TflaucrutaiJettl Rechtzaken. DE LAATSTE DER TRIBUNEN DONDERDAG 13 APRIL 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND BEIEREN IN HET NIEUWE RIJK ONDER DEN STADHOUDER EEN NIEUWE REGEERING BENOEMD. Met ne benoeming van generaal von Epp tot stadhouder in Beieren is het rijkscom missariaat voor Beieren automatisch opge heven. De stadhouder heeft thans de volgende leden der regeering benoemd: Premier en minister van financiën: Sie- bert. Rinnenlandsche zaken: Adolf Wagner. Justitie: Dr. Frank (II). Cultuur en onderwijs: Schemm. Minister zonder portefeuille: Esser. De premier Siebert heeft tegenover pers vertegenwoordigers verklaard, dat het mi nisterie van buitenlandsche zaken van Beio ren met directen ingang zal worden opge heven. In de plaats hiervan komt een staatskan- selarij onder leiding van den minister zon der portefeuille Esser. De premier zeidc ten slotte, dat het ge- lieele Beiersche volk het verleden moet ver geten en elkander de hand moet reiken en samenwerken met de regeering voor een Christelijk Beieren in een krachtig Duitsch- land. Tot staatssecretaris van den stadhouder is rijkscommissaris Boe hm benoemd. VON PAPEN OVER ZIJN BEZOEK AAN ROME Yice-kanseTier von Papen ontving de Duit se lie pers vertegenwoordigers. Hij sprak de geruchten tegen over bespre kingen ten Vaticane omtrent een concordaat of de oprichting van een nieuwe Kath. partij in Duitse hl amcL Ook over de zoogenaamde .Jodenvervol ging" in Duitsehland is geen woord gespro ken. Zijn bezoek aan het Vaticaan had all een het karakter van een persoonlijk contact ge dragen. dat, naar hij hoopte, nuttig zou zijn voor h ide partijen vooral voor de ver houding tussr hen Curie en de doeleinden der nationale Duiis-che regeering. Een ander tlvoma aanroerend noemde von Papen Muusolini's ontwerp voor een pact van lier een gentaile conceptie. Hij hoopte, dat men bij de onderhande lingen «eer op die oorspronkelijke conceptie znu tcni\komen, in het belang van de Euro- peesche politiek. Het bezoek van Dollfuss, zei von Papen nog, had niet het minste met het Duitsche ministerbezoek te maken. Vice-kanselier von Papen heeft bij zijn particuliere audiëntie den Paus een borst kruis overhandigd, dat wijlen Paus Uriia- uus VIII heeft gedragen en dat de heer v Papen eenigen tijd geleden in zijn col lectie heeft gevonden. HITLER ZAL OVER 'T VIERJARENPLAN SPREKEN. Rijkskanselier Hitier zal op 1 Mei, bij de viering van den dag van den Duitschen arbeid, een rede houden, waarin hij de voor naamste punten van het 4-jaren-plan zal meedeelen. HET ANTI-SEMIETISME. To Berlijn zullen in het vervolg alleen door nict-Joodsche artsen bewijzen worden afgegeven, wanneer onderwijzers ziek zijn De bijzondere rechtbank te Berlijn heeft een metselaar, een Joodsöhe secretaresse en en twee vrouwelijke communisten veroor deeld tot gevangenisstraffen van 6 tot 8 nuianden wegens de verspreiding van „gru welherichten". De Joden in Litauen hebben een stillen boycot ingezet tegen Duitsche producten en Duitsche films. UNIFORMVERBOD IN DENEMARKEN. Na een langdurige nachtzitting heeft hec DeenpcheFolketing vannacht om half 3 het door de regeering voorgestelde uniformverbod met 82 tegen 10 stemmen aangenomen. Alleen de conservatieven en de communisten stemden Nader wordt gemeld,d dat ook het Hoo- gerhuis (het Landsting) het umformverbod heeft goedgekeurd en wel met 45 tegen o stemmen der conservatieven. De redactie van het voorstel blijft ongewijzigd. Wat de prac- tische toepassing van de wet betreft, unifor men, armbanden en andere in het oog vallen de insignes welke wijzen op het behooren tot een politieke organisatie, zijn verboden- De door de regeering goedgekeurde vrijwillige weetokorpsen mogen tijdens de oefening m uniform optreden. De aanleiding tot het verbod is de nat. socialistische actie der Duitschers in het fleeswijksche gebied, dat bij den vrede by Denemarken is gevoegd. CA LV E-DELFT S JAUL S IN POTJES DE BESPREKINGEN TE WASHINGTON Uitnoodigingcn verzonden Het ministerie van buitenlandsche zaken te Washington heeft een mededeeling ge zonden aan 44 landen, die niet vertegen woordigd zullen zijn bij do a.s. besprekingen te Washington, waarin deze worden uitge noodigd op de gebruikelijke diplomatieke wijze van gedachten te wisselen over algemeenen economischon toestand en de ontwapening. Dit optreden van de Amerikaansclie rc- geering is veroorzaakt door geruchten, r' zekere landen die niet tot de conferentie uitgenoodigd zijn, ontevreden waren. Naar uit Washington vernomen wordt, i? Roosevelt niet voornemens met Herriot en Mac Donald te' '.'lijk te confereeren en zul len de besprekingen op het Witte Huis een zeer gemoedelijk karakter hebben. HET PROCES TE MOSKOU Ir. Mac Donald bekent In het Vickers-proces te Moskou heeft de Engelse lie ingeniPur Mac Donald zijn schuld bekend evenals aJLe Russische emplloyé's van Vickeuis, due bij deze zaak betrokken zijn. De overige EngeJsche employés dier ondieme tnlng hebben naar vea'luidlt, iedere schuld ont In het yriioop van de rechtszitting zette Guscv, een der Russische beklaagden, uit voerig uiteen, hoe hij de machines vernield heeft Ik verschafte mij in liet geheim ioilich tingen, aldus Gusev, en vernielde die machi nes te Ziïata^ust Mac Donald wist ervan en we kte er aan mede. Dit werd bevestigd door be.ciaagde Mac Donald, die verder toe gaf zekere inlichtingen aan Gusev te hebben gevraagd.Gusev verklaarde verder, dat zijn verdiensten zeer gering waren, hij ontving slechts 150 roebel per maand en kreeg van Mac Donald meer. Mac Donald gaf toe, dat hij ongeveer 3500 roebels aan Gusev gegeven had. Terstond na afloop van het proces te Mos kou cal Minister Mac DociaJd den minister raad bijeenroepen ter bespreking van dien door dit proces ontstanen toestand. Uit Moskou wordt nader gemeld: In het verder werloop \-an het Vickers-pro ces verklaarde de Engelschman Thornton, te hebben geweten, dat Gusev inlichtingen ver strekte aan Mac Donhld betreffende aangele genheden der Metropolitan Vickers maar zei de niet te weten, dat het hier spkmnage betrof. D? rechter lias daarna e enige passages voor uit 't getuigenverhoor, dat Thornton den lóen Maart jl. heeft afgelegd en waarin hij toegaf kennis te hebben van diaden van spion na ge, en vroeg vervolgens: „Hebt ge toen de waarheid gesproken?" waarop Thornton antwoordde: „Neen ik was toen te nerveus" Hierop vroeg de rechter: „Werd ge geter roriseerd, werd ge gefolterd tijdens de in structie?" „Nacm", antwoordlde Thornton. De rechtszitting werd om 10 uur opgehe- ni en tot heden 10 uur verdaagd.. Mac Donald was die eenige Britsche aange klaagde, die weer naar de gevangenis ge leid werd. DE DOOD VAN HANUSSEN De vermoorde „helderziende" Jan Erik Hanussen was Jood en uit Moravië afkom stig. Zijn eigenlijke naam was Herman Steinschneider. Uit Praag wordt aan de N. R. C. gemeld, dat Adolf Hitler jarenlang onder den in vloed van dezen „helderzienden" jood heeft gestaan en dat hij uit dankbaarheid daar voor dezen in bescherming had genomen en hem in zijn met allerlei comfort voorziene villa had gelaten. Hitiers persdienst heeft verklaard, dat Hanussen, blijkens diens pa pieren, van Noorsch-Arischen bloede was. Andepe persbureaux toonden echter onweer legbaar aan, o.a. met facsimile's van e<m trouwacte van het rabbinaat te Berlijn, dat Hanussen jood was. Toen was de helder ziende plotseling „verdwenen" en aldus het bericht uit Praag het bericht, dat hij gearresteerd was omdat hij met behulp van valsche documenten de Hitler-partij zou zijn binnengedrongen, wordt thans door zijn dood bevestigd. SCHOENEN DIE ZICHZELF POETSEN Door het Mellon-instituut voor industrieel onderzoek in Pittsburg is een uitvinding gedaan, waardoor het schoenpoetsen over bodig wordt De nieuwe „self-polishing"-schoenen be vatten bovenleer, dat doortrokken is met 6choencreme en dat door de warmte van de voet in werking komt, waardoor de schoe nen altijd glimmend zijn. COLLECTIE NOODGELD VERBRAND Gisteravond is door brand het bovenge deelte van de woning van don koopman Ficker te Poessneck in Thuringen door brand vernield, waardoor de gedurende lange jaren door hem bijeengebrachte col lectie noodgeld, die beschouwd werd als de grootste v&rzameling op dit gebied, geheel verloren ging. Na een tweedaagsch debat beeft de Bul- gaarsche sobranje het regeeringsvoorstel tot ontbinding van de fractie der communisti sche arbeiderspartij een ongeldigverklaring der communistische mandaten met groote meerderheid aangenomen ALFONSO'S TALEIS TE SANTANDER Voortaan Zomer-unlversiteitt Het palcis van ex-koning Alfonso te San tander wordt ingericht voor zomer-universi- teit, die naar men verwacht op 15 Juni a.s. zal kunnen geopend worden. De voormalige koninklijke stallen worden ingericht als slaapzalen voor 136 studenten en in de groote hall, waar de koninklijke auto's stonden, zulle-n elf collegezalen wor den gebouwd. De balzaal van het paleis wordt veranderd inbibliotheck en de vorstelijke eetzaal, ont daan van alle versieringen en overbodige luxe, wordt nu eetzaal voor de studenten. Geleerden van wereldvermaardheid zullen aan de universiteit lezingen komen houden. Stiudenten uit verschillende landen wordea verwacht AMERIKA'S IN- EN UITVOER. Belangrijke ministerieele rede. De Amerikaansche Minister van Handel Roper verklaarde in een belangwekkende radiorede, dat de Ver. Staten geen uitbrei ding van den export konden verwachten wanneer de buitenlandsche import in de Ver. Staten nipt vergemakkelijkt werd. De ze voor alle betrokkenen voordeelige goede- renruil kon slechts worden bereikt door wederzijdsche verlaging der douane-tarie ven. In sommige kringen wordt deze rede van Roper, in verband ook met de verkla ringen van staatssecretaris Hull Van Zater dag j.l., beschoywd als voorlooper van een voorstel van Roosevelt waarin nij het Con gres zal verzoeken hem verstrekkende vol machten te geven tot het sluiten van we derzijdsche handelsverdragen. BANDITISME TE LENINGRAD In den laatsten tijd heeft een bandieten bende te Leningrad verscheidene brutale overvallen op staatsondernemingen gedaan, staatsgelden geroofd en aen aantal beambten gedood of gewond. De G.P.Oe slaagde er eindelijk in, de verblijfplaats van de bende te ontdekken, doch bij een poging tot arre statie werd door de bandieten krachtig ver zet geboden. Zij bestookten de G.P.Oe-be- ambten met handgranaten en repeteerrevol- waardoor één beambte werd gedood en drie gewond. De G.P.Oe beantwoordde het vuur, waarbij vier bandieten werden gedood. De overige acht werden gearresteerd. SNELHEIDSRECORD VOOR VLIEGTUIGEN VERBETERD De onder-officier bij de Italiaansche lucht macht, Agello, heeft ..laandag op het Garde Meer bij Desenzano het absolute snelheids- record voor vliegtuigen gebroken. Het record werd door Agello met een snelvliegend marinetoestel van lipt type Macchi Casraldi Fiat 2 met Fiatmotoren van 2500 PK geves tigd op 692.529 K.M. per uur. De gemiddelde uursnelheid bij proefne mingen door de Aero Clruib heeft bedragen 682.403 K.M. Het oude wereldrecord staat op naam van den Engelschman Stainforth met een gemid delde uursnelheid van 655 KAL WEST AUSTRALI8 VOOR AFSCHEIDING In West Australië is een volksreferendum gehouden, waarbij de overgroote meerder heid zich heeft uitgesproken voor een af scheiding van West-Australië van het Australische gemeenebest. Deze afscheiding kan echter niet plaats inden, voordat de andere Australische sta ten daarmede instemmen. Bij de verkiezingen voor de staatsregee- ring, welke gelijktijdig werden gehouden, verkreeg de labourpartij de meerderheid. Ruiterpaden zijn èn voor het toerisme te paard èn voor de verkeersveiligheid langs den gewonen weg van belang. Hier Ziet men een dankbaar paard op een der ruiterpaden, welke met subsidie van den A. N.W.B. worden aangelegd en voor zien van kenteekens: „Ruiterpad". Kerknieuws HERDENKING VAN DE AFSCHEIDING „Om Waarheid en Recht3'. 1834 los. Inderdaad is het niet overbodig, dat het stuk Kerkgeschiedenis van en om de Afscheiding nog eens naar voren komt De Kerkengroepen die geheel of gedeeltelijk uit haar voortgeko men zijn, dat zijn de Geref. Kei-ken, de Chr. Geref. Kerk, de Geref. Gemeenten, de Geref. Kerken in Hersteld Verband e.a. kunnen en zullen niet nalaten, het feit van 1834 te her denken. Ze zullen dat zelfs met dankbaarheid doen, hoezeer er na de Afscheiding ook ver deeldheid en gescheidenheid gevolgd is. Naast het organiseeren van bijzondere samenkomsten zal aan die herdenking dienstig zijn de litte ratuur, die aan het feit van 1834 herinnert. Door den voortgaanden tijd en door allerlei nieuwe feiten en vragen, die de aandacht in beslag nemen, dreigt het gebeurde in een vo rige eeuw voor de kennis verloren te gaan en de meesten weten al niet veel meer ervan dan een paar namen en het jaartal. Doch de juiste toedracht der zaak en het verband der feiten er zijn er, die zelfs meenen, dat de Afschei ding om de Gezangenkwestie begonnen is! kent men schier niet. Daarom is het voor het geestelijk nakroost der Afscheiding alleszins gewenscht, dat de feitenkennis wat opge- frischt, bevestigd en uitgebreid wordt. En daar kunnen boeken, geschriften en persartikelen toe medewerken. En ook andere belijders van de Waarheid Gods en liefhebbers van de Kerk des Heeren, die historisch en (of) principieel buiten het feit der Afscheiding staan, zullen van dit tijd perk der Kerkhistorie, waarover zooveel ge streden is en dat niettemin zulk een vèr-etrek- kende beteekenis en invloed heeft gehad, by de herdenking meer nauwkeurig kennis mogen te willen nemen. Voorts zal ook de „buitenwereld", die ge heel vreemd tegenover de Kexk, haar historie en haar vraagstukken staat, maar die toch serieus luisteren wil naar voorlichting omtrent de geschiedenis van het Kerkelijk en geeste lijk leren van ons volk, profijt kunnen trekken van wat nu geschreven wordt ook over de Af scheiding, een feit, met groote gevolgen, waar van zelfs wylen de Amerikaansche Gezant Diekema, hier te lande, op een voornaam gast maal van niet-geestverwanten een omstandig getuigenis gaf. Het opzienbarend geval, oat niet lang geleden een begaafd socialistisch schrijfster als Mevrouw Roland-Holst in haar werk „Kapitaal en Arbeid" van de Afscheiding in 1834 een materialistische verklaring gaf en beweerde dat daarin tot uiting kwam „een stuk klassenstrijd van de meer proletarische platte landsgemeenten tegen de aristocratische groote stads-dominées", wyst er wel op, dat heer- schende grove onkunde roept om betrouwbare voorlichting. We kondigden reeds aan, dat met name de uitgever J. H. Kok te Kampen ten deze zich niet onbetuigd zal laten. Niet minder dan een viertal uitgavep van onderscheiden karakter zal by hem het licht zien. Het eerst is uitgekomen een boekwerk: Om Waarheid en Recht, door J. Bosch, predikant te Oldebroek. De schrijver, die reeds vroeger naam maak te met een keurigen ischetsenbundel uit het Kerkelijk leven en persartikelen van eenzelfde karakter, heeft later ook andersoortigen arbeid verricht door na te sporen en te publiceeren de litteratuur die er verschenen is op het ge bied van de Evangelisatie en Inwendige Zen ding, speciaal wat betreft de traktaatversprei ding. Thans is hij op Kerkhistorisch terrein en wel bepaaldelijk by de Afscheiding van 1834 zyn litteratuur-onderzoek begonnen. En als re sultaat van nauwgezet en veelomvattend werk biedt Ds. Bosch ons nu zyn boek „Om Waar heid en Recht", waarin de geschiedenis der Af scheiding geteekend wordt in de strijdschrif ten, smeekschriften en smaadschriften van ge noemden tyd. In de eerste rubriek laat Ds. Basoh alle J geschriften van Ds. Hendrik de Cock de revue passeeren. Hij geeft in 't kort hun inhoud aan, citeert nu en dan en doet ze zien het verband met de toestanden in het Kerkelijk leven en met elkander, zoowel als met andere geschriften, die in dien tijd het licht zagen en met dc feiten, die zich naar aanleiding daarvan afspeelden. De gebeur tenissen in die dagen, eenerzijds van wei nig verheffenden, ja bedroevenden aard en anderzijds zeer zeker getuigend van besliste overtuiging en krachtig geloof, komen we hier successievelijk tegen. Hoewel we hier feitelijk alleen de meestbcheerschende fei ten en de litteratuur van en rondom De Cock tegenkomen en dus minder op lokale en particuliere verschijnselen en verschij ningen ingegaan wordt, heeft de schrijver toch aan hen, die Kerkgeschiedenis bestu- deeren een grooten dienst gedaan, door juist de aandacht te vragen voor oorsprong en hoofdzaken. Daarbij heeft hij zulk nauwge zet werk verricht, dat door zijn boek tel kens ongekend en verrassend licht valt op zaken, waarvan het verband niet steeds of althans niet genoegzaam bekend is. Ook geeft hij een critische beschouwing over de schrijfwijze van De Cock, die bepaald in teressant is. Zoo is zijn werk van blijvende waarde voor hen die nu en later het tijd perk der Afscheiding willen nagaan. Even zakelijk en met accuratesse behan delt hij de smeekschriften, waarin destijds om recht geroepen werd: de adressen aan Synode en Overheid en de resultaten daar van. Tot op zekere hoogte is dit „officieele" litteratuur en voor een deel bij name be kend. Hier vinden we den tekst, nu en dan gelijk ook in de eerste rubriek afge wisseld met cliché's van adressen en hand schriften. Komen de moeite en de vervolging berok kend aan de Afgescheidenen in de voorgaan de hoofdstukken op overtuigende en bescha mende wijze uit, de laatste rubriek, die een veertig pagina's over de smaadschriften uit dten tijd brengt, doet voor het voorgaande niet onder. De onderscheiden onderdcelon waren ons voor een groot de>el geheel onbe kend. Ds. Bosch brengt hier heel wat naar voren, dat voor ons geslacht weer ten volle nieuw is. 't Is sdliier ongeloofelijk welk een spot en smaad de Afgescheidenen te verdu ren hebben gehadi, in proza en „poëzie", in geschriften en pamfletten, In recensies en prenten, het een al venijniger en sarcas tischer dan het andere. Goedmoedige spot is er maai- weinig bij, integendeel zelfs Gode-onteerende lectuur. Wat door Ds. Bosch in zijn werk geboden wordt, is geen dorre aaneenrijging van ge schriften en voornaamste feiten, maar in derdaad levende litteratuur, omdat de schrij ver ze met korte, karakterschetsende woorJ den in verband zet tot een groot geheel Wie dit werk met aandacht leest en bestu deert, ziet zich ruimschoots beloond We mogen er nog aan toevoegen, dat Ds. Bosch zoo objectief mogelijk de geschiede nis der Afscheiding door de strijd-, smeck- en smaadschriften spreken laat. Dit mag een bijzondere verdienste genoemd worden. Eenige waardevolle bijlagen voltooien dit werk, dat een goede plaats in de kerkhisto rische litteratuur zal blijven innemen. Als we een enkel gebrek mogen noemen, dan zou het zijn, dat we achter den inhoud een register missen. Een werk van den rij ken inhoud als dit, dat vele malen nagesla gen zal worden, had zulk een register moeten hebben. Laat ons hopen, dat bij een volgende uitgave dit nog in orde komt. De heer Kok zorgde voor een royale uit voering. SNEEVLIET VEROORDEELD De rechtbank veroordeelde heden H. S n e e vliet wegens het bij geschrifte ln het openbaar tot strafbare feiten opruien, meer malen gepleegd, tot vijf maanden gevange nisstraf, met aftrek van het geheele vood arrest (vanaf 21 Febr.). HAAGSCH GERECHTSHOF waarbij mej. J. A. S. wegena eenvoudige bedee- dlg-mg le veroordeeld tot f20 boete oufoa. 10 dagen gevangenisstraf: van derelfde reohtbank, waarbij wegens diefstal van een rijwiel u. M. H. S. tot 1 maand gevangenisstraf is veroor deeld; van dezelfde rechtbank, waarbij wegens mishandeling J. v. S. tot 1 maand gevangenis straf Ls veroordeeld; van dezelfde reohtbank. die H. v. D veroordeelde tot f 80 boete subs. 10 dagen heohtenia wegens vrijhof de reohtbank te Dordrecht, die dredging en eenvoudige b deelde tot f 20 suibs. 10 dagen bank, waarbii C...K. R. la vc boete. eubs. 30 dagen wegens overtreding het verbod tot besturen van motorrijtuigen; van de rechtbank te Rotterdam, die mej. M. H. S. wegens eenvoudige beleeddglng tot f 10 boe-ta subs. 1 dag veroordeelde; van deselfde recht bank, die mej. N. K. vrijgesproken, heeft van de haar ten laste gelegde valschheld ln geschrifte. Het Hof vernietigde een vonnis van don kan tonrechter te Lelden, waarbij W. J. v. L. tot 4 maal f 10 boete la veroordeeld wegens overtra ding der leerplichtwet. Het Hof verminderde da straf tot 2 maal f 10 boete. Met vernietiging van een vonnis van de Haageche rechtbank veroor deelde het Hof B. V. wegens oplichting tot 1 maand gevangenisstraf. Het Hof veroordeeld» met vernietiging van een vonnis van de Haag- sche reohtbank H. A. K.. redaotcur van „Da Vraagbaak", wegens Bmaadachrift tot f 10 boete subs. 2 dagen heohtenia met ontzegging eener civiele vordering. Met vernietiging van een von nis der Rotterdamsche rechtbank heeft het Hof A. W. de N. wegens het veroorraken van dood door. schuld veroordeeld tot een hechteni?«traf ig gedurende 1 j. van de te beaturen. P. S. werd ng van een vonnla der R'damcche gene diefstal veroordeeld tot f 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. Wegens stroo- perlj Is J. W.. met vernietiging van een vonnis der Dordtscdie rechtbank veroordeeld tot f 10 G. v. d. V. tot 1 maand voorwaardelijk. MOORDAANSLAG De rechtbank te Arnhem heeft den ongeveer 30-Jarlgen werkloozen kellneT H. T. H.. die op 13 Jen. op de Groote Markt te Nijmegen een moordaanslag pleegde op zijn echtgenoote. van hij gescheiden leeft, tot 21 Jaar gevangenle- zonder aftrek. VERDUISTERING i de preventieve hech- Weerbericht. Hoogste stand te Valentia 772.6. Laagste stand te Stensele 744-3. Stand vanmorgen halftwaalf 768.9. WEERVERW ACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) Matige tot zwakke N.W. tot W. wind, ge deeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, aanvankelijk kouder, met kans op nachtvorst, THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 9.6 G VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 14 APRIL Van 's avonds 7.25 u. tot 's mrogens 4.35 il WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Walshnt aro 1.84 Caap 1.14 1.18 Baeel -0.no -0.00 Ems 1.15 1.15 Brclsach 0.75 0.66 Coblena IA» 1-H8 Rbeinfelden -0.00 -J.79 Trier 0.42 0.v6 Kehl i.9l 1.8! Keulen 0.87 0.91 Masan 8.34 3.34 Rührort 0.47 0.42 Dleilesbelm 0.72 0.73 Wesel 0.82 <L80 Mannbelm 1.90 1.88 Emmerik 0.49 0.50 Lobr 1.3-2 Dus9eldorf 0^2 0.34 Mains 0.08 0.06 Maastricht 1.76 1.74 Hingen 1.09 1.12 Venlo 10.84 11.04 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 14 April Delfzijl 1.40 14.03 Hellovoetaluia 5.26 17.55 Terschelling 11.13 23.37 Willemstad 6.15 18.44 Harllnuen 12.05 Brouwersh. 4JJ8 i7.u7 Den Helder 9.50 22.15 Zierikzee 6.1117.38 lJmul.ien 6.25 17.53 Wemeldlngt 5.34 I8.U4 H-v. Holland 4.33 17.03 Vlissingen 3.32 16.01 Scheven,ngen 4.43 17.13 Turneuzen 4.08 H5.41 Rotterdam 6.39 19.16 Hausweert 5.02 17.32 15 APRIL. 3.58 14.50 Hellevoetsl. 6.18 18.44 ■Oil. 12.00 Willemstad 7.06 10.35 Harlingen 0.30 12.50 Brouwersh. 5.28 17.06 Den Helder 10.35 23.05 Zierikzee 6.58 18.21 IJmulden 6.15. 18.44 Wemeldlnge 6.23 18.50 H. v. Hol!. 5.23 17.34 Vlissingen 4.26 16.50 Schevenlng. 5.33 18.04 Terneuzen 5.02 17.30 Rotterdam 7.83 20.02 Halsweert 5.52 18.18 Delfzül Teracholl Volgens de Amsterdamsche Winkelsluitings verordening dienen de kapperszaken op Dinsdag middag geslorten te zijn. Ten einde uitgemaakt te zien of deze verordening bindend is. bedien de een kapper uit de Leldschastraat op een Dins dagmiddag een cliënt, waarna hij proces-verbaal liet opmaken. De kantonrechter veroordeelde den kapper tot fl boete, daar z.l. het algemeen belang door de Dinsdagmlddagriulting niet wordt geschaad. Hij achtte de Dinsdagmiddag- sluiting bindend. Het O. M. had op dezelfde gronden f 1 boete gevorderd. In hoeger beroep elschte de officier van Justitie bev.stigicg van bet_vonnls. De rechtbank, vonnis wijzend, ver- ook op i toepassing la. De rechtbank ue verordening bindend, vernietigde het vonnis van den kantonrechter en veroordeelde verd.. opnieuw reohtdoende, tot f 1 boete. subs. 1 dag hechtenis. Een internationaal oplichter, bekend onder een groot aantal valsche namen, en die reeds heeft kennis gemaakt met de gevangenissen •sche hoofdsteden, werd alschheld Jaar gevangenisstraf maanden preventief. acht De proc.-generaal had vier Jaar gevangenis straf gevorderd. In September 1931 vervoegde zich aan een bankierskantoor te Haarlem een Dultsch spre kend man. Hij presenteerde ter lncasseering een twintigtal travellerschèques. elk ter waar de van 50 dollar. HU plaatste ln tegenwoordig heid van den bankbediende op ek der chèques een oogenachijnlUk gelUke handteekenlng met de op ieder der chèques reeds voorkomende onderteekenlng. Spoedig na de uitbetaling bleken de hand- teekenlngcn valsoh, de chèques waren gestolen. In December 1931 werd de thans veroordeelde to Nice gevat en na zeven maanden uitgele verd. De rechtbank te Haarlem veroordeelde hem tot drie Jaar en zes maanden wegens valschheld ln geschrifte. Cola di Rienzi, de groote Senator van Rome in de 14e eeuw Dour lidw BULWER LYTTON (27 „Kijk eens naar de mannen daar beneden! hoe zij mompelen en ons aangapen, hoe hun oogen fonkelen en welke blikken zij ons toewerpen!" zeide Lucca di Savelli tot zijn doodswjand, Castruccio Malatesta. Het besef van een gemeenschappelijk gevaar bracht in één oogenölik, maar ook slechts voor een oogenblik, de vijanden van jaren tot elkander. „Dlavolo!" mompelde Raselli (Ninas vader) togen een baron, even arm als hij zelf „die schrijver spreekt de waarheid. Jammer, dat hij geen edelman is." „Wat een helder hoofd bedorven'" zeid een florcntijnsch koopman. „Die man zou' het vei- kunnen brengen, als hij maar geld genoeg had." Adriano en Montreal zwegen: de eerste scheen in zijn gedachten verdiept de laat ste bespiedde de uitwerking op de verschil lende toehoorders. „.Stilte!bevalen de officieren. „Stilte voor den heer Vicarisl" Op deco aankondiging wendden aller blik ken zich tut Ruimondo, die met kerkelijke gewicïïtighei I opstond en de aanwezigen op doze wijze tueapruk: „Baronnen en burgers a Rome mijn welbeminde kudden en kinderen. even min als gij vermoedde ik den werkelijken inhoud der rede, die gij zooeven gehoord hebt. Ik kan geen onverdeelde tevredenheid gevoelen over den inhoud en ik kan er bij voegen, over de geheele bedoeling van die heftige vermaning. Maar toch" (deze woor den werden met nadruk uitgesproken) „het is de waarheid! het jubileum nadert! Het jubileum nadert en toch zijn onze wegen tot bij de poorten van Rome, onveilig door moordenaars en goddelooze schurken! Wel ke pelgrim durft zich door de Appenijnen te wagen, om de altaren te naderen? Het jubi leum nadert: welk een schande voor Rome, als onze heiligdommen zonder pelgrims zouden zijn als de beschroomden terug deinzen voor dc gevaren van den weg en de vermetelen het slachtoffer ervan worden! Daarom smeek ik u allen, burgers en edelen ik smeek u allen, de ongelukkige veeten térzijde te stellen, die reeds zoolang de macht van onze gewijde stad verteren en vereenigd door de banden van vriendschai en broederschap, een gezegend verbond te vormen tegen de roovers op_ de wegen. Ik zie velen onder u, edele heeren, die de roem en de steun van den staat zijn; maar, helaas! met droefheid en ontsteltenis zie ik den ongegronden en onredelijken haat, die tusschen u ontstaan is! een schande voor onze stad en, laat mij er bij voegen, een slecht getuigenis voor uw christelijk geloof en voor uw waardigheid als verdedi gers der kerk." Onder de edelen van lageren rang langs de zitplaatsen der rechtere en letterkun digen onder de volksmenigte ging bij deze woorden een luid gemompel van goed keuring op. De grootere baronnen staarden den prelaat trotsch doch niet minachtend aan en Inwiirden een volkomen stilzwijgen waaruit niets vie1 op te maken. „Laat mij u op deze gewijde plaats smee- ken", «oo ging de bisschop voort, „toch die onvruchtbare verdeeldheden te begraven die recL bloed en «whrlton genoeg gekost hebben; laat ons deze plaats verlaten met het gemeenschappelijk besluit, om onze moed en ridderlijke dapperheid slechts aan tc wenden tegen onze gemeenschappelijke vijanden de schurken die onze akkers doen braak liggen en onze openbare wegen onbegaanbaar maken tevens de vijanden van het volk, dat wij behooren te beschermen en van den God dien wij behooren te dienen!" De bisschop nam zijn plaats weer in; de edelen keken elkander zwijgend aan; net volk begon luid r.nder elkander te fluisteren en nu eenige oogenlyiikkcn stond Adriano di Castello op: .Vergeelt mij, edele heeren en gij, eer waard Vader indien ik bij mijn reugd e.» mijn i e tierige positie het waar. 'e eersve te zijn, die het \ooretel aanneem dat wij zooeven Jioorden. Vrijw'!; doe ik n'stan van elke vroegere oorzaak tot vijandschap tegen andere edelen. Gelukkig heeft mijn lange afwezigheid uit Rome de veeten en twisten, die ik in mijn kindsheid kende, uit mijn geheugen weggevaagd; en in e edele vergadering zie ik slechts een man" ,hij wierp een blik op Martino di Porto, die norsch vóór zich keek) „tegen wlen mijn plicht mij oqit gedwongen heeft het zwaard te. trekken; het pand, dat ik dien edelman toewierp, is zooals ik met blijdschap v;>- meld, nog steeds oningelost. Ik neem 'iet toruj. Vooitaen zullen Rome's vijanden mijn eenige vijanden zijn!" „Goed gesproken"!, zcido do bisschap hardop. „En" ging Adriano voort, zijn handschoen tusschen de edelen werpend, „u allen, edele heeren, werp ik het aldus herkregen pand toe, als een uitdaging tot meer uitgebreiden ridderdienst en op edeler veld. Ik noodig iedereen uit met mij te wedijveren, om de rui i te herstellen op onze wegen, en de orde in oii/i.n rlaa.t. In dien wedstrijd wil ik, tooien k overwonnen wordt, met tegenzin, doch :un, cr nijd den prijs afstaan. Binnen tifTi duio-n. Eerwaarde Vader, zal ik veertig gewaj tiide ruiters bezorgen, bereid om elk t?v'-l te volvoeren, dat zal uitgevaardigd worden voor de veiligheid van den Romein- sub o» staat. En gij, o Romeinen, ik bid u, verdoel de welsprekende woorden tegen uw med. i urgers, die gij zooeven gehoord hebt. Mogi uik hebben wij allen, welken rang wij mogen hekleeden, gedeeld ln de buiten sporigheden dezer ongelukkige tijden; laat ons niet trachten naar wraak of vervolging, maar naar hervorming en aaneensluiting. F,n moge later het volk ontdokken, dat de wnre roem van een patriciër Is, door zijn macht te beter zijn land te kunnen dienen „Mooie woorden!" spotte de smid. „Als allen slechts waren zooals hyi" leende zijn 'uirman. „Hij heeft de edelen uit de moeilijkheid geholpen" spr^k Pandulfo. „Hij heeft getoond het verstand van een grijsaard te bezitten in een jeugdig hoofd" reide een der oudere Malatesta's. „Gij hebt het getij doen keeren, doch gij kunt het niet tot staan brengen, ridder Adriano" fluisterde Montreal, toen de jonge Colonna onder de teekenen van algemeenen fcijval weer ging zitten. „Wat bedoelt gij daarmede?" vroeg Adriano, „Dat uw vriendelijke woorden te laat komen, evenals elke verzoening tusschen de patriciër*" Geen der andere edelen nam Vt woord. ofschc.M» zij zich misschien geneigd voeldm tot ten aJgemeene verzoening e" dojr t-e- ken' eu gefluisterde woorden Adria ;o sche nen toe te juichen. Zij waren te zeer gewoon at' de onvriendelijkheid van hun dammen trots, om-zich zoover te vernederen, dat zij verzoenende woorden zouden richten tot het volk of tot hun vijanden. Raimondo wildo niet, dat hun ongepast stilzwijgen te lang de aandacht zou trekken. Hij nam opnieuw het woord om er de hesto verklaring aan tc geven, die in zijn macht stond. „Mijn eoon, gij hebt gesproken als een patriot en een christen", zeide hij. „Het goed keurend zwijgen der overige edelen doet ons zien, dat zij dee ten in uw gevoelens. Laat ons deze bijeenkomst eindigen het doel ervan is bereikt. De wijze waarop wij te werk gaan tegen de roovers op de wegen eischt rijper overweging op een andere plaats. Deze dag zal een glanspunt vormen in onze geschiedenis." J)at zal hij", mompelde Cecco del Vec- chio tusschen de tanden. y,K in deren mijn zegen over u allen!" ein digde de Vicaris, de armen uitbreidend. Enkele minuten daarna stroomde het volk de kerk uit. De verschillende dienaars en banierdragers stonden geschaard op de trappen voor de kerk, iedere stoet erop uit om zijn meester den voortred tc bezorgen; en de edelen, zich ernstig tot k'leine groepen samenvoegend, die tot geen naijver aan leiding konden geven, volgden het volk naar buiten. Weldra begon de klok weer te lui den, vergezeld van het rumoer, het gedrang en de vloeken van de elkander vijandige troepen, waaronder de beambten van den Vicaris slechts met groote moeite orde kon den houden, of wanorde konden voorkomen Doch Montreal's bewering tegen Adriano was zóó waar en zóó juist geweest, dat het volk de edelmoedige toespraak van den jongen edelman reeds half vergat, en alleen met bitterheid sprak over het norsche zwij gen der andere edelen. Wat ging hun ook eigenlijk die kruis tocht tegen de straatroovers aan? Zij maak ten er den goeden bisschop een verwijt van dat hij niet ronduit tegen de edelen gezegd had: „Gij zijt de eerste roovers, tegen wie wij te velde moeten trekkenI" De ontevredenheid van het volk was te groot geworden voor hulpmiddelen; het was zoover gekomen, dat zij minder verlancdm naar hervorming dan naar verendering Fr zijn tijden dat een omwente': niet ire-r te. keeren is: zij komen of toegeef! of eich verzet. Wee het geslacht, «aarvoor een omwenteling geen vruchten oplevert! als do bliksem wel verbrijzelt wat hoog is, doch de lucht niet «zuivert! Tevergeefs lijden is dikwijls het lot der edelsten; doch wannwir een volk tevergeefs lijdt, treft do vloek dat volk zelf! (Wordt vervolgdï

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2