MAANDAG 1 MEI 1933 TWFEDE BLAD PAG. STADSNIEUWS PRINSES JULIANA VERJAART Ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana draagt onze stad vandaag een feestelijk vlaggengewaad. Van alle openbare gebouwen en van vele parti culiere huizen waait de nationale driekleur Opvallend is, dat het aantal oranje-blanche bleu vlaggen bij elke feestviering van natio naal karakter toeneemt De trams zijn ge- paivoseerd en zeer vele burgers hebben zich met oranje getooid. Door de Leidsche Chr. Oranjevereeniging is het volgend telegram aan de Prinses ver zonden: Uwe Koninklijke Hoogheid ontvange met de Konlnklij«ke Familie van de Leidsche Chr. Oranjevereeniging de hartelijke geluk- wenschen met Haren verjaardag. God, aan Wiens troon wij U bestendig opdragen, ver- leene U den geest van Vader Willem! Hij zegene Uw aardseh, Uw eeuwig lot! (w.g. H. THOMAS, Voorz. (w.g.) L. BOEKKOOI, Secr. JUBILEUM J. M. DE KONING EEN HARTELIJKE HULDIGING Heden is het AO jaar geleden, dat onze ibekende stadgenoot, de heer J. M. de Ko ning, onderwijzer aan de Chr. Opleidings school voor U.L.O., H.B.S. en Gymnasium aan de Hooglandsche Kerkgracht alhier, in dienst trad bij het Chr. Onderwijs. Geboren A Mei 1872 te Leiderdorp, opge leid aan de Cur. Normaallessen te Leiden, slaagde de heer de Koning op 28 April 1893 voor het onderwijzersexamen en reeds op 1 Mei d.a.v., nu juist 40 jaren geleden, stond ihij als onderwijzer voor de klas in de Chr. School aan de Middelste gracht Precies een jaar later, 1 Mei 1894, ging de iheer de Koning over naar zijn tegenwoor dige school, eerst aan de Hooigracht, later (1909) verplaatst naar de Hooglandsche Kerkgracht Met opgewektheid en onverdroten ijver geeft de nu bijna 61-jarige nog steeds onderwijs (en dat is Christelijk onderwijs!) aan de kinderen van ons volk, en nimmei vergeet één zijner oud-leerlingen „meneer Koning". De jubilaris wilde dezen gedenkdag van 39 1 jaren dienst stil voorbii laten gaan, en alleen met z'n collega's stillekens ge denken. Toch was het 'n goede gedachte van hoofd en personeel der school, de kinderen van morgen bij den aanvang van den schooltijd in de gymnastiekzaal bij elkaar te doen ko men. In korte, krachtige bewoordingen heeft de heer Meyer, het hoofd der school, den heer De Koning van harte geluk gewenscht met zijn jubileum. Spr. wees er op, dat de jubilaris 40 jaren lang in goede gezond heid en met veel lust en opgewektheid zijn werk heeft verricht en nog steeds ver richt. Vooral heeft mijnheer de Koning 40 jaren lang, dag en aan dag, den kinde ren mogen vertellen uit Gods Woord, en hen, op de hem eigen manier, met overtui ging gewezen op Jezus Christus, den Zalig maker. Voor alles wat hij gedaan heeft zeg gen we, aldus spr., mijnheer De Koning hartelijk dank, maar bovenal zij er in ons hart dank aan God. Namens het personeel der school bood spr. ilen jubilaris een bloemenmand aan. Daarna nam de heer De Koning zelf het woord. Na even gereleveerd te hebben, hoe hij op zijn 16e jaar voor de klas stond als kweekeling, en dus eigenlijk reeds langer 'dan 40 jaren bij het onderwijs is, vertelde hij, hoe hij nog steeds graag zijn werk doet Het heeft hem nooit verveeld 40 jaren lang hetzelfde werk te verrichten en nog doet hij het met opgewektheid en liefde. Na de va- cantie is hij altijd blij de jongens weer te zien. Zijn kracht heeft hij niet gezocht in zichzelf, maar in God. Bidden en werken, dat heeft hij steeds beide betracht. Zijn plicht te doen, dat was hem steeds een genot. Wat in zijn hoofd en hart geschreven staat, nl. plicht is genot, dat zou Spr. ook willen geschreven zien m de harten der kinderen. De heer Meyer vertolkte de gevoelens van allen, toen hij voorging in dankgebed. Tenslotte zongen allen den jubilaris de zegenbede uit Ps. 134 toe. Daarna gingen de kinderen naar de leslokalen, en het ge wone werk begon weer voor allen. LEIDSCHE BELASTING OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand f 16.139,16 aan den Rijksontvanger afgedragen, benevens f 1101,49 aan den Ge meenteontvanger. De aandacht wordt erop gevestigd, dat Volgens het reglement alle aanslagen en beschikkingen binnen 4 weken na dagtee- kening ten kantore, van de dienst Nieuwe Rijn 22 ter inzage moeten worden gegeven; wanneer die inzage later wordt gegeven, moeten hierbij zooveel werktermijnen wor den voldaan, als na afloop van die vier we ken zijn verschenen. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (April 1933) ingelegd f 416.071,99 en terugbetaald f 396.419,64; 102 nieuwe inleg gers zijn ingeschreven en 125 boekjes wer den geheel uitbetaald. Het te goed der 18349 inleggers, Inclusief 1380 deelnemers aan den Afhaaldienst, bedroeg eind April f8.291.700,68 In 5825 posten is in deze maand door den Afhaaldienst f 16.425,50 ontvangen. STEDELIJKE WERKINRICHTING. In de Stedelijke Werkinrichting zijn In de afgeloopen week opgenomen: Maandag 45, Dinsaag 45, Woensdag 48, Donderdag 48, Vrijdag 48 en Zaterdag 47 volwassen per sonen. UITVOERING MIJ. TOT BEV. DER TOONKUNST In verband met de generale repetitie van de Mij. tot Bevordering der Toonkunst, deelt men ons mede, dot M ia Peltenburg verhin derd is dien avond de sopraanpartij te ver vullen in het werk van Respighi, Lauda per la Nativitk del Slgnorc, wegens haar medewerking aan de Brahma-herdenking te Amsterdam. Het bestuur is echter zoo gelukkig ge weest, zich de medewerking te verzekeren van de zangeres Martha Stam, die eenige dagen geleden to Rotterdam zulk een suc ces mocht oogsten met haar vertolking van de sopraanpartij ln het nieuwe werk van ilindemith, Dos Unaufhürlicho. HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND In de op 28 April jj. te Leiden gehouden vereenigde vergadering van het Hoogheem raadschap van Rijnland werd mededeeling gedaan van een legaat, door wijlen Mr. Eg- bert de Vries, oud-Dijkgraaf van Rijnland, waaruit bij ziekte, enz. van ambtenaren uit- keeringen worden gedaan. Ook werd medegedeeld, dat de begrooting voor 1933 door Gedeputeerde Staten is goed gekeurd en dat met medewerking van Ged. Staten op de wedden van dijkgraaf, secre taris, rentmeester en ingenieur over 1933 een gelijke korting van 5 pet. wordt toege past als op de wedden der overige ambte naren. Nadat de commissie voor het onderzoek der geloofsbrieven van de op 6 April j.l. ge kozen hoofdingelanden en hoofdiugeland- plaaisven angers haar verslag had uitge bracht, werd besloten tot toelating van G. P. Vreeburg als hoofdingeland-plaatsver vanger voor het le district (Bloemendaal), van A. Knibbe Dzn. als hoofdingeland voor het 3e district (Cruquius), van P. J. Heems kerk als hoofdingeland-plaatsvervanger voor het 8e district (Woubrugge), van C. van Muiswinkel Kzn. als hoofdingeland en van W. J. Rijlaarsdam als hoofdingeland- plaatsvervanger voor het 9e district (Aar- landerveen), van P. J. van Rijn als hoofd geland en A. B. Verkleij als hoofdingeland- plaatsvervanger voor het 13e district (Lei derdorp) en van G. van Wijk als hoofdin geland-plaatsvervanger voor het 16e district (Zoetermeer). Op grond van de opmerkin gen der commissie aangaande eenige leem ten in volmachten, enz. waardoor eenige stemmen als ongeldig moesten worden be schouwd, werd besloten tot niet-toelating van K. van der Torren te Waddinxveen als hoofdingeland voor het 12e district (Ha- zerswoude), aangezien een en ander op den uitslag van invloed beeft kunnen zijn. Op voorstel van het Dagelijksch Bestuur werd besloten tot wijziging van de voor waarden, waarop de erven E. J. de Geest te Santpoort water van landen buiten Rijn land op Rijnlands boezem mogen loozen, en werd tevens besloten een kleine afwijking goed te keuren in de afmetingen van den Lekdijk Bovendams, zooals die afmetingen zijn neergelegd in de overeenkomst van 1880 be'reffende de verzwaring van den Lekdijk Bovendams met financieele garan tie van Bijnland. Deze afwijking strekt om het aan den Rijkswaterstaat mogelijk te mken een nieuwe brug over de Lek te bou wen tusschen Vreeswijk en Vianen. De vergadering keurde goed, dat met de gemeente Katwijk een regeling werd getrof fen om het stoomgemaal te Katwijk aan Zee te doen malen, wanneer de gemeente dit noodig acht voor het opruimen van ver zanding in het buitenkanaal ten behoeve van de kustvisscherij. Naar aanleiding van het voorstel van het Dagelijksch Bestuur om het goudleeren be hang in de groote zaal, dat ingrijpende her stellingen behoeft, nog dit jaar te laten res- taureeren, werd besloten, voor dit werk een post te zetten op de begrootrimg voor 1934. Hierna werd besloten tot een pachtver- mindering aan enkele pachters van visch- recht en tot het doen van af- en overschrij vingen op de begrooting voor 1932 tot gezamenlijk bedrag van f 43765.03. Ter uitvoering van de Ambtenarenwet 1929 werden een Ambtenarenreglement en Arbeidsovereenkomstenreglement vast- Hoofdpijn en Kiespijn zullen spoedig bedaren door Mijnhardt's Poeders Vraag Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders en Mijnhardt's Kiespijnpoeders en zie toe dat de naam Mijnhardt op doos en poeders voorkomt. Per poeder 8 ct en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. Uit den Omtrek Een verordening werd vastgesteld tot re geling van het pensioen voor den dijkgraaf van Rijnland en voor zijn weduwe en wee- WELKOM GESCHENK. Het Chr. Comité voor Ontspanning van Werklooze Arbeiders ontving van de firma Wijtenburg Nieuwe Rijn 300 pakjes tabak voor de Chr. georganiseerde arbeiders. Het geschenk werd in dank aanvaard. K. VAN K. RIJNLAND HANDELSREGISTER. Wijziging. 28 April. J. W. Wurzer, Leiden, Utrechtsche veer 31, café. Uittr. E.: J. W. Wurzer, Leiden, d.d. 13 April 1933. Uittr.: Gevolm.: A. J. Lucie, Leiden, d.d. 13 April 1933. Wijz. handelsn. in: A. J. Lucie. N. E:: A. J. Lucie, Leiden. Wijziging. 29 April 1933. Alphensche Juweliers- en Horlogeriezaak, Alphen aan den Rijn, Van Mandersloostraat 33. Boven genoemde handelsnaam is vervallen. Thans onder de namen: S Mellema, Juwelier, Hor- leger en Opticien; Alphens Grootste Con current. Eerste Alphensche Electrische Bril- lenslijpinrichting. Wijziging uitgeoefend be drijf: brillenslijperij. 29 April. Naamlooze Vennootschap Bouw- en Handelmaatschappij „Prevato". Leiden, Rijnsburgerweg 148. Kantoor is ver plaatst naar; Katwijk a. d. Rijn, Gebouw Katw. Kalkzandsteen fabr. 29 April. Naamlooze Vennootschap Bouw1- en Handelmaatschappij „Zoradin". Leiden, Rijnsburgerweg 148. Kantoor is ver plaatst naar: Katwijk a. d. Rijn, Gebouw Katw. Kalkzandsteenfabr. 29 April. N.V. Exploitatie Maatschappij de Rozen. Leiden, Rijnsburgerweg 148. Kan toor is verplaatst naar: Katwijk a. d. Rijn, Gebouw Katw. Kalkzandsteenfabriek. DE 1-MEI-OPTOCHT EN DE ZONDAGSRUST Een protest Door den Kerkeraad der Geref. Kerfc is, mede onderteekend door het bestuur van de A.-R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" en door het bestuur vam de Leid sche Chr. Oranjevereeniging een adres ge zonden aan den burgemeester van Leiden in verband met het feit, dat door Z.Edel- achtbare toestemming is verleend tot het houden van een optocht met maiziek en banieren door de S.D.A.P. op Zondag 30 April. In dit adres wordt er op gewezen, dat door deze toestemming het Christen volk van Leiden in zijn heiligste gevoelens is gekrenkt, <in de eerste plaats omdat door de demonstratieve optocht de Zondagsrust ernstig zou worden verstoord en vervolgens omdat deze optocht zou worden gehouden op den geboortedag van H.K.H. Prinses Juliana De adressanten merken voorts op, dat de Regeering om de Zondagsrust ongerept te houden, de viering van den verjaardag van H.K.H. de Prinses heeft verzet op Maandag 1 Mei, en dat zij het betreuren, dat de bur gemeester niet van zins is gebleken te zijn de Zondagsrust op dezelfde wijze in be scherming te nemen. BURGERLIJKF STAND ONDERTROUWD: J W v d Kraan 24 en E T F Vlnkosteln 26 J: H Kukler 22 en M Koppo- eelinar 21 J J Kramp 26 en A C Berkhout 23 B Phlllppo 24 en E Rcdel 22 J; B Kret 25 J en E Werkhoven 26 J.; P J Bakker 37 on M M Janeen 43 ij. BBVALLpCNt J Oudehoornvan Egmond d.; (f «waalt—v d Ven C B v DUk—Lub ALPHEN AAN DEN RIJN IN DE SLOOT Waarschijnlijk ten gevolge van de mist of door andere oorzaak reed tegen midder nacht een verhuisauto uit Groningen voor de landbouwerswoning van Van Vliet in de de Prins Hendrikstraat in een sloot. Spoedig wisten de twee personen die in de cabine waren zich in veiligheid te stellen maar van hen die achter in de leege auto waren werd er een met moeite uit zijn netelige po sitie gered. Voor deze persoon werd de hulp van Dr. H. ingeroepen. Door garagehouder B werd het eerst d tractor en later de wagen gelicht. GEVONDEN VOORWERPEN Gouden broche, halsketting, deuren zonder glas, armbandhorloge, doos kinderspeelgoed, padvindersportemonnaie en een bril. Inlich tingen Politiebureau. LANDARBEIDERS Overeenstemming werd bereikt inzake ar beidsvoonvkaarden door de afd.é v. d. Land en Tuinbouwbond en de afd Ned Chr Land arbeidersbond en R K. Landarbeidersbond. De overeenkomst wordt aangegaan van 1 Mei 1933 tot 30 April 1934. Met behoud van loon heeft de arbeider recht op 6 vrije Zon dagen per jaar, nl 3 geheel vrij en 3 alleen "s morgens melken. Het minimum loon voor volwassen arbeiders werd overeengekomen op 17— DE VELGULDE WAGEN LEEG In Alphen beleven we soms rare dingen. Ook Zaterdag was er een bijzonder geval. Zaterdagmorgen verscheen deurwaarder Geertsema bij den hotelhouder Stempels van „De Vergulde Wagen" met de order van ge rechtelijke ontruiming ingevolge vonnis van den kantonrechter van Woensdag jl.. Er was enkele uren uitstel, doch in de na middag verscheen de deurwaarder weer met een staf van helpers die alles wat in het ho tel aanwezig was o pauto's stapelden en date meubelen later in het pakhuis van Schouten brachten. Het groote hotel heeft tientallen kamers zoodat de vrachtauto's af en aan re den maar te half acht moest het werk we gens de duisternis worden stopgezet Heden morgen is het restant ontruimd. Een en ander had groote belangstelling. AANRIJDING Een knechtje van den heer R alhier werd Zaterdagmiddag in de Julianastraat aange reden door een motorrijder N. uit Bodegra ven. Het knechtje was per fiets en daarop een doos met schoenen. Rijwiel en motor als ook de beide berijders en tot slot ook de schoenen kwam ener niet zonder beschadi ging af. HEERENWEG Over den toestand van den Heerenweg die thans weer verre van gunstig is, heeft het bestuur van den betreffenden polder bericht ontvangen van Gedep. Staten dat hierin ver andering moet komen of anders zal de Prov dit werk zelf ter hand nemen en de kosten verhalen op den polder. Het polderbestuur betwist het dat de weg niet goed is. Met oe- langsfcelling wordt door velen de verdere gang van zak enafgewachk Door den j-uwelier B. F. G. Sporomann is eenigen tijd geleden een civiele procedure aanhangig gemaakt tegen den juwelier S. Mellema, wegens het onrechtmatig voeren van den handelsnaam „Alphensche juweliers en Horlogeriezaak". De Kantonrechter besliste dat deze naam door den juwelier M inderdaad onrechtmatig werd gevoerd, doch laatst genoemde ging van deze beslissing in hooger beroep. De rechtbank te 's Gravenhage heeft thans in deze kwestie uitspraak gedaan en de be schikking van den Kantonrechter bekrach tigd. Deze luidde als volgt: „Gezien artt. 5 en 6 der Handelsnaamwet; Wijzen aan requestrant (Spormann) zijn ten requests gedaan verzoek toe; verklaren dat het voeren van den Handels naam van gerequestreerde (Mellema) .Al phensche Juweliers- en Horlogeriezaak" ten opzichte van requestrant is onrechtmatig; Veroordeelen gerequestrc* rde (Mellema) bedoelden naam te wijzigen in: ,3 Mellema voorheen F. P. Haan"; Veroordeelen gerequestreerde tot een scha devergoeding van 10 voor eiken dag dat hij dit bevel (tal overtreden". HAZERSWOUDE JAARVERGADERING De jaarvergadering van de Geref. Kna- penvereeniging „Samuël" zal worden gehou den Woensdag a.s. des avonds half acht, in het lokaal aohter de Geref. Kerk. BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: A J Boavan der Maat z.C A KouwenhovenSpierenburg: d. ONDERTROUWD: J P van der Jagt 28 J en A D Wortman 20 J. KATWIJK AAN ZEE GOED BEGIN De motorlogger KW 104 „de Vrouw Dirk- je", welke onlangs door de heeren N. Mes- semaker en Zonen werd aangekocht en voor de Trawlvisscherij uitgerust, heeft zijn eerste reis onder den nieuwen eigenaaar vol bracht en kwam te IJmuiden binnen. De besomming was 1130; de lage besommin gen van den laatsten tijd in aanmerking genomen, een goed begin. EXAMENS Aan de Vrijdag en Zaterdag aan de Vls- scherijschool gehouden examens voor mo tordrijvers op zeevisschersvaartuigen werd deelgenomen door zestien leerlingen van deze school. Hiervan slaagden: Leen van Duyn Jzn., D. Snijer Dzn., Jakob de Mol, overleden: h j" Segaar—Mathiener wed. Corn. Guyt, Jacob v d Plas Dzn., Christiaan 87 Jaar. jGuyt Azn., Hendrik van der Marei Jzn., Corn. Ouwehand, Vries van Doorn, Willem van der Plas, Pieter Groen en Jac. v. d. Oever, allen alhier; Jan van der Niet en Dirk van der Niet, beiden van Noordwjjk aan Zee. De examens werden afgelegd onder Rijks- toezicht Rijksgedelegeerde was ir. C A K o r v i n g, lid der examencommissie voor Koopvaardijmachinisten. TRAWLVISSCHERIJ Daar de besommingen der trawlloggers, met af en toe een enkele uitzondering, laag blijven, maakt men van de gelegenheid bruik meerdere schepen wat op te kqappen en reparaties te doen ondergaan. De KW 43 en KW 44 van de „Rijnstroom" zijn voor dit doel naar Katwijk gevaren. Deze sche pen zullen ook dit jaar niet aan de Haring- visscherij deelnamen. De KW 19 van de Fa Haasnoot en de KW 67 van de „Noord ster" liggen in motorreparatie, de „Java" KW 159 heeft de Trawlvisscherij beëindigd en wordt voor de haringvisscherij in ge reedheid gebracht CHR. BOND VAN FABRIEKS- EN TRANSPORTARBEIDERS Vrijdagavond kwamen de leden in verga dering bijeen. Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van den heer W. v. a. Bent Jzn. gekozen de heer J. van Rijn, die reeds eerder zitting in het bestuur had. Op de voortgezette vergadering, die Za terdagmiddag plaats had, werden de veran derde voorstellen van de Reedersvereem- ging inzake het Collectieve Contract aan de leden medegedeeld, die een aanmerkelijke verbetering voor de zeevarenden inhouden, vergeleken bij de eerst gedane voorstellen. Zoo is het voorstel tot loonsverlaging, dat van 1.99 pet van de besomming ging tot 1,90 pet. per matrozendeel, ingetrokken. Omtrent het braadje: voorgesteld wordt be neden 100 kantjes vangst J kantje, verder voor elke 50ntjes y2 kantje, met als maxi mum 5 kantjes bij minstens 501 kantjes vangst, de aftrek voor fust en zout wordt verlaagd van 3 tot 2. Het loon van den reepschieter te bepalen op 7, dat van den afhouder op 5.25. Het weekloon vooi damwerk na Paschen komt van 18 op 15 De aanwezigen waren unaniem van mee ning, hierop nog geen beslissing te kunnen nemen, daar dit slechts in een voltallige vergadering beslist kan worden en de mees ts leden zich op zee bevinden. VÓÓRAVOND 30 APRIL Zaterdagavond gaf U.N.I. een concert in de Muziektent op de Boulevard, dat van zelfsprekend begon met het „Wilhelmus". Verder werden uitgevoerd: Ps. 150 en enke le Nederlandsche liederen. PROEFNEMING De motorlogger „Vooruit" KW 151 van de Reederij N. Tarlevliet is naar zee vertrok ken met een nieuw soort vischborden, wel ke plat over den zeebodém schuiven, en door middel van schuin aangebrachte rug gen (z.g. schaatsen) uitscheren en aldus het net openhouden. Het betreft een vinding van een IJmuider ingezetene. CHR. JEUGDORGANISATIE Gelet op het succes van de opvoering op j.l. Dinsdagavond, besloot het bestuur om het Leekespel „Wilhelmus van Nassauwe* nog éénmaal voor verdere belangstellenden te herhalen. Hieronder worden allereersi gerekend begunstigers der C.J.O., ouders van leden, leden van den Kerkeraad en Kerkbe stuur, de beide Oranjevereen., Chr. Zang- vereenigingen, van U.N.I. en van den Be sturenbond. Deze herhaling is bepaald op hedenavond acht uur in de Groote ZaaL LISSE ONDERWIJZERSBENOEMING Mej. J. v. d. Niet, kweekelinge met acte aan de Wilhelminaschool alhier is met in gang van 1 Juli benoemd tot onderwijzeres aan een school voor buitemgew. lager onder wijs te Rotterdam. MOTORONGEVAL Zaterdagmiddag had op de Veldhorststraat een motorongeval plaatas. De heer L. B. deed met den heer H. V. oen proefrit op het nieuwe motorrijwiel van laatstgenoemde. Het motorrijwiel werd door L. B. bestuurd. Vanuit het bosch gekomen kon in de Veld horststraat een bocht niet genomen worden, waardoor beiden tegen den grond smakten. De heer L. B. bekwam een hoofdwonde met enkele ontvellingen aan de handen. H. V. kwam er slechter af. Hij werd opge nomen met gebroken knie en halswonde en moest onmiddellijk per ziekenauto van Scheepmaker naar het ziekenhuis worden vervoerd, NOORDWIJK LEZING VAN PROF. KNAPPERT Vrijdagavond hield Prof. Knappert, uit Leiden, op uitnoodiging van het bestuur van den Protestantenbond, een lezing over „Wil lem van Oranje, karakter en persoonlijk heid". De heer Dorsman heet allen hartelijk wel kom en in het bijzonder prof. Knappert, voor zijn bereidwilligheid een lezing te houden over den grooten Oranje, den strijder voor geloofs- en gewetensvrijheid, die daarvoor dank verdient van alle Nederlanders. Hierna is het woord aan prof. Knappert. Spr. zegt, dat de liefde tot het vaderland een ieder is aangeboren; maar ook de drang tot bewonderen en vereeren. Vanavond zijn we te zaam gekomen om een groote figuur te eeren en we mogen dankbaar zijn dat we, ondanks de booze tijden, daartoe nog in staat zijn. Nadat spr. in het kort Oranje's jeugd geschetst heeft, waarin de Prins zicli niet van anderen onderscheidde, komt spr. aan de veranderingen, die in Oranje's leven plaatsgrijpen door het aanschouwen van de martelingen, die voortvloeiden uit de ge loofsvervolging. Door zijn eed aan den koning twijfelde de Prins aanvankelijk de leiding op zich te nemen in de strijd tegen het Spaansche systeem. Gruwelijke gebeurtenissen te Ant werpen deden hem eohter besluiten zijn edel bloed te wagen om de zaak der Nederlanden te handhaven. Vervolgens geeft prof. Knappert een diepe kijk op 's Prinsen edel karakter en zijn Na afloop werden, op verzoek van den spr., staande twee coupletten gezongen van het „Wilhelmus". Daarna bracht de heer Dors man den spreker hartelijk dank voor zijn leerrijke lezing waarmee deze mooie avond besloten werd. NOORDWIJK-BINNEN EEN SUCCESVOLLE AVOND VOOR CRESCENDO Zaterdagavond gaf de weder herboren Harmoniekapel „Crescendo" een concert met eigen krachten, in de muziektent op het Lindenplein. Begunstigd door heerlijk weder en de aan wezigheid van zeer vele toehoorders bracht zij een veelzijdig programma ten gehoroe. Het afgewisselde programma werd uitste kend uitgevoerd en stelde de hoorders' in staat zich een denkbeeld te vormen van het kunnen van den nieuwen dirigent en het willen der léden. Wij noemen het een pres tatie van den directeur de heer M. J. Smoe- ders te Leiden die Crescendo in een 5-tal maanden van den grond af zoo ver wist te brengen. Hulde aan den Directeur en leden. Wij hebben genoten van het gebodene. Moge deze succesvolle avond er toe bijdragen dat velen weder donateur van Crescendo zullen worden. VOORSCHOTEN JUBILEUM-UITVOERING Het Chr. Zangkoor „De Lofstem" gaf Vrij dagavond ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan een uitvoering in de Herv. kerk. Voor de eerste maal hoorden wij ook .de Jonge Lofstem", terwijl ook het strij.k- ensemble „Taveno en enkele solisten mede werking verleenden- Nadat Ds. Houtzagers geopend had met gebed en de zeei talrijke, aanwezigen ge zongen hadden Ps. 138 1 zetten we ons tot luisteren. Wat wij in de directeur altijd be wonderen is dat hij zoo'n fijne nuanceering in z'n koor weet te leggen (Ps- 103 van Hui- bert Cuypers) en dat hij in dit opzicht nog meer zal bereiken. „Avondklokken" van Dern. Borniansky. Een genot om te hooren waren ook „Laat ons gaan om te zoeken" en „Hoe leit dit kindeken" van P. Mart- Zijder laan, waarbij men tevens de bekoring van de sappige Vlaaansche Poëzie ondergaat. In dit soort hoorden wij nog „Paschen" en „Hemelhuis". Dt kroon van den avond was echter „De krekefl en de wandelaar" van Jac. Bonset- Als men naai* zulke zang moet luisteren is het niet erg al word' het wat laat. Nog hoorden we: „De kleine krekels riepen: Kom hier". En nu weten we hel ook ineens zeker,, dat wij de „Lofstem" on der Mizee het liefst hooren in deze fijne a capella-zang. r afwisseling traden de kleine Lof zangers op die hoewel pas twee maan den oud heeH lief eongen met duidelijke uit- „Taveno" gaf te hooren Nackruf van Men delssohn Bartholdy, waarin deze vereen, on der de heer J. Hazes te loven kwaliteiten ten gehoore gaf- Het slotstuk „Opsiandingsmorgen" van S. Neukoimm gaf ons minder bevrediging Dit lag o-i. voornamelijk aan de begeleiding 't Is nu eenmaal geen gemakkelijk werk en de helft van de strijkers had zeker gemist kunnen worden. Met de blazers was het in orde, maar hoe- veefl studie is daar niet aan voorafgegaan? Gelukkig liep de zang der solisten Julie Ar- desch v. Hamel en de heeren H. v d Togt, tenor, en S- Jongsma, bas, als een gouden draad door het stuk heen. Tenslotte ont dekten we enkele drukfouten in 't pro gramma. Zelfs misten we een sopraan-solo. Da H P- Fortgens sloot met een hartelijk dankwoord aan het koor en medewerken den den mooien avond met dankgebed waar na staande geeonegn werd: „Zijn Naam moet eeuwig eer ontvangen". JAAR VERG. HOLL. MIJ VAN LANDBOUW De afd- Voorschoten van de HoflJ. Mij van Landbouw heeft haar jaarverg. gehouden onder voorzittersschap van burgem. Ver- nède. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren W. T- Lekkerkerker, A. Anker en J. J. Dijkman en tot afgev. naar de alge meens vergadering te Amsterdam de heeren W T Lekkerkerker en Dr Ir C Kooy- Dr. Kooy hield hierna een lezing over „De nieuwe koers". We kunnen van deze vergadering ÖVVI, uitvoeriger verslag geven, omdat men niet de moeite genomen heeft ons er van op de hoogte te stellen, dat zij gehouden werd. E. H. B. 0.-EXAMEN Voor het examen van den Kon- Ned. Bond voor Reddingswezen en E.H.BO- „Het Oranje Kruis" aangenomen door Dr D. Buyze, den Haag en Dr M v d Stoel, alhier, verwierven de navolgende dames, het diploma „Eerste Hulp": VV Prent, M Prent A v d Stoel—Veldhuyzen van Zanten, Smit, Rozier, Sickermann, L Verhoog Schrama, A van Egmond, A Wes- selo, de Moor, en Derogée. ZENDINGSFEEST Op het Zendingsfeest 2en Pinksterdag op „Raaphorst" te houden zullen als sprekers optreden Ds H P Fortgens te Voorschoten, üs W A Zeydner te Rotterdam, Ds A F kert te Voorburg, Dr J Fokkeima, rector der Zendingsschool te Oegstgeest en zendeling H v d Kli ft- BURGERLIJKE STAND. onnX'^h5LEvrl: Kraan—van Gent d.; E Th g.?SHUWD: J°spit! °™RtoDf?S:,Jot Lub6»-''» Radio Nieuws. GEM. RADIO-DISTRIBUTIE DINSDAG 2 MEI 813 50 Langenberg; 13.5014.20 North Keg. 4.2016.20 Kalundborg; 16.20afloop Brussel elkaar de schuld. De politie, die in het geval geraadpleegd werd, hoeft de schuldvraag in onderzoek. Rechtzaken. HOOG MILITAIR GERECHTSHOF REVOLUTIONAIR KRIJGT 9 MAANDEN EN ONTSLAG Het Hoog Militair Gerechtshof heeft uitspraak gedaan In de zaak tegen den gewoon dienst plichtigen soldaat J. J. K.. dienende bij het 10e Regiment Infanterie te Ede. die heeft terecht gestaan ter zake dat hij op 10 Februari 1933 to Ede. met de strekking van het geeóhrift be kend. heeft tentoongesteld en aangeslagen een pamflet van de waarvan de Inhoud een de krijgstucht ondermijnend karakter droeg (de s. daten werden in dat pamflet opgewekt om 'erzet van de kameraden in Indië te onder- ïen. niet toe te laten, „dat zij onder de ihanden van de koloniale Nederlandsche Regeering zullen bezwijken", en met de arbei- hechtent's, en ontslag uit den militairen dienst, met ontzetting van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Laatste Nieuws. WOUBRUGGE BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: J C BorstColHn d 24"en P Verbö i» J. P G Verkade 26 en G MBoer 22 J. ZOETERWOUDE AUTO-BOTSINGEN Doordat ie bestuurder van -iuto no G 19481 niet zijn verblindende lichten doofde, kwam het voertuig in botsing met de vrachtauto de firma N. en D. uit Alphen a. d. Rijn. Ie voertuigen bekwamen door de botsing aanzienlijke averij. De politie, die zich in de onmiddellijke nabijheid van het ongeval be vond, maakte tegen den bestuurder van de luxe auto procesverbaal op. Gistermorgen kwamen weer twee auto's met elkaar in botsing. Doordat het motor rijtuig bestuurd door Th. van U. uit Leiden plotseling vaart verminderde, reed de luxe auto gemerkt M 2418, bestuurd door B. L. van R, uit Gendringen, die juist wilde pas- seeren, de vrachtauto aa: Beide auto's wer den zwaar beschadigd. De bestuurders gaven ZAANDAM IN LAST DE MINISTER HOUDT DE FONDSBELASTING IN Met betrekking tot de Gemeentebegroo- ting van Zaandam, die nog niet de goed keuring van Gedep. Staten heeft mogen erlangen, is bij het Gemeentebestuur een schrijven ingekomen van den minister van financiën, waarin wordt medegedeeld, dat het geld uit de gemeentefondsbelasting tot een bedrag van f 150.000 wordt ingehouden. Als gevolg daagvan hebben B. en W. heden een extra-vergadering gehouden. Omtrent den aard der besluiten konden vooralsnog geen nadere mededeelingen worden gedaan. GEEN OPTOCHTEN OP 1 MEI In Parijs verbodep PARIJS, 1 Mei. De Fransche minister van Binnenlandsche Zaken heeft voor den lsten Mei alle demonstraties en optochten in de straten en op de pleinen van Parijs ver boden. Dergelijke verboden zijn afgekon digd voor de provincies. Onder voorbehoud dat geen verstoring der orde zal plaats heb ben, is in het Oosten van Parijs een bijeen komst in de open lucht toegestaan. Overi gens worden vanavond in vele zalen massa vergaderingen gehouden. De vakvereenlgin- gen hebben haar leden opgeroepen heden niet aan het werk te gaan. En men gelooft, dat velen hieraan gevolg zullen geven. Als voornaamste eisch voor de demonstraties hebben de vakvereenigingen dit jaar de in voering van de 40-urige arbeidsweek gesteld KERKNIEUWS GEKEF. KEKKEN. NAGEKOMEN MARKTBERICHTEN 3e s. 15—17% c.: ossen le kwal 24—26 c; 2o kwal 20—22 c; 3e kwal 1617 c.; vette kalve ren le kw 50—55 c; 2e kw 40—45; 3e kw 27%— 32% varkens le kw 15% c; 2e kw 14—16 c. alles per kg. Overj. lammeren f 9—13 50 p 8t Aanvoer koeien en ossen groot, handel traag en prtlzen van de vorige week konden mot moeite gehandhaafd blijven. Een enkel prima gong nog tot 1 cent boven noteering. i gering, haadol Aanvoer schapen t heel traag en prijzen lager. Varkens ruimer aanvoer, handel redelijk en prijzen lager dan vor. week, met vermoedelijk slechter afloop. Fijne zaden. Boekweit (bultenlandsche\ Manspoertfsche loco f5.35J6.50; Amerikaanscha Canada loco f 6.55—5.60; Idem stoomend f5.40— 6.50 alles per 100 kg. Prijzcn°:h^Lev. Beugvlsch: kabeljauw 0.70— 70. gullen 0.12—0.63; leng 2.50—2.60 per stille. Dcode Beugvlsch: Vleet 0.902.40. per stuk: kabeljauw 16.50—25 per 125 kg. wijting 6.60—7 gr. gul 6—7:50; kl. gul 3.70—7 alles per 50 kg. Tarbot 1.10—1.30, tong 0.70—1.10 per kg.; griet f 1535, middel schol f23, zet schot f 16 —22. kl. schol f 3.20—15 schar 2.80—8, tong schar f 27—35. poon f 3—4.20. kleinm. schol f 14 20. kl. schelvisch f 2.8013, per 60 kg ka- iljauw f 18.5045 per 125 kg.; gr. gul f9—10; gul f 3.807.50. wijting f 2.70—4.60 per 60 Kg.; vleet f 2.503.75; leng f 1.211.30 per st.; heilbot 1.10—1.20 per kg; koolvlsch 0.63—0.68 De besommingen der motorloggera waren KW 48 f 460: KW 34 f 862. KW 101 f 60U; KW 161 f 921; KW 134 f 460; KW 29 f 560; KW 40 f 690- KW 74 f 1251. KW 41 f 770; KW 24 f 478 f 737, KW 108 f 460. KW 65 f 636. SCH 261 1 823. SCH 84 f 611, SCH 260 f 915; IJM 204 f 665 De kotters besoraden: FN 57 f 270, E 68 f 891 De Stoombeugers besomden: VL 114 f 960; VL 197 f 1050. tember 4.22%; BINNENLANDS! klein, dat geen ivember 4.30. GRANEN 'Weekbericht» irtlkeien was heden zoo irlng zal worden opge- BUITENLANDS'-HE GRANEN. (Voorloopig bericht) (Bericht van den makelaar A Muk- kreel) Tarwe Stemming kalm. Australischs diep f 65 10 n8ar kwal.; 76 kg Dultsch Pool- he disp f 4.60 Rogge 73-74 kg Zuld-Russ disp f 3.90; (4-75 kg Lapis la disp f3.60: Canada 2 Western diep f 3.80: Ame Ik 2 disp f3.65 Gerst 68-64 kg. Zuid Russ disp f72; 64-66 kg 61 kg Donau disp f70 Lapista disp f3.50 f3.75. f70; Laplnta disp f74; Haver Canada 3 dsp f onau disp f 3.40: 61-52 Boheemschi Mals Laplata disp f 75; verw f Laplata Nlegwe oogst 6 Mei verw f71; t Galfox disp f67. verw f64; Amerlk Mixed s Afrik - -f Ameril SK loco f5 75 Cocoskoeken Zwijndrecht loco f5.75; SK f5.10 Grondnootschilfers merk HVO extra light Ia

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6