De „nieuwe" baby! „Kom, sta eens op!" zei Marie, het dienstmeisje. „Je moeder heeft je iets te laten zien". Hans gaapte eens en rekte zich uit In zijn bed. „O, het is al tien over half acht!" schrok hij. „Het was vannacht zoo druk in huis en ik riep Vader en die zei, dat alles in orde was en toen ben ik maar weer gaan slapen". „Ach, klets toch niet zooveel, maar ga liever kijken!" zei Tine, diie in een lange ochtendjas gekleed aJ om den hoek kwam kijken. „Ik heb het al ge- cien!" „O ja?", zei Hans koel. „Dan weet ik het wel, het is natuurlijk het nieu we broertje of zusje". Hij probeerde onverschillig te kijken, maar het lukte hem niet erg. „Ik kan niet lang blijven bij Mam", zei hij, terwijl hij uit bed kwam, „want ik moet naar school". Marie lachte om het ernstige gezicht van den achtjarigen jongen. „Wees maar niet bang, jongetje, we zullen je heusch niet thuis houden". Ze gingen samen Moeders slaapka mer binnen. Moeder zag er weer veel gewoner uit dan in den laatsten tijd het geval geweest was; alleen een beet je vermoeid. Als de kinderen erg cri- tisch waren geweest, zouden ze gezien hebben, dat haar gezicht jonger leek en dat de vermoeide lijnen, die er de laatste maanden ingegrift waren, weer waren verdwenen. Ze glimlachte op haar lieve, zonni ge manier, en zei: „Hallo, lieverdsl Hans kom eens kij ken, hoe je je nieuwe broertje vindt!" Hans gluurde in de wieg. Hij cag een gerimpeld rood gezichtje, dat heel boos keek en een plukje zijachtig don ker haar .Stilletjes dacht hij, dat het een heel leelijk kind was en dat het absoluut niet leek op de babies van de reclame-biljetten voor zeep en meer zulke dingen. Het had net een oude-mannetj es-ge zicht, en 't was veel te klein en dan zoon rare kleur! Misschien zou het later wel meevallen, maar op het oogen blik vond hij er nog niets aan „Is het niet geweldig?" vroeg Tine, die met haar twaalf jaren maar één uitdrukking van goedkeuring had. Hans gromde iets. 't Was natuurlijk geweldig, maar toch niet zóó, &ls hij zich had voorgesteld. Ze moesten naar beneden om te ont bijten. „En Hans, vertel me nu eens eerlijk, boe je de nieuwe baby vond?" vroeg Marie. „Een mormel!" zei Hans, zonder van zijn bord op te kijken. „Hans!" riep Tine verschrikt; maar innerlijk voelde »ze zich opgelucht, want ze dacht eigenlijk precies hetzelfde. Het was niet wat ze verwacht en ge hoopt had. Iedereen op school had ge zegd, een klein kindje in huis te heb ben. Maar dit Marie scheen het heelemaal niet erg te vinden, wat Hans gezegd had. „Nieuwe kindertjes zijn altijd leelijk. Maar ze veranderen heel gauw". „Maar dat donkere haar dan?" vroeg Hans, „houdt het dat altijd? Het is zoo steil. Ik vónd krullen veel leuker". „De haarkleur, die babies hebben als ze geboren worden is gewoonlijk dezelf de kleur, die ze hebben als ae volwas sen zijn. Maar het wordt meestal eerst lichter. Dan gaat het langzamerhand over in bruin, net als jouw haar nu, Hans. .Al dat donkere haar gaat er af en ik denk, dat baby over een jaar wel blond krulhaar zal hebben". „Maar het heeft zoo'n raar gezicht!" zei Hans. „O, dat is omdat het zoo nieuw is, maar dat zal wel gauw veranderen. Dan krijgt het een snoezig rose kleur tje, in plaats van dat leelijke donker rood. En de oogen, die nu vaag blauw zijn, zullen ook wel. veranderen. Als ce blauw, bruin of grijs worden, veran deren ze langzamerhand, maar als ze donkerbruin worden zooals van je Moeder, zullen ze In een paar weken veranderd zijn. Het kopje krijgt ook een aardiger vorm, ronder, en niet zoo lang. Ik geloof dat het een lief kindje zal worden". Hans keek verbaasd. „Maar diie gek ke neusl" protesteerde hij. „Jongetje!" zei Marie plechtig, „als je ooit een baby ziet met een leuk recht neusje in plaats van een mop- neus, denk er dan aan dat dat kind een prachtige Romeinsche neus eal krijgen. Er was maar ééns een kind met een mooien neus, en die noemen ze Jan Klaassen". Hans antwoordde niet. „Maar baby ziet er zoo oud uit!" zei Tine. „Heelemaal niet als een kindje om te vertroetelen". Marie knikte. „Dat weet ik. Maar iederen dag zal baby er jonger uit zien en voor hij „Is het een jongen?", vroeg Hans wantrouwend. „Natuurlijk", zei Marie. „Ik dacht dat je dat wel wist!" Hans zei niets maar hij dacht aan de jurkjes en rokjes van Tines jongens pop waarvan hij altijd gedacht had, dat het een meisje was. Een jongen, zoo'n „kleine kerel", waarvan de groote jongens op school altijd praat ten; zoo'n manneke, dat bewonderend naar hem, zijn grooten bi-oer, eou op kijken, als hij „Kijk die Hans een kleuren! Kijk eens, Marie", riep Tine opeens. Maar Marie was weggeloop en, naar boven zocht, ibij bestelling niet alleen het nummer van het patroon, maar ook de verlangde maat (borst-, heup- en taal- lewijdte) op te geven. Gelieve verder naam en adres duide lijk te vermelden, men voorkomt daar door vertraging in de toezending. De mode van den dag Namiddag-jurken Als het dagwerk gedaan is, hebben we er af en toe behoefte aan, 's avonds eens een kleiné afwisseling in de sleur te brengen, door ons eens wat behage- lijker te kleedea. Daarvoor is de na middagjurk zoo prettig. Lang en een voudig, maakt zij toch een verzorgden indruk. Van oude dameskousen! Een Baby-direcloirtje Ons wekelijksch knippatroon Ditmaal brengen we twee gekleede wandeljurken, diie juist door hun eenvoud een gedistingeerden indruk maken. Beide japonnen zijn zoo ge knipt, dat ze de figuren op hun slankst doen uitkomen. Voor de warme voorjaarsdagen zijn ze een ware uitkomst, als de winter mantel al te «waar is en de zomer jas nog te zomersch. No. 131 is vervaardigd van soepele wollen stof. In een effen kleur gehou den, terwijl de garneering van een aardige streep is gemaakt. De punt- stukkcn op de heupen; de punthals; het eenvoudige rechte mouwtje, alles is er op beiekend de moderne lijn te volgen. Benoodigd materiaal: 3 M. van 130 cM. breed. No. 135 is een japon gemaakt van een moderne diagonaalstof. Ook hier zijn de lengte-banen er op berekend het figuur slank te doen schij nen. De zakjes geven aan het geheel iets jeugdigs Beuoodigde stof: 3 M.. van 130 oM. breed. Beide patronen zijn in alle maten h 50 ets. per stuk verkrijgbaar bij de „Afd. Knippatronen" van de Uitgevers maatschappij „De Mijlpaal", postbus 175 Amsterdam. Het bedrag kan wor den voldaan per postwissel, in post zegels of wel per postgiro 41632. De lezeressen worden vriendelijk ver No. 1. een modern bolero kleedje. De emaakt van wijnroode crêpe de Chine, met kant in dezelfde kleur gegarneerd. Het mouwtje heeft de mo derne coupe. No. 2: japon van donkerbruine crêpe craquelé. Het bovendeel is van crème kleurige kant. De ondenmouw zit met elastiek los onder de bovenmouw, zoo dat ze naar believen uit en aan ge daan kan worden, wat voor verschil lende gelegenheden erg prettig is. No. 3: is uit zwarte crêpe craquelé met theekleurige kant gegarneerd. No. 4: is een snoezig model, eveneens van crêpe craquelé. De kraag is ge plooid, en de breede ceintuur sluit op den rug met een strik. Er wordt weer gehaakt! In den loop der tijden wordt alles weer te voorschijn gehaald, wat eens, als ouderwetsch, verbannen werd. Zoo gaat het ook nu met het haakwerk! We werken onze kraagjes en slippen af met kleine leuke motiefjes en ver sieren er de garnituren mee. Vooral kinderjurkjes worden allerliefst, als langs mouwen en hals een picotje of iets dergelijks gehaakt wordt. Tafellakens, kleedjes en zakdoeken, alles wordt weer omzoomd met gehoak te randen of gehaakte kant. Om met de mode mee te gaan, zou den we dus Grootmoeders handwerk- bock weer te voorschijn moeten halen en er ijvci'ig in studeeren De mooie durme kousen, die wij te genwoordig dragen, hebben één ge brek, namelijk dat de voeten vaak on herstelbaar zijn versleten, teiwijl de beenen er nog zóó goed uitzien, dat we het zonde vinden zo weg te gooien. We kunnen er echter met wat overleg nog wel het een en ander mee uitvoe ren. Zoo voimen ze bijvoorbeeld uit stekend materiaal voor het maken van baby-directoirtjes. Bekijk meer eerst eens goed de afbeelding, die wij hierbij laten afdrukken. We zien, dat de naad van do kousen opgesneden is. De leng te waarop we de kousen afknippen is voor den voorkant 20 cM. en voor den achterkant 23 c.M. (in 't midden, de zijnaden worden natuurlijk even lang). Hierbij moeten evenwel nog naden aangeknipt worden. Do zijner den worden netjes aan elkaar gestikt De pijpjes mooi omzoomen. Het middelste stukje, daar dus, waar do voor- en achterkant met elkander verbonden worden, moet een breedte van 11 cM. hebben. Aan den bovenkant stikken we een zoompje af, waardooc we het elastiek halen. Hiervoor maken we midden voor een knoopsgat Veel succes er mee! Voor stille oogenblikken... Wat anderen dachten Wanneer het op aarde donker is, ontwaren wij eerst goed de sterre» aan den hemel! Een vloed van woorden is niet altijd het bewijs van een goedgevulde» geest. De inkt vloeit overvloediger, ala de vulpen bijna leeg is. Het is mooi als ons huis aan de straatzijde deftig lijkt, doch vergeet niet dat God en onze buren weten of de gordijnen aam de achterzijde vuil zijn. Als wij den Heer vragen om Zij» wet in onze harten te stflljrij ven moé ten wij toezien, dat wij Hem daartoe geen steenen tafels aanbieden. Juist datgene wat een bittere smaak aam het zeewater geeft vermeerdert zijm kracht om u omhoog te houden en maakt het u gemakkelijker, daap^ in te zwemmen! 2 Hoe men eertijds gekleed ging Zomermode 1885! Hoe het komtweten wij niet, is het de entourage van hoornen en bankendie de gedachte aan een diergaarde oproept, of zijn het de wonderlijke gestalten der dames, die ons aan den vogel struis herinneren Hoe eigenaardig is toch de menschelijke maskerade. De modes van den ouden tijd openen, misschien heter dan wat ookdaarvoor het oog Handwerken Een onlbijtlaken Bijgaand geven we een afbeelding van ramden en een middenstuk in kruissteek, welke zeer geschikt zijn voor een versiering van een ontbijtla- ken. 't Is kruissteekwerk met Holbein.- steekjes, wat heel vroolijk staat Als grondstof voor dit werkje zijn ,te gebruiken alle waschbare stoffen, waarvan het weefsel is afgedeeld, zoo dat er gemakkelijk met kruissteekjes op gewerkt kan worden. Aida-stof, wit of in zandkleur, dubbeldraads en meer dere andere weefsels kan men daartoe in den winkel uitzoeken. Natuurlijk moet er van te voren op worden gelet, dat men een stof koopt van voldoende breedte, want een ontbijtlaken met een naad in het midden zou een leelijk on ding worden. Aida-stof is verkrijgbaar im verschillende breedten, misschien zelfs wed zoo breed, dat men de breedte Voor lengte va exhet tafellaken kan nemen. Als werkdraad Is aan te bevelen rood D.M.C. bordiuunkatoem, want helder rood staat altijd frisch en is bovendien waschecht, wat voor een ontbijtlaken natuurlijk een allereerste vereischte is. Wil men het patroon in meer kleu- !ren uitvoeren, dan neme men blad groen voor de slingers, bronsgroen voor de Ilolbeinsteekjes en goudgeel voor de eikels. Hierbij is een verstandi ge kleurencombinatie noodzakelijk, zoodat men imdei'daad een harmoexiee- rend geheel verkrijgt. Wordt daar niet zorgvuldig op gelet, dan krijgt men spoedig iets foei-leelijks! Wde daarom niet zeker van haar keuze is, houde zich veiligheidshalve aan het helrood! Ontbijtlakcns ziet men ook wel be werkt met exikel rechte randen in de lengte. Gewoonlijk vier öf vijf randen. ,Vijf is liet gemakkelijkst, wat de vcx-- dieeling betreft. We maken er don één precies in het midden, één rand langs beide lengtezijden, en dan nog een rand aan weerskanten, tusschen de beide andere in. Bij zeer breede randen kan men met een drietal volstaan, één in het midden en één langs iedere lengtezijde. Het mooist, voor een vierkant kleed, is een geheel omgaande rand langs alle zijden, en voor het midden het mid denstuk, dat wij hierbij afbeelden. Voor een tafellaken, dat meer lang dan breed moet worden, moet echter aan de bewex-king met de randen de voorkei» worden gegeven, dus zonder middenstuk, daar men anders niet zoo makkelijk met dit patroon tot een juiste nximtevul ling keent De tusschenruimten moeten, zoo men enkel het laken met de randen be werkt, minstens driemaal de breedte hebben van den gcwei'kten rand. dun plakje weg, zoodat de eierhelften alle stevig kunnen staan. Neem voorzichtig de dooiers uil het wit, wrijf ze fijn met de mayonaise, meng er de gehakte peterselie en de ge- wasschen garnalen door en maak 't op smaak af met de aroma, wat peper en zout en misschien nog een ietsje azijn: vul er de eiwitbakjes mee, zóó, dat het vulsel pyramidevormig em paar c.M. boven het eiwit uitsteekt. Garneer elk gevuld ei met een opge rolde ansjovishelft en leg in mid den daarvan een capertje of een plukje gehakte peterselie. Wat zullen wij eten Menu's voor heel de weeh ZONDAG. Russische eieren. Poulelsoep. Doperwtjes (bus) Gekookte aardappelen. Ham. Fruit MAANDAG. Rijst met kerry. Vla met bitterkoekjes. DINSDAG. Vermicellisocp. Stoofscho tel met runderlapjes. Appelmoes. WOENSDAG. Groentesoep. Roode frooL Gekookte aardappelen. Vleescls- koekjes. Caramelvla. DONDERDAG. Filosoof. Rijstenbrij. VRIJDAG. Schelvisch. Gekookte aardappelen. Groene kruiden saus. Wentelteefjes. ZATERDAG. Brusselsch lof mei harde eieren. Gekookte aardappelen. Si- naasappelencompóte. Schik de eieren op een schotel, waar op eerst een bedje van frissche sla blaadjes is gespreid. POULETS'EP iOO G. kalfspoulet. 50 G. kalfsge hakt. 1 L. water. 5 G. zout, stuk je foelie. 30 G. vermicelli, rijst, siam- sago of tapioca. 23 theelepeltjes aroma 1 ei 1 eetlepel melk. Breng het water aan de kook met het zout en de foelie, doe er de ge- wasschen poulet in en laat die in een goed gesloten pan zachtjes i uur ko ken. Strooi er dan de vermicelli, de rijst, de siamsago of de tapioca in en laat die een half uurtje meekoken, voeg er na een kwartier ook de kleine balletjes gehakt bij. Klop het ei in de soepterrine, roer er de melk en de aroma door en giet er onder voortdurend flink roeren de heete soep bij. RIJST MET KERRY Ongeveer 300 G. vleeschresten. 600 G. koude oekookte rijst. 2 flinke uien. 1 theelepel kerry. 60 G. bo ter. 4 d.L. kokend water met 2 bouil lonblokjes. Laat in 2 lepels boter de gesnipperde uien met de kerry lichtbruin worden. Hak of snijd intusschen het vleesch De weg naar het hart Menu's, recepten, enz. 6 hardgekookte eieren. 50 Gr. (J/2 ons) gepelde garnalen. Vz eetlepel gehakte peterselie. i eetlepel aroma 2 eetlepels dikke mayonaise 6 ansjovissen. 6 capertjes. i kropje sla (of wat veldsla). Snijd de gepelde harde. eieren door midden, neem van het puntgedeclte een 3

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 12