Jlirmur geiAsclje minui t EERSTE BLAD Uit de Pers. BINNENLAND. ABONNEMENTt Per kwartaal In Lelden en In plaat sen waar 'n agentschap gevestigd Is f2.33 Franco per post f 2.35 portokosten. Per week f 0-18 Voor het Buitenland bij wekelijk- tche tending „4.50 By dagetijksche tending „5.50 Alles bij vooruitbetaling 'yosse nummers 5 cent inet Zondagsblad 7Vi cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaai Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestr-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3954 MAANDAG 1 MEI 1933 AD72RTENTIEN Van 1 tot 6 regels...».M L17yt Elke regel meer022Yi Icgez. Mededeellngen Van 1—5 regels 2-30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 1 bureau wordt berekend 0.10 14e Jaargang Oil nummer bestaat uit ORIE bladen UITDAGENDE HOUDING De Regeering heeft gelukkig snel gere ageerd op de uitdagende houding, welke de toevallige roode meerderheid van de Zaan- damsche raad vorige week aannam door met 12 tegen 10 stemmen het besluit te ne men, waarbij de 1 Mei tot otficieele feestdag ■wordt verklaard. Een toevallige meerderheid, omdat de tien sociaal-democraten versterkt werden met een O.S.P.'er en een communist en op deze wijze een meerderheid van twee stemmen kregen; ook wegens afwezigheid van den r.k. wethouder. Een toevallige meerderheid bovendien, omdat de SD-A.P. sedert ze in Zaandam „aan de regeering" is, snel en zeker achter uitboert; overigens een gewoon ver schijnsel. Toen de heer K. ter Laan tot burgemees ter werd benoemd, was Zaandam werkelijk overwegend rood; doch al spoedig begon de neergang. En wanneer men het aantal stem men van verleden week tot basis neemt, kan de S.D.A.P. net precies 8 van de 23 leden in de raad brengen. Dat is dus nauw- lijks een derde deel. En deze minderheid zou aan heel de ge meente kunnen voorschrijven, dat 1 Mei een "officieele feestdag zal zijnl Het is provocee- rend, vooral in deze tijden en vooral gezien de verminderde belangstelling voor de roode yerkiezingsvlag. Vrijdagavond dus vlak voor 1 Mei werd het besluit nog gauw genomen; de Begeering was echter actief en heeft het yoorloopig geschorst. Dat is het eenig juiste antwoord op de uitdagende houding van een slinkende minderheid. HET VRIJZINNIGE NOORDEN Voor ons ligt een overzicht van de verkie zingsuitslag in het district den Helder. Het is de moeite waard, daarover eenige losse opmerkingen te maken. In 't algemeen vindt men in dit district 'de bevestiging van de waarheid, dat het ongeloof geleidelijk, maar consekwent, voert naar de .uiterst linksche politieke groepeering. Voorzoover de R.K. partij geen tegenwicht vormde en door haar veel meer wassende bevolking steeds grooter tegenstand kon bieden, was Noord-Holland boven het IJ aan het liberalisme overgeleverd. Menig maal is vroeger van Christelijke zijde voor speld, dat afglijden naar rood en rooder te Vreezen stond, omdat alleen het Christelijk geloof behoudende kracht heeft; doch dit werd vaak luidruchtig ontkend. Wat leert echter het heden? Dat het liberalisme bijna nergens imeer in tel is. In den Helder bracht het nog767 menschen aan de bus, of precies 5 in de platte landsgemeenten Callantsoog, Anna Pau- lowna, Zijpe, Schagen en Wieringerwaard is het nog iets beter: 5 k 10, soms 20 25 procent; maar zelfs op Texel en Alkmaar is het misère. Op het, over 't geheel modeme eiland benoorden het Marsdiep, waar eens de Protestantenbond en het liberalisme on beperkt heerschten, kreeg de liberale lijst 155 stemmen van de 4055 en in Alkmaar, met zijn liberalen burgemeester, werden op de Vrijheidsbond slechts 1369 stemmen uit gebracht van de 15241, tegen 4484 op R.K., 3887 op SDAP, 1840 op VJ)., 940 op A.R. .en 794 op CH. Het is duidelijk, dat de S.D.A.P. het libe ralisme zoo langzamerhand verslonden heeft. Zeer sterk spreekt dat op het ongeloovige Wieringen, waar ruim een derde der bevol king rood en bijna een vierde rose stemt; al winnen de christelijke partijen, vooral door Vestiging van buiten, eenig terrein: 330 AR. en 57 C.H. zijn bemoedigende getallen. Ook op Tessel is de S.D.A.P. een mach tige partij, 't Is nog niet zoo lang geleden, dat daar een sociaal-democraat zeldzamer was dan een zwart schaap: thans brachten 968 kiezers hun stem op deze partij uit. Echter, de vrucht van het Christelijk onder wijs en orthodoxe prediking in sommige Hervormde Kerken werd duidelijk in 426 en 860 stemmen op de Protestantsch-rechtsche partijen. Helaas bezorgde kerkelijke ver deeldheid 135 stemmen aan de C.D.U. De uitslag in den Helder zelf is ook merk waardig. Rood is er nog zeer sterk: 5101 van de 15240 stemmen; precies 'n derde deel dus. Bovendien geven de afzonderlijke stern- districten een afdoend antwoord op de vraag of de Marine rood is of niet. In district 16 (Brakkeveldweg en Tuin dorp) waar de meeste marinemenschen wo nen, brachten 451 van de 859 kiezers hun stem op de S.D.A.P, uit Hiertegenover staat dat de S.D.A.P. in. 1929 in heel de gemeente 5031 stemmen uit bracht en nu slechts 5101, dat is, nu er 2000 kiezers méér waren, een feitelijke achter uitgang van omstreeks 500 stemmen; terwijl A.R. groeide van 1455 tot 2385: een onge kende vooruitgang; ondanks het merkwaar dige feit, dat er 1066 stemmen op Nationaal Herstel zijn uitgebracht: ruim 1000 van de 15000; dat is heel wat voor een nii partij. Duidelijk blijkt dus» dat generaal Snijders, die deze stemmen trok en die niet naar de Kamer wil, zijn opvolger er bren gen zal. Wét een minderwaardige verkie zingstactiek! Opvallend hoog is ook het aantal stem men op de V;D., in den Helder bijna precies evenveel als A.R.„ n.l., 2375; op Wieringen 706 en de andere plaatsen na venanL Di persoonlijke bekendheid van Mr. Oud, die hier vroeger ambtenaar was, zal hieraan niet vreemd is. Rest ons thans nog een blik te slaan op Zaandam, het roode Zaandam. Eens was de S.D.A.P. daar in de meerderheid: thans moest zij zich vergenoegen met 6204 van 17767 stemmen. Daarentegen stonden de communisten reeds op 1599, de revoluti onair-socialisten op 609 en de O.S.P. op 417; samen 2625, al dicht naar de helft va S.D.A.P. en met deze samen 100 stemmen minder dan de helft van het geheel. Dit proces gaat door onder het vrijzinnig deel der bevolking. Het is een beeld van het geheel: tegenover het Christelijk volksdeel komen steeds scherper de uiterst linksche partijen te staan. Dit moet ons aansporen tot eenheid en waakzaamheid. HET KOMENDE KABINET 52 IS EEN MEERDERHEID! We lezen in de Maasbode: Een kabinetsformatie geeft in Neder land altijd aanleiding tot zonderlinge be spiegelingen, niet alleen over personen maar ook over den stand van zaken en partijen. Het zonderlingst geluid komt ditmaal van vrijheidsbondsche zijde. Een vreemdeling die onze liberale kranten leest kon werkelijk meenen, dat er in de Tweede Kamer niet 7 maar 28 liberalen zaten, juist cooveeel als katholieken. Dat de liberalen het gaarne voorstellen alsof deze katholieken het niet eens zijn, is wellicht te wijten aan het feit, dat de kleine fractie van den heer Knottenbelt eigenlijk op een fundamenteel punt voor goed gebroken is. Of dacht men misschien dat de liberale boeren, die de heeren Bie- rema, Louwes en Van Rappard in de Ka mer brachten, voor niemendal correspon deerden met Smid en zijn boerenbond, die aartsprotectionisten geworden zijn? Wij zullen op dit punt de reprise beleven van hetgeen wij reeds in de Kamer heb ben gezien: de heer Knottenbelt en de „stadsche" leden stemmen tegen en de heer Bierema met de agrariërs voor .beschermende" maatregelen. Waar het echter op aankomt is dit De liberale pers, die zoo koninklijk doet alsof zij den kabinetsformateur aanwijst inplaats van H. M-, de liberale pers dan, bezweert den heer Colijn toch geen coali tiekabinet te vormen. Wij zouden zeggen: waarom niet? Nu er geen echt en krachtig nationaal kabi net te vormen is, ligt een rechtsch parle mentair kabinet voor de hand. Twee en vijftig is een meerderheid! Deze meerder heid moe<t vooral in de huidige, aller verschrikkelijkste omstandigheden in vol vertrouwen op God, in Wien zij ge looft, maar ook met besef van eigen kracht, de regeerverantwoordelijkheid willen en durven dragen. Natuurlijk beweert de liberale pers, dat de coalitie-gedachte in staatkundigen zin niet levensvatbaar is. En waarom niet? Wel, aldus het „Handelsblad": In de zendtijdkwestie stonden de Christ hist tegenover de regeering, al stemden cij om andere redenen niet voor de motie-Boon.Bij de verhooging van invoerrechten ging dr. Colijn in de oppositie om Ouchy te redden en liet het bijna op een regeeringscrisis aankomen. En voor de jongste parle mentaire crisis waren de christ. histo rischen door hun verzet tegen de re geering mede verantwoordelijk. Afgezien van het feit, dat het aftredend kabinet extra-parlementair was, herinne ren wij eraan, dat: le. De c-h. fractie tegen de motie-Boon heeft gestemd en dat de c.h. heer Krij ger de Zend tij dverdeeling zeer krachtig 2e. de Ouchy-kwestie zeker heelemaal niets met de coalitie-gedachte te maken heeft; 3e de organisatie der rechterlijke macht evenmin. Neen, als men zóó de onvruchtbaarheid der coalitie-gedachte moet bewijzen, staat men al heel zwak. Haar vruchtbaarheid kan men b.v. bij bijna elke principieele kwestie zien. Dat is ook duidelijk. Want ontkend kan toch niet worden, dat de zenuw van het chris telijk beginsel de katholieken en de pro testanten bindt. Dit is een waarheid, welke boven de confessioneele geschillen uitgaat. Wil men nu werkelijk beweren, dat een man als professor Eerdmans ons, katholieken, nader staat dan prof. Slote maker de Bruine? Wij zijn van meening, dat juist nu, on der het opdringen van de revolutionnai- ren de belijders van het evangelie zich moeten aaneensluiten om de Nederland- sche beschaving, die in haar wezen en oorsprong christelijk is, te beschermen, óok door middel van de staatsmacht. OFFICIEELE UITSLAG DER VERKIEZINGEN CONFORM AAN DEN OFFICIEUSEN Het Centraal Stembureau heeft Zaterdag middag den officieelen uitslag vastgesteld van de verkiezingen der Tweede Kamer; deze officieele uitslag is geheel conform den reeds door ons gepublicearden officieusen uitslag. DE VARA OP 30 APRIL Op vragen van het Tweede Kamerlid Boon betreffende de door den Minister van Waterstaat genomen beslissing tot ruiling zendtyd tusscher. de VARA en de AVRO op 30 April heeft Minister Reymer o.m. geant woord: Aangezien de verjaardag van Prinses Juliana dit jaar op een Zondag valt, heeft de regeering beslist, dat de viering daarvan op Maandag 1 Mei zal plaats hebben. In verband hiermede moest de VARA. die aan de viering niet wenscht mede te werken en die krachtens de regeling van de „hoogtij dagen" op 1 Mei de beschikking zou hebben gehad over één der omroepzenders, haar zendtijd ten behoeve van de nationale feest viering afstaan. Nu deze hoogt ij dag" dus voor de VARA verloren ging, verzocht zij, met het oog op de bijzondere beteekenis, welke de 1 Mei-dag voor de socialistische arbeidersbeweging heeft, ruiling van zendtijd met de AVRO cp 20 April van 20 tot 24 uur, ten behoeve van de uitzen ding van een wijdingsprogramma, zooals dit vóór de totstandkoming van het zendtijden- besluit reeds gedurende een viertal jaren ge schiedde. De VARA beschikt op 30 April reeds over den haar ingevolge het zendtijden- besluit toekomenden zendtijd gedurende de tijdvakken van 8 tot 10 uur en van 17 uui tot 20 uur. Mede gelet op de bijzondere be teekenis, welke de afstand van den zendtijd op 1 Mei voor de VARA heeft, achtte de ondergeteekende het in overeenstemming met het advies van den Radioiaad billijk het verzoek van de VARA om ruiling van zendtijd voor het tijdvak van 20 tot 24 uur op Zaterdag 29 April met gelijk tijdvak op Zondag 30 April in te willigen. De onderge teekende verbond echter aan de ruiling de voorwaarden, dat door de VARA geen uitzen dingen worden gedaan, die de gevoelens, welke op den 30sten April in het overgroote deel van het Nederlandsche volk leven, zouden, kunnen kwetsen, en dat „üt> internationale"» welk lied in het voor den wijdingsavond op gegeten programma niet voorkomt, ook als slotstuk van den avond achterwege wordt gelaten. De VARA heeft deze voorwaarden aanvaard. Aangezien naar de meening van den onder geteekende door de genomen beslissing een belangrijke minderheid van het Nederlandsche volk naar billijkheid wordt behandeld er. maat regelen zijn getroffen, opdat de gevoelens, welke in de overgroote meerderheid van dat volk op 30 April leven, niet worden ge kwetst, bestaat er voor den ondergeteekende geen aanleiding zijn beslissing te herroepen. WILLEM DE ZWIJGER HERDENKING IN HET GOOI OPENLUCHTSPEL EN DEFILE Op buitengewoon grootsche wijze her dacht het Gooi en Omstreken Zaterdag op de heide tusschen het kamp van Laren en de oude Bussumsche Renbaan het vierde eeuwfeest van de geboorte van Prins Wil lem van Oranje. Tegenwoordig waren H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Hendrik met ge volg. Verder tal van autoriteiten. Er waren vele tienduizenden toeschouwers. Voor het historische schouwspel, dat werd opgevoerd onder leiding van Dr. A. Saalborn door Gooische ruiters, was gekozen hoogtepunt uit het leven van den Prins, n.l. zijn intocht in Brussel ter gelegenheid der verbroedering van Noord- en Zuid-Ne derland, de eenwording der 17 provinciën. Een waardig besluit was het défilé-van on geveer 150 vereen igingen met 6000 deelne mers, ruiters, zegewagens en sjeesen. DE 1 MEI-DAG TE ZAANDAM HET RAADSBESLUIT GESCHORST Bij het gemeentebestuur van Zaandam is Zaterdagavond van de regeering het be richt ingekomen, dat het raadsbesluit van Vrijdag, waarbij officieel de 1 Mei-dag tot feestdag is verklaard, door de kroon is ge schorst. HET NEDERL. ROODE KRUIS Dinsdag 25 April jX, heeft in het gebouw der A.M.J.V. een vergadering plaats gehad van de plaatselijke afdeeling van 't Neder landsche Roode Kruis, waarbij besloten werd een bloedtransfusiedienst te Amster dam op te richten. De heer S. C. M. Spoor, geneesheer-directeur van het Burgerzioken- huis, hield een voordracht, waarin hij de waarde van een bloedtransfusie bij ernstige gevallen van acuut en chronisch blpedver- l;es duidelijk uiteenzette. Hij toonde aan hoe het dan van groote, dikwijls levens reddende beteekenis kan zijn om onmiddel lijk eenige gevers van bloed ter beschik king te hebben; vooral wanneer de patiënt behoort tot één van die bloedgroepen, waar voor slechts een klein percentage der men schen als gevers zou kunnen optreden. Hij riep alle aanwezigen op zich als gevers van bloed bij den bloedtransfusiedienst op te geven. Een groot aantal gaf aan dezen op roep gehoor, zoodat binnenkort ook in Am sterdam een bloedtransfusiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis in werking zal treden. DE KABINETSFORMATIE CONFERENTIES OP DEN RUIGE HOEK H. M. de Koningin heeft hedenmor gen in verband met de kabinetscrisis op den Ruigen Hoek ter conferentie ontvangen de voorzitters van de Tweede Kamerfracties van den Vrijheidsbond, van den Vrijz. Democratischen Bond en van de Soc. Dem. Arbeiderspartij, on derscheidenlijk de heeren H. J. Knot tenbelt, mr. H. P. Marchant en ir. J. W. Albarda. BEGRAFENIS Ir. JOH. KRAP. ZEER GROOTE BELANGSTELLING Onder zeer groote belangstelling van de talrijke vrienden, die hem terecht eerden en met den grooten eenvoud, die ook het kenmerk van zijn persoonlijkheid was, is Zaterdagmiddag op Oud-Eik en Duinen te Den Haag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van ir Joh. Krap, lid van de Al- gemeene Rekenkamer, oud-lid van de Twee de Kamer der Gedep. Staten van Zuid-Hol land en van den Gemeenteraad van Den Haag. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de ministers Deckers, Donner en Reymer, de ministers van staat, dr Colijn en Iden- burg, tevens als leden van het centraal comité van A.R. Kiesvereenigingen, de leden van de Algemeene Rekenkamer, jhr Alting von Geusau en baron van Vredenburch, de secretaris van dit college, de heer Bercken- kamp en verschillende hoofdambtenaren, prof. dr D. H. Th. Vollenhoven, rector-mag- uificus der Vrije Universiteit, oud-minister J. J. C. van Dijk, mr G. H. A. Grosheide en J. Schouten, directeuren der V.U., prof. Behrens, uit Delft, prof. dr L. v. d. Horst, namens de Valeriuskliniek te Amsterdam, prof. dr. L. Bouman, uit Utrecht, staatsraad mr D. A. P. N. Kooien, het lid van Gedep. Staten van Z.-Holland, jhr. Mr. L. v. Fisenne, mr J. A. de Wilde, lid van het centraal comité van A.R. Kiesvereenigingen en direc teur van de Haagsche Boazbank, M. A. Pot ter, directeur en Wilh. Richters, commissa ris dier instelling, ir H. Wortman, oud-dir.- gcn. der Zuiderzeewerken, H. Cozijnsen, na mens het bestuur van de Vereen, tot Ghr. hulpbetoon aan t.b.c..-lijders, sanatorium Sonnevamck, mr dr H. J. Romijn, mr J. J. Wintermans, inspecteur van den landbouw, ir A J. M. S^-^-^fvd-dir. bouw- en wo ningtoezicht, iiuctuZrtA-Reijers uit Rotter dam, A. Kros, J. A Kros en A J. A. Kros, directeuren, mr H. van Haeringen, A. W. Schippers en dr H. Evers, commissarissen van de Algemeene Levensverzekeringsbank, T. Hoogendijk, dir. Vaderlandsche Hypo theekbank, mr T. A. van Dijken en J. Zand berg, bestuursleden van de A.R. Kiesvereeni- ging district III den Haag, ds M. Schuur man, mr W. P. M. v. d. Loo, commissaris Vaderlandsche Hypotheekbank, dr Meinema geneesh.-dir. van de stichting Bloemendaal, de oud-geneesheeren van deze stichting, dr A. Deenik en dr Sap, P. Jelgersma, admini strateur, J. P. Thierry, penningmeester en ds J. Bootsma, oud-geestelijk verzorger van Bloemendaal, J. Schaafsma, secr. van de A.R. Kieskringcentrale den Haag, notaris van Henvijnen, L. de Fouw, oud-hoofdin specteur der Rijksbelastingen, ir B. M. Gra- tama, mr Savelberg, voorts de heeren J. v Andel, inspecteur der lycea, J. Plantenga, penningm. der Vereen, tot Chr. verzorging van krankzinnigen; H. van Oord, F. C van Heurn, ds C. W. J. van Lummel, ds D. Sik kel en dir S. T. Heidema. Tot de verdere belangstellenden behoor den het Tweede Kamerlid dr. E. J. Beumer. mr, F. I. J. Jansen, lid der Eerste Kamer en mr. L. Lindeboom. Met den stoet kwamen nog mede ds A G. Barkey Wolf, Geref. pred. van den Haag- Oost, het lid van de Rekenkamer de heer G Zuyderhoff en de burgemeester van Delft, mr G. van Baren. Boden van de Rekenkamer fungeerden als slippendragers. In de rouwkapel speelde de heer C. D. Littooy op het orgel koralen van Bach. Aan de groeve heeft Ds. Barkey Wolf een ideelte van Ps. 103 voorgelezen. Gesproken werd er, overeenkomstig den wensch van den overledene, verder niet Dr. I. Voorsteegh, Ned Herv. pred. te Den Haag en neef van wijlen den heer Krap, heeft namens de familie een woord van dank gesproken. Hij wees er op, dat zijn oom menige belangrijke plaats voor land en volk heeft bekleed. In alles was hij trouw. Namens de familie bracht spr. dank aam allen voor de sympathie, zijn oom tij dens diens leven toegedragen en voor de laatst bewezen eer. Met de grootste achting en liefde zal deze de nagedachtenis van haar oom blij ven gedenken. Ds. Barkey Wolf besloot de plechtigheid met gebed. NIEUWE ZWÏJNDRECHTSCHE PONT OFFICIEELE PROEFVAART Hedenmorgen werd in tegenwoordigheid van verschillende officieele personen, waar onder de burgemeester van Dordrecht, de heer P. L. de Gaay Fortman, de offi cieele proefvaart gehouden met de nieuwe Zwijndreohtsche veerboot, die gebouwd is bij de N.V. Scheepswerf en Machinefabr. de Biesbosch. Deze pont is van hetzelfde type als de thans varende, maar is aanmerke lijk grooter en ruimer. AMSTERDAM GEMEENTERAAD DE ONDERSTEUNDE WERKLOOZEN Pondenleening De sociaal-democraten hebben een voor stel gedaan om in samenwerking met de Vakcentrales een onderzoek in te stellen naar den toestand van de ondersteunde werk loozen. Men heeft dit onderzoek gewild op be perkte schaal. Met het principe was de Raad het wel eens. Maar de redactie was niet bijster gelukkig, zooodat Mr Mak en paar wijzigingen moest aanbrengen. Van anti-revolutionaire zijde werd opge merkt, dat men zich toch van het resultaat dit onderzoek niet al te veel moet voor stellen. Gemeraliseeren is gevaarlijk Aankoop Engelsche ponden In de avondzitting kwam aan de orde de voordracht van B. en W. tot het aangaan van een overeenkomst met de Ned. Ind. Handel Mij inzake aankoop van ponden ter aflos sing van de Pondenleening Bij de huidige positie van het pond kan hierin voor de gemeente een voordeel li van ongeveer 7 millioen. In den Raad bleek men ten slotte meen van oordeel, dat men het verstandigst deed thans zich te dekken en zooals men dat aan de beurs noemt, de winst nu maar te nemen. Als 't even kan Rookt „EDELMAN" (Adv.f Voornaamste Nieuws* (blz. 1) H. M. de Koningin heeft ook hedenmorgen conferenties gehouden in verband met de Kabinetscrisis. Begrafenis te Den Haag van Ir. A Krap. Het Raadsbesluit van Zaandam om 1 Mei tot feestdag te verklaren, is door de Kroon geschorst (blz. 2) De Economische Wereldconferentie is tegen 12 Juni bijeengeroepen. Amerika stelt een douanebestand voor. Verwacht wordt, dat Roosevelt volmachten zal vragen met het oog op vermindering der oorlogsschulden. Cerro, de president van Peru, is na een parade vermoord. Tot zijn opvolger is geko zen generaal Benavides. Opstand op Cuba. (blz. 3) Te Leiden is Zaterdag overleden Prof. Mr. C. van Vollenhoven. Gemengd Nieuws TWEE KINDEREN DOOD- TE DEN HAAG Men meldt ons uit Den Haag: Op de Prinsegracht is gistermiddag droevig ongeluk gebeurd, waarbij twee knaapjes het lev enverloren hebben. Een mo torwagen van lijn 10 reed juist de scherpe bocht naar de Warmoeziersstraat, toen twee jonge kinderen die in hun eentje liepen te wandelen plotseling vlak voor den wagen de rails overstaken. De wagenbestuurder remde onmiddellijk, doch de tram had te veel vaart om te voorkomen, dat de kleinen er onder geraakten. Op het drukke middag uur verwekte dit ongeval natuurlijk groote ontsteltenis. Met den grootsten spoed werd de wagen opgevijzeld, waarbij ook de politie- '~raan wagen dienst deed. Toen men zoover was, kon men constatee- ren, dat de beide slachtoffertjes aa de over rijding onmiddellijk dood geweest moesten zijn. Hun lijkjes waren afschuwelijk ver minkt De Geneeskundige Dienst heeft deze naar het ziekenhuis aan den Zuidwal ge bracht, waar de ouders, die eerst later van het ongeluk hoorden, de lijkjes als die hun ner kinderen herkenden. De kinderen waren beide jongens, nl. de 3-jarige Adr. H, Sirtemastraat 10 en de 5- jarige Ant V. die in dezelfde straat no. 14 woonde. Zij waren zonder geleide. De trambestuurder, uekere B uit de Gevers Deynootstraat heeft gisteren niet verder dienst gedaan, doch kon zijn dienst vandaag hervatten Het tramverkeer ondervond door het onge luk 20 minuten vertraging. Het politieonderzoek heeft uitgewezen, dat den bestuurder geenerlei schuld treft. BRAND IN EEN CONSERVEN- FABRIEK TE SCHIEDAM GROOTE WATERSCHADE. Zaterdagavond te 6 uur brak te Schiedam een hevige brand uit in het fabriekspand der N.V. Tr. Marsch en Co., conservenfa- briek, gevestigd Noord Vest 117, directeur de heer Middelburg. Het vuur ontstond op de 2e etage en werd door een vrouw, die in de nabijheid in een woonschuit woont, ont dekt. De brandweer, onder leiding van ir. Aikema, was spoedig ter plaatse en gaf wel dra met 10 stralen water. Binnen het half uur meende men het vuur meester te zijn, doch juist toen een deel van ihet materiaal zou inrukken, sloegen de vlammen uit het dak. Opnieuw werd met kracht de strijd tegen het vuur ingezet. De belendende perceelen van het gebouw, dat 12 meter diep en 10 meter breed is, de Ned. kantoorboekenfabriek Van 't Hoff en Jongepier en een zuivelfabriek, konden wor den behouden. De schade is niet groot. Alles is op beurs- polis verzekerd. De oorzaak van den brand is niet bekend. Alleen in de rookgelegenheid is wat vuur geweest. De brand heeft het ergst gewoed op de derde verdieping. Gister zag men zich ge noodzaakt nog eens weer daér te spuiten. Toen wij ons vanmorgen in het verbrande pand bevonden ging op de derde verdieping nog een rookwolk op. Het dak is zoo goed als geheel verbrand. Alle houtwerk op de derde verdieping is door het vuur aange tast. p,at de brand zich grootendeels tot de derde verdieping beperkte, kwam door het feit. dat de vloer dezer verdieping met te gels belegd is. De vloer werd dus niet aan getast Beneden is vooral waterschade toege bracht aan materialen, gereedschappen én in voorraad zijnde conserven. Over kies- of hoofdpijn klagen? Onzin! 'n Mijnhardt's Poeder vragen! EEN BANDIETEN-OVERVAL! OP DRIE ZUSTERS UIT BED GESLEEPT EN OPGESLOTEN Men meldt ons uit Herpen (N.B.)t In de afgeloopen nacht omstreeks 'drie uur hebben bandieten een overval gepleegd op drie alleen wonende zusters v. d. Heu vel genaamd, te Hérpen. De indringers haalden de drie vrouwen uit het bed. Een der zusters werd in de kelder opgesloten. Het kelderruim werd van buiten dichtge maakt. Waarschijnlijk was het doel hulp geroep te smoren. De beide andere zusters werden in een kamer opgesloten. Een van. haar slaagde erin, naar buiten te komen. Zij heeft toen de buren te hulp geroepen. Intusschen waren de indringers verdwe nen. Zij hadden alles overhoop gehaald en een bedrag van 350.meegenomen. Men vermoedt dat er totaal vijf personen bij deze overval betrokken zijn, waarvan er eenige buiten op wacht hebben INBRAAK IN EEN PASTORIE „GOEDKOOP MAATWERK" Men schrijft ons van werknemerszijde: In den laatsten tijd vooral, wordt in het kleedingbedrijf.door meerdere firma's recla me gemaakt voor een soort kleeding, die wordt aangeduid met den naam goedkoope maatkleeding". Die naam wordt ten onrech te aan deze kleeding gepeven. Kleeding, die werkelijk den naam van maatkleeding verdient, kan niet geleverd worden voor prijzen waarvoor bovengenoem de kleeding wordt aangeboden. Het loon, dat als gevolg van den prijs, voor de ver vaardiging van deze kleeding kan worden, betaald, is van dien aard, dat een kleerma ker, die gewend is, werkelijk maatwerk te maken, zich er niet voor leent, om boven bedoelde kleeding te vervaardigen. Deze kleeding wordt dan ook, wat bij on derzoek is gebleken, vervaardigd öf voor 90 door meisjes, öf door kleermakers, die altijd gewoon geweest zijn, confectie te maken. Deze kleermakers zijn werkloos geworden als govolg van een wijziging die zich ia de vervaardiging van confectie-kleeding heeft voltrokken. Vroeger werd deze bijna zonder uitzondering in huisarbeid door kleermakers vervaardigd, terwijl het nu voor het over groote deel fabriekswerk geworden is. Het zijn deite menschen, waarvan men zich voor deze zoogenaamde „goedkoope maatklee ding" bedient. Wanneer men maatkleeding koopt, dan doet men dat vooral om deze twee redenen: eerstens omdat men kleeding wil hebben, waarvan het model overeenkomstig den lichaamsbouw is, en in de tweede plaats om dat men (en terecht) de gedachte heeft, dat deze kleeding het in duurzaamheid en wat de afwerking betreft wint van confectie. Op grond van het bovenstaande betwijfelen wij, of genoemde kleeding aan deze eischen voldoet, wat trouwens ook niet kan. Wij meenen daarom het publiek, dat prijs stelt op werkelijke maatrkleeding, in zijn eigen belang aan te moeten raden, op der gelijke aanbiedingen niet in te gaan. Wan neer men niet in staat is, of er bezwaar te gen heeft om voor zijn kleeding méér te betalen dan de prijzen, waarvooor de „goed koope maatkleeding" wordt aangeboden, doet men verstandiger voor dit bedrag bij een vertrouwd adres confectiekleeding (waar aan tegenwoordig ook heel wat zorg wordt besteed) te koopen. En, wenscht men werkelijke maat kleeding, men betrekke dene dan van die firma's, die oogenschijnlijk een hoogeren prijs berekenen, doch die de verzekering kunnen geven dat dan ook echt maat werk wordt geleverd, omdat daarvoor het loon voor maatwerk wordt betaald en daarom ook door maatkleermakers is vervaardigd. Het spreekwoord „goedkoop is duurkoop" is in dezen volkomen op zijn plaats.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1