PUROLT BINNENLAND. Gemengd Nieuws. ZATERDAG 8 APRIL 1933 EERSTE 3LAD PAG. 2 Eenheid gebracht in het bestuur van Rijk en landen RIJKSSTADHOUDERS EN HUN MACHT Hitier stadhouder van Pruisen De bespreking der Duilsche rijksministers welke gistermiddag om kwart over vier is begonnen, was gisteravond om acht uur nog niet beëindigd. Men rekent er op. dat de kabinetszitting, welke daarop volgt, tot mid dernacht kan duren. Er staan twaalf pun ten op de agenda, van welke de wet tot „Gleichschaltung" der landen met het rijk reeds is aangenomen. Deze wet bepaalt, dat in de Dultsche lan den. met uitzondering van Pruisen, de rijks president op voorstel ven de rijkskanselier rijksstadhouders benoemt. De rijksstadhouder heeft tot taak do door den rijkskanselier opgestelde richtlijnen voor de politiek te doen handhaven. Hij heeft de volgende bevoegdheden: i Benoeming en ontslag van den voorzit ter der landsregeering en op diens voorstel van de overige leden der landsregeering. 2. Ontbinding van de landsregeering en vaststelling van nieuwe verkiezingen ondei voorbehoud der bepalingen van paragraaf! van de „Gleichschaltungsgesetz" van 31 Maart. 3. Uitvaardiging en afkondiging landswetten met. inbegrip van die wetten, waartoe door de landsregeeringen wordt besloten overeenkomstig paragraaf 1 van de wet van 31 Maart jl. 4. Op voorstel der landsregeering te be noemen of te ontslaan de directe staatsamb tenaren en rechters voorzoover dit reeds ge schied is door de opperste landsautoriteiten. De stadhouder kan in de zitting der lands regeering het presidium op zich nemen. Hij mag niet tegelijkertijd lid zijn der lands regeering. Hij moet behooren tot het land, waar hij het staatsbestuur uitoefent Zijn ambtszetel is die der landsregeering. De rijksstadhouder wordt benoemd voor den duur van een landdag)>eriode. Hij kan op voorstel van den rijkskanselier te allen tijde door den rijkspresident worden afgezet Op de functie van rijksstadhouder zijn de bepalingen van den „Reichsministergesetz" van 27 "Maart 1930 van toepassing. De kos ten worden gedragen door het rijk. Beslui ten van wantrouwen van den landdag tegen den voorzitter en de leden der landsregee ring zijn niet toelaatbaar. In Pruisen oefent de rijkskanselier de bovengemelde vijf rechten van den rijks stadhouder uit. Bepalingen, welke in strijd zijn met de grondwetten van het rijk en de landen wor den buiten kracht verklaard. Voorzoover een grondwet van een land voorziet in de func tie van staats-president treedt deze bepa ling buiten werking. Leden der rijksregee- tring kunnen tegelijkertijd lid van de Prui sische landsregeering zijn. In verband hiermede wordt door den rijks president de noodverordening betreffende Pruisen opgeheven. De ministerraad besloot voorts, dat 1 Mei als officieel erkende feestdag van den natio- nalen arbeid zal worden gevierd. DE GROOTE BETEEKENIS DER WET. De Rijkspresident van de N.S.D.A.P. schrijft over de nieuwe wet o.a.: De nieuwe wet over het stadhouderschap in de landen, die de regeering der nationale revolutie in gereedheid heeft gebracht, kan, wat haar staatspolitieike beteekenis aangaat, nauwelijks worden overschat Sedert jaren wordt in Duitschland over het probleem der Rijkshervorming geschre ven en gestreden. Men heeft onder de leu zen „federalisme" en „unitarisme" een pen- ne- en woordenstrijd gevoerd. De nat-soc. beweging heeft welhaast geen deel genomen aan deze vruchtelooze uiteen zettingen, doch altijd .weer verklaard, dat zonder de volkspolitieke voorwaarden, ledi ge staatsrechtelijke constructies doelloos zijn. Elk oogenblik was de nat.-soc. bewe ging zich echter bewust, dat na de zege praal der nationale revolutie deze groote taak der politieke vereeniging zich zou op dringen en opgelost zou moeten worden. De weg. die hier ingeslagen moet worden, is door de geschiedenis en de natuur aange wezen, De oude Duitsdhe stammen leven ook nu nog en zijn de ware krachtboomen van de natie. Juist dit besef is hoofdge dachte van de nieuwe wetgeving. Haar scheppers zijn bezield door den wil om het gewordene en gegroeide te bevorderen. Zij weten, dat vaderlandsliefde en bloeiend cultureel en economisch eigen loven van de verschillende landen beter beschermd worden en zidh sterker ontwikkelen kun nen onder een sterk polities Rijksgezag, dat zich tot de groote politieke functies be perkt, dan in een groot federalistisch staats wezen. Uit Berlijn wordt nog gemeld: De bladen behandelen uitvoerig de kwes tie der benoeming van stadhouders in de landen. Deze zullen in de landen de functie van staatspresident uitoefenen. Zij hebben tegelijkertijd de taak een nauwe politieke relatie te onderhouden met de Rijksregee ring. Daar zij het recht hebben den minis ter president te benoemen, kunnen zij ook de landsregeering eventueel afzetten. Zij kunnen nieuwe minister-presidenten benoe men en ook mutaties aanbrengen in de landsregeeringen. Het staat nog niet vast of de stadhouders door den Rijkspresident, dan wel door de Rijksregeering zullen wor den benoemd. Voor Pruisen worden thans behalve Hitier, ook Goering en von Papen genoemd. Het is mogelijk, dat bij kleine landen weer voor eenige weken één stad houder zal worden benoemd Wanneer zij alleen door de Rijksregeering zullen wor den benoemd, zullen zij ook als gevolmach tigde der Rijksregeering worden beschouwd. ONTSLAG VAN JOODSCHE ARTSEN. Op instigatie van den commissaris voor de artsenorganisatie heeft, naar het „Ver band der Aerzte Deutschlands" mededeelt, het rijksministerie voor arbeid maatregelen in voorbereiding om de Joodsche artsen eu adviseurs bij de verzekeringsinstellingen te ontslaan. Het onderzoek ten behoeve van den vrijwilligen arbeidsdienst zal niet meer plaats hebben door Joodsche artsen. Jood sche artsen zullen uiet meer, of slechts in uitzonderingsgevallen mogen worden toege laten tot ziekenfondsen. 337.000 WERKLOOZEN MINDER. Het aantal werkloozen, dat bij de Duit- sche arbeidsbeurzen is ingeschreven is van 16 tot 31 Maart met 337.000 verminderd tot 5598.000 He«t gunstige weer heeft mogelijk gemaakt, dat een groot aantal personen ion worden tewerkgesteld. DE DUITSCHE VAKVEREENIGINGEN. Het bondsbestuur van de A.D.G-B. (Alg. Duitsche Vaikvereenigingsbond) heeft op April uitvoerig over den huidigen toestand en de taak der vakvereenigingen beraad slaagd. Lei part bracht rapport uit over de ont wikkeling van den toestand in de afgeloo- pen weken en over de maatregelen van het bondsbestuur. De discussie over de positie der vakvereenigingen in den nieuwen staal is in Trollen gang. Tot nu toe is nog niets duidelijk betreffende den toekomstigen or ganisatievorm der vakvereenigingen en de begrenzing van hare bevoegdheden. Even wel is in tal van gevallen ingegrepen en zijn de functionarissen in hun werkzaam heden gehinderd. De vakvereenigingen hebben recht on de bescherming van den staat Zij hebben dit des te meer, daar haar politieke werkzaam heden geen aanleiding geven, gewelddadig tegen haar op te treden. Derhalve hebben zij zich in al deze gevallen gewend tot de bevoegde instanties om te bereiken dat wee- geordende toestanden worden eesci apen een einde komt aan de overvallen. De A.D.G.B. zal te bereidwilliger toestem men in een unificatie der Duitsdhe vak ver een gingen, daar hij zelf pogingen in die richting gesteund en bevorderd heeft. Het bondsi>e;tiiur sprak zijp TlkomP'- vertrouwen uit: m het dagoliiVpcbe bestuire en droeg dit op veert te gaan op don inge slagen weg, teneinde het bestaansrecht der vakvereenigingen ook in den nieuwen staat te waarborgen DE RIJKSDAGBRAND. Gisteravond is te Plauen een bewoner van oen huis in de Adolf Hitlerstrasse, die zich in den laatsten tijd verborgen hield, gearresteerd. Hij wordt er zeer ernstig van verdacht Van der Lubbe eenigen tijd voor den brand in den Rijksdag in zijn woning gehuisvest te hebben. Nadere bijzonderheden werden door de politie, om het verdere onderzoek niet te bemoeilijken, niet bekend gemaakt VOLK ANS GEWEHRI De waarnemende intendant van den Ber- lijnschen radio-omroep Richard Kolb, deelt mede, dat het eentonige klokgetik als af- stemsein voor den Berlijnsdhen zender zal worden vervangen door eenige markante maten van het strijdlied „Volk ans Gewehr", volgens genoemden heer een der schoonste liederen der nationale verheffing. WEER TITELS. ORDE- EN EERE- TEEKENEN. Met betrekking tot het plan, om titels, orde- en eereteekenen weer in te voeren, meldt de „Boersenzeitung", dat de te ver- leenen onderscheidingen zullen uitgaan van het hoofd van den staat, dus van den Rijks- president Voor advies zal een bijzondere afdeeling worden ingesteld. De instelling van nieuwe orde- en eere teekenen zal de mogelijkheid scheppen, groote nationale verdiensten, zoowel op mi litair, politiek, economisch en in het bij zonder op cultureel en wetenschappelijk ge bied te waard eeren. Bij geruchte verluidt, dat de Rijkspresi dent ook het recht zal krijgen buitengewoon groote verdiensten jegens volk en natie door de verleening van adeldom te eeren, waarbij, naar het schijnt, ook de gelijktijdi ge belooning van geadelden met grondbezit wordt overwogen. STUDIE IN DE MEDICIJNEN BEPERKT. In verband met het feit. dat voor de eer ste negen jaar in de behoefte aan artsen voorzien is, heeft de commissaire minister van binnenlandsche zaken, Wagner, be paald. dat de toelating van studenten in de medicijnen aan de universiteit van Mün- chen tot 345, aan de universiteit van Würz- burg tot 130 en aan de universiteit van Er langen tot 98 moet worden beperkt Personen die tot het Joodsche ras behoo ren, moeten van de studie in de medicijnen geheel worden uitgesloten. WAT EEN BURGEMEESTER KOSTTE. Uit Bochum wordt gemeld: De staats- commissaris heeft naar aanleiding van het voorstel om een diciplinair onderzoek tegen burgemeester Dk. Ruer in te stellen en hem voorloopig uit den dienst te ontslaan, een toelichting laten verschijnen, ten einde het publiek in te lichten, hoe met de gemeente gelden omgesprongen wordt Dr. Ruer. die in 1925 zijn ambt aanvaard de, heeft in de jaren 19251929 jaarlijks on geveer 60.000 Mk. voor representatiekosten gedeclareerd In 1930 daalde dit bedrag plot seling tot 9.955, in 1931 tot 4.635 en in 1932 tol 920 Mk. Water, gas en electriciteit werden op kos ten van de stad geleverd, wat in totaal nog een bedrag van 33.000 Mk. uitmaakt Voor bloemen, die de burgemeester naar zijn wo ning liet brengen, werd alleen in 1927 uit de gemeentegelden 1504 Mk. betaald, ter wijl bovendien de diensten der plantsoenen nog leveringen deden, die in het gefheel niet gehoekt zijn. Stofzuigers, tapijten, loopers, autojassen enz. werden eveneens op kosten van de stad aangeschaft HET OOST-PRUISEN KRUIS VOOR ADOLF HITLER Eerst thans wordt bekend, dat de arbeids gemeenschap van Oost-Pruisische Regi- mentsvereenigingen (A O R.) te Berlijn, waarbij 54 vereenigingen en officiersver- eenigingem zijn aangesloten, op 12 Maart j.l. heeft besloten Rijkskanselier Adolf Hit ler ter erkenning van zijn verdiensten voor Oost-Pruisen en Dantzig het Oost-Pruisen kruis te verleenen. Het kruis wordt slechts bij hooge uitzondering verleend en de Rijks kanselier was met de onderscheiding ten tem zeereste ingenomen. HOE HET PUBLIEK DE OPENING VAN DEN RIJKSDAG KON HOOREN De opening van den Rijksdag was dit jaar een feit van zeer bijzondere beteekenis. Van heinde em ver waren tienduizenden be langstellenden naar de hoofdstad gekomen om ter plaatse zooveel mogelijk van deze gebeurtenis mee te maken. Om de gehou den redevoeringen te kunnen volgen waren i] van punten in de stad, waar onaf zienbare menigten samendromden, ongeveer 50 groote Telefunken-luidsprekerinstallaties opgesteld. Voorts waren er de ook in ons land bekende Telefunken-luidsprekerauto's, waarbij van de modernste constructie, wel ke een spreekenergie van 200 Watt kunnen leveren! Over bestaande z*K>wel als over speciaal voor deze gelegenheid aangelegde lijnen werd de verbinding tusschen de in het ge bouw, waar de plechtigheid werd gehouden, opgestelde microfoons en de luidspreker- installaties tot stand gebracht De uitste kende verstaanbaarheid werd algemeen ge roemd. DR. JOHANN VON LEERS Alf Onze Duitsche correspondent schrijft ons: In de Berlijnsche studentenwereld heèt hij kortaf .Der Kleine" en hij is inderdaad niet groot van stuk. Op het eerste gezicht hield ik hem bij onze eerste ontmoeting, een jaar of vier geleden, voor een idealist, die buiten de practische samenleving blijft, maar bij nadere kennismaking moest ik er kennen, dat ik mij danig vergist had. Tij dens Stresemann was hij werkzaam in de Wilhelmstrasse en uit dien tijd kende hij alles wat onze Nederlandsche bladen over Duitschland geschreven hebben. Hij leest onze taal vlot en spreekt met een Vlaamsch accent Het Dietsch Verbond heeft zijn volle belangstelling en tijdens zijn verblijf in ons land hoopt hij in Nijmegen aan een con gres van het Dietsch Verbond persoonlijk deel te nemen. Wegens zijn nationalistische gezindheid kon men hem tijdens het repu- blikeinsch bewind niet langer meer in de Wilhelmstrasse gebruiken en sedertdien was hij als journalist en auteur druk werkzaam Van zijn hand werd door den Kittler-Verlag te Leipzig in de serie „Man ner und Machte" de beste Hitler-biographie uitgegeven, welke tot dusver het licht zag Juist is van dit lezenswaardig werk 'n nieu we oplage verschenen en aan het Slotwoord ontleen ik het volgende: Het is onze ge meenschappelijke nationaal-socialistische overtuiging, dat Hitier zelf slechts den weg kon aangeven voor een betere Duitsche toekomst, dat met hem slechts de Duitsche geschiedenis niet ophoudt, maar eigenlijk pas begint De frontsoldaat Hitier, dien de stem van zijn volk uit het lazeret van Pasewalk en de vesting te Landsberg aan de spits riep, staat voor ons, nationaal- socialisten, aan het begin van een nieuw tijdperk, zooals eenmaal de groote Duitsche volkskoning Heinrich I die door zijn volk in een tijd van diepen nood geroepen werd om het weer vrij en sterk te maken! Toen sir Charles Petrie een grootsch op gezet werk over Mussolini bij de Londen- sche Holme Press uitgaf, zorgde von Leers ervoor, dat deze biographie door hem In ht Duitsch terzelfder tijd onder de serie „Manner und Machte" werd uitgegeven en hij bevorderde hierdoor het contact tus schen Italië en Duitschland, tusschen Mus solini en zijn „Ftfhrer". Wanneer thans Von Papen en Göring hun Paaschvacantie te Rome gaan genieten, dan kan men aan nemen dat hierdoor tevens een officieele ontvangst van Hitler door Mussolini wordt voorbereid Begin 1933 verscheen voor de eerste maal de „Nordische Welt", een tijal schrift van de „Geselschaft für germani* sche Ur- und Vorgeschichte", onder redac tioneel beleid van Von Leers en technische verzorging van Dr. Walther Kemmesies Von Leers staat in nauw contact met on zen landgenoot Prof Herman Wirth en heeft aan hem voor zijn germaansche stu die veel te danken. GEDACHTENWISSELING TE WASHINGTON Het staatsdepartement te Washington heeft aan de Duitsche, de Franschc en de Ttaliaansche reeeering, door bemiddeling van de gezanten dier landen te Washing ton, een officieele uitnoodiging doen toeko men tot het houden van een gedachten wis seling met het Amerikaansche gouverne ment over de economische wereldcon ferentie. In de uitnoodiging wordt er op gewezen, dat de eigenlijke economische conferentie, zooals reeJs bepaald is, te Londen zal plaats vinden en dat in Washing.on enkel van meening zal wo-.lcn gewisseld over de af braak der internationale handelsbelemme ringen, teneinde een vlugger verloop der Londensche conferentie mogelijk te maken. Het is niet de bedoeling samen te Wash ington aan de ronde tafel te gaan zitten en dan gemeenschappelijk over deze kwestie te delibereeren, noch beoogt de Amerikaan sche regeering een gemeenschappelijke be spreking van het schuldenvraagstuk te doen plaats hebben. Het staatsdepartement is veeleer van plan met de vertegenwoordigers van hooge: noemde landen afzonderlijk te der handelen. De uitnoodiging is weliswaar aan de re- geeringshoofden gericht, maar de Ameri kaansche regeering gaf te verstaan, dat zij er volkomen mee ac.eoord gaat, indien de regeeringshoofden een ander lid van het kabinet naar Washington zenden, of de on derhandelingen door him te Washington ge- accrediteerden ambassadeur laten voeren. Herriot naar Amerika? De Fransche minister-president Daladier heeft Herriot verzocht Frankrijk te willen vertegenwoordigen bij de as. besprekingen te Washington. Herriot heeft zidh zijn antwoord nog voor behouden. Men gelooft echter, dat hij die opdracht zal aanvaarden. Nog meer invitaties. Het staatsdepartement te Washington deelt mede, dat uitnoodigingen tot deelne ming aan de economische besprekingen te Washington zijn gezonden aan Japan, Chi na, Argentinië, Chili en Brazilië. DE VIERING VAN DEN „DAG VAN DEN DUITSCHEN ARBEID" OP 1 MEI A.S. De „Völkische Beobachter" deelt omtrent de viering van den „Dag vam den Duitschen Arbeid" op 1 Mei a.s. mede, d&t de Natio- naal-Socialistische Bedrijfscellen-Organisa tie en het Rijksministerie voor Propaganda groote feestelijkheden en plechtighden in het heele rijk zullen organiseeren. Openlucht vergaderingen zullen worden gehouden en 's avonds fakkeloptochten, waarbij tevens vuurwerk zal worden vertoond. Het Nationaal-Socialistische blad schrijft dat op 1 Mei voor de eerste maal een waar lijk en alleen den Duitschen arbeiders ge wijd feest zal worden gevierd. Ter onder scheiding van de andere jaren, wanneer de Marxistische vakvereenigingsleiders met hun soms zeer kleinen aanhang door de straten trokken, zullen thans alle Duitsche arbeiders dezen dag vieren. De arbeiders zullen vervuld zijn van het bewustzijn, dat zij den belangrijksten schakel van een groo te gemeenschap vormen Op dezen dag zal hij zich bewust worden van den ommekeer en zal de arbeider vergeten wat men hem veertien jaar lang systematisch heeft trach ten in te hameren, n.l. dat hij behoort tot de geringste en meest verachte klasse. Zoo zal deze 1 Mei-dag ten doel hebben, de ge- heele wereld mede te deelen, dat in Duitsch land de waan van den klassestrijd voorgoed voorbij is. De centrale politieke commissie van de nat-soc. partij publiceert een order, waarbij het den leden van de nat-soc. bedrijfscel- lenorganisatie, den S.A.- en S.S.-mannen en anderen aangeslotenen bij de nat-soc. partij opnieuw verboden wordt, zelfstandig in te "pen in de interne aangelegenheden van delsondernemingen, fabrieken, banken en<z., personeel te ontslaan enz. Voor ellk optreden moet uitdrukkelijke toestemming zijn gekregen van de economi sche commissarissen der partij, die alleen in overleg met de centrale politieke sie mogen handelen. DE TOESTAND VAN HONGARIJE Minister-President Gömbös over den toestand De Hongaarsche Minister-President Göm- is hield Woensdag in een vergadering van 3 regeeringspartij een rede, waarin hij er op wees dat de eerste zes maanden van zijn regeering aan den wederopbouw gewijd wa in de plaats van den ovér de geheele linie verdragsloozen toestand zijn economi sche overeenkomsten gekomen. Ook had nooit geloofd, dat men zoo intensief over de herziening der vredesverdragen en gelijkheid van bewapening zou kunnen spreken als thans. Zoowel op het gebied der binnenlandsche als de buitenlandsche politiek is het in Hongarije rustiger dan in nauwelijks eenig ander land. De rechtstoe stand is in Hongarije verzekerd. Wat Duitschland thans doormaakt, heeft Honga rije reeds in 1919 beleefd In Hongarije heeft men de con tra-revolutie sneller en met zuiver Hongaarsch temperament uitge voerd. Thans is het beginsel, dat Hongarije moet volgen de evolutie. ENGELSCHE WET TEGEN GODSLASTERING IN TWEEDE LEZING AANGENOMEN. 7? J Het Engelsche Lagerhuis heeft gisteren een wet, welke verbiedt het aansporen van kinderen tot opstandigheid of godslastering, in tweede lezing met 124 tegen 30 stemmen aangenomen. De yvet bedreigt met een gevangenisstraf van vier maanden of een boete van hoogs tens vijftig pond sterling ieder met uit zondering van de ouders die kinderen be neden de zestien jaar aanspoort tot opstand godslastering. Vervolging wegens overtreding van deze wet kan slechts ingesteld worden door den officier van justitie. De hertogin van Athol, die de wet onder- stemnde, toonde den afgevaardigden een aantal aanplakbiljetten, welke van het con tinent afkomstig waren en waarop karika turen van God en den Paus waren afge beeld. Tevens werden op deze biljetten de Joodsche en Mahomedaansche godsdiensten beleedigd. Gaarne zou zij daarom zien, dat de wet zoodanig gewijzigd zou worden, dat de Joodsöhe en andere godsdiensten be schermd zouden worden. De onderstaatssecretaris van binnenland sche zaken verklaarde in antwoord op de zen wensch, dat de regeering van meening was, dat de wet, zooals zij thans is, een vol doende waarborg tegen eventueele excessen Volgens een bericht van den correspon dent te Washington vam de New-York Times bevat het program voor de buitenland sche politiek van president Roosevelt de volgende tot dusverre nog niet gepubli ceerde punten. 1. In Washington zal een voorbereidende zitting plaats vinden van vertegenwoordi gers der belagrijksta mogendheden om de economische wereldconferentie voor te be reiden. 2. Roosevelt moet door het congres ge machtigd worden internationale handels verdragen te sluiten en de betaling van de op 15 Juni vervallende oorlogsschuldenter- mijnen uit te stellen, wanneer op dien da tum deze handelsverdragen nog niet mochten zijn afgesloten en het congres voor dien tijd nog niet verdaagd ia 3. Tot de volgende zitting van het con gres moeten alle pogingen gestaakt worden om de Vereenigde Staten te bewegen tot deelneming aan het Permanente Hof van Justitie. 4. Het optreden in de kwestie van het Verre Oosten moet zoo lang worden stop gezet, tot de voroafgaande pnten zijn geregeld. 5. Er moet verband geschapen worden tusschen de oorlogsschulden en de ontwa pening, benevens de economische proble men, ingeval Europa er toe kan komen zich bij deze politiek aan te sluiten. TIEN MILLIOEN GESCHONKEN De Japansche millionair K. Okazaki heeft zijn geheele fortuin ten bedrage van 10 mil- lioen yen voor socialen arbeid weggeschon ken. De oorzaak dezer schenking van den rijwiel fabrikant is, dat de zoon van den heer Okazaki na een ernstige ziekte zijn rijkdom verliet om gedurende 1000 dagen vrijwillig den nederigsten arbeid te doen. Hij poetste schoenen, droeg bagage en leefde te midden der Winsten. De heer Okazaki wilde aanvankelijk zijn zoon als geestes zieke laten opsluiten, doch is geëindigd met tot het standpunt vam zijn zoon over te ko men. Hij begon met 1 millioen yen voor so ciaal werk te bestemmen en zocht raadge vers, hoe dit bedrag het nuttigst te besteden Opmerkelijk is, dat hij zich tot dit doel tot drie Christenen wendde, n.l. tot kolonel Ya- mamuro van het Leger des Heils, den heer Tokutomi, een uitgever van een Christelijk blad te Tokio en Dr Kagawa, den grooten Christen-evangelist vam Japan. Een en an- leven im den arbeid geven willen en het Christendom uit den Boedd'histischen kring een aanmerkelijke ondersteuning verwierf, ook al wordt het groote kapitaal nu geens zins tot uitsluitend Christelijk-sociaal werk, maar tot alle sociaal werk gebruikt. DE TRAGEDIE IN IRAK Uit Londen komt het bericht, dat de rest van het Assyrische Christenvolk uit Irak zal vertrekken. Ingevolge een overeenkomst tusschen de regeeringen van Perzië en Irak zullen de Assyrische Christenen binnenkort in hun geheel uit Irak maar Mesopotamië vertrekken. De Assyrische Christenen zijn de erfgenamen van het oude Babylonische rijk. Zij spreken de taal, die eens ten tijde van s Heilands omwandeling op aarde in Palestina gesproken werd, n.l. de Aramee- sche taal. Vóór den oorlog telden ze nog 150 000 zielen, thans zijn er niet meer dan 60.000 over. Schoonmaak*^, HANDEN^- ruw, rood of bescha digd, worden weer vlug gaaf en zocht met Doos 30 en 60 cl. Bij Apoth.en Drogisten. DE VOLKSHULDE TE DELFT Aangezien is gebleken, dat zeer velen belang stellen in de organisatie van de a.s. Yolkshulde aan Willem den Zwijger, en an derzijds een groot aantal gegevens moeten worden medegedeeld aan de toekomstige deelnemers, verzoekt men ons, het volgen de op te nemen: De Nationale Hulde aan Willem den Zwij ger is thans zoo goed als geheel geregeld, en wel vooral door de voortvarendheid be toond, door de Overheid en de Burgerij van Delft. De burgemeester, Mr. G. v. Baren, heeft de Groote Markt en verschillende andere terreinen aan de Commissie afge- staam, en bovendien zal door hem in de hinnenstnd van Delft op 17 April tusschen 10 en 20 uur alle rijverkeer worden verbo den. De politie /al zorgdragen voor de al- zetting van alle gereserveerde terreinen, en voor de omleiding van het verkeer. De ge meente Delft heeft bovendien ter oriëntee ring van de deelnemers 30.000 plattegronden van Delft laten drukken. De Nederlandsche Spoorwegen hebben een regeling toegestaan, waardoor aan alle deelnemers dezelfde kor ting wordt toegestaan (ongeveer 50 pCL), ongeacht het aantal reizigers, indien zij slechts uiterlijk Woensdag a.s. bij de Com missie (F. W. C Blom, Waldeck Pyrmont- laan 4, Rotterdam, Tel. 55294, giro 194571) een kaartje bestellen. Het spreekt vanzeli, dat de N. S. een groote serie extra-treinen heeft ingelegd, om het vervoer naar Delft vlot te kunnen regelen. De gedenksteen in een zijkapel van de Nieuwe Kerk zal op 17 April kunnen wor den onthuld, dank zij de vlotte medewer king van den Min. van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Mr. J. Terpstra, de Rijks monumentenzorgcommissie, de kerkvoogden van de Nieuwe Kerk te Delft en de Gemeen te Delft De leiding van den bouw van het monument is in handen vam den architect Herman van der Kloot Meyburg. Dank zij de medewerking van de kerkvoogden van de Nieuwe Kerk zullen de ingangen wor den verwijd, zoodat het défilé langs den gedenksteen en langs het graf in enkele uren kan geschieden. De technische regeling ls in handen van het Wilhelmus van Nassouwe-Comité Delft, aan het hoofd staan Mr. G. Snoeck Henkemans, J. J. Petit en G. van Oortmers- sen. De verkoop van spoorkaartjes en insignes, die ter hand is genomen door de dagbladen, heeft een groot eren omvang aangenomen, dan werd verwacht Tenslotte zij nog meegedeeld, dat 12 April door de dagbladen zal worden bekend ge maakt het uur van vertrok der extra- treinen. Weerbericht. Hoogste stld te La Coruna 770.1. Laagste stfd te Ingö 752.1. Stand vannrgen half twaalf 765.8. WER VERWACHTING (Medegedeeldloor het Kon. Ned. Meteorol Insiuut te De Bilt) Meest zwale wind uit Westelijke rich tingen, nevel, tot half bewolkt, weinig of geen regen, is zachter overdag. THKMOMETERSTAND Stand vannrgen halftwaalf 13.0 C. 9 APRIL Zonsopgang 6. u.; Zonsondergang 6.46 n, 10 APRIL Zonsopgang 5.1 u.; Zonsondergang 6.48 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN P HEBBEN: 9 APRIL Van 's avonds ',6 u. tot 's morgens 4.47 u* 10 APRIL Van 's avonds 7B u. tot 's morgens 4.44 u. Volle Ma; 1.58 uur namiddag WATERSTNDEN RIVIEREN Walshut Basel Breisacb Heden orig 1.8» 84 -0.00 .00 0.71 .71 Dieilesheim 0.75 80 Mannheim 1.92 98 Lobr 1.38 39 Mains 0.04 jl Bingen 1.16 iO Coblenz Trier Keulen Rührort Wesel Emmerik Dusaeldorf Maastricht Venlo Heden Vorig 1.20 1.39 1.17 1.18 0.6» O.F8 0.66 0.71 0.44 0.47 HOOGWATEF NED. ZEEHAVENS Delfzfll 10.43 517 Terschelling 7.55 5til Harlin^en 8.40 lOil Den Helder 6.40 .40 iJmuiden 2.16 32 H.V. Holland 1.37 .46 Scheven ngen 1.47 6 Rotterdam 3.19 :£8 Delfzöl 11.21 229 TerachelL 8.32 2(4 Harllngen 9.20 210 Den Helder 7.15 155 AMMERSTOL IN HET GEDRANG In de jongstgehouden gemeenteraadsver gadering van Ammerstol werd door burge meester Kooiman meegedeeld, dat thans de toestand der gemeente-financiën van dien aard is. dat zoo de regeering niet overgaat tot verdere steunverleening, de volgende week geen tractementen en geen ondersteu- ing van werkloozen kunnen worden uit betaald. ZEER JUIST De vrijzinnig democraten hebben wel gedacht, dat zij met de sociaal-democraten konden samen/weken omdat dezen democra ten zijn. Maar de heer Marchant heeft dat nu wel anders gezien. Hij schrijft in de Vrijzinnig Democraat o.m.: Wij zijn nog altijd, als sedert de stichting onzer partij, van oordeel, dat de medewer king van de S.D.A.P. zoo niet noodzakelijk, dan tooh gewensoht zou zijn. Deze echter heeft in den laatsten tijd geen gelegenheid verzuimd om die samenwerking te bemoei lijken. Zij heeft de zeggenschap van de ver tegenwoordigende lichamen verplaatst naai eigen partij-instanties, in strijd met den eisoh der parlementaire democratie; zij heeft het demjicratische en het revolutio naire beleid, die onvereenigbaar zijn, tegelijk in toepassing gebracht; en zij verdedigt, door het onmogelijke als mogelijk voor te stellen, een financieel beleid, dat ons tot den ondergang moet voeren. Als zij zich niettemin aanbevolen houdt voor medewerking aan een democratisch Kabinet met burgerlijke partijen, moet zij een radicaal rechtsomkeert op alle drie punten voor mogelijk houden. Van een rechtsomkeert is echter geen sprake. Integendeel de onbetrouwbaarheid der sociaal democratie is in den laatsten tijd weer eens duidelijk gebleken. Te Haarlem is op de Krocht een ongeluk met doodelijken afloop gebeurd. Een 59- iarige dame wilde den rijweg oversteken, _uist op het moment dat een wielrijder na derde. De dame weifelde even, met het ge volg, dat zij daardoor juist aangereden werd. Zij viel met het hoofd op de straat Per zie kenauto is zij naar het St. Elisabetsgasthuis overgebracht, waar zij kort na aankomst is overleden. Hellevoetsluls 9.14 15.31 WLLeirataU 3.04 15.27 Brouwersh. l.a6 lH.43 Ziurikzee 1.61 Wemeldlngfe 2.17 13.41 Vlissingun 0.27 12.53 Torneuzen 1.02 i3.25 Haua weert J.38 14.13 Hellev.aL 2.50 16.07 Wlllemst 3.39 16.69 Brouwereh. 2.02 14.19 Zlerikzee 2.31 15.00 Wemeld. 2.65 15.19 Vliaslngen 0.69 13.23 Terneuzen 1.34 Hansweert 2.19 14.51 ROTTERDAfl Het hotel vooi U Open restaurant Nieuw exploitatie ERNSTIG AITO-ONGELUK TE AISTERDAM Te Amsterdam isn de Hudsonstraat een ernstig ongeluk geturd. Een auto reeds e plotseling het trottoir op voor perceel 62, uar drie kinderen speel den. Een der kindein, anderhalf jaar oud, werd dood opgenonn. Een meisje van zes jaar werd ernstig jwond. Het derde kind kwam er goed af. Het bleek dat iemid aohter het stuur van de auto zat, die oCerricht kreeg in het autorijden. Een verherde manoeuvre was de oorzaak van dit vreselijke ongeluk. De wagen is dooide politie in beslag ge nomen. VIJF MILLION K.G. STROO VEBRAND Men meldt ons it Oude Pekela: Hedenmorgen vro? brak brand uit in den stroovoorraad van de 6troocartonfabriek „Erica" alhier. De stroovoorraaddie plm. vijf millioen k.g. bedraagt, ligt o eenigen afstand van de fabriek op het lad opgeslagen. De brand weer van Oude Pella moest wegens de enorme hitte op een'linken afstand van het brandende stroo blven. Zij beperkte zich echter de fabrteksgoouwen, die tengevolge van de hitte evenees in brand dreigden te gaan, voor het vuu te vrijwaren. Hedenmorger omaoht uur was zij hier mede nog steeds bag. De stroovoorraad, welke is verzekerd, s geheel verloren. Omtrent de oorzak van den brand is niets bekend. OUDERS. PAST )P UW KINDEREN! Te IJmuiden (Oos) zijn twee meisjes van ï/reveer zes jaar door een nog onbekend individu aangerand. De politic tracht den dader op te sporen. BRADEN. Te Oisterwijk N.Br.) brak brand uit in een der stallen an het landgoed de Rosephoeve. Omwnenden tastten met kraoht het vuur aaj terwijl de brandweer werd gealarmeerd, ie spoedig daarop ter plaatse verscheen, let vuur greep echter zoo verwoed om zia heen, dat ondanks de spoedige hulp die paarden in de vlam men omkwamen. D brandweer legde er zich op toe het vur af te weren van de aan den stal grenzode woning en slaagde hierin. Te Wedde (Gj) is het koffieihuis der familie Veldhuis pheel afgebrand. Er is zoo goed als niets pred. Alles is verzekerd. Oorzaak onbekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2