hoogstwaarschijnlijk begonnen is en de roode vakorganisatie reageert daarop zeer duidelijk en volgens eigen methode. Dit laatste heteekent, dat zij thans niets en niemand meer ontziet en dat heel het N.V.V. zich met een steunbeweging achter de stakers stelt. Het heteekent ook, dat molestatie en mis handelingen van andere arbeiders, wier or ganisatie met de werkgevers tot overeen stemming kwam, toenemen. Al verzwijgt de roode pers zulke dingen met groote behoed zaamheid. Immers, zij predikt nog de leer, dat gewelddadigheden niet te pas ko men; maar wanneer werkwilligen kwalijk bejegend worden, lacht zij in haar vuistje. Het heteekent in de derde plaats, dat an dere machtsmiddelen toegepast zullen wor den: ten einde raad grijpt de rood-syndica- listische vakbeweging naar het wapen van de boycot. Want, winnen moet men iets om althans aan de misleide volgelingen duide lijk te maken, waarom men zooveel maan den in de misère moest leven. Echter, dit zal heel moeilijk gaan. Want met groot vertoon wordt wel gesproken over de slechtere arbeidsvoorwaarden, welke men do zeelieden en havenarbeiders wilde op dringen, maar men onthoudt zich wijselijk .van een uiteenzetting; want de menschen weten niet waarvoor zij staken. Dat het om de machtspositie van de Federatie en haar belang bij het Fonds voor Sociale Voorzie ningen gaat, kan men niet zoo openlijk zeggen. Maar dat de strijd om lotsverbetering of tegen een ongunstige wijziging in de ar beidsvoorwaarden zou gaan, kan men moei lijk iemand in IJmuiden wijs maken. Het gaat tegen de Christelijke organisa tie; dat is de hoofdzaak. Die moet onder de voet geloopen worden en daarom scheldt men de werkwillige leden dier vereeniging voor „onderkruipers". Tegen alle recht en rede in. De leiding der Christelijke organisatie is met de rea ders tot overeenstemming gekomen en van onderkruipers kan daarom geen sprake zijn. Dit moet zoo luid mogelijk uitgesproken worden. Niets ter wereld geeft de roode organisatie het recht om het anders te zeg gen. Zij bewijst er alleen mee, dat zij de democratie aanvaardt, zoolang het in haar kraam te pas komt. Zoodra terreur of dic tatuur voordeeliger schijnen, slaat zij over naar die zijde. Daarom ook wordt de zaak der Christelijk georganiseerden te IJmuiden thans de zaak van heel het Christelijk volksdeel. En van de Overheid, die geen terreur of dictatuur mag dulden. Toegekend de 1 Augustus souden eere-medaillo Oranje- A. Kraak, administrateur bij rtotterdamsche Burgerwacht, de zilveren me daille aan G. Vis. hoofdopzichter bij plaatse lijke brandweer te Ouderkerk aan den ..ar bij Gemeente-Werkplaatsen van Dienst Publieke Werken te Amsterdam en aan L. van Mlerio te Dlnther, telefoon-monteur bij N.v. Stoomtram 's-HertogenboschHelmond VeghelOss te Veghel. "moemd tot ridder in Orde Nederlandschen iw D. W. H. Patijn te Baarn. vice-voorzlt- van Nederlandsche Vereeniging ..Het Huls Kunsten en Wetenschappen te Rome" en tot ridder Oranje-Nassau-Orde Mr. A. Kleffens Amsterdam, secretaris deze Dp verzoek eervol ontslagei 1933 A. J. de Mare als conservator oij ivouina- lijke Bibliotheek. Toegekend gouden eere-medallle Oranje-Nas- „lU-Orde aan D. van Boekhoven, chef afdeellng drukkerij der N V. Joh. Enschedé en Zonen te arlem en aan L. van Beest, procuratiehouder vertegenwoordiger bij N.V. Emballagefabrie- i en Houthandel afdeeling Varssoveld en Co. Leerdam; de zilveren medaille aan A. Trum- pie. tuinbaas bij H. G. J. Völcker van Soelen te aan A. An de weg. werkbaas bij familie iburgh te Numansdorp, aan J. Kruithof, tuinbaas bij Mevr. A. E, M. van Voorst van 'est-Baronesse van Isselmuden te Hulshorst, tmeente Ermelo en aan H. Kijlstra. voorheen ider-wlnkelhouder bij Coöperatieve Verbrulks reeniging U.A. ..Eigen Hulp" te Amsterdam, i de bronzen medaille aan N. Zwaneveld. let tergieter bij N.V. Joh. Enschedé te Haarlem. Mej. A. Frankema. dienstbode bij familie E. J. de Klerk te Zaamslag, aan mej. M. Arends der Gevel, echoonmaakster-huisbewaarste: bij fir uisknecht bij firma Gebr. Puttemeijer te Delden, aan P. Zantingh. arbeider bij Jacob Winkel te Hoog< dra.! oorheen dienstbode bij familie Dr. Fy: Gravenhage. Tijdelijk benoemd tot plaatsvervanger van lid Staatscommissie voor Vervoervraagstuk G. H. W. O. de Bruijn te 's-Ura- venhage. ddrecieur van afieeling Wegen en Verkeer van A.N.W.B." STAATSCOMMISSIE NEDERL. BURGERL. WETGEVING an mr L. P. M. Loeff. advocaat en procu- r te Amsterdam, is op zijn verzoek, eervol slag verleend als adjunct-secretaris van de itsoommi3slö voor de Nederlandsche Burger lijke Wetgeving. INTREKKING RIJBEWIJZEN Do bevoegdheid om motorrijtuigen te boetu- ;n is ontzegd aan: A. M. Stoelers. koopman te Utrecht, voor een termijn van vier maanden. In gegaan op 28 Maart 1933; aan J. Muysert, win- elier. te Utrecht, voor een termijn van drie laanden. ingegaan op 16 April 1933: aan R. 'rummel, timmerman te 2e Exloërmond, voor en termijn van zus maanden ingej KRACHTIG GEZAG Ons artikeltje over het IJmuider conflict was reeds geschreven en gezet, toen we ken nis namen van het manifest, dat gister avond door burgemeester Rambonnet is uit gevaardigd. Hierin waarschuwt de Burge meester allen, die zich afkeurenswaardige uitspattingen veroorloven, nadrukkelijk, dat hij het gezag op krachtige wijze zal hand haven; terwijl hij anderzijds de goedgezindo burgerij alle mogelijke bescherming toezegt. Het blijkt voldoende uit hetgeen wij schreven, dat wij dit optreden van ganscher harte toejuichen. In het conflict zelf stelde de Burgemees ter zich, terecht, geen partij; maar de hand having der orde en de bescherming der rus tige burgerij ligt voor zijn verantwoording. Dat deze door burgemeester Rambonnel ten volle aanvaard wordt, strekt hem tot groote eer en verzekert hem de steun van alle goedgezinden. Wij bevelen de lezing van het krasse ma nifest nadrukkelijk aan. We hopen ook, dat de roode pers er goed nota van zal nemen, dat hier het hoofd der gemeente verklaart: Aan zekere zijde bestaat de meening, dat men door bedreiging, vreesaanjaging en gewelddadig optreden zijn zin inzake het conflict kan doordrijven en zijn doel bereiken. Het behoeft niet gezegd te wor den, dat al deze genoemde middelen on wettig zijn en elk op zich zelf genomen zelfs strafbaar. Deze pers zwijgt nog maar steeds over molestatie en geweldpleging. Want zij moet de moderne, vakbeweging steunen tot elke prijs. En de Centrale Bond van Transport arbeiders schijnt maar niet te durven er kennen, dat hij zich in een hopeloos avon tuur heeft gestort door de leiding van een syndicalist te aanvaarden. Toch zal het daartoe moeten komen. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN i&noemd tot ridder Oranje-Nassau-Orde met zwaarden de kapitein der genie P. J. H. rcella, tevorderd tot Commandeur In de Or.-Nassau- le Ir. A. A. H. W. König te Maastricht, hoofd- KOSTEN VOOR RIJBEWIJZEN VAN OP ƒ3.50 Het Centraal Bureau voor afgifte van rij- •aardigheidshewijsstukken in Den Haag heeft met ingang van Mei de kosten vallen de op het verkrijgen van een rijvaardig heidsbewijsstuk verlaagd van f 4 tot f 3.50 Den adviseurs is verzocht de rijproeven zoo veel mogelijk op vaste tijdstippen in de eek af te nemen. Candidaten doen goed, ook in verband met den beperkten geldigheidsduur van de geneeskundige verklaring, deze geneeskun dige verklaring niet aan te vragen voor het afleggen van den rijproef. Ook kan de can- didaat in het vervolg uiterlijk een maand wachten met het afleggen van een rijproef, wanneer hij de kaarten heeft aangevraagd van het Centraal Bureau. Ap.ril 1933; Hommert3, voor een termijn n op 10 April 1933. mtoverhuurder t Officieel wordt meegedeeld, dat de Engel- sche Koning den onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken Sir Ch. H. Mont gomery heeft benoemd tot gezant te Den Haag als opvolger van Sir O do Russell, die binnenkort zal aftreden. DE STABILISATIE DER KOLEN- PRIJZEN DE VERDEELING VAN AFZETGEBIED De minister van Waterstaat deelt in ant woord op schriftelijke vragen van den heer A. Braat, lid van de Tweede Kamer, mede, geen vrijheid te kunnen vinden de ontwerp overeenkomst omtrent de verdeeling van het afzetgebied der Nederlandsche kolen- markt tusschen Limburgsche mijnen en de Steenkolenhandelsvereeniging, waarbij ook particuliere mijnondernemingen en kolen- importeurs partij zijn, aan de Kamer over te leggen. De minister ontkent, dat de heer Fentener van Vlissingen, directeur der Steenkolen handelsvereeniging, in dit conventie-verband decreteert wat gebeuren moet, in plaats van de president-directeur der Staatsmijnen. De overeenkomst is het resultaat van in ■olie vrijheid gevoerde onderhandelingen; voor de onderstelling dat een der partijen haai wil aan de overige zou kunnen opleg gen, is geen plaats. D» invloed van de overeenkomst op de kolenprijzen beperkt zich tot een geringe verhooging voor bepaalde soorten, waar te genover staat, dat van andere soorten do prijzen nog gedaald zijn. Te verwachten is, dat. de overeenkomst niet zal leiden tot prijsverhooging van eeni- ge beteekenis, doch eerder tot stabilisatie van liet tegenwoordige peil der kolenprijzen welke zooals bekend is, in ons land buiten gewoon laag zijn. DE WEG GOUDA-BODEGRAVEN Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van den A.N.W.B. en de K.N.A.C, ontvingen die Vereenigingen van de Com missie van den straatweg GoudaBodegra ven bericht, dat met de verbetering van een smal weggedeelte ter breedte van 4 M. een aanvang worclt gemaakt en dat binnen een maand de geheele weg op een breedte van 5 Meter zal zijn gebracht. AANBESTEDING Het gemeentebestuur van Amsterdam be steedde het maken van een paalfundeering voor een koelhuis aan. Laagste inschrijfster: N.V. tot Aanneming van Werken v/h H. J. Nederhorst te Gouda, voor f 37.100. DR C0LIJN KABINETSFORMATEUR HOUDT OPDRACHT IN BERAAD H. M. de Koningin heeft heden den Minister van Staat, Dr. H. C o 1 ij n ontvangen en hem opdracht gegeven tot het vormen van een parlementair kabinet. Dr. Colijn heeft verzocht -deze op dracht in beraad te mogen houden. DE WERKVERSCHAFFING IN DE VEENDERIJEN IS STOPGEZET! Bij B. en W. van de gemeenten Vriezen* veen, Den Ham, Bonnen, Hellendoorn en Ambt Hardenberg is een telegram ingeko men van den minister van binnenlandsche zaken, waarbij deze meedeelt, dat hij be richt heeft ontvangen, dat de onderhande lingen over de arbeidsvoorwaarden in het veenderij-bedrijf zijn mislukt en dat de ar beiders besloten hebben de werkzaamheden in de veenderijen niet aan te vangen. Op grond van deze mededeeling seinde de mi nister, dat de werkverschaffing voor veen arbeiders met ingang van 1 Mei a.s. moet worden stopgezet LANDGOED ..BREUKINKHEIDE" OPENGESTELD Het landgoed „Breukinkheide", onder Hummelo en Doetinchem en toebehoorende aan den heer G. Tenkink e.a. is onder de Natuurschoonwet 1928 gerangschikt Het is een pl.m. 47 H.A. groot boschge- bied, gelegen tusschen de landgoederen Eng huizen en Hagen. Op vertoon van wandelkaarten, die koste loos verkrijgbaar zijn bij den heer G. Ten- kink te Hummelo, heeft men vrije wande ling. VEREEN. VAN NED. GEMEENTEN DE ALGEMEENE VERGADERING De algemeene vergadering van de Vereeni ging van Nederlandsche gemeenten zal dit jaar te Utrecht worden gehouden op Dins dag 13 en Woensdag 14 Juni. fJEDERL. JEUGDHERBERG CENTRALE Aan het jaarverslag der Nederlandsche Jeugdherberg Centrale over 1932, uitge bracht door den Secretaris, den heer H. L. F. J. Deelen, ontleenen wij het volgende: 1-Iet afgeloopen jaar is voor de Nederland sche Jeugdherberg Centrale opnieuw een jaar van grooten voorspoed geweest De or ganisatie als geheel heeft zich meer en meer geconsolideerd, geniet in ruime mate het vertrouwen van Overheid en Bevolking en ondervindt van alle zijden krachtigen steun De jeugdherberggedaohte wordt meer en eer populair en het aantal gebruikers zal ook in 1933 zeer zeker nop; belangrijk kun nen stijgen. Het aantal ingeschreven Jeugdherbergen bedroeg 43 tegenover het vorig jaar 35, een stijging dus van ongeveer 30 pet Voorts waren in totaal 20.500 personen als trekker ingeschreven, waarvan 11.500 indi- vidueele- en 9000 jeugdige individueele trek kers. In 4 jaren tijds is het aantal overnachtin gen in de jeugdherbergen met niet minder dan 1200 pet. gestegen. Dat het Bestuur van de Jeugdherberg Centrale ook het verloop van 1933 optimistisch tegemoet ziet is dus begrijpelijk. ZIEKENHUISVERPLEGING OP BEVELAND JAARVERGADERING TE GOES De Vereeniging voor Ziekenliuisverple- ging op Noord- en Zuid-Beveland heeft te Goes, onder presidium van Mr Dr Mes, burgemeester van Heinkenszand, haar alge meene vergadering gehouden. Uit de Jaarverslagen vermelden wij, dat de financieele positie der vereeniging ge zond is. Aan 333 leden werd vergeoding voor zie kenhuisopname toegekend met een totaal aantal ligdagen van 5620. Te Kattendijke en Ellewoutsdijk werden onder-afdeelingen opgericht Het ledental der vereeniging steeg in 1932 van 12213 tot 17879 leden. De aftredende bestuursleden, de heeren J. H. Klooster, A. M. O v e r h o f f en Th. W o 1 s e, werden herkozen, terwijl in de vaeature-D. W. Lindenbergh, die bedankt had, werd gekozen de heer S. Bal kenende te Wolfaartsdijk, Een zonnige Prinsessedag GROOTSCHE OVATIE TE DEN HAAG De verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana is overal in den lande zeer feestelijk ge vierd. Natuurlijk was vooral Den Haag middel punt der feestviering. Na een korte samenkomst in de Willems kerk, waar het woord werd gevoerd door Ds. I. V o o r s t e e g h, werd een stoet ge vormd, welke bedoelde een imponecrende ovatie van jong en oud aan de jarige Prinses. De belangstelling van het publiek was buitengewoon. Vele rijen dik stonden de menschen uren voor het vertrek van den stoet reeds langs den weg te wachten en de politie had de grootste moeite om overal de orde te handhaven en te zorgen, dat het verkeer niet meer hinder ondervond dan strikt noodig was. Echter moest er al spoe dig toe overgegaan worden om de Park straat en Alexanderstraat voor alle verkeer af te sluiten en ook de belangstellenden op een behoorlijke afstand te houden. Het Plein 1813 was inmiddels geheel bezet met de deelnemende vereenigingen. Het was een zee van vlaggen, vaandels en ba nieren. Van alle kanten kwamen de groe pen deelnemers, dié zich op verschillende plaatsen in de stad hadden opgesteld, het Plein opmarcheeren, waar zij door orde commissarissen naar de voor hen bestemde plaatsen werden geleid. Het aantal deelnemers aan de huldiging is niet te schatten; het waren er echter vele duizenden. Precies 4 uur zette zich dé stoet in beweging. Voorop liep het Politie-muziekkorps en daarachter kwam een schier eindelooze rij van vereenigingen. Langs Sophialaan, Alexanderstraat, Parkstraat, Oranjestraat en Paleisstraat werd naar het Paleis Noord einde gemarcheerd. Overal langs den weg was de belangstelling buitengewoon groot. Eenige minuten voor half vijf waren de eerste deelnemers voor het Paleis aangeko- Toen verscheen H. K. H. Prinses Juliana op liet balco'n van het Paleis, dat fraai mei eenige tapijten was gesierd. Prins Hendrik was eveneens tegenwoordig. De Prinses was vergezeld van haa.- kamerheer, baron Baud. Voorts hadden ..og op het balcon plaats genomen de burgemeester van Den Haag en de voorzitter van het Comité. Terzijde van het Ruiterstandbeeld haa zich de Koninklijke Militaire Kapel opge steld; even later marcheerde de Politle- muziekvereeniging op naar de andere zijde van het standbeeld. Toen klonk het tromgeroffel en nam het défilé een aanvang; langzaam, onder de vroolijke tonen der muziek trokken de ver eenigingen en organisaties voorbij, de Prin ses luid toejuichende. Onafgebroken duur de het voorbijtrekken der deelnemers. Al len werden opgesteld op het Voorplein voot het Paleis, voorzoover de ruimte althans dit toeliet Toen alles meer dan vol stond kwam een oogenblik stilte. De Kapel zette het Wilhelmus in, dat door allen werd medege zongen. Plechtig klonken de tonen van ons Volkslied, dat gevolgd werd door een da verend hoerageroep en een „Lang leve de Prinses". Vervolgens werden nog gezongen hei Vlaggelied en een lied van Nederland, ter wijl tenslotte het marschlied ,,'t Is plicht, dat iedere jongen" enz. ingezet werd en uit volle borst medegezongen werd, trokken de vereenigingen, welke op het voorplein een plaats hadden gekregen, af om 1 Noordeinde, Zeestraat, Sophialaan wederom naar het Plein 1813 terug te keeren. De laatste deelnemers stonden nog op het Plein te wachten, toen de eerste op den terugkeer alweer in de onmiddellijke nabijheid waren. Tot half zes duurde het voorbijtrekken. Steeds weer nieuwe toe juichingen barstten los, vaak overgaand i: het zingen van nationale liederen. Toen het Nationaal Jongeren Verbond voorbij marcheerde, boden eenige leden aan de Prinses een prachtig bloemwerk aan van hyacinthen, geheel door eigen krach ten vervaardigd. De aanbieders moesten op het balcon komen, waar zij door de Prinses hartelijk bedankt werden. Even later stapte een klein meisje heel parmantig uit den stoet, stevende het Paleis binnen en werd door een lakei naar boven gebracht, waar zij aan do Prinses een fraaie boeket mocht aanbieden. Ook zij kreeg een vriendelijk woord van de Prinses. Vervolgens kwam het Leger des Heils en hier was het ook een klein meis je, die bloemen aanbood. Nog even later. toen de Scheveningsche vereenigingen voorbij trokken ging een Scheveningsch meisje, vergezeld van haar vader en moe der, naar binnen om namens haar ver eeniging de Prinses bloemen te geven. Toen eindelijk de laatste deelnemers voorbij waren, liet de politie het publiek eenige oogenblikken vrij en in een oog wenk was hel paleisplein zwart van de menschen, die de Prinses een warme ovatie brachten en haar hartelijk toejuichten. Vriendelijk dankte Prinses Juliana voor de haar gebrachte hulde. Tenslotte weiden de leden van het Comi té in het Paleis verzocht, waar zij den dank van de Prinses in ontvangst hadden te nemen. Toen alles afgeloopen was, marcheerae de Kon. Kapel onder het spelen van marschliederen naar Plein 1S13 terug. Het duurde nog langen tijd, alvorens de drukte in de binnenstad eenigszins voor bij was. Des avonds werd in de Groote Kerk een zeer druk bezochte samenkomst gehouden door de beide Chr. Oranjevereenigingen, waar dr. J. Hoek sprak over: „De hope des Vaderlands". De viering van Prinsessedag kan vooral in Den Haag uitnemend geslaagd heeten. Voornaamste Nieuws. TE AMSTERDAM De verjaardag van Prinses Juliana bracht te Amsterdam veel volk op de been, hoewel van eigenlijke feestelijkheden niet kon wor den gesproken. Er werd druk gevlagd en veel oranje gedragen. Op enkele pleinen gaf Volksvermaak muziekuitvoeringen. Te betreuren valt, dat op dezen nationa- len feestdag toch nog vergunning werd ge geven tot het houden van revolutionaire de monstraties: één van de sociaal-democraten en één van de communisten, die wel zonder ongelukken afliepen, maar toch alleen reeds om bovenvermelde reden dusdanig uit den toon vielen, dat de bevolking, die zich om Oranje schaart en dat is geluk kig nog steeds een groote meerderheid zioh hieraan geducht ergerde. Vooral kwam diie ergernis tot uiting in een vergadering van de Christelijke Oranje- Vereeniging Amsterdam-Oost, die in een stampvolle vergadering in het Concertge bouw bijeenkwam. Er heerschte een bijzonder opgewekt na tionale stemming, op bijzondere wijze ver tolkt door den eereten spreker Ds A. G. H. van Hoogenhuyze, Ned. Herv. predukant, al hier. Deze spreker wees niet alleen in een geestdriftig betoog op de beteekenis van het Oranjehuis, maar leverde een felle critiek de Communistische partij, die hij wenechte ontbonden te zien. Scherp gi6pte de spreker roode en roodgetinte bestuurders van gemeenten en betoogde telkens on der daverend applaus dat deze 1 Mei-dag aanvang moest zijn van een nieuwen dageraad in ons volksleven, waarvoor wij, betoogde spreker, offers, desnoods van ons leven, hebben te brengen. De rede van Ds van Hoogenihuyze ontlok te de vergadering telkens geestdriftig ap plaus. Aan het slot werd op voorstel van den spreker de „Delftschj eed" door allen staan de herhaald. Na de pauze sprak nog Ds H. S. Bouma, Geref. predikant, alhier. Medewerking werd voorts verleend door Marc. E. Bouwmeester, orgel; Hendrik Koning, bas, en het Christ Mannenkoor „Adama van Scheltema", direc teur de heer Th. van Zutphen. (blz. 1) H. M. de Koningin gaf Z.Exc. Dr. H. Colijn opdracht een parlementair kabinet le vormen. (blz. 2) Het feest van den nationalen arbeid in Duitschland is gisteren met groot enthou siasme gevierd. Hitier houdt een rede waar in hij zijn program ontwikkelt Anti-Duitsche 1 Mei-demonstraties ia België. De Duitsche politie en de Ontwapenings conferentie. Duitschland in het ongelijk ge steld. Spanning tusschen Rusland en Mand-, sjoekwo. Moord op een S.A.-man te Braunau nt Oostenrijk. (blz. 3) Te Utrecht is vandaag de jaarlijksche ver gadering gehouden van de Ned. Herv. Predi kanten Vereeniging. Vergadering van het Groot Comité tot or ganisatie van Nationaal Christelijke School- congressen. Het bergingswerk inzake het goud van de Lu tine. Botsingen te Amsterdam en Haarlem, (blz. 5) Het vliegveld Haamstede en een bezoek aan Schouwen en Duiveland. 18 MEI - VOLKENBONDSDAG GROEIENDE BELANGSTELLING Telken jare op den 18den Mei richt d§ „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede" zooveel mogelijk over geheel het land haar 18 Mei-Volkenbondsdag in. Met voldoening mag worden geconstateerd, dat de belang stelling voor dezen dag tellcenjare grooter en algemeener wordt, en ook, dat het aan tal plaatsen, waarin aandacht aan dezen Volkenbondsdag wordt geschonken, toene mende is. De Volkenbondsdag is ingesteld op IS Mei omdat op 18 Mei 1899 te 's-Gravenhage de eerste Vredesconferentie geopend werd. Men kan over de resultaten van deze Vredescon ferentie verschillend denken, maar niet be twisten kan men, dat door* het houden van deze Conferentie te 's-Gravenhage, voor Ne derland op dien dag een geheel nieuwe taak op internationaal gebied werd ge opend. Het is daarom, dat de 18de Mei als Volkenbondsdag is gekozen, teneinde zoo veel mogelijk op één dag aan geheel Neder land duidelijk te maken, dat ook van een klein volk kracht ten goede voor den Vol kenhond kan uitgaan. EEN EXTRA-VLIEGDAG OP SCHIPHOL OP 13 MEI A.S. Het Bureau voor luchttoerisme K.N.V. v. L.- A. N. W. B. herinnert er nog eens aan, dat de leden van de Kon. Ned. Ver. voor Lucht vaart en van den A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland zich kunnen laten inschrij ven tot het deelnemen aan den vliegdag op Schiphol, in den namiddag van Zaterdag 13 Mei a.s. Alleen door het brengen van belangrijke financieele offers is het de beide vereeni- giugen mogelijk, tegen een zeer gereduceerd bedrag een vlucht per KJ..M.-vliegtuig bo ven Amsterdam te laten maken. Aangezien alleen op 13 Mei a.s. van deze bijzondere gelegenheid gebruik gemaakt kan worden, dienen liefhebbers voor deze vluch ten zich met hun inschrijving te haasten, daar deze vóór Woensdag 3 Mei moet ge schieden bij het Bureau voor Luchttoerisme K. N. V. vJL.-A. N. W. B., Keizersgracht 588- l, Amsterdam C., telef. 35590. Tijdens de ovatie aan H.K.E. Prias'.s Juliana voor het Paleis aan het Noordeinde, DE ONGEREGELDHEDEN BIJ DE WERKVERSCHAFFING De minister van binnenlandsche zaken heeft aan het gemeentebestuur van Amht- Hardenberg telegrafisch medegedeeld, dat alle arbeiders in de boschwachterij Harden berg, die Vrijdag j.l. aan de relletjes aldaar hebben deelgenomen, voor onbepaalden tijd. van de werkverschaffing zijn uitgesloten en in geen enkel opzicht door de gemeente ge steund mogen worden. Verder heeft de minister verzocht een streng politioneel onderzoek in te stellen. Aan dit laatste wordt voldaan en reeds zijn verscheidene personen door de politie ver hoord. WILLEM VAN ORANJE-HERDENKING DRUKBEZOCHTE BIJEENKOMST TE DUISBURG Vrijdagavond heeft de Chr. Ned. Vereen. Nederlanders in den vreemde te Duisburg- Ruhrort, tezamen met haar gelijknamige! zustervereeniging te Duisbur-, en de Deutsch- Holland. Verein te Duisburg, een bijeen komst gehouden in de groote zaal van het Evangelische Gemeindehaus te Ruhrort. Deze bijeenkomst was belegd ter herden king van den geboortedag van Prins Wil lem van Oranje. Als spreker was uitgenoo- digd, de bekende redenaar Dr. M. H. A. van der Valk, van Hillegersberg. De opkomst was buitengewoon groot en onder de ca. 400-aanwezigen waren vooral in de Ruhrort tijdelijk vertoevende her vormde en gereformeerde Nederlandsche schippers sterk vertegenwoordigd. Ook de Nederlandsche consul, A. van Lith, oud kolonel O.-I. L. was met zijn familie versche nen en enkele Duitsche autoriteiten. In ademlooze stilte werd de gloedvol voor gedragen rede aangehoord en een spontaan langdurig applaus bewees welken diepen in druk de woorden van den spreker hadden gemaakt Het Christelijk zangkoor gaf enkele vader- landsche liederen ten beste en met het ge zamenlijk zingen van het Wilhelmus werd de avond welke nog lang in de herinnering van deze landgenooten in den vreemde zal voortleven, besloten. De vergadering werd met gebed geopend door Ds. J. Wiepkema, van Duisburg, en .gesloten met dankzegging door den evan gelist der Ned. Hen-. Gem. VEERDIENST VLISSINGEN-BRESKENS Naar aanleiding van een door den A.N. W.B. en de K.N.A.C. aan de Staten van Zee land gericht verzoek om de vertrekuren van den laatsten dienst op het veer Vlissingen Breskens later te slellen dan tot dusver (19.25 zomer- en 19.10 winterdienst) ontvin gen genoemde Vereenigingen bericht, dat voor zooveel betreft den dienst op de werk dagen op het traject Vlissingen—Breskens aan dit verzoek is voldaan bij de vastgestel de zom°rdienstregeling (vertrek laatste dienst van Vlissingen 21 uur, van Breskens 21.30 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1