DE MACHT VAN HET KLEINE BINNENLAND. 30 ZATERDAG 29 APRIL 1933 TWEEDE BLAD PAG. Sf NEERBOSCH GAAT JUBILEEREN IN JUNI A.S. De weesinrichting Neerbosch zal in Juni 1933 haar zeventigjarig bestaan herdenken. De oud-weezen vereenigingen, welke zich in eenige groote steden hebben gevormd, heb ben zich voorgenomen om de weesinrich ting bij haar jubileum een huldeblijk aan te bieden in den vorm van een nieuw kerkorgel. Het thans in gebruik zijnde is met de inrichting oud geworden; het is nu versleten. Uit 'de oud-weezehvereenigingen heeft zich een centrale commissie gevormd, welke een circulaire heeft rondgezonden, waarin niet alleen de oud-weezen, maar allen, die Neerbosch een goed hart toedra gen, worden opgewekt, aan de aanbieding van het huldeblijk mede te werken. Men kan -een gift schenken en predikanten en kerkeraadsleden kunnen een collecte doen houden of een bijdrage uit kerkeraads- of catechisatiebus beschikbaar stellen. Voorzitter der centrale commissie is de heer' K. Weasels, le Hoogeweg 20, Zeist; le secretaris de heer W. Hooftman, Van 't Hoffstraat 6, Utrecht; en le pen ningmeester de heer J. den Boer, Mieni 158, Den Haag. In een commissie van aanbeveling, welke zich heeft'"gevormd, hebben o.m. zitting dr. C. J. K. van Aalst, president der Neder- landsehe handelmaatschappij; dr. H. Th. 's Jacob, commissaris der Koningin in Utrecht; Staatsraad Schokking; en de Tweede Kamerleden Slotemaker de Bruine en Snoeck Henkemans. POLITIEKE STRIJDMETHODEN VRIJZ. DEM- VERDRAAGZAAMHEID De heer A. Molenaar, voorzitter der anti rev- kiesvereeniging te Drimmelen schrijft ons: Het gebeurde in den nacht van 25 April dat eenige jonge anti-rev. propagandisten in een klein dorp aan den Amer (N.B-) druk aan het plakken waren geweest Reeds enkele malen was opgemerkt, dat des morgens eenige biljetten waren afge scheurd. In verband hiermede werd besloten dat men zich verdacht zou opstellen, om toch eens te ziens, wie de biljetten ver wijderde- Ook de Openbare School was versierd met eenige portretten van Dr. H- Golijn. Het was omstreeks drie uur, toen uit dt diepe duisternis van achter het schoolge bouw een gedaante voor den dag kwam en nadat hij met een electrische zaklantaarn de opgeplakte biljetten had gadegeslagen, weer even geheimzinnig verdween, als hij gekomen was. Vol spanning wachtten de jeugdige pro pagandisten wat er verder zou gebeuren. Te-gen half 5 kwam het hoofd der school weer voor den dag, met tw.ee aan den over kant der straat wonende rijks-ambtenaren en gewapend met de ladder der posterijen, begon men h&iovemielingswerik- Schijnbaar was men nogal bang, want ge lijktijdig verscheen ten tooneeile een rijks veldwachter, zoodat alles geschiedde onder politietoezicht. En dan spreekt men in die kringen nog Van verdraagzaamheid- DE C.H. KAMERFRACTIE In de gisteravond gehouden vergadering van de Christelijk-Historische fractie der Tweede Kamer werd benoemd tot voorzitter jhr. mr. D. J. de Geer, tot vice-voorzitter de heer J. R. Snoeck Henkemans en tot secre taris de heer H. W. Tilanus. TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN RECTIFICATIE. In onze verkiezingsuitslag Kieskring XVI (Groningen) op pag. 7 vermeldden wij Don- •h-'dag dat de S D A P 43,352 stemmen zou hebben behaald-Dit cijfer was een vergis sing en moest zijp 53-352- 't Verlies der roode '.róeders was toch al erg genoeg. DE SNIPPERPARTIJTJES De keuze uit de candidaten voor de Twee de Kamer op 53 lijsten verspreid, is thans gedaan. De uitslag is, dat zelfs „Nationaal Herstel", de z.g. partij van de nationale een heid, meewerkt om de. .politieke en parle mentaire verdeeldheid te vergrooten. Een van de zaken der komende regeering zal ongetwijfeld mqeten zijn om aan het toe genomen misbruik van de Kieswet een einde te maken. We gaan met die pruts-candida- tenlijsten van kwaad tpt erger. In 1918 was het erg. Gekozen moest uit.32 lijsten; in 1922 waren er 48, daarna trad eenige daling in, zoodat we in 1929 op 36 stonden. Ditmaal sprongen we op 53. Met de zoo hooggeprezen maar veel mis bruikte vrijheid heeft het voorkomen van het indienen van onserieuse overbodige can- didatcniijsten niéts te maken. Door de snippergroepjes zijn in totaal 147.146 stemmen verknoeid. D.w.z. de stem men voor 4 kamerzetels. Van de 53 lijsten bleven er 20 met het 'stemmental beneden 1000, terwijl er 34 "hét nóg niet tót 10.000 brachten. Beneden 20.000 bleven er 37. Die allen kunnen ongetwijfeld gemist wor den bij de stembus en zeker in de toekomst, wanneer 20.000 stemmen slechts een halven kiesdeeler (die nu reeds meer dan 37.200 was), zal vertegenwoordigen. Het blijft een fout van de Kamer, dat ze bij de behandeling der jongste Kieswetwijzi ging niet is ingegaan op het denkbeeld van Dr. Beumer om tot het instellen te beslui ten van een te verbeuren cautie voor het geval een „partij"" bij de stemming het niet brengt tot een bepaald aantal stemmen. Men zou eens zien welk een geweldigen saneeren- den invloed van zulk een maatregel uit gaat De fout worde alsnog hersteld. Niet vlak voor verkiezingen ,maar in den „stillen tijd." DE NATIONALE LANDDAG DER N.C.R.V. OP „BERG EN BOSCH" TE APELDOORN De nationale landdag der Ned. Chr. Radio- Vereeniging zei gehouden worden op Don derdag 27 Juli a.s. te Apeldoorn, op het prachtige en uitgestrekte landgoed „Berg en Bosch". Reeds nu blijkt er overal in het land groote geestdrift voor dien landdag te Dicht bij den ingang van „Berg en Bosch" wordt het eigenlijke landdag-terrein inge richt, waarvoor een gedeelte bosch wordt gekapt Naar dit terrein leiden drie groote toegangswegen, zoodat het verkeer behoor lijk geregeld kan worden. De toegangslanen zullen een feestelijk aanzien krijgen. Doeken en borden, zoowel in de stad als daarbuiten, zullen voor het verkeer voldoende aanwij zingen geven. Groote parkeerterreinen zullen de auto's en bussen gemakkelijk kunnen bergen. Natuurlijk zal een aparte waterleiding naar het terrein gebracht moeten worden, waar vele kranen doorloopend water kun nen geven. Eveneens zullen leidingen voor gas en electriciteit worden aangebracht Dat er overigens voldoende gelegenheid zal zijn om dranken en spijzen te verkrijgen, spreekt vanzelf. De landdag zal voor het geheele gezin voldoende aantrekkingskracht hebben en ook de kinderen zullen niet vergeten wor den. Op een geluidsfilm zullen de meest mar kante momenten worden vastgelegd. Het landgoed „Berg en Bosch", dat 550 H.A. groot is, zal dien dag uitsluitend ter beschikking van de N.C.R.V. gesteld worden, zoodat de bezoekers na het officieele gedeelte ruimschoots gelegenheid hebben, van de heer lijke natuur te genieten. Padvinders zuilen hun dienst bewijzen om de wandelaars voor verdwalen te behoeden. DE SCHIPBRUG TE HEDEL De K.N.A.C. deelt ons mede, dat de schip brug te Hcdel weer berijdbaar is, zoodat het verkeer daarover weer den nonnalen loop kan hebben. VERGISSINGSSTEMMEN DE GROEI DER S G P IN LIMBURG In ons hoofdartikel van Donderdag wezen wij reeds op het feit, dat de lijst der S.G.P. in de roomsch-kath. zuidelijke kies kringen op de r-k. lijst volgde en dat daar uit waarschijnlijk de onbegrijpelijke stem- aanwas in Tilburg en Maastricht te verkla ren is. De „Nieuwe Koerier" het nk. dagblad voor Limburg, wijst daar ook op en de heer D. Koning, secretaris der anti-rev. Kiesver eeniging in Roermond schrijft ons naar aan; leiding daarvan het volgende: Dit is zeker merkwaardig, dat ds. Kersten e.c. nu door Roomsche kiezers in de Kamer komt en dat hij een R.K. .aanhang" ver tegenwoordigt is meer dan merkwaardig, 't Is zelfs wel leuk! Steeds krijgt in Limburg de lijst, die ac. er de lijst van de R.K. Staats partij staat, een groot getal vergissingsstem- men. In 1927 kreeg bij de Statenverkiezing de lijst der Protestantsche (C.H. en A.R.) partijen, die toen op de bevoorrechte plaats 6tond, ca. 5400 stemmen, naar schatting wa ren hierbij *oen 1000 vergissingsstemmen; in 1931 kreeg deze lijst slecht ca. 4000 stem men, hoewe' het aantal C.H. en A.R. kiezers in Limburg regelmatig groeit. In 1929 het lot Floris Vos gunstig; het bezorgde hem in Kieskring 18 1308 stemmen; jammer genoeg is er nu geen vergelijking te maken, maar het feit, dat er thans op dorpen waar geen enkele Protestant woont, toch verschei den stemmen op ds. Kersten zijL uitgebracht, zegt genoeg. De groei van de Staatkundig Gereformeer de Partij in Limburg bij deze verkiezing is dus wel merkwaardig ,maar voor de Lim- burgs&he Anti-Revolutionairen niet direct verontrustend! In Limburg worden wel meer fouten ,bijv. in Blue Band kost slechts enkele centen meer per pakje dar» andere, goedkoopere soorten. Voor dit kleine prijsverschil koopt U echter deallerbeste kwaliteit die in Nederland ver krijgbaar is. Blue Band wordt immers bereid uit de aller beste grondstoffen versch gekarnd - metde a 11 erf ij nste roomboter. Van de buitengewoon zincfe» lijke en hygiënische wijze der bereiding kunt U zich persoon* lijk overtuigen de Blue Band fabrieken staan voortdurend voor iedereen ter bezichtiging open! Weet wat U eet! cent per half ponds Maastricht werden op 27.643 geldige,-1384 ongeldige stemmen uitgebracht 5% Roermond 6.936 576 M 8 198 5i/2 V/2% 10% 12% STEUN IN NATURA RAPPORT DER COMMISSIE-LAMBOOY. Naar de „Volkskrant" verneemt, is de commissie-Lambooy, welke de regeering zou rapporteeren over de vraag terzake al of niet en hoe verstrekking van steun in na- tura, met haar taak gereed. Dezer dagen komt de commissie voor het laatst bijeen om dan haar rapport de regeering aan te bieden. r|0fflJKEPriUHMtk illLVtP/lM type K- 1 ia E.G. 1 85 RR f185. ROFFELR1JMEN. Kroonprinsnedag Weer mogen we oranje dragen Weer steken we de vlag, Weer vieren we met volle vreugde De Kroonprinsessedag Weer zenden w' onze beste wenscheit Aan 't koninklijk adres; Weer bidden w' onzen God om zegert Voor onze Kroonprinses. Het is of Hollands oude bodem In 't nieuwe voorjaarskleed, Geen raad met al die nieuwe tinten En nieuwe kleuren weet; Het land biedt het de Vorstendochter passend huldeblijk: Wat zeg je, Kroonprinsesjevan zoo'tl Toekomstig koninkrijk! En uit de uitgéloopen boomen Klinkt vroolijk het refrein, Het hooggestemde vogelfluitje: 't Is fijn! 't is fijn! 't is fijn! En duizenden Oranje-kinders, Met strik en sjerp en vlag, Gaan zingend uit om 't feest te vieren» En vroolijk beieren de klokken In feestelijke zang: De Kroonprinses der Nederlanden Zij leve, leve lang! Oranje boven! zal het blijven Zoolang een volk bestaat Dat om een zegen voor zijn vorsten Tot God den Heere gaat (Nadruk verboden.2 LEO LENS NA DE SLAG VERGELIJKENDE PERCENTAGES Wij laten hieronder volgen de vergelij kende percentages voor de partijen die in de nieuw samengestelde Tweede Kamer verte genwoordigd zullen zijn: Staten '31 Kamer '23 27,88 30,01 29,64 21,47 13,44% 9,13% 6,96% R. K. St. S. D. A. P. A. R. Partij C. H. Unie Vrijh. Bond Vr. Dem. Bond 5,< Comm. Partij 3,18 St Geref. Partij 2,51 Nat. B. T. M. 1,28 R. K. Volkspartij 1,10; Rev. Soc. Partij 1,03 Chr. Dem. Unie 1.02 Herv. Ger. St.p. 0,91 Verb. Nat Herst 0,82 Diverse part 4,19 22,59 12,47 10,96% 9,92% 5,63% 2,32% 2,26% 0,71 0,66% 0,66% 23,81 11,59% 10,49 737% 6,18% 2.- 237% 1,03% 0,70% 0,64% 038 1,06% 1.- 2,84 De laatste hand wordt gelegd aan de enorme vuurwerkletters van „Deutschland" voor de 1 Mei-viering Een gevaarlijk souvenir aan den wereldoorlog was een mijn, die door de visschers bij Komwerderzand op het strand werd gesleept. Een suggestieve foto van het nieuwste rOcejacht der Engelsche pleiziervaartuigen voor de officieele teivaterlating te Portsmouth. De instructeur van een Engelsche rijschool mojdkt met zijn leerlingen een ochtendrit in de mooie duinen van Weston-super-Mare w nabij Somerset Het fraaie portiek van de Oude Kerk te Delft wordt gerestaureerd. Speciaal het gewelf en het dak wor den onder, handen genomen. Cp de Rotterdamsche bloemenshow bekend onder den naam ^rimavera"zal de rotstum weer een der mooiste plekjes sjjn* De laatste toebereidselen worden er-gemaakt. De heer mr. F. J. De heer J. Trap en echtgenoote te Beeck Calcoende Oosterend op Texel hopen 15 Mei a.s. in functie getre- hun 60-jarige echtverbintenis te her- den burgemeester denken. vewt Ouderkerk aan den IJsel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5