c Bond van Chr. Zang- en Oratorium- vereenigingen in Nederland DINSDAG 18 APRIL 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND gRQOTE DAG IN VATICAANSTAD STRENG VONNIS TEGEN DE BRITTEN GEEISCHT SLECHTS VOOR GOESOEF DE DOODSTRAF Uit Moskou wordt gemeld): Aan het einde van zijn requiisfitoir in het Vickers-proces heeft de officier van justitie, Wisjinsiki, verklaard, dat voor alle verdach ten, behalve dein Engelsohen ingenieur Gre gory en den Rus Siebert, art 5S van het Sov jet-Russische wetboek van strafrecht moet worden toegepast. I>e maximumstraf volgens dlit artikel is de dood door den kogel. Een speciale straf eischte de officier slechte voor Goesef, namelijk de doodstraf, terwijl hij voor Gregory en Sicbert vrijspraak vroeg. De bestraffing van de hoofdverdachten, Mac Donnald, Mcnkhouse, Nordwal'l, Cushny, Goesef, Soegoroetsjkin, Lobanof, Krasjenain- niikof cn Skalof, moest, aldus zei de de offi cier, zoo streng mogelijk zijn. „Alle beschul digden", aldus besloot de officier, „verdienen de doodstraf, maar onze regeering eischt de doodstraf niet uit wraakzuchtige motieven, maar wenscht alleen verdediging der socia- listisohe revolutie. Niettemin dient de recht bank desnoods de zwaarste straffen op te leggen en daarbij dient haar hand niet te beven". Felle uitval tegen de Engelschen W isj insta begon zijn requisitoir met een grimmiigen uitval tegen „onze vijanden", waarmede hij de Britten bedoelde. Deze hebben, neide hij, de grenzen van onze staatssouvereiniteit vergeten, doch hun' moreele druk heeft geen uitwerking op ons gehad en 'bewijst alleen, dat onze vijanden hun koelbloedigheid hebben verloren. Onze tegenaanval zal hen doen begrijpen, dat hun hysterische kreten ons niet van ons stuk brengen bij de verdediging van die belangen van ons land. De officier begon dan een lange polemiek tegen de leden van het Engolsche Lagerhuis. Daarna tot de zaak zelf overgaandeeedde hij, dat de verdachten buitengewoon groote schade hadden toegebracht aan de jonge Rus sische industrie. De misdaden van Thornton en Monikhouse noemde hij laag en vuil, maar voor die van de sovjet-ambtenaren waren geen woorden te vinden omdat die verraders van hun land zijn. Wisjinski somde een beele serie defecten op, die zich hadden voorgedaan hij de elec- trische centrales van de geheele sovjet-Unie. Zoo hebben bij de electriciteitswerken te Zlatoest in den loop van twee jaar meer dan tien ernstige ongevallen plaats gehad, in het bijzonder met een motor van 1400 P.K.., welke stroom levert aan de munitiefabriek. Hetzelfde was het geval te Moskou, Bakoe, Ivonowo, Vosniesens en Sjelbdask. „Dit alles", zeide hij, „is geen gemaskeerde doch werkelijke oorlog." Wasjinski ging daar na over tot de analyseering van de rol van elk der beschuldigden. In zijn karakteristiek vaa de verschillen de verdachten zeide hij, dat Mac Donald zijn verdediging handig in elkaar heeft ge zet en alleen bekend wat hij met geen mo gelijkheid zou kunnea ontkennen, aldus de offuoier; maar hij is op heeterdaad betrapt. Er bestond een geheele keten van spionnage, waarvan Sokolof, Goesef, ïrrae Donald en Thornton eeciige 6ohakels vormden. Wisjinski betoogde, dat de beschuldigden al te groote belangstelling koesterden voor bommen, fijnstaal-soorten en wapens, en zijn blik richtend op Thornton, ging Wisjinski voort: „U was geïnteresseerd in onze offensieve en defensieve middelen!" Zelfs tater, toen hij de rollen besprak van de andere beschuldigden, keek Wisjinski her ihaaldeliijk in die richting van Thanton, die volgens hem op handige wijze bij zijn Rus sische kennissen een wit voetje had weten te krijgen. Hij bad o.a. een zeikeren Levinson ontmoet, een solied persoon, die niet gemak kelijk te verleiden was. En wat deed Thornton? woeg de officier. Hij wist door kleine geschenken, door par fumerie en poeder, bij de vrouw van Levin son in een goed blaadje te komen. Aldus liet Wisjinski gramofoomplaten, schoonheids middelen, klieeren en kleine feestjes ressor teeren onder 'het hoofd omkooperij. Wellicht pullen de Engelschen elkaar na het vonnis nog ergens ontmoeten, waarschijn lijk in de gevangenis. Daar zullen zij de te genstrijdigheden kunnen ontwarren, gedu rende de lange avonden, die zij er zullen doorbrengen en het er ten slotte zelfs over eens worden, wat eigenlijk had moeten ge schieden, aldus ging Wisjinsiki op irenische wijze voort. Cushny verweet hij systematische spion nage, die voortdurend geweigerd heeft iets toe te geven of op gevaarlijke vragen te ant woorden. Ook Monkbouse moet, volgens Wisjinski, wegens spionnage veroordeeld worden. Op Thornton kwam hij telkens terug. Hij noemde dezen een ge meen ea, gewetenloozen verrader, een laffaard en een nutteloos mensch. Het is mogelijk zei Wisjinsiki, dat gij nog eens van nut zult kunnen zijn als meststof voor ouite Sovjet-Russische velden. Thornton's lafheid bleek, zeide hij, daaruit, dat deze 24 menschen door zijn bekentenis beeft verraden en de hoofden van 27 mjen 6chen in gevaar heeeft gebrach/t. Dat waren geen leugens maar dat was Lafhartig ver raad. Daarna volgde de bovengemelde eisch. Verwacht wordt dat de vonnissen heden of Woensdag zullen geveld worden en dat ze als volgt zullen luiden: Verdachten Mac Donald en Thornton zul len worden veroordeeld tot tien jaar gevan genisstraf. Monikhouse zal ongeveer drie jaar gevange unsstraf krijgen. Oushny en Nordwall zullen waarschijnlijk voorwaardelijk in vrijheid worden gesteld. Gregory zal worden vrijgesproken. Wat de Ruseischo verdachten betreft zul len Goesef en Lobanof waarschijnlijk ter d oo d word-en veroordeeld, terwijl de ande ren gevangenisstraffen zullen krijgen. Men vermoedt dat de gevangenisstraffen voor de Engelsohe beklaagden sullen worden veranderd in verbanning, met andere woor den dat zij Rusland zullen moeten verlaten. PAUSMIS VOOR 50.000 aanwezigen Talrijke autoriteiten aanwezig De Paus heeft op Eersten Paaschdag voor het eerst sinds 1870 in de St, Pieterskerk een iniis gecelebreerd. Er waren ongeveer 50.000 menschen in de kerk, w.o. ex-koning George van Griekenland, prins Christophe, prinses Stephanie van België, aartshertogin Imma- culata van Oostenrijk, prins George van Salt- sen, vice kanselier ren Papen en zijn echtge- noote, bondskanselier DolJfuss van Oosten rijk, de president van Zwitserland, Motta, leden van de Argentijnsche speciale missie, de kardinalen en het corps diplomatique. De paus, die langdurig begroet werd, kwam de St Pieterskerk binnen, gezeten op den draagstoel, waarna direct de indruk wekkende plechtigheid begon. Nadat de mis was gecelebreerd, vonmde zich een stoet van geestelijken, die stilhield voor het altaar der belijdenis, waar de paus het opstellen van de passie-relekwieën bijwoonde. De Paus trek zioh vervolgens korten tijd terug in zijn vertrekken, van waar hij zich naar het balcon van de kerk begaf, waar hij aan de ongeveer 200.000 personen, die op het plein stonden en die hem geestdriftig toe juichten, zijn apostolischen zegen gaf De trappen, die naar de St, Pieterskerk lei den waren afgepet door een sterk oordon Ita- ldaansche soldaten, die bij het verschijnen van den paus die geweren presenteerden. Herriot komt 23 April De Fransche ambassadeur te Washington •heeft officieel medegedeeld', dat Herriot in gezelschap van vijf deskundigen op 23 April a.s. in Amerika aankomt en tot 29 April in de Vereenigde Staten zal blijven. FRANKRIJK VERMINDERT HANDELSBELEMMERINGEN Naar uat Parijs aan het N. v t D, wordt gemeld, heeft de Fransche reigeering het voor nemen de Kamer voor te stellen de regeering te machtigen om bij decreet over te gaan tot geheele of gedeeltelijke opheffing van de algemeen© surtaxes van 4 en 6 procent op alle invoer in Frankrijk. ze surtaxes hebben indertijd geleid tot esaiiles van vele andere landen en het Fransche economische leven en de Fransche staatsfinanciën veel meer schade 'berokkend dan de schatkist er tijdelijk baat uit heeft De Fransche regeering verwacht van de handlichting met deze zeer impopulaire sur- taxe, die dn de practijk haar intrekking be- teekent, een snelde verbetering van de han delsbetrekkingen juist met die landen, waar uit Frankrijk nog het meest invoert, o. a, Nederland en zij hoopt daarnevens op een moreel effect er van voor de verlaging van de douane-barrières in het EEN „GRUWELBERICHT?" In het Israëlietisch ziekenhuis te Amster dam is een Joodsch voorgange uit Gelsen- kirehen opgenomen, die verklaard heeft de grens te zijn overgevlucht nadat hij door S.S.-mannen in het S.S.-gebouw was ge bracht en met een stok en een gummiknup pel op ernstige wijze mishandeld. De patiënt kon zich, toen hij in het zie kenhuis aankwam, nauwelijks verroeren Vóór hij was vrijgelaten moest bij een ver klaring onderteekenen waarin hij erkende dat hij door een misverstand in bewaring was genomen doch ronder nadeel te hebben ondervonden weer in vrijheid was gesteld. DOLLFUSS NAAR WEENEN TERUG ie OMLtenrijksche bondskanselier Dollfuss is MadpBag per vliegtuig naar Weenen ver trokken. De besprekingen met het Vaticaan over het sluiten van een concordaat hebben tot een accoord geleid. Dollfuss had Zondag nog een onderhoud met den Franschen gezant te Rome, De Jou- veneL Uat Napels wordt gemeld: Minister Goring is Zondag uit Syracuse per vliegtuig in Napels aangekomen, waar bij zich aan boord van een torpedoboot be- T. Hij heefit Maandag met de torpedoboot i bezoek gebracht aan Capri en Sorrento, waar hij dien Duitsahen ex-kroonprins ont moette. Sedert Woensdag vermist Sedert Woensdag jl. wordt te Chicago de 17-jarige zoon van den financier Jacob Fac tor vermist, die vermoedelijk door bandieten ontvoerd is. Factor wordt door de Engelsohe politie gezocht wegens fraude bij een aantal maatschappijen Zaterdagmiddag ös de Britsche premier Mac Donald in gezelschap van zdjn dochter Ishbel en zija medewerkers, aan boord van de „Berengairia" aaar New York vertrokken vanwaar hij zich naar Washington zal be geven om daar met president Roosevelt be sprekingen te voeren. Mac Donald ontving bij zijn vertrek een telegram van pres. Roosevelt, dat luidde: „Wij pi en Uw bezoek met verlangen tege moet en wensohen U een goede reis". De Britsche premier beantwoordde dteze atten tie van Roosevelt met het volgende telegram „Het is prachtig weer bij mijn vertrek, het geen ik als een gunstig voorteeken be schouw". Mac Donald zeide bij zijn vertrek nog eens dat het doel van zijn reis was het werk der Economische Wereldconferentie te vergemak kei ijken. HET PROCEn TEGEN DE 7 NEGERS. Het hof vat revisie te Decatur (Alaba ma) heeft opnieuw den door de jury we gens aanranding van een blanke vrouw schuldig bevonden neger Haywood Patter son veroordeeld tot den dood door mid'>l van den electrischen stoel. Het proces duurt Uit Londen wordt gemeld: Het jaarcongres der Onafhankelijke La- bourpartij heeft een voorstel goedgekeurd om toenadering te zoeken tot de communis tische internationale, met de bedoeling sa men te werken, evenwel niet om zich er bij aan te sluiten. De voorsteller Warbey zeide, dat er geen hoop meer op bestaat samen te werken met de Arbeiderspartij en de Socialistische In ternationale, daar de Onafhankelijke Arbei derspartij (I.L.P.) zich thans een revolutio naire partij verklaart, welke voor altijd breekt met de oude democratie en derzelver absurde dogma's. De resolutie werd aangenomen met 85 tegen 79 stemmen. Zes dooden. In Spanje hebben Zondag twee vliegtuig ongelukken met doodelij'ken afloop plaats gehad. Nabij Madrid is een vliegtuig op een huis terechtgekomen, waarbij vijf der bewo ners alsmede de piloot werden gedood. Op het vliegveld Carajas is voorts een sportvLrégt.uig neergestort, waarbij een per soon werd gedood en een BINNENLAND DE BONDSDAG TE LEIDEN Hoewel de eigenlijke jaarlljkecfhe alge- meene vergadering eerst vandaag in Lei den wordt gehouden, behoorde toch ook de dag van gisteren tot de jaarlijksche hoogtij van bovengenoemden Bonid. De C.O.V.-groep In de morgenuren kwq.ni reeds de C.O.V.- groep in jaarvergadering bijeen onder voor zitterschap van Dr. W. ten Boom. Deze opende de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze en sprak een openingswoord, waarin hij speciaal welkom heette de leden van het hoofdbestuur, de heeren Pieterson Moens, v. d. Munnik en Hansen be- nvens den bekenden Leidschen musicus, den beer Leo Mens. Spr. zette daarna in in T kort het doel xan de jonge C.O.V. groep uiteen. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat deze groep in bloeienden toestand verkeert. Er zijn thans 18 Chr. Oratorlum- vereenagingen bij aangesloten met bijna 2300 werkende leden. In dén korten tijd van haar bestaan dit was de eerste jaarver gadering is er reeds heel wat bereiikt. tJit het jaarverslag van den penningmees ter bleek, dat er een batig saldo is ven f 67 bij een ontvangst van f 135. De commissie tot nezden van de rekening had alles in de beste orde bevonden, zoodat den penning meester decharge werd verleend. De aftredende beebu-ureleden, de heeren Dr. VV. ten Boom en W. de Jong Wzn. wer den bij acclamatie herkozen. Op voorstel vau de Chr. Oratorliuimvereen. te Hilversum werd besloten, dat de Bond zioh in verbinding zal stellen met andere groote organisaties, zooals Toonkunst, Ned, Zangersbond e.a. om zoo mogelijk te komen tot een bindend besluit inzake de radio- toeslag aan solisten. De Chr. Oratorkun-vereenrigumg „Oefening en Stichting" te Den Haag stelde voor, te gaan tot insteHling van een propaga commissie om te trachten het aantal C.O.V. zoo spoedig mogelijk uit te breiden. Na toelichting door den heer van Ooeter- om werd besloten zulk een commissie Ln te stellen, bestaande uit drie leden, nan.l. den heer van Oosterom en nog twee leden aan te wijzen door het b6tuur. Vervolgens werd besloten voortaan twee maal per jaar te vergaderen, nml. ook een Een voorstel van de Ghr. Oratorium-- eeringing te Utrecht om door het veststeülen van een enquete te onderzoeken de moge lijkheid van het bewerken van oratoria met Hollandschen tekst., zooal6 't meerendeel der groote werken in Frankrijk en Engeland in eigen landstaal worden uitgevoerd en om in düen het resultaat gunstig mocht zijn aan het Hoofdbestuur voor t-e stellen een prolf te nemen, zal in de volgende (September) vergadering worden behandeld. Na een korte rondvraag werd de verga dering door den heer Uittenbogaard uit Arn hem gesloten. Ontvangst door het Rlngbestnnr Des middags te helif twee bad in de klems Stadsgehoorzaal de officieels ontvangst van het Hoofdbestuur en de afgevaardigden plaats door het bestuur van den Ring Lei den en Omstreken. De voorzitter van den Ring, de heer Goedhart lit Hazerswoude. sprak, na te zijn voorgegaan in gebed, een openingswoord waarin bij allen welkom heette. De Voorzitter van den Bond, de heer Pieterson Moens beantwoordde dit welkom. Spr. wees er op, dat in Leiden vergaderd wordip hoewel] dit niet was verzocht De GEREF. JONGELINGSBOND VERGADERING AFD. GELDERLAND Tweede Paaschdag werd de 39ste jaarver gadering van die afd. Gelderland van den Geref. Jongeliingsbond te Zutphen gehouden. Precies elf uur opende de afdeelingsvoor- zitter, de heer D. Ti mme, de uitnemende zitter, de heer D. Timme, de uitnemend bezochte vergadering en hield zijn door herhaald applaus onderbroken openingsrede „De vlag in top!" Daarna kwamen de huishoudelijke zaken aan de orde. De jaarverslagen gaven blijk van een opgewekt leven in Gelderland. De mededeeling, dat de afdeelingsvoorzit- ter zich weer beschikbaar had gesteld1, lokte een uitbundig applaus uit Telegrammen werden verzonden aan de jubileerende afdeelingen Utrecht Zuid-Hol land en Zeeland, en aan den stichter van den Bond, Ds. J. E. Vonkenberg. Onder stormachtig gejuich werd besloten een telegram te zenden aan Dr. H. Colijn. Spontaan werd hierna het A. R. strijdlied aangeheven. Tenslotte werd op waardeerende wijze af scheid genomen van den afgetreden afd.- secretaris, den heer Krepel, die naar Har- denberg vertrok. De middagvergadering overtrof in geestdrift nog de ochtemdsamenkomst, Uit alle deelen van het thans bloeiend Gelder land waren de jongeren naar Zutphen opge trokken en vulden het ruime kerkgebouw tot in de uiterste hoeken. Vlak na de ope ning marcheerden in gesloten colonne een honderdtal jeugdige A. R. propagandisten uit Apeldoorn het gebouw binnen, een kleu rige stoet inet vlaggen en wimpels „Stemt Dr. Colijn", welke joyeuse entrée met minu tenlange toejuichingen werd begroet Onmiddellijk hierop hield de Afd. voorzit ter een vele malen door daverend applaus onderbroken herdenkingswoord, waarin hij de beteekenis uiteenzette van den Vader des Vaderlands, speciaal voor onze jongeren in dezen tijd, waarna het stormachting gejuich overging in den massieven zang van het Wilhelmus. Onder overweldigend enthou siasme werd een telegram verzonden aan II. M. de Koningin. Daarna betrad onder langdurig applaus heer G van den Heuvel, lid van de Tweede Kamer, den kansel. §n hield een bij uitstek princi pieel en bezielend betoog over „Een be tere maatschappij". Spr. begon met op te merken, dat de zwoegende mensch- heid steeds intuitief heeft gevoeld, dat de arbeid op deze vervloekte aarde in strijd is met zijn be stemming. Er is een heimwee naar een O», m. 4. Heuvel verteren P*rec»i>> Ring Leiden waa ecihter een van de kinde ren, die af dreigden te dwalen en daa edhtte het hoofdbestuur hot goed ditmaal eens ongevraagd Leiden als plaats voo Bondsdagen te kiezen. Spr. hoopt, dat hier door net contact tueeohen Bond en Ring zal worden versterkt. Spr. heette speciaal wel kom de C.O.V.-groep, die voor het eeret mee- vergaderde, alsook de afd. LViestertd., die eeret kort geleden tot den Bond is toege treden. Na deze ontvangst werd een rijtoer maakt door de bloeiende bollenvelden. Te Saseenheim had ten gemeentelhuize een ontvangst plaats door den burgemeester van Sasserihedm. Vanwege de enorme drukte op de tram- idjn arriveerde het gezeflsohap, uit plm. personen bestaande, en gevormd door het hoofdbestuur, de riingbestuurdere en de af gevaardigden te Sasseriheiira, omstreeks half vier voor het gemeentehuis. De offjcieele ontvangst had plaats in de groote ha] van bet getbouw, alwaar de bungemeester, de heer J. P. Gouverneur en de gemeente secretaris aan de zangers hun opwachting Allereerst voerde de burgemeester het woord en uitte enkele woorden van waardee ring voor het iideëele sterven van den Bond en hoopte, dot de veree ruigang steeds in groei moge toenemena en aan haar taak steeds moge beantwoorden, nJ. het bevorderen van den lof Gods in den zang. De tijden van te genspoed, die wij evenals de tijden van vour- spoed, gewillig uit Gods hand ontvangen, nopen ons tot soberheid. De min of meer „droge ontvangst" is dan ook geen gevolg van gebrek aan goeden wil. Hierae memo reerde spr. nog ©enige bijzonderheden over den bouw van het gemeentehuis, die in da gen van bijzonderen zegen is tot etend ge komen. Dat zulks geschiedde met volkomen instemming van de burgerij, moge blijken uit het feit, dat van verschillende zijden voor plm. ƒ7000 aan gesdhenken werd aange boden. Hierop nam de heer J. Pieterson Moens, vooratter van den Bond., het woord en dankte voor de aangename ont vangst. Hij waardeert het ten zeerste, dat de burgemeester els magistraat niet alleen oog heeft voor het ideëele element im het werk van den Bond, doch evenzeer vooi Tenslotte voerde ook het woord de heer De Kwaadsteniet, voorzitter van de plaatselijke zangvereenaging, dlie het op hoo- gens prijs stelt, dat de Bondsdag op voo retell van Saseenheim te Leiden wordt gehouden en dat dit uitstapje naar Saesenheim op het program werd opgenomen. Hij brengt in herinnering de medewerking, die men 4 jaar geleden van het Gemeentebestuur mocht ondervinden toen alhier het concours werd gehouden. Ook wordt het zeer gewaardeerd dat burgemeester Gouverneur het eere-tliid- meatschap heeft willen aanvaarden voor het Comité voor het eerstdaags in Leiden té houden concours. Hierna werd onder geleide van den heer W. Los, gemeentesecretaris, het Gemeente huis bezichtigd. In de secretarie, waar an dere de schrijfmachines ra tellen en de tele foon rinkelt, klonk aan het einde vin het bezoek spontaan uit de vele geoefende kelen het mooie bondslied van de vereeniiging, „één in geest en streven". Te half vijf werd de terugtocht naar Leiden aanvaard. Na een gemeenschappelijk diner werd des avonds in e Stadsgehoorzaal een uitvoering gegeven door de Chr. Oratoriumvereeniging „Gon Amore", welke uitvoering ook per radio door de N.C.R.V. is uitgezonden. Na de uitvoering was men nog eenigen tijd gezellig bijeen steeds nieuwe passie strevend naar betere maatschappijvormen. Een vijftal aigemee- ne beginselen, als richtsnoer voor het Christelijk leven, zet spr. onder de groot ste aandacht op boeiende wijze uiteen. Aan de bespreking werd door een tiental vereeniginsgleden deelgenomen. Op pak kende wijze geeft spr. een principieele belichting van de brandende vraagstukken van dezen tijd. Op ondubbelzinnige wijze reageerde de vergadering hierop. Na mededeeling, dat de afgevaardigde van het Ned. Jong. Verbond plotseling ver hinderd was, werd deze uitnemend geslaag de vergadering op de gebruikelijke wijze ge sloten. BOOTTREINEN De speciale boottrein met post en passa giers in aansluiting met het sa. „Johan de Witt" zal Donderdagmorgen 20 April a.s. om 10.20 van Genua vertrekken. Aankomst Vrij dagmorgen 21 April a-s. 7.05 te Zevenaar, 7.57 Arnhem, 8.40 Utrecht (C.S.), 9.49 Den Haag (S.S.), 9.32 Amsterdam (W.P.), 9,51 Amsterdam (C.S.) en 10 uur Rotterdam (Maas). Land- en Tuinbouw. AARDAPPELOVERVLOED Nog 110 mlllioen kg. onverkocht. Frlesche gemeenten vragen drin gend regeeringshulp. Door de Frlesche Mij. v. Landb. is in over leg met de burgemeesters van elf gemeenten in Friesland, waar de verbouw van kleiaard- appelen overheerschend is een adres aan den Minister gezonden waarin o.m. op het volgen de de aandacht gevestigd wordt: De aardappelteelt vormt verreweg de belang rijkste bron van bestaan van het Friesche klei bouwgebied. De verbouw omvat meer dan 1/3 van alle bouwland en de onverkochte voorraad consumptie-aardappelen was einde Maart nog 110 millioen K.G. Niet slechts zijn de inkom sten der landbouwers in hoofdzaak van deze teelt afhankelijk, doch bovendien verschaft deze cultuur veel werk aan de groote arbeiders bevolking, die in dit gebied woonachtig is. Vroeger werden overschotten aan de aard appelmeelfabrieken geleverd. Dit wordt echter thans door de voorschriften, die den aardap pelmeelfabrieken verbieden kleiaardappelen te verwerken, onmogelijk gemaakt. Wel is waar is op deze bepaling een uitzondering ge maakt, n.l. ten aanzien van de fabriek te Dron rijp, doch deze fabriek kan slechte door ge ringe capaciteit heel weinig verwerken. Daarom dringen adress. <*r ernstig op aan, de gelegenheid tot ^erwerkirc van a-.rdappe- Oude heerlijkheid Daar ligt de oude Prinsenstad Daar trekt van alle kanten Een stoet van vele duizenden Langs gracht en plein naar d'oude kerk Om stil te de fileer en, En Vader Willem bij zijn graf Als vrijheidsheld te eer en; De klokken zingen; de Bourdon Galmt zwaar over de grachten; En rustig staan daar, uren lang, De feestgangers te wachten; Ze zingen 't vaderlandsche lied, Totdat de reuzen spreken Van d'eenheid van groot-Nederland, Door grenzen niet te breken; Dan ziveren ze eenstemmig trouw. Met opgeheven handen, Trouw aan het oude Vorstenhuis Van onze lage landen; En bij het schallen der muziek, Met kleurige banieren, Begint het vredig legerkorps Zijn vreugde uit te vieren: De frissche jeugd, de ouderdom, Van noord en zuid gekomen, Trekt door de hooge eerepoort Der pas ontgroende boomen; Eén lied, één taal, één vreugdezang Van kleuren en van klanken; Eén volk, bij Vader Willems graf, Dat juichend God wil danken En als een nieuwe lente, waar Wij bloei en oogst van hopen, Gaat deze oude heerlijkheid Voor onze oog en open: Oranjezonen blanke vreugd, En kogelblauwe luchten De driekleur, waar de bitterheid En broedertwist voor vluchten (Nadruk verboden) LEO LENS voor de Friesche kleiaardappelen, aanmerke lijk uit te breiden. Dit lyüct adress. thans de eenige weg. Hoe wel ze weten dat de voorraad aardappelmeel reeds zeer groot is. Doch men oordeelt dat met verwerking van ca. 500.000 H.L. aardap pelen de situatie gered zal zijn, zoodat <K aardappelmeelpositie hierdoor niet ingrijpend gewijzigd zal zijn. Ernstig wordt daarom verzocht den in uit zicht gestelden eteun van 25 ct. per 100 K.G. bij de verbouwers voorradige aardappelen zeer belangrijk te verhoogen; de gelegenheid open te stellen tot verwerking in de aardap pelmeelfabrieken van 't overschot aan kleiaard appelen, in de Friesche bouwstreek aanwezig, waarvoor niet langs anderen weg afzet gevon den kan worden en dat dus geheel verloren dreigt te gaan. UIT KET SOCIALE LEVEN De Groepsraad Rijksbelastingen van den Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond kwam de zer dagen te Utrecht bijeen in het gel voor Chr. Sociale Belangen. De voorzittei, de heer L. T. D ij k s t r a, van Hilversum, opende op de gebruikelijke wijze en wees er op, dat deze vergadering belegd was ter be spreking van de agenda van de op 28 April a.s. te houden vergadering van de bijzon dere commissie voor georganiseerd overleg voor het dienstvak der belastingen. Het voornaamste punt vam de agenda be trof een bespreking van de voorstellen van den Minister van Financiën, inzake het in stellen van een rijksoursus ter opleiding van commiezen (administratief) bij den dienst der belastingen. Met het oog op de belangrijkheid der aan gelegenheid had de groepsraad een samen- spreking gewaagd met het bestuur van den Chr. Bond van BelastingamMenaren, ten einde gezamenlijk het in te nemen standpunt te kunnen bepalen. Langdurig werd stil geutaan bij de v of aan het in-ihet-ie ven-roepen van een rijks cursus voor commies al of niet medewerking kan worden verleend, dan wel of aan de thans bestaande toestand de z.g.n. vrije exa mens de voorkeur moet worden gegeven. Verschillende gevoelens kwamen daarbij 'iar voren. Men was inzonderheid bevreesd dat te veel het verdeel en heersoh toepassing zal langen. Nadat het voor en tegen nauwkeu rig was overwogen, kon men zich vereendgen met de volgende conclusies: In principe bestaat er geen overwegend bezwaar tegen de instelling van een rijks- cursus voor commies, doch wel werd met nadruk uitgesproken, dat er onoverkomelijke bezwaren bestaan tegen de bepaling, dat voor aanwijzing als candidaait slechts in aanmerk'iing komen adjunct-commiezen en rij'ksklerken, die bij den aanvang van het jaar tenminste 4 en niet langer dan 10 jaren als rijksklerk of als rijksklerk en adjunct commies hadden gediend. Deze verklaring werd een paskwil genoemd en (too doprimee rend voor de ambtenaren diie thans 10 en meer dienstjaren höbben, dat ten aanzien daarvan een onaannemelijk werd uitgespro ken. Eenparig was men dan ook van oordeel dat de gestelde termijn van 10 jaren moet worden verlengd. Nadat dit hoofdpunt der agenda breedvoe rig werd besproken kwamen e overige agen da-punten aan de orde. Besloten werd nog zioh tot de Regeering te wenden met het verzoek om aan de ambtenaren, bij gelegen heid van de Willem de Zwijgerherdenkdng vrijaf te geven. Het secretariaat van den groepsraad be rust bij den heer W. de Kaan Hoendiiepstraa 32, Utrecht. Gemenqd Nieuws BRAND Te Weesperka rspel (N-H.) is de boerderij, bewoond door "2. de Ridder, gele- cr" i aan den 's-Gravenlandschen weg, afge- ^.d. De oorzaak .s onbekend. Verzekering Weerbericht- Hot dunne ptJltjo geeft den vorlgen stand Hoogste stand te Thorshavn 770.4. Laagste stand te Riga 751.6. Stand vanmorgen half twaalf 764.0. WEERVERW ACHTING Meest matige N. tot O. wind, gedeeltelijk bewolkt, kans op een enkel regen- of hagel- buitje, waarschijnlijk naohtvonst, weinig ver andering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Sinds Zaterdag heeft zich de hooge druk op IJsland verder ontwikkeld. De depressie over Scandinavië is verder Oostwaarts ge trokken, doch nog niet uit het waarnemings gebied verdwenen. Zij vertoont op het oogen- blik zelfs neiging retrogaat te worden, d.w.z. dat zij weer een westelijke bewegingsrich ting schijnt te kiezen. In Duitschland is de barometer steeds delende, zoodat de hoog drukrug. die zich daar Zaterdag bevond, bijna geheel is verdwenen. In Duitschland vriest het nog steeds. Gure N. tot N.O. win den voeren deze koude lucht naar onze om- gevincr. Boven de Oostzee nemen deze Iucht- massa's waterdampen op, zoodat het op mor een nog wel tot regen of hagelbuitjes zou kunnen komen. In ons land zullen matige nachtvorsten voorkomen. Over het hlina geheele waarne- ml nes trebled z1?n de ochtendtemnern turen be neden normn ai. Neeredne van beteekenis viel alleen ln N.W.-Frankrijk. THERMOMETrRST A ND Stand vanmorgen halftwaalf 5.8 C. 19 APRIL Zonsopgang 4.57 u. Zonsondergang 7.93 u. VOERTUIGEN MOF-TKN HUN LICHTEN OP HERREN! 19 APRIL Van 's avonds 7.33 u. tot 's morgens 4.24 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig 1.«3 1.?è Basel -O.nn -0.00 Ems 1.11 1.11 Breisnch f.83 0.P4 Cohlenz 1.42 1.40 Rhelnfelden -0.no -0.00 Trier 0.2» n.vS Rphl 1.93 1.95 Keulen 0.91 0 64 Maxan 3.39 3.44 Riihrort 0.53 067 Dledeahelm 0.60 0.70 Wesel 0.98 099 Mannheim 2.01 2.10 Emmerik 0.30 OAt Lohr 1.22 1.23 Dusseldorf 0.30 0.25 Malnz 0.01 0.07 Maastricht 1.71 1.74 Bingen 3.16 1.21 Venlo 10.82 10.95 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 19 April Delfzijl 6.63 19.17 Hellevoet8luls10.66 23.45 Terschelling 4.02 1632 WUleirstad 11.66-.— Harlln-^en 4.46 17.16 Brouwereh. 10.08 22.67 Den Helder 2.40 14.65 Zlerikzee lO^ 23.10 IJmniden 11.16 Wemeldinge 10.67 2H.B9 H.v. Holland 10.91 23.18 Vllssingen 9.3l 29.< 9 Scheven ngen 10.31 *3.28 Terneuzen 10.00 22,10 Rotterdam 1230—.- Hansweert 1'.27 23.02 ERNSTIG VERKEERSONGELUK BIJ NAALDWIJK Gisteravond reed de wiel'rijder A. V., uit Honeeleredijk, nabij Naaldwijk, toen hij plot seling den weg o verstok zonder signalen te geven. De hem achterop rij diende motorrijder: A. die J. reed dien wielrijder aan. Beide per sonen werden over den weg geslingerd. De wielrijder kwam er met eenige lichte ver wondingen af, doch de motorrijder wee er ernstig aan toe. Bewusteloos werd De J. op genomen en naar een ziekenhuis in Den Haag ovorgebnaaM. Zijn toestejxd is zorg wekkend. BOEKEN EN GESCHRIFTEN SCHOOLUITGAVEN van J. B. Wolter» te Groningen, Allereerst vestlgren we de aandacht op ..Werk boekje" bü „Uit onze letteren" door A. Is. 3, Wytzea en J. P. Moet. rfiNth lets 1 het :egd 1 ln hebben werkboekje verder aan, Hoe een echt dichter als 't ware een taalmti- slcus Is. die overeenstemming brengt tusschen den klank en den Inhoud der woorden ln zün Vervolgens bespreken zü de verschillende riim- en dichtsoorten, daarna de taalfiguren en de soorten ln het proza. Dan volgt een stel vragen, die den leerling uitstekend te pas komen bU de reputatie van hetgeen hö geleerd heeft uit de geschiedenis En elndeltlk krtJgt de leerling enkele voor beelden. hoe hl1 een letterkundig boek moet lezen, den inhoud weergeven en het karakte ristieke van een bepaald boek moet leeren Dit boekje geeft veel goeds ln een kort be stek. En voor onze Chr. Scholen en voortgezet onderwHs ls het al bijzonder bruikbaar, omdat aan onze Chr. schrijvers en dichters een flinke plaats I3 Ingeruimd. In de tweede plaats noemen we „Korte ont wikkelingsgang der Historie" (M.U.L.O.-ult- gave). door Dr. E. Rypma en J. van Buren. Korte en duidelijke uiteenzettingen, goede Il lustraties. duidelijke kaartjes en overzichtelijke resumé's maken, dat de leerlingen zich gemak- kelük orlënteeren op het terrein onzer vader landsche geschiedenis. Maar het neutrale karak ter van dit boekje maakt het voor onze Chr. scholen minder geschikt. Dit blijkt wel. wan neer gesproken wordt van het Calvinisme. Ons dunkt, dat ln een Christelijk leerboek wel leta meer gezegd zal worden van het Calvinisme, dan dat het aan de onderdanen het recht ver leende, om bij aantasting van hun godsdienst zich tegen den vorst te verzetten. Voorts verscheen ..Land- en Volkenkunde \oor de kweekschool" (Europa), door Brum- melkamp. Dr. J. J. Fahrenfort en P. M. van Leeuwen. Door prachtige Illustratie* en duide- Ulke tekst maakt dit boek, dat de leerlingen "ak aardrijkskunde Interessant vinden, ze- jen onmisbare voorwaarde voor goede stu dielast. En elndelök vestigen we nog gaarne de aan dacht op „Ona Liedeboek" (tekstboekje) door J. Pelser èn G. J. va D. Smlnk. Tn 1918 verscheen de ds de vtifttende. Wel idewerklng 'irde druk vat niet minder dan 130 liederen, waarvan"veile - "3 klassiek mogen worden genoemd. •or onze Christelijke scholen ls dit bundel- nchler onmisbaar. De prijs is uiterst laag. van christelijke vaderlandsche liederen vin- Dl Oi E sir bal-B Botte op d o« 1 Gis op t*! overe alleei maar uit d Schie Zat er een p dagee beeft lijk i leven de k< van c treffe C.K.E Hei gel&g wolk' reel De allen een&t groet OLE bent je er voele dden opoff men Delft open allee: Chr bHCu toefd gel or ker 1 hand ga de is dl Holl; heid, door lens. ju iel 6oho lijk1 genu

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2