JIM, DE ZOON VAN BOBBY DE LAATSTE DER TRIBUNEN MAANDAG 1 MEI 1933 hem daarvoor van harte dankbaar. Hel „lichtlooze land" is door hem gemaakt tot •n lichtende toekomst De heer L a a n s m a, onderwijzer van „Bartimeüs" sprak hierna een woord tei nagedachtenis namens het onderwijzeno personeel en de leerlingen en wees er op, hoe de heer Aldus de rechte man op at rechte plaats was, waarvoor Spr. talrijke sprekende voorbeelden aanhaalde. Ds. W. Verhoef herinnerde aan het Bijbelwoord: „De ijver van Uw huis heeft mij verteerd". Iets daarvan was er in het leven van Aldus. Deze is het slachtoffer ge len van zijn arbeid. Nadat Spr. ver troostende woorden gesproken had tot de familie, ging hij voor in gebed. Een der bestuursleden van de Ned. Ver. tot Bevordering van Onderwijs aan Onvol waardige arbeidskrachten sprak nog een woord van dank. De heer A. J. Schreuder spreekt nog een deelnemend woord namens de Vereen, van Buitengewoon Chr. Onderwijs. Als laatste spreker trad naar voren een vader van een der leerlingen van barti meüs", die namens al de ouders den diep gevoelden dank overbracht voor alles wat de heer Aldus voor de blinde kinderen heeft gedaan. Door de leerlingen werd op ontroerende wijze gezongen Gezang 475: „Waar is een vreugd, een kalmt' een heil", een lied, dat de heer Aldus de kinderen steeds graag liet zingen. Een familielid dankte in korte bewoordin gen voor de laatste eer aan de overledene bewezen. „BARTIMEÜS" TE ZEIST. Het Chr. Blindeninstituut „Rartiméus" te Zeist ontving van de Vereeniging tot ver schaffing van Lectuur aan Blinden te Rotter dam door mevr. J. M. Tuinzing-Van der Dussen te Wagertingen de belangrijke gift van f 1000. De jaarvergadering van „Bartiméus" zal dit jaar D.V. Woensdag 14 Juni gehouden worden in de lokaliteiten van de nieuwe Vakschool. Alle bezoekers krijgen dus gelegenheid om de uitbreiding te bezichtigen en met het leven op „Beeklust" nader kennis te maken. CHR. PSYCHOLOGISCHE CENTRALE VOOR SCHOOI EN BEROEP. Op Zaterdag 6 Mei a-s. komt deze organi satie, waarbij onderscheidene Schoolbesturen voor Chr. Lager, Middelbaar en Voorberei dend Hooger Onderwijs, alsmede verschillende Chr. sociale organisaties, zijn aangesloten, te U-trecht, in hotel Terminus, in jaarverga dering bijeen. In de morgenvergadering, die om begint, worden de huishoudelijke aangelegen heden der vereeniging behandeld. In de mid dagvergadering, die om 2 uur aanvangt, zal Prof. Dr. J. Waterink, van Amsterdam, spreken over: „De huidige stand der psycho logie in verband met school en beroep". De vergadering is ook voor belangstellen den toegankelijk. „BEVREDIGINGSCOMMISSIE" De Vereeniging „Volksonderwijs" besloot in haar te Haarlem gehouden algemeene leden vergadering, op voorstel van het Hoofdbestuur, een Commissie te benoemen om: a. een onder zoek in te stellen naar de gevolgen van de „Be vrediging op Onderwijsgebied"; b. te overwe gen of de houding van „Volksonderwijs" ten opzichte van de financieele gelijkstelling dient te worden gewijzigd; c. eventueel met bepaalde voorstellen dienaangaande op een volgende al gemeene vergaóerW te komen. Thans is een commissie van iy pèrsonen benoemd, die bin nenkort geïnstalleerd zal worden. Een commu niqué bevat de namen der Commissie, waarbij als „hekkesluiter" genoemd wordt de bekende heer Klaas de Vries te Amsterdam, de propa gandist van „Volksonderwijs" en Openbare School. Wij vreezen, dat reeds vóór de installatie plaats heeft en de werkzaamheden zullen zijn aangevangen, gezegd kan worden in welke richting de resultaten van het onderzoek zul len uitvallen! Daar kennen we „Volksonder wijs" en haar actie wel voor. ratuurbeschouwing, behalve aesthetische beoordeeling, peiling van het geestelijk ge halte. Onze letterkundige critiek is dikwijls óf te eenzijdig óf te algemeen. Als ideaal beeld moet voor oogen staan een synthese tusschen beide beschouwingen. Critiek oefe nen is echter meer dan de theorie er over. daar deze werkzaamheid wortelt in de levens uraktijk der persoonlijkheid. Na deze uiteenzetting over de tweeledig heid der literaire critiek, onderwrpt spr. de beide houdingen aan een beschouwing. Hij wijst op de mogelijkheid van critiek in den strengen cin des woords, evenals op het be staanbare van critiek op innerlijke waarde, en gaat daarbij na de gevaren van beide methoden voor den criticus, den auteur en de lezers. Eveneens stalt spr. in het licht de waarde der critiek voor deze drie categorieën Voor den criticus dat hij ertoe gedwongen wordt zich rekenschap te geven, waardoor hij behoed kan worden voor subjectivisme. Voor den schrijver, die gewezen wordt op don vasten bodem van zijn talent, en voor den lezer die in kennis wordt gebracht met den aard der materie. Tot de gevaren rekent spr. de mogelijkheid voor den cr. dat hij er een codex op na gaat houden, voor den auteur, dat hij aangetast wordt in het onder bewuste van zijn scheppend vermogen, voor den lezer dat hem de blanke aandacht cn de overgave aan het werk ontnomen wordt Bij de critische literatuurbeschouwing is het niet zoozeer te doen om het relaas der feiten als wel om de achtergrond. Er moet aanraking zijn met de bovenpersoonlijke samenhangen. Niet de strenge zin der woor den naar „een meer" dan dit maakt juist de kunst uit Het publiek is meer gebaat met „hoe" moet ik lcp.en, dan „wat" moet ik le zen. Daar èn de criticus én de auteur zich beide van de taal als middel bedienen is ver warring en misvatting dikwijls niet uit te sluiten. Critiek die wacht op meesterwerken wordt eentonig, critiek, die zich bij voorkeur met problemen bezighoudt, sensationeel of „Schund". Terdege heeft de letterkundige critiek rekening te houden met haar twee zijdigheid. Op deze lezing volgde een zeer geanimeer de bespreking. Een contract verbroken Zij wordt „verdacht"! Een in Februari jl. met onze beroemde zangeres Jo Vincent aangegaan contract om op 18 en 19 Mei a-s. in Berlijn te cingen in het daar uit te voeren Requiem van Brahms is van Duitsche zijde willekeurig verbro ken, omdat...... men inmiddels tot de ont dekking schijnt te zijn gekomen, dat zij een niet-Duitsche kunstenares is. Medewerking aan de concerten te Londen op 17 en 20 Mei was door de zangeres in verband met het Berlijnsche concert afgezegd. Indien men te Berlijn niet op zijn besluit terug wil komen, zal Jo Vincents raadsman de betreffende concert-directie in rechten aanspreken. Jo Vincent heft nog een conflict met een Duitsche concert-directie, ni. eene te Ham burg, die haar heeft gevraagd of het waar is dat zijJodin isl De zangeres heeft er in haar antwoord de nadruk op doen leggen, dat het in Hollandsche kunstenaarskringen een uiterst pijnlijken indruk maakt, wan neer een der eerste Bach- en oratorium zangeressen van Nederland naar haar af komst wordt gevraagd. Hamburg heeft op dezen brief gereageerd met een herhaling van de vraag of mevrouw Vincent Jodin isOf zij ©r cal optreden is nog niet be slist WILLEM VAN ORANJE-BIBLIOGRAFIE Het Aprilnr. van het nuttige tijdschrift: „Nederl. Bibliografie" bevat o.m. een com plete lijst van boeken en brochures, in dit jaar aan Prins Willem gewijd. Radio Nieuws. 10.u0 Gianwfoon. 10 30 Willet H.JO De Boys 7 15 De Boys. 7,25 Causorle 8.00 Gramofoon. 8 15 Hanrl. Orkest Ver. 10.30 Vaz Dlas. 10.35 Concert, I 1 1 v e r s u m (296 M A V R.Q. 8.01 Grumo foon. 10 01 Morgenwijding-. 10.15 Cra- mofoon. 10.30 Ochtendeoncert. 11-00 Vonr de keuken. 11.30 Voort* concert 12.15 Gramofoon. 12.30 Omroeporkest. 2 15 Om roeporkest. 3 00 Knipcursus. 4-00 Zang. 4.30 Kinder-koorz&ng. 5.00 Voor kleinere kinderen. 6.00 Gramofoon 7.00 Causerie 7 30 Kovacs Lajos. 8 01 Va* Dlas. 0.00 Ollnge Doorenbos. 9.20 Aansluiting Con- V.P.R.O. 5.30 Jeugdhalfuur. r ii s s e I iVlaamorhj (337.8 M.) 11.20 Grarofl foon. 12.20 Concert. 4 20 Omroeporkest* 5.50 Concert- 7.20 Orkest. 8.20 Omroep- oikest. 9 20 Gramofoon. (Fransch) (509.3 M.) 11 20 Concert 12.20 Gramofoon. 12 45 Pianorecital. 1.05 Ora mofoon. 4.20 Concert. 5.35 Concert 7.20 NVagnerconcert. 8.20 Concert 8.20 laven try (1554.4 M.) 11.20 Gramofoon. 12 20 Orkest. 3.45 Orkest. 5.50 De s«ond slagen der muziek. 6.40 BBC orkest 8-4Q 9.50 Kamermuziek- K önlgswusterhausen (1635 M.) 5.60 Ochtendconcert 11.20 Gramofoon. 1.20 Gramofoon. 4.50 Plano. 5.50 Fluit recital 6.20 Hoorspel. Langenberg (472.4 M-ï 6 35 Gramofoon. 9.25 Mensch und Welt. 11.20 Gramofoon. 12-20 Concert 3 50 Concert. 7.25 Hoorspel* London Nat (2C1.3 M.) 11.20 Gramofoon. 12.20 Orkest. 4.85 BBC orkest London Reg (355.9 M.) 11.20 Concert 12 35 Vioolrecital. 1.20 Gramofoon. 5.50 Concert. 6.20 Orkest. 7 20 Orgelspel. Midland Reg. (398.9 M.). 11.20 Concert 12.35 Vioolrecital 1.20 Gramofoon. 5.50 Orgelspel. 6.20 Orkest. Parijs (Radio Paris) (1724.1 M.) 7.05 Gramo foon. 11.20 Orkest. 6.40 Orkest. 9.20 Gramofoon. Varschau (1411.8 M.) 4.20 Concert. 6.45 Populair concert. 7.20 Concert /8.50 Om* roeporkest. 9.35 Zang. HET AANTAL LUISTERAABS IN NEDERLAND Op 1 April 1933 bedroeg het aantal aangege* en radlo-ontvanglnriohtingen 280.610. Het aantal aangeslotenen aan radlo-dtetribu- iecentrales bedroeg 291.628, hetgeen in totaal -eerkomt op 70 luisteraars per 1000 inwoners* DE NEDERLANDSCHE POëZIE „Wij zijn in ons land met de poëzie der mate vastgeloopen, dat de eenige uitweg lijkt, van voren af aan te beginnen. Met gewon© woorden, en- dan alleen wanneer er een drang, een aandoening, een inval toe leidt, en de betrokkene beseft iets aardigs (eisohen wij nog niet dadelijk iets schoons) te bren gen, en te kunnen brengen". („De literair© Gids".) MUSSOLINI OP DE FILM Naar uit Rome verluidt, wordt een film vervaardigd, welke betrekking heeft op het leven van Mussolini. De auteur moet een ze kere Forzano zijn. De film beeldt uit Mus solini's armoedige jeugd, zijn ontwikkeling tot man, zijn journalistieke werkzaamheid, zün deelname aan de oorlig en zijn succesvol optreden als dictator vanaf de opmarsch naau ,Rome tot nu toe. Door G. Th. ROTMAN Kerknieuws. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te IJsselstein, S. Goverts te Gameren. Bedankt: Voor Sprang (N.-B.), J. Bak ker te Bleiswijk. Voor Lettelbert en Enu- matil, A. J. Ejjkman te Zoeterwoude. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: Te Amsterdam, J. D. Barth te Borssele. Ds K. SIETSMA Ds K. S iets ma, predikant der Geref. Kerk tc Eindhoven, hoopt 12 Mei a^. aan de Vrije Universiteit te Amsterdam te pro- moveeren tot Doctor in de Godgeleerdheid GEREF. KERKEN EN CHR. GEREF. KERK In de „Reformatie" bespreekt D r. K. Schil der, predikant der Geref. Kerk te Rotterdam- Delfshaven, uitvoerig de voorstellen welke van verschillende zijden op de a.s. Generale Synode der Geref. Kerken zullen komen, rakende een mogelijke toenadering tusschen de Gerefor meerden en de Chr. Gereformeerden. Dr. Schil der waarschuwt ernstig tegen de voorstellen, die beoogen om met vertrouwelijke be sprekingen te beginnen. „Ik geloof dat men dien kant niet dadelijk uit moet gaan", zoo schrijft hij. „M.i. kan een vertrouwelijke confe rentie slechts dén nut hebben, indien over en weer men zich publiek heeft vastgelegd en in dien deze publieke beginsel-verklaringen de ba sis der besprekingen zijn". Ook acht Dr. Schil der dat de weg, dien hij als de betere voorstelt begaanbaai is: „Men kan publiek de Chr. Geref. Kerk als kerk uitnoodigen, om Chris tus' wil een formuleering te geven van de be zwaren, die zy heeft, een omschrijving van de desiderata, die zij heeft, van de h.i. onzerzijds te herroepen dwalingen, die dan te formulee ren zijn naar officieele gegevens, of van de on zerzijds ^f te leggen nadere verklaringen. Zoo doet men haar zelf een dienst; kan zij dit niet, dan brengt men haar tot zelfkennis, kan zij het wel, dan maakt men in haar sluimerende profetische krachten los. Zoo geeft men ook ons zelf de mogelijkheid van publieke bespre king der publieke zaak. En vooral: zóó ont neemt men de onschuld aan de onwilligen, die zich van de Kerk zullen afscheiden, zoodra deze jubelt over de werken des Geestesde wer ken der hereeniging. Tenslotte: zóó ook kan men voor de eaamgebrachte, hereende gemeen schap op papier stellen een accoord van samen leving, dat dierst kan doen tot beteugeling van eventueel met de hereeniging meegaande pro feten, wier geest hun zelf niet onderworpen zijn mocht". KERK EN SOCIAAL LEVEN. Te Utrecht heeft de Diaconie der Ned. Hervormde Gemeente een bijzondere zorg in gericht ten behoeve van de werkloozen. Een vorige week Zondag in de kerken dier Gemeente gehouden collecte voor dien arbeid heeft f 710 opgebracht. DE HANDEL UIT DE KERK Te Hoogkerk (Gr.) heeft de Kerkeraad der Geref. Kerk besloten afstand te doen van de aldaar nog gebruikelijke manier van zit plaateen verhuren „bij opbod". HULPVERLEENING AAN NOODLIJDENDE CHRISTENEN IN RUSLAND Onlangs heeft het Nederlandsch Comité yoor noodlijdende Russische Christenen gel den venzamelend in opdracht van den Int Bond voor Inwendige Zending vergaderd. Dit Comité, waaraan eenige leden door den dood zijn ontvallen, is thans samengesteld als volgt: Prof. Dr J R Slotemaker de Bruïne voorzitter; Prof Dr F W Grosheide, vice- voorzitter; Jhr M C T van Lennep (adres Stadhouderskade 137, Amsterdam), secreta ris; G J K Baron van I.ynden van Horst- waerde (Soestdijk) penningmeester; A J da Costa, Mr A de Graaf, Dr W G Harrenstein, Ds J A van Leeuwen, Dr O Norel, Prof. Dr J W Pont, Prof. Dr V H Rutgers, Dr W de yiugt, Dr B Wielenga. Met het oog op den grooten nood waarin de Christenen in Rusland nog steeds ver- keeren, acht het Comité zich geroepen er de aandacht op te vestigen, dat financieele hulp dringend noodig blijft, opdat zoo moge lijk velen voor den dood door gebrek aan .voedsel en kleeding bewaard blijven. Tot dusverre heeft het Comité een bedrag van bijna 69000 aan den Intern. Bond voor Inwendige Zending kunnen afdragen. Het Comité hoopt, dat ondanks den nood, waar onder ook ons volk gebukt gaat, toch velen bereid zullen dijn een bijdrage te schenken 'voor onze zwaar beproefde mede-Christenen ia Rusland Bijdragen gelieve men bij voorkeur te stor ten op postrekening 21073 van den „Cen traal Bond voor Inwendige Zending en Chr. Pbilanthropische Inrichtingen" te Amster dam onder bijvoeging „voor Rusland", ter wijl ook de Comité-leden gaarne giften in ontvangst nemen. KERKGEBOUWEN Te Oldenzaal heeft de Kerkvoogdij der Ned. Hervormde Gemeente aan Ir. A. J. A. Winters te Hengelo (O.) de architectuur opgedragen van den bouw eener nieuwe kerk met bylokalen aan het Vos de Waelplein. Het bestaande kerkgebouw wordt afgebroken en ter plaatse wordt het nieuwe gebouwd. WITTEVEEN-VEREENIGING Pinkstercursus te Ermelo. Het programma voor dezen cursus is als volgt saamgesteld Zaterdag 3 Juni. 's Avonds 8.30: Openings woord door Dr. P. Stegenga Azn., te Amster- Zondag 4 Juni. 's Morgens 10.30: Preek door Dr. P. Stegenga Azn., te Amsterdam, 's Avonds 7.30: De goden van dezen tijd; door Mr. P. H. W. G. van den Helm te iZeist. Dagsluiting; door Ds. J. O. Helders, te Bilthoven. Maandag 5 Juni. 's Morgens 9.45: Wijdings woord door Ds. J. C. Helders, te Bilthoven; 10.30: Het boek Jona en de Zending door Prof. Dr. G. J. Thierry, te Leiden, 's Avonds 7.30: Gelooven wy in de komst van het rijk Gods? door Ds. A. R. Rutgers, te Rotterdam. Dag sluiting door Ds. P. J. de Jong. te Amsterdam. Dinsdag 6 Juni. te Morgens 9.45: Wijdings woord door Dr. C. M. Buizer, te Sneek. 10.30: De geheel eenige plaats van den mensch in de Schepping door H. C. Funke. phil. Drs., te Arnhem, 's Avonds 7.30: Karakterkunde, per soonlijkheid en geloofsleven door Prof. Dr. Ph. Kohnstamm, te Ermelo. Dagsluiting door Ds. T. J. Jansen Schoonhoven te Oegstgeest. Woensdag 7 Juni. 'e Morgens 99.80: Slui ting door Dr P. Stegenga Azn., te Amsterdam. PAULUS-VEREENIGING De Paul us-Vereeniging, Keizersgracht 328, te Amsterdam, hield vorige week haar jaar lij ksche ledenvergadering. Uit het uitgebrachte financieel verslag bleek, dat de ontvangsten, giften, contribu- tiën, enz. hadden bedragen 20.287.73y2, ter wijl de uitgaven waren geweest ƒ22.923,95. De Secretaris deelde over den arbeid het volgende mede: Veel is er weder onder de jeugd gearbeid en veel hebben wij weer mo gen doen om de kinderen van den grooten Kindervriend te vertellen. Duizenden kinde ren uit socialistische en communistische ge zinnen hebben weder geluisterd naar het Woord des Heeren. Dit ging met maatschap pelijk werk gepaard. Ook daarmede hadden wij een zeer goeden invloed op de jeugd. Er zijn kinderclubjes ia de lokalen. De kleinste worden meestal door acht, de grootste door 40 kinderen bezocht. De leeftijd varieert van 8 tot 16 jaar. Ouderavonden en conversatie avonden voor de ouders van de kinderen hadden ook geregeld plaats en werden even eens met vrucht bezocht. De Permanente Comomissie heeft opgehou den te bestaan, en de afd. Amsterdam heeft een zelfstandig bestuur gekregen. Aan uit breiding van het werk kon door financieele omstandigheden niet worden gedacht, eer cal tot inkrimping moeten worden over- gegaaa. Ter versterking van de financiën werd nog beproefd door het vertoonen in ons land van twee filmen (de Luther, en Palestina- film) de kas te versterken, maar dit mocht niet gelukken. Eenig financieel nadeel voor de kas der Vereeniging vloeide er echter ook niet uit voort. De afd. Den Haag en Haarlem bleven hun aantal lokalen en eigen huizen behouden. Ook daar werd met veel liefde onder de jeugd gearbeid. De bibliotheken werden met ruim 400 boeken uitgebreid, en ook nu waren er weer vel lezers. De verzending van lan taarnplaten aan Evang. Vereenigingen had den geregeld plaats, steeds meer wordt ook deze arbeid van allerlei richtingen gewaar deerd. Van alle afdeelingen in het land gin gen in den afgeloopen zomer weer kinderen een week naar buiten. Er was een zomer verblijf te Epe en te Lage Vuursche. Die niet van de zomerhuizen konden genieten gingen dagreisjes maken. BIJBELKIOSK. Uit Amsterdam wordt gemeld: De Bjjbei-Kiosk van het Bijbel-Kiosk-Comité, die in de jaren 1931 en 1932 gestaan heeft op het terrein van het voormalig Paleis voor Volks vlijt, is thans verplaatst naar de Nassaukade bij den Overtoom links van het hoofdkantoor van de gemeentetram. Zaterdagmiddag waren een aantal belangstellenden bijeengekomen in een der zalen van het gebouw der A.M.V.J. voor een korte openingsplechtigheid. Als voor zitter van de Commissie die de tent in bezit heeft, heeft de heer J. W. Voorhoeve er zijn groote vreugde over betuigd dat de kiosk thans zulk een uitnemende plaats heeft ge kregen, midden in het grootestads-verkeer, waar zy zeker zal bijdragen tot meer ver spreiding van Gods Woord. Ds. D. E. Boeke wenschte de Commissie namens het Ned. Bijbelgenootschap geluk met de opening van de kiosk op haar nieuwe standplaats, en zeide te hopen, dat zy hier met Gods hulp veel zegen zal verspreiden. Het Bijbelgenootschap, zei hjj, verheugt zich ten zeerste ertoe te mogen medewerken dat de kiosk, waarin men den bijbel in 74 ver schillende talen kan vinden, en vooral zee lieden van alle nationaliteiten hem komen koopen, steeds goed voorzien is. De aanwezigen zyn daarna de kiosk gaan bezichtigen. BIJ BELS CH MUSEUM. Woensdagavond 3 Mei 8 uur hoopt de heer P. W. Cohen, zendeling-leeraar der Ned. Vereen, voor Israël te Amsterdam, een dienst te leiden by den Tabernakel in het Bybelsch Muserum te Amsterdam, Hemcmylaan 19 a. Men voorzie zich liefst vooraf van toegangs bewijzen f 0.25. adres: Stadhouderskade 137. ZENDING Egypte-Zending. We meldden reeds, dat Donderdagmiddag 3 Mei a.8. te Vlaar- dingen in het Zeemanshuis de Jaarvergade ring der Vereeniging voor Egypte-Zending wordt gehouden. Thans kunnen we daaraan nog toevoegen, dat in een openbare avond samenkomst (te 8 uur) in „Rehoböth" als spreker* zullen optreden: Ds. A. Luteijn, van Vlaardingen; Ds. J. W. P. Ie Roy, van Sloter- dyk; en Ds. H. L. Boerlyst, van Amsterdam. Schoolnieuws. Prof. Mr. C. VAN VOLLENHOVEN, f Te Leiden is Zaterdagavond, na een korte ziekte onverwachts overleden Prof. Mr. C. van Vollenhoven, hoogleeraar in het adat- recht van Nederlandsch-Indië, staats- en administratief recht van Nederlandsch-Indië, Suriname en Curasao. Prof. Van Vollenhoven werd te Dordrecht geboren op 8 Mei 1874. Hij bereikte dus den leeftijd van 58 jaar. Hij promoveerde in 1898 en werd in 1901 benoemd tot hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit. Prof. Var. Vollen hoven aanvaardde zyn ambt op 2 October van dat jaar met een rede over de exacte weten schappen. In 1932 werd hij benoemd tot doctor honoris causa ;n de Letteren en Wijs begeerte aan de Universiteit te Amsterdam. Hy was ridder in de orde van den Neder- landschen I-eeuw. De Studentenverenigingen hebben den ge- fcruikelijken rouw aangenomer. Van hun gebouwen hangt de vlag halfstok. HOOFDBENOEMINGEN 's Heer Hendrikskinderen (Herv. School), K. L. W. van der Maden, hoofd te Groede. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Amsterdam (Lutherschool, hoofd J. Draayer), H. Kinders te Lutterade (L.). Oude-Pekela (begin Juni te openen Be waarschool), mej. J. Riensema en mej. C. E. A. Tillema, beiden aldaar. MEJ. J. KONING. Aan mej. J. Koning, hoofd der School voor Chr. Voorb. L.O. te Almelo, is op haar ver zoek eervol ontslag verleend. NIEUWE CHR. SCHOLEN Te O u d e-P e k e 1 a zal begin Juni a.s. by de Geref. School voor L.O. een Bewaarschool worden gepoend. BEGRAFENIS-C. A. ALDUS Te Zeist had onder groote belangstel ling Zaterdagmiddag de teraardebestelling plaats van wijlen den heer G. A. Aldus, in leven hoofd der school van het Chr. Blindeninstituut jBartimeüs" alhier. Behal ve door familieleden en een groot aantal vrienden werd de baar gevolgd door de blinde leerlingen van den overleden leeraar, terwijl we voorts opmerkten het bestuur van „Bartimeüs", den heer Dr. A. van Voorthuyzen, inspecteur voor het Bui tengewoon Lager Onderwijs en vele an- Aan de groeve sprak allereerst de heer P. L. de Gaay Fortman, Burgemeester van Dordrecht, voorzitter van ,3artimeüs", die er aan herinnerde hoe kort geleden de voorzitter, Ds. J. Vonk, ten grave werd ge dragen. Ook thans weer, aldus spr., is er rouw in de kringen van „Bartimeüs". Ds. Vonk was hoogbejaard en naast weemoed was er dankbaarheid in het hart voor de vele werkzaamheden die Ds. Vonk heeft mogen verrichten. De heer Aldus werd weggenomen op de middaghoogte van zijn leven. Van hem was te verwachten, dat hij nog lange jaren de steun zou zijn voor het blinde kind. Spr. memoreert dan hoe van den aanvang af, Aldus de leider is geweest van „Bartimeüs' Toen in 1919 de inrichting nog heel klein begon was hij bereid de geheele leiding op zich te nemen. De groei nam echter dus danig toe, dat er een scheiding moest plaats hebben tusschen internaat en school en Aldus bleef toen hoofd van de school. De heer Aldus heeft zich doen kennen als een groot kenner van het blindenonderwijs en Spr. herinnerde hierbij aan zijn publica- tj,es op dit gebied: „Het Lichtlooze land'" e.a De leege plaats die de overledene in Bar timeüs achterlaat zal, zoo hoopt Spr., weer vervuld kunnen worden. Doch zoo is hei niet in zijn gezin. Daar blijft de leegt plaats. Spr. wenschte hier des Heeren ver troostende genade toe. Dr. A. van Voorthuyzen, Inspec teur van het Buitengewoon Onderw. noem de Aldus de man die lof verdiend heeft op het gebied van het Blindenonderwijs. In Aldus zal zeer veel gemist worden. We kunnen ons „Bartimeüs" niet denken zon der Aldus, Hij is allereerst geweest het hoofd der School en hoofdzakelijk aan zijn noesten arbeid is het te danken, dat zij zoo is uitgegroeid. We hebben dat, aldus spr., gewaardeerd. Enkele jaren geleden waren er nog zeer vele blinde kinderen die geen onderwijs ontvingen. Thans, door den ar beid van Aldus, is dat getal zeer gering. Het was hem niet alleen om het onderwijs te doen, doch zijn doel was het om het blinde kind ook zooveel mogelijk een eigen bestaan te verzekeren. Hij heeft daarmee groot succes behaald. Door zijn toedoen werd de publieke meening wakker geschud. Veel heeft hij over het blinde kind geschre ven. Het Buitengewoon Onderwijs blijft EXAMENS ACADEMISCHE EXAMENS VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Gesl.Klass. Letteren: doet. ex. de heer J. Wytzes te Sneek. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gesl.: Rechtswetenschap: cand. ex., de heer a W. EXAMENS LAND- EN VOLKENKUNDE In Juni a.s. zullen plaats hebben de examens M.O. en L.O. Land- en Volkenkunde van Ned.- Indlë en ln de lnheemscbe talen van den Ned.- Oost-Ind. Archipel. Zie verder Staatscourant" 27 Adtii il. Kunst cn Letteren. VERBOND VAN CHR. LETTERE KRINGEN De Taak der Letterkundige Critiek Voor den Kring Amsterdam van het Ver bond van Chr. Letterk. kringen trad op Mr Roel Houwink met het onderwerp: tyDe taak der letterkundige critiek". De vergaderiag werd gehouden in American Hotel. Spr. begint met te zeggen, dat de taak der letterkundige critiek ten aauwste samen hangt met het doel ervan. Naast critiek-zon- der-meer moet ze tevens zijn critische lite 77. Jim is voor al dit luid geruoht Terwijl de straten uitgevlucht Daar, langs den weg, vlak bij de stad Zat op zijn stelling Jantje Klad. Hij schildeide daar, voor reclame, Een beeldig schoone jongedame; Het was een kunststuk van geweld, Elk die 't aanschouwde stond versteld. 78. Maar 't zonnetje maakt Janus moe; Zijn oogen vallen bijna toe; Hij rekt zich uit, begint te gapen En legt rich in het gras te slapen Jim is er als de kippen bij; De dame op de schilderij Bezit in 't volgend oogenblik Een mooien knevel en een sikf (Wordt Woensdag vervolgdj Cola di Rienzi, de groote Senator van Rome in de 14e eenw Door Edw. BULWER LYTTON (37 „Foei Adeline! Wat zijn rijkdom en roem anders dan de middelen om macht te ver werven? En wat strijd betreft het schild van den krijgsman was mijn wieg en ik hoop dat het eenmaal mijn doodsbed moge zijn! De wilde, betooverende uitersten des levens van het lustprieel naar de tent van het roovershol naar het paleis van daag een zwervende balling, morgen de ge lijke van vorsten vormen het echte element der ridderschap van mijn Norman- dische voorouders. In Normandiê leerde ik oorlogvoeren, en het heerlijke Provence lief hebben- Geef mij een kus, lieve Adeline; en laat nu uw kamenier u kleeden- Vergeet uw luit niet, mijn schat. Wij zullen de echo's onze liederen van Provence doen herhalen." Adeline's buigzaam gemoed liet zich ge makkelijk overhalen door de vroolijkheid van haar geliefde; en weldra begaf het ge zelschap zich van het kasteel naar de plek die Montreal had aangewezen tot rust plaats gedurende de hitte van den dag- Toch werd het kasteel niet onbewaakt achterge laten, want men moest voorbereid zijn op feen aanval; behalve door de huisbedienden, werd het minnend paar vergezeld door tien zwaar gewapende soldaten- Montreal zelf droeg zijn borstharnas en zijn schildknapen yolgden hem met zijn halm en zijn lans. Voorbij den smalilen pas aan den voet van het kasteel, leidde hun weg dien dag naar een ruime groene plek, aan drie kanten om geven door boomen, waartusschen mirten en oranjebloesems geurden. De vierde zijde grensde aan de zee- Op die plek, onder beschutting van de klassieke, zich breed uitspreidende fagus (geheel ten onrechte beuk genoemd) was een vroolijk paviljoen opgericht, dat uitzag op de fonkelende zee, beschut voor de zon, maar toegankelijk voor het zachte koeltje- Dat was Adeline's liefste uitspanning, als men het tenminste uitspanning mocht noe men. Zij vond het heerlijk, de sombere muren van haar burcht-gevangenis te verlaten e#l te genieten van den zonneschijn en het lieflijke klimaat, zonder de vermoeienis die in den laatsten tijd elke beweging haar veroorzaakte. Het was een vriendelijke op lettendheid van Montreal, die voorzag, hoe spoedig wellicht Rienzi's troepen zijn kasteel zouden belegeren; en die persoonlijk even zeer thuis was in het lustprieel als op het oorlogsveld- Toen het minnende paar het paviljoen binnenging, bleven enkelen van het gevdlg traag tusschen de boomen ronddwalen: anderen maakten een vaartuig in orde tegen het ondergaan der zon; nog anderen hielden zich in een eenvoudige tent in het bosch bezig met het middageten; terwijl de tonen der luit, door Montreal met kunstvaardig heid bespeeld, weerklonken in de droomc- rige stilte. Opeens kwam gen van Montreal's spionnon ademloos en verhit aanlloopen. „Kapitein" zeide hij „een troep van dertig lansen, in volle wapenrusting, met een grooi givolg van schildknapen en pages, he3't zoocven Terracina verlaten- Hun banieren vertoonen de wapens van Rome èn van (olenna." ,.Ho! nep Montreal vroolijk, ,dat is een welkome vermeerdering van ons gezel schap; ilaat mijn schildknaap hier komen." De schildknaap verscheen- „Spoed u op uw klepper naar den stoet, dien gij in den bergpas zult ontmoeten, (noen, liefste myn, geen verbod!) Zoek den aanvoerder op en zeg hem, dat ridder Wal ter de Montreal hem laat groeten en hem verzoekt, bij het doortrekken van ons grond gebied een poosje bij ons te blijven als een weikeme gast; en wacht nog even voeg erbij, dat, indien hij een uurtje aan dat edele tijdverdrijf zou willen wijden, Walter dc Montreal gaarne een lans zou willen bre ken met hem of met elk anderen ridder in zijn gevolg, ter eere onzer dames. Haast u!" „Walter, Walter" begon Adeline, die het kiesche en teedere besef van haar toestand had, dat haar vermetele minnaar zoo vaak lichtzinnig vergat. „Walter, liefste Walter, denkt gij dan dat het een eer is om „Stil, mijn Adeline! In lang hebt gij zulk een spel niet gezien; ik verlang ernaar u to overtuigen, dat gij nog steed* do schoonste vrouw zijt van Italië ja van de geheele christenheid- Maar de Italianen zijn lafaards cn gij behoeft niet te vreezen, dat mijn uit daging zal worden aangenomen. Het ver heugt mij echter werkelijk Mefst». dat het toeval mij in aanraking brengt net eeu Romeinschsen edelman, misschien wel een Colonna. Vrouwen begrijpen dat zoo niet; doch al wat Rome betreft :s op het oogen blik voor ons van belang-" De ridder fronste het voorhoofd, eooals hij wel meer deed als hij in gedachten verdiept was. Adeline durfde niets meer zeggen, doch begaf zich in. het paviljoen. Intusschen naderde de schildknaap den stoet, die nu het midden van den pas bereikt had- Het was een voornaam gezelschap. De wapenrusting der krijgslieden scheen op een veldtocht te wijzen, doch hiertegen sprak het groote gevolg van ongewapende schildknapen en rijkgekleede pages, ten. het prachtige blazoen van twee herauten, die de banierdragers voorafgingen, van vreed zame bedoelingen getuigde. De aanvoerder was gemakkelijk genoeg te herkennen- Hij droeg een stalen borstkuras, rijk met goud ingelegd en een mantel van donkergroen fluweel, met paarlen geborduurd, terwijl over zijn lange, donkere lokken een zwarte struis veer wuifde, op een hooge Macedonische muts, zooals nu, naar ik meen, de groot meester der Orde van St. Constantijn draagt De jonge ridder onderscheidde zich van de anderen, zoowel door zijn edel voorkomen als door zijn prachtige kleeding. De schildknaap naderde eerbiedig, stapte af en bracht zijn last ten uitvoer „Breng heer Walter de Montreal de groeten over van Adriano Colonna, baron di Castello" antwoordde de jonge ridder met een glimlach,, ,en zeg, dat het doel van mijn tocht te ernstig is om mij te veroorloven, in het krijt te treden tegen zulk een beroemden ridder. Dat grieft mü te meer. daar ik aan geen dame, behalve mijn verloofde, den palm der schoonheid mag toekennen- Ik moet dus mijn hoop stellen op een betere gelegen heid. Overigens wil ik met genoegen voor enkele uren de gast zijn, van ruik een hoi- felijken gastheer." De schildknaap maakte een diepe buiging „Het zal mijn meester leed doen" zeide hij aarzelend, „met zulk een edele tegenpartij niet een lans te kunnen breken. Doch mijn boodschap is gericht aan al de dappere rid ders van uw gevolg; en indien heer Adriano di Castello van oordeel is, dat het doel van zijn tocht hem do deelneming aan epi> spel verbiedt, dan wil zieker een zijner metgezellen zijn plaats tegenover mijn mees ter wel innemen Een jong edelman, die naast Adriano reed Riccardo Annibaldi, nam snel he; woord Later bewees hij groote diensten aan den Tribuun en aan Rome en ryn dapperheid deed hem al te vroeg den dood vinden. „Met verlof van heer Adriano" riep hij, „wil ik een lans breken met „Stil Annibaldi" viel Adriano in. „En gij heer schildknaap, weet dat Adriano di Castello niemand vergunt, zijn plaats in ie nemen. Deel uwen heer mede, dat wij zijn gastvrijheid aannemen en wanneer hij na ons gesprek over ernstige aangelegenheden nog naar zulk een wuft vermaak verlangt, zal ik vergeten, dat ik als afgezant naai' Napels reis en mij slechts herinneren, dat ik ridder van het Duitsche rijk ben- Gij weet nu mijn antwoord." De schildknaap maakte opnieuw een vor melijke buiging, steeg op en keerde in galop naar zijn heer terug- „Vergeef mij, beste Annibaldi" ecidc Adriano, „daj ik uw dapperheid een hinder paal in den yrva plaatste; en geloof mij, nooit verlangde ik meer tegen iemand in het krijt te treden, dan tegen dien snoevenden Franschman. Bedenk echter dat, ofschoon voor ons, die in de wetten der ridderschap zyn opgevoed, Walter de Montreal de be roemde ridder uit Provence is, de Tribuun van Rcxme, wiens gewichtige zending wij nu ten uitvoer brengen, hem slechts beschouwen kan als de genuurde hoofdman van een troep vrijbuiters. In zijn oogen zouden wij onze waardigheid ernstig te kort doen, doos zulk een lichtzinnig, ongepast steekspel met een bekenden roover. „Met dat al mag de roover zich niet kun nen beroemen, dat een romeinsch edelman bevreesd was voor een provencaalsche lans"* meende Annibaldi- „Ik bid u, houd op!" zeide Adriano onge duldig. Inderdaad ergerde de jonge Colonna zich reeds over zijn bescheiden en waardige weigering van Montreal's uitdaging Hij her innerde zich met wrevel de minachtende woorden van den Provcnoaal over de Romein sohe ridderschap, evenals de toon van meer- derheid, dien Montreal in krijgszaken altijd tegen hem had aangeslagen. Het bloed steeg hem naar het hoofd en zijn lippen. Uiterst bedreven in alle krijgsverrichtingen van dien tijd, gevoelde hij een natuurlijk en vergefelijk verlangen om te bewijzen, dat hij althans geen onwaardige tegenpartij was, zelfs voor de beste lans van Italië: en boven dien deed do galanterie van die dagen het hem als een soort van verraad jegens zijn geliefde beschouwen, indien hij de gelegen heid liet voorbijgaan, om voor haar bekoor lijkheden op tc komen. '(Wordt vervolgdjj

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3