llirumr ^Triïtsfljr (Cournut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD BINNENLAND. Kerknieuws. j^ieutoe Hetttëdfje Courant ABONNEMENT» Per kwnrtnal In Lelden en In plant- •en waar n agentschap nevesii^d Is f 2-35 Franco per post £35 portokosten. Per week f 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- •cho tending 4.50 Bu dagenjksche tending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers S cent met Zondagsblad 7Yz cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestr-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3941 DONDERDAG 13 APRIL 1933 ADVERTENTIEN Van t tot 5 rpffpls Elke rvtrel meer.. Ingez Mededeelingen van 15 regels Elke regel 2-30 1.45 Bii contrart belangrijke korting. Voor het bevragen aan "t bureau wordt berekend f fl tg 14e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen, waarbij inbegrepen HET ZONDAGS BLAD en VOOR ONZE VROUWEN 0p GOEDEN VRIJDAG zal ons blad niet verschijnen. De bureaux zijn dien dag geopend tot 1 uur DIE KOOPE EEN ZWAARD GOEDE VRIJDAG EN ONZE ACTIE Morgen Goede Viïjdag. En onwille keurig gaan onze gedachten uit naar den lijdenden Zaligmaker. Zóó zelfs misschien, dat wü te veel op het lijden en te weinig op Zijn persoon zien; te weinig overdenken, dat Hij Zijn jonge ren geen oogenblik aan zich zelf heeft overgelaten, maar altijd bewarend bij hen was: „Want overmits Hü de Zijnen lief had. zoo heeft Hij ze lief gehad tot het einde". Tot op het laatste oogenblik, straks zelfs tot aan het kruis, waren Zijn ge dachten bij Zijn jongeren: de Satan heeft u zeer begeerd te ziften als de tarwe; doch ik heb voor u gebeden, dat uw geloof niet ophoude. Dat gebed was noodig en onmisbaar. Want niet alleen, dat Petrus zich be reid verklaarde om straks met Jezus in den dood te gaan, terwijl hij al spoedig daarna zijn Heiland verloochende; Jezus voorzag nog iets anders. En mid den in dit laatste gesprek vóór Hij naar Gethsémané ging, herinnerde Hij Zij jongeren aan' hun eerste- Evangelie prediking in Jezus Naam. Toen zond Hij hen uit, zonder buidel, zonder male, zonder schoenen. Heeft u toen iets ont broken? Met eenparige stem antwoordden zij Niets. Overal werden zij met blijdschap en toegenegenheid ontvangen als de ver kondigers van een blijde boodschap, als de jongeren van den weldoenden Rabbi uit Nazareth: zij spraken goede wóór den en deden teekenen en wonderen. Elk huis stond voor hen open; elk hart was vol toegewijde liefde. Ja, zegt Jezus, zoo was het! Maar het zal anders worden. Straks, na Mijn dood en opstanding gaat men u vervolgen, omdat gij Mijn getuigen zjjt op aarde. Onlangs hadt gij uitrusting noch pro viand noodig; voortaan zal het lijden zijn aan alle kant. Daarom, neem buidel en maleen wie er geen heeft, die koope een zwaard. 't Is hier niet de plaats om uiteen te zetten, dat Jezus hier geen zwaard van staal bedoeld heeft. Slechts mogen we opmerken, dat Hij van 't begin Zijner prediking, tot in Gethsémané en voor het gericht getuigd heeft: Wie het Evangelie predikt, steunt daarbij niet op het stalen zwaard. En wanneer de jongeren tot Hem komen en zeggen Heere, zie hier twee zwaardendan trilt er weemoed in des Heilands stem„Het is genoeg"; praten wij er niet meer over; het is genoeg onverstand en niet- begrijpen. Paulus heeft het later beter verstaan, toen hij schreef: Want wandelende in het vleesch, voeren wij de krijg niet naar het vleeschwant de wapenen van onze krijg zÜn niet vleeschelijk. En in de brief aan Efeze werkt hij dit thema geheel uit, wanneer hij vermaant: Doet aan de geheele wapenrusting Gods neemt het zwaard des Geestes, hetwelk is Gods Woord. Aan dat zwaard dachten de jongeren nog niet, toen zij met Jezus het Avond' maal hielden. Doch later, toen Petrus ook begreep, dat zij zich niet vreemd moesten houden over de hitte der ver drukking, „alsof hen iets vreemds over- kwame", toen wist hij ook, dat hij slechts, vastzünde in het geloofden booze kon wederstaan. Toen kenden de jongeren van Jezus het geestelijke ridderschap Dit Paaschfeest met zijn jubelende glorie als bekroning, maar ook met het ongepeilde leed als inleiding, valt mid den in een verkiezingsstrijd, welke scherper gevoerd wordt dan in vele ja ren het geval was, omdat de antithesen zich toespitsen. Het past ons niet om onszelf daarbij te beklagen, alsof men ons onrecht vaardig en onbillijk bejegent, terwijl wij de blakende onschuld zouden zijn. die anderen geen haar krenken. We moeten ons daarover maar niet al te druk maken. Integendeel, we hebben te belijden, dat wij vaik even onverstandig zijn als de jongeren van Jezus, zoodat wjj gaar ne het aardsche zwaard zouden willen hanteeren en ons geestelijk ridderschap vergeten. Gij zegt: ja, er zijn Christenen, die werkelijk te vuur en te zwaard het on geloof zouden willen uitroeien. Goed, dat zijn dwalende Christenen en wij verstaan het in dat opzicht beter. En nochtans kan het ook zijn, dat wij het zwaard des Geestes, dat is Gods Woord, ongebruikt laten liggen en vleesch tot onze arm stellen. Goede Vrijdag leere ons óók veroot moediging, dat wij Jezus Woord vaak zóó misverstaan. Het gevaar ligt altijd gereed, dat wij menschen en geen be ginselen bestrijden en dan staan wü niet in de geestelijke wapenrusting. Want wij kunnen dit ook omkeeren, dat wij voor menschen voor ons zelf of voor anderen strijden en niet voor beginselen. Dan is het ook mis met ons. [liawtvt mci cc En wanneer wij dan te lijden hebben of dé"'annalen der zeemach DE SOERABAJASCHE DIENST WEIGERAARS DE ZITTING VAN DEN KRIJGSRAAD Zooals wij gisteren reeds meldden hebben voor den Zeekrijgsraad te Soerabaja de eer ste vier dienstweigeraars terecht gestaan. Door Aneta wordt hieromtrent nader be richt: De zitting van den Zeekrijgsraad was niet openbaar. Door de marine werden de volgende ge- gevens verstrekt De Zeekrijgsraad werd gepresideerd door den luitenant-kolonel der mariniers C. .T. O. Dorren, als fiscaal trad op de officier van administratie der eerste klasse Mr. G. H. van Driel Als verdediger trad op de officier van ad ministratie der tweede klasse S. D. Duyver- Voor den aanvang van de zittine hield 'Je president een redevoering, waarin hij zeide dat met deze zitting een aanvang werd ge maakt met een massa-berechting, uniek in Hij hoopte dat kwalijk bejegend worden, dan geldt niet I óe rechtspraak van den Krijgsraad van ons, wat Petrus zegt: Indien eii1 r'e"rentl1'1? invloed zou uitoefenen, hetzeen gesmaad wordt om de Naam van Chris-m°eS' tus, dan zh't gü zalig. Zich richtend tot den fiscaal wees de pre Wat staat ons dan te doen? GeloovenJ LidjntH.0D d<i.e"iS Krootft verantwoordelijk dat Jezus Christus het alles heeft vol bracht; niet alleen voor elk en een ieder geloovige, doch voor heel de schepping Gods. Hü heeft de ban gebroken, waar onder schepsel en schepping zuchten Hü heeft de band hersteld tusschen God en Zü'n wereld, welke door Satan ver stoord was. In Hem zü'n alle dingen in beginsel weer opgerichtstraks volgt er een derde en laatste „volbracht" bü de wederkomst van Christus. En voor ons geldt thans de vermaning: wie er geen heeft, die koope een zwaard en eische voor Koning Jezus alles op in deze we reld. Ook onze verkiezingsstrijd is dan pas zuiver en kan eerst dan Gods eere bevorderen, wanneer wü strüden met het zwaard des Geestes, dat is Gods Woord. De partü van den levenden God, ja, zoo mogen wü ons noemen, niet om eigen voortreffelijkheid, want met dat te beweren of te denken, zouden wü de waarheid beleedigen; maar wü staan niet voor onze zaak of onze eer en niet in onze kracht; het is de eer van onzen Korting en Zün Woord is ons zwaard; het geloof in Zü'n verlossend Ujden is ons schild. DE A.S. TWEEDE KAMER VERKIEZINGEN HET AANTAL CANDIDATEN. Voor de Tweede Kamerverkiezingen op I April a.s. is volgens een door Mr. H. Doorenbos te Middelburg voor het Pers bureau Vaz Dias gedane telling een re cord aantal candidaten gesteld. Voor de bezetting der honderd Kamer zetels hebben zich niet minder dan S24 can didaten aangemeld, tegenover 646 bij de •erkiezingen in 1929. Wij laten hieronder volgen een overzicht het aantal candidaten, gesteld door de de Tweede Kamer vertegenwoordigde partijen en groepen in 1929 en 1933 en te zamen het aantal door de overige groepen gesteld: Partijen en Groepen 1929 1933 Roomsch-Katholieke Staatspartij 61 68 Sociaal-Dem. Arbeiders-Partij 78 72 Anti-Revolutionaire Partij 88 69 Christelijk-Historische Unie 20 30 Liberale Staatsp. De Vrijheidsbond 48 91 Vrijzinnig Democratische Bond 50 Staatkundig Gereformeerde Partij 13 Communistische Partij Holland 52 Hervormd Geref. Staatspartij 9 Nat. Boeren-, Tuinders- en Mid- denstandspartii (ill 1929 Plat- telandersbond) 32 lg. Democratische Unie (in 1929 Middenpartij voor Stad en Land) 6 Overige groepen 189 heid. Hij sprak de hoop uit. dat de Krijgs raad zou kunnen steunen op een gedegen requisitoir. Het requisitoir In zijn requisitoir belichtte de fiscaal het aandeel van elk der beklaagden. Hij merkte ten aanzien van Van K. op. dat diens vergrijp zeer ernstig was, onder meer in verband met zijn rang. terwijl ten aanzien van S. werd aangevoerd, dat diens vergrijp minder ernstig is, aangezien hij door het voorbeeld van Van K. zeer ten kwade was beïnvloed. Tevens werd zijn zeer jeugdige leeftijd in aanmerking genomen. Voorts werd in het requisitoir ten aanzien van D. opgemerkt, dat diens delict van on geveer gelijke zwaarte was als dat vaD S. D. was echter reeds eerder in Willemsoord tot drie maanden gevangenisstraf veroor deeld wegens dienstweigering. Ten aanzien van de G. werd opgemerkt, dat deze geheel uit zichzelf tot zijn misdra ging is gekomen, waarbij hij als motief op gaf: hoe meer menschen in arrest, hoe lich ter de straf en hoe meer kans op intrekking van de salariskorting. De G. was reeds een maal tot een maand voorwaardelijke gevan genisstraf veroordeeld wegens verduiste ring. Pleidooi van den verdediger dat deze vonnissen uiterst gewichtig waren, omdat zij richtsnoer zouden zijn voor de verdere uitspraken van den Krijgsraad. Hij verklaarde de verdediging na mach tiging van den commandant der Zeemacht te hebben aanvaard om twee redenen: lo. omdat hij de verdediging nimmer weigert, indien hij daartoe voldoende tijd beschikbaar heeft en er geen wettelijke denen voor verhindering gestaan: 2o. zou bij een eventueel iiooger beroep door een bepaald soort raadsleden voor het Hof valsche munt geslagen kunnen worden uit het feit, dat deze menschen zonder raads man bleven in het proces in eerste instan tie. STATIONSWERK IN NEDERLAND Volgens het 28e jaarverslag over stationswerk der Ned. Ver. ter behartiging van de belangen der jonge meisjes, zag de vereeniging haar inkomsten verminderen. o.m. door minder ontvangsten aan subsidies en contributies De werkzaamheden daarentegen bleven zich uitbreiden. In 1932 wérd in 22.298 gevallen hulp ver leend. Hieronder waren 10.333 Hollandsche en 10.559 Duitsche meisjes. In Januari 1932 werd door de Union samen met de R'-K. Vereeniging lot Bescherming van Meisjes en den Nederlandschen Vrou wenbond tot Verhooging van het Zedelijk Bewustzijn een request gezonden aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid met het verzoek er toe te willen medewer ken den stroom van Duitsche dienstboden naar ons land in goede banen te helpen leiden, ongeschikte krachten tc weren en te willen bevorderen, dat de meisjes van een duidelijke waarborg worden voorzien, dat zij werkelijk in een bepaalde betrekking komen Hierop volgde 27 Juli 1932 het verblijdendp antwoord, dat aan de grenzen bijzondere aandacht gevestigd zal worden op meisjes beneden den 18-jarigen leeftijd en dat ver j der van allen een door de betrokken werk- eeefster afgegeven en onderteekende ver klaring geëischt zal worden, waaruit dui delijk blijkt, dat het meisje in een bepaalde betrekking verwacht wordt. De handtecke- nine op deze verklaring behoort door het betrokken hoofd van politie te zijn geiegali- Sindsdien is de controle in Zevenaar ver scherpt en kwam het in het najaar herhaal delijk voor. dat 15 tot 20 meisjes per trein niet doorgelaten konden worden, omdat de bedoelde verklaring niet in orde was NED. HERV. KERK roepen: Te Valkenburg (bij Leiden), D. M. Vermet te Oosterbierum. Te Angerlo, G. (toez.), H. Boersma te Schoonebeek. jankt: Voor Oudemirdum, J. Jukema te Vriezen veen. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST De Kerkeraad der Geref. Kerk te Assen maakt bekend, dat de overeenkomst met cand. W. Wiebsma als hulpprediker door het afloo- pen der catechisaties tegen 1 Mei wordt be ëindigd. Van 16 October 1932 af heeft cand. W. Wiersma, van Snèek, de Kerk van Assen volste tevredenheid van den Kerkeraad als hulpprediker gediend, waarom de Kerke- In zijn pleidooi wees de verdediger er ophe™' ondor betuiging van hartelijken ut deze vonnissen uiterst gewichtig waren,]'-°p 4e meest eervolle wyze ontslaat. GABBATHA O, Vorst des Levens, Gij naast hem, die 't levenslicht uitdoofde? De keus viel licht Jeruzalem verwierp dra den Beloofde! De keus viel licht Een luide stem weerklonk, om los te laten den snooden moordenaar Voor Hem kan hier het recht niet batenl I Den snooden moordenaar gena. on Hem aan 't kruis geklonken! Zoo schreeuwde 't volk op Gabbatha... ven haat en wellust dronken. Zoo schreeuwde 't volk... „O God, mijn stem is onder deze scharen Ik ben in dat Jeruzalem... wil Heere mij bewaren?" Ik ben in dat Jeruzalem, mijn it-ven was Zijn sterven! Ou Gabbatha aanschouw ik Hem, die I.even wou verwerven. Op Gabbatha, daar werd ik vrij van schuld en straf en zonden. De Rechter sprak: „Mijn Zone, Gij moet aan het kruis gebonden!" De Rechter sprak: „Naar Golgotha in stêe van moordenaren „Heer Jesu, dank voor die gena, zij kan alleen ons spraren!" ..Heer Jesu dank Mijn leven rij nu dagelijks een sterven Alleen door Uwe heerschappij zal ik weer vrede erven!" J A KLERK DE MEESTER. Mdhs, 14 April 1933. der bijeengebracht door Ds. J. G Aalders, Dr. W. ten Boom, Ds. H. J Couvée, Ds. Th. Scharten en Dr. J. D. Schmidt, leden van den Bondsbroederraad. Hierin wordt getuigd van den zegen, dien men van God ontvangen heeft door den arbeid van den Bond. ELDERS STEMMEN EEN ONDUIDELIJKHEID IN DE KIESWET In navolging van officieele mededeelingen hebben wij. gelijk naar wij meenen, bijna alle bladen, een berichtje geplaatst over de mogelijkheid elders te stemmen. Wij schre ven: wie op 26 April a_6. in een andere ge meente vertoeft, kan daar stemmen, mits hij uiterlijk 12 April zich aldaar op de ge meentesecretarie meldt Dit bezorgde ons een booze brief uit n 1 o, waar zich gieter verschillende per sonen hebben aangemeld met verzoek om, hoewel ze eMens wonen, daar te mogen eteramen. Geen eprake van, zei de ambtenaar, den had u gisteren moeten komen. En het resultaat is natuurlijk de klacht: we heb ben geheel op de krant vertrouwd; waarom nu zoo'n verkeerde inlichting; hier in Venlo zijn heel wat kiezers tevergeefs naar de secretarie geweest. Wat zullen we daarop antwoorden? Slechts dit. De Kieswet zegt in art. 57: wie elders wil stemmen deelt dit in persoon, uiterlijk veertien dagen vóór den stem min gs dag. ter secretarie mee. Dit vooischrift wordt, voorzoov melden. Thans hooren wij. dat Venlo hier op een uitzondering maakL Die gemeente zegt: veertien degen vóór de stemming betee kent: uiterlijk op 11 April. Er is iets voor te zegeen, dat geven we toe. Maar een 6oepele toepassing ie het niet Als een kiezer op 11 April na bureautijd kwam, zou hij toch ook weggestuurd wor den. En dan hield Venlo rich ook niet aan de letterlijke woorden der wet Er is dus speelruimte. Of er iets aan te doen Is? Wij gelooven het niet Het is een onuitgemaakte kwestie. Men zou op een rechterlijke beslissing moeten aansbuiren, tot aan de Hooge Raad toe. Doch het is één van die dingen, welke een tech nische herziening der Kieswet noodzakelijk maken. Want er zijn ook andere. Het ware, als het tot herziening komt, wellicht gewenscht, dat eens aan de leidende ambtenaren in de groote gemeenten advies werd gevraagd over de praktijk. Nu staaD voor onaangename verrassingen. HET AMSTERDAMSCHE RAADS LID DE DOOD In de Amsterdamsche gemeenteraad heeft het lid, de heer G de Dood een verklaring afgelegd, behelzende dat hij zijn zetel, voor hij op de S.D.A.P. lijst niet ter beschikking stelt DE BELANGEN VAN DEN BOER EEN DEPARTEMENT VAN LANDBOUW? De R.-K. Ned. Boeren- en Tuindersbond heeft aan het Kon. Ned. Landbouw-Comité en den Chr. Boeren- en Tuindersbond doen weten, dat hij den a.s. Kabinetsformateur wil adviseeren tot het instellen van een af zonderlijk departement van landbouw, waar onder ook de ontwateringen zouden moeten worden gebracht De Kath. Bond heeft de medewerking der beide andere centrale landbouworganisaties verzocht, waardoor 't advies namens den geheelen Nederland schen landbouw zou kunnen worden goee- ven. De kwestie is behandeld op de jongste 1 gecombineerde vergadering der dag. bestu-1 ren, doch uitgesteld tot de e.v vergadering! op 28 April, teneinde het Kon. Ned. Land-! bouw-Comité de gelegenheid te geven de besturen der aangesloten organisaties 'el raadplegen. De Kath. Bond i5 overtuigd, dot de landbouw noi: een lange reeks van buitengewoon moeilijke jaren voor den boeg heeft, waarhij de annwe, igheid van ~inisler met volledige kenm Jn verbaud met het bovenstaande verzoekt cand. Wiersma mede te deelen, dat hü na 1 Mei gaarne weer des Zondags de Kerken wil dienen en een eventueel beroep terstond in overwegingnemen. Zyn adres is dan weer: Sneek. Prinsengracht 1. Dr. S. F. J. H. BERKELBACH VAN DEK SPRENKEL. Ter gelegenheid van het beroep van Dr. S. F. H. J. Berkelbaeh van der Sprenkel te Rot terdam naar Amsterdam, heeft zich een Co mité gevormd, (adres: Haringvliet 80, Rot terdam) teneinde hen, die den arbeid van de zen predikant voor gansch groot-Rotterdam van byzonder belang achten, in de gelegen heid te stellen hun sympathie te betuigen. Dr. I. G. UBBINK De termyn van 1 April, waarop Dr. J. G. Ubbink te Zevenhoven, die als predikant der Geref. Kerk aldaar uit het ambt ontzet werd, de pastorie zou moeten verlaten, is verlengd met telkens één maand opzegging, wanneer nieuwe predikant aldaar zyn intrek zou moeten doen. BEGRAFENIS-Ds. J. VAN DER SPEK Te Soest had onder groote belangstelling de begrafenis plaats van Ds. J. van der Spek, in leven emeritus-predikant der Ned. Herv. Gemeente te Schoonhoven. Onder de aanwezi gen waren de predikanten der Ned. Herv. Gemeente en der Geref. Kerk van Soest. Dr. Joh. van der Spek, van Rotterdam-Maaeoord. sprak een kort woord, waarin hij schetste wat zyn moeder en de familie verliezen by het heengaan van Ds. van der Spek. Hy wees op de troost, die er is in het ingaan in de eeuwige rust. Ds. E. Groeneveld, van Soest, ging voor in dankgebed. ten, in alle gemeenten zóó uitgelegd, dat landbouiVaangelegcnheden niet alleen een men m ach nog »p 12 April - de j landbouw, maar ook een groit Kmïï 6temmit«g©o vrlt c-p 70 ApiiJ kon aan-1 belang geacht moet worden. Heden dus weer prachtig op tijd ontvingen wij een viertal schetsen in ver band met de Paaschgeschiedenis. Deze uitgave van Mazijks Uitgeversbu reau to Rotterdam zal velen vreugde en profijt bezorgen. Ze blijken in het gebruik zeer doelmatig te zijn. Wie de Bijbelsche Geschiedenis voor kin deren vertellen moet en deze schetsen nog niet kent, vrage eens een proefvel aan. GEMEENSCHAPSARBEID. Vanwege den Ned. Christelijken Gemeen- schapsbond verscheen bij J. Ploegsma te Zeist onder den'titel ,,'k Heb geloofd en daarom zing ik" een fijn uitgevoerd jubi leumboekje, waarin mededeelingen gedaan worden over „Tisn jaren Gemeenschapsar- bei(' in Nederland Vooiaf gaat eer. uiteenzetting van den BonnsJ.roe-icrraad (voorz. Dr. J. D. Schmidt. Kanelle) omtrent 00 bedoeling van den N*d. Oir. Gemeenschópsbond: vermeerde ring en verdieping van het gestelijk leven in de Kerken; nadruk leggen op de nood-1 zakelijkheid van de zekerheid des geloofs voor het geestelijk leven en de mogelijkheid voor alle waarlijk heilbcgeerigen om door overgave aan Christus tot die zekerheid te komen. Men wil de welverzekerde geloovi- gen samenbrengen in Gemeenschappen, dat zijn kringen, waarvan elk lid trouw blijft aan zijn Kerk, muar waar men onder el kander gemeenschap zoekt om te zamen Gods Wooid te onderzoeken en gemeen schappelijk te bidden. Na eenige korte beschouwingen van bui tenlanders over de Gemeenschapsbeweging zijn getuigenissen van reformatoren opge nomen. om te doen zien, dat de Bond eens- geestes met hen is. Daarna volgt dan een rubriek Beoordee- lingpn «n Getuigenissen, geschreven n ver- Z END ING. Surinam e-Z ending. Vanwege het Zendingsgenootschap der Evangelische Broe dergemeente te Zeist is het Zcndingsterrein in Suriname in kaart gebracht. Hiervan is thans een uitgave verschenen in boekfor maat. In 25 kaarten is het geheele terrein op een schaal van 1 300.000 weergegeven, opgenomen. We vinden er duidelijk alle Zendingsposten en -gemeenten, vervallen Zendingsposten, 'overige, plaatsnamen en plaatsnamen die in het studieboek „Ons Su riname" vermeld staan. Een uitvoerig en volledig naamregister vergemakkelijkt het vinden. Een overzichtskaart van geheel Su riname (1 .-2 000.000) is achterin opgenomen, terwijl we middenin een plattegrond van Pa ramaribo (1:24 000) aantreffen, waarop ook de Zendingsgebouwen aangeteekend staan. De uitvoering is duidelijk en degelijk. Het atlasje is voor lagen prijs te Zeist verkrijg baar gesteld. Graaf Vaa Randwyck. Met de .Johan van Oldenbarneveldt" zyn Woensdag S Maart de Zendingsc-onsul Mr. S. C. Graaf van Rand wij ck en mevr. Van Randwyck met verlof naar Europa vertrokken. Dezer dagen alzoo hopen de Zendingsconsul en zyn echt- genoote in het vaderland te arriveeren. ocent U. W. Nortier. Na aankomst Dr. B. M. Schuurman, half April te Ma- lang, ter hervatting van zyn werkzaamheid als docent aan de Opleidingsschool te Bale Wyata te Malang, hoopt de docent dezer school C. W. Nortier eind April met verlof Nederland te vertrekken. Voornaamste Nieuws. (blz 1) Het aantal candidaten bij de a.s. verkie zingen voor de Tweede Kamer. Blz 2. De nieuwe Beiersche regeering door den stadhouder benoemd. In het Vickers-proces te Moskou heeft Ingenieur Mac Donald schuld bekend. Het Bulgaarsche parlement heeft besloten tot ontbinding van de communistische Tractie. (blz. Verschenen Is de Memorie van Antwoord dei Eerste Kamer inzake de Indische Be groot ing. Te Brussel heeft een bijeenkomst plaats gehad, waar gesproken is over verlaging der (blz. Het Unilever-Concern in 1932. De stilge legde eigendommen tot verk oops waarde af geschreven. Klachten over de werking der Crisis-Zuivelwet Uitgifte van Schatkistpapier. Meditatie: Opgestaan, gelijk Hij gezegd heeft. Paaschmorgen, vers van Willem de Mérode. Paaschverhaal: De vergiffenis, door de R. Kort verhaal van Phé Wijnbeek: Het offer. De Aalscholver, door A. de Jong. Maria Magdalena, vers van A. Wape naar. Geïllustreerd artikel over Oude Paasch gebakken. Vervolgverhaal van K. Lan termans: Henderik van 't Hopland. Jeugdrubriek met o.m. een vervolgver haal van G. K. de Wilde: De avonturen van Ternao de Magelhaes. Kleuterkrantje. Schoolnieuws. CHR. LYCEUM TE BANDOENG Benoemd is met ingang van het cursusjaar 1933'34 tot leeraar Klassieke Talen de heer A. W. Begemann te Amsterdam en tot leeraar Engelsch de heer H. F. Boven te Haarlem. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Rotterdam (Dr. J. Woltjerschool, Bosch polderplein, hoofd E. Bersma), A. Ouwens te Rotterdam. Uithoorn (Bewaarschool der Chr. Nat School), mej. J. M. Vegting, ond.es Chr. Be waarschool „Tot Heil des Volks" te Amster dam. GEREF. SCHOOLVERBAND 1 Te Vlaardinger-A mbscht in de Mr. Terpstraschool wordt Zaterdagmiddag 29 April a.s. de vergadering van het district Vlaardingen en Omstreken van Geref. School verband gehouden. Na afdoening van de huis- houdelyke zaken, waarby een bestuurslid in ïc.-W. G. Rozenheek (niet herk.) geko zen moet worden, zal de heer S. Luitse. van VIaardinger-Ambacht, „Iets over Esperanto" geven. Ds. G. W. Akkerhuis, van Maassluis, zal het Slotwoord spreken. ON DERWIJSK W ESTIE In dé openbare vergadering van Gedep. Sta ten werd behandeld het door bet bestuur der Vereeniging voor Chr. Nat Schoolonderwijs te Zuilen aan hun beslissing onderworpen ge schil tusschen gemeld bestaar en het gemeente bestuur van Zuilen betreffende beschikbaarstel ling van geld voor den bouw en de inrichting m een school aan het Bisschopplein. De Voorzitter van de betrokken Vereeniging zeide, dat de school zeker niet te royaal is in gericht. De openbare school der gemeente Zui len is in bouw f 10.000 duurder geweest Niet tegenstaande dit, verwyt men het bestuur te royaal te zyn geweest. Men is by den bouw en de inrichting niet in overtreding geweest van welke verordeningen ook. De Burgemeester van Zuilen, Mr. Kwint, con stateerde. dat het Gemeentebestuur van Zuilen >ver soberheid anders denkt dan dit Schoolbe stuur. De kwestie maakt op Spr. den indruk, dat het Schoolbestuur hierin allerminst serieus heeft gehandeld. Weliswaar is hier niet tegen verordeningen gehandeld, maar er is wel inge gaan tegen Utrechteche bepalingen. In de eerstvolgende zitting zal het college uitspraak doen. ACADEMISCHE EXAMENS RIJKSUNIVERSITEIT TE l.EI DEN". Ge al.} Indisch Recht: cand. ex„ de heer D. A. Krabbe Indolocle: taalk. doet. ex.. de heer V. L. Smit. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Ge- Stotter GnneCSwUndeoa1tse*J. de_h®®ren J. B. laribo, J. Mendeli - te Amsterdam: seml-arteex.. de heer. Haarlem. J >V, Kalhorr I istrtcht KiJst. W Steei Amsterdam en J. J. Q. Prick RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Geèl SSTS"" H- Pop Apothekersassistent. de di Utrecht, J. _B. Smalbi TUburj G. J. do Grt .Ssï?„,rïts,TE'.T TE OR»N1N(1EN O.- Boerst» r°th®ker8a88,Btent. de dames R. de EXAMENS-STUURMAN DEN HAAG. 12 April. Gesl. voor •(uurnij^ rr .toomv a. h„r.n A. p c. 5 L voor 2don stuurmar Ffchu'to.'"" J' C' 0ra°" EXAMENS-MACHINIST DEN HAAG. 12 April. Gesl. voor dtplon de heeren W. H. Vogelenrang te An»t. en W Tom bal te Rotterdam: en voor bet gedeelte van diploma C.. de heeren J B ABONNEMENTSPRIJS NA DE VERLAGING: PER KWARTAAL f 2.35 PER WEEK 18 CENTS AANBRENGERS VAN NIEUWE ABONNÉS KUNNEN GE BRUIK MAKEN VAN HET INTEEKENBILJET IN DIT NUMMER. Zl| HERRFN RECHT OP BOEKENPREMIES. DEZE WORDEN HALF ML.. VERZONDEN. DE ADMINISTRATIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1