10 Nu de Nieuwe Leidsche Courant zulk een goedkoop Christelijk Dagblad is ZATERDAG 22 APRIL 1933 TWEEDE BLAD PAG. 6 li STADSNIEUWS ALGEM. ORANJE-HERDENKING STADSGEHOORZAAL, 24 APRIL Met aandrang verzoekt het Willem van Oranje-Comité alhier, dat werd samenge steld in opdraöht van een 40-tal plaatselijke vereenigi ngen, nagenoeg de geheele Le ur solic buigerij vertegenwoordigend om op Maandag 24 April a.s. van de hivzen tc vlag gen. Op dien dag is het immers 400 jaar ge- leden, dat Prins Willem I van Oranje ge boren werd: de grootste nationale figuur uit onze geschiedenis. In herinnering wordt gebracht, dat op d<- algemeene herdenking van dien dag, te 5 uur des avonds in de Stadsgehoorzaal, na zeer korte inleidingen van den B-urgemees ter en den Comité-voorzitter P. C. Labnjn. redevoeringen zullen worden uitgesproken door Prof. Knappert, Pater Molkenboer en Ds. Thomas, waarbij eveneens naar kort heid wordt gestreefd. Deze redevoeringen worden afgewisseld door voordracht van mevr. KooteGerrese, zang van den tenor Hannema en liederen door het Toonkunst-koor onder leiidöng van RiCh Boer. Aan de reeds eerder vermelde reeks van medewerkende vereenigingen zijn nog toe te voegen: Indologen Vereeniging, Kerk en Vrede, Nationaal Jongeren Verbond, R. K. Militaire Vereen., Ghr. Oranje Vereeniging, R. K. Volksbond. Leidsche Christelijke Oranjeveroen. Wij vestigen de aandacht op den adver tentie in dit nummer waarin mededeelingen worden gedaan omtrent de op Vrijdag 28 April a.s. vanwege de Leidsche Chr. Oranje- vereen iging te houden avond ter herdenking van den 400sten geboortedag van Willem van Oranje, op welke navond het Kerkkoor Ex Animo met kinderkoor, solisten en orkest een uitvoering zal geven van het Oranje- Oratorium „Met God en Oranje. CHR. HIST. UNIE PROPAGANDA-AVOND IN PREDIKER Gisterenavond hield de Chr. Hist, Unie in gebouw Prediker een propaganda-avond, welke door den voorzitter, den heer J. C. B. Hüner, met een kort welkomstwoord werd geopend. Den eersten spreker voor dezen avond, nei Tweede Kamerlid jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, werd direct hierna het woord verleend. Sedert Aug. 1914, aldus begon spr., zien wij. dat de oorlog een einde gemaakt heeft aan een betrekkelijke welvaart en dat wij leven in een geweldige crisis. Wanneer wij over deze crisis spreken, dan merken wij al dade lijk op. dat zij zich openbaart in een dubbele crisis, een economische- en een gezagscrisis. Vanavond wil spr. het echter niet hebben over de uiterlijke verschijnselen, maar stil staan bij den achtergrond, de diepste oor zaak noemt spr. de afval van God en Zijn geboden, reeds begonnen in het Paradij6 en die zich in de 18e eeuw nog meer in t bij zonder openbaarde in de Fransche revolutie, toen men voor Gods souvereiniteit volks- souvereiniteit in de plaats stelde. Heden ten dage vindt men dit bij de linksohe partijen terug, die zich stellen op het standpunt van «de volkssouvereiniteit. Uitvoerig toont spr. daarna aan, dat ae ontkenning van Gods geboden tot pweeerlei nadeel lijdt, in de eerste plaats lijdt men schade aan het persoonlijk geloofsleven en in de tweede plaats ondergraaft men de fundamenten van de chr. maatschappij. De overheid zullen wij, aldus spr, met tnadruk. zien als Gods dienaresse, die wij om Gods wil hebben te gehoorzamen. Spr. waarschuwt vervolgens tegen het roe pen om den sterken man en het plaats ma ken voor macht van gezag en spoort aan tot de terugkeer tot het Chr. beginsel, het welk wij zullen hebben te beleven. Aan het einde van zijn rede wijst spr. er er op dat de individueele vrijheid bij de chr. partijen een volledige waarborg vindt Na nog op de huwelijkswetgeving gewezen te hebben, wekt spr. op trouw aan het be ginsel te blijven. Ds. Kiehl, Herv. pred. te Hazenswoude, die als tweede spreker het woord voerde, wijst er op, dat er groote dingen m de ko mende dagen staan te gebeuren, vooral voor een christen zoo belangrijk, omdat het gaat om de eere Gods.' Naar buiten zullen wij in alle bescheidenheid en dankbaarheid, maar ook positief hebben te belijden, dat nol christenen zijn. die een taak en roeping heb- ben te vervullen. Pronken, aldus spr., met onze mannen, candidaten, doen wij niet, maar kijkt men de lijst eens na, dan zien wij dat alle groe pen er hun voormannen vinden, die enen rekening houden met Gods Woord. Ook spreker waarschuwt tegen den roep om een sterken man; wij willen niet dat onze Vorstin een ornament wordt, omdat wij leven uit de historie. Wij ziin geen partij waarin zich één richting, één kerk of groep openbaart, maar een partij van menschen, die christelijk zijn en uit de historie leven. Aan het einde van zijn enthousiast uitge sproken rede wekt spr. op om op 26 April Minister de Geer fio. 1 van lijst A ta stem- mpjij monde van den voorzitter werden beide sprekers bedankt voor hun keurige, prin- cipieele uiteenzetting, waarna door enkele aanwezigen vragen worden gesteld. In eenige gevoelvolle bewoordingen her dacht de voorzitter het plotseling verschei den van mevrouw Wiibrink-Egguik, waarna hij voorging in gebed. DECLAMATIE-AVOND ALBERT VOGEL Vrijdagavond 28 April a.s. des avonds 7.45 (precies) hoopt op uitnoodtgin* van klaase Vla van het gymnasium de heer Alnert Vo gel 'n declamatie-avond te geven. Voorgedragen zal worden „Koning Oedi pus" van Sophocles, in vertaling van v. Her werden. Verscheidene van onze lezers zullen zich ongetwijfeld nog hermneren. dat de heer Vogel op het eind van het vorige jaar evenèens in Leiden is opget^den met dit- zelfde stuk. Zij, die deze avond hebben bijge woond, zullen zeker nogmaals van de schoon heid van dit klassieke drama willen genie ten Daarom wekken wij ieder, die belang stelt in de klassieke litteratuur, op om Vrij dagavond a.s. in de Kleine Stadsgehoorzaal aanwezig te zijn. Wij kunnen onzer lezers de verzekering geven, dat zij °P ongetwijfeld 'n onvergetelijke indruk zullen ontvaneen van dit grootsche ku.ns^yfr f"n 7^ De toegangsprijs bedraagt slechts 0.75. Kaarten zijn verkrijgbaar s avonds aan de ■/aal en bij de volgende adressen: L. Doekos, Leddscheweg 72. Verschoten; J. v. N euw- koon.. Koert mat 14. Rnnshure: Ann Thierry, Zoeterw. Singel 11; G. Brederveld, Cobet- straat 81. SCHOORSTEENBRAND, Gistermiddag is door de brandweer in het perceel Groenesteeg 90, bewoond door H. J. S. een schoorsteenbrand gebluscht. extra Aanbiedingen GELDIG vanaf het verschijnen dezer courant tot uiterlijk Maandagavond 1 FROTTé BADHANDDOEKEN met roode rand, tot uiterlijk Maan dagavond van 0.25. 0.19 2 MODERNE GERUITE Z0MER- JAP0NST0FFEN 90 c.M. breed tot uiterlijk Maandag avond van 0.47% 0.37 3 TOILETSPiËGEL met lm. schildpad handvat, tot uiterlijk Maandagavond OA van 0.45, voorv-/.Ow 4 Reclame aanbieding Fijne mat- zijden DAMESKOUSEN tot uiterlijk Maandag avond van 0.75 voor 5 Gekleurde Madapolam NACHTHEMDEN tot uiterlijk Maandag avond van 1.25 voor 6 GRASLINNEN LAKENS, geborduurd en geajoureerd, 2 pers. tot uiterlijk Maandag- «4 avond van 1.50 voor I 7 HEERENPANTALONS, zware qualiteit, ongebleekt tricot, tot uiterlijk Maandag- A CC avond van 0.85 voor O v} 8 Zuiver Wollen Heeren SLIPOVERS zeer sportief, tot uiterlijk 4 Maandagavond van 1.30, voor 9 Moleskin MANSWERKBROEKEN, extra -eclaine tot uiterlijk <1 CC Maandagav. v. 1.95 voor I w O 10 WITTE ZIJDEN DAMESSHAWLS. 80 c.M. vierkant, rondom ajour tot uiterlijk Maandagavond f\ C C van 0.75 voor v.OO Maandag zijn onze magazijnen tot half twee GESLOTEN 0.43 DAMES- 0.98 Haarlemmerstraat 130—136 Leiden CHINA IN DEN HUIDIGEN HEKSENKETEL LEZING VAN ZENDELING DOLS Donderdagavond heeft de heer Dols, zen deling onder de Chineezen te Katendrecht in de overvolle zaal van Wijkgebouw Le vendaal een lezing gehouden over boven genoemd onderwerp. Na het zingen van Psalm 89 vs. 1 en een kort openingswoord vam Ds. M. J. Punselio kreeg de heer Dols het woord. Spr. begon met eenige opmerkingen over de Chineesche cultuur en het landschap, dat door de geweldige uitgestrektheid van het lamd zeer verscheiden is. Iemand die kennis maakt met de prachtige bouwwer ken, ontstaan uit diep religieuze overtui gen, moet wel liefde krijgen voor land en volk. Maar zwaar wordt het land geteis terd door aardbevingen. Vele sagen en my then geven blijk hiervan. Tusschen 1767 en 1909 hebben 55.000 groote aardbevingen plaats gehad Wel duurt een aardbeving kort, maar zij over treft in vreeselijkheid, plagen als pest en honger. Een andere verschrikkelijke plaag is de overstrooming, die tienduizenden den dood doen vinden. Van droogte en hongersnood, die soms 2y2 jaar duurt, maken slavenhalers gebniik, oen tegen etenswaren meisjes te ruilen, voor hun handel in gele slavinnen, terwijl andere ellende over het volk wordt gebracht doordat bij zoo'n hongersnood menschen als schuldigen werden aangezien, omdat de toorn der goden op hen zou rusten en dan worden gemarteld en gedood of zich zelf kwellen om maar regen te krijgen, on der suggestie v^n de priesters. Nog andere elementen zijn er echter, die China tot een heksenketel maken. Deze kan men weer verdeelen in rampen, die van het volk zelf uitgaan, en degene, die van bui ten af komen. Onder de eerste valt de opium, die moor dend werkt op de gebruikers. Toen in ver band hiermee de opiumoorlog tegen Enge land uitbrak, had dit weer de vreemdelin- genhiat en de boxeropstand te»n gevolge, maar ook het nationale bewustzijn, dat ook in opstand kwam tegen de Chineesche Kei zerlijke dynastie, die dan ook in 1912 viel en vervangen werd door den republikein- schen regeeringsvorm. Het Russisch bolsje wisme wakkerde de haat tegen het blanke „kapitalistische" ras aan, terwijl Japan daarentegen weer Rusland wilde tegen- Dit ailes heeft vreeselijke binnenlandsche onlusten tengevolge gehad o.a door de ben den die „de witte wolven" werden genoemd, waarvan spr. interessante bijzonderheden, maar ook aangrijpende tooneelen had mee gemaakt Vooral de weinig-hygiënische toe standen en gebrekkige medische kennis (men legde b.v. koemest op open wonden!) deden veel kwaad. Vreeselijk is ook de toestand der vrouw. De man is de god en vador, de vrouw min derwaardige slaaf. Gelukkig is dit langzaam aan 't veranderen. Hiervan gaf Spr. een uitvoerige beschrijving, waarna hij 't eerste deel van zijn lezing beëindigde met 't doen van ©enige mededeel ingen over de pinda mannen en 't brengen van een woord van innigen dank aan al degeneu, die hebben medegewerkt voor de voeding en 't onder houd van die menschen (er zijn er in Rot terdam 1280!). Nog deelde hij iets mede over zijn arbeid te Katendrecht en het daar gevormd comité waarna het pauze was die gebruikt werd voor eenige muziek, welke door een drietal musici werd ten gehoore gebracht Na de pauze werd een aantal prachtigo lichtbeelden vertoond, die een duidelijke il lustratie gaven van het gesprokene. Ds. Punselie sloot dezen avond met een woord van dank aan den heer Dols en ge bed. „DE LAKENHAL" Wegens werkzaamheden in verband met de reorganisatie van het Stedelijk Museum „De Lakenhal" zal bet Mus^ir i van Maan dag a.s. af gedurende vier weken voor het publiek gesloten zijn. KUNSTOOGEN vaardigen wij Natuurgetrouw ir onze patiënten. F. Ad. MüLLEE SöHNE, (.e^o-uen, ui uy uvi.u uu I i-ass..ge, rassoge öi; 26 en 27 AprU 1933. BUURTVEREEN. EENSGEZINDHEID HL1S VLI JriEnri OUi* S1ELLING Het tweede lustrum der Buurtvereeniging „Leiiögcizinuiieuiis negvouien ine», ue «uis- Mijaemoouslejiiug, wtuie in ae gymnus- teuuzaai van ue schoien Oosteistiaat en ..Auvi^ivjiunsuaat is gearrangeerd. ben lemoousieiiiiig is Hei, uie men daar 11 iei zou zoenen. iuei noeste vujt, .en koste van veel tyu en geul, nanoen jong en ouu gemueiu om van ueze lentoousteuing iets moois, iets degenjKs te manen, en uaarin is men ten voue geslaagd. ieuer, uie deze leiuouuanelling bezoekt en we rauen auen aan een Kxjnje te gaan ueoneu zal, evenals wxj, verwonderd staan over he.geen het oog nier treit. De meisjes en de names lieonen wel het leeuwenaandeel in deze expositie opge- eisent, lietgeen natuurlijn mei te verwon deren is. uaud/wernen, haken enz. toch kan nagenoeg ieuerean en de vele kleedjes, kus sens, apreien enz. zijn daarvan net spre nend bewijs. rviooie werkstukjes van meisjes van 10 12 jaar vermenen extra vermelding, maar oon het mannenjik gedeelte uer bewoners heeft zich niet onoetuigd gelatep. Tal van lampen niet lraai iiguurzuagwerk, sctiil- utisLukken, ponteekeinngen enz. vragen te recht ue aunuaent. ïviaur daar zijn oon an dere stukken, ais een straatiaiitaarn, een unneiiinast en een radioitust, uie bewijzen, uat er veel animo voor deze tentoonstelling uestond. hij ue opening de entreeprijs bedraagt slecn.s lu cents was de toeioop van be- langstelienaen al dadenjk heel groot en on- uer ue aanwezigen merkten we 0. m. op den heer T. S. uoslinga, wethouder dezer gemeente, die met veel interesse kennis nam van hetgeen geéxupseerd is, terwijl hij den heer v. u. Bi oen, uen ïjverigen vojr- zitter, zijn bewonueriug uitie voor zooveei naai werk. Vermeulen we ten slotte nog, dat geGu- rende deze huisviijttentounsteuing de da mes J. Vermond en A. Stouten het kant klossen demonstreeren. We laten hieronaer den uitslag volgen der bekroningen duor de jury, bestaande uit mevr. J v Rijnnach, mej. Boemner en de heeren P Huite en J van Beek. Groep I: jongeneer Trippeuzee, 1 bouw plaat (boot) L. V. Gioep li: de heeren A. Beekman, 1 huis- kameiiamp, le pr; J de Bruijn, schilder stuk, le pr; A van Beek, penteekeningen, le pr; C Kouwen, etsen, E. V.; A v a Pluyen, radiokast, E. V.; Bergman, straat lantaarn, E.V.; Beekman, linnenkast, E.V. Groep 111: mej H Schoeman, kussen (haakwerk), le pr.; mej F Trippenzee, kus sen (haakwerk), 2e pr. Groep IV: de dames M Teske, kleedjes (haakwerk), 2e pr.; Bergman, beschilderde kleedjes, E.V.; A Sjardijn, kapstokkleed, le pr.; VV Crama, kleedjes (borduurwerk), ie pr.; Stokhuijzen, kleed (imitatie Smyrna;, 3e pr.; v d Schaft, sprei (gehaakt), E.V. Groep A: Jongedames: A. Trouwee, kus sen, le pr.; Willy v d Broek, kleed (bor duurwerk), 2e pr. Groep B: Jongedames: Willy Frank, nachtzak, 2e pr.; A van Vliet, kussen, 3e pr.; Jannie Neuteboom, kussen, le pr. Groep C: Jongeheeren: Trippenzee, bouw plaat, 2e pr.; T Sjardijn, idem E.V.; a Sjardijn, zaagwerk, le pr.; H Neuteboom, bouwplaat, le prijs. Groep 1): Jongeneeren: W Polanen, tee- keningen, le E.V.; J Trouwée, idem 2e E.V.; J Tïouwée, linoleum-snijwerk, le pr.; C Sirag, lampjes, 3e pr.; J Flqman, teekenin- gen, 2e pr.; H Chaudron, bouwplaat, 2e pr.; Jan de Boer, idem E.V.; A Roodenburg, idem le prijs. K. VAN K. RIJNLAND HANDELSREGISTER Nieuwe Inschrijving 6196. N V. „Al- prescor" (Algemeen Pers- en Corresponden tiebureau), Leiden, Maredijik 181, exploiteu- ren van een algemeen pers- en corresponden tiebureau enz. Dir.: R J Spitz, Bussum, en R van Eecke, Leiden. Comm.: C H Pel, Lei den; P A de Gooyer, Wassenaar; L Levis- son. Den Haag;, en H Ph Polak, Den Haag. Maatsch. kap. f25.000, waarvan geplaatst en gestort f 7000. 6195. J de Wat, Leiderdorp, Jaagpad 24, bouwondernemer. E.; J de Witt, Leiderdorp. Wijziging. 13 April. Firma Hasselman en Pander, Leiden, Botermarkt 21—22, fabri kanten van meubelen en tapijthandel. De vennootschap onder firma is omgezet in een handelszaak met één eigenaar. E.: J A C Kips, Leiden. 18 April. Firma Eggers, Leiden, Boter markt 14, muziekhandel, uitgever. Bijv. uit- geoef. bedr.: bespreekbureau. 13 April. Arnold H Bergers, Leiden, Haar lemmerstraat 216, slagerij. Bijv. uitgeoef. bedr.: vleesohwarenbedrijf met in- en export van vleesoh, spek en vet. 13 April. C Wyers, Alphen a d Rijn, Prins Hendrikstraat 270, winkel in rijwielen, rep.- inrichting, garage. Bijv. uitgeoef. bedr.: Ga rage „Gelria", Zaalbergstraat 4, Alphen a d Rijn. 13 April. Gvd Neut, Alphen a d Rijn, Raadhuisstraat 136, handel in melk, boter, enz. Uittr. E.: G van der Neut, Alphen a d Rijn. Wijz. handelsn. in: G van der Neut Jr. N. E: G van der Neut Jr., Alphen a d Rijn. 13 April. H Stapper, Alphen a d Rijn, Aarkade 32, varkenshandel. Overl. E.: H Stapper, Alphen a d Rijn, dd. 3 Jan. 1933. 13 April. Firma J J Krantz en Zoon, Lei den, Oude Singel 86, fabriek van laken en wollenstoffen. Overl. Venn.: B F Krantz, Leiden, dd. 10 April 1933. 20 April. Firma M. van Muiswinkel en Zoon, Alphen a d Rijn, Lindenhovenstraai 29 (Zwammerdam), grutterij en maalderij; handel in granen en grutterswaren. Boven genoemde vennootschap onder firma is om gezet in een naamlooze vennootschap onder den naam: M. van Muiswinkel en Zoon N.V. gevestigd te Zwammerdam. 20 April. N. V. Trust- en Handelmaat schappij Tehan, Leiden, Rapenburg 27, deel neming Ln handels- en industr. ondernemin gen; groothandel in goederen enz. M. Proc.. J F Rogaars, Leiden (BP). 20 April. B L van der Klugt, Leiden, Haar lemmerstraat 258, behangerij en stof.eerde- rij en handel in aanverw. artikelen. Vest. fil.Leiden, Haarlemmerstraat 289. 20 April. „Het Zwarte Paard", Leiden, Ha ven 42. café. Bovengenoemde handelszaak is ondergebracht bij café „Stuart", door hei overgaan van de vergunning. 20 April. Café „Stuart", Leiden, Haven 42, verkoop van andere dan sterke dranken. Bijv. uitgeoef. bedr.: tevens verkoop van sterke dranken Opheffing. Jac. Nieuwenburg, Leiden, Baatstraat 2, suikerwerken en wijnhandel. Fotografie Modern, J M de Greeuw, Lel den, Nieuwe Rijn 34. H Jongejan, Alphen a d Rijn, Wil'hel- minastraat 25, kruidenier. WAT IEDERE HUISVROUW WElEN MOET Daar moeten toch nog heel wat huisvrou wen zijn, die niet weten hoe men het voor- deeligst en het smakelijkst koken kan Dit althans zouden we moeten concludeeren uit het massale bezoek, dal de kookdemon stratie in de Kleine Stadszaal ten deel viei. Niet alleen was er geen plaatsje onbezet, maar velen moesten met een staanplaats genoegen nemen en vergissen we ons niet, dam zijn er nog velen teruggekeerd Dat is voor de Kü'pperbusch Gasfornui zen een succes-avond geworden, die er we zen mag. En we mogen er dadelijk aan toe voegen, dat dit succes welverdiend was, want hetgeen wij op deze demonstratie te 'hooren en te zien kregen is waard in rui mer kring bekend te worden. Wij kunnen onzen lezeressen niet alles vertellen hetgeen dezp demonstratie bood. De demonstrant welbespraakt en met een voordracht, die menige feestredenaar hem zou benijden heeft in enkele uren zooveel verteld en laten zien, dat we kolommen zou den noodig hebben om het hier te her- •ï)eze demonstratie kwam eenvoudig 'hier op neer, dat de nieuwe en betere kook- method© hij zuiniger gasverbruik een hoo- gere voedingswaarde geeft, hoe zelfs zon der verwarmingsapparaat het euvel van vochtige keukens kan worden ontgaan. Gedemonstreerd werd hoe men aardappe len met een minimum water, groenten zon der water en zoovele andere dingen met heel weinig water kan bereiden; evenzoo vleesoh braden zonder toevoeging 7aD boter of vet en de bereiding van visch, schel- visch. kabeljouw of andere soorten. Naast dity alles werd verder aangetoond hoe een smakelijk beslag voor een cake moet wor den bereid, evenals de wijze waarop het ge bakken moet worden. Tusschen deze demonstraties door wist de demonstrant op amusante wijze zijn ge hoor bezig te houden met verhalen over de methode, waarop de dames in den regel gewend zijn te koken, te bakken en te bra den en hoe de zoo geroemde Küppersbusch Gasfornuizen zijn geconstrueerd en werken. Dat de dubbel gepatenteerde spaarbrander daarbij een groote rol speelt, werd over duidelijk en herhaaldelijk naar voren ge bracht. Importeur van deze fornuizen is de N. V. „Inenexo", Hooge Rijndijk 94, welke, zooals uit de deze week gepubliceerde advertenties in ons blad bleek, in haar toonkamers gaar ne alle gewcnschte modellen en soorten aan belangstellende bezoekers laat zien en door de vele in die advertenties genoemde firma's gaarne bestellingen opneemt. Wanneer de huismoeder ihans bezuinigen moet, dan is haar hier een belangrijk en onfeilbaar middel aan de hand gedaan. Ieder doe haar voordeel! DE LEIDSCHE WINKELSTAND Fa. J. DONK. In het perceel Haarlemmerstraat 265 is door den heer J. Donk een zaak in rietmeu belen geopend. In de keurige winkel vindt men een ruime sorteering eigengemaakte rieten meubelen en alles wat men op dit gebied maar kan verlangen: allerlei man denwerk en ook een mooie collectie luxe artikelen. Wij wenschen den Tieer Donk gaarne veel succes. Het bestuur der Vereeniging van Varkens- fokkers en -mesters alhier bericht ons dat Dinsdag a-s. op de Veemarkt een demon stratie en verkoopdag zal gehouden worden van geregistreerde fokvarkens. De bedoeling hiervan is een beeld te ge ven van de ontwikkeling der varkensfok kerij in dit gebied van Zuid-Holland en kennis te verspreiden omtrent het doel van het stamboek, alsmede van de hierdoor reeds bereikte resoiltaten, en door onder linge concurrentie en vergelijking een ge zonde prikkel te wekken tot verbetering van ons varkensras. Verder zal er gelegenheid zijn voor aan koop van goed fokmateriaaJ. OVER DE GRENS GELEID. Door de politie zijn twee Duitsche dienst boden, de 21-jarige E. K. en de 21-jarige K. R., die hier vertoefden zonder middel van bestaan, over de grens geleid. Door de Leidsche Chr. Oranjevereeniging is aan de kerkeraden van alle Kerkgenoot schappen in onze stad het verzoek gericht om in de morgengodsdienstoefeningen van 23 April te herdenken de 400ste geboortedag van Prins Willem I van Oranje. DE GAANDE EN DE KOMENDE MAN In Leiden gevestigd: Wed. M. C. TibbeBakker, Morschkad© 8a. Th. M. A. J. Chr. van den Bergli. Stationsweg 2. F. Bloemink, tuinarchi tect, de Costast 1 25. A. Bogaard en fam., steenzetter, Merelstr. 32. E. Bolz, dienst bode, Apothekersdijk 23. A. A. Bousscn en fam., letterzetter, Gasstr. 40. J. Brik en fam., reiziger, Hoogewoerd 51. J. M. Brouwer, verpleegster, Rijnsb.weg 10. H. Brussee, kantoorbediende, Vreewijkstr. 14. J. B. Bueno Bibar, dienstbode, Ko- ninginnelaan 46. E. C Daamen. kraam verpleegster, Rapenburg 18. H. J. W. Elemans, kantoorbediende, P. de la Court straat 70. H. L. A. Graar, slager, Lange Mare 68. M. G. Haverman, Stationspl. 3. H. J. Henzen, metaalbew., Middelsle- irracht 31. P. van Houten, electricien, Pr. Wilhelminastraat 10.- P. C. Kamberg, dienstbode, Rijnsb.weg 112. G. J. Buis- van Kampen, Oostdwarsgr. 9a. J. Kra mer, kinderjuffr., Rijnsb.weg 112. P. A. Kramer, P. C Hooftweg 2. J. B. J. Lam- booij, Oegstgeesterln. 16a. W. C Meiss en fam., arts, Rijnsb.weg 112. J. Meiloo, diensèbode, Javastr. 30. M. J. Oostwald, dienstbode, Aalmarkt 16. G. J. Ouwer- kerk. dienstbode, St Jacobsgracht 1. C Poeliejoe, Uiterstegr. 161. C. W. Schoo- rel. arts, Rijnsb.weg 77. Wed. G. Droog- van der Sproe en fam., Waardgrae.ht 132. -- L. J. Chr. E. Verhoeff, Verpleegster, Oegst- geestelaan 49. W. van Weerden, tuinder, J. v. Houtkade 36. L. dn Bruin—van Win gerden, Hcerensingel 9a. F. H. J. Wijn hoven, dienstbode, Rijnsb.weg 108. H. Zandvliet en fam., sergeant Maj., H. Rijn- dij 92a. Uit Leiden vertrokken: G. Beek. Amsterdam, Oostzaanstraat 611. A. J. van den Berg, Haarlem, A. Pier- sonstr. 34. A. K. Bahoevvinangoen, Haag. A. v. Buerenstraat 25. P. J. A. Boeles, Leeuwarden, Harlingerstr.weg 75. M. H. P. den Boesterd, Oegstgecst, Nassaulaan 27. J. H. Bóil, Winterwijk, Ravcnhorstweg 33. E. A. C. Dekker, Den Haag, Kip laan 27. B. Donker, Amsterdam. Lnthfi' russtraat 61hs. W. H. de la Fucnte, Haag, Daendelsstr. 58. J. I-I. Gerritsen en fam., Amsterdam, Bilderdijkstraat 1S7. L. H. Goemans, Schiedam, Nieuwe Haven 71c. D. Goudenburg en fam., Hang, Zwedststr. 53. M. Goudenberg, Haag, Zwetstr. 53 S. Goudenberg, Haag, Zwetstraat 43. J. Harms, Haag, Z. Buitensingel 133. Th. P. Hogcnboom Alkemade, Rijpwetering D 92. J. H. Holwerda, Ocgstgeest, Nassaulaan 27. H. J. Jesse, Ocgstgeest, Rijnsb.weg 88. G. van der Kooij, Delft, Voorstr. 42. W. Koreman, Ilaag. Loosduinschekndc 415. M. Bontje—van der Kraan, Amster dam, Rijnstr. 79II. II. C. La Lau, Ede. Molenpark 23. K. F. W. van Luiiken en fam., Oegstgeest. Duivenbodestraat 7. P. van der Meij, Katwijk, Commandeursin. 33 W. Heijer, Utrecht, Hotel Terminus. J. K. Koopmanv. Nieuw kerk, Amsterdam. Wingerdweg 19. G. Nijbolt, Haarlem, Pr. Steynstraat 19. J. A. Nijssen, Heemstede, Sem. Hageveld T. Oldenburger, Veendam, Middenweg 19. P. Overvliet, Eist, 't Zand K 369. W. J. Roovakkers en fam., Oegst- geest. Assendelftstraat 47. J. G. Schregel, Eindhoven, Akkerstraat 25. C. H. M. Strang, Tilburg, Paduaplein 33. J. S. Stumpel, 's-Hertogenbosch, Jer. Boschstraat 2. G. Swart, Amsterdam, Heerengracht 376. L. H. Verschuur, Alphen a. d. Rijn. Tolstraat 16. J. B. J. A van Vliet, Den Haag, Barentszstr. 46. G. A. de Wekker Den Haag, Adr. Goekooplaan. M. var Zanten, Woubrugge A No. 115. Uit den Omtrek ABBENES LEZING VAN DEN HEER J. NOORLANDT De A.-R. kiesvereeniging hield een open bare vergadering in de Bewaarschool. Als spreker trad op de heer J. Noorlandt. van Lisse, met het onderwerp: „Onze roeping, ook in bewogen dagen". De voorzitter, de heer J. Biemond, opende de vergadering met gebed en sprak een kort welkomstwoord tot spreker en hoorders. Direct daarna ontving de heer Noorlandt ge legenheid tot het uitspreken van zijn rede. Uitvoerig werd daarin nagegaan de ont wikkelingsgang van het sociaal en econo misch gebeuren van de laatste jaren en daar na werd aangetoond hoe onze houding als A.-R. behoort te zijn tegenover de vraagstuk ken die in deze dagen veler harten en zin nen beroeren. Opgewekt werd tot onver zwakte trouw aan het A.-R. beginsel, en aangedrongen op persoonlijke beleving van dat beginsel. Ernstig werd gewaarschuwl om den strijd vooral niet te ontedelen door een zoeken van eigen eer Gewezen werd op de gevaren die dreigen, zoowel van uiterst links (S.D.A.P. en Com munisten) als van uiterst rechts (Ds. Ker sten e.a.), die door hun afbraakpolitiek, zoo wel ter eener als ter anderer zijde den goe den gezonden gang van zaken trachten to gen te houden, en ons volk, bewust of onbe wust, misleiden. Aan het slot van zijn rede wekte Spr. op, om met geestdrift aan den electoralen strijd deel te nemen en als één man en vrouw te stemmen op Dr. H. Colijn. Een 4-tal aanwezigen wisselde met den spreker van gedachten. Allen werden uit voerig beantwoord. De voorzitter dankte in een kort slotwoord voor het principieel en verhelderend woord van den spreker, waarna laatstgenoemde de goedgeslaagde vergadering met dankge bed beëindigde. ALPHEN AAN DEN RIJN OVER DE OPTOCHT Voor belangstellende lezers deelen we mede dat de optocht Maandagmiddag wordt opgesteld op de Buitenweg. De route strekt zich aan de Hooge uit tot het Haze- veld en aan de lage zijde van De Reedestr. tot aan de Martha-StJichting. Enkele zijstra ten worden ook in de route opgenomen Voor lezers die ver van de kom wonen is bezoek aan de kom Maandag zeker de moeite waard, niet alleen om uiting te ge ven aan de gezindheid voor het Vorsten huis maar ook dat o.a. in de optocht acht praalwagens zullen zijn. Bij gunstig weer AGENDA Zaterdag 22 April. Stadsgehoorzaal 8 uur. Propaganda-vergaderjng der A.R. Partij. Sprekxrs: Mr. J. A. de Wilde en Ds. Fokke- ma van Amstelveen. Maandag 24 April. Stadsgehoorzaal 8 uur. Willem van Oranje-herdenking. Dinsdag 25 ApriL Graanbeurs 8.30 uur. Samenkomst ter beluistering van de radio rede van Dr. II. Colijn en korte bidstond van de A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje". Donderdag 27 ApriL Hooglandsche Kerk 8 uur. Kerkkoor Ex Animo. Uitvoering van het Oranje-Oratorium „Met God en Oranje", Vrijdag 28 April. Hooglandsche Kerk 8 u. Leidsche Chr. Oranjevereeniging, Willem van Oranje-Herdenking. Uitvoering door het kerkkoor „Ex Animo" van het Oranje-Ora torium „Met God en Oranje". De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de doctoren Bruins Slot, de Bruyne, P. v. Es, Niemer en Starck. De avond-, nacht- en Zondagsdienst wordt van Dinsdag 18 tot en met Zondag 23 April a.s. waargenomen door de apo'heken G. H. Blanken, Hocgewoerd 171, telefoon 502 en D. J. v. Driesum, Mare 40, telefoon 406. INBRAAK Gisternacht is ingebroken in bet pakhuis van den wijnhandelaar De Grauw. Vermist worden flesschen wijn. Zijn er enkele op geschoten jongens die Alphen onveilig wil len maken? SPELDJESDAG Woensdag 26 April a.s. hoopt de afd. Al phen Chr. Nat. Werkmansbond een speldjes dag te houden ten bate van het t.b.c.-fonds. U kiest toch ook voor dit deel der Chr. Barmhartigheid EEN MOOI POPPENHUIS Evenals vorig jaar hebben ook thans de meisjes van 10—12 jaar der Martha-Stich- ting vele mooie poppen enz. gemaakt, met doel dit alles te verloten en de opbrengst ve bestemmen voor de Zending. In de winkel étalage van den heer van Brummen kaa men een en ander bezichtigen. A.R. KIESVEREENIGING Dinsdagavond a.s. zal het bestuur der A. R. Kiesverecn. een samenkomst houden in „Concordia", waarin men zal luisteren, na^r een radiotoespraak van Dr. Colijn. De samenkomst vangt te halfnegen aan. Na de radiotoespraak wordt een bidstond gehou den. C. H. KIESVEREENIGING. Het bestuur der C H. Kiesvereeniging zal in de Ned. Herv. Kerk, Julianastraat, Dins dagavond te halfacht een ure des ïsebeds houden. Openingswoord Ds. Jobs. Stehou- wer, toespraak Mr. Ds. N. G. Veldhoen en slotwoord, door Ds. J. de Bruin. „HULP IN NOOD". In de vacature van den heer C. E. Klink in de com. „Hulp in Nood" van den Chr. Besturenbond is benoemd de heer A. Ver meulen. Voorts werd de comm. met een lid uitgebread, waarvoor werd aangewezen dg heer J. v. 't Wout. HET VERVOER VAN VUURWAPENEN. Voor het kantongerecht te Alpihen a. d. Rijn stonden terecht de personen die in Boskoop bij zekere J. V. een auto met vuur wapenen voor enkele weken aan het lossen waren. Kantonrechter was Mr. M. J. C. Smit. Zooals men weet waren een drietal per sonen, n.l. F. S„ G. en K. M., uit Rotterdam, op den Koninginneweg bezig met het lossen van een auto waarin waren 70 repeteerpisto- len en een kist munitie, toen ze door de gem.-politie van Boskoop, in samenwerking met de Rijksveldwacht, op heeterdaad wer den betrapt De verdachte F. S.. tevens bestuurder van de auto, bekende dat een deel der vuurwa penen hem toebehoorde, alsook de auto. Door den amb. van het O. M. werd tegen verdachte geëischt 2 maanden hechtenis, met verbeurdverklaring van de auto en de in beslaggenomen wapenen en munitie. De kantonrechter veroordeelde S. tot een maand principale hechtenis, met verbeurdverkla ring van wapenen en munitie. Voor ver beurdverklaring van de auto acihtte de kan tonrechter zich niet bevoegd. Verdachte G. was niet verschenen. Bij ver stek werd deze veroordeeld tot een maand principale hechtenis. Derde verdachte, K. M., eveneens uit Rot terdam, ontkende aan een en ander te heb ben deelgenomen. Door de politie werd het tegendeel bewezen. De amb. van het O. M. eischte een maand hechtenis. T 14 dagen principale hechtenis werd deze verdachte door den kantonrechter veroordeeld. BOSKOOP KERKGEBOUW NIET GEGUND Het evangelisatielokaal aan de Voorkade, met kosterswoning, alsmede de inventaris van het kerkgebouw, hetgeen in bod stond op f 8782, werd op de gehouden verkooping, ten overstaan van notaris Houtzagers af ge my nd op f 550, dus te zamen op f 4332. Na 24 uren bedenktyd is evenwel het geheel niet gegund. HA) hier kelii aam voep daar niet toeft ©1de. lijkt 'ring ;aan' hed« de Administratie van de N. Leidsche Courant Ereestraat 123, Leiden Hiermede verzoek ik U in te schrijven als abonné op de N. Leidsche Courant voor minstens één jaar de volgende perscon(onen)f De aanbrenger (ster) Naam: Naam: Adres: Adres: Dit biljet op te zenden aan de Administratie. Doorhalen wat niet verlangd wordu

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6