Ned* Bond van J*V* op G*G* afd* Zuid «Holland BINNENLAND. Radio Nieuws. DINSDAG 18 APRIL 1933 DERDE BLAD PAG. 9 Herdenking van hef 40-jarig beslaan Geestdriftige samenkomsten in de Nwe Westerkerk te Rotterdam Z. Exc. Dr. H. Colijn spreekt de vergadering toe Een Bondsdag in het klein Op geestdriftige wijze heeft gister de af deeling Zuid-Holland van dien Ned. Bonn van J.V. op G.G. in die Nieuwe Westerkerk aan de Ammanstraat te Rottendam het 40- jarig bestaan herdacht. De orgainisartiiie van dezen dag heeft lange weken van vooriberei ding gevraagd, maar thans kan al de moei te beloond worden 'beschouwd. Da jubileum- dag is op kostelijke wijze geslaagd en dui zenden jonge menseden zijn gesterkt en be moedigd 's avonds huiswaarts gegaan. 's Morgens om 10 uur heeft de Voorzitter, de heer A. van Rijn Dzn., van Rotter dam, de vergadering geopend mót te laten zingen Psalm 777, voor te gaan in gebed en te legen Psalm 77. Daarna sprak hij toet openingswoord uit, getiteld: „Dankbaarheid, geloofskracht, trouw" Spr. begon met op te merken, dat thans wordt saamgekomen onder zeer bijzondere omstandigheden en met gemengde gevoelens in het hart De feestelijke stemming van de herdenking van 't 40-jarig bestaan van de afdeeling wordt getemperd door de zware tijdon, welke op geestelijk en stof felijk gebied wor den doorleefd. Daarnaast houdt de stembusactie ons bezig en leven we in de da waarin we den ken aan dien Vader des Vaderlands. In den titel van zijn openingsrede wil Spr. daarom aangeven, wat thans van ons wordt gevraagd. Damkibaarhedd overhearsdhit bij het geden- ken van het' 401 jarig bestaan dor Provinciale Rijn Dzn. Een hartelijk welkom wordt- toegeroepen ean de vele vroegere bestuurde re der afdee ling, die in deze vergadering aanwezig zijn. Hun wordt dank gebracht voor hun trouw en toewijding, en voor den goeden weg, dien zij 'hebben aangegeven. Ook de overledenen worden herdacht, waarbij dn het bijzonder wordt stilgestaan bij wijlen den heer Joh. T. de Lange, die als de oprichter van de Z.-H. afdeeling is te beschouwen. Om goed te kunnen danken moet het (thans levende geslacht beschikken, over dezelfde geloofskracht en trouw, die de voorgangers bezieldle. Die trouav kwam vaak uit in klei ne dingen, maar juist daardoor waren ge tot groote in etaat Uitvoerig wordt bij den arbeid in het verleden stilgestaan. Die geloofskracht hebben we ook in onzen tijd noodig. Op allerlei gebied' is het leven vol verwarring. Op het terrein van het vol kleren leven, van het economisch, gods dienstig, politieke lerven, overal is er een onrust, die benauwt Waar zullen we rust kunnen vinden? Alleen bij het onwankelbaarbare Woord van God. Als we staan in dat geloof, zijn vei ook nu nog in staat tot heldendaden des geloofs. Dan hebben wij geen moderne man nen van de daad noodig, dan bebben we zelf -onze geloofshelden die we moeten na volgen. Tenslotte maant Spr. aan tot trouw zien de ook op het voorbeeld1 van Willem van Oranje. Spr. wraakt het, dat de Rotterdam - eche Voorzitter van den Vrijheidsbond, Willem van Oranje vilde annexeeren voor de liberalen. Door het voorbeeld van de libe rale verdrukkiiag der Afgescheidenen en van de voorstanders van 't Christelijk Onderwijs door de aanhaling van de libérale theorie van den volkswil en hun verwantschap aan da Fransche Revolutie, toont hij het onmo gelijke daarvan aan. Willem van Oranje was allereenst een geloofsheld-, wiens trouw wij hebben na te volgen, zullen wij voor ons volk ook nu nog ten zegen kunnen zijn. Met een opwekking tot dile trouw, besloot Spr. zijn rede. Huishoudelijke zaken. Allereerst worden dlan eenfge huis houdelijke zaken algiedaan. Medegedeeld wordt dat berichten van verhindering zijn binnengekomen van de he eren J. Wijnbeek, Secretaris van den Bond', Offers, N. Heu- fcels, Ds. Schuurman e.a. Ondier groote geestdrift der vergadering wordt besloten, het volgend telegram te Renden aan H. M. de Koningin: „De afd. Zuiid Holland van den Ned. Bond van J. V. op G. G. te Rotterdam in Jubileumvieirgadie- nng bijeen, gedenkt met dank aan God', wat Uw Doorluchtig Huis voor ons volk en vader land! heeft gedaan en betuigt Uwe Majesteit onder toebididiing van Gods zegen haar on wankelbare liefde en trouw". Soortgelijke telegrammen werden verzon den aan de heeren A. Zijlstna, voorzitter van den Bond en Ds J. E. Vonkenberg, oprich ter en oud'-voorz. van den Bond. Telegram men van gelukwensch werden verzonden aan de jubileerende Utrechteche afdeeling en de af deeding dn Zeeland. De notulen, het jaarverslag van den Secre taris, de heer Lod. Kooyman van Pijnaoker, (le rapporten over het Bondftbozoek, en het financieel verslag en de (begrooting worden zonder eenige discussie goedgekeurd' en vast gesteld. Een opmerking in het rapport van een Bondsbezoeker over de J. V. te Den Briel Werd gerec.tdficee.nd en teruggenomen. Vervolgens werd de uitslag der Bestuurs verkiezing bekend gemaakt 'Het bleek, dat de heer C. G. Karssen van Bodegraven als lid van het afdeelingsbestuur was her kenen. Tevens werden de heeren A. van Rijn Dzn en Lod. Kooyman herkozen resp. als primus en secundus Boa-dflbestuur- der. Daarna werd besloten de volgende jaar vergadering te Delft te houden. De leiders- vergadermgen zullen gehouden worden t» Rotterdam, Leiden en Gorkum. Hiermede was het huishoudelijke ge< der vergadering ten einde en was het woord aan den heer Lod. Kooyman van Pijnacker, die naar voren haalde. De eerste levenskiemen der afdeeling, al dus spr., zijn te vindien in de besprekingen, geftcuden tijdens een Bondabestuursverga dering op 25 December 1890, toea voor elke provincie een propagiandacommissie werd Op Tweedien Paasohdiag 1893 volgde de eigenlijke oprichting der afdeeling te Dor drecht Er sloten zrich 50 vereeaigingen met 1209 ledien aan, dat was in dien tijd 1/3 van den gansdhen Bond. Voorzitter der afdeeling werd de vorig jaar overleden heer Joh T. de Lange. Krachtige propaganda naar buiten werd gevoerd. Na 1900 kwam meer de innerlijke organisatie der afdeelung en de algemeene methodiek aan de orde (inet die der bijzon dere vakken). Steeds stond op de oomman- idiabrug van het afdeel ingsschip een vastbe raden gezagvoerder. Dat was tot groot nut en bewaarde voor vele onheilen. Langzaam zette de groei door. Na 1900 krijgt de Ring-organisatie haar tx Bonds-, Afdeeling»- en Ringbezoek worden geregeld, taak en beteekenis dezer bedoeken onderscheiden en practisch toegepast en uit gevoerd. De zendbrieven beginnen te ver schijnen. De Lei dersvergaderingen doen haar intrede. De financiën worden gezond ge maakt, de orgaaisatiehilbldotheek gevec de jaarvergaderingen steeds meer bezocht, zwakke vereendgingen krachtig gesteund. In de slotperiode houdt de groei aan. De uit houw van den Bond komt tot stand en het afdeeüngsbestuur is waakzaam tegen aller lei nieuwigheden, die de vereenigingen van karakter zouden doen veranderen. Het jaarlij-ksch Bondsbezoek is in de laat ste periode zeer getrouw verricht Dat bleek van onberekenbaar nut om de vereendgin gen in de rechte banen te leidien. Thans zijn vereenigingen aangesloten, met 5100 leden. Voor velen was de jongelingsvereeni- ging ten zegen. Met. de bede, dat God ook in verdere toekomst Bond en afdeeling nabij moge nijn opdat de jongelingen zich en meer toe kunnen rusten tot den gt lijken levensstrijd voor Christus, den Koning, besloot sipr. zijn verschillende malen door applaus onderbroken rede. 'Daar de heer J. Wijnbeek van Zwolle ver hinderd was aanwezig te zijn, werd thans onmiddellijk het woord verleend aan den heer P. van Nes Czn. van Dordrecht, d'ie enkele woorden sprak als oud-voorzitter der afdöeluïgr^ Toespraak van P. van Nes Czn. brengt allereerst namens het Bonds- bestuur de hartelijke gelukwenschen over. De Zuid-Hollandsdhe afdeeling heeft al tijd een plaats der eer» ingenomen 't Bondsleven. Moge dat zoo blijven zij er meer en meer een intensief arbei den tot eere van den Koning, tot heil van de opgroeiende jeugd. Vervolgens wijdt spr. als oud-aJdee- lingsvoorzitter eeni ge gevoelvolle be woordingen aan de nagedachtenis van wijlen den heer Joh. T. de Lange, d'e oprichter dezer afdeeling, die aanvankelijk in spr's plaats het woord zou voeren. Hij Mij ft een Inch tend voorbeeld al is 'hij heengegaan. Waar blijft de tijd? Doch God blijft dezelfde, al verandert alles in dit wisselvallige leven. Spr. wierp daarna een blik in het verleden, en herinnerde aan die trouw en waarheid, waarmee in vroeger dagen de Bondsarbeid werd verricht. Trouw is het kenmerk van vriendschap en liefde. Ook (betn opzichte van het beginsel moet trouw blijken. Wat is er dan in ons leven veel ontrouw! Toch kan alJeea de trouw kracht geven. Omdat trouw waarheid sluit. Deze hooren bijeen. Blijve de trouw waarheid ook in de toekomst het deel der Zuid (Hollandsche afdeeling. Dan zal God zijn zegen er over gebieden. Dan zal de te genstand van het ongeloof te krachtiger kun nen worden weerstaan. Laat daarom die ge trouwheid toenemen. Dat zal meer strijd mee brengen, maar die overwinning is zeker. Christus is opgestaan en Hij alleen zal met de Zijnen triumfeeren in een lied der eeuwige dankbaarheid tot Gods eer. Gelukwenschen der meisje* De morgenvergadering spoedde thans ten einde. Alleen werd nog het woord gevoerd dioor Mej. G. Akkerhuis van Maassluis, die sprak namens de Z. H. Frov. Pirop. com missie van den Bond van M. V. op G. G. in Nederland, waarin 4600 meisjes zijn vertegen woordigcL Spr. uitte daarbij die wensch, dat de Z. H. afd. dier J. V. zoo isal voortgroeien, dat ze nooit behoeft onder te deen voor de Z. H. P. P. G van dien M-edsjesbond, die de jubileerende afd wat Jieidentall betreft zoo dicht op d'e (hielen zit Hierna werd de vergadering te 12 uur ge schorst tot 's middags 2 uur. MIDDAGVERGADERING Om twee uur werd' d» vergadering her opend. Het kerkgebouw was nu stamp- en stamipvoL Naar schatting waren een 2500- tal enthousiaste jonge menschen aanwezig. Er 'heerschte een opgewekte stemming. Va dert andsche liederen wisselden elkfl-rtoivr bij beurte af. Onder daverend applaus betrad het be stuur, met de genoodigden, onder wie Dr. H. Colijn het podium. Even later viel de hamei en w-erd gezongen Ps. Ill 1 en 3. De voor zitter riep ander geestdrftig applaus der ver gadering een hartelijk welkomstwoord toe aan Dr. H. Co lij n, die het woord ontvangt om een korte toespraak te houden. Toespraak Dr. H. Colijn Spr. is niet gekomen om een rede te hou den zooals oorspronkelijk de bedoeling was IDe politieke omstandigheden der laatste maanden zijn daar de oorzaak van. Toch wil spr. nog wei een enkel inleidend woord zeggen, en wel naar aanleiding van -het rap port van het Bondsbozoek op dezen dag uit gebracht en de geschiedenis van Absalom's opstand, met wien, naar wij in de Schrift lezen, 200 mannen gingen „gaande in hun onwetendheid", niets vermoedend van diens booze plannen. Uit het rapport is 6pr. veel 'goeds gebleken, toch ook was er sprake van „de rust van den dood". Blijkbaar zijn er in sommige vereenigingen nog jonge menschen die maar al te gemakkelijk ten prooi vallen aan anderen, die hen meetrekken, wijl „ze van geen zaak wisten". Het rapport spreekt ook van lauwheid, zelfs van jongelui, die behept zijn met fascistische of anti-militaris tische neigingen. Er schijnen dus nog wrel enkelen te zijn bij wie het zuivere onder scheidingsvermogen niet sterk ontwikkeld is. De eigenaardigheid van dezen tijd is, d-at die 'beteekeniis van de constitutioneel-parle mentaire instellingen itn de meeste landen zeer ernstig is aangetast Dat kemt uit in het voortdurend geroep om den sterken man. Waaruit vloeit dat voort? Dat is het gevolg van een 'bepaalde (ziektetoestand, die in het staatkundig leven heerecht Due ziekte is vrees voor de verantwoordelijkheid. Onze tijd roept om krachtige diepingrijpende maatre gelen. De problemen zijn van een omvang, dat, wat eigen kraohit betreft er bijna geen mensch is, die voor de oplossing daarvan niet terugschrikt. De moed, de doortastend heid ontbreekt Dat schokt instinctief het ge loof in het vermogen van de parlementaire democratie. Vandaar dat deze begint te ver dwijnen door eigen onmacht en het volk in stinctief raat roepen om wat anders, zonder te we tea wó,t het vraagt. Dat is het wat tot revolutie voert. Nu gaat spr. niet op de eigenlijke oorzaak van de onmacht der mo derne democratie in. Kort en goed komt het hierop neer, dat men zóólang achtereen on vervulbare beloften aan het volk heeft ge daan, dat ilke geestelijke vrijheid om de waarheid te zien, zooals ze is, langzamerhand te loor is gegaan. Dat werkt onmacht En nu meene men niet, dat ons kleine Nederland immuun zou zijn voor nieuwe stroomingen, die thans zelfs machtige val keren meeslepen. Een grenspaal maakt geen scheiding. Dat was niet zoo in 1789, in 1830, in 1848, In 1918 en is ook thans niet te ver wachten. Noodig is, dat we scherp leeren on derscheiden, wat valsche demooratie, machts wellust en machtsmisbruik, en krachtig overheidsgezag is. Bij het laatste toch komen twee primaire elementen tot uitdrukking, nl. de bedwingende en de beschermende macht der overheid. Nu is juist dit het ken merkende van dezen tijd. dat velen alleen vullen bedwingend gezag. Maar wil het ge zag waarachtig wortelen in het recht in over eenstemmdng met den eisch d£r Schrift, dan moet dat ook hebben een beschermend ka rakter. Spr vraagt van de jonge menschen, omdat zij de speapatriae zijn, dat zij de beginselen zullen hestudccren. De tijd der ouden spoedt ten einde. Wil daarom aldus spr. met inspan ning van alle krachten daarheen uw actie richten, dat ge leert verstaan wat ook op staatkundig terrein is naar den eisch van Gods Woord. Als ge dat wiilt en begeert, dan geve God d'e He-ere, dat ge daartoe de kracht ontvangt Dan eenst, dan mogen we aan heffen de woorden van Da Costa: „Zij zullen het niet hebben, ons oude Nederland -Het bleef bij ale ellenden, God en der Vaad'ren pand." Dit lied werd staande door de aanwezigen gezongen, waarn^ men den A. R. leider een ware ovatie bracht Twee coupletten van het Lutherlied v den daarna den overgang naar de feestrede, die uitgesproken werd door den heer Schouten, eereldd en oud-voorzitter der afdeeling. Ouder groote hilariteit en bijval der gadering roept spr. allereerst de jonge men schen (met vuur op tot 26 April as. hun vrije («ogenblikken te besteden aan de propagan da voor die candidatuur Golijn, om daarna hun hulp in te roepen van 26 April tot He melvaartsdag voor de actie voor de Vrije Universiteit Het as een kleine kunst voor de 5100 leden der afd. per jaar 8000.— bij een te brengen voor dit doel. Daarna zet spr. in den breede uiteen, hoezeer nog sprake is plaatst voor de vierschaar der hisitorie en hem dwingt te zien naar de dingen, die komen, 't Gaat er thans cm of het jonge geslacht de kroon zet op het werk der oude ren Spr. bracht dit ook in verband met de herdenking van den Vader des Vaderlands en wees er tenslotte op, dat, al zijn de tijden donker, God aan het jonge geslacht een schoone taak geeft. Die taak wordt door spr. nader omsolireven, waarbij hij de groote waardij aangaf van het Calvinistisch begin sel voor alle terreinen des levens. Ds. N. B u f f i n g a heeft namens den ker keraad der Geref. Kerk te Rotterdam-Cen trum de hartelijke gelukwenschen ov*ge- Op de gebruikelijke wijoe is deze uitne mend geslaagde jubileimsamenkomst na een woord van grooten dank aan het ada-es van de Regelingscoanmissrie voor haar keuri- gen arbeid door Dr. B. A. Knoppers van Amsterdam beëindigd. 's Avonds is in het Sooiteitsgebouw van de Diergaarde door de vereenigingen van den Ring Rotterdam-Noord den afdeelings- bezoekers een gezel li gen avond aangeboden. Muziek en zang 'hebben elkander daar afge wisseld. Hoofdmoot van het programma was wel de samenspraak „Toen en nu" die vele ver rassende tooneeltjes bracht uit de geschiede nis der afdeeling. De heer A. van Roon Jr. heeft als voorzitter der Regeringscommissie het presidium op voortreffelijke wijze waar genomen en een kort openingswoord gespro ken. Ds. N. Buff inga sprak een kort, kern achtig slot/woord. Het was het slot van een welgeslaagde, mooie dag, die een der hoogtepunten vormde in de historie van de Zuid Hollandsche af deeling. Dankbaar voor het vele genotene zijn 's avonds de honderden weer huiswaarts ge trokken, elkander een „Tot weerziens" toe roepend op den komenden Bondsdag te Haarlem of het volgend jaar in Delft. Schouten van Gods gunsit temidden van den nood de zer wereJd, die een prooi der revolutie is geworden. Es er onder dege omstandigheden nog wel reden en recht toe te jubileeren? In den meest volstrekten zin van het woord zegt spr. ja. 's Heeren gunst as groot ook op dezen dag. Breedvoerig werkt spr. uit de groote tegen Stellingen, die er in dit leven zijn eenerzdjds tusschen den mensch in zijn eigenwaan, die God niiet -vareest en teleurgesteld uitkomt, an derzijds in den rijkdom van Gods Majesteit en Souvereiniteit, Die nog zooveel gunst geeft aan hen ,die Hem vreezen. Het leeren kennen vaan de beginselen, dat is noodig in dezen tijd. De jonge menschen moeten weten welke stroomingen van God en Zijn Woord afvoeren. Zouden we dan het licht op dezen dag van Gods Genade niet opmerken? Be reidt ui, aldus spr., in gehoorzaamheid voor op -de levenstaak, die vacht. Wellicht zijci zware jaren op komst Wellicht zal de revo lutiegeest nog toenemen. Bereidt u voor tot dien strijd dn de kracht van den Heere Jezus Christus, Die is opgestaan uit de dooden door de gunst van God over Zijn volk. Gaat als jonge calvinisten vooruit en leeft uit -het ge loof en de gehoorzaamheid des geloofs. (ap plaus). Terwijl 4 coupletten van het Bondslied ge zongen worden verliet Dr. H. Colijn de ver gadering, na deze hartelijk te hebben be dankt voor de warme ontvangst Staande zong men den grooten leider de zegenbede uit Ps. 134:3 toe. Medegedeeld, wordt dat gelukstelegrammen zijn binnengekomen van de Friesche, Zeeuw- sche, Geldorsche en Ut.rechtsche afdeeling. Tenslotte heeft Dr K. Dij k van den Haag, de opwekkende rede uitgesproken. Spr. wees er op dat het rechte jubileeren de mensch TARIEVEN VAN DE BRUG BIJ TH0LEN GEEN VERLAGING De act.ie om tot verlaging van de tarieven van de brug bij Tholen te komen, heeft geen resultaat gehad. Tholen heeft een verlaging toegestaan, die 6000.aan de gemeente kas zal kosten, doch de gemeente, die niet kapitaalkrachtig is, kan niet meer doen. Thans hebben Gedep. Staten, overtuigd van de wenschelijkheid van verlaging der tarieven aan al de gemeentebesturen op het eiland Tholen gevraagd een bedrag van 0.25 per imvoner en per jaar beschikbaar te willen stellen. Als dan ook de beide pro vincies Noord-Brabant en Zeeland elk 5000 per jaar geven, zullen de tarieven beduidend kunnen worden verlaagd. Mochten de dorpsgemeenten, wier ingeze tenen er toch ook mee van profiteeren, hier in weigerachtig zijn, dan zullen geen ver dere wijzigingen komen, daar Tholen alleen volgens Gedep. Staten niet verder gaan kan. De gemeenteraad van Tholen toonde we derom van goeden wille te zijn en werkte mee, om ook deze 0.25 per inwoner en per jaar toe te staan. Maar Sóherpenisee en Sint-Annaland wei gerden deze bijdrage, terwijl Oud-Vosmeer en Stavenisse een afwachtende houding aan namen. Van verdere verlaging komt dus niet veel. VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN Het Christelijk Nationaal Vakverbond or ganiseert in de weken van 1822 April. 2429 April en 16 Mei as. in het Vacan- tieoord te Putten een drietal zoogenaamde werk- en leerkampen voor jeugdige werk- loozen, leden van de aangesloten bonden. Verschillende vakorganisaties verleenen daarbij medewerking. Elke week komen daar een dertigtal jon geren om eenig werk te doen, kennis te verzamelen en zich te ontspannen. De orga nisatie dezer kampen geschiedt overeenkom stig de adviezen van de .Landelijke Commis sie ter bestrijding van de gevolgen der jeugd werkloosheid". Een zestal predikanten komen daar om de huiselijke godsdienstoefening te leiden. De uitvoering van de werkzaamheden staat on der technische leiding van een drietal ge school de krachten, leden van de Christelijke Vakbeweging. Voorts zijn plannen in voorbereiding om, in samenwerking met de Ned. Ghr. Studen ten Vereeniging op haar terreinen te Zeist en Nunspeet, in de maanden Juni en Sep tember nog een zestal werkkampen te orga- niseeren, waaraan in totaal een driehonderd jongeren kunnen deelnemen. JUBILEUM DS. J.J. KNAP Geen enkele gemeente was voor hem zoo begeerlijk als de Groningsche BEUK BEZOCHTE RECEPTIE OP PAASCHMAANDAG Ds. J. J. Knap, Ned. Herv. predikant te Groningen, heeft Zondagavond in de Mar tinikerk ter gelegenheid van zijn 40-jarig ambtsjubileum een herdenkingsrede gehou den. Onder de zeer talrijke aanwezigen wer den o. m. opgemerkt de meeste Hervormde predikanten te Groningen en de professoren Van Veldhuizen en Bleeker. In een voorafspraak wees de jubileerende prediker er op dat het altijd zijn begeerte geweest was in hetzelfde ambt te mogen ar beiden als zijn vader en grootvader. Nu heeft hij dit veertig jaar mogen doen, die hij op „NATIONAAL HERSTEL" „Eenige maanden terug werd T»p Inltk-tiff van eenige werkloozen een par»\jtje opge richt, dat luisterde naar den weidschen naam van Nationale Werkloozen Partij. Er werd besloten aan de verkiezingen deel te nemen, maar daar de noodige gelden hier voor ontbraken, werd contact aangeknoopt met den „Bond voor Nationaal Herstel", die de verkiezingsactie zou financieren. Dat de „Bond voor Nationaal Herstel" hier toe bereid waas, vindt zijn oorsprong in het feit dat de oprichters van de N.W.P. voor gaven, dat hun ledental reeds de 40.000 over schreden had en alleen in Amsterdam reeds 1400 bedroeg. In werkelijkheid telt dit partijtje bui ten de initiatiefnemers, slechts enkele politieke avonturiers, die van dit vieze zaakje hun zakken willen spekken. Ondergeteekende, die bij de oprichting van de NAV.P. als secretaris werd benoemd, heeft zich teruggetrokken, toen hem bleek, dat het geenszins in het voornemen lag van de. heeren Merkelyn en Pistoor (resp. candi- daat-Kamerlid en voorzitter) om de belan gen van de werkloozen te behartigen, maar dat uitsluitend persoonlijke doeleinden wer den beoogd. Niettemin worden alle verzon den stukken nog met zijn naam ondertee kend. Hijzelf is nooit buiten Amsterdam ge weest, maar adspirant-Kamerlid Merkelijn matigt zich aan als algemeen secretaris E. Baan propaganda te voeren door het ge- heele land, dus ook in Assen". Voor zulk gezwendel moet nu de oude generaal Snijders ais vlag dienen, 't Is in-d.-oevig! Ds. J. J. KNAP 16 maanden na in de stad Groningen mocht doorbrengen en waarvan niet minder dan jaar in de Ned. Herv. Kerk. De trouw liefde dier gemeente beeft hij als een draag vlak onder zich gevoeld, tot nu toe. Begrijpelijk is hot daarom dat geen enkele gemeente voor hem zoo begeerlijk is als de Groningsche. Zij valt geen enkele harer leeraars die als gezanten des grooten Ko nings tot haar komen, af, maar in haar lief de acht hij zich wel heel ruim bedeeld, of schoon hij van den beginne af als een ge broken man tot haar kwam en in haar mid den verkeerde. Het was Gods wil een scher pe doorn in zijn vleë^ch te plaatsen en hem te doen wonen in een stille wereld, een we reld zonder geluid. Maar het was ook Zijn hand die hem in die beproeving zulk een liefde en vriendschap der gemeente gaf. Hij was een kruisdrager, maar evenals Paulus heeft hij geleerd vergenoegd te zijn met het- gen hij was. De Heere trok hem direct maar de licht zijde van het groote leven, nam zijn kruis niet af, doch liet hem met dat kruis wan delen in heit zonneleven. En de Heere heeft alles, wel gemaakt. Ds. Knap dankte zijn arribtgenooten voor de hem verleende bijstand, den kerkeraad die hem vrijstelde van het bijwonen van do kerkelijke vergaderingen, de kerkvoogdij voor de meermalen ondervonden sympathie en de mannen der kerk van hoog tot laag die zoo talrijke bezwaren voor hem uit den weg ruimden. Ook de kluftouderling er -diakenen werd dank gebracht en in het bij zonder den godsdienstonderwijzer den heer G. Bos, die bijna al die 36 jaar zijn rechter hand was geweest. Doch, aldus spr., wat zou ik met zulk een kring van slerke mannen hebben kunnen doen, als ik mijn zuster niet had. Zij is de rijkste gave die God mij op aarde schonk, die onvermoeid in huis de bezoekers ontving en in de gemeente datgene deed wat ik niet ei-mocht. Mijn hart jubelt van dank tot God die ons spaarde, droeg en rijk zegende. Hij, die tot ons kwam eerst in den Heiligen Kerst nacht en daarna uit het diepe kifle graf, is bij ons gekomen om bij ons te blijven. Toen de Emmaüsgangers wisten wie Hij was die hen verschenen was, zijn zij teruggekeerd naar Jeruzalem en vertelden van hetgeen op den weg geschied wès. Ook ik sta in het midden der broederen, om te vertellen van den langen weg die achter mij ligt. Ds. Knap koos daarna als zijn tekst Lucas 24 35: „En zij vertelden hetgeen op den weg geschied was en hoe hij hun bekend was geworden in het breken des broods", naar aanleiding waarvan hij er op wees dat bij de Emmaüsgangers gevonden worden, verwarde harten, brandende harten dende harten. Spr. wees er op dat de Emmaüsgangers door hun samensprekingen zich al dieper in de moeilijkheden keerden. Discussies en sa mensprekingen zijn niet zonder beteekenis, doch de oplossing is alleen mogelijk door persoonlijk contact met den levenden Chris tus. Dan maakt de verwarrende verbijstering plaats voor een klaarheid des geestes. Er zijn menschen die nooit moeilijkheden heb ben, die ze niet zien of eraan voorbijloopen doch ook die heen en weer geslingerd wor den en die te pletter loopen tegen dat harde kruis. Zij hebben de genade Gods noodig die contract brengt Hij legt Zijn hand ook op hun schouder en zij gaan dan niet alleen hun weg. Door dit contact ontstaat een bran dend hart, omdat Jezus zich dan toont als een zielszorger, beter dan alle andere leer aars tesamen. Dominees meenen ook teveel dat het ligt in straffen en troosten, doch het. moet meer lig gen in zwijgon en luisteren. En dan spaart Jezus niet. Hij noemde de Emmaüsgangers zelfs onverstandigen en tragon van hart Maar door zijn onderwijzing krijgen zij brandende harten. -. zelve heeft ook de klop van Jezus Christus op zijn schouder gevoeld en leeren verstaan: Ga uit, predik het Evangelie. Toen brandde het hart nog niet, doch toen hij die per werd ingeleid en dat Woord zich voor hem ontvouwde in zijn rijkdom, troost en licht dat er uit straalt voor heel het leven, toen sloeg de vlam in zijn leven. Hij begreep dat het zwaartepunt van de bediening moest liggen in de prediking des Woords, met. een brandend hart. Hem was wel eens gezegd, met eenig verwijt, dat zijn prediking in den loop der jaren was veranderd. Dat spreekt van zelf. want het geestelijk leven ook bij den prediker blijft niet op een punt, doch toont een ontwikkelingsgang. Wat het we zenlijke van zijn prediking betrof, dit is niet veranderd. In zijn int reepredikatie te Maas tricht sprak hij over de tekst: En hij leidde hem tot Jezus. Ook toen was het zijn predi king te leiden tot dien Jezus, waarop Johan nes de Dooper zijn discipelen wees: Het Lam Gods, dat de zonden der wereld wegneemt. Nooit is die prediking veranderd, en zij zal l HUvi WOENSDAG (1875 M.) N.C.] - 10.30 Morgendi t.V. 8.00 Schrlftlestnc. 10.00 NCRV bamer- inst door Ds. D. Tem. NCRV orgel. 1&15 3-00 L-rzen van Chr. lectuur. 3.30 Het Delft sche Trio. 6-00 Kinderuurtje. 6.00 Frleecft halfuurtje. 6.30 Weekoverzicht. 7 tó N'Ja Chr. Fersbur. 8.00 Zangavond. 8 45 V.'ie- terlezing. 9.15 Klein orkest. 10.00 Klei» orkest. pim 10.30 Va* Dias. 11.15 Ura- H il v ers» foon. 10.30 Orgelcoi keuken. 11.30 Orgeli 11.00 Voor de t 1201 Lunch 2.30 Omroeporkest. 3.00 Piano recital. 3.30 Voor de kinderen- 5.00 Kin derkoor. 6.00 Concert. 8 01 Vaz Diaa. 8.05 Omroeporkest- 9.00 Felix Timm.»mane draagt voor. 9.20 Kovacs Lajos. 10.15 Gramofoon. 10.30 Kovacs Lajos. 11.00 V.P.R.O. 5.30 Jeugdhalfuur. ïrussel (337.8 M.). Vlaamsch. 11.20 Concert 12.30 Omroepkleinorkest. 4.20 Concert- 5.20 Gramofoon. 5.50 Concert. 7-20 Radio eymphonie-orkest. 9.30 Gramofoon. 6.20 Saxofoon recital. 7.20 Gramofoon." i try (1554.4 M.>. 11.20 Orgelspel - 12 05 t. 1.20 Gramofoon. 2.20 Fianorecl- - 2.35 Concert. 4.05 Orgel. 5.50 De slagen der muziek. 7.20 Orkest. Calundborg (1163.1 M.) 11.20 Concert 2.20 Gramofoon. 2.50 Concert. 7.21 Om roeporkest. 8.40 Plano-recital. 9.30 Ka- - 12.20 Concert. 3.50 Com 1.20 Gramofoon. 5.50 Orkest. 8.35 BBC orkest 'ar Ijs (Radio Farle) (1724.1 M.) 7.05 Grwno- foon. 11.35 Omroeporkest. 11.35 Orgol. 12.25 Orkest. 6 00 Gramofoon. 6.40 Gra mofoon. 9.20 Gramofoon. Varschau (14118 M.} 5.45 Populair eoncert 7 20 Concert. 8.25 Concert. 9.35 Gramo- Kippendieven gesnapt en gedood De Heer Spiering te Tiel had veel last van ratten In zijn kippenloop. Telkens waren eieren verdwenen of kuikens doodgebeten. Meer dan een jaar tang probeerde bij allerlei middelen, echter zonder resul taat Ten slotte kocht bij bij zijn drogist een doosje Rodent dat hij op de voorgeschreven manier ge bruikte. .Het resultaat is werkelijk verrassend." schrijft hij. .Een kwartier nadat het met Rodent be smeerde brood werd uitgelegd, was het reeds ver dwenen." Toen nij ons 4 weken later schreef, had hij geen rat meer gezien. Rodent faalt nimmer, het trekt ratten en muizen onweerstaanbaar aan. Koop nog heden een enkele doos 8 50 ct of een dubbele doos 8 90 ct en morgen zult U van ral en muis be vrijd zijn. Imp.: Fa.B. Melndersma Den Haag. B45 nimmer veranderen, zoolang hij leeft 36 jaar lang heeft hij hier dien Chri9tus gepredikt, in groote zwakheid, met een hart dat lang niet altijd brandend genoeg was, doch waar het de Heere was die de harten in brand stak, komt Hem ook de dank toe voor de bekende en onbekende zegen, die Hij gaf op ït werk van een mensch. Bij de verdere ontwikkeling zijner predi katie wees spr. er op dat evenals bij de Em maüsgangers, Jezus zich nooit aan de men schen opdringt, maar hij wekt het gebed om te blijven wonen in huis en hart. Hij is dan echter geen gast, doch gastheer, heerscher. En dan verdwijnt Hij als hij zich bekend heeft gemaakt, hen leerendc: niet zien, maar gelooven met het hart. Dat is een sterke ver troosting, vooral van ouden van dagen en voor den dienstknecht des Heeren wiens dienst zoo langzamerhand ten eindo loopt In het godsdienstig leven moet geen stil stand zijn, het beste komt het laatste. Ook de Emmaüsgangers zagen hem eerst als een vreemdeling, dan als Een die hen de Schrif ten opende, maar ten slotte als de Verrezene Vooral bij het klimmen der jaren moet de bede rijzen: Heere blijf bij ons, want de dag is gedaald. Ook spr. kan alleen een biddend hart tot God brengen. Alle roem is uitge sloten. Alle genade, ook op zijn levensweg ondervonden, is Gods werk. „Gij toch, Gij zijt hun roem, de kracht van hunne kracht". Na het zingen van dezen strijdpsalm door dc gemeente en het uitspreken van den ze gen, werd staande gezongen .Psalm 134 3 De receptie. In de groote bovenzaal der Harmonie had Paaschmaandagmiddag een druk bezochte receptie plaats. De heer J. Zuithoff, voorzitter van het Huldigings-Comité, sprak den jubilaris toe namens 't comité en do honderden die reeds ter receptie varen verschenen. Hij wees op den onvermoeiden arbeid van Ds. Knap, spe ciaal op de waardevolle prediking. Ook bui ten Groningen, tot in Afrika en Amerika, wordt van de rijke Schriftontvouwing geno ten. Wij danken God voor hetgeen hij in U schonk, als prediker en schrijver. Niet min der dan 46 boeken en 21 kleinere geschrif ten verschenen van uw hand. Spr. sprak de hoop uit dat de jubilaris nog lange jaren gespaard mocht blijven, tot heil van land en volk. Ten slotte lxvjd hij den jubilaris een kostbaar tapijt aan, namens elen in en buiten Groningen, wier namen n een album waren verecnigd. Voorts werd het woord gevoerd door Ds. .T. W i 11 e m s e als voorzitter van den Kerke raad, Prof. Dr. L. H. B 1 e e k e r, als voorzit ter der Kerkvoogdij, Ds. J. J. vanHerwer- den, namens het ministerie van predikan ten, de heer Noordhof, namens de Kna- penvereen. „Het Mosterdzaadje" en de heer Jonkman voor de Nat. Chr. Geh. Ontli. Vereeniging. Verschillende geschenken werden geof freerd. ECONOMIE EN FINANCIEN NAAR INFLATIE IN DE VER. STATEN? Naar verluidt zou president Roosevelt ziah ernstig bezig houden met het denk beeld om aan de huidtige deflationistieohe koers in de Vereenigde Staten een einde te majcen door den een of anderen vorm van inflatie. Men verwacht dot binnenkort een commissie van vooraanstaande leden van het Congres zal worden bijeengeroe'peu om "ver het werkloosheidsprobleem en de cir. culatie der betaalmiddelen te beraadslagen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9