DE LAATSTE DER TRIBUNEN DONDERDAG 27 APRIL 1933 DERDE BLAD PAG. 9 BINNENLAND. WAT TE BERLIJN BEREIKT WERD MAGERE RESULTATEN ,De resultaten van de onderhandelingen met Duitschland worden in kringen van belanghebbenden allerminst bevredigend geacht. Men noemde ze zelfs zeer slecht Er zijn wel eenige verlagingen van in voerrechten \erkregen, maar de tarieven blijven nog veel te hoog. Voor eieren bv. waarvan het invoerrecht vroeger 5 mark bedroeg en later 75 mark. zou volgens deze overeenkomst 45 mark moeten worden betaald. Het invoerrecht voor sla, vroeger 7 mark, is op het dubbele gebracht van dit tarief. Het tarief voor sluitkool zou het drie voudige van het vroeger^ tarief bedragen. De Duitschers bleken thans niet bereid tot het onderhandelen op een bevredigen de basis. De overeenkomst, welke gisteren voorloo- pig is geteekend, geldt voor 1 jaar, zoodat het volgend jaar opnieuw onderhandeld zal moeten worden. Naar de „Msb." verneemt, heeft ons land zich verplicht den rentevoet van de door Nederland aan Duitschland verstrekte credieten te verlagen van pet. tot 4 pet. DE HEFBRUG BIJ SPIJKENISSE Nu de noordelijke hef toren van de nieu we brug bij Spijkenisse gereed is gekomen, zal men Vrijdag kunnen beginnen met het plaatsen van het onderstuk van den zuide lijken heftoren. Dit stuk, dat ongeveer 125 ton weegt, wordt 's morgens omstreeks half zes te Kinderdijk op transport gesteld, en zal waarschijnlijk tegen drie uur te Spijke nisse kunnen worden verwacht. Het verkeer wordt na het passeeren van de uit Roterdam komende tram van kwart ivoor zes gestremd. De tram van kwart over zeven naar Rotterdam hoopt men weer to kunnen laten passeeren. ALG. NED. ZUIVELBOND Het Bestuur van den Alg. Ned. Zuivelbond '(F.N.Z.) heeft zich, gezien den hachelijken toestand waarin de zuivelexport verkeert, met een uitvoerig adres tot den Minister van Econ. Zaken en Arbeid gewend. Resumee- rende komt het adres, dat voorzien is van verschillende cijfers en berekeningen, tot de volgende conclusies: a. dat er in de Crisis-Zuivelwet nimmer eenige zekerheid voor het bereiken van een bepaalden richtprijs der melk heeft gelegen, daar deze afhankelijk is van den grondprijs der melk en deze weer afhangt van den bui- tenlandsche prijs der producten; b. dat de huidige Crisis-Zuivelwet. waarin ihet mengen van boter en margarine wordt voorgeschreven, geen uitkomst biedt voor de moeilijkheden waarin onze veehouderij zich thans bevindt, integendeel, het hooge meng- percentage, waartoe men is moeten over gaan, heeft groote schade voor het veehou- dersbedrijf nu en in de toekomst veroor zaakt, doordat wij hiermede ons boter- en afzetgebied in het binnenland vernietigen; c. dat het beperken der margarine-produc tie voor binnenlandsch gebruik dient voor te gaan bij een gedwongen inkrimping van den melkveestapel, omdat do margarae slechts een aanvullend product is uit buiten- landsche grondstoffen vervaardigd en de be teokenis dezer industrie en de aanverwante drijven in de verste verte niet opweegt te gen het belang dat tienduizenden veehou ders bij een goed afzetgebied hunner boter in het binnenland hebben; d. dat een verlaging der boter- en marga- rineprijzen zeer gewensoht is en een vereen voudiging van het heffings— en toeslagstel sel volgens de Crisiszuivelwet ernstige over weging verdient. Adressant verzocht deze punten in een bul tengewone audiëntie met den Minister te mogen NIEUWE CONTINGENTEERING [De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat met ingang van 1 Mei het op de lijst van uitzonderingen op de contingen- teering van den invoer van wollen en half wollen stoffen aangegeven artikel „tusschen voering van wol met haar" als uitzondering is geschrapt INSTELLING VAN BEDRIJFS- RADEN DE WET AFGEKONDIGD De wet tot instelling van bedrijfsraden is gisteren in het „Staatsblad" afgekondigd. De datum van in-werking-treding zal nader bij kon. besluit worden SONNEVANCKS JAARVERSLAG „DE DRUK DER TIJDEN" Wij ontvingen het 28ste jaarverslag van de Vereeniging tot Chr. Hulpbetoon aan tuberculoselijders, waaraan wij het volgende ontleenen: Ook in het afgeloopen jaar heeft „Sonne- vanck" den druk der tijden gevoeld, en bo vendien nog met moeilijkheden van anderen aard te worstelen gehad. Moesten wij het jaar beginnen met een groot exploitatie-ver lies en stonden wij ten aanzien van het suppletiefonds voor een aanmerkelijk te kort, waardoor de financieele toestand een zorgwekkend karakter dreigde te krijgen, het resultaat van de actie tot vermeerdering van het Suppletiefonds is geweest, dat daar in ruim f 18.000.— kon worden gestort In den loop van het jaar meende Dr. Rijk Kramer zijn ontslag als bestuurs lid te moeten nemen; de heer J. F. H. Spier ontviel de vereeniging door den Aan het bestuurslid, den heer H. C o z ij n- s e n G z n. werd de economische leiding van het sanatorium opgedragen, mede in over leg met den geneesheer-directeur dr. G. K. Schoep. In verband met noodzakelijk in te voeren bezuinigingen besloot het Bestuur de functie van tweeden Geneesheer op te heffen. Het kon te gemakkelijker tot dezen maatregel besluiten omdat volgens deskundig advies, de medische verzorging door twee genees- heeren alleszins voldoende kan behartigd worden. Dientengevolge verkreeg Dr. J. v. d. P ij 1 eervol ontslag onder dank voor het vele dat hij voor „Sonnevanck" heeft gedaan. Voorts werd aan onzen Geneesheer-Direc teur, Dr. G. K. Schoep, tegen 1 Januari 1933 op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn functiee. Dr. Schoep had zijn ont slagaanvrage gemotiveerd op dezen grond, dat hij „wegens diepgaand meeningsverschi! inzake het zakelijke en financieel beleid van het Bestuur in verband met den toestand van het Sanatorium en de daaruit voort vloeiende en in de toekomst zeker voort vloeiende consequenties" de verantwoorde lijkheid niet langer meende te kunneD dragen. In de maand October kon door uitloting de schuldenlast worden verminderd met een bedrag van f 3200.terwijl de noodige be zuinigingen werden aangebracht zonder de belangen van „Sonnevanck" te schaden, waardoor over 1932 geen tekort op de exploi tatie voorkomt. Dr. J. P. M u n t i n g, onze eerste Genees heer, werd bereid gevonden om, vanaf den datum van het vertrek van Dr. Schoep, als waarnemend Geneesheer-Directeur de medische leiding van het Sanatorium op zich te nemen, terwijl Dr. J. ten Kate als assistent-geneesheer werd aangesteld. Beide doktoren vervullen de hun toevertrouw de taak tot volle tevredenheid van het Bestuur. De exploitatierekening van het Sanatorium geeft als bate aan voor verpleeggelden een bedrag van f 151.039,--, terwijl, na betaling van f 48-000,huur aan de verjon-ging, een voordeelig «aldo blijft ad f 115*,,46. De verlies- en winstrekening van de Ver eeniging vermeldt als baten o.a. contribu tion f 6406,49 en huur Sanatorium f 48.000. Ten laste van deze rekening zijn o.a. ge boekt: nadeelig saldo 1930 f 8414,62. nadeelig saldo suppletiefonds 1931 f 9.145,39, interest f 9039.14, afschrijving gebouwen f 20.421.65 autobus Hilversum-Bussum, uitstappen halte BacWaan. Stalling voor auto's en rijwielen op het terrein aanwezig. De aanvang is bepaald op 2 uur nam. Als sprekers hopen ditmaal op te treden: Ds. J. van Amstel van Voorthuizen, Ds. B. N. B. Bouthoorn van Huizen, Ds. A. van der Kooij van Maarsen, Ds. E. E. de Looze van Renswoude en Ds. W. L. Mulder van Huizen. By ongunstig weer wordt de samen komst verlegd naar de Groote Kerk, Kerk brink te Hilversum. Een buitengewone maatregel. Het Zendingsbureau te Oegstgeest (giro 6074) vraagt ons plaats voor het volgende: De Directie der Samenwerkende Zendings corporaties heeft in haar laatstgehouden ver gadering het volgende besluit genomen. Met het oog op den grooten achterstand ii en de daardoor dringend noodzakelijke verster king van de nkomsten. zal in zoo breed moge lijken kring het verzoek uitgaan, dat ieder, wien dat verzoek bereikt, zoo spoedig moge lijk een extra bijdrage van "50 cent voor de Zending dezer Corporaties geeft. Zij die giro hebben, kunnen het op de rekening 6074 var het Zendingsbureau doen overschrijven, ande ren zullen daartoe op andere wijze in staat zijn of in staat worden gesteld, waartoe de hulp van de plaatselijke commissies of de z.g. vrijwilligers zal worden ingeroepen. Hoofdzaak is, dat aan het verzoek, dat ook door dit be en afschrijving meubilair f 2115,21. Deze re kening sluit dan zonder verlies of winst. Uit de balans blijkt dat na bovenstaande afschrijvingen de gebouwen en terreinen te boek staan voor f 166.655,35 en het meubilair voor f 1. De totale obligatieschuld bedraagt f 225.500het pensioenfonds f 70.193.43 en het suppletiefonds f 10.771,48. Tenslotte blijkt uit de verantwoording van het suppletiefonds dat aan contributiën is binnengekomen f 2458,65, aan giften en col lecten f 2244,54, aan Emmabloem f 776.— en aan de „Finantieele Campagne" heeft opge leverd f 16.822,90 Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Huisduinen-Julianadorp, cand. E. Postma te Heerlen. Bedankt: Voor Driesum, J. E. Uitman te AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Men sohrijft ons: Ds. J. van Amstel, overgekomen van Groot-Ammers, vervulde Zondag j.l. de va cature bij de Ned. Hervormde Gemeente van Voorthuizen, die een half jaar geduurd heeft. Als bevestiger trad op de consulent, Ds. G. van Montfrans, van Barneveld, met Jesaja 3 10 en 11. Na de bevestiging werd toegezongen Psalm 134 3. Des middags deed Ds. van Amstel intrede met een reae over Lukas 24 4548, sprekende over: „de opdracht tot een gewichtige, doch heerlijKo taak", en wel: 1. de wijze waarop, 2. den in houd van, 3. he»t gebed waarvoor, en 4. de oorzaak waarom de Heere de opdracht tot deze taak gaf. Na de gebruikelijke toespra ken door den predikant, werd het woord ge voerd door den consulent en werd door do Gemeente toegezongen Ps. 20 1. Des vooi- middags was er groote belangstelling, des idclags nog meer, w.o. ook velen uit Putte (GO, waar Ds. Amstel vroeger gestaan heeft Ds. B. ter Haar Romeny is voor nemens op Zondag 21 Mei a.s. afscheid te ne- van de Ned. Herv. Gemeente te Kruinin- gen (Z.), om op Zondag 28 Mei d.a.v. zijn in trede te doen te Usselo (O.) na bevestiging door Ds. G. D. A. Oskamp, van Buurse. HERDENKING Te Nieuwkoop (Z.-H.) wordt Dinsdag 9 Mei a.s. door de Geref. Kerk herdacht, dat zij 50 jaar geleden met de Synodale Organisatie der Ned. Hervormde Kerk gebroken heeft. OUDERLINGENCONFERENTIES. De Centrale Conferentie van Ouderlingen ■r Geref. Kerken zal 27 en 28 Juni te t r e c h t worden gehouden. Op den 2den dag zal Prof. Dr. D. H. Th. Vollenhoven, hoog leeraar aan de Vrye Universiteit, inleiden: „Piëtisme en Calvinisme", en Ds. T. Ferwerda te Amsterdam: „De Kerk en de geestelyke crisis". CONFERENTIE ALLE-DAG-KERK Te Schoorl wordt van 2628 Mei een Algemeene Conferentie over de AUe-Dag- Kerk gehouden. De voorzitter der stichting „De Alle-Dag-kerk" te Amsterdam, Ds. D. E. Boeke, zal de historische fundeering der Alle- dag-kerk-beweging behandelen; Ds. F. Ch. Krafft, uit Haarlem, zal mededeelingen doen van zijn ervaringen in de Eglisè Wallonne aldaar als Alle-dag-kerkMr. J. C. van Berg, uit Amsterdam, zal: „Het nemen van be sluiten enkel by overeenstemming" en Dr. J. C. Wissing, te Tiel: „De beteekenis der Alle- dag-kerk voor de oecumenische beweging" in leiden. Bij Dn. A. J. P. Boeke te Schoorl zijn alle verdere gegevens te verkrijgen. ZENDING 5e Gooi-Zendingsmiddag. Hemel vaartsdag 25 Mei D.V. zal er wederom een Zendingsmiddag gehouden worden uitgaande van den Geref. Zendingsbond. Het terrein is gelegen in het Spanderswoud aan de Beet- hovenlaan te Hilversum en bereikbaar per richt wordt verspreid zoo ruim mogelyk vooral zoo spoedig mogelyk wordt voldaan, om in den oogenblikkelijken nood te helpen voorzien. Egypte-Zending. Do Jaarvergade ring van de Vereeniging tot uitbreiding van het Evangelie in Egypte, zal D.V. op Donder dag 4 Mei te Vlaardingen gehouden den. By de middageamenkomst in het Zeemans huis, aanvangende om 3 uur, zijn alle Zendings vrienden welkom. Des avonds om 8 uur een samenkomst met de Gemeente in de kerk- zaal van „Rehobóth", waar als sprekers hopen op te treden Ds. A. Luteyn, te Vlaardingen; Ds. J. W. P. Ie Roy, te Sloterdyk; en Ds. H. L. Boerlijst te Amsterdam. Des morgens hoopt de heer F. P. de Haan, van Akkrum binnenkort te Oosterwierum, op verschillende scholen verteluurtjes over Egyp te en de Egypte-Zending te houden. Schoolnieuws* HOOFDBENOEMINGEN Wetsinge-Sauwerd, W. ond. te Groningen (Leerschool). Mede op drie tal stonden: J. Laninga, ond. te Dokkum, N. Timmer, ond. te Loppersum. JUBILEA De heer A. Algra, hoofd der School met den Bijbel, te Stadskanaal (Afdraai), hei- denkt 1 Mei a-s. zijn 25-jarige werkzaamheid 'bij het Chr. Onderwijs. Als onderwijzer was hij werkzaam te Haulerwijk, Groote IJpol- •der en Hoofddorp. Van 1916—'22 was hij hoofd der Chr. School te Valthermond en daarna te Stadskanaal (Afdraai). OPHEFFING ACADEMISCHE EXAMENS GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Gesl. Geneeskunde: doet. ex.. de heeren: M. van de Ridder W. J. Roesink en B. Breedveld en de dames: A G C E de Boer en M J H Kusters. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gesl.: Rechtswetenschap: cand ex., de heer G. J. \V. Middelbeek. Geneeskunde, cand. ex.. mej. M. A. van der Knoop en de heeren H. A. Hupkes. P J M Bos. D. Bosch, J. Hartog en B. Wanrooy. EXAMENS-STUURMAN DEN HAAG. 26 April. Gesl. voor 3den stuur man. gr. stoomvaart J. W. F. Holstein, P. G. G. Bolland. A. G. Kloots. T. Kasemier. A. C. van Schoonhoven van Beurden. EXAMENS-MACHINIST DEN HAAG. 26 April. Gesl. voor het voorloo pig diploma, de heer H K Havekost te Utrecht J. Knegt te Rotterdam. H v d Kamp te Alk maar, N J G Weel te Medemblik. EXAMENS-BEWAAR J5CHBOL- ONDERWIJZERES Gesl. voor het theor. ged. van het examen hulpakte der Vereen, van Chr. Bewaarschool- onderwijzeressen. do dames: J. Meeldijk. C A W Boeltjes, beiden te Dordrecht. E A van Drimmelen te Klundert en A. P Lub te Maas- Radio Nieuws. VRIJDAG 28 APRIL. Huizen (18Y5 M.) N.C.R.V. 8.00 Schriftlezing. 8.15 Morgenconcert. 10.30 Morgendienst door Ds. J. D. Boerkoel, Geref. Predikant te Wa tergraafsmeer. 11.00 Liederen recital. 12.15 Gramofoon. 12.30 Middagconcert. 2.30 Lezen van Chr. lectuur. 3.00 Huishou delijke raadgevingen. 3.30 Harpkwartet. gg tegelverzame teur fotogra i. 6.30 A J. Iler- wig: Over Kamerplanten. 7.00 Literair halfuurtje. 7.45 Ned. Chr. Persbur. 8.00 Concert. 8.15 Concert Haarl. Ork. vereen. 9.05 Declamatie. 9.35 Concert. 10.20 Vaz Dias. 10.30 Gramofoon. filversum (296 M.) V.A R.A. 801 Gramofoon n. 4.50 Na schooltijd. 5.30 Orgelspel. 6.01 Gramofoon. 6.15 Orkest. 7.00 Zang. 7.10 Orkest. 7.30 Zang. 7.40 Zang. 11.00 Zang. 11.30 Gramofoon. Ir us «el (337.8 M.). Vla&msch. 11.20 Concert 12.20 Gramofoon. 5.20 Gramofoon. 5.50 Gramofoon. 6 05 Piano recital. 7.20 Con cert. 8 20 Concert. 9.35 Gramofoon. (Fransch) (509.3 M.) 11.20 Gramofoon. 12.20 Concert. 4.20 Omroeporkest. 5.36 Gramo foon. 5.50 Concert. 8.20 Omroeporkest. 9.20 Gramofoon. a v e n t r y (1564.4 M.). 11.20 Orgelspel 12.05 Orkest. 2.20 Gramofoon. 2.50 Concert. 5.50 De grondslagen der muziek. 7.20 BBC orkest. 8.55 Concert. recital. 9.45 Conc« Cönigswusterhausen (1635 M.j 6.50 Ochtenconcert. 11.20 Gramofoon. 120 Gramofoon. 5.25 Concert. iingenberg (472.4 M.) 6.25 Gramofoon 9.35 Mensch und Welt. 11.20 Concert. 12.20 Concert. 3.50 Omroeporkest. 7.05 Orgelconcert. 7.50 Concert. 1 I d 1 a n^R e°g. (398.9 M.). 11.20 Concert 12 20 Gramofoon. 1.05 Orkest. 5.50 Or kest van Birmingham. 7.55 Salonorkest. 8.50 Vroolük programma. a rij s (Radio Paris) (1724.1 M.) 7.05 Gramo foon. 11.50 Gramofoon. 12.25 Celloreci tal. 1.55 Gramofoon. 6.40 Gramofoon. LAND- EN TUINBOUW LAMMEREN-INVENTARISATIE Door Afd. SohapcninventariöQtie van Vle€6ch Export Bureau Land-bouwhuis A!k« maar, wordt on6 er op gewezen, dat hoewet de ovengroote massa der lammerenaangiften reeds binnengeloopen zijn, er toch nog een betrekkelijk groot (te groot) aantal achter wege- is gebleven. Aangezien zulks bij een latere uitkeering of regeling ten nadeele van de telers van lammeren zou kunnen zijn, wordt nog tot 2 Mei de gelegenheid tot het indienen der lammerenkearten gegeven. Zij die geen kaart ontvangen of na 1 Jan. 1933 door aankoop houder van drachtige schapen werd, worden verzocht zulks te melden aan de benoemde afd- Schapen- inventarisatie. Cola di Rierasi, de groote Senator van Rome in de 14e eenw Door Edw BULWER LYTTON En die mengeling van woestheid en teer- derheid, het ruwe gevolg, de tent op den middag in een beschaduwde plek in hot woud opgeslagen, de luit en de stem van Adeline, terwijl de woeste soldaten op een afstand luisterden, hadden een onderwerp gevormd, Ariosto waardig en waren geheel in overeenstemming met den geest van dien zonderlingen, ordeloozen en toch ridderlijken tijd, toen het klassieke Zuiden de bakermat der Noorsche romantiek werd. Montreal zette in het geheim zijn onder handelingen met den Hongaarschen koning voort, en zijn nieuwe plannen deden hein voor het oogenblik voive jn dat hij ooit oogmerken op Rome had reoad. Toch had hij van deze eerzucht niet afgezien en op den achtergrond van zijn avontuurlijke loop baan verrees in zijn gedachten nltijd het Kapitool van Rome en wenkte hem de scepter der Cesars. Op zekeren dag, toen Montreal met een klein gevolg langs de muren van Terracina reed, werden de poorten opeens geopend en een talrijke menigte stroomde naar buiten, voorafgegaan door een vreemdeling, dien zij blootshoofd en onder luide zegewenschen volgde; een rij monniken besloot de*. ae* een loflied zingend, dat aldus eindigde: 't Gebergt schijnt vroolijk hem te groeten, Die met de heilmare ons verscheen! 't Gebloemt luikt op voor 's jongflings voeten En geesten zweven om hem heen: Want zwaard en dolk keert in Je scheede, Waar gij verschijnt, o Böo van vrede! Wij zeeg'nen uw gewijde schrêenl Langs der rotsen steilen boord Treedt gij zonder struik'len voort, En kent vreeze dag noch nacht: Over u houdt God de wacht! Waar de Heiden 't dolste woedt, Dringt gij door zijn legerstoet; In uw vlekkeloos gewaad, Waar gij 't harnas om versmaadt; Keert er met uw zilveren staf 't Zondig zwaard der krijgers af; En in 's roovers aakMag hol Of aan 't hof, van staatsliên vol, Brengt gij, als de duif weleer, 't Hoogst gebod uit reiner sfeer, Temt de woestaards door een woord Christus heerscht waar men u hoort! En gelijk de onzeek're vloed Vaste grond werd voor zijn voet, Legt de woedende krijg zich ter ruste op uw bêe, Driewerf gezegende Böo van den vrêe! een wit, met zilver doorwerkt kleed; hij was ongewapend en barrevoets en droeg een langen, zilveren staf in de hand. Verbaasd en verwonderd hielden Montreal en de zijnen stil. De ridder gaf zijn paard de sporen en reed op den vreemdeling toe. „Zeg mij eens, vriend" sprak de Proven- Qaal „behoort gij tot een nieuwe orde van pelgrims, of welke bizondorc heiligheid bezorgt u al die eerbewijzen?" „Terug, terug!" roepen de stoutmoedigsten onder het volik. „De roover mag den Bode des Vredes niet gevangen nemen." Montreal maakte een minachtend gebaar. „Ik spreek niet tot u, goede lieden en de eerwaarde broeders achter u weten zeer goed, dat ik nooit een heraut of een pel grim gedeerd heb." De monniken eindigden hun lofzang en kwamen haastig naar Montreal toe, want zijn vroomheid had hem de genegenheid bezorgd van elk klooster in de omtrek van zijn tijdelijk verblijf. „Mijn zoon," sprak de oudste der broedVs „dit is een zonderling en tevens een gehe>- iigd schouwspel: en wanneer gij alles zult vernomen hebben, zult gij den Bode eer een vrijgeleide geven voor uw vrienden, dan hem den weg des vredes te versperren." „Gij maakt de zaak nog duisterder voor mijn onontwikkeld verstand" zeide Montreal ongeduldig; „laat den jongeling zelf spre ken. Ik zie op zijn mantel de wapenen van Rome met andere mij onbekende kwar tieren ofschoon ik als edelman en rid(U-r tamelijk op de hoogte ben der wapenkunde." „Signor" sprak de jongeling ernstig „gij ziet in mij den bode van Cola di Rienzi Tribuun van Rome, voorzien van brieven voor vele baronnen en prinsen, tusschen Rome en Napels verblijf houdend. De wa penen op mijn mantel geborduurd, zijn die van den Paus, de Stad en den Tribuun'" „Hm! Gij moet niet bang van aaj-d wezen om de Campagna te durven doortrekken, met dien zilveren stok als eenig wapen'" „Gij vergist u, heer ridder" antwoordde de knaap stoutmoedig, „gij beoordeelt het heden naar het verleden. Weet, dat er in de Campagna geen enkele roover meer ge vonden wordt De wapens van den Tribuun hebben alle wegen rondom de stad even veilig gemaakt, als de breedste straat in de stad zelf maar zijn kan." „Gij vertelt mij wonderen!" „Door het woud en in de vesting door de eenzaamste wildernissen door de dichtst bevolkte steden hebben mijn makkers dezen zilveren staf ongehinderd en onbeschadigd gedragen. Waar wij heentrek ken juichen ons duizenden toe en vreugde tranen zegenen de boden van hem, die den roover uit zijn hol, den tiran uit zijn kasteel heeft, verjaagd en de inkomsten van den koopman en de hut van den boer beschermt" „Wel," zeide Montreal met een stroeven glimlach; „ik mag wel dankbaar zijn voor de mij betoonde voorkeur; ik heb nog geen bevelen ontvangen van den Tribuun, noch zijn wraak gevoeld en toch ligt, naar het mij voorkomt, mijn nederig kasteel ook op het grondgebied van St. Petrus." „Vergeef mij, heer ridder" zeide de knaap: .„maar spreek ik met den beroemden ridder van St. Jan, den strijder voor het Kruis die tevens een bandietenhoofdman is?" „Knaap gij zijt vermetel; ik ben Waltar de Montreal.' „Dan heer ridder, ben ik op weg naar uw kasteel." „Zorg dan, dat gij er niet vóór mij zijt, of gij loopt gevaar er spoedig uitgeworpen te worden.. Wel, mijn vrienden ging hij voort, ziende, dat bij deze woorden het volk zich dichter om den bode heen heendrong. „Denkt gij dat ik die vorsten mijn gelijken noem, een ongewapende knaap zou oooden? Wel foei! uit den weg uit den weg. Tonga man, volg mij. 'n mijn knjve' zijt gij even veilig als in de armen u«\er moeder." Zoo sprek nd reed Montreal met groote waardigheid en vastberaden ernst den weg naar zijn icasleel op; zijn verbaasde soldaten volgden hem op eenigen afstand. De bodi in het witte kleed kwam achteraan met de menigte die hem niet wilde verlaten. De geestdrift was zoo groot, dat het volk mee ging tot aan de poorten van het gevreesde kasteel en daar bleef wachten, totdat de jongeling veilig teruggekeerd zou zijn. Montreal die, hoe weinig hij zich elders aan de wetten stoorde, in zijn omgeving de rechten ook van den minsten boer eerbie digde en zelfs de armen te vriend hield, verzocht de menigte op zijn binnenplein te komen, waar zijn dienaars wijn en ver- verschingen kwamen brengen: hii onthaal».'? de monniken in de groote hal en ging toen den bode voor naar een klein vertrek. „Hieruit zijlt gij het best mijn boodschap vernemenzeide de jongeling, Montreal een brief overhandigend. De ridder sneed het zijden omhulsel met zijn dolk door en las den inhoud met groote kalmte. „Uw Tribuun hee'i zich den korten stijl die de macht gebruikt, *p idig eigen ge maakt" zeide hij, totn hij dan Vief ge.'ezen had. „Hij beveelt mij dit kasteel en het pauselijk grondgebied binnen tien dagen to verlaten. Hij is zoo beleefd mij tijd te laten om over het voorstel na te denken; wees zoo goed plaats te nomen, jonge man. Ver geef mij, maar ik dacht dat uw heer zooveel te doen had met zijn Romeinsche baronnen dat hij wel een beetje toegevend 7,ou zijn voor ons, vreemdelingen. Stefano Colonna..." „Is naar Rome teruggekeerd en heeft den eed van trouw gezworen; de Savelli's; de Orsini's; de Frangipani's allen hebben zich onderworpen aan den Staat." „Wat!" riep Montreal in de uiterste ver bazing. „Zij zijn niet alleen teruggekeerd, maar zij hebben erin toegestemd al hun huur lingen af te danken en hun vestingen te slechten. Het ijzer van het paleis der Orsini's dient nu tot versterking van het Kapitool en de steenhoopen der Colonna's en Savelli's zijn gebruikt om de poorten van het Late- rann en van St. Laurentius te verdubbelen." „Een wonderbare man!" zeide Monreal met onwillekeurige bewondering. „Hoe heeft hij dat gedaan gekregen? „Door een streng bevel en een sterke macht om het te doen nakomen. Op den eersten klank der groote klok staan twintigduizend gewapende Romeinen gereed. Wat zijn de benden van een Orsini of een Colonna in vergelijking daarmede? Heer ridder, uw dapperheid en roem dwongen zelfs Rome u te bewonderen; en ik, een Romein, smeek u: neem u in acht!" „Ik dank u uw nieuws vriend, benepmt mij den adom. De baronnen hebben zich dus ondervond n?" (Wordt vervolgd)»

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9