BINNENLAND. Is die file NOG NIET lang genoeg DONDERDAG 20 APRIL 1933 TWEEDE Lnu rrtü. 5 OFFICIEELF BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN Z.K.H. de Prlna heeft vergunning verleend tot bet voeren van Hoogstdeszelfa Wapen Apeldoornache Coöperatieve Fabriek Melkproducten „Marlëndaal" te Apeldoorr J. Jansen, kapper, te Amsterdam, NV. Kon. Stoomvleeschwarenfabrlek B. Linthorst en Zo nen te W'lp, H. van der Sluüs, huls- en deco ratieschilder te Den Haag, J. van Vliet, han delaar ln boter, kaas en eieren te Den Haag. BU Kon. besluit ls benoemd tot officier ln de Orue van Oranje-Nassau dr H. E. Greve te Haag, secretaris der Centrale Vereenlging Openbare Leeszalen en Bibliotheken. gang van 18 April voor den t(jd van drie jaren aangewezen als lid van den Raad van Toezicht als bedoeld In art. 11 der Wet op de Rijks verzekeringsbank, Staatsblad 1920, no. 780: H. J. F. Smulders, Utrecht; F. L. van der Bom, Amsterdam; Jhr mr P. J. A. A. M. van Nlspen dr L. G. Kortenhorst, c. kade. Zaandam; W. F. Plek, Wassenaar; mi P. J. H. Cort van der Linden, den Haag. t ln- als lid rnoomden Raad van Toezicht: A. C Bruyn, Utrecht; A. A. A A Sleyser. den Haag; F. S. Noordhoff, Haarlem; J. S. Ruppert Jr, Utrecht; en als plaatsvervangend lid van dien Raad: J. Veldman, Utrecht; B. de Boer, den Haag; F. van de Walle, Amsterdam en G. J. Lepping, Lonneker. VOOGDIJRAAD BREDA Bö Kon. besluit If verzoek, mot Ingang ontslag verleend uit z«n betrekking van lid var den Voogdijraad te Breda, onder dankbetuiglnf AMMERSTOL IN NOOD Naar aanleiding van het feit, dat te Am- merstol Zaterdag 15 April niet alleen geen salaris aan het personeel, maar ook aan meer dan dertig werklooze gezinnen te Am- merstel geen cent steun kon worden uitge keerd, heeft het lid van de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland, de heer K. R. van Staal (O.S.P.) het College van Gedeputeerde Staten een schrijven gezonden, waarin op de onhoudbare toestand wordt gewezen en op maatregelen wordt aangedrongen. De heer Van Staal verwijt aan Ged. Sta ten, dat zij de annexatie door Schoonhoven en Bergambacht niet hebben bevorderd en dat zij, hoewel met de toestand op de hoog te zijnde, niet tijdig hebben .ingegrepen, om althans het ergste te voorkomen. Hij wijst ei voorts op, dat deze gemeente 100 opcenten heft op de Gemeentefonds- belasting, 200 opcenten op de Personeele Be lasting en, voor wat de opcenten Fonds belasting betreft, in de 3e klasse is geplaatst (wat op zich zelf al beteekent, dat de arbei dende bevolking van Ammerstol 200 min der aftrek heeft voor levensonderhoud dan in de meeste plaatsen van ons land), en waar hij aan toevoegt, dat dg gemeentenaren van Ammerstol voor het verbruik van elec- trisch licht hebben te betalen 55 cent per K.W.U. VERDRAG NEDERLAND-JAPAN GISTER GETEEKEND Te Den Haag is tusschen Nederland en Ja pan een verdrag onderteekend tot beslechting van geschillen door consoliatie, rechtspraak en arbitrage. WILLEM VAN ORANJE HULDIGING De beteekenis van Prins Willem voor Friesland vroeger en nu DE FRIEZEN DOEN HET OP HUN EIGEN WIJZE Men zendt ons een verslag van de Friesch Nationale Willem vam Oranje-huldiging te Leeuwarden, waaraan wij het. volgende ont- leenen: Uit. alle hoeken van Friesland waren in den middag van Paasehmaandag de Frie zen te Leeuwarden bij elkaar gekomen tor een Friosch-Naitócxnale huldiging van Wil lem van Oranje. De bovenzaal van de Har monie was geheel bezet, toen de voorzitter. Ds van D ij k van Groningen ongeveer twee uur de samenkomst opende. Staande wer den twee coupletten van hel Wilhelmus ge zongen, waarna de voorzitter een kort woord 9pra.k. Hij herinnerde aan het laatste ge sprek van den Prins met den burgemeester van Leeuwarden en wees op het fe'L fiat ook de Friezen in den Prins steeds zagen de figuur,die hen uit de moeilijkheden zou kunnen helpen. En de Friesche toestanden en gebeurteniseen lagen Oranje na aan hef hart. Tot het volk, waarover hij bij zijn ster ven nog Gods erbarming heeft ingeroepen behoorde ook het Friesche volk. Een eigen Friesche huldiging heeft haar grond en goed recht: wij zijn Friezen en kunnen als zoodanig niet opgaan in de Hollanders Aan de andere kant hebben wij evenwel ais Nederlanders met hen gemeen de liefde en waardeering voor Willem van Oranje. Bij een huldiging op dezen dag kunnen wij der halve niet achterblijven, maar wij doen het als Friezen, op eigen wijze. (Applaus). Daarna kreeg de heer S. E Wendelaar B o n g a van Dokkum het woord, over: „De bitsjutting fen Willem fen Oranje for it Fryslan fen earen" (De beteekenis van Wil- van Oranje voor het Friesland van vroe ger). Spreker begon met de regeerintrsover- dracht van Karei aan Philips in Brussei. Hier was een deputatie Friezen aanwezig Friesland had vele klachten tegen de 'oude regeering, die land en volk geen recht deen En de vrees bestond, dat men van Philips heel weinig te verwachten zou hebben. Bii deze gelegenheid noodde Willem van Oranje de Friesche deputatie aan zijn tnfei Dit was het eerste contact tmsschen den Prins en de Friezen. De verhoud ine tus sohen den keizer en de Friezen was niet al te best. In 1524 hadden de Friezen toege stemd in de souvereiniteit van Kerel ovn Friesland, maar op voorwaarden, die in de conformatiebrief der overdracht waren vast gelegd. Prartisch werd dit contract vaak op zij gezet, zoodat reeds in 1532 door de Frie zen een college van gedeputeerde Staten werd ingesteld om te zorgen, dat het con tract goed werd na,gekomen. Zoo bleef ei ir-den tot klacht. Tn de periode tusschen 1555'85 had Friesland twee vijanden- Spanje en de onderlinge tn visten De omkeer in Friesland 'niet geleid door den Prins De leiding berustte hij het driemanschap Doeke van Martena, Sjerp van Galama en van Bonga. De omkeer vond in Fries land plaats in 1576: Caspar di Robbies werd gevangen genomen pn opgevolgd door Graaf an Rennenberg. Hij heeft goed werk ge- lnan. maar tegen de inlandsche twisten kop lij niet op. Bij het verraad van Rennenberg was Friesland den verrader voor geweest.; de blokhuizen te Leeuwarden, Harlingcn, Sta voren (de steunpunten van Rennenberg i werden genomen. Friesland werd bewaard voor de Unie. In 1580 moest er een nieuwe stadhouder zijn. Men verzocht om Oranje en dit gebeurde bij besluit van 11 Juni. Als plaatsvervanger kwam Bernard de Merode. ROFFELRUUEN. De bemoeial Pietje is op straat aan 't spelen, Met een grijze gummi bal; Da's natuurlijk niks bizonders, Da's een doodgewoon geval; Maar nou krijg je 't incidentje: Pietjes bail rolt in de gracht, En de wind zorgt dat-ie verder Naar het middën wordt gebracht; Pietje krabbelt eerst wat aarde Uit een putje bij de boom, Maar de bal, die al maar nee schudt, Hobbelt verder op de stroom; Dan krijgt Pietje een ideetje: Kijk, daar in die gele stoep Ligt een mooie losse tegel! Ha! zegt Piet, pak op! en... floep! Tegel één verdwijnt in 't water; Tegel twee en drie zegt: plens! Tegel vier, vijf, zes zegt idem,... Maar bij zeven komt de grens „Hé, wat mot dat?" vraagt een werkman Pietje zegt: „Dat raakt jou niet!" Daar komt Pietjes ma naar buiten: Het-tie wat te zegge, Piet?" „Wat dat mos", zegt Pietje spinnig, „Nou, wat gaat die vent. dat an?" „Laat em klesse met ze smoessies!" En ma keert zich tot den man: „Is-tie stoep, mehier, van uwes? Niet? Zoo, nou loop dan maar door! Laat die vent van 't huis maar zellef Op z'n soepzooi passé, hoor!" (Nadruk verboden.) LEO LENS. Hij kwam met een voorstel tot het bijleggen van de twisten tusschen stad en land. l)it mislukte evenwei. Nu bleef er tenslotte maar één uitweg meer: Oranje' moest zelf komen. Dit gebeurde begin April 1585. Hij kwam met nieuwe plannen, waarhij hij uit ging van hel nieuwe, dat uit de omkeer was ontstaan. In 1585 nog verdween de Meroao om plaats te maken voor Willem Lodewijk vaai Oranje. 'De Prins neeft de grontslagen e;!egd voor het nieuwe Friesland. Li god-, Jieos'ig opzicht wilde Friesland het nieuwe wei, in staatkundig opzicht zat men echter teveel vast aan het oude. Rennenberg noch de Me rode hebben de overgang van oud naar nieuw zuiver gezien en weten te gebruiken De' Prins, heeft dit wel gedaan en hij heeft de groote lijnen voor de toekomst aange geven. Hij had een open oog voor Gods be stel in de historie. Hij gevoelde zich geroe pen om het volk voor te gaan tot de vrij heid, zoowel in godsdienstig als in staat kundig opzicht. (Luid applaus): Na een korte pauze zette men de ^amen- komst voort door samen staande twee cou pletten van het Friesch Volkslied te zingen. Daarna werd onder geestdriftig applaus der aanwezigen besloten om aan het Wil helmus van Nassau we Comité te Delft een telegram te zenden. Na; declamatie, van Mej. D. Tamminga van Boxum sprak nog de heer Drs D. Kal ma over ,J)e bitsjutting fen Willem fen Oranje for it Frysjan fsn nou" De beteekenis van Willem Van Oranje voor het huidige Fries land). Sprekèr begint met het verband van zijn onderwerp aaai te duiden. Als wij let ten op het taalvraagstuk, waarom zich te genwoordig de Friesche strijd concentreert, is dit niet duidelijk. Evenwel, de taal is wel het. nationale symbool, maar wij moeten Gelooft U, dat Nederland nog te weinig werkloozen telt Koopt dón z.g. „goed- koope" lampen zelfs al zijn die in het verbruik in werkelijkheid stukken duur der dan het vertrouwde Nederlandsch fabrikaatzelfs al zijn er geen grooter stroomverslinders dan vele van die z.g. „goedkoope" lampen I (Mochl U Can een ónder geüoelen zijn, cult dan coupon in, en laai U in Uw eigen huis bewijzen hoeveel malen duurder het licht van z.g. „goedkoops" lampen is dan van Philipslampen.) dieper gaan: de strijd gaat voor de volks vrijheid en de volkseer. Wij. zien Willem van Oranje als de leider in een nationale strijd, ais een groot, nationaal, strijder.', Van de Prins kunnen wij leeren; trouw om rustig te zijn te midden der woelige gol- 'en. Het moet voor ons bet eekenen: Voor waarts! (Aanhoudend applaus). Nadat Mej Tamminga nog had voor gedragen „War Dy!" van Schurer, sprak de voorzitter een slotwoord. 1 CHR. TEHUIS VOOR ZEE- EN LANDMACHT VLISSINGEN VRAAGT EEN VLAG. Het Christelijk Tehuis voor Zee- en Land macht te Vlissingen bestaat reeds ruim een halve eeuw. Onze driekleur, die bij verjaar dagen der Koninklijke familie gedurende al dien tijd trouw zijn dienst deed; is thans totaal versleten. Daarom vraagt men of soms iemand, in het bezit van een daartoe geschikte vlag, waar men wellicht zelf geen gebruik voor heeft, deze zou willen afstaan aan genoemd tehuis? Het adres is W. Benthem, huisvader Chr. Tehuis voor Militairen, Bellamypark te Vlissingen. Wilde zwijnenjacht in Indië. Het jachtgezelschap, dat op weg is naar de bekende jaarlijksche Kadir-cup wedstrijden (om De groc 't jagerskampioenschap van Britsch-Indië) trekt te Sherpur door de rivier. Kapitein A. G. Grenfell ivas dit jaar winnaar. gesteld, grootste hangbrug wordt der wereld, die binnenkort voor het verkeer zal worden open~ over een der diepste ravijnen in de Colorado-Canyons. Puwscndrukte ov Tempelhof. Het terras bij het vliegveld tvas voortdurend bezet en de kellners verschenen bij deze gelegenheid inNazi-uniform, De worsteling in het Oosten. Een tweetal exclusieve opnamen van de worsteling in Jeholi Op bovenstaande foto ziet men de aanvoer van zware projectielen bij Cheng-te. Japansche troepen tijdens een stormloop op den Chineeschen muur nabij Kupeikou.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5