s ONZE VROUWEN IVOOR DONDERDAG13 APRlL 1933 GEBR HEUS' KOI FNMANHR fijn, voeg het met de koude droge rijst bij de gefruite uien en maak het meng sel dan voldoende vochtig met den botri'lnn. breng het over in een vuur vasten schotel, strooi er wat paneer meel over en verdeel er de nog over gehouden boter op. Zet het schoieltje in den oven, tot het door en door warm is en zich een korstje heeft gevorm± VLA MET BITTERKOEKJES 1/2 t» melk. 17 G. suiker. stukfe vanille. 2O G. maizena. klein ti. Breng de melk langzaam aan de kook met de vanille, zoodat de vanille- smaak zich goed aan de melk kan me- dcdeelen. laat er tenslotte de suiker in oplossen. Klop intusschen het ei en meng daarmee de maizena aan (zonder klontjes Neem de melk van het vuur, verdun voorzichtig het matzena-mengsel met een paar lepels van dt warme vloeistof en giet het dan onder voortdurend roeren) in de heete melk over. Zet de pan opnieuw op een zacht vuur en blijf roeren tot de vla voldoende gebon- Laat de vla koud worden, maar roer van tijd tot tijd om te voorkomen, dat zich aan de oppervlakte een vlies vormt, breng de vla niet in de vla- schaal over vóór ze geheel bekoeld is. Leg in de vla-schaal een laagje bit terkoekjes. besmeerd met wat fam, giet er de koude vla over en garneer den bovenkant met kleine plukjes jam. STOOFSCHOTEL 1 K.G. rauwe aardappelen. 25O G. (Vt pond) uien. 500 G. (1 pond) toma ten. 60 G. (3 afgestreken eetlepels) boter. i bouillonblokjes met onge veer 2Va dL. (2Vfc gewoon theekopje) kokend water ongeveer 1 theelepel Snijd de geschilde aardappelen in ta melijk dikke plakjes, doe eveneens met de uien en de van het buitenste velle tje ontdane tomaten. Schik laag om laag de verschillende benoodigdheden in een vrij diepen vuurvasten schotel, bestrooi elk laagje met een ietsje zont en leg er kleine klontjes boter tusschen Giet er ten slotte de in het kokende water opgeloste bouillonblokjes over (zóó. dat de raste bestanddeelen onge veer voor onder staan), leg op den schotel een deksel en zet hem in een mptig warmen oven tot alles gaar is (ongeveer 1 uur). VLEESCIIKOEKJES 500 G. vleeschresten uitgetrokken soepvleesch b.t.). 1 ei wat peper, zout en nootmuskaat. 1 eetlepel ge hakte peterselie. 1 theelepeltje uien- sap. 50 G. oud brood zonder korst (1 dikke snee). 1 d.L. kokend water met 1 bouillonblokje ongeveer 60 G. boter of vet. Hak 01 maal het vlresch fijn, meng het op de wijze van gehakt met de kruiden, het ei. de gehakte peter se. lie, het uitgeschrapte uiensap en het brood dat in den bouillon U fijnge wreven Vorm het gehakt tot niet te groote balletles druk ze eeniqszins plat, wen tel ze door wat bloem en bak ze in de koekepan met de heete boter aan weerskanten mooi bruin. F1L1SOOF 1 Kg. kouae gekookte aardappelen 50C G. <1 pond) overgebleven gekookt oj gebraden rleesch 1 middelmatig groote ui cv 60 G. (3 afgestreken eetlepels) ret van jus (of boter) 1 theelepekerrey (oj wat peper), wat nootmuskaat y» theelepel aroma 4 d.L. gewone theekopjes) met wa ter verdun„mager" van jus of water met 2 bouillonblokjes. Fruit in een ij ze-en potje de fijn gesnipperde int met de kerry en twee derde van het vet (ol boter) lichtbruin. Mank intusschen de aardappelen fijn en maal ol hek het ileesch. Breng al les over bij de gefruite uien en maak het mengsel voldoende vochtig met de verdunde jus of den bouillon: maak het verder op smaak af met wat noot muskaat en aroma. Doe het mengsel in een vuurvasten schotel, bestrooi den bovenkant met wat paneermeeel en verdeel daarop de rest van de boter. Zet het schoteltje in een vrij warmen oven. zoodat zich vlug een korstje kan vormen. SCHELVISCH MET GROENE KRUIDENSAUS. 1 groote schelvisch y2 L. kokend water 100 G. (1 ->ns) boter 40 G. (4 afgestreken eetlepels) bloem 2 eetlepels fijngehakte peterselie en ker- Wrijf den schoongemaakten, op klei ne afstanden ingekorven visch, in- en uitwendig in met wat zout, leg hem in een vuurvasten schotel met de helft van de boter en water. Dek den scho tel dicht, zet hem in den oven en laat daarin 1- visch zachtjes gaar smoren (ongeveer een half uur). Verwarm dan roerende de bloem met de nog overgehouden boter, voeg daar bij langzamerhand en steeds roerende het gezeefde vischnat dat voorzichtig vit den schotel is gegoten) en laat de saus een oogenblik doorkoken tot ze mooi gebonden is. Houd intusschen den visch in den open oven warm in den dichtgedektcn Maak de saus af met de fijngehakte groene kruiden, giet ze zóó over den visch. dat die er geheel mee wordt bedekt. Presenteer bij dit gerecht gekookte aardappelen. (Vervang desverkiezende den vuurvasten schotel door een groote braadslee, leg in dat geval den gaar gesmoorden visch voorzichtig over op een verwarmden vleeschschotel en be dek hem dan met de saus). ENGELSCHE PASTEI VAN VLEESCHRESTEN. Voor het pasteideeg: 150 G 1V2 ons) tarwebloem, 75 G. (bijna 4 afgestreken eetlepels) boter, 1 afgestreken theelepeltje zout, onge veer 3 eetlepels water. Voor het musel; 500 G. (1 pond) vleeschresten, 3 ±L. (3 gewone theekopjes) water met 2 bouillonblokjes. 2 afgesl eken eetlepels gehakte peterselie, wat peper en noot muskaat, wat zout, 40 G. (4 afgestreken eetlepelsbloem, 40 G. (2 afgestreken eetlepels) boter. Veideei met een mes de boter In kleine stukjes door de bloem, tot het mengsel het uiterlijk heeft van grof broodkruim: strooi er he' zout over en vorm er mei het koude water een samenhor.gende stevigen bal van. Rol dien op een met bloem bestoven tafel uit tot een lap van schraal 1 c.M. dikte, groot genoeg om als deksel te dienen voor het vuurvaste schoteltje, waarin de pastei zal worden opgediend. Laat den lap op een koele plaats eenigen tijd ruster en bereid intusschen het vulsel Verwarm daarvoor roerende de bo ter met de bloem, giet er onder voort durend roeren de bouillon bij en laat de saus even doorkoken. Meng er het gehakte vleesch door en maak alles op smaak af met de kruiden, hei zout en de peterselie: doe het mengsel in het vuurvaste schoteltje en laat het be koelen. Bestrijk dan den platten rand van het sehetettje met wal water, snijd van het uitgerolde deeg een reep van -en paar c.M. breedt af en leg dien op den bevochtigden rand. Spreid den over- blijvendtu lap over het schoteltje en druk hem langs den omtrek op het eerste deegrandje vast. Snijd hel over hangende deeg glad af: gebruik het om er reepen of andere figuurtjes van 'e snijden en versier daarmee het deeg dekseltje. Bestrijk den t cheelen boven kant met u-at geklopt ei, zet het scho teltje tn een vrij warmen oven en laat daarin de pastei gaa> en lichtbruin worden (ongeveer uur). Daar was moed toe noodigl De eerste paraplu in Engeland In het midden van de 18e eeuw kwam iemand het eerst op het idee por uur paraplu's te verhuren aan de studenten in Oxford en Cambridge, ten einde hen <:oo in de gelegenheid te stellen, droog van 't eene college naar 't andere te komen. Niemand anders kreeg het in zijn hoofd zich op 6traat met zoo'n ding te vertoonen. Tot ein delijk Jonas Hanway uit Londen den moed kreeg, deze nieuwigheid in te voeren. Hanway had op zijn reizen China bezocht, waar paraplu's heel gewoon zijn. Als curiositeit had hij er een mee terug gebracht Op een goeden dag, of liever op een viezen regendag kreeg hij 't plotseling in rijn hoofd, op zijn wan* deling door de stad, van dit Chi-nee sche instrument gebruik te maken. Als hij had kunnen vermoeden, dat het publiek hem zou uitlachen en hem zelfs zou lastig vallen, zou hij zicb tweemaal bedacht hebben en zich lie ver hebben laten doorweeken. De menschen drongen om hem heen, versperden hem den weg en scholden hem voor „gek". Vrouwen klapten in de handen en lachten luidkeels en de jeugd rende achter hem aan, floot en schreeuwde, ondanks den plasregen. Maar Hanway was er niet de man naar, om zich van zijn voornemen te laten afhouden; in het vervolg ging hij in 't geheel niet meer uit zonder paraplu en het publiek wende snel aan deze „vertooning". Vaak moesten Han way's vrienden, als hij hen toevallig tegenkwam en bij regen liet schuilen onder zijn pa raplu, toegeven, dat het toch eigenlijk een heel practisch idee was. Evenwel duurde het drie voile jaren voor iemand anders dan Hanway gebruik maakte van de paraplu. En dan waren hét nog de moedigste onder de men- Jonas Hanway stierf in 1776. Gedu rende de laatste 30 jaren was hij nooit meer -zonder paraplu uitgegaan. Weet „hij" wel wat een huishouden beteekent?" Hei spook der bezuiniging! „Nee, hij weet het niet, anders zou hij mijn dienstmeisje'niet opgezegd hebben. Alleen om die paar gulden per maand te kunnen uitspareDl" klaagt een jonge vrouw, moeder van twee kinderen. „Dat geld moet hij mi naar den dok ter brengen voor mij, omdat ik het een voudig niet meer af kan. Als het te laat is, zal hij het misschien inzien" Hoeft ze gelijk? Zij is een ziekelijke vrouw, «zwak en nerveus. Maar zoo gaat het met velenI Acht tot veertien dagen wordt het vol gehouden en dan ineens gaat het niet langer Baby alteen neemt al zooveel tijd in beslag! lederen dag luiers spoelen, iedcrcn dag een paar keer voor hem apart eten klaar maken. De kamers moeten toch ook gedaan worden. De hoer des huizes wil zijn maaltijden stipt op tiid hebben. B^by moet iedo- ren dag een uurtje de frissche lucht in. Maar wie draagt den kinderwagen naar boven en beneden? Alles zal de jonge vrouw moeten doen, ten koste van haar gezondheid! Dan nog het verstel- en stopwerk. Een naaister kan men zich niet meer veroorloven, dus moet de vrouw ook zelf naaien. Zij moet er natuurlijk aar dig uitzien. Maar waar moet de ar beidskracht vandaan worden gehaald? „Och, al dat onbenullige huiswerk", denkt de man. Jawel, maar al dat on benullige huiswerk stapelt zich op tot een berg. Alleen de wasch is al een verschrikking. Het zou nog gaan als alles zonder stoornis kon verioopen. Maar nee, dan komt de krantcnloo- per, die geld moet ontvangen, dan de gasman, dan de melkboer. Alles neemt tijd tn beslag, vraagt heen en weer ge loop. En 's avonds, als de heer des huizes het werk achter den rug heeft, en van -zijn sigaarje geniet, zit vrouw lief gapend naast hem. Dan zegt htj ontstemd: „Ik kan nu nooit eens een avond gezellig met jou praten. Jij bent ook altijd even moe I" Ja, en hij heeft gelijk. Bezuinigen moeten wij tegenwoor dig allemaal. En wie er zich krachtig genoeg voor voelt, doet alleen de huis houding Maar het is verkeerd bezui nigd, als oen «zwakke vrouw zich Af moet werken. Als hei dan ook maar eenigszins mogelijk is, moet de man verstandig wezen en zijn vrouw rustig haar dienst meisje laten houden. Anders zou het wol eens kunnen gebeuren, dat hij het dubbele bedrag aan den dokter kreeg tp betalen En dat hij dan bovendien nog een hulp in de huishouding zou moeten nemen Een gezond eten: lever! Verschillende bereidingswijzen Voor zwakke menschen wordt door de doktoren nog al een9 het eten van lever aanbevolen. Het kan daarom zijn nut hebben hier eens enkele ver schillende bereidingswijzen op te ge ven, waarmede men gemakkelijk zijn voordeel zal kunnen doen. Men kan beginnen met de lever, varkenslever is hiervoor het smake lijkst. te lardeeren. Dit wil zeggen reepjes spek in een lardeernaald ste ken (deze is in een huishoudzaak te verkrijgen) en zoo het spek door de le ver trekken. Nu wordt de lever ge kookt in water met wat zout en later wanneer ze gaar Is in dunne plekjes gesneden op brood gegeten. ifc Dan is heel smakelijk de lever te bakken Laat ze hiervoor eerst eenigen tijd in koud water liggen, verwijder goed alle bloedvaten, zenen enz Wrijf ze in met een beetje zout. haal ze door geklopt ei en paneermeel en bak ze in boter of vet ann beide kanten licht bruin en gaar. Zorg, dat het vet eerst goed heet is voor de lever er in komt; er vormt zich dan direct een korst en ze blijft van binnen sappiger. Geef er aardappelpuree bij. Weer een ander gerecht is, de lever eerst gaar koken in wat water, daar na door een vleeschmolen draaien, ze vermengen met een geklopt ei. met resten jus. fijngehakte petprselie. wat geweekt oud wittebrood, een beetje pe per. Hiervan balletjes maken en deze in de koekepan aan beide kanten bak ken in heete boter. Ook kunt u de lever, nadat ze gaar gekookt is en door do vleeschmolen is gedraaid, vermengen met wat ge smolten boter, fijngehakte peterselie cq zout. Vervolgens aardappelpuree maken. Leg nu de lever laag om laag met de aardappelpuree in een vuur vaste schaal. Strooi boven op de aard appel urec wat paneermeel, leg er wat kluitjes boter op en laat het schaaltje in den oven lichtbruin worden. Nog iets. Kook de lever gaar draai ze door de vleeschmolen, vermeng ze met een geklopt ei. geweekt witte brood, fijngehakte peterselie of gerasp te nootmuscaat Bak op de gewone manier dunne pannekockjcs, strijk een gedeelte van de levermassa over de pannekockjcs, rol ze daarna met twee vorken op. Handige maniertjes Uienlucht verwijderdt men van de handen door enkele druppels salmiak- geest in het waschwater te mengen en daarin zorgvuldig de handen te was- schen. Rieten matten, die vuil worden, schuiert men met een harden borstel in warm water gedoopt, waarin een handvol zout is opgelost. 4 Bijblad van de Nieuwe Leidsche Courant Verschijnt des Vrijdags Bureau Breestraat 123 Leiden Tel. 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 B.CONRADS&Co. Rotterdam Groote Markt Filiaal s-Gravendijkwa) 13 0 DAMES HANDWERKEN GETEEKENDE KLEEDEN ONTBIJTLAKENS VINGERDOEKJES Het Naaistertje Negen uur! De morgenzon stond hoog aan den hemel op het oude grachtje van het stadje was alles in drukke bedrijvigheid. Koperen melk kannen glommen in de vroolijke och tendzon; dekkers van bakkerskarren vielen met knallende slagen dicht; dienstmeisjes waren aan het straat je schrobben, elkaar af en toe een gek- heidje toeroepend en de straatjeugd ging al spelende naar school. *t Naaistertje liep langzaam schui vend het grachtje langs, van tijd tot tijd even opfleurend door de vroolijke drukte, die haar omgaf. Mat haar taSchje in de hand slofte ze voor;: ze ging uit naaien. Wel pret tig vond ze het daar in het voorname huis met de groote hall, en de gezel lige zonnige kamers. Ze was er nu al drie jaar; kwam er wekelijks om het goed te verstellen Met de gedachte aan het rustige piesje bij het raam, met het uitzicht op het plein, versnelde rij haar stap en stond weldra op de stoep van het groote heerenhuis, waar met heldere klank de zooeven overgegane bel nagalmde. Even laier. zittend in het haar be kende kamertje met het blauwe bloe- metjeshehang en het oude kastje met de porceleinen prulletjes, ovjrviel haar een loome vermoeioheid, die haar een oogenblik peinzend liet zitten. Buiten nog altijd het geroezemoes en het geratel van karrtn in het vroe ge morgenuur. Een auto, de tram, fiet sers, allemaal menschen op weg naar hun werk. Ja, ze was moe. Eigenlijk was ze het altijd, als eenig kind van een zieke lijke moeder had zij al vro§g de ont bering leuren kennen en was ze door het altijd moeien verplegen en oppas sen weinig met andere kinderen in aanraking gekomen, als een teer, zie kelijk plantje. Niets verstoorde, daar op hun stille bovenhuisje met de kale meubels haar «even en dat van haar oude moeder, dan het dagelijksche bel len «'an den ^elkboer en den bakker cn af en u»e fens een buurvrouw, die Van tijd tot tijd eens kwam aanloopen om te vragen hoe het met moeder ging Drie keer in de week ging ze uit naaien en kwam buurvrouw bij moe der oppassen Naaien vond ze heerlijk, vooral als ze mooie japonnetjes mocht maken, dan kon ze de soepele zachte stol dooi haar vingers laten gaan en zich verbeelden, dat at dat moois van haar was. en ieder dctailtje dat zij gereed maakte was een nieuw genot voor haar al sterker wordende fan- Nu had ze dan toch zoo heerlijk werk! Met een tcere glimlach zocht ze uit den chaos van kant en batist het kleine jurkje, dat rij borduren moest, zoo'n baby-dingetje Met een zachten ruk trok zij de spel den los en ontvouwde een model voor een mutsje, met 1e kleine rose rosetjes cn do wapperende lintjes. Even bleef zo er op staren, voelde een weemoed ln zich optrekken om al dat teere, fijne goedje, en al verder en verder ging haar fantasie. Ze zag tusschen den stapel van hemdjes en jurkjes en lintjes cn kantjes een kopje groeien, 'n héél klein, blond kopje en daarin twee groote blauwe oogen, die haar tegen lachten Het was een kindje van haar! Ze kleedde het, en paste het mutsje op. en het kindje lachte en speelde met zijn vingertjes en al die jurkjes en kleurige pakjes waren van haar. van haar alleen, en ze voelde hoe die kleine, beweeglijke voetjes trappelden in haar schoot, en ze drukte het tegen zich aan, en ze keek met bewondering naar de haartjes, de klei ne. krullende vlokjes achter op het hoofdje, en stil, heel stil zat ze te sta ren op het lieve kleine leven, net een levend hoopje kleertjes, dat zij vast hield en dat was van haar. Een sterk verlangen om het te hou den, dit geluk, dit warme rose kindje van liefde en leven, deed haar in een koortsachtige spanning huiveren, en ze hoorde niet hoe heel langzaam de deur open ging, en ze zag niet de jon ge vrouw haar naderen, totdat ze de aanstaande moeder haar hoorde vra gen: „Je laat mij wel de rosetjes opspel den, hè? We weten immers nog niet, rose of blauw?" Met een plotselinge ruk werd ze tot de werkelijkheid teruggeroepen en zag zij het jonge vrouwtje dat zooveel had en nog tooveel verwachtte verward aan. Toen kneep ze het tcere batist ln haar handen en snikte, voorover gebogen, met haar gezicht in de k.eu- rige hoopjes van teere kantjes, aan niets meer denkend, niets voelend meer dan dit eene: dit geluk was niet voor haar, het zou nooit tot haar ko men Het was avond geworden. Een gure wind snerpte om het statige huis. Zoo nu en dan klepte een deur, door den tocht. Langzaam deed het naaistertje haar mantel aan. Het was tijd. Ze kon naar huis. Naar moeder. Straks zou ze met haar aan de tafel zitten weer, als alle avonden, in een stil kamertje, een als verstorven woninkje. Het gebeurde van dien morgen schrijnde steeds weer even op. Het was kinderachtig van haar, natuurlijk. Maar toch Niet denken nu, vlug nu de tram maar genomen. Dé tram. vol menschen gaf haar weer een vaag gevoel van gezelligheid En ze liet zich meeglijden door de helverlichte straten, langs de donkere, ouderwetsche grachten, tel kens even met een schokje uit haar doezeling schrikkend, als bij een hal te menschen in- en uitstapten. Nog een halte en ze was er. Met een zacht: „Dag moedertje, hoe is het er mee?" kwam ze even later hun stil le kamertje binnen, waar de oude vrouw zat, met de handen in den schoot, wachtend tot haar dochter kwam en zij samen na den dag alleen, een babbeltje konden houden, terwijl de melk pruttelde in een pannetje. En om een uur of tien, toen het zwak ke oudje in bed was, zorgzaam toege dekt voor de nachtkou, en zij nog eens de kamer rondkeek of alles in orde was, overviel haar weer, dit naaister tje, hetzelfde vreemde, knagende ver langen naar een voller leven, oen wij der uitzicht Het was iets in haar dat dien dag het eerst bij haar had aangeklopt, iets waarvan zij de herkomst zich niet kon duidelijk maken, dien morgen was het voor 't eerst in haar opgekomen. Nooit had te het gevoeld zooals ze het nu voelde, zij die toch ook zoo gehecht was aan dit huisje, aan haar moeder, aan elk stuk huisraad in de kamer Langzaam ging ze de trap op. naar haar eigen klein hokje boven, waar ze lang bleef liggen staren in den don keren nacht. Handige maniertjes Vischiucht krijgt men het best van zijn handen door ze eerst te wasschcn met vochtig fijn zand. Vervolgens na spoelen met koud water en dan mot mosterdpoeder droog wrijven. dei nuisvrouw san vermeden worden door aanvrage onzer speciale tarieven voor de GEZINSWASCH. N.V, Stoom Wasch- en Strijkinrichnng vh.J.J. 0E LA.iGE, Overschie lei 42880 Wringmachines met 5 laar garantie! BICIJCLE 15 75 en 16 80 VICTORY tevens mangel 17 50 ACME, idem Idem 25 00 Reclame: Wringers op kogels 11 5 0 Reclame: Wrinaerbokken zware 1 90 Reclame: Gegalv Tetl 65 c m 1 08 bii J VAN DER TOORN Co. R'dam Mathenesserweg 77'79. tel 33628 Géén DURE VERWARMING met GAS of ELECTRICITEITII1 Alléén ANTHRACIET van: Sedert !897 JOH HF.1'9 R. Rottekade 135. Telef. 42002 ROTTERDAM GEZ. AALDERS PROVENIERSSTRAAT 54 nOTTEIDAM Ruime sorteering: DAMES KOUSEN in Zijde, Matzijde en Ajour - HEERENSOKKEN in effen en fantasie - JON GENS- en MEISJES SPORT. KOUSEN en SOKJES Kijk uit! Voor betere Schocnreparatu naar TERLOUW, Telef. 571.75 Adams hot straat 27, Rotterdam ln de maand April een extra goedkoope aanbieding van Act tasschen, Waschdoek, Schooi tasschen. Rugzakken en kleini Handkoffertjes. Prima Boodschaptasschen 70 et. KOOS LUIJKENAAR GEEFT LES tn: Orgel- en Pianospel Billijke -ondlt!** Prima rpfer. Burgemeester Meineszplein 11 telefoon 3F440 - ROTTERDAM DAMES! Laat Uw wasch door ons vak kundig bebandiien Helderder wasch- goed en ninder slijtage VrnniM «.penaal onze KG.-tarieven Aanbevelend. j. WESSELING Stoom Wasch- en Strijkinrichtinq ..ZONNEROCS" Llnkerrotteknde 24 Hiilegersber-i. VoorL Telefoon 53592 Ook het adres voor Uw Fijn Goed 1 JEZUS STERFT Mijn Verlosser neigt het hoofd, 't Hoofd bedekt met bloed en wonden *t Zie het Lam, door God beloofd. Dragend heel der wereld zonden. j 1 Mijn Verlosser neigt het hoofd, Geeft Zijn Geest in 's Vaders handea; Van Zijn heerlijkheid beroofd, Lijdt Hij pijn door kruis en banden. Mijn Verlosser neigt het hoofd, Moet het licht des levens derven, Maar een ieder die gelooft, Kan Hij redden door Zijn sterven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11