B1UE BAND ide al VERSCH GEKARND mijnha Kerknieuws. gNllI'HIW MET40°/o roomboter be^ËER j(mem. Radio Nieuws. DE LAATSTE DER TRIBUNEN ZATERDAG 8 APRIL 1933 NED. HERV. KERK Drietal: Te Leiden (vac.-A. D. Meeter), G. A. van Veldhuizen te Hantum, P. J. F. van Voorst Vader te Middelburg en J. de Wit te Leidschendam. Beroepen: Te Sprang, J. Bakker te Bleiswyk. Aangenomen: Naar Giessen-Oudekerk, cand. J. Bronsgeest te Leiden. Naar Uit- huizermeeden, J. van Kuiken te Exmorra. GEREF. KERKEN Bedankt: Voor Groningen (vac,-G. H. A. van der Vegte), K. Sietsma te Eindhoven. VRIJ-EVANG. GEMEENTEN Beroepen: Te Gouda, cand. H. C. Leep, hulppred. te Gouda. JUBILEA Ds. Joh. Rauws, te Oegstgeest, hoopt Maandag 1 Mei a.s. zijn zilveren jubileum te vieren als Zendingsdirector. Van 19011908 is hij predikant geweest te Aduard en te Bel len. Bij de aanvaarding van het Zendingsdirec toraat verkreeg hij emeritaat. EMERITAAT Aan Ds. E. Vonk, predikant der Geref. Kerk te Nieuw-Loosdrecht, is op de jongste vergadering van de Classis Utrecht der Geref. Kerken eervol emeritaat verleend. Ds. Vonk hoopt Zondag 30 April a.s. van zijn Gemeente afscheid te nemen, en hoopt zich te Utrecht te vestigen: J. W. Frisostraat 4. Ds. J. VAN DER SPEK. t Te Soestdyk is Donderdag. 72 jaar oud, plotseling overleden Ds. J. van der Spek, emeritus-predikant der Ned. Herv. Kerk. De overledene ving zijn ambtelijke loopbaan aan te St. Antoniepolder, diende daarna de Gemeente van Giessen-Nieuwkerk cn vond zijn grootste arbeidsterrein te Schoonhoven, wier Gemeente hij van December 189- tot 31 October 1926 met groote trouw en met veel zegen mocht dienen. Inzonderheid als cate cheet wordt zijn arbeid zeer geroemd. Ook op maatschappelijk terrein nam hij oen vooraan staande p'aats in. De overledene was ndder in de Orde van Oranje-Nassau. De begrafenis vindt a.s. Maandag te boest- dijk plaats. JAVAANSCHE PREDIKANTEN Ds. D. J. B. Al la art, miss. predikant der Geref. Kerk van Amsterdam te Djogjacarta, schrijft: In het begin van October maakte ik Indruk wekkende oogenblikken mee orp het (Zendings terrein Solo bij de bevestiging van twee nieu we Javaansche Gereformeerde predikanten, Ds. Soempana te Solo en Ds. Augustinus te Kla- Bij de handoplegging te Solo waren de Hol- landsche predikanten nog in de meerderheid: er waren 4 Hollandsche en 3 Javaansche pre dikanten. Maar te Klaten waren de Javaan sche predikanten in de meerderheid: 5 Javaan sche en 4 Hollandsche predikanten. OUDERLINGENCONFERENTIES Te Utrecht wordt Dinsdag 27 en Woens dag 28 Juni a.s. de Centrale Ouderlingencon ferentie in de Geref. Kerken gehouden. Op den eersten dag komen huishoudelijke zaken en vraagpunten aan de orde. Op den tweeden dag zal Prof. Dr. D. H. Th. Vollenhoven, van Amsterdam, refereeren over: „Piëtisme en Cal vinisme", en Ds. T. Ferwerda, van Amsterdam, over: „De Kerk en de geestelijke crissis". LEERBOEK VOOR CATECHISATIES Deputaten van de Generale Synode der Geref. Kerken voor het Leerboek deelen mede, gemeend te hebben, ter vermi j ling van zeer hooge drukkosten, slechtis die proeve te doen drukken, die aan de Synode door hen wordt aanbevolen. De overige vijf proeven zullen op de Synode van Middelburg ter inzage liggen. KERKGEBOUWEN Te Beekbergen is gisterenmiddag de eerste steen gelegd van het nieuwe kerkgebouw der Geref. Kerk. Namens de bouwcommissie voerde het woord haar voorzitter, de heer J. Miedema, die de beteekeni6 van deze eerste steenlegging aangaf. Hierna sprak Ds. J. Estié, Geref. predikant aldaar. Allereerst bracht hij zijn welgemeenden dank aan de bouwcommissie en den architect F. Sikma, uit Amersfoort. Spr. vónd het heden een merk waardig oogenblik. Met den bouw van dit kerk gebouw wordt beoogd, een opwassen in het geloof; dit geloof zal voor de Kerk het vaste fundament zijn. Verder bracht Spr. dank aan de Heere, die de bouwplannen zoo rijkelijk ge zegend had. Daarom was deze eerste-steenleg- ging ook een steen van dankbaarheid aan Hem, Wien voor dezen bouw alle eere toekomt. Nadat gezongen was Itealm 84 1, ging Ds. Estié tot de eerste-steenlegging over. In Haarlem-Noord wil men, naar reeds gemeld is, een Geref. kerk bouwen. Ten behoeve van aankoop van den benoodigden grond (ongeveer 800 vierk. meter k f 15) voor den kerkbouw is een actie begonnen in den vorm van bouwsteentjes-couponverkoop van bepaalde hoeveelheden vierk. meter grond. ENGELSCHE KERK EN EENHEIDS BEWEGING Uit Engeland komt het belangrijke nieuws, dat de aartsbisschoppen van Canterbury en York, de hoofden der Engelsche Staatskerk, in overeenstemming met den wensch der Kerk vergaderingen van 192S en 1930, een groot Co mité hebben ingesteld (Church of England Council on Foreigh Relations) met de op dracht om het contact en de relaties van de Kerk van Engeland met: a. de Roomsch-Katho- lieke Kerk; b. de Oostensch-Orthodoxe Kerken; e, de Assyrische Kerk, de Koptische en Abes- synische Kerk, de Syrisch-Orthodoxe (Jacobi- tische) Kerk en haar dochterkerk in Zuid- Britsoh-Indië en de Armeensche Kerk, en de Protestantsch-Evangelische Kerken op het continent, tot zijn voorwerp van zorg te maken, ter zake zoowel te adviseeren als te handelen in al wat zich voordoet en dit contact en deze relatie te bevorderen. Opmerkelijk n5, dat in de instelling en taak- bepaling dezer commissie de Roomsch-Katho- lieke Kerk het eerst genoemd wordt, de Pro- testantsche Kerken het laatst. Het Comité heeft tot voorzitter ontvangen den aartsbisschop van York, telt een geheele rij van bisschoppen ale leden, mede tal van vooraanstaanden in de Engelsche Kerkelijke beweging, o.a. ook lord Dickinson, lord Hugh Cecil, enz. en beduidt dus een officieele en be- langriike stap der Engelsche Staatskerk ter bevordering der eenheidsbeweging. Schoolnieuws. VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM Studiefonds. Op verzoek vestigen wy de aandacht van belanghebbenden op de in dit nummer voorkomende advertentie, inzake aan vragen van steun by het Studiefonds der Vrije Universiteit. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT By Kon. besluit is de benoeming van D r. H. C. Rtimke tot bijzonder hoogleeraar voor den leerstoel vanwege het Utrechtsch Univer siteitsfonds by de Faculteit der Letteren en Wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de ontwik kelingspsychologie, bekrachtigd. HOOFDBENOEMINGEN. Arnhem (Paterstraatschool, afd. L.O.; vac.-C. Zyderveld), A. Kool, hoofd School Agnietenstraat 88. Arnhem (Paterstraatschool, afd. U.L.O.), G. S. ermeer, ond. aldaar. LF.ERAARSBENOEMINGEN. Lolden (Chr. H. B. School), H. de Jong, Theol. cand. te Voorburg. Als tijdelijk keraar in Godsdienstonderwijs. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Losser (Herv. Cbr. School), mej. J. JE. Schaefer, a'daar. Rotterdam (Giaaf Jan van Nassau- school, hoofd A. van Bochovel, K. Winters, oud-hoofd eener School te Grand-Kapids Noord-Amerika) M a r 1 e, mej. W. ten Brugge te Den Ham. Voor nutt handw, Elen en Rhaan (O.), mej, M. H. Was- sink te Almelo. J. STAMPERIUS. De heer Jan Stamperius te Bilthoven, een bekend oud-schoolhoofd te Amsterdam, oud schoolopziener, naamdrager van de „Stam perius-Bibliotheek'' voor de jeugd van de 160 deelen werden er 60 door hom zelf ge schreven. schrijver van paedagogische oy dra gen in onderscheiden periodieken, viert heden zyn 75stcn verjaardag. H. PLOOY. f De heer H. Plooy, leeraar in Natuurkunde on Puitsche Taal aan de Kon. Wilhelmina- Kwee.kschool te Rotterdam, is gisteren over leden. BETERE ONDER WIJS-ORGANISATIE Naar wij vernemen, is de Commissie, in gesteld (in 1931) door het Hoofdbestuur der „Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland", tot het ontwerpen van een Be tere Onderwys-Organisatie, thans met haar arbeid gereedgekomen. De resultaten daarvan zijn neergelegd in door den rapporteur, den heer W. F. Noster, te Amsterdam, en dat één dezer dagen in druk zal verschijnen. WILLEM DE ZWIJG<ER-<HERDENKING Men meldt ons: De belangstelling der Chr. Scholen voot M.U.L.O. voor de viering van het vierde eeuw feest van de geboorte van den Vader des Va derlands op Dinsdag 25 April a.s. te Den Haag, blijkt groot te zijn. Deze eerste vier dj meldden zich reeds ruim 3000 leerlingen Voortaan bevat Blue Band 40 allerfijnste roomboter onder Rijkscontrole terwijl de prijs onveranderd blijft 30 cents per half ponds pakje. Blue Band handhaaft dus haar naam als Hollands beste standaardmerk! Koopt „Blue Band-kwaliteit" niets anders! tot zei fis uit Alkmaar. In verband met de voorbereidende werk zaamheden is het gewenscht, dat de toege zonden formulieren zoo spoedig mogelijk, nauw keurig ingevuld, den secretaris bereiken. Wie geen formulier ontving kan dit alsnog aanvra gen. Besturen van Scholen, die nog weifelach tig zyn, worden opgewekt spoedig een beslis sing te nemen. Secretaris van het Comité is: L. J. All aart, Voorschoterlaan 124a, Rotter- HUISWERK OP ZONDAG Het hoofd van de Christelijke Meisjesschool, Hondecoeterstraat 6, te Amsterdam, schrijft het Ohr. Schoolblad „Onze Vac." o.m. het volgende: „Eenige jaren geleden kwam ik op een Zon dagavond in een zéér positief Christelijk ge zin en toen ik naar een leerling vroeg, was het antwoord: „Ik durf het haast niet te zeg gen, maar gister kwam er niets van huiswerk maken en nu heb ik maar toegestaan het nu te maken". Natuurlijk was myn eerste werk maar toe te staan het niet te maken, daar ook Godi3 be vel boven het mijne ging in dit geval. Maar het bracht mc tot nadenken en als resultaat hebben we het „gewone" huiswerk op Zater dag afgeschaft. Met de vrye Zaterdagmiddag op kantoor en werkplaats is ook het uitgaan met Vader op dien dag toegenomen en na on derzoek bleek me, dat het zéér veel voorkwam dat Zaterdags het huiswerk niet werd gemaakt men dit liet doen des Zondagsavonds (dus ond. r de Avondkerk!) Na eenige moeite hebben wy, onderwijze ressen, op onze Meisjesschool zoowel in de Afd. L.0 als de Afd. Mulo het huiswerk zóó erdeeld, dat het op de eerste 6 avonden van de week valt en voor Maandag geven we nu alleen: Psalm- of Gezangversjes lessen voor Bybelsche-, Kerk- of Zendingsgeschiedenis. Wordt dit werk nu op Zondag geleerd, zoo gevoelen we ons geweten niet bezwaard. Allicht kunnen andere colega's met onze er varing voordeel doen. Ik geef u volkomen vrijheid myn schrijven ee te deelen en hoop dat het strekken moge tot „meerdere" heiliging van den Zondag". Tot zoover het schrijven, dat voor zichzelf spreekt. De redactie van het Chr. Schoolblad Klein, maar foch in elk opzicht een vleugel! D.w.z. een vleugeltoon, die U tegemoet zingt en ideaal is voor samenspel. En dat voor den prijs van een piano! Lengte slechts 1.25 M. Mahonie gepolitoerd, 7'/4 Octaat, ivoren Klavier. Prijs 775.- Vraag eens panieren plattegrond. Rotterdam, W. de Withstraat 32 Amsterdam - Arnhem - Breda - Leiden „Onze Vac." voegt er aan toe: We merken op, dat ook het leeren van Psalm en Gezangversjes, lessen van Bybelsche-, Kerk- of Zendingsgeschiedenissen, kan behoo- ren by het dagelijksch werk, bij de school- arbeid dus, en dat wy daarom ook dat leeren niet op Zondag zouden willen zien. Het komt er maar op aan, met welk doel men dit of dat op de Zondag doet. Alios wat tot het dagelijksch werk behoort, willen we zooveel mogelijk gebannen zien. Maar wij stemmen dadelijk toe, dat men het recht heeft, wat .dat leeren van die Psalmvers jes enz. betreft, van gevoelen met ons te ver schillen. Hier zyn we 't wel over eens, dat in het algemeen het werk voor de school niet op Zondag mag gebeuren. Men doe dan als op deze Christelijke Meisjesschool en houde rekening mee, dat de Zaterdagmiddag toch ker voor een groot deel aan het gezin moet be- hooren. ONDER VORSTEN Men verhaalt, dat Czaar Peter alles, wat hij vreemd vond .wilde leeren. Zoo liet hij •zich te Amsterdam in het kiczentrekken on derrichten. Later hadden zijn hovelingen daar veel last van ,want de keizer bleek zeer op hun kiezen te zijn gesteld. Zeker edelman was in ongenade gevallen en durfde zich niet meer aan het hof te vertoonen. Toen hij echter door den keizer ontboden werd, verzon hij een list Onbe vreesd trad hij binnen, echter met een zak doek voor den mond. Zoodra de Czaar hem zag, werd de knoet opgeheven! De edelman bleef hardnekkig een pijnlijke houding aan nemen. „Wat scheelt eraan?" vroeg de kei zer.„Sire, ik heb goo'n kiespijn", luidde het antwoord. Terstond moest hij de opera tie ondergaan en tot straf een gezonde kies verliezen. Overigens werd hem alle straf k wij tgescholden! Zooals alle vorstelijke kinderen kreeg ook de kroonprins van zeker land op jeugdigen leeftijd alles van een gouverneur. De koning had bevel gegeven vriendelijk en toegeeflijk te onderwijzen. Op een mooien dag maakte de gouverneur met zijn leerling een wande ling en daarbij kwamen ze langs een troep schapen. „Weet Uwe Hoogheid ook, wat dat voor dieren zijn?'' vroeg de gouverneur. „Varkens", antwoordde de kroonprins. „In zekeren zin heeft Uwe Hoogheid gelijk", antwoordde de gouverneur, „deze dieren hebben vier pooten en een staart, evenals de varkens. Als ze niet met wol bedekt waren, gouden ze ook werkelijk varkens zijn. Wilt U echter zoo goed zijn te onthouden, dat varkens, die met wol bedekt zijn, in den regel schapen worden genoemd? HOE MEN AAN EEN VROUW KOMT Er zullen er wel niet veel zijn, die weten, hoe de kleine „groote Centrumleider" Windt- horst aan zijn vrouw gekomen is. Bij gelegenheidsbezoeken in Oedingberge bij Osnabriick, waar hij zich als advocaat gevestigd had, leerde hij de dochter van den landeigenaar Engelen kennen. Daar Windt- horst echter lang geen schoonheid was, liet de jonge dame hem zelfs tegen den raad van haar vader in, een blauwtje loopen. Windt- horst dacht echter bij zichzelf: nu zékerl en maakte gebruik van het feit, dat «ijn uitver korene van muziek, vooral van guitaar hield. Hij begon toen guitaarspelen (in dien tijd zei men barbierpiano) te leeren en bracht het na korten tijd al zóó ver, dat hij tenminste enkele liederen niet al te slecht koa voordragen. Op zekeren as*ond ging hij onder het raam van juffrouw Engelen staan en begon zijn serenade. Nauwelijks was de eerste strophe teneinde of daar werd boven een raam opgeschoven, de aangebedene keek naar buiten en de minnezanger was daardoor zóó verrast, dat hij een pas terugging en met zijn guitaar in de beek viel, welke langs het huis stroomde. Een kreet van schrik en reeds stond de ver schrikte jonge dame doodsbleek voor haar troubadour, die intusschen uit de tamelijk on diepe beek geklauterd was. Een blik woordeen kusen de bruid trok haar natten verloofde in huis en stelde hem aan de familie voor. Kort daarop, 29 Mei 1838, werd het geluk kige paar in de huiskapel te Oedingberge door den bisschop Karei Anton Lübbe in den echt verbonden. EEN MERKWAARDIG INSTITUUT In het hartje van Londen, op enkele me ters afstand van de Westminster Bridge, zoo vertelt een Engelsch tijdschrift, kan men in een paar tellen den Mount Everest beklimmen of drie honderd voet dalen be neden den zeespiegel. Dat klinkt wel een beetje onwaarschijnlijk, doch in wezen is het waar, want in de werkplaatsen van Siebe en Gorman, die zich daar bevinden, zijn tanks en kamers waarin men de clima- torische toestanden en den druk nabootst van hoogten van 40.000 voet hoogte en diep ten van 300 voet In deze sinister uitziende kamers begeven zich mannen met zuurstofuitrustingen en duikerpakken, voor het doen van proefne mingen. De vertrekken worden verzegeld, pompen gaan aan den gang, en binnen kor ten tijd bevindt zich de inan in de kamer in dezelfde atmosfeer als een piloot, die over de Himalaya zou vliegen ,of onder een overeenkomstigen druk als een duiker, die op den zeebodem arbeidt Men kan zoo iemand door de vensters gadeslaan, en wat hij ondervindt of mee wil deelen over het functionneeren van zijn ap paraat kan hij aan anderen verstaanbaar maken met behulp van een telefoon. Door middel van deze proefnemingen is de firma in de gelegenheid steeds betere thoden uit te werken voor het beschermen van menschenlevens op groote hoogten of diepten. Zij levert niet alleen haar appara ten aan vliegers en duikers, doch voorziet eveneens Leger, Vloot en Brandweer van gasmaskers, zorgt voor de zuurstof-installa ties der ziekenhuizcli, enz., enz. Aixxh DrasUtta Hulzen (1875 M) N.C.R.V. 8.80 u. Morge# wijding door Ds. J. Verkuyl. Zang Mej. w Endendijk. Begeleiding A. C. Vos. L Zin gen Ps. 65 vs. 1 en 2. 2. Schriftlezing Marcus 15 vs 20b—39. 3. Gebed. Zingen: O hoofd, bedekt met wonden. Toespraak. Onderwerp: Jezus, de gekruisigd van God verlaten (Matth. 27 vs. 45. 46). 6. Zingen: Ps. 22 vs. 1. 7. Tweede ged. dei toespraak. 8. Gebed. 9. Zingen: Verlat m|| niet. 5.00 u. Gewijde muziek. Meijers. Oiganist J. H. Verkerk. 1. Orgel spel. 2. Votum en zegengroet. 8. Zingei 4. Voorlezing der 12 Geloofsartikelen. ZiDgen. 6. Schriftlezing. 7. Gebed. Voorlezing van den tekst 9. Zingen - Eerste ged. der prediking. 11. Zingen. 12 Tweede ged. der prediking. 13. Dankg# bed. 14 Zingen 15. Slotzegen. 16 Ot Daarna tot 7.45 Gramofoonmuziek. 5 e r 1 U n (419 M.) 8.16 Klokgelui van de Pot# dammer Garnizoenskerk. Morgenwijding. 1~" gelul van den Dom van Berlijn. MAANDAG 10 APRIL. gendienst. 11.00 Lezen van Chr. lectuur. - 11.30 Gramofoon.12.16 Gramofoon. '2.3( Orgelconcert. 2 00 J. G. van Alkemade Gorlnchemsche martelaren. 2.35 Gr# 2,45 Voor de keuken. 3.15 Knippen 8.00 Orgelconcert. 9.00 J. J. R. Schmal Johïj Cultuur en geestesleven In Finland. Concert. 10.40 \&z Dias. 10.50 Gramofoe 10.30 Piano. 11.09 Orgelce 12.01 Lunchconcert. 2.30 Omroeporkest. 3.00 Voordracht. 3.20 Gramofoon. 4-OOi Zang. 4.30 Caussrie. 5.30 Com Lajos. 11.00 Vez Dlas. 11.10 GramofOdt t r u s s e 1. (Vlaamich) (337.8 M.) 11.20 OraJ mofoon. 12.30 Klein orkest. 4.20 Omroejj orkest. 5.50 Gramofoon. 7.20 C 8.20 Zang. 8.30 Concert 9.30 Gramofoon) (Fransen) (509.3 M.) 1120 Concert Gramofoon 4.Ï0 Populair concer Gramofoon. 5.50 Piano. 7.20 Radio-c kest 7.60 Concert 8.20 Omroep syropho rg (1:63.8 M.) 11.20 Coneert. - Könlgswusterhansen (1634.9 M.) 6.50 Ochtendconcert 1120 Gramofoon. 1.21 Gramofoon 8.50 Concert 4.50 Concert, 10.20 Concert Langenberg (472.4 M.) é.25 Gramofoon. - 9.35 Mensch und Welt 10.40 Gramofoon 11.20 Populair concert. 12.20 Klein orlfeöt 3.50 Vesperconcert 7.25 Klein orkest - 9.50 Gramofoon. 10.05 Concert. Daventry (1554..4 M.) 11.20 Orgelconcert 12.05 Concert 1.05 Gramofoon. 150 So. rate recital. 2.2C BBC orkest. 8 20 COO' eert 5 50 De grondslagen der muziek. -• 6.50 Planorecital. j Uj 10.00 Kamermuziek. London Nat. (261.3 M.) 11.20 Orgelconcert 12.05 Concert. 1.05 Gramofoon. 1.50 Sonatl recital. 4.35 BBC orkest London Reg. (356.3 M.) 11.20 Concert. 12.05 Concert. 12.60 Orkest. 1.85 Con« eert. 6.50 Orkest 7.05 BBC orkest 9.01 Gramofoon. 6.20 Concert 7.20 Orkest. 9.05 Plano re« cltaL a r tl a (Radio PartJs) (1724 M.) 7.05 Gramo foon. 11.20 Omroeporkest 5.50 Gramo foon. 6.40 Omioeporkest DE DUITSCHE VEREENIGING VAN RADIO-ZENDAMATEURS VERBODEN. De Duitsche Vereeniging van Radio-zend amateurs, de D.A.S.D., is van regeeringswegq ontbonden en verschillende tot nu toe gelicen» seerde zendstations van amateurs zyn ii beslag genomen. Het is dan ook voortaan voor Nederlandsche amateurs verboden, te trachten met de Duitsche amateurstations in verbinding te komen. Cola di Rienzi, de groote Senator van Rome in de 14e eeuw Door Edw. BULWER LYTTON Colonna gaf Adriano een rol papier. „Ook mij is er een toegezonden" zeide Adriano. „Het bevat een verzoek van Rienzi om in de kerk van St Johannes Latcraan te komen, teneinde te luisteren naar de verklaring van het opschrift op een p ontdekte ijzeren plaat. Naar hij beweert, staat het in het nauwste verband met Rome's welvaart en toestand". „Het zal wel heel aardig zijn voor profes soren en geleerden. Neem mij niet kwalijk, neef, ik dacht er niet aan dat gij ook veel van die dingen houdt, evenals mijn zoon Gianni. Nu goed! het is onschiüldig genoeg! Ga er maar lieen de man spreekt goed". „Gaat gij er dan niet heen?" „Ik mijn beste jongen lk?" zeide de oude Colonna, Adriano zoo verbaasd aan starend, dat zelf moest lachen om zijn domme vraag.. HOOFDSTUK XII. De bijeenkomst en de twlJfeL Tr n Adriano het paleis van zijn voogd vcrl en den weg naar het Forum insloeg ontmoette hij onverwachts Raimondo, den bisschop van Orvietto, die op een kleinen klepper gezeten en door drie of vier diena ren vergezeld, plotseling den teugel inhield, toen hij den jongen edelman herkende. „Goeden dag, mijn zoon! ik zie u zoo zelden, hoe gaat het u? goed? Zoo, zoo! Dat doet mij genoegen! Helaas! in welke toestanden leven wij hier, in vergelijking met de rustige gencegens van Avignon! Daar komen allen die, zooals wij dezelfde studie liefhebben gemakkelijk en vanzelf toi elkander. Doch hier durven wij nauwelijks ons huis veitaten dan bij feestelijke ge- legenheden. Maar, van feestelijke gelegen heden en de Muzen gesprokeu, dat doet xnij denken aan do uitnoodiging van den p Hienzi. om in het Lateraan te verschijnen Gij komt natuurlijk ook? hij denkt een heci moeilijk stuk Latijn te verklaren da- heb ik tenminste gehoord? heel bc'angrijk voor ons. mijn zoon.' „Het is morgen?" antwoordde Adriano „Ja zeker, ik zal er zijn." „En luister eens, mijn zoon" zeide de bisschop vriendelijk, de hand Leggend op Adriano's schouder, „ik heb alle redenen om te hopen, dat hij onze arme burgers zal herinneren aan het jubileum voor het jaar Vii'tig en hen zal aansporen oni de wegen van roovers te zuiveren. Deze aansporing is i nodzakelijk en er moet bijtijds aan voldaan worden. Gij hebt Rienzi wel eens geboord ja? een echte Cicero! Nu, de hemel zegene u mijn zoon! gij zult niet bij de vergadering ontbreken?" JuLak „Neen zeker niet!" V „Wacht even een enkel woordje tus schen ons beiden. Breng allen die gij ont moet onder het oog, hoe noodig het is, dat de bi-eenkomst druk bezocht wordt; het is goed voor de stad als zij eerbied toont voor de letterkunde". „En voor het jubifleum" voegde Adriano er glimlachend bij. Juist voor het jubileum ook heel gced! Voor het oogenblik zeg ik u vaarwel!" Dc bisschop zette zich stevig in den zadel •vi draafde voort, om zijn verschillende vriet.uen te bezoeken en hen op te wekken de bijeenkomst te gaan bijwonen. Iiuussihen stapte Adriano voort langs het Kapitool. den Boog van Severus, de afbrok kelende zuilen van den tempel van Jupitar, U-idat 'ij zich bevond tusschen het ho g» g-as, het fluisterende riet en de verwaar loosde wijngaarden, die de nu verdwenca praal van Nero's Gouden Huis met hair oroon verdekten. Hij nam plaats op em mag sl «en zuil dicht bij de plek waar üj reiziger acaalt naar de zoogenaamde Baden v&r I.ivin en keek vol ongeduld naar ie zon, alsof hij haar de traagheid van haar gang verweet Het duurde echter niet lang, ,of hij hoorde lichte voetstappen op het gras, en opeens vertoonde zich tusschen de afhangende wijn rankln een gvlaat, dat aan de nimf, de godin der plaats scheen toe te behooren. „Mijn liefste! mijn Irene! hoe zal ik u danken!" Eerst na een geruime poos ontdekte de verrukte minnaar op Irene's gefliaat een droefheid, die zich er gewoonlijk in zijn b, zijn niet op vertoonde. Haar stem beefde en haar woorden schenen gedwongen en koel. „Heb ik u beletdigd?" vroeg hij; „of wat is er anders gebeurd?" Irene beantwoordde zijn blik en zeide op ernstigen toon: „Zeg mij, heer, doch spreek de eenvoudige waarheid, zou het u veel leed doen, als dit onze laatste samenkomst was?" Wit als marmer werd Adriano's gebruinde wang. Het duurde eenige oogenblikken, eer hij kon antwoorden en toen hij sprak, tril den zijn lippen en zijn glimlach was ge dwongen. „Scherts niet, Irene! De Haatste! dat is geen woord voor ons!" „Hoor mij aan, heer „Waarom zoo koud? noem mij Adriano! vriend! liefste! of zwdjg anders liever!" „Nu dan ziel van mijn ziel! mijn hoop! leven van mijn leven!" riep Irene hartstoch telijk, „hoor mij aan! Ik vrees, dat wij op dit oogenblik staan voor een kloof, waarvan ik de diepte niet zie, maar die ons misschien voor altijd zal scheiden! Gij kent het karak ter van mijn broeder, en begrijpt hem niet verkeerd, zooals vele anderen. Lang heeft hij plannen gemaakt, met zichzelf overlegd, en tastend zijn weg gezocht tusschen het volk, om een groote verandering voor te bereiden. Doch nu gij zult hem immers niet ver raden gij zult hem geen kwaad doen? hij is uw vriend!" „En uw broeder! Ik zou mijn leven geven voor het zijne! Ga voort!" „Doch nu" hernam Irene, „iwjfcrt de 1*fd voor de onderneming, welke die ook moge zijn. Het rechte weet ik er niet van, maar ik weet dat zij is gericht tegen de edelen tegen uw stand tegen uw eigen huis! Slaagt zij o, Adriano! dan loopt gij zeil misschien gevaar; en in ieder geval zal mijn naam één zijn met de namen uwer vijan den. Mislukt zij dan wordt mijn vermetele broeder vernietigd! Hij wordt het slachtoffer van de wraak of de gerechtigheid, noem het zooals gij wilt Uw bloedverwant wordt misschien zijn rechter; zijn beul; en ik al mocht ik misschien de eer en den roem van mijn nederig geslacht overleven zou ik iemand mogen liefhebben, met iemand mo gen omgaan, in wiens aderen het bloed van zijn moordenaar vloeit! O! ik ben wan hopig wanhopig die gedachte maakl mij bijna krankzinnig!" Irene wrong luid snikkend haar handen. Adriano was getroffen door deze voorstel ling, ofschoon de gedachte aan zulk een mogelijkheid wel eens bij hem was opgeko men. Daar hij echter geen stoffelijke macht ontdekte waardoor Rienzi's plannen gesteund werden, en de geweldige macht van een moreele omwenteling zelfs niet vermoedde, begreep hij niet hoe een opstand waartoe Rienzi het volk mocht aanboren, op den duur iets kon uitwerken; en wat de straf betreft, Adriano wist dat hij in de stad Rome, waar de gerechtigheid slechts de slavin van het eigenbelang was macht ge noeg bezat, om vergiffenis te verwerven, relfs voor de grootste aller misdaden ge- wapenden opstand tegen de edelen. Deze overwegingen gaven hem den moed, om Irene te troosten en op te beuren Doch zijn pcvrini;en werden slechts ten deele met een goeden uitslag bekroond. Da vrees voor de toekomst maakte Irene voor de eerste n doof voor de stem van haar minnaar „Helaas!" zeide zij droevig, „waarop zelfs in het beste geval, de liefde uitloopen, die wij zoo blindelings hebben gevolgd? Gij kunt niet trouwen met iemand als ik! t' ik! hoe dwaas ben ik geweest!" „Word dan weer verstandig, Irene" zeide Adriano op trotschen toon, half misschien uit boosheid, half omdat hij wist hoe hij met de vrouwen moest omgaan. „Heb een ander lief en met meer verstand als gij daar lust toe hebt; verbreek uw beloften aan mij en blijf denken dat het misdaad is, lief te hebben, en dwaasheid, trouw te zijn". „Wreedaard!" stamelde Irene, nu op haaï beurt verontwaardigd. „Spreekt gij in ernst?" •,Eer ik u antwoord, zeg mij: indien onze liefde meest eindigen in den dood, in ellen? de, in een geheel leven van verdriet, zoudt gij dan nog berouw hebben, dat gij ':ef hebt gehad? Zoo ja, dan kent gij de liefde niet die ik voor u koester," „Nooit! nooit kan ik er berouw over heb» ben!" zeide Irene, Adriano om den hals val'end; „vergeef mijl" „Maar is er werkelijk" zeide Adriano „eenige oogenblikken na dezen twist en do daarop volgende verzoening, „zulk een groot verschil tusschen het verleden van uw broe der en zijn tegenwoordig gedrag? Hoe weet gij, dat de tijd tot handelen zoo nabij is?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8