Aspirin en daarom WOENSDAG 19 APRIL 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 1 BUITENLAND Geel en blank Japans optreden op Chrineeecih grondge bied krijgt 'hoe langer zoo meer een vorm en een karakter, die de Westereohe wereld niet onverschillig kunnen laten. Japaneche en Ma ndejoe rijeolie troepen hebben tihans reeds den driehoek tuöschen den grooten Chineeechen muur en de rivie ren Loeon en Hei bezet. Thans wordt er re kening mee gehouden, dat de samenwerken de legers naar Tientsin en Peking zuilen voortrukken. Volgens een Japaneche verklaring zou deze opmar&oh weliswaar niet door' wanneer ran Cliineesche zijde niet piovo- ceercnd wordt opgetreden, dooh dergelijke beloften hebben we in den loop van den tijd genoeg gehoord om er de beteekenis van te kunnen verstaan. De Japapneezen zullen vermoedelijk wel zorgen, dat zulk een provocatie zich zoo spoedig mogelijk voordoet. Zij hebben reeds bommen gestrooid nabij Toeng Tsjan, een voorstad ven Peking op 20 K.M. a inlan d ven die stad. Die bommenwerperij is al niets bijzondere meer. Wat, voor zoo/er we weten, wèl iets nieuws is, dat. zijn de vlugschriften welke Japaneche vliegtuigen op een afstand van 100 K.M. van Peking hebben uitgeworpen en waarop te lezen stond: „Japanners en Ghineezen behooren tot het gele ras. De Chineeaen zijn door de blanken onder het juk gebracht, doch de Japansche troepen komen, om China van het juk der blanken te bevrijden". Het lijkt er op het oogenblik weliswaar niet veel op, dat de Chineezen de Japannee zen al6 redders zullen begroeten, maar wan neer deze propaganda gepaaid gaat met een stelselmatige verdere bezetting van Chi- neesoh gebied, die Japan blijkbaar in den zin heeft, dan is het toch met ondenkbaar, det zij na verloop van tijd de Cliineesche bevolking overtuigt en wint voor de leuze: „Azië voor de Aziaten". Het 6chijnt op het oogenblik wel, dat de Gbim-esche regeering alle macht mist om den Jlapanschen opmarech te keeren. Te Peking verluidt althans, dat zij heeft bevolen om Peking zonder slag of stoot aan de Japaneohe troepen over te geven. Gelijk gezegd, wordt de belangstel ling der Westereohe wereld hoe langer hoe meer bij het conflict in het Verre Oosten betrokken. De Europeesdhe groote mogendheden heb ben het weliswaar op het oogenblik te druk mot hun meer voor de hand Liggende be langen. Van de Vereenlgde Staten wordt gemeld, dat hun staatsdepartement te Washington de geberteniesen in Noord-Ghina met de grootste aandacht volgt en dat men niet voornemens is de Amerikaansohe troepen, die ter bescherming van den spoorweg Tientsin—Peking langs de li li liggen, terug te trekken. De aanleiding voor een oonfüct ligt hiier dus als het ware gereed. Een andere plaats in de wereld waar men de ontwikkeling der gebeur te niesen in China met bezorgdheid moet volgen Is Moskou. Gemeld wordt, dat Karaohan tegenover den Jepanschen gezant betoogd heeft, dat Rusland zijn belangen bij den Chiineeschcn Oosterspoorweg, ondanks bepaalde door Ja pan gedane beloften, niet veilig acht cn et name ongerust is over de houding der Mandsjoerijsoho autoriteiten. De Ohineesohe Oo6terepoorw eg wordt, zei Karachan, op het oogenblik aangewend voor doeleinden waar voor Rusland geen verlof heeft gegeven en alle handelsverkeer staat op de Lijnen van den spoorweg stil. Karaohan betoogde, ast de houding van Rusland steeds oorrect ie geweest. Er bevinden zich 2000 Russische wagons op Mandsjoerijedh gebied, dus veel meer dan er zich Ohineesche wagons op Russisch gebied bevinden. Voorts wees Karachan er op, dat talrijke Russen in Mandsjoerije aangehouden zijn en zelfs mar telingen moesten ondergaan. Hij verzocht den Japanschen gezant, zoo ejnedig moge lijk uitsluitsel op dit protest te geven. Het valt te verwachten, dat Japan wel zor- gei zal, dat het met Rusland niet in conflict geraakt, terwijl het met de Chineezen de handen nog vol heeft. Eveneens zal het de „Westerlingen" wel niet tot het uiterste trachten te drijven zoo lang het de Chineezen nog niet tot „inkeer" heeft gebracht en van zijn „altruïstische be doelingen" overtuigd. Wij moeten eohter voor de toekomst reke ning houden mot nog grooter zettm van Japan op het wereldsohaakbord dan men tot dusver heeft beleefd. HET VONNIS TE MOSKOU GREGORY VRIJGESPROKEN De andere Britten tot gevangenisstraf of deportage veroordeeld DE FRANSCHE SOCIALISTEN EEN MOTIE INZAKE SAMENWERKING. Op het buitengewoon congres der Fran- sche socialisten te Avignon is een motie van Léon Blum aangenomen, waarin o.m. gezegd wordt, dat de socialistische partij op parlementairen noch op gouvernementeelcn grondslag kan denken aan een politiek ran samenwerking met de overige partijen. De motie keert zich echter tegen een systematische oppositie tegenover alle re geeringen zonder onderscheid en zegt, dat de fractie in bepaalde omstandigheden er toe zou kunnen worden gebracht, steun te verleenen aan regeeringen, welke door de burgerlijke partijen zijn gevormd. Een motie van Renaudel vóór samenwer king met de radicalen verwierf slechts 925 stemmen. HET WRAK VAN DE „AKHON" radiografisch medegedeeld dat zij het ge- ponken wrak der „Akron" bij de plaats van de ramp heeft gevonden en onmiddellijk een aanvang heeft gemaakt met het bergings werk. De kruiser „Portland" heeft naar Reuter 6eint, een soortgelijk bericht aan het departe ment van marine doen toekomen. Nader wordt gemeld: De eerste poging om het wrak van de „Akron", dat op 25 mijlen ten Noord-Oosten van Atlantic City is gevonden, te lichten, heeft tot resultaat gehad, dat eenige stukken van het omhulsel konden worden gelicht De duikers hebben medegedeeld dat het wrak onder water duidelijk zichtbaar is. De kruiser „Portland", de marinesleepbooben „Segamore" en „Kalmia" en de „Falcon" zijn ter plaatse gearriveerd. WASHINGTON, 19 April. Naar verluidt 2ou President Roosevelt voornemens zyn bij de komende economische besprekingen te Was hington de groote mogendheden een douane wapenstilstand voor te stellen in den vorm Van eon gentleman-agreement. K. lief,'en-de het Vickersproces te Moskou wordt gemeld, dat de beschuldigde Gregory is vrijgesproken. Mac Donald werd door de rechtbank ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, Thornton tot. drie jaar. De overige Britten werden veroordeeld tot deportatie binnen drie dagen. De rechters betraden de rechtzaal, na ge durende bijna zes uren te hebben beraad De honderden toeschouwers, onder wie zich talrijke vrouwen bevonden, wachtten ongeduldig op de uitspraak, ondertusschen sandwiches met caviaar aan het buffet sa- voureerend. Anderen hielden zich bezig met lezen en praten, terwijl eenige groepen den tijd met kaarten en dobbelen doodden. De toeschouwers vertegenwoordigden alle klassen en standen van Moskou, onder wie vele scnsatielustigen. Nader wordt nog gemeld, dat de aange klaagde Russen tot langdurige vrijheidsstraf fen wórden veroordeeld. In geen enkel geval heeft de rechtbank, overeenkomstig den eisch van het open baar ministerie, de doodstraf uitgesproken. Het verder verloop van het proces. Do zitting van gistermorgen begon met het pleidooi van den verdediger van Thornton. Hij zeide, dat Thornton alle beschuldigingen, welke tegen hem waren uitgebracht, had af gewezen, behalve die van het inwinnen van „economische inlichtingen", doch dat hij zijn ontkenningen niet kon bewijzen. Zijn verde diger werd daardoor „dn een moeilijke po- sit.e" geplaatst, doch beschouwde het niette min ais „zijn plicht om beklaagde te verde- Met betrekking tot de beschuldiging van spionnage wees de verdediger er op, dat „wat in Engeland beschouwd wordt als het inwinnen van economische inlichtingen, in de Sovjet Unie onder de wet betreffende mi litaire spionnage valt". De verdediger van Nordwall betoogde-, dat de verklaringen van de voornaamste getui gen tegen zijn cliënt twijfelachtig waren, nadat gebleken was, dat zij met elkander in s itujd waren wat betreft de grootte der be dragen, die zij als steekpenningen hadden ontvangen. De verdediger van Gregory bepaalde o'.ch ertoe, zich te refereeren aan den eisch van den officier van justitie, om de aanklacht tegen zijn cliënt in te trekken. De verdediger van Gu&h-ny wees er op, dat er „geen documenten met betrekking tot het proces" waren en dat de beschuldigingen te gen zijn cliënt gebaseerd waren op de ver klaringen van den getuige Lianoff. Betreffende de verklaringen van Mac Donald zeide hij, dat Mac Donald, slechts getuigd had, dat hij kon „veronderstellen", dat Oushny inlichtingen inwon. Het feit be sprekend, dat Cushny geweigerd had zekere vragen tijdens de verhooren, die hem wer den afgenccncn, te beantwoorden, betoogde die advocaat, clat dit nog geen -bewijs ervan was, diaiti Cushny schuldig was. De aangeklaagde Britten logden ten slotte nog de volgende verklaringen af: MacDonald zeide: „Ik ben schuldig en heb hier niets aan toe te voegen". Nordwall zeide: „Ik ben onschuldig; ik blijf een vriend van de sovjetrepubliek". Gushny zeide: „Ik ben onschuldig. Hoe ook het vonnis moge huiden, ik zal de rechtzaal als een eerlijk man verlaten". Monkhouse verklaarde: „Ik ben onschul dig aan alles, wat mij ten laste wordt ge legd". Thornton verklaarde eveneens onschuldig te zijn; hein-elfde deed Gregory. Over de verklaring van Monkhouse wordt nog het volgende gemeld: „Ik ken Thornton al twee-en-twintig jaar en ik ben er zeker van, dat hij zijn zooge naamde bekentenis nooit vrijwillig ondertee kend heeft Ik ben er van overtuigd dat dut document door geen enkel gerechtshof in het buitenland als geldig zou worden erkend. Ik ontken, dat ik mij ooit aan eenige spionnage heb schuldig gemaakt". Wat de beschuldigingen van sabotage be treft, welke hij nadrukkelijk weersprak, ver zocht Monkhouse het hof er aan te denken, dat de sovjet-regeering zijn maatschappij an derhalf millioen pond sterling schuldig is. Hij voegde hieraan toe: „Het plegen van sa botage zou gelijk staan met het ingooien van onze eigen glazen, daar dit de betaiingscapa oiteit der sovjets zou vernietigen of in ieder geval ver-zwakken. Ik ben geer trotsch op het feit, dat ik gedurende de afgeloopen acht jaren een geweldig aandeel heb gehad in de electrificatie van Rusland en hert is daarom absoluut onbegrijpelijk, hoe ik iets te maken zou kunnen hebben met sabotage. Wij, technici, beschouwen ons werk als eigen kinderen en ik iheb nooit een moeder gezien, die haar eigen kinderen in gevaar zou bren gen". Betreffende de beschuldiging van omkoo- perij verklaarde Monkhouse, dat hij nooit iemand had omgekocht en hij tartte, de Og- poe om een enkelen post in zijn hoeken aan te wijzen, waaruit zou blijken, dat hij zich had schuldig gemaakt aan oinkooperij in welken vorm ook. De houding van de Engelsche regeering. Uit Londen wordt gemeld: In politieke kringen te Moskou sdbijnt men van opvat ting te zijn, dat een veroordeel Lig, ook al wordt deze door gratie gevolgd, toch politie ke gevolgen zal hebben, zoodat voorloopig een gespannen toestand tusschen Engeland en Rusland wordt verwacht. De Engelsche regeering heeft de sovjetre- geering laten weten, dat, afgazien van den inhoud van het vonnis, de reeds getroffen maatregelen tegen den (invoer uit Rusland niiet opgeheven zuilen worden. De Engelsche regeering verlangt een volledige rehabilita tie van de Engelsche onderdanen, die vol gens de EngeJsdhe opvatting geheel onschul dig zijn. De Engelsche regeex-ing heeft ook de diiplo matieiie voorrechten onttrokken aan de le den der permanente Russische handelsdele gatie. Dit is geschied nadat het advies der juridische deskundigen van het departement van buitenlandsohe zaken ingewonnen was. Verdere maatregelen worden nog ovenvogen. De diplomatieke correspondent van Reuter meent te weten, dat elk vonnis te Moskou, waardoor de Engelsche ingenieurs in gevan genisschap zouden moeten blijven of nog een erger lot zouden moeten ondergaan, waar schijnlijk in gezaghebbende kringen te Lon den onaanvaardbaar zal zijn. De diplommatieke immuniteit, welke over een komstig het Britsoh-Russische handels verdrag aan eenige leiden van de sovjet-kan delsdelegatie is verleend, is thans wegens het afloopen van dit verdrag niet meer van kracht. De juridische beteekenis van deze aangelegenheid-vit tihans door de Britsche juristen bestudt-uo. Naar officieel te Londen wordt medege deeld, is tegen hedenmorgen de geheime raad op het Windsor Castle bijeengeroepen tot bekrachtiging van de wet, waarbij de in voer van Russische goederen verboden wordt MOSKOU, 19 April. De voorzitter van het Opperste Gerechtshof te Moskou verklaarde na voorlezing van het vonnis dat alle pun ten van de beschuldiging door het Gerechts hof nauwkeurig waren onderzocht Hot was gebleken, dat de beschuldigingen van spionnage, economische sabotage en con tra-revolut onaire handelingen volkomen juist waren. Door d'e velledige bekentenissen der Russische en Engelsche beklaagden was de situatie gewijzigd. Het opperste gerechts hof had onder deze omstandigheden beslo ten, met het oog op de stabiliteit van het Sovjetregiem, van de strengste straffen af te zien en genade te laten gelden. Naar verluidt zullen de verdedigers van de in het Viekers-proees veroordeelden, he den bij den voorzitter van hot executief co mité der Sovjet Unie Kalinin een gratie-ver zoek indienen. Voorts wordt medegedeeld, dat de Sovjet- regeering heeft gelast de Russische Ambas sade te Londen onmiddellijk alle docuimen ten over het verloop van het proces, die bij de onderhandelingen tot bij legging van het Engolsch-Russisoh conflict noodig zullen zijn, te doen toekomen. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND Naar aanleiding van den oproep van de geJoofsbeweging „Deutsche Christenen" wordt van kerkelijke zijde medegedeeld, dat aan het einde van deze week de evangeli sche kericensenaat, de opperste instantie van de oud-Pruisische Landskerk, en aan het begin ran de volgende week de evangelische kerkencommissie, de hoogste vertegenwoor diging van de gezamenlijke Duitsche lands- kerken, bijeen zullen komen. Bedde lichamen zullen zich bezig houden met een bespre king van den kerkelijk politieken toestand. De beraadslagingen zullen kunnen bijdra gen tot een oplossing van de verschil lende belangrijke vraagstukken op kerkelijk ge bied in Duitschland. Belager van Hitler? Op Paasch-Zondag werd voor het landhuis van den rijkskanselier een verdacht persoon opgemerkt Hij werd in hechtenis genomen en nauwkeurig onderzocht, waanbij bleek, dat hij een S.A.-uniform droeg, zonder daar toe het recht te hebben. Voorts ihad hij val- sohe papieren en een geladen revolver bij zich. De Doltsche ministers te Rome. De Duitsche vioe-kanselier voa Papen heeft ter gelegenheid van dijn verblijf te Rcme het grootkruis van de souivereine orde van Malta gekregen. In den zetel der orde op den Aventijnsohen berg te Rome werd hem een lunch aangeboden, waaraan ook de Duitsche gezant bij den Heiligen Stoel deel nam. Zondagmiddag bradht van Papen een be zoek aan Littoria. Hij sprak zijn bewondering uit voor de door het fascisme tot stand ge brachte droogmaking der Pontijnsche moe rassen. Rijksminister Goering is na zijn Paasch- verblijf op Sicilië en Capri per vliegtuig weer te Rome aangekomen. S.A. en Staalhelm Er hebben tussdhen Hitler en Se ld te be sprekingen plaats gehad over de toekom stige samenwerking van S.A en Staalhelm. Voor het einde der week wordt nu een bij eenkomst van de wederzijdsche staven ver wacht om wat de leiders hebben besproken in organisatorische vormen te gieten. Naar te Berlijn verluidt zullen er binnen kort belangrijke wijzigingen in den diplo- matieken dienst plaats vinden. Von Neuratih zou als minister van buitenlandsche zaken vervangen worden door von Papen.Von Neu rotih zou dan weder gezant te Londen worden terwijl de tegenwoordige gezant von Hoesch van plan moet zijn, eijn ontslag uit den di- plomatieken dienst te nemen. Verder zou de tegenwoordige gezant te Moskou, von Dirksen gezant te Tokio wor den, terwijl hij te Moskou opgevolgd zou worden door Nadolny, die leider van de Duit sche delegatie op de ontwapen ingsconferen- Uit Oost-Indie DE BEGROOTING VOOR 1934 BELANGRIJKE TEKORTEN BATAVIA, 18 April (Aneta). Do Java-Bodo n:3ldt dut de nadere beschouwingen over de voor'oopige begrootinesctffers voor 1934 resul teerden in het volgende: De ontvangsten voor 1934 worden voorloo pig geschat op f 210.000.009, waaronder f20.000.000 afkomstig van nieuwe heffingen. Het tekort wordt voorloopig geraund op f J 20.000.000. Men hoopt dit tekort nog tot f 00.000.009 terug te brengen. DE HEER A. LUYTEN DOOR EEN KOEUE VERMOORD. BANDOENG, 19 April (Aneta). De 40-jarige A. Luyten, fabriekschef bij de firma Volker, alhier werkzaam bij den kleinwoningbouw, is door een koelie van de gemeente ver moord. De moordenaar, de Makassaar Adji, was twee maanden geleden door de firma Volker ontslagen en hield thans toezicht op de rio- leering voor het werkloozentuindorp, waar de heer L. tijdelijk een woning had betrok ken. Adji trad tegen een baboe op. Deze hief een gegil aan, waarop de heer L. naar het tweetal toeging, en den Makassaar ver maande. Deze bracht den heer L. een doode- lijken steek toe. De heeir L. werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij onmiddel lijk na aankomst overleed. De dader heeft volledig bekend. Hij be weerde door den heer L. geslagen te zijn, hetgeen getuigen ontkennen. LUCHTLIJN SINGAPOREAUSTRALIË Voorloopig alleen 'dir f BATAVIA, 19 April (Aneta). De heer Ross, euper-intendant van de vliegoperaties van zorgvuldige onderzoekingen hebben aangetoond, dat Aspirin langzamer in den bloedsomloop en de weefselcellen wordt opgenomen, maar (en dat is van belang) ook veel langer in het lichaam blijft, oefent het veel langer en in tensiever zijn heilzame werking uit. luitond verkrijgbaar In d ranjazakjes van 2 labl. 10 cfs. KERKNIEUWS VEREEN. VAN PREDIKANTEN VAN DE GEREF. KERKEN IN NEDERLAND DE ALGEMEEN» VERGADERING Heden is in het Jaarbeursgebouw te Utrecht de jaarlijksche algemeene vergade ring vam bovengenoemde verten, gehou den. De voorzitter, Prof. Dr. F. W. Gros heide, opende de vergadering, liet zingen Ps. 42 vs. 5, ginig voor in gebed cn las Ps. 91. Vervolgens sprak de voorzitter een kort openingswoord. Hij herinnerde eerst aan het overlijden van Prof. Lindeboom, den oprichter der vereeniging, langen tijd haar voorz. en laatstelijk haar Eere-Voorzitter en stelde in het licht, dat de arbeid van Prof. Lindeboom voor en door de Vereeni ging van groote beteekenis is geweest. Hij herinnerde aan het sterven van Ds. Vonk, langen tijd bestuurslid. Gewezen werd op de ernst der tijden, waarvan ook vele predi kanten de gevolgen ondervinden, op de na derende verkiezingen, op de komende Sy node. De wensch werd uitgesproken, dat do jaarlijksche samenkomst middel in Gods hand moge zijn om te sterken tot den arbeid Ten slotte riep de Voorzitter allen aan wezigen een hartelijk welkom toe. dat zich in het bijzonder richtte tot Dr. Weber, van Elbersfeld, die als vertegenwoordiger van den Gereformeerden Bond van Duitschland de vergadering bijwoont Allereerst kwamen nu de huishoudelijke zaken aan de orde. De secretaris. Ds. H. S. Bouma van Amsterdam-Zuid, deed eerst een enkele mededeeling over den uitslag van di prijsvraag, die de vereeniging uitschreef on vervolgens zijn jaarverslag uit te brengen. Het werd hierna goedgekeurd evenals dat van den penningmeester, Ds. F. Kremer van Beverwijk. Laatstgenoemd verslag sloot met een batig saldo. De penningmeester werd van zijn beheer gedechargeerd. Ht aftredend bestuurslid Prof. Dr. F. W. Grosheide werd met schier algemeene stem men herkozen. De vergadering herbenoemde als redacteuren "an het Ger. Thcol. Tijd schrift de heeren Prof. Dr. G. Ch. Aalders te Hilversum, hoogleeraar aan de Vrije Un« versiteit en Prof Dr. J. Ridderbos, idem aan de Theol. School te Kampen. Ds. W. van 't Sant. pred. der Gerof Kerk van Den Haag-West, hield hierna een referaat over: De Buchman-boweglng. Spr. teekende eerst de figuur van Frank Buchman, die geboren in 1878 te Pennsburu in Pennsylvanië (Amerika) sinds 1909 een sterke persoonlijke beleving der gemeen schap met Christus predikte, dit concen treerde in de zoogenaamde House-Parties, die hij in 1921 ook in Engeland in zwang bracht (de Oxford-beweglng) cn een wereld beweging in het leven riep, welke als een „algemeen priesterdom zonder dogmatiek" kan gekarakteriseerd worden. Toch, aldus spr., is deze beweging natuur lijk niet zonder dogmatiek, zonder principes Spr. acht de meest juiste teekening dezer principes de weergave, welke J. F. Lauri geeft in zijn boek „Unter Gottes Führung". Daar worden als kenmerkende principes der buchman-beweging genoemd: haar willen ervaren van de leiding Gods, haar zoeken van oprechtheid in de kennis dor zonde en in het belijden der zonden aan elkander, haar- drong tot persoonlijke overgave aan Christus en haar vuur iu het mededeelen van ontvangen gaven en krachten, met name in gemeenschappen, in groepsarbeid, aan anderen. Onafscheidelijk van deze be weging zijn de House-Parties, de samenkom sten van 410 dagen duur van zooveel mo gelijk gelijkgezinde menschen, die daar dan vrij en frank over hun geestelijke ervarin gen, over hun innerlijken strijd en overwin ning spreken en getuigen. Spr. acht het réveil, dat deze beweging hernieuwt, een dankbaar te waardeeren ver schijnsel, doch wil toch enkele opmerkin gen in het midden brengen. Vooreerst on derscheidt deze beweging zich daarin van het oer-Christendom, dat dit laatste geen standsverschil maakte, de House-Parties ech ter in hoofdzaak tot de „intcilcctueelen en beter gesitueerden" zich beperken. Dit moet naar Christelijk principe een gebrek geacht worden. Vervolgens is op te merken, dat de beweging door haar uitsluiten van alle de bat over belijdenisvragen een „weeke een heid zonder ruggegraat" kweekt en de vraag naar de kerk tot een secundaire maakt, ter wijl toch de kerk als stichting van Christus zelve nimmer als secundair te beschouwen is. Naar Gods believen, aldus spr., is het ware gezpnde geestelijk leven door Gods Geest van den aanvang af k e r k e 1 ij k ge weest. Het is niet waar, dat k e r k e 1 ij k en geestelijk leven in de Schrift tegenstel lingen vormen. De kerkelijke samenkomsten der gcloovigen zijn de openbaring en belijde nis hunner gemeenschap en eenheid in Christus, en kunnen en mogen niet door een andere geestelijke gemeenschap vervangen worden. Elk réveil, dat waarlijk doel zal treffen, moet reformatie, vernieuwing, niet opzijzetting der kerk zijn. Dan nog is het ge mis van aanvaarding der H. Schrift als het Woord van God oorzaak, dat de geheele be weging meer homo-centrisch dan theocen- trisch is, meer den mensch dan God tot mid delpunt heeft. Dit subjectivisme heeft tot ge volg o. a. vervlakking van het zonde-begrip en eveneens vervlakking van de verlossing des menschen (n.l. tot Blechts overgave; de idee van de voldoening door Christus ont breekt te veel). Over dit referaat werd van gedachten ge wisseld. het burger-luchtvaartdepartement te Mel bourne, die hier gister uit Singapore aan kwam, verklaarde dat een eventueel tus schen Singapore en Australië in te stellen vliegdienst bestemd zal zijn voor mailver- voer. Vervoer van passagiers wordt nog niet raadzaam geacht. De lijn Is gedacht als voortzetting van de Imperial Airwayen. De wekelijksche dienst SingaporeCootaimun- dra vordert 2y2 vliegdag/De volgende tra jecten zijn ontworpen: Darwin-—Bima, Bima •—Ba.ta.via, BataviaSingapore. SCHOOLNIEUWS CHR. GER. SCHOOLONDERWIJS CONGRES TE UTRECHT REFERAAT OVER HET BOEK DER NATUUR Te Utrecht werd heden een Congres van Chr. Geref. Onderwijzers en Onderwij zeressen gehouden. Ds S. van dor Molen, van Rotterdam, voorzitter der Vereen, voor Chr. Geref. Schoolonderwijs, die evenals vorig jaar het Congres samenriep, opende de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze. Het „welkom", aldus Spr., kon niet an ders dan zeer hartelijk zijn, wijl hij hot Congres een bemoediging noemde in den strijd onzer dagen voor de zuivere Chr. Geref. beginselen Hij durfde hopen, dat de vruchten belangrijk mogen zijn niet slechts voor de leden zelf, maar ook voor geheel de Chr. Geref. Kerk. Naar Galaten 614 werd hierna een kort woord gesproken. Herinnerd werd aan de schromelijke verwerping van het Kruis, ge volgd door een herleving van 't hakenkruis, waarin meer is te zien dan slechts partij- symbool, terwijl voor den Christen er geen roem is dan de roem in het Kruis van onzen Heere Jezus Christus. De wensch werd uitgesproken dat de kracht van dat Kruis en de heerlijkheid van den roem daarin steeds meer mag worden ervaren en de Heere allen gebruiken wil. om de overwinning van dat Kruis, inzonder heid onder de jeugd, te bevorderen. „Het Boek der Natuur" De heer A. J. d e Geus, onderwijzer te Dordrecht, hield voorts een referaat over: „Het Boek der Natuur". Dit onderwerp werd behandeld in ver band met onderwijs en opvoeding, waarbij ref. ontwikkelde: 1. Een eenzijdig intellectualisme heeft hiertiij niet tot het doel gevoerd. 2. Desniettemin heeft de lezing van het Boek der Natuur waarde voor de intellec tuele vorming. 3. De aesthetische vorming maakt even zeer aanspraak op waardeering. 4. De ethisch-religieuse waarde. Aanvangende met een beroep op Art 2 der Ned. Geloofsbelijdenis wees referent er op dat vooral moet worden heengewezen naar de Bron van leven, kracht, licht; naar God als Auteur van het Boek der Natuur. Hij wekte er toe op vooral te streven naar het wekken van bewondering der heerlijk heden der Natuur waarbij enkele voorbeel den van natuurcuriosa en -preciosa ter illustratie gegeven werden. Voorts werd gewezen op de klachten aan gaande overdreven bevordering van het in tellect dat ook op natuurwetenschappelijk gebied zoo veelszins den boventoon voerde. Het nut echter van een door middel van het intellect benaderen der natuur mag niet worden genegeerd. De voorstellingen- en begrippenschat wordt uitgebreid, het gene tisch en causaal denken vindt hier veel materiaal. De aesthetische ontwikkeling is even eens eisch van een harmonische vorming. Vooral verstikke men niet het spontane ge voel voor het schoon der Natuur, dat soms ongedacht aanwezig blijkt. De natuur zij ons bovenal afdruk van de eeuwige kracht, wijsheid, Goddelijkheid van den Schepper. De onderwijzer dient dit uit geloofsovertuiging te beseffen. Referent wees op enkele middelen om tot 't doel te ge raken, deed de Christelijke natuurbeschou wing uitkomen tegenover verschillende na- tuurphilosophische stelsels en wees tenslot te op de suprematie van Gods Woord NED. HANDELSHOOGESCUOOL TE RO'I TERDAM Ter gelegenheid van de herdenking van de geboorte van Prins Willem van Oranje zal de Itector-magnificus op Maandag 24 April des middags te 3 uur, in een openbare senaats vergadering in de groote zaai der Hooge- sehool een rede uitspreken. Prof. Dr A. A. HIJ MANS VAN DEN BERGH Prof. Dr A. A. Hijmans van den Bergh is be noemd tot corresponding Honorary Member van de Royal Society of Mechcine te Londen. ONDERWIJZEND PERSONEEL H. B. SCHOLEN Georganiseerd Overleg De Minister van Onderwijs heeft aangewe zen tot leden van de commissie voor Georgani seerd Overleg met betrekking *.ot onderwij zend personeel: J. van Andel, inspecteur der Lycea te 's-Gravenhage; Jhr. Mr Dr W. D. de Jonge, referendaris aan het Dep. v. Onder wijs en A. Rienks, raad-adviseur aan het Dep. van Onderwijs. Als voorzitter is aangewezen: J. v Andel voornoemd, als plaatsvervangend voorzitter Jhr. Mr. Dr. W. D. de Jonge. ONDERWIJZEKSBENOEMINGEN Leerdam (Groen van Prinstererschool, hoofd A. H. Arnoldussen), N. J. de Jocde te Utrecht. Voor tydelyk. J. A. VAN DE BRUGGE Den 15en April jl. was het 40 jaar geleden dat de heer J. A. van ere Brugge, hoofd der School met den Bijbel te Puttershoek. zijn onderwijzersloopbaan begon aan de School voor Chr. Nat. Onderwijs te Gouda. De heer Van de Brugge was vervo'gens ook onderwij zer te Goes, hoofd der Chr. School te Kapelle (by Goes), eerste onderwijzer aan de Chr. Mulo-school te Gouda en Is nu sinds 20 N> 1009 in zijn tegenwoordige betrekking. De heer Van de Bru' ge heeft steeds het Chr. onderwijs met al zijn gaven en krachten gediend en stond steeds op de bres, waa- het (k, zaak van het Christelijk onderwijs gold. Ook op Christely k-sociaal gebied beweegt hij zich, getuige zyn lidmaatschap of bestuurslid maatschap van vele vereenigingen en instellin gen te Putcershoek. „BARTIMEUS" TE ZEIST Het bestuur van de Vereeniging tot bevor- aering van Christelijke opvoeding en onder wijs voor blinde kinderen en jongelieden „Bar- timeus" te Zeist benoemde in zijn bestuursver gaderlng in de vacature van wij Ion Ds J. Vonk tot voorzitter den heer P. L. de Gaay Fort man te Dordrecht en tot. vice-voorzitter den neer L. Timmer te TJ"?elmonde- ROFFELRIJMEN, Waarom zoo boos? De roode krant hooft het nog: al benauwd ovor het verloop van de Oranjehuldiging. Onze lozer» die er bü geweest z(ln mogen er iets vas mee genieten. Mannen, mouwen, jongensmeisjes Overal in Nederland, Die de Prinsen stad bezocht hebt. Luistert naar de roode krant Wel een menigte, géén massa En: geen indruk maakt de eed! Niemand luistert! (naar 't geschetter Dat men redevoering heet); 't IFas een tamelijk (fascistisch En dus:) lusteloos gedoe; 't Beetje spirit dat er in zat Slonk als sneeuw: men werd het moe Met fascisme en uniformen Werd er druk gecoquettecrd; Met gestoei en sinaasappels Werd de wachttijd gepasseerd; Alle plechtigheid ontbrak er Toen de eed gezworen werd: Het gelach en het gegichel Overstemde 't haast; 't was snert Veel vertoon en vele vlaggen En geschetter van muziek Maar een zicht- en hoorbre leegte Kenmerkte het lol-publiek; Van de sprekers maar gezwegen! Dat tvas vrijwel knudde hoor; Slechts een clubje van getrouwen Was nog een klein beetje oor; En (nog sprekender!) gezwegen Van 't kortzichtig machtsmisbruik Dat men Brugmans heeft verboden, Die zoo rood was en zoo puik; Hoogstens zou je kurvnen spreken Van de stembus-dommekracht Die op ergerlijke wijze In beweging is gebracht! Laat ik alles niet citeeren, En tot slot hiermee volstaan: Voor het uiterlijke hebben Wij wel zeerons best gedaan Zie dan hier de waarheidsliefde Bamend in het roode blad Kan het zijn dat8 November Nog een pietsje knobbel zat (Nadruk verboden.) LEO LENS EXAMENS BOEKHOUDEN De Vereeniging van Leeraren ln het Boek houden te Ameterdam zal op 13 en 14 Juni gelegenheid geven tot deelneming aan haar halfjaarlijksch examen ln boekhouden. Deze gelegenheid zal worden opengesteld, behalve te Amsterdam, te Haarlem, 's-Gravenha^e. Rotter dam. Roosendaal. Arnhem, Hengelo. Meppel, 's-Hertogenbosoh. Maastricht, Groningen. Leeu warden en Utrecht. Behalve In Europa zal het examen ook wor den gehouden op dezeUde data ln Oost- en Weet Indlë, en wel te Batavia. Semarang, Soera be. Ja^ Medan. Curacao en Paramaribo. De aanmelding voor het examen dient vóöe of op 29 Mei a.6. te geaohleden. Weerbericht. Hoogste stand te Thorshavn 777.6. Laagste stand te Memel 762.7. Stand vanmorgen halftwaalf 763.8. WEER VERWACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol» Instituut te De Bilt) Zwakke tot matige N. tot N.O. wind, half tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk nog sneeuw of hagelbuitjes, weinig verandering in tem peratuur, lichte vorst des nachts. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 5.0 C VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 20 APRIL Van 's avonds 7.35 uur tot 's morgens 4.22 uur» WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Walshut 2.C5 P.02 Canp 1/H) 1.23 Basel -0.ro -0.00 Ems 1.12 1.11 Brelsneh f.8l 0.83 CAhlenz 1A8 1.42 Rheinfelden -1>9 -0.00 Trier 0.26 0.29 Kehl 1.1)8 1.96 Keulen 0.90 OJW Maxan 3.44 3.39 Rfihrort 0.49 O.fiê Dlerleshelm 0.66 0.60 Wesel 0J8 0.98 Mannheim 2.00 2.01 Emmerik 0-37 0.30 Lolir 1.19 1.22 Dusseldorf 0A4 OJ'Ó Mninz 0.04 0.01 Maastricht 1.77 1.74 Hingen 1.18 1.16 Vento 10Ü6 10.82 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 20 April Delfzfjl 8.17 r0.2B Hellevoetfllal«1?.14 Terschelling 7. 8 17.42 Wi ten stad o.*2 13.16 Harl.njen 6.0ft 18.30 Brmrwerah. 11.26-.— Den Helder 4.1(1 16.00 Zlerikzee 11.69 IJinui.len o.oo I2.S9 Wemeldlngt 12.14 - H.v. Holland 11.45 Vllsslngen 10.48 23J2 Scheven ngen 11.66 Terneuzen 11.20 23.46 Botterdam 1.00 13.69 Hansweert 1146-.— EN Nu «eni een rebus. Heel gemakkelljkt U daar aan achter hof stuur van auto, motor of flets?

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2