£üruwr £riJt$djr (fTntnttiU Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken J5teutoe Hetbötfje Courant ABONNEMENT* Per kwartaal In Lelden en In plant ten waar 'n agentschap gevestigd Is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Pel week f °-18 Voor het Buitenland bij wekelijk- tche tending Btj dagenjksche zending »540 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestr-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3946 VRIJDAG 21 APRIL 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tol 6 reeelsf t.|7^ Elke regel meer0.22^ Ir.gez Mededeelingen van 1—5 repels 245 Elke repel meer 1.15 Bil contract belanpriike korting. Voor bet tipvrnpen aan 't bureau wordt berekend f o.j® 14e Jaargang Oil nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD KIEZEN OF DEELEN Ge moet in 't leven vaak kiezen of d e e 1 e n. En voor beide is dan dikwijls wêit te zeggen. Vandaar veel weifeling. Op 26 April echter, dat is Woensdag van de volgende week, mag er van weifelen geen sprake zijn. Dam mag het niet gaan tusschen kiezen en deelen; dan behoort gij t0 kiezen, zonder meer. Het leger van hen, die gaarne willen deelen en verdeelen, groeit helaas van stembus tot stembus. En hoe meer dit deelen beoefend wordt, hoe minder er vam het kiezen en straks van het regeeren terecht komt Gij moogt daar niet aan mee doen. Gij moogt de versplintering niet grooter en daardoor de kans op een krachtig regee- ringsbeleid niet kleiner maken. Dat gevaar is zeer groot Op 11 Nov. 1925 voelden vele vrijzinnige kamerledem en en kele anderen, onder leiding van den heer Kersten, meer voor deelem en verdeeldheid brengen, dan voor behoud van een parle mentaire regeering. Zij sloegen een wig in de coalitie en maakten aan de parlemen taire samenwerking der rechterzijde, al thans voor het uiterlijke, een einde. De gevolgen zijn bekend. Sedert 11 No vember 1925 is het sukkelen geweest En de Tweede Kamer, wier meerderheid een over winning behaalde, kreeg hoe langer hoe minder invloed. Zij moest zich telkens weer schikken in een onbehaaglijke positie; eenvoudig, omdat gefen enkele groep of combinatie van groe pen de regeering kon overnemen. Dit moet voor de toekomst, indien moge lijk, voorkomen worden. Daarom niet deelen, maar kiezen. Geen grooter verdeeldheid en versplinte ring brengen, maar een welbewuste keuze doen voor een krachtig bewind. Geen stem verspillen aan eenig dwarsdrijverig belan- gengroepje, doch een Christelijk bewind mogelijk maken. Gij bevordert dat door te stemmen op DR. H. COLIJN EEN CHRISTELIJK BEWIND Al werken vóór de stembus de drie groot- ste groepen der rechterzijde niet samen: zij hopen toch vereenigd te slagen. Want zij sturen aan op een parlementair Christe lijk bewind. Iedereen mag het van ons gerust weten: wij doen daar ons best voor. Willen Nationale Unie, liberalen, fascisten of wie ook, hun stem op Dr Colijn uitbren gen; het is ons wel en 't is een zegen ons land; maar men moet daarom niet denken, dat Colijn een beetje liberaal of een krummeltje fascist wordt: hij blijft anti revolutionair. Er valt niets te verbergen en wij houden niets achter. Dr Colijn is anti-revolutionair en mocht hem opgedragen worden een ministerie te vormen, dan zal hij indien de rechtsche partijen in de meerderheid blijven trachten tot overeenstemming te komen met de Chr. Hist en Roomsch-Kath. Partij. Ook dat mag iedereen gerust weten en men kan het uitbuiten zooveel men wil. Trouwens, deze dingen spreken voor zich zelf. In November 1925 is de officieele sa menwerking wel verbroken, maar niet de fundamenteele. Het laatste ministerie-Ruys steunde parlementair niet op de coalitie partijen; maar telkens bleek toch wel, hoe veel deze groepen gemeen hebben. Of men het erkent of bestrijdt: ove wereldbeheerschende vraagstukken: Gods dienst, gezag en gezin, denken deze groepen in hoofdzaak gelijk. Want zij willen buigen voor de Schrift En daarom is het voor geen tegenspraak vatbaar, dat er de meeste kans op een krachtig staatsbestuur bestaat, wanneer de rechterzijde versterkt uit de stembus kotnt. Men bevordert dit in hooge mate door te stemmen op Ds. H. COLIJN ganisatie gebouwd, die voor de arbeiders zoowel als voor land en volk van groote be- teekenis is geweest Zeer terecht heeft men alle pogingen om die eenheid te breken tegengestaan en be streden. Zoo spoedig ons christenvolk hier uiteenvalt, is het met den -invloed der chris telijke vakbeweging gedaan. Ten opzichte van het politieke leven en de politieke strijd ziet men helaas vaak het tegenovergestelde. Daar schijnt men de be- teekenis van de eenheid en het gezamenlijk optrekken veel minder te voelen. En toch kan ook daar alleen de eenheid en samen binding ons volk ten zegen zijn en ons de vervulling brongen van onze sociaal-poli tieke wenschen. Natuurlijk ontkennen wij niet, dat ten opzichte van ondergeschikte punten wel verschil van opvatting kan bestaan. Maar dat is er ook in de sociale organisatie. Dat behoeft niemand te verbazen, want dat is bewijs van leven. Zoo spoedig men echter om deze onder geschikte punten, hoe belangrijk zij voor een persoon ook kunnen zijn, de hoofdzaak uit het oog verliest, om bijzaken tot schei ding komt, zoo spoedig treedt ook in het verval en verspelen wij den invloed, di' door ons zou kunnen worden uitgeoefend Dat mag niet, want dan vervullen wij niet langer in getrouwheid onze roeping Dat mag allerminst in een tijd van geeste lijke verwording als wij nu beleven. Als de rivieren van ongeloof en revolutie haar bruischen verheffen, dan is het zeker bij zonder onze plicht, daartegen een dam op te welpen. Dan helpen geen losse steenen, m is hecht verband noodzakelijk. God heeft ons in ons land nog zoo veel gelaten van de geestelijke erfenis onzer vaderen. Als een heilig pand hebben wij dit alles te bewaren en onzen kinderen over te dragen. Maar hoe vallen dan ook de kleine dingen weg en voelen wij weer, dat wij el kander moeten zoeken en elke versplinte- ng legen staan. Zooals wij in de christelijke vakbeweging onze arbeiders bijeen zien, bewarend de verkregen eenheid en zich stellend togen alle versplintering, zoo hooren ze ook in de politiek bijeen. Zoo alleen ook is er kans, dat ons vader land behouden wordt voor Russische en Duitsche experimenten. Zoo alleen kunnen wij een rustige ontwikkeling van onze sociale politiek verwachten. Hij, die gegrepen is door het ideaal de christelijke vakbeweging, zal tegen krummeling van kracht moeten strijden ook op politiek terrein. Kiezend tusschen de verschillende groe pen, die aan dezen stembusstrijd deel nemen, valt zijn keuze ongetwijfeld op de staatkundige groep, die het ideaal van de eenheid van ons Christenvolk het meest benaderd. Dat is de Anti-revolutionaire Partij. HOE JANUS DRAAIT De sociaal-democratie is altijd geweest de partij met twee aangezichten. De draaierij e in het bloed; het stuivertje wisselen is een geliefde bezigheid. Op 28 Februari 1.1. kon men in de roode pers een artikel lezen van de Omzetbelas ting, welke minister de Geer in 't vooruit zicht stelt Toen las men het volgende: „De indiening (van het wetsontwerp omzetbelasting) is een printipieele ovci winning van de geschoolde arbeidersbe weging op de sociale reactie". Dat is duidelijke taal, zouden we zoo zeggen. Zender een slag om de arm. Als de Omzetbelasting in behandeling komt, dan is de S.D.A.P er eij voorbaat voor. Doch nu slaan we nummer 2 van „Stemt Rood" qp. En inden daarin een artikel over deomzetbelasting. En lezen daarin- Deze coalitievrucht is als zware indi recte heffing geducht wormstekig! Zij is in flagrante tegenstelling met alle coali tie-programpunten op dit stuk. Zij spot met de zorg voor groote gezinnen. In één woord, het wetsontwerp zondigt voor 100 pet. tegen de aangegeven grondslagen van belastingheffing. En tochtoch jaagt de coalitie, in dien de Roomsche arbeidersklasse trouw in hvt gareel blijft trekken, het wetsont werp er straks met huid en haar door! Dat is ook duidelijke taal. De omzetbelas ting is vment der reactie. Zoo draait Janus. Als een windvaan. Eens worden zelfs de rooie kiezers dis draaierij zat Men kan niet altijd in een draaimolen meedraaien. ONZE ARBEIDERS EN DE VERSPLINTERING Bij de Kamerverkiezingen, zien wij een versplintering als nog niet in ons land is voorgekomen. Tegen die versnippering van stemmen wordt terecht van alle zijden ge waarschuwd. Ook tot onze christelijke ar beiders moet dit spreken. Zij immers hebben in hun vakorganisatie waar het ook gaat om groote volksbelan gen en geestelijke waarden, tegen versnip pering van kracht weten te waken. Zij hebben uit kleine, zwakke, plaatse lijke vereenigingen een krachtige en forsche feenheid weten voort te brengen en een or GENEESMEESTER, GENEES U ZELF Het orgaan der Chr. Dem. Unie beklaagt zich; zooals allen zich beklagen, die een ander allerlei leeliiks in de schoenen schui ven en dan daarover gekapitteld worden In het laatste nummer van De Strijder schrijft men over „felle bestrijding". „Opmerkelijk fel is de bestrijding, die de C.D.U. ditmaal van a.r. zijde ten deel valt Zoowel in de pers als op onze open bare vergaderingen, waar door ons steeds debat wordt toegestaan;" aldus heet het Wij meenen, dat het zoo erg niet is. Voor ons zelf zijn we althans overtuigd, dat we niet in scheld- of smaadtoon vervallen Doch, als het eens waar was? Zou de C. D. U. dan niet moeten zeggen: ik heb het er naar gemaakt? Wil zij de hand eens in eigen boezem steken? We doen een paar grepen uit het laatste nummer. Zoo versch mogelijk dus. Onder het hoofd: Minimum ethiek, be gint een artikel met te herinneren aan een lezing van den heer J. J. C. van Dijk: „de krijgsman", de „beroeps-militair". Waaron» spreekt men aldus? Het artikel vervolgt: Als drager van de eeuwige beginselen (welke door de amti-rev. partij worden ver dedigd) wordt dan aangeprezen de oud krijgsman, de liberale econoom, de handels- en staatsman H. Colijn. Wat beteekenen die hatelijkheden, die grove leugens, die persoonlijke beleedigin- gen? Is dat „felle" of misschien min der- aardige critiek? Op de vierde pagina van hetzelfde num mer vindt men, vetgedrukt, in de vorm van een affiche, de uitspraak van Groen: „Liever geen enkele in de Kamer, dan dat een schijnbare triumf door het capituleeren met overtuigingen zou worden gekocht"; en deze wordt „den Anti-revolutionairen van J933 ter ernstige overweging in herinnering gebracht". Het geheel wordt met zware blokletters aldus toepasselijk gemaakt: „Groen con tra Colijn". Is dat somsfatsoenlijke bestrijding. Is iemand der C D. U. door wie ook zoo laaghartig beschimpt? Geneesmeester, genees u zelf! GEEN GROOTE FIGUUR We hebben ons vermeten om te schrijven, dat de liberalen geen man van beteekenis hebben; geen figuur die tot het volk spreekt Daarop reageert de V rij he i d. Het offi cieele Weekblad der liberalen schrijft, dat er volstrekt geen reden voor ongerustheid is Colijn krijgt zoo goed als geen stem uit de kring der liberalen, zegt het blad. 't Kan best waar zijn. We maken ons daarover niet druk. We hebben alleen op het opvallende verschijnsel gewezen, dat alle liberale sprekers, alsof er een bevel was gegeven, op elke vergadering de libe ralen op het hart bonden om toch niet op Colijn to stommen: die komt toch wel in de Kamer. Dit was min of meer belachelijk; maar wij begrijpen die waarschuwingen niet, als men geen vrees koestert. Waarom maakt men zich dan zoo druk? Vooral, wanneer men, gelijk de Vrijheid schrijft, overschot van groote mannen heeft Wat wij schreven is niet waar, want ,de zaak is veeleer, dat het liberalisme meer dan een figuur heeft, die tot het volk spreekt" Ziezoo, daar blijkt onze armoede weer. Wij hebben dan in Dr. Colijn misschien één man; het liberalisme heeft een geheele col lectie. En de Vrijheid somt op: Fock, Knottenbelt, Boon, Eerdmans, Van Kempen, Louwesen tal van anderen, te veel om op te noemen. Moeten we daarop nu nog reageeren? Mr. Fockdie geen candidaal is. Mr. Knottenbeltdie als fractieleider geen positie heeft en liefst zoo spoedig mo gelijk heengaatOch, laat ons van de anderen zwijgen. We hadden het immers niet over bekwame, flinke mannen in hun soortwe hadden het over een nationalr figuurover internationaal spreken we maar niet eens! Boon, Louwes, Molenaar, van Rappard.. nationale figuren... De schrijver, die eei hoogstbekwaam journalist en man van we tenschap is kan zich zelf met evenveel recht een nationale figuur noemen. de Staten Generaal zou brengen, dat over eenstemming tusschen groepen, die samen een meerderheid zouden vormen haast niet denkbaar is, die moet inzien dat men op deze wijze 'een geheel onvruchtbare regee- ringsperiode zou krijgen. De landsbelangen zouden geheel verwaar loosd worden en dus ook de belangen der bedrijven, ook der boeren en tuinders. En ook wanneer de Agrarische partij een uitzondering maakte en de eenigste belan genpartij in de Staten Generaal zou zijn. ook dan nog zullen daarmede aan de be vordering van de belangen der boeren en tuinders zulke groote bezwaren in den weg komen, dat ze met recht de verzuchting zullen slaken: Bewaar ons voor onze vrien den 1 Als het ideaal van de Agrarische partij bereikt zou worden en alle Nederlandsche boeren met hun vrouwen op deze partij hun stem uitbrachten, dan zou deze partij nau welijks 12 zetels behalen. Maar de consekvventie van het optreden van zulk een partij in de Kamer zou zijn, dat alle andere partijen aan deze agrarische partij de behartiging der boerenbelangen zouden overlaten en met de gedachte dat geen enkele boer of tuinder achter hen staan, zich geen enkele moeite zou getroosten voor de boeren en tuinders, die immers hun eigen vertegenwoordigers hebben. En wat zou zoo'n partij met 12 leden kunnen doen. Totaal niets. in elke politieke fractie enkele leden, in dit geval agrariërs, de belangen der boeren en tuinders weten te bepleiten, dan nemen ze natuurlijk de andere partijgenoo- ten, niet-boeren en tuinders mee. Zoo is er voor de boeren en tuinders ieder eigen partij, voordeel te behalen. Maar dan moeten ze ook in de politieke partij waartoe ze behooren, meeleven. Daar invloed uitoefend. Dat kan. Zoo worden de boerenbelangen het best gediend. Door een agrarische partij worden ze en kel schade toegebracht Voor langen tijd. omdat ze de strijd voor sociale gerech tigheid in de Staten-Generaal heeft ge streden. En bij de worsteling om behoud van het verkregene, bij de moeilijkheden die de cri sis stelt, weten wij, dat het ernstig streven van onze mannen broeders is: te handha ven de eischen der sociale gerechtigheid. EEN AGRARISCHE PARTIJ SCHAADT Van zekere zijde werd en wordt als eenig redmiddel voor de boeren en tuinders aan geprezen het vormen van een eigen partij Een zoogenaamd Groen front Men meent, dat op deze wijze het meest voor de boeren en tuinders bereikt kan worden. We zijn van oordeel, dat dit argument van weinig inzicht getuigt Alleen reeds het fei dat de Staten-Generaal over nog anders dan over de belangen van een bepaalde bedrijfs groep, hoe belangrijk anders ook, moeten handelen, stelt reeds het dwaze van het streven een bepaalde belangengroep in de Tweede Kamer zitting te doen nemen, aan het licht Zoolang onze Staten Generaal samenge steld wordt als thans nog het geval is en de taak, bij de Grondwet geregeld, goed dient te behartigen, zoolang is van belangengroe- peering in de Tweede Kamer uit,den booze Alleen door in de politieke partijen, door in de afzonderlijke fracties vertegenwoordi gers van verschillende bedrijven op te nemen kan hier eenig effect voor een l paalde bedrijfsrichting verkregen worden. Wanneer men bedenkt, dat de belangen van verschillende bedrijven vaak nog meer tegenstrijdig zijn dan die van de onderschei den politieke richtingen, dat de veelheid der bedrijven een zoo groote verscheidenheid in ANTISOCIALE POLITIEK Vroeger was het onder de Amsterdam- vischvrouwen gewoonte iemand, met wien .-"^verschil van meening had, een filosoof noemen. Zoo hebben wij ons althans wel eens laten vertellen. Iemand die dat trof, had in dien kring afgedaan. Met hem of haar behoefde verder niet te worden gerekend. In de politiek is gelooven wij dit woord nog niet van zoodanige beteekenis, dat iemand wel kan inpakken, wanneer hij bij de filosofen wordt ingedeeld. Daar heeft men andere uitdrukkingen, die echter de zelfde beteekenis hebben. Zoo is het met het woord conservatief, en sterker mate met het woord anti-sociaal. Kunt ge uw tegenstander dit brandmerk opdrukken, dan zijt ge een heel stuk opge schoten. Vandaar dat men het zoo geregeld probeert en dat de Antirevolutionaire Partij dat lot niet is ontkomen. Toch is niets minder juist dan dit Daar is geen politieke partij in ons vaderland aan te wijzen, die ten opzichte van den schoolstrijd bijv. zoozeer getoond heeft chris- telijk-sociaal te voelen, als de Antirevolutio naire Partij. Wat trouwens weer gereedelijk wordt verstaan, als men ziet, uit welke sociale kringen, haar leden in hoofdzaak stammen. Partijen, die toen nog geboren moesten worden, en die nog nimmer eenige verant woordelijkheid hebben gedragen, moesten toch beginnen met iets bescheidener op te treden. Misschien is de schoolstrijd bij hen ver geten. Misschien achten ze dezen van wei nig beteekenis. Mogelijk hebben ze ook nim mer zijn socialen kant leeren zien. Maar, en ook dat behooren zij te weten, ten opzichte van de sociale wetgeving in engeren zin, ten opzichte van de Arbeiders wetgeving, mag niemand aan de Antirevo lutionaire Partij de eere onthouden, dat zij in de strijd voor bescherming van de eco nomisch zwakken, vooraan heeft gestaan. De eerste Arbeidswet kwam onder het Ministerie Mackay. De eerste belangrijke uitbreiding der Ar beidswet onder het Ministerie Heemskerk De derde Arbeidswet, als wij hot zoo mo gen noemen, kwam eveneens onder een rechtsch Kabinet met volledige medewer king der Antirevolutionairen. De Ouderdoms- en Invaliditeitsverzekering kwam tot stand, na jaren van strijd onder Talma's leiding. De Ziektewet, door Tal ma voorbereid, is het, die thans zoo veel zegen verspreidt Daar zijn massa's sociale maatregelen die hier kunnen worden genoemd en die mee door de Antirevolutionairen zijn gebracht, die wij nu niet noemen. Het is toch eigenlijk meer dan dwaas het pogen, een-zoodanige partij als anti sociaal voor te stellen en te trachten haar af te breken. Als wij de Antirevolutionaire Partij lief hebben, dan is het niet alleen om haar klaar geluld in deze dagen, niet alleen om haar onschatbare verdiensten voor ons Christen volk In den strijd om de school, maar ook DE VEEL-OMSTREDEN FIGUUR Ontegenzeggelijk is Dr. Colijn bij deze ver kiezing. de veel omstreden figuur. Dit brengt ongetwijfeld bezwaren en ge varen met zich mee. In vrijzinnige bladen van verschillende politieke richtingen veroordeelt men scherp een A.-R. verkiezingsmanifest, waarin ge zegd zou zijn, „dat Dr. Colijn een recht streeks geschenk van God is aan het Neder- Iandsche Volk!" Wij hebben het niet gelezen, doch indien het waar is, achten wij de uitdrukking •oorzichtig. Hoezeer wij den zegen Gods erkennen, als Hij mannen als Colijn aan een volk geeft; wij zouden het zóó niet zeg ia Doch men bedenke, dat ook in dezen actie tot reactie aanspoort Wanneer men hoort, dat een spreker der S.G.P. op een- vergadering te Henvijnen Dr Colijn vergelijkt met Herodes, Nebucadnezar en Goliath; dan i§ het te begrijpen, dat dit de anti-revolutionairen grieft en dat zij be hoefte gevoelen, hun sympathie met den lei der te betuigen; het liefst door het toezin gen van een zegenbede. Het is ook zoo merkwaardig, dat zij, die de anti-rev. partij een beroep op de Schrift kwalijk nemen, zich zelf een brevet van ware strijders uitreiken. Dat geldt voor H.G.S., C.D.U. en S.G.P. (om R.-K. dissiden ten maar niet te noemen) in gelijke mate. De voorzitter der afdeeling Herwijnen, van laatstgenoemde partij, bracht het in de bo venbedoelde vergadering aldus onder woor den: „Ieder, die nog in Neerlands God gelooft, brengt zijn stem uit op de S.G.P." Dat is meer, dan een mensch op de lip pen mag nemen. Voor dit gevaar moeten wij waken! Voornaamste Nieuws. Hitier heeft een schat van geschenken op i verjaardag gekregen. Goebbels hield een radiorede over den persoon van den kan selier. Nog geen aanval op Peking.. De hand lsvertegenwoordiging van Sovjet- Rusland uit Londen teruggeroepen. Nog geen wijziging in het vonnis der Britsche inge nieurs. (biz. 3) Financieel Weekoverzicht: De dollar ge- deprecieercL -wosevelt zal vérstrekkende volmachten ontvangen inzake de valuta-ixilitiek. Damrubriek. (blz. 9) Algemeene vergadering van de Nederl. Chr. Radio-Vereeniging. Vergadering van Predikanten der GereL Kerken in Nederland. Vergadering der Vereen, van Geref. raren in'^" D""'' HET VROME LIBERALISME Liberalisme en Christendom zijn geen te genstellingen, sluiten elkander niet uit, vul len elkander aan; dergelijke uitroepen zijn weer schering en inslag in de liberale ver kiezingsblaadjes. En men zingt weer in koor: „Er is voor den geloovigen, voor den be lijdenden Christen geen enkel bezwaar om Staatkundig Liberaal te stemmen." Een liberaal is verdraagzaam; aldus prijst men zich zelf; een goed Christen behoort ook verdraagzaam te zijn. Maar helaas, lang alle Christenen zijn dat niet; zoo klaagt een liberaal blad. Luister: Van Christenen, die de alleen zaligma kende leer van hun kerkgenootschap door den Staat aam hun medeburgers willen doen opleggen, wil het liberalisme niets weten. Christenen, die op deze wijze de geestelijke vrijheid willen beperken van hun landgenooten, gaan in het wezen der zaak tegen den geest van het Christen dom in en mogen zich ook niet beklagen, wanneer zij straks op hun beurt moeten bukken voor de macht van een andere kerkelijke meerderheid. Vermoedelijk is dit een verontschuldiging van liberale dwingelandij inzake het onder wijs en van de vervolging der Afgeschei denen. Maar wij verwerpen dit verweer. A 1 s er zulke Christenen zijn, dan mogen zij zich zelf verdedigen; maar dit Christen dom prediken wij niet. De anti-rev. partij met name aanvaardt ten volle geloofs- en gewetensvrijheid. En de liberalen moeten niet vertellen, dat bijv. Dr. Colijn de vnjheid in gevaar zal brengen. Voor die ongerust heid is geen reden; en dit argument om liberaal te stemmen isonwaarl (blz. 10) n Ds. G. Hofstede aan Ds. Het ZONDAGSBLAD van heden bevat o.m.: Meditatie: Gebed voor de politiek. Gebed om den wille Jesu te volbrengen, vers van Willem Sluyter, met een Aan- teekening van P. v. R. Letterkundige Kroniek: A. Wapenaar bespreekt: Het vergeten deel van mevr. G. Sevensma-Themmen. Herinneringen van een predikant: Nog enkele twen en afscheid, door Ds. G. B. Westenburg. De dingen die om ons zijn: Wat zijn wij voor elkander?, door mevr. G. Se vensma-Themmen. Een Zeeuwsche broodwinning in April, door A. Wessels. Dit dat. Vervolgverhaa van K. Lantermans: Henderik van 'f Uopland. Jeugdrubriek met o.m. een vervolgver haal van G. K. de Wilde: De avonturen van femao de Magelhaes". Kleuterkrantje. DE OPEN BRIEF AAN Ds, G. H. KERSTEN Ter aanvulling deelen wij mee, dat d& Open Brief, welke men op pag. 13 vindt, door ds. G. H o f s t e d e, doopsgezind predi kant te Blokzijl, aan den leider der S.G.P. gericht. DE CRISISPACHTWET Bij Kon. Besl. is bepaald, dat de wet van 7 April 1933, tot wijziging van de Crisis- pachtwet 1933 in werking treedt met ingang Dus niet, zooals gisteren door ons abusie velijk in Land- en Tuinbouw vermeld was, 13 April 1.1. Belanghebbenden moeten dus vóór 28 Mei a.s. hun verzoekschrift bij den kanton rechter indienen. AMMERSTOLWORDT GEHOLPEN REGEERINGSHULP TOEGEZEGD. Naar wij vernemen heeft de minister van Binnenlandsche Zaken aan de gemeente Ammerstol zoodanige financieele hulp loe- gezegd, dat deze voorloopig uit den nood is. De werkloozen krijgen morgen een dubbele uitkeering. AANBESTEDING VAN WEGEN KLAASWAAL—NUMANSDORP Door den Rijkswaterstaat is gisteren aan besteed het vervangen van twee vakken grindbaan door en het verbroeden en ver nieuwen van een vak klinkerbestraimg <>p den Rijksweg RotterdamBarontrechtNu- mansdorp, tusschen Klaaswaal en Nu mans- Laagste inschrijvers waren de Gebrs. Storks Aannemingsbedrijf te Eindhoven voor f 19125. DELFT—OVERSCHIE Voort6 is door den Rijkswaterstaat aan besteed het uitvoeren van straat- en bijbo- hoorende werken ten behoeve van hei m ie» houd in 1933 van den Rijksweg van Delft naar Overschie. Laagste inschrijvers waren J. Vega en J. 1 Aaraoute te Amsterdam voor f 7672. ABONNEMENTSPRIJS NA DE VERLAGING: PER KWARTAAL f 2.35 PER WEEK 18 CENTS AANBRENGERS VAN NIEUWE ABONNÉS KUNNEN GE BRUIK MAKEN VAN HET INTEEKENBILJET IN DIT NUMMER. ZI| HERRFN RECHT OP BOEKENPREMIES. DEZE WORDEN HALF Mui VERZONDEN. DE ADMINISTRATIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1