WRIGLEY MAGGIS Bondsdag C J.M.V. in Zuid-Holland DINSDAG 18 APulL 1933 Het Zeventigjarig bestaan der afd. Deltt Schitterend geslaagde feestviering Delft had 2e Paaschdag ook de eer om naast de betcoging voor de Willem de Zwij ger-herdenking enkele honderdtallen an dere gasten voor een dag in haar midden te hebben. De groote zaal van Stads-Doelen nl. vorm de voor de C.J.M.V.-ers uit de provincie Zuid-Holland, het punt van samenkomst, voor 'hun te houden Provincialen Bondsdag. Toen wij er tegen 10 uur een kijkje na- men, waren er al honderden, naar schatting 900, jongelui aanwezig. De Delftsche afdee- ling, die als gastvrouw fungeerde, had eer van haar werk. Het met vlaggen gesierde podium, bood een feestelijken aanblik en deze vereeniging, die dit jaar haar 70-jarig bestaan herdenkt, beschikt nog oner jeug dig vuur, een eigenschap welke bij uitstek geschikt is, om dagen als deze voor te be reiden en tot een hoogtijdag te maken. In de uitvoering van deze taak is de Delftsche afdeeling volkomen geslaagd. De jongelui kregen bij het begin bezoek van Delfts burgemeester Mr G. van Baren, die op dezen voor hem zoo drukken dag nog een korten tijd wist uit te breken voor deze vergadering. Een zeer vriendelijke at tentie. die zeer zeker op hoogen prijs zal zijn gesteld door de GJ.SLV.-ers. Nadat het samenzijn geopend was met gemeenschappelijken zang van Lied 109 vs. I en "2 heeft de burgemeester de jongelingen toegesproken waarbij gewezen werd op het gebeuren in de Prinsenstad, terwijl ook blijd schap werd uitgesproken dat in deze verga dering zoo velen aanwezig waren. Ds de Voogd sprak vervolgens een wij dingswoord en ging voor in gebed. Voorgele zen werd 1 Thess. 514b—24, spreker sloot zich aan bij vers 22 van dat hoofdstuk: Ont houdt u van allen schijn des kwaads. Er werd op gewezen dat deze vermaning schijnbaar onuitvoerbaar is. Wie kan zich hoeden voor den schijn des kwaads? Mag men zich er wel voor hoeden. Heeft de Va der des Vaderlands, die heden te Delft her dacht wordt, dat gedaan? En Paulus zelf? En de Heere Jezus? Als Hij zich had wil len hoeden voor de schijn des kwaads had Hij de groote zondares aan Zijn voeten niet .geduld en zou Hij de zondaars niet hebben aangenomen of met hen gegeten hebben. En als vrij het zoudén willen, dan was er groote kans, dat we laffe oogendienaars zou den worden. Neen, zoo heeft Paulus het ook niet be doeld. Ons speelt de vertaling parten. Het woord dat do Staten-vertalers overzetten door „schijnT beteekent „verschijning". Pau lus vermaant dus: onthoudt van het kwaad in al zijn verschijningen. De satan komt immers niet in de traditioneele uni form der middeleeuwsdhe schilders tot ons, maar neemt, duizend gestalten aan. Soms heel grof: ongeloof, spot, liederlijkheid. Soms ook heel vriendelijk: een vriend, een meisje, dat 't hart van een jongeman bekoort. Of verstandige redeneering. Of de gestalte van een Engel des lichts. Voor al die verschijningen heeft' de Chris ten zich te hoeden. Maar hoe zal hij dit doen? We kunnen dit negatieve woord van Pau lus positief vertalen: overwint he«t kwade door het goede. Of mogelijk zoo: overwint het kwade door den Goede. Slechts door dicht bij Jezus te leven zul len we het kwaad kunnen ontvlieden en ons -wachten voor de listige omleidingen des duivels. Daarom riep spr. deze schare van „Christenen der toekomst" op tot per soonlijk gebedsleven en persoonlijke om gang met den Heer. De heer J. A. Amesz, voorzitter van de vergadering, sprak zijn vreugde uit over het feit. dat zoo velen uit Z.-Hol- land ten Bonds dag waren geto gen en dank zij de uitnemende zorgen van de Be gelings comm. ter plaatse, in Delft, de veste der Oran jes dezen Paasch dag konden ver gaderen Spr. dankte de Burgemeester van Delft, Mr. G. van Baren voor het aanvaarden van het voorzitter schap van het Eere-Comité. Na de medewerkenden te hebben verwel komd memoreerde Spr. in het kort den ar beid der P. C in den afgeloopen winter en zeide dat niettegenstaande de scherpe te genstellingen en allerlei maatschappelijke verhoudingen zoowel het werk in de Ringen als in de afdeelingen buitengewoon was ge zegend geworden. Als teekenend voorbeeld haalde Spr. In zijn kwaliteit van penningmeester van het N. J. V. aan, fTat deze groote zegen wel op bijzondere wijze was tot uiting gekomen in het blijmoedig zorgen voor het Dankof fer ten bate van het Verbond. Ten slotte sprak hij den wensch uit dat ook deze Provinciale Bonddd&g zou mogen medewerken tot het versterken van de Bondsgedachte en tot zegen voor menigen jongeman. Daarna heeft de heer G r u ti d e 1 voorz. Van de Delftsche afdee'ing. nameng de re gelingscommissie een welkomstwoord tot de aanwezigen gericht. Dr G. P. van Itterzon, Ned. Herv. predikant te Den Haag, kreeg hierna het woord. Deze sprak over: de C.J.M.V. als geeste lijk arbeidsterrein. Dit onderwerp ia door het Hoofdbestuur opgegeven om op all" II Prov. Bondsdagen, die vandaag in Ne derland gehouden worden, te behandelen. C J.M.V. als geestelijke arbeidsterrein met de nadruk on geestelijk In onze C.J M.V. hebben we verschillende arbeidsterreinen. Wij beoogen met onze vereeniging de maatschappelijke en ver standelijke ontwikkeling van den jongeman. Bovenal echter moeten wij ons geestelijk leven verbreeden en verdiepen. Daarom heb hen we onze wekelijksche Bijbelbespreking, die tenslotte de voornaamste plaats op de C..T M.V. moet innemen. Wat is echter ons arbeidsterrein? J. A. Amesx Dr. G. P. v. Itterzon Is het niet de gansche wereld Het Ned. Jongel. Verbond is aangesloten bij den wereldbond van C.J.M.V.'s. Niet alleen in Nederland maar over de heele wereld zijn Jongemannenver. die tenslotte hetzelfde doel hebben als wij, n.l. samen een Ko ning, Jezus Chnstu« te volgen en te die nen. Daarom is de wereld onze akker. Voor die arbeid hebben we noodig' arbeidsplicht, ar- beidsliefde, arbeids kracht. Spr. werkte deze drie gegevens nader uit, waarhij hij vooral de nadruk legde op de arbeids kracht. Die kracht moeten we als Christeri- jongemenschen alleen zoeken bij onzen Meeter. In onze persoonlijke omgang mei Jezus, in ons dicht-bij-Hem-leven zullen we ook vinden onze arbeidskracht als V.J.M.V.- Spr. eindigde zijn met groote aandacht beluisterd referaat met het bekende lied Grijp toch de kansen, door God u gegeven Na het uitspreken van deze rede volgde sluiting van de morgenvergadering. Hierop vereenigden vele honderden zich aan een gemeenschappelijken koffietafel Voorts werd een bezoek gebracht aan de Oude Kerk. MIDDAGVERGADERING In de middagvergadering, die ongeveer half drie aanving, en die werd begonnen met gemeenschappelijk gezang van Gezang 250 2 en 6 heeft de heer H. Mostert te Rotterdam, gesproken over: Willem de Zwij ger en gewetensvrijheid. Spr. nam als uitgangspunt De Genestet's 1 eeke dichtje 107 „Ver stand en gewe ten een Nieuw- Testamentisch woord en hoe ze samen werken j Het verstand is echter verduis terd en beperkt het geweten soms bevlekt en toege- i schroei d, zoodat geen van beide volkomen be trouwbaar is. De vrijheid Is H. Mostert niet te achten met ongebondenheid, wat spreker nader toelichte met het woord van Schiller: „Der Mensch ist frei in tegenstelling met het Evangelie, dat zegt: „De Waarheid maakt vrij." Vrijheid sluit verantwoordelijkheid in. Spr. behandelde vervolgens de vraag in ■hoeverre de Staat gewetensvrijheid kan i. Gewezen wordt erop, dat we het toch moeten aandurven Gode meer te gehoorza men dan den mensch, in welk verband als voorbeelden worden aangehaald Paulus en Luther. De vrijheid van godsdienst ls in de grond wet vastgelegd, maar ook beperkt. Willem van Oranje heeft altijd voor ge wetensvrijheid gewerkt, w$t Spr met een reeks van uitspraken uit de historie illus treerde. Verder gaf Spr. het eindoordeel weer van Prof. Blok over Willem van Oranje, om ten slotte er aan te herinneren, dat wij met dankbaarheid en eerbied ook dezen „voor ganger" gedenken. Op het gesprokene volgde gemeenschap pelijke zang: Wilhelmus van Nassauwe. Hierna hield Ds J. H. H. van Beem, Ned. Herv. predikant van Rotterdam-Vree- wijk, de slotrede over: ,Een blij evangelie in donkeren tijd" Spr. begon, met er op te wijzen, d!at een slotwoord altijd zijn eigenaardige moeilijk heid neeft, omdat aan het einde van een deze onwillekeurig onze gedachten Ds. J. H. H. van Beem. alweer bezig zijn met wat nu weer komen gaat, nadat waj zijn uiteengegaan. Wij zijn er niet meer zoo onverdeeld bij, onze ge dachten reizen ons al vooruit, terug naar onze eigen omgeving. Maar van den ande ren kant is dan het theima voor dit slot woord wel goed gekozen, want als wij weer uiteengaan, ieder naar zijn eigen omgeving, wat vinden wij dan anders, dan den don keren tijd, waarvan in ons onderwerp s/prake is? Dat wij een donkeren tijd door maken blijkt uit tal van dingen, maar ook zelfs uit hetgeen vandaag in Delft is ge schied. Natuurlijk is het ons een dure plicht, den grooten Zwijger te herdenken. Maar toch, wanneer de tijd niet zoo donker ware, zou deze herdenking allicht niet zoo gewel dig en massaal geweest zijn. Schier met de wanhoop in het hart grijpen zij terug naar een beter verleden. Dat was ook een moeilijke tijdi Maar toen was het de moeite der geboorte; nu lijkt het veelal de moeite van het sterven. Nietzsche, de fanatieke bestrijder van het Christendom, hekelt ergens de vereerders der historie met de smalende woorden: „Zij doen alsof hun leuze ware: laat hunne dooden de levenden begraven?" Deze woor den zijn onbillijk en onjuist, .aar toch doen zij ons beseffen, dat wij dezen Paasch dag iets nóg grooters en iieerl. kers hebbon mogen doen dan de herdenking aan het graf van den Zwijger. Want wij hebben niet een défilé gehouden langs een graf maar langs den levenden Heer. Wij hebben den Levende niet behoeven te zoeken bij de dooden. De dooden hebben niet de le venden begraven, maar de Levende wekt 't doode en het verstervende op. Dat is een blij evangelie in donkeren tijd. De blijdschap van deze dingen laat zach niet in een slotwoord omschrijven. Hier is nooit een slot, maar altijd weer een begin, een nieuwe aanvang, een aankmoopen bij alle geslachten en aJlo tijden. Op den Paasch dag zegt Jezus tot de vrouwen: „Weest ge groet". Alsof Hij zeggen wilde: „wij begin nen weer tezamen daar waar wij geëindigd waren. Wij zetten nu voort, wat éénmaal is ingezet". Zoo staat Christus ook in onzen tijd en wil weer beginnen, daar waar wij misschien aan het einde waren. Waar wij: „ten einde raad" zijn, staat Christus In den nieuwen dag en zegt: „Weest gegroet". Zoo wordt het contact gelegd tusschen het Evangelie en ons donkere heden. M;v niet alleen contact Er komt nog inniger verband, er komt deelgenootschap. Christus spreekt op den Paaschdag van Zijne „broe deren". Zij wordten deelgenoot van het nieuwe, dat gekomen is. Als ik nu den inhoud van dat deelgenoot schap in een enkel woord wil formuleeren, dan kies ik het woord „kracht". „Opdat ik Hem kenne en de kracht Zijner opstan ding". En kracht is altijd blijdschap. Wie sterk zich voelt, is blij. Wie tegen zijn taak is opgewassen, die is een gelukkig mensch Simson heeft er vreugde aan, zich met sterke touwen te laten binden. Want hij weet, dat hii ze straks met een lach verbre ken zal. Wie sterk is, verheugt zich over een zware taak. Daarom is er zooveel blijd schap bij God in den hemel, omdat hij de Almachtige is. En als de koningen der aarde opstaan tegen den Heer, dan staat er in psalm 2: „Die in den Hemel woont, zal lachen." Omdat Hij allle dingen volkomen beheers c-ht. Het Evangelie maakt ons blij, want het maakt ons sterk. Het geeft ons een kracht die ons dezen tijd doet toeroepen: „Bindt mij maar met sterke touwen. Ze zullen verbroken worden. Niet omdat wij zoo sterk zijn, maar omdat wij 't zeggen mogen „Want ik leef niet meer, maar Christus leeft in mij". En Hij is zelfs sterker dan de dood. Hij is zekér sterker dan de moeilijke tijd. Zoo gloort midden in deze donkere dagen in ons hart een onverwoestbare vreugde. Want Gode zij dank. Die ons de overwinning geeft door on zen Heere Jezus Christus. Na sluiting volgde een slotzang: „Ga Gij nu met ons mede". In de beide vergaderingen verleenden en kele dames en heeren muzikale medewer king. Kerknieuws. VRIJE EVANG. GEMEENTEN ingenomen: Naar Gouda, cand. H. O. Leep, hulppred. te Gouda. Bedankt: Voor lerseke, cand. H. C. Leep, hulppred. te Gouda. GEREF. KERKEN IN HERST. VERiBAND Bedankt: Voor Oosterend (Texel), J. ter Schegget te Harkema-Opeinde. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Kubaard (toez.), cand. J. de Vries te Nyland. Te Kolderveen, cand. G. Ph. Scheers te Utrecht. Ds. B. ALKEMA Ds. B. Alkema, predikant der Geref. Kerk te Soest, hoopt 11 Mei as. te herdenken, dat hy 40 jaar geleden in dienst van de Ned. Zendingsverreniging als zendeling-leeraarop West-Java zijn arbeid begon. Gedurende 18 jaren is hij in het Zendingswerk bezig ge weest Daarna heeft hij hier te lande vöor de Zending geijverd. In 1922 werd hij na onderzoek beroepbaar gesteld als predikant bij de Geref. Kerken. Op 10 September van dat jaar werd hij als zoodanig in het ambt bevestigd in de Geref. Kerk van Maarssen. Hij was toen ook reeds lector aan de Indologische Faculteit te Utrecht en later gaf hij nog lessen aan de Middelbare Koloniale Landbouwschool te Deventer. Op 17 Jan. 1926 deed hij Intrede bij de Geref. Kerk van Soest, welke Gemeente hij thans, op ruim 65-jarigen leeftijd, nog dient. Ds. JOH. DAM Aan Ds. Joh. Dam, predikant der Geref. Kerk te Bodegraven, is op medisch advies voor den duur van ongeveer een maand verlof voor een rustperiode toegestaan. Ds. C. W. J. VAN LUMMEL Ds. C. W. J. v. Lummel, predikant der Geref. Kerk te Zuidland. die dezer dagen afscheid zal in van rijn Gemeente wegens verkregen emeritaat, zal zich dan verbinden aan de Geref. Kerk van Den Haag-Zuid, tot het ver richten van hulpdiensten, voornamelijk ten opzichte van den dienst des Woords. Ds. J. A. VAN BOVEN t Zoo juist ontvingen wy bericht, dat te Hoe velaken in den ouderdom van byna 80 jaar op Paasch-Zondag overleden is Ds. J. A. van Boven, predikant der Ned. Hervormde Gemeen te aldaar. Ds. van Boven, die meer dan 55 jaren pre dikant is geweest, aanvaardde zijn ambt te Bleskensgraaf en heeft verder nog onderschei den Gemeenten mogen dienen: Klaaswaal (1881), Souburg (1882), Bergambacht (1889), Ede (1891), Oud-jBeyerlnnd (1897), Kesteren (1902), Barneveld (1906), Ede (voor de Unie „Een Schooi met den Bijbel" De 55ste Jaarvergadering Heden werd te Utrecht in het gebouw voor K en W onder presidium van Dr. K. D ij k, van Den Haag, de 55e jaarlijksche alge-meene vergadering gehouden van de Unie „Een School met den Bijbel". De vergadering werd hedenmorgen om 11 uur geopend door den Voorzitter met het doen zingen vna Ps. 27 7, gebed en het lezen van Ps. 90. Hierna hield de Voorzitter, de heer Dr K. D ij k, van Den Haag, een Openingsrede, waaraan wij het volgende ontleenen: Het jaar uat verstreek sinds wij op den 29en Maant 1932 elkander in jaarvergade ring mochten ontmoeten, is voor de Soho- len met den Bijbel en dus ook voor de Unie een jaar van veel rouw, van veel om- lioers.e u-agen geweest. Het somber gel-ui van de eene doodsklok was nog niet ver storven of een ander nam de laatste klan ken over als een monotonen inzet van een nieuw somber gespeel. Spr. herinnerde in dit verband aan het verscheiden van de heeren (Dr. J. Th. de Visser, Mr Th Heems kerk, Jhr. W. H. de Savorain Lobman, H Poliema, D Wijnbeek, J. C. Wirtz Cz., Prof L Lindeboom en Prof Dr H. Bouwman, waarvan meerderen bestuurslid van de unie zijn geweest. Eu dan heelt Spr. nog niet gewaagd van hem, due op de vorige jaarvergadering naast hein za„, nl. den vice-voorzitter van üe Unie, wijlen Ds. J L. Pierson. Thans zullen wij hein voor altijd missen en wij gedenken hem als den man die rechte leiding kon geven, omdat hij zich met de Unie en haar strijd éen gevoelde. Wij gedenken hem, als den „helt sonder vreesenvoor de vrijheid van onze Scholen met den Bij-bel, en wij zuilen met innige danknaarheid in onze annalen zijn naam schrijven als den naam van een Christen, die levend uit het rots vaste geloof in zijn Heere en God, door alle schaduwen van teleurstellende werkelijk heid heen, het ideaal zag blinken en dat ook wist na te streven Daarnaast herdenkt Spr. ook de vele „onbekende strijders" die aan de Unie ontvielen. Ondanks dat alles kan op de vraag of we kunnen loven, aldus Spr., toch een be vestigend antwoord gegeven worden, om dat we in deze dagen elkander wijzen op het lichtend voorbeeld van den vader des vaderlands. In 't kort teekende Spr. de figuur van Willem van Oranje nader, om er op te wijzen hoe deze ook in de bangste dagen zich vastklemde aan het genadig bestel van God, Die nimmer Zijner handen werk varen laat. Dat klassieke voorbeeld van geloofsmoed en geloolsactiviteit wenkt ons, nu wij in deze tijden van veel geeste lijke spanning de taak van een andere ge neratie overnemen. En dat historisch exem pel roept ons eerst toe niet te versagen, ook al is de hemol zwart van wolken, en vermaant, dat ons hart in tegenspoed standvastig blijve De God van Elia, de God van Oranje leeft nog en Zijn arm is ook n-u niet verkort Het voorbeeld van Vader Wil lem predikt ons, dat wij de heilige goede ren, die de ouderen ons overgaven, worste lend zullen bewaren. Dat is de vrijheid van consciëntie, want daarvoor hebben onze vaderen den Schoolstrijd aangevangen. Om die vrijheid 6taat de Unie tot op dezen dag en heeft zij opnieuw den strijd aangebonden, nu zij in een herleefde propa ganda het pleit wü voeren voor het Godde lijk recht van de Vrije School. Spr. wil geen tegenstelling maken tusschen het geslacht dat nu leeft en dat is heengegaan. Ook on der de jongeren brandt, Gode zij dank, nog het vuur van waarachtige overgegevenheid aan den dienst des Heeren. Nooit genoeg kunnen we de jongeren inprenten waarom het gaat en dat temeer nu de liefhebbers dei' Openbare School weer hun lied der liefde zangen. Daarbij worden tonen gehoord die ons niet treilen als een bewys van de hooggeroemde verdraagzaamheid. Het blijft noouzakelyk ook nu we uit het diensthuis zijn ui.geueid, de worsteling voor de Vrije öcnooi te voeren. Omdat we ue vrijheid liefhebben was het ons, aiuus Spr., een reden van droeiheid, dat de arbeiu van de conunissie-Rutgers en het wetsontwerp' van Minister Terpstra een bejegening heelt onuervonuen als hem ten deel viel. Een onwillige onhebbelijke Kamer meerderheid lieelt het den bekwamen be windsman onmogelijk gemaakt de lijn der waarachtige pacnicatie door te trekken en vruchten te oogsten voor het Chr. Onder wijs. De Unie spreekt daarover haar diepe teleurstelling uit en brengt haar oud-secre taris, Minister Terpstra, haar innigen dank voor wat hij terzaike gedaan heelt voor de vrijheid der Vrye Schooi. Spr. wekt zijn hoorders op in het kiezen van mannen die de lijn van Groen, huyper en Loiiman wil len doortrekken, op 2b April a.s. op echt Christelijke wijze wraak te nemen. De Unie wil met haar unieerend werk voortgaan en cLat doen in de gestalte van den Psalmist: Dezen vermelden van wagens en die van paarden, maar wij zullen vermelden van den naam des Heeren onzes Gods. Zoo zul len wij, overnemend den strijd der ouderen, in bange dagen, zonder onze voortrekkers, jubelend van de goedertierenheid des Hee ren, die blijft, dien strijd voortzetten. „Tot GocLt wilt U begheven, Syn heylsaem Woort neemt aan!" (Applaus). Hierna weiden de huishoudelijke zaken afgedaan. Het 54e jaarverslag, wederom uit gegroeid tot een lijvig boekdeel, waaruit we reeds een en ander hebben gepubliceerd, werd onder dank aan den secretaris, Mr J A Hangelbroek, goedgekeurd. Ook v den vastgesteld de rapporten omtrent bas van fondsen bestemd voor stichting van Behalen met den Bijbel, alsook dat inzake de Schoolfondsen. Aangenomen werd ook een voorstel van het bestuur tot vorming van een stichting Unie „Een School met den Bijbel". De con cept stichtingsacte werd vastgesteld. Op vocnüel van het bestuur besloot de verga dering ook nu weer de volgende uitkeerin- gen uit de Unaekas te doen: aan het fonds Paedagogische leerstoel f 450; aan Barnabas f 90; aan Lukas f 90; aan Johannes f 45; aan Jakobus f 45; aan de bibliotheek ten dienste van het Chr. onderwijs f 100; aan de commissie voor de oud-strijders bij het Chr. onderwijs f 500. Ook werd aangenomen het voorstel van het bestuur om over 1933 uit het fonds Paed. Leerstoel aan het Geref. Schoolverband ten behoeve van den Paeda- gogisohen leerstoel aan de Vrije Universi teit (Prof. Dr J. Waterink) uit te keeren een subsidie van f 450. Tot bestuurslid werd gekozen in de vac- van wijlen Ds J. L Pierson Ds J. Barbas, Ned. Herv predikant te Hengelo (Geld.), die reeds eerder van het bestuur der Unie deel uitmaakte. Na bespreking van het rapport Inzake de propaganda-actie werd de morgenvergade ring gesloten. In de middagvergadering trad als refe rent op het Tweede Kamerlid Mr. J. A. d e Wilde, van Den Haag, die refereerde over: „Beteekenis en inhoud van het gewijzigd Unierapport". (De duurt voort). tweede maal, 1914) en sinds 19 Juni 1927 de Gemeente van Hoevelaken. Hy was een predikant van beslist over tuigde confessioneels richting. De overledene was ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De begrafenis is bepaald op Donderdag 20 April, des middags te 2 uur, op de Nieuwe Begraafplaats te Barneveld. Vooraf wordt in het kerkgebouw te Hoevelaken te half 12 een korte lijkdienst gehouden. SYNODALE VERGADERINGEN De Part. Synode der Geref. Kerken in d« provincie Utrecht is bepaald op Woensdag 14 Juni a.s. te Amersfoort. GIFTEN EN LEGA'l'EN Te Den H a a g-W est ontving de Geref. Kerk een legaat van duizend gulden, waarvan f 500 voor de Diaconie en f 500 voor de Zen ding. Te Scheven in;en collecteerde de Diaconie der Geref. Kerk in haar gewone col lecte o.m. een gift van duizend gulden. Schoolnieuws. Prof. Dr. A. H. RL J. VAN ROOY Aan het einde van het gynaeologencongres te Birmingham waar Prof. Dr. A. H. M. J. van Rooy een lezing heeft gehouden, werd deze hoogleeraar van de Gem. Universiteit te Amsterdam benoemd tot Honorary Member of the British Society of Obstetrics and Gy naecology. Dit is een zelden verleende onder scheiding, die slechts enkelen buitenlanders, doch nog geen Nederlandschen gynaecoloog, ten deel viel. Prof. L. VAN VUUREN De „Gesellschaft fïir Erdkunde" herdenkt 6 Mei a.s. den lOOsten geboortedag van F. von Richthofen. Het Genootschap heeft bij die gelegenheid Prof. L. van Vuur en benoemd tot correspondeerend lid. De uitreiking van het diploma zal op 6 Mei a.s. plaats hebben te Berlijn VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM Prijsvragen. Door den Senaat zyn de volgende prijsvragen uitgeschreven op 1 April j.l. en te beantwoorden vóór 1 Juni 1934 door studeerenden aan een Nederlandsche instel ling van Hooger Onderwijs: De Faculteit der Rechtsgeleerdheid ver langt een critisch histoiisch-dofmatisch onder zoek naar de ontwikkeling van het leerstuk van het rechtsmiabruik (abus de droit) en het zoogenaamde gezagsmisbruik (détournement de pouvoir), met bepaling van eigen stand punt tegenover dit leerstuk en onder ver melding van den grond, waarop dit standpunt De Faculteit der Godgeleerdheid verlangt een gedocumenteerde uiteenzetting van bedoe ling en werkwijze der geschiedschrijving in Kronieken. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Prof. R. Bianchi Bandinolli, die tengevol ge van de opheffing van den door hem bezetten leerstoel in ds Ar:hae 'r»pic 'au de Universiteit te Groningen weer naar Italië terugkeert, is bij zijn laatste college op har telijke wijze toegesproken. De studenten boden hem een souvenir aan Deze leenstoeL, welke was ingesteL initiatief van mevr. A. Goekoop, die daar voor een fonids had beschikbaar gesteld voor drie jaar, moest weer worden opge heven, omdat ihét fonds was uitgeput. Over wogen wordt nog de mogelijkheid om dezen leerstoel, als het kan, te behouden, maar tot een beslissing daarover is het nog ndot gekomen. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Waddinxveen (Kleikade, hoofd P. Lyklema), mej. G. van Vuure te Enkhuizen. Rotterdam (Ds. Heldringschool, hoofd G. J. van der Ploeg), mej. J. van der Niet te Noordwyk aan Zee. Voor de imbecillenklasse. SCHOOLKWESTIE TE LEMMER. Gedep. Staten van Friesland hebben uit spraak gedaan inzake het beroep van B. en W. van Lemsterland ten opzichte van de schatting der drie lokalen van de voorma lige Openbare Sohool, die aan de Vereeni ging „Een Vrije Chr. School" waren toege wezen. Omdat de cijfers van de deskundi gen voor Schoolvereeniging, Schoolraad en Gemeente, resp. f 8000, f 3700 en f 8000 zoo ver Uiteenliepen, gingen B. en W. in hooger beroep. Thans bepaalden Gedep. Staten waarde op f 4000. HUISWERK OP ZONDAG. Het Ohr. Schoolblad „Onze Vacature" ont ving wederom een ingezonden schrijven over bovengenoemd onderwerp, waarin weer gewezen werd dat leerlingen vaak als ge dwongen zijn om ook op den Zondag huis werk voor de school te maken. De redactie voegt er het volgende aan toe: Alle christen-ouders moeten eenvoudig weigeren, hun kinderen huiswerk op Zon dag te laten maken. Wat er ook van komt! Men mag niet zeggen: 't Kan niet am Het kan wèl anders. En als alle christen-ouders hun plicht doen, moeten de onderwijzers er rekening mee houden Laten onze ouderwijzers één conclusie trekken: Voorzichtig met het huiswerk op Zaterdagmiddag. En niet het onmogelijke vergen. Ja, maarhet examen. Wij weten er alles van. Wij weten, dat onze kinderen op de scholen met allerlei onzinnigheden worden bezig gehouden, om dat het examen dit zoo eischt. En onze on derwijzers kunnen daar ook al niet veel aan doen. De echte examen-maniakken vinden het wel goed zoo, maar de ware onderwijzers gaan alleen noodgedwongen mee en klagen zelf hard genoeg. Waar het echter de Zondag betreft, is klagen alleen niet voldoende. Daar geldt eenvoudig een s'a'dvastig: neen! Wij doen aan die Zondagontheiliging niet mee. En de ouders hebben hier toe te zien. Het blijkt al meer, dat er kinderen zijn, die zonder dat hun ouders hef weten, de Zon dag gebruiken voor hun huiswerk. Het kwaad is reed, veel dieper ingevre ten, den menigeen vermoed heeft. En daarom is het goed, dat deze zaak de aandacht heeft èn van de onderwijzers èn van de oudiers Want het moet anders. HET SCHOOLGEBED Een slapende burgerij heeft stevige slagen noodig, om gewekt te worden. Het Gemeentebestuur van Bazel had on langs het gebed in school verboden, dat tot dusver aan den onderwijzer was overgelaten. Thans eerst, nu men de zaken zoover heeft laten komen, gaan de ouders beseffen, dat de school geen object van een toevallige Raads- meerderheid mag zijn en dat het om hun kinderen gaat. Een tot den Onderwijsraad gericht petitio- nement, om het verbod op te heffen, werd onderteekend door niet minder dan 35.000 stemgerechtigden, een alle verwachtingen overtreffend getal. Van de 761 leerkrachten van de stad Bazel heeft zich 61 pCt. voor den ouden maatregel, het facultatief stellen van het gebed in school, verklaard. Slechts 23 pCt. was voor afschaffing van het gebed en door 16 pCt. werd geen antwoord ingezonden. Driehonderd onderwijzers, dus 40 pCt. verklaarden meteen, dat zy tot nu toe steeds hun onderwijs met gebed hadden aangevangen. EXAMENS ACADEMISCHE EXAMENS TECHNISCHE HOOGESCHOOL TE DELFT, Gesl. Civiel Ingenieur: cand. ex.. de heer H. J, Westenburg, geb. te Soengel-Poetlh. Uit Oost-lndie DE STRAFZAAK-REENS EN VRIJBURG BATAVIA, 18 April (Aneta). De heer Reens heeft hooger beroep a&ngeteekend te gen het vonnis van den Raad van Justitie, De heer Vrijburg heeft in het vonnis berust TWEE MARINESCHEPELINGEN SOERABAJA, 18 April (Aneta). De Zee krijgsraad heeft de schepelingen Kooyman en Heins wegens weigering om te gehoor zamen aan het dienstbevel om naar kooi te gaan bij een oploop van schepelingen op het terrein van het Marinevliegkamp op 29 Januari 1.1., veroordeeld tot resp. 1 y2 jaar en 5 maanden gevangenisstraf, plus ontslag uit den militairen dienst FABRIEKSCHEF DOOR KOELIE VERMOORD BANDOENG, 18 April (Aneta). De 40- jiarige A. LUYTEN, fabrieksclief bij de fir ma Volker alhier, werkzaam bij een klein woningbouw, is door een koelie van de ge meente vermoord. DE BERECHTING DER DIENST- WEIGERAARS BATAVIA, 15 April. (Aneta). Het lid van de I.S.D.P„ de heer De Dreu, heeft een schriftelijke vraag tot de regeering gericht in verband met de zitting van den Zeo krijgsraad te Soerahaja, welke niet open baar was Hij vraagt: le. of de regeering niet van meening is, dat die bij de behande ling van het ontwerp-reglement voor de Zeemacht aan de Tweede Kamer (zitting 1911/T2) gedane mededeeling, dat „de te rechtzittingen na invoering van de bij dit wetsontwerp voorgestelde wijzigingen vmoe- ten) worden gehouden in lokalen waar ge- legenheid is om publiek te ontvangen", evenzeer geldt voor de zittingen van den Zeekrijgsraad hier te lande als te Den Hel der; 2e. of de regeering niet van oordeel ls, dat de zittingen van den Zeekrijgsraad hier te lande aan de wal gehouden niet minder openbaar mogen zijn dan wanneer die zit tingen te Den Helder zouden plaa's hebbe% en dat behoudens wettelijke uitzonderiit gen om gewichtige redemen ontleend aan de openbare orde of zedelijkheid tegen open stelling van de Krijgsraadszittingen aan boord van Hr. Ms. oorlogsschepen hier te lande voor publiek en pers alleen dan be zwaar kan worden gemaakt als die schepen niet aan de wal zijn gemeerd; 3e. of de re geering niet van oordeel is, dat de zitting „met open deuren" (artikel 118 Reglement Zeemacht) iin de marinekazerne hier te lan de slechts dan in overeenstemming met de wettelijke bepalingen wordt gehouden als aan publiek en pers toegang tot die kazei- ne wordt verleend. Bij ontkennende beantwoording van een of meer der vorenstaande vragen zou de steller gaarne worden ingelicht welke ar gumenten de Regeering daarvoor meent te kunnen aanvoeren, terwijl bij bevestigende beantwoording hij gaarne zal vernemen of stappen zullen worden gedaan om te voor komen, dat bij volgende zittingen van den Krijgsraad het beginsel van openh"ai beid opnieuw geweld zal worden aangedaan. Tenslotte vraagt sleller of de Regeering niet van oordeel is, dat de in de wet be oogde ruimte van de mate van openbaar heid niet medebrengt, dat dag en uur der ta houden Krijgsraadzittingen tijdig worden bekend gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10