S ZATERDAG 22 APRIL 1933 DERDE BLAD PAG. 10 BINNENLAND. JUBILEERENDE BURGEMEESTERS VAN BUSSUM EN VAN DELFT Deze week is aan burgemeester H. d e Bordes, die zijn koperen ambtsjubileum als burgemeester van Bussum mocht her denken, door den voorzitter van het huldi- gings-comité, ir A A. Oosting, de De-Bordes- bank aangeboden. Burgemeester De Bordes, die daarna een dankwoord sprak, herinnerde in zijn toespraak aan de toestandkomimg van het Gooi- Reservaat, waarmede een zijner liefste wenschen is in vervulling gegaan. Hierdoor blijft het natuurschoon in net Gooi bewaard en zij, die dachten, dat de Gooische -dorpen nog wel eens tot steden zouden uitgroeien, zullen teleurgesteld zijn, want de groei der Gooische gemeenten zal gestuit worden door de zoom der heide velden. De bank is ontworpen door ir G e r b e r, en heeft een plaats gevonden in het plantsoen van het viaduct, zoodat men, op de bank zittende, een blik kan laten gaan over het Gooi-reservaat, tot welks tot standkoming burgemeester DeBordes zooveel heeft bij- gediagen. jubileum Mr. G. v. Baren In verband met het a.s. ambtsjubileum van Mr. G. van Baren als burgemeester can Deift heeft zich daar ter plaatse een comité gevormd onder presidium van ur. Ph. B. L i b o u r e 1 om aan den jubilaris een bescheiden huldiging te brengen. De be doeling is om alle plaatselijke vereemgm- gen te doen samenwerken voor het aanbie den van een huldeblijk en een serenade aan den burgemeester en mevrouw op Zater dag 6 Mei. Voor de voorbereiding van een en ander worden bij dezen voorzitters en secretaris sen van alle plaatselijke vereenigiugcn op geroepen voor een vergadering ten stacf- hui zo (trouwzaal) op Dinsdagavond 2d April om half acht Met nadruk worden alle mu ziekverenigingen, alle zangverenigingen, alle sportverenigingen, alsmede alle amdeie verenigingen, die daarvoor in aanmerking komen, uitgenoodigd tot deelneming aan do serenade en vertegenwoordiging op Dins dagavond. In de plaats van voorzitters en secretarissen kunnen ook twee andere be stuursleden worden afgevaardigd, doch vooral niet meer dan twee, met het oog op de ruimte. De serenade zou zooveel mogelijk vereeni- gingen, uit alle groepen der burgerij, moe ten omvatten. Muziekcorpsen zullen, ver deeld over den stoet, met volle muziek, zangverenigingen met marschzangen, alle verenigingen met hun vaandels, voorbijtrek ken. Plaats van samenkomst: Paardenmarkt Opstelling: tusschen half zeven en zeven uurMarschroute: Nieuwe Plantage, langs een van de grachten naar de Markt, alwaar ontbinding van den stoet volgt Alles onder voorbehoud van goedkeuring der overheid. Sportverenigingen, jeugdorganisaties, enzoo- voorts, zooveel mogelijk in uniform. De andere plannen zullen Dinsdag ter ver gadering worden bekend gemaakt Mogen alle plaatselijke verenigingen Dinsdag vertegenwoordigd zijn. Msn wordt verzocht om half acht terstond op de presentielijs ten te teekenen met vermelding van den naam der vereniging en van het adres van het secretariaat DE ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN C.P.H. EN O.S.P. EEN COMMUNISTISCHE VERKLARING Het Partijsecretariaat der Communis tische Partij Holland deelt mede: la het perscommuniqué van het Partij bestuur der O.S.P zijn de voorwaarden door de C.P.H gesteld om gemeenschappelijk op treden van C.P.H en O.S.P. op 1 Mei te ver krijgen, onjuist medegedeeld De C.P.H. heeft voorgesteld, dat beide or ganisaties de arbeiders oproepen, onmiddel lijk over te gaan tot het vormen van 1 Me|- comnlté's, dat zij oproepen tot het organi se eren van de staking op dien lsten Mei en dat de 1 Meii-vergaderingen, meetings en demonstraties plaatselijk onder Irid'ng van de afdeelingen C.P.H en O.S.P zouden staan Tot samenwerking op bovengenoemde basis worden ook uitgenoodigd als gelijkbe rechtigde organisaties, de RooJe Vakbewe ging-oppositie (R.V.O), het Landelijk Werk Joozen Strijdcomité en de Socialistische er Communistische Jeugd vereenigingen. De C.P.H heeft verder als or,voorwaarle Jjjke eisch gesteld, dat deze samenwerking ook inhoudt een actieve bestrijding door iedere deelnemende organisatie, dus ook vlij de O.S.P, van Ief-r« pog'ng om de -V.i d-ir.'teit der arbeido-rtCasse met le arbei dersklasse van de S>vjet Unie t> doorbre ken met lasterpraat over de ondereleuning van het Hitier-fascismo door de Sovjet- regeertng. De vertegenwoordigers der O.S.P weiger den met de R.V.O en het L.W.S.C 6amen te werken en zij hielden zich het reohit voor de Sovjet Unie aan te vallen. Daarop is de oonferentie uiteen gegaan. belangen van overheidspersoneel verleende bevoegdheid tot aanwijzing van leden en van plaatsvervangende leden in de Dienst commissies voor: a. de ambtenaren bij het Staatsbedrijf der Artillerie-Inrichtingen; b. de ambtenaren >j de Rijkswerven enz.; c. de ambtenaren van het loodswezen enz.; d. de ambtenaren van de betonnang en verlichting. Vermits het contact met genoemd comité is verbroken hebben de hoeren: J. Wiarda te 's-Gravenhage. D. J. Tiepen te Amsterdam, P. C. Geensen te Antwerpen en .T, Blom te Amsterdam mede met ingang van 24 April 1933 neen zitting meer in de in L.O. 1931, nr. 334 genoemde bijzondere commissie voox Georganiseerd overleg. VESNELDE BRUGGENBOUW BIJ ROTTERDAM. DORBT. H.I. AMBACHT EN MOERDIJK Blijkens het voorloopig verslag der Twee de Kamer inzake de wetsontwerpen tot het geven van vrijheid oip een concessie tot tol heffing te verleenen aan de op te richten N.V. Versnelde Bruggenbouw en tot deel neming in het aandeelenkapitaal van en verstrekiltng. van rentedragende voorschot ten aan die N.V.. werd algemeen instem ming betuigd met het voornemen der re geering tot bespoediging van den bouw der vier bruggen bij Rotterdem. Dordrecht. Hendrik-Ido-Ambacht en Moerdijk, zoowei om het belang van de verkeersverbetering als om dat van de werkverruiming. Van verschillende zijden werd evenwel de late indiening van de thans aangeboden wetsontwerpen betreurd. Verscheidene le den klaagden over onvoldoende toelichting van het voorstel. Met verwondering hadden vele leden ver nomen, dat de regeering nadat de voor zitter van den ministerraad in de vergade ring der Kamer van 15 November 1932 had verklaard, dat de rageering zich voorstelde de financiering van den bruggenbouw te doen geschieden door den bouw toe te staan aan een particuliere maatschappij, welke het recht van tolheffing zou verkrij gen, en dat de onderhandelingen daarom trent met een dergelijke maatschappij reeds in een gevorderd stadium verkeerden van den ingeslagen weg is teruggekeerd en thans het denkbeeld van bruggenbouw door een particuliere maatschappij geheel heeft losgelaten. De houding der regeering tegenover de bedoelde particuliere maatschappij-in-wor- ding werd door zeer vele leden sterk afge keurd. Gevraagd werd of het juist is, dat het van particuliere zijde verrichte werk de taak der regeering bij het ontwerpen van 't thans ingediende voorstel aanmerkelijk heeft verlicht en of de regeering daarvan zelfs in die mate gebruik gemaakt heeft., dat het aan de Kamer voorgelegde wets ontwerp en het concept der statuten in hoofdzaak ontleend zijn aan de ontwerpen van het genoemde consortium. Hoewel men van oordeel was, dat het hier niet zoozeer aankomt op de vergeefs door particulieren 'gemaakte kosten, welke ongeveer 50.000 zouden bedragen, als wel op de vraag, of de regeering morcele ver plichtingen op zich genomen heeft, meen den verscheidene leden, dat de Staat even- tueele door de particuliere promotors van den bruggenbouw op verzoek van de re geering gemaakte kosten diende te vengoe- Verscheidene leden lerinnerden aan de plannen voor een oeververbinding te Rot terdam door middel van een tunnel. Zij be toogden, dat de te bouwen brug in geen en- kol opzicht daarvoor in de plaats kan tre- Voorts verzochten verscheidene leden de regeering met nadruk, te willen zorg dra gen, dat bij het opmaken van contractei* en bestekken onomwonden het gebruik van Nederlandsch fabrikaat zooveel mogelijk wordt voorgeschreven, niet alleen voor de te verwerken materialen, doch eveneens voor de te gebruiken werktuigen en hulp middelen. Het spreekt vanzelf, dat daarbij tegen eventueele prijsafspraken doelmatige voorzongen dienen te worden genomen. Enkele leden stelden de vraag, of het al dan niet in de bedoeling der regeering ligt, de werken geheel of gedeeltelijk te doen uitvoeren tegen werkverschaffingsloo- nen. Indien deze vraag onverhoopt bevesti gend beantwoord mocht worden, zouden zij zich tegen een dergelijke handelwijze met kracht moeten verzetten. Andere leden stonden tegenover dit denk beeld niet zoo volstrekt afwijzend. Intus- schon was men vrijwel algemeen van oor deel, dat van uitvoering in werkverschaf fing igeen sprake kan zijn, daar het werk ongetwijfeld in gedeelten zal worden opge dragen aan particuliere aannemers, die hun personeel op de gewone wijze beloonen. Kerknieuws. 1 HET A.C.O.P. UIT G.O. EN DIENSTCOMMISSIES Een binnenkort te verwachten Legerorder bevat een ministerieele beschikking, waar bij met ingang van 24 April wordt inge trokken de bij L.O. 1931, nr. 241 aan het Comité ter behartiging van de algemeene NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Leiden (vac.-A, D. Mee- ter), J. de Wit te Leidschendam. Bedankt: Voor Kampen (vac.-M Otte- vanger). H. A. de Geus te De Bilt (U.). Voor Hiillegom, J. P. E. C Eerhard te Wor- kum, CHFt. GEREF. KERK. Beroepen: Te Maassluis, N. de Jong te Rijnsburg. BURGEMEESTER DE BORDES-BANK Klein, maar foch in elk opzicht een vleugel! D.w.z. een vleugeltoon, die U tegemoet zingt en ideaal is voor samenspel. En dat voor den prijs van een piano! v Lengte slechts 1.25 M. WÊ Mahonie gepolitoerd, 77* Octaaf, ivoren klavier. Prijs 775. Vraag eens name ren plattegrond. W" Rotterdam, W. de Withstraat 32 Amsterdam - Arnhem - Breda Leiden ©lEMER BEGRAFENIS Ds. J. A. VAN BOVEN. Te Barneveld is gistermiddag op het nieuwe kerkhof begraven Ds. J. A. van Bo ven, in leven predikant bij de NeiL llerv. Gemeente te Hoevelaken. Aan de geopende groeve werd achtereen volgens het woord gevoerd door Ds. B. Ba telaan te Barnes eld; Ds. J. E. Klomp te Ede; Dr. J. D, de Lind van Wijngaarden te De Bildt; en den heer Van Aalst Jr.. presi dent-kerkvoogd te Hoevelaken, die allen den 'erledene herdachten in zijn groote liefde jor het predikambt Nadat de heer Th. C van Boven, van Zaandam, had dankgezegd, werd op ver zoek van Ds.E. Warmolts, van Scherpenzoel, consulent «van Hoevelaken, Ps. 89 7 ge zongen. VERELIJDENDE OPHEFFING. Te Boskoop is de Ned. Herv. Evange lisatie, die vele jaren in de behoefte aan rechtzinnige prediking voorzag, thans opge heven, nu in de Ned. Hervormde Gcmeento meer dan 50 jaren weder een rechtzinn:~ kocht' w.orden. CONFESSIONEELS VEREENIGING. Te Zwolle wordt Woensdag 17 Mei a.s. de 10de algemeene vergadering der Confes sionele Vereeniging gehouden. Ds II. Mondt, van Zeihelm, spreekt het wijdings woord terwijl in de namiddagvergadering Prof. Dr Th. Haitjema, van Groningen, een rede zal houden over: „Onze houding tegenover de rechtsche kerkelijke stroomin gen". „VERGADERING DER GELOOVIGEN". De „Vergadering der Geloovigen" heeft dezer dagen haar 49ste janrlijksche verga dering te Zwolle gehouden, welke zeer druk bezocht was door afgevaardigden uit andere plaatsen. Spreke.rs waren de heeren J. Tiesema, van Hilversum; J. H. Fijn van Draat, van Amersfoort; en J. Siegolaar, van Den Haag; en verschillende andere loden der vergadering. PAULUS' ZENDINGSREIZEN Bij de N.V. H. ten Brink's Uitg. My. te Arnhem is een kaart van Paulus' Zendings reizen verschenen, samengesteld door den heer G. H. Pothuis te Leiden naar het car tografisch systeem van Bos, Berends en Wolters. De kaart, groot 77 by 102 c.M, is uitge voerd in heldere, sprekende kleuren, terwijl voor elke reisroute een aparte kleur in breede lijnen is gekozen. De kaart is bijzonder over zichtelijk, wat voor een groot arbeidsveld als dat van Paulus van niet licht te overschatten beteekenis is, al doen de gestileerde kustlijnen wat eigenaardig aan. De kaart heeft ook nog het groote voordeel, dat de namen der plaat sen in een terugvallende kleur zijn gedrukt, zoodat ze op een afstand van enkele meters niet meer leesbaar zijn en de kaart dus tevens als bl'nde kaart dienst kan doen. De kaart is o.i. een uitstekend leermiddel voor scholieren en catechisanten). ZENDING Zendingsstudieconferenties te Lunteren. De Zendingsstudie-Raad te Zeist deelt ons mede, dat evenals vorige jaren vier conferenties te Lunteren zullen gehouden worden. Over de cursussen, die iedere week ztllen worden gegeven, meldt men ons het volgende: Eerste week (24—29 Juli): Dr S. Knak (Berlijn) over „Die wichtigsten Gegen- wartsprobleme der Afrika-mission"; Ds D. Crommelin over „Reiservaringen en gevolg trekkingen"; Dr. J. Lammerts van Bueren (Zetten) over een onderwerp de Inwendige Zending betreffende. Tweede week (31 Juli5 Augustus): Dr. S. Knak (Berlijn) over „Die wichtigsten Gegeniwartsprobleme der Afrika-mission"; Ds L. Netelenbos over jMidden-Java ten .Zui den"; Ds H. G. Steinberg over „Suriname". Derde week (712 Augustus): Dr. G. Simon (Bethel) over „Die Botschaft des Evangeliums an die Weltreligionen der Gegen wart". Dr. W. ten Boom (Hilversum) „Jodenzending"Dr. Alb. C. Kruyt over geestesgesteldheid der Toradja's en het Chris tendom"; Vierde week (1419 Augustus: Dr. G. Simon (Bethel) over „Die Botschaft des Evangel'ums an die Weltreligionen der Gegen wart"; F. J. F. van Hanselt, zendeling, over „Nieuw-Gudnea"; Ds. Jac. van Ny* Czn. ('s-Gravcnnage) over „Het anti-semitisme." GIFTEN EN LEGATEN. Te Amsterdam ontving Ds. C. Linde boom, pred. der Geref. Kerk aldaar, naar de „Stand." meldt, overeenkomstig den wensch van een thans overleden Gemeente lid voor de Kerk f 1000, voor de Diaconie f 700, voor de Zending f 500 en voor do Jo- denzending f 200. Schoolnieuws. N. C. S. V. Het secretariaat van de Ned. Christen- Studenten-Veresniging, „Woudschoten" te Zeist, heeft een nieuwe adreslijst het licht doen zien. Na de vermelding van de saam stelling van het algemeen bestuur en de talryke commissiëu volgt een v--■-ctabele lijst van namen en adressen van ...iiribuee- rende oud-leden. Men ziet hieruit de gl-oote bet-eekenis d-ie deze organisatie gehad heeft i niet mindere mate nog bezit. Het tegen woordige ledental der N. C. S. V. bedraagt .125, waarvan te Kampen (Theol. School) 4, Breda 10, Willemsoord 19, Rotterdam 31, Wagcningen 40, Amsterdam (Vrije Un.) 47, Delft 62, Groningen 94, Amsterdam (Gem. Un.)' 126, Leiden 250 en Utrecht 428, terwijl 14 leden zyn buiten de afdeelingen. Na dit statistisch overzicht volgen de ledenlijsten der verschillende afdeel'ngen, met opgave faculteit en studiejaar. Voor allen die bij de N.S.C.V. betrokken zyn, is deze nieuwe uitgave onmisbaar. HOOFDBENOEMINGEN .Rotterdam (Bewaarschool, Zoutzieder- straat 18), mej. J. Gaarkeuken te Rotterdam. school potlooden per gros f 5.— SBH ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Rotterdam (Bewaarschool, Zcatzieder- straat 18), mej. D. van Gogh te Rotterdam. "innertsga (Chr. Nat. School)J. H. Bos, tydelyk te Sondel. Voor vast. JUBILEA De heer E. J. de Bruin herdenkt D.V. 1 e: a.s. den dag dat hij gedurende 25 jaren i. Is hoofd aan de Chr. School te Silvolde ver bonden is. Geboren en opgeleid te Amsterdam, was hy 5 jaren onderwijzer, en wel te Zaandam Amsterdam, en vervolgens 8 jaren hoofd de Chr. School te Nieuwveen, om in 1908 benoeming als zoodanig naar Sllvclda te aanvaarden. De heer De Bruin was ook verbonden aan de Chr. Normaallessen te Aalten. Voorts geeft hij zich aan de A.R. politieke organisa tie en actie en Ziekenverpleging. Hjj is ook hoofdbestuurslid van de N.C.R.V. De heer J. C. van Goudoever hoopt l Mei a.s. zijn zilveren jubileum als hoofd eener Chr. School aan de Hessenweg te De Bilt (U.) te vieren. Voorheen was hij werk zaam aan een Chr. School te Haarlem. De heer Van Goudoever ijvert in de politiek voor de Chr. Dem. Unie. ONDERWIJZERSVERGADERINGEN De voorjaarsvergadering der Provinciale Vergadering van Chr. Onderwijzers en Onder wijzeressen in Z u i d-H o 11 a n d zal gehou den worden op Zaterdag 13 Mei a.s. des na middag» te half drie in „Obadja", Prinsen straat te Rotterdam. Ds. A. K. Straatsma van Den Haag hoopt te spreken over Henriëtte Roland-Holst's boek: „De vrouw in het woud". De heer H. W. Postma, leeraar M. O. Schoonschrijven, zal in woord en beeld een lans breken voor het moderne Koordschrift. In de pauze zal een jongenskoor enkele liederen zingen. Het be looft een zeer belangrijke vergadering te worden. SCHOOUUBILEUM. Te W i 1 n i s wordt 5 Mei a.s. het 50-jarig bestaan der Chr. School (hoofd A. Wilnis) herdacht. In een avondsamenkomst zullen toespraken worden gehouden o.m. door Ds. J. Oosterveen, van Barendrecht, oud-voorzitter van het Schoolbestuur, en Ds. H. W. Engelkes van Meppol, thane nog vice-voorzitter. CHR, VOLKSONDERWIJS De 42ste algemeene vergadering der Ver eeniging voor C. V. O. wordt gehouden op Donderdag 8 Juni 1933, des voormiddags te half elf ure, in de Rotterdamsche Diergaarde, te Rotterdam. Op de agenda komen be halve de gewone punten voor: mededeeling over bewaarscholen door J. Hobma en een rede van den heer A. Hijmans, arts te Rot terdam, over: Geneeskundig Schooltoez'cht. In de vacatures der herkiesbare bestuurs leden worden aanbevolen: Jhr. Mr. L. M. Rut gers van Rozenburg, Utrecht (aftr.) en Dr. G. P. Marang. Utrecht; W. Magendans, Arn hem (aftr.) en J. L. Oosterhoff, Ternaard; H. W. Tfianus, 's-Gravenhage (aftr.) en Ds. A. B. ten Kate, Wassenaar en voor twee open vacatures (Ds. A. de Haan en J. H. Blum), Ds. J. Nauta, Sexbierum, Ds. IJ. Stelma, Tzum en Dr. Ph. J. Iden-burg, Wassenaar, Mr. Dr. A. A. van Rhyn, 's-Gravenhage. VEREEN. VAN CHR. ONDERWIJZERS Te Utrecht werd Donderdag j.l. de Voorvergadering gehouden der Vereen, van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland en de Overzeesche Gewesten. Van de S? afdeelingen waren er 78 vertegen woordigd door 100 personen. De voorzitter, de heer J. Hobma, van Utrecht, opende met gebed. Na lezing door den secretaris, den heer P. van Aaltcn, van Utrecht, van Hand 19:8—18, sprak de Voor zitter aansluitend aan dit Schriftgedeelte een openingswoord en richtte daarna een woord van welkom in het bijzonder tot mej Van Nes, afgevaardigde van de afd. België. Het jaarverslag werd, nadat door niet minder dan 13 afgevaardigden inlichtingen gevraagd en opmerkingen gemaakt waren, en deze alle tot aller bevrediging beant woord waren, onder dank vastgesteld. Be loofd w erd, dat men zal overwegen het Cor respondentieblad, mogelijk in overlec: met de leden, nog meer aan het doel in het onder- (Wijsbelang te doen beantwoorden. Het financieel verslag werd, na beant woording van een vijf-tal vragers, eveneens vastgesteld, gelijk de begrooting en de con tributie- en restitutie-voorstellen. De afdee- ling Westland zal contröle oefenen over de boekhouding voor een volgend jaar. Aan Lukas, Barnabas. Johannes en Jacobus zal resp. f 350, f 100, f 100 en f 100 worden bij gedragen. De algemeene vergadering in de Pinkster week te Delft, zal staan in bet teeken van Oranje. Dr J. C. van der Does zal in do middagvergadering spreken over „Oranje en ons Geschiedenisonderwijs", terwijl op den eersten dag in de Nieuwe Kerk te Delft Prof. Jhr Mr B. C. do Savornin Lohman en Mr J. A. de Wilde zullen spreken resp. ovci ..Oranje en zijn tijd" en „Oranje en onzen tijd". In de middagvergadering van den gemeen schappelijkcn maaltijd deelde de Voorzitter mee, dat aan de afdeelingen een voorstel zal worden voorgelegd inzake contributie- korting voor de leden van andere organisa ties, die tevens lid zijn der Vereeniging. Voorts zal haar oordeel worden gevraagd over: de conclusies van het Gewijzigd Unie Rapport en het onderwijs in de eerste leer- Vun den rcchtsk. adviseur kwam in een advies over de vraag of appèl van de uil- spraak der Commissie van Beroep mogelijk en wenschelijk is. Het achtte zulks onge wenscht. Het hoofdbestuur zal de zaak nog nader bezien. Gepoogd zal worden de wachtge'dcrs zoo ;veel mogelijk aan den arbeid te -kimmen doen blijven en de mogelijkheid voor vrij willig vervroegd pensioen te scheppen, mee in het bplang van jonge werkkrachten. Nadat nog enkele actie-punten waren be sproken en aan den arbeid van directeur en bureau der Vereeniging dank was gebracht eindigde de heer Dijkstra, van Vroomslioop, met dankgebed. PAEDAGOGISCH TIJDSCHRIFT Het Paedagogisch Tijdschrift voor het Christelijk Onderwijs heeft 25 jaren bestaan. Toen de Wet-Kuyper nog nauwelijks in uit voering was en de algeheele gelijkstelling van Bijzonder met Openbaar Onderwijs nog maar aan het begin van haar groei was, ter wijl de principiële beschouwing over paeda- gogische vragen aanvankelijk nog zoo weinig verband hield met wat op het erf der weten schap geleerd werd, kwam het Paed. Tijd schrift voor het Chr. Onderwijs tot stand. De redactie Prof. Dr. J. Waterink en D. Wouters deed nu een herdenkingsnum mer verschijnen, waaraan onderscheiden voor aanstaande mannen hun medewerking ver- leenden. Prof. Dr. T. Hoekstra, voorzitter der Ver eeniging voor Chr. Paedagogiek, schreef een bijdrage over „het zilveren jubileum van ons tijdschrift", waarin Herinnerd wordt wat er reeds vroeger tot stand ge bracht is en weer na een moeizaam bestaan bezweek. Voorts wordt dank gebracht aan de oprichters van het nu jubileerend tijdschrift cn worden de ervaringen hiervan kortelyks gememoreerd. Minister Mr. J. Ternstra gedenkt de heen gegane medewerkers Bavinck, Woltjer, Jonk man en Wirtz, terwijl hij er den nadruk op legt, dat het de redactie niet om matericele, maar om geestelijke goederen te doen ge weest is. Dr. H. Colyn, schrijvend een bijdrage „Naar de overwinning", teekent kort het karakter van den Schoolstrijd, wijst op het verkrijgen van een wetenschappel:jke beoefe ning van de Christelijke paedagogiek en op het eigen examenrecht der Kweekscholen. Verder treffen we aan bijdragen van Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, als voor zitter van de C r. Hist. Unie; J. Hobma, voorz. der Vereen, van Chr. Onderwijzers; Dr. K. Dijik, voorz. van de Unie „Een School met den Bijbel". Prof. Dr. A Noordtzij voorz. van Geref. Schoolverband; A. Grüneveller, directer van het Intern. Evang. Verband van Opyoe- Prof. Dr. J. Waterink, hoofdredacteur, geeft een studie over: „De Paedagogiek der twintig ste eeuw", waarin hij historisch nagaat wat er in genoemd tijdsbestek geschiedde en tot stand kwam. Voorts vinden we van L. Klinken een his- torisch-paedagogische studie over: „De Paeda gogiek der twintigste eeuw", waarin hy h:s- torisch nagaat wat er in genoemd tijdsbestek geschiedde en tot stand kwam, Voorts vinden we van L. van Klinken een historisch-paedagogische studie over „lezen en het leesboek op de Chr. School in de laatste 25 jaren"; van Dr. A. Kuypers: „De groei der paedagogische psychologie", en van den redacteur-secretaris D. Wanters naar den ge- ;n regel een „Crïtische revue", waarin hij vertelt over het kinderboek: hoe het was i hoe het is. Dit herdenkingsnummer, dat niet alleen op den afgelegden weg van de eigen periodiek terugblikt, maar paedagogiek en psychologie in het algemeen in de laatste kwarteeuw over- schouwt, bevat veel interessants en getuigt van rijpe studie. We hopen dat het tydschrift (uitg. N.V. De Standaard, Amsterdam) be stendig in bloei toeneme en voor ons Christe lijk Schoolonderwijs tot verderen zegen zjj. EXAMENS ACADEMISCHE EXAMENS VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Geel.: Reeihtervetenischap: catid. ex.. de heeren W. C. Hassoldt te Amsterdam en G. Sm-eJit te EXAMENS-STUURMAN DEN HAAG. 21 April. Gesl. voor 3<ten stuur man gr. stoomv., de heeren G. H. Groenhof. A. C. vain den Bröeke. C. Jager en A. J. Visser. EXAMENS-MACHINIST DEN HAAG. 21 April. Gesl. voor maahlnist op p-toomzeevlsscihersvaartulgen. de heeren D. J, de Vries, J. Gravemaker. A. Bami lok, P. de Heei en J. H. de Vries, allen te IJouwden; en vooi machinist-stoker a b. van stoomvteschersvaar- tuigen J. A. van Loon te Jmulden. i E. Drukker. Hilversum; L. Tal Rotterdam; J. P. Jongejan. Zwolle: J. lt Zuilen; J. W. Klute. Rott i. Eindhoven: K. \v. Haarlem: P. G. Pranger. Wormerveer: J. A. W. Beekman. Kaatsheuvel: K. C. 't Hoff, Vooi' Leeuwarden; Joh i'lugt. Noordscharwoude; R. Schreur. Oldeholtpade; J. W. Lam mi Varsseveld; Joh. de La-nge. Akkrum; H. Ooms. Den Hulst; J. Zylstra, Appingedam: W. Klop pers. Tilburg; J. P. Dandey Jr., Haarlem. EXAMENS-VROEDVROUW ROTTERDAM, 21 April. Eindexamen-Kweek school. Gesl. de dames M. A. de Haas. P. W. Hakbijl, E. J. Heyboer. H. R. Jansen en J. G. EXAMENS-HEILGYMNASTIEK DEN HAAG. 21 April. Ned. Genootschap Heilgymnastiek en Massage. Opgekome Den Haag: A. heeren J Dordrecht, bank heeft dr. Mei C. E. Haag en SJ. ECONOMIE EN FINANCIEN NED. DOK MIJ Het jaar 1932 niet winstgevend beëindigd Blijkens het jaarverslag over 1932 dor Ned. Dok Mij. N.V .Is het niet gelukt het bedrijf winstgevend te doen eindigen. Groote reparaties Gerepareerd werden -134 schepen, waarvan gedokt 172 schepen met een Inhoud van 503500 Afgeleverd werd door de afdeeling bruggen bouw: een vaste brug voor de Nod. Spoorwegen te' De Locht, Limburg. In bewerking bleven:* een brug over het Merwedekansal voor Rijkswaterstaat. Deze brug zal eind Augt opgeleverd worden. De Geestbrug voor I In het bedrijf schepen „Manoeraji", „Madoera". „Mapia" de Stoomvaart Mij. ..Nederland". Is er voor klein deel van de arbeiders werk tot Noven INFLATIECONTROLE IN DE V.S. ONZEKERHEID VOOR DE TOEKOMST Frankrijk meer en meer geïsoleerd Er blijft in de V.S. onzekerheid bestaan t.a.v. de maatregelen van Roosevelt in de eerstvolgende dagen. Staatssecretaris Woo- ddn heeft verklaard, dal de ingediende voor stellen (men zie ons blad van gister), de V.S. zonden redden uit de depressie, indien zij volgens zuiver zakelijke wijze zouden worden toegepast. Woodin legde er den na druk op, dat het. voorstel den president de oht in handen geeft om de inflatie eoherp te controlecren. De winkels in New-York houden rekening met den nieuwen toestand. Op vele ruiten ziet men reclames aange bracht met a.l6 opsdhrift: „Koopt voor uw geld waardeloos is" Geen politieke manoeuvre Het Amerikaansche departement van bui- teniandscihe zaken heeft den gezantschap pen in het buitenland opdracht gegeven om de regeeringen, waarbij de gezanten geao. cred-iteerd zijn. er van in kennis te stelde», dat het prijsgeven van den gouden eta^ daard door de V. S. verooi-zaakt is door de» economi6ohen toestand in het buitenland en niict ten doel heeft, de positie van de Ver. Staten bij de a.6. economische onderhande lingen te versterken. De „Herald Tribune" meQdt, dat diverse regeeringsleden in de V.S. van meening zijn, dat het prijsgeven van den gouden standaard door de V S niet de in eenigt knin gen gevreesde internationale wedloop om eer. devalorisatie der valuta teweeg zal brengen. Zij zijn er van overtuigd, dat de nieuwe valutapolitiek ven Amerika de voor uitzuchten op spoedige internationale ver dragen heeft verbeterd met betrekking tot de regeling der koersen en de stabildseering der monetaire verhouding. Door zulke over eenkomsten zou een solide basis zijn gescha pon voor de economische verbetering van erukele Janden. Moet Duitschland volgen? Het prijsgeven van den gouden standaard door de V. S., heeft in sommige kringen de vraag doen rijzen, of thans ook door Duitsch land niet overeenkomstige maatregelen moe ten worden getroffen. De „Taglioher Rund schau" betoogt, dat de voordeden van het handhaven van den gouden standaard thans illusoir zijn gewo>Jen. De mogelijk heid bestaat, dat Duitsobland, indien 't geen tegenmaatregelen treft, van de opheffing van den gouden standaard in Amerika de zelfde nadeelige gevolgen zaj ondervinden^ als indertijd bij de opheffing van den gou den standaard in Enge.and het geval was. In welingeliohte kringen meent men dat de terugslag voor Duitschiland van tweeenlei 1e. Indien met de genomen maatregelen eer blijvende depreciatie van den dollar be oogd zou zijn, dan behoeft het door Enge land ingevoerde uitvoerbevorderings-pro» gram slechts door de Ver Staten te worden ovengenomen, daar dan de Ver. Staten op de wereldmarkt weer in staat zuiden zijn te concurreeren; 2e. Een andere werking zou daarentegen voor Duitsohiland een relatief voordeel op leveren. Daar Duitsohiland zeer groote ver plichtingen in dollars heeft, zou het zijn schulden door betaling met ged-eprecieerde doJlers kunnen vereffenen. Hierdoor zuiden vermoedelijk ook eventueele goudclausules in de obligation niiet veranderen, daar het reohtsstandpunt, dat een land toestaat de goud waarde van zijn verplichtingen door een wet te verminderen, doch gelijktijdig de goudwaarde van zijn vorderingen t® handhaven, moeilijk te verdedigen valt. Frankrijk zal niet volgen In vooraanstaande financieels Fransoho kringen gelooft men, dat de V. S. den gou den standaard slechts hebben verlaten om druk uit te oefenen op Engeland voor de stabilisatie van het pond sterling. Frankrijk zal in geen geval het Amerikaansche voor beeld volgen. Eenerzijds beaat toch de Banque de France een voldoende goudvoor raad om de valuta zoo noodig te steunen, anderzijds is het niet onmogelijk, dat Frank rijk als het eenige land met een vaste valu ta zioh een nieuwen stroom van buiten- landeoh kapitaal ziet toevloeien. Frankrijk kan, el6 het moet, binnen een gesloten sy steem leven en een valuta-oorlog doorstaan. Tusschen Parijs en New-York wordt op het oogenblik onderhandeld over de beta- lings modaliteiten der Franeohe leeningen aan Amerika De Bank van Frankrijk deeflt mede, dat haar doJlar-deposito's zoo goed als nihil zijn, zoodat de depreciatie ven den dollar haar geen direct nadeel bezorgt. De Indische golden Naar Aneta uit Batavia meldt, heeft het volks raadslid H. H. Ka.i bij de regeering een vraag ingediend, of zij, op grond van een aohttaJ door hom aangevoerde overwe gingen bereid is, een commissie in te stel ten ter bestudeermg van de consequentiea van een devaluatie /an den IndisChen gul den. Hij meent, dat het een der eerste plich ten van de Indische regeering is, om, onaf' hankelijk van het Moederland, het devalua tie-vraagstuk ter hand te nemen. Naar gisteravond aan de Tel. werd ge seind uit Washington, heeft de Senaatscom missie voor bankzaken haar goedkeuring gehecht aan het zgn. inflatie-amendement der Amerikaansche Regeering. Een motie, waarin werd voorgesteld uit het ontwerp de bepaling te verwijderen inzake de vermin dering van het goudgeihalte van den dollar, werd met 10 tegen 10 stemmen verworpen. Aangenomen werd een amendement, waar in het Federal Reservcsystecm wordt ge machtigd de inflatie te regelen door ean de banken, die bij het Federal Reeerve6ysteetn zijn aangesloten, te vragen haar reserves te verhoogen of te verminderen in verhouding tot de deposito's. Bij het Huis van Afgovaardigden zijn da moneta.ire voorstellen van Roosevelt al6 af zondenlijk wetsontwerp door Thomas inge diend. De president heeft opdrnoht gegeven, dat dit ontwerp snel zal worden aangeno men en dat de debatten zoo noodig moeten worden bekort, ten einde obstructie-tactiek der republikeinen te beteugelen. Het bestuur der republikeinsche fractie beeft echter al6 zijn meening te kennen ge geven, dat het nutteloos zou ziin zioh in het Huis van Afgevaardigden teeen de inflotio- nistische vooretellen van Roosevelt te verzet ten, indien de Senaat die aanvaardt Een hooggeplaatst ambtenaar van den Federal Reserve Board heeft verklaard, dat hij de aanhangige in flat ie-wetgeving van ganscher harte goedkeurt als de „veiligste soort inflatie, die voortdurend door deskun digen kan worden geregeld, in het oog ge houden en gecontroleerd."

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9