Jliruiur £j?iïtórJ)r QLmtmt 33 Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken BINNENLAND. Dr. H. COLIJN Gemengd Nieuws. ABONNEMENTi per kwartaal In Lelden en In plaats ■en waar 'n agentschap gevestigd Is 2J5 Franco per post 2.35 portokosten. per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- icbe tending «4.50 Bij dageiyksche tending »5J>0 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad V/i cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar 3032 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 3 APRIL 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 reeelstiV/i Elke regel meer0.22VS leger Mededeellngen van 1—5 regels 2J0 Elke regel meer m 0.45 Bti contract belangrijke korting. Voor het hpvragen aan "t bureau wordt berekend 0.10 14e Jaargang ilit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD ZOO BEVORDERT MEN DE NATIONALE EENHEID! Om een nationaal kabinet is van libe rale zijde wel het hardst geroepen. Maar veel indruk heeft het niet gemaakt, omdat liberalen zoo'n vreemde opvatting van nationaal hebben. Ze blijven nog steeds van meening, dat liberaal en nationaal zoo ongeveer hetzelfde is en daarom bestaat er bij de andere groepen weinig lust om mèt liberalen in een kabinet zitting te nemen. Dat dit geen ongegronde aanklacht is, blijkt elke dag opnieuw. Men behoeft slechts het stembusprogram op te slaan en naar de liberale sprekers te luisteren, die het program toelichten. Zoo sprak dezer dagen Dr. Bierema te Zie- rikzee en het verslag der rede beslaat een geheele pagina van het lib. weekblad „Zie- rikzeesche Nieuwsbode". Volgens voorschrift waarschuwde de spre ker tegen het stemmen op Dr. Colijn, en zulks in precies dezelfde bewoordingen, als liberale woordvoerders elders bezigden: „men moet met het stemmen op Colijn voorzich tig zijn; hij wordt toch wel gekozen (sic!) pn met hem komen anderen in de Kamer" Ja, dat zullen de eenvoudigste kiezers wel haast begrijpen. Wat zou Colijn alleen in de Kamer doen? Dit echter laten we nu rusten. Het andere motief, waarom men volgens Dr. Bierema niet op Colijn moet stemmen is dit: „het zou met het oog op de verdere split sing van ons onderwijs toch zeker niet gewenscht zijn, als zijnde in strijd met het algemeen belang, dat juist verster king van het saamhoorigheidsgevoel eischt". Deze zin loopt niet al te best, maar is overigens duidelijk. Vooral in verband met hetgeen verder gezegd werd: De bewering dat de Openbare Lagere Scholen duur zouden zijn noemt spr. een staaltje van eigengerechtigheid van de A.R.-partij. Men moet de kwestie der openbare school verdgr zien in historisch verband. Het is een kras staaltje van bedenkelijke volksvoorlichting, waaraan deze spreker zich hier schuldig maakt: in het orgaan van zijn eigen partij, de Vrijheid, kan hij lezen hoe zijn eigen menschen over de dure openbare school denken en elk financieel gemeenteverslag kan hem uit de droom helpen. Maar, wij geven toe, dat Dr. Bierema zóó moest spreken. Het ligt geheel in de lijn van het liberale verkiezingsmanifest. Toen dit voor het eerst de wereld werd inge stuurd, kon men daarin leizen: „De Liberale Staatspartij de Vrijheids bond acht het buitengewoon hooge peil der kosten van het Lager Onderwijs on houdbaar en wenscht, dat hierop zonder schade aan het onderwijs belangrijk wordt bezuinigd in het bijzonder door het stellen van strengere eischen voor het oprichten van bijzondere scholen en .vereenvoudiging van het schoolwezen." Thans staat in het officieel vastgestelde program „Bevordering van het openbaar onderwijs; bezuiniging op de uitgaven van het lager en uitgebreid lager onderwijs door strengere maatstaf aan te leggen voor de oprichting van scholen." Wat beteekent dat anders, dan bevoor- rechting van het openbaar onderwijs en be knotting van het ouderrecht? En daarmee is er genoeg van gezegd. Maar het is onbegrijpelijk, hoe men zóó kan spreken. Als het bizonder onderwijs duur is, dan is dat slechts een gevolg daarvan, dat de openbare school nog duurder is. En, laten zulke menschen, die zoo'n pro gram verdedigen en hoe! toch niet praten i over een nationale regeering, waarin Dr. Colijn geflankeerd zou kunnen worden door eenigecorypheeën van de liberale partij. KRONKELREDENERINGEN Nu de roode pers zich blijft uitputten om aan de verantwoordelijkheid inzake het droevig verloop der muiterij te ontkomen, moeten wie er nog een paar woorden aan wijden. Dezer dagen riep men den heer Vliegen te hulp, natuurlijk in de veronderstelling, dat diens gezaghebbend woord nut kon doen. Maar het gezag gaat teloor, zoodra het woord een verkeerde voorstelling moet wekken. En dat was het geval bij het artikel, dat de heer Vliegen schreef ter weerlegging van de rede, die minister de Geer ter jaarvt dering van de Chr. Hist. Unie uitsprak. De heer Vliegen gaat hierbij als volgt te werk. Zeker, het was muiterij, maar or is muiterij en muiterij, zooals er diefstal en diefstal is. En nu blaast de heer De Geer het ge beurde op tot een muiterij van de ver schrikkelijkste soort Een muiterij, waar bij geen officier of iemand anders werd gekrenkt, waar men het schip deed blij ven in de Nederlandsohe wateren en koers bleef zetten naar een Nederlandsche haven, waarbij men aankondigde, dat de bedoeling was het schip weer terug te brengen onder bevel van 't wettig gezag. En wamneer aldus de muiterij veront schuldigd is, fantaseert men een tegenstel ling tusschen „het misdrijf" (tusschen aan- halingsteekens) der muiters en het doodvon nis, de gruwelijke slachting, uitgevoerd op jonge memschen door de overheid. En natuurlijk ,de roode pers is ook heele- maal onschuldig. Die heeft slechts „gerap porteerd, dat er in Den Helder onder de Jantjes nogal eenigen waren, die min of meer schik in het geval hadden. En dat er anderen waren, die het wel niet zoo on schuldig opnamen, maar toch ook niet zoo vreeselijk tragisch, omdat ten slotte nie mand er een begin van een heusche revo lutie in kon zien. De reporter heeft dat een beetje sappig in de krant gezet". Een grapje over revolutie; hoe onschuldig, nietwaar? De heer Vliegen heeft in Genève blijkbaar zijn eigen pers niet gelezen, maar hier mag men de vraag herhalen, welke hij aan mi nister de Geer stelde: „Men vraagt zich af, hoe het mogelijk is, dat een man als de heer Vliegen een zaak zóó volkomen ver dwaasd kan zien". Want al dat gebazel over het onschuldige spelletje met „De Zeven Provinciën", in de roode pers verheerlijkt tot een „bevrij dingsdaad", waardoor de inlanders het spit afbeten voor de Nederlandsche proletariërs, dat alles is niets dan larie. Dezelfde men- sohen, die het „geweld" der overheid met bijtende spot bejegenen, verontschuldigen het geweld, waartoe de muiters maatregelen namen. Mevr. Pothuis-Smit verklaart pathetisch in de Eerste Kamer: „Het gebruikte geweld strijdt met mijn gevoel van zedelijkheid. Wie niet revolutionair was zou het hierdoor kunnen worden!" Maar de muiters waren reeds lang revo lutionair. En ze dachten reeds over geweld. Doch daartegen heeft mevrouw Pothuis geen bezwaar. Let maar op het volgende stukje tuit de Handelingen der Eerste Ka mer van 24 Febr. 1.1., waar deze spreekster aan het woord is: Geweld kwam niet van de opstandige bemanning. De heer Fock sprak er van, dat de ge vangen officieren zouden zijn beschoten en anderen spraken van schoten op den commandant Ik ontken, dat voor zoover nu be kend is de opstandelingen geweld heb ben gebruikt. De heer Fock: Zij lagen met geladen geweren in hinderlaag om op de officie ren, die naar de brug wilden gaan, te schieten! Mevrouw PothuisSmit: Ja, zij heb ben geschoten, maar niet om te dooden of te verwonden. Heeft men gehoord van één officier, die gewond was door de opstandelingen? Immers niet. En wij mogen toch aanne men, dat die mannen konden schieten en konden raken. Zij hebben geschoten om te laten hoo- ren, dat zij wapens bezaten. Zij wilden zich niet laten afslachten, het eenige ge val, waarin zelfs een Ghandi geweld niet verwerpt, een standpunt, dat ook ik kan aanvaarden. Maar zij hebben blijkbaar niet den wil gehad om geweld te ge bruiken. Wat een hopelooze verwarring. De over heid, die waarschuwt en ten slotte geweld gebruikt, zal ondervinden, dat, als steeds, „het bloed der martelaren het zaad der Kerk" is; zoo voegt zij er nog aan toe. Die martelaren zijn de muiters. Zij ge bruikten geen geweld, neen, zij probeerden alleen maar of die wapens in orde waren om te schieten, zoodraiemand zich aan boord waagde ter uitoefening van het gezag. In wat voor verdwaasde wereld leven onze sociaal-democraten toch Uit de Pers. KORTZICHTIGE LIBERALEN. DIE STRAKS DE RECHTERZIJDE WEER NOODIG HEBBEN De liberale Avondpost schrijft: Wij vinden de manier, waarop vrijwel alle liberale sprekers op het oogenblik tegen Dr. Colijn ageeren, niet gelukkig. Er is blijkbaar een bepaald consigne daartoe uitgegeven. Dat men de liberate kiezers bewerkt en beweegt om op de liberale lijst te stem men, en niet op Dr. Colijn, is volkomen begrijpelijk en gerechtvaardigd, maar men doe dat dan met principieele argu menten, aan eigen politieke beginsel ontleend, en niet door aan de beteekenis van Colijn's figuur afbreuk te willen doen. Dit laatste geschiedt. En dit kunnen wij niet toejuichen. Nog om een andere reden vinden wij deze tactiek niet gelukkig. Het is bekend, dat, zoo er een kabinet komt „op breedere basis" (en dit lijkt ons inderdaad de meest waarschijnlijke oplos sing) een deel der linkerzijde zal moeten meeregeeren. De kansen der liberalen daarop zijn gezien de mentaliteit aan de rechterzijde zooals die tot dusver ge bleken is niet zoo heel groot De katho lieken w Jlen er eigenlijk niet van veten. De aandrang zou van de Protestantsche fracties moeten komen. Maar door de wijze, waarop thans de liberalen tegen dr Colijn ageeren, maken zij den afstand tusschen zich en de rechterzijde dés te grooter en schakelen de kans op liberalen invloed in het komend kabinet hoe lan ger hoe meer uit. EEN WEINIG BETEEKENEND RAPPORT Patrimonium schrijft onder boven staand hoofd, hetwelk men ook had kunne n talen door den titel: „hoe men de boeren wil beetnemen": Het op landbouwgebied deskundige Eerste Kamerlid Ruyter, die de toestan den door en door kent, heeft m de Eersti Kamer een korte, maar rake criliek uit geoefend op het jongste rapport van de S D A P. over het landbouwvraagstuk. Als redmiddelen geeft het rapport aan a. Het verschaffen van grondstoffen tegen lageren prijs dan „Lans. Waar moeten wij voedergranen en kunst mest nóg goedkooper vandaan ha len? vroeg de heer Ruvter terecht De leveranciers elders wor len soms reeds dooi hun regeeri .gen gesteund, omde' de wneldprijs zóó laag i; Het is me het u les we b. Onze uitvoer roet op oeil wvdei gehouden door tastbare voordeelen aan te bieden in qualiteit en prijs. Zegt u dat wel, juffrouw! Onze bo ter wil het buitenland nog niet af nemen voor 50 cent de K.G., onze eieren nog voor geen 2 cent per stuk. Hoe moeten wij nog meer prijs- voordeelen aanbieden? c. Vermindering van hypotheeklasten. De boeren moeten van Staatswege geholpen worden door middel van een regionale hypotheekbank, on der de noodige waarborgen, tegen een rente, gelijk aan de Staatsfee- ningen. Daarvan zeide dhr. Ruyter: „de rente, die de Staat voor zijn leeningen moet betalen, is over het algemeen h o o g e r dan de hypo theekrente, door de boeren te vol doen." Tail van hypotheekgevers hebben in verband met den benar den toestand een verlaging van de rente toegestaan. d. verhooging van de brengst (voor dc boeren) door een verkorting van den weg van produ cent naar consument. Daarvoor hebben wij ook steeds Veel gevoeld. Maar wat in theorie heel mooi schijnt, blijkt in de practijk buitengewoon lastig. Zooals uit niet geslaagde proev is gebleken. BIJ DE MARINE Zooals wij reeds gemeld hebben is er weer ;en nummer van het Alg. Marine Weekblad verschenen, voorloopig als uitgave van de bonden van Korporaals en van Marine schepelingen. De onderofficieren, die bijna "e fuik geloopen waren om met de an deren één organisatie te vormen, hebben zich teruggetrokken en hopelijk ingauen, dat het onderofficieren toch wel allerminst past om lid te zijn van een organisatie, die stelselmatig het gezag ondermijnt en toelegt op de ondergang der marine. Het hoofdartikel in het nummer van 23 Maart adviseert om de hoofden koel te hou den, want de organisatie is thans onmis baar. Immers: De ia het maatschappelijk leven moei lijke en uitzonderlijke positie, waarin het marinepersoneel zich altijd heeft bevon den, is door de groote en afkeurenwaar- dige gebeurtenissen in Oost-Indië der mate precair geworden, dat thans juist meer dan ooit een goed functionneerende personeelsorganisatie absoluut noodzake- Laat ons hopen, dat met de afkeurenswaar dige gebeurtenissen de muiterij bedoeld wordt en niet het bedwingen er van; al klopt dat niet geheel met de haast niet onder woorden te brengen waardeering voor het op hoog bevel ontslagen bestuurslid v. d. Vaart, die in de raad van Den Helder op schande lijke wijze te keer ging tegen de regeering. Eigenaardig doet ook aan de klacht, dat in diverse bladen „de organisaties van het marinepersonee hefti; zijn aangevallen met klakkeloos gelanceerde onbewezen beschul digingen". Wij meenen in alle bescheiden heid, dat wij een overvloed van b e w ij fi rn a t e r i a a 1 hebben aangevoerd om te be- toogen, dat niet de marine in haar geheel maar de roode bonden hoogst onbetrouw baar zijn. En we hebben met de stukken bewezen, dat het onwaar is, positief onwaar, wan neer het weekblad beweert, dat men voort wil gaan „langs den immer gevolgden lega- len weg naar betere tijden". Kent de redactie de eigen historie niet? Weet zij, om iets te noemen, niets van de 12000.— waal-mee de werving door de re geering werd tegengewerkt; en heeft tüj niet gelezen het antwoord, dat in 1918 gegeven werd: als onze vrienden, de sociaal-demo craten, de regeering in handen nemen, dan zeggen we aan de Overheid, in wier dienst wij zijn, de gehoorzaamheid op? Was dat ook de legale weg? GEVOLGEN DER IJMUiDENSCHE STAKING Wegens de voortdurende staking telJmui- den heeft de N.V. Nederl Zeevisscherij weder een van haar modernste treilers, De Wieringen, verkocht aan de Société de Grande Pêche te Boulogne aan Zee. De Kamerverkiezingen De A.R. lijst is 33 In de hedenmorgen te Den Haag gehouden vergadering van het Centraal Stembureau heeft de num mering plaats gehad van de ingediende candidatenlijsten voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer De Anti-Revolutionaire lijst kwam als K o. 33 uit de bus. Van heden af tot 26 April zal dus over heel het land de roep weer klinken Stemt No. 1 van lijst DR. COLIJNS RADIOREDE AAN DE VOORAVOND DER VERKIEZINGEN 't Lijkt nog een heele tijd, maar het is zóó 26 April: verkiezingsdag. Voor die tijd moet er nog heel wat gebeuren en dient er onvermoeid gewerkt te worden. Maar aan de vooravond van de Verkiezingsdag, Dinsdag 25 April, is er even pauze Dan heeft de radio het woord en wij luisteren: 0 O L IJ N SPREEKT. Dit zal geschieden des avonds van kwart vóór tot kwart over 9 uur. Slechts een half uur dus. Maar in een half uur kunnen heel wat goede woorden gesproken worden. Goed; wij luisteren! DE C.-H. EN DE NED.-BELGISCHE KWESTIE Prof. Jhr. Mr. B. C. de Savornin Lohman, voorzitter van de Chr.-Hist. Eerste Kamer fractie. meldt ons: De dagbladen bevatten het bericht, dat de heer J. R. Snoeck Henkemans in een ver kiezingsvergadering te Goes een mededee- ling zou hebben gedaan omtrent het stand- nunt der C.-H. Eerste- en Tweede Kamer fracties inzake de Nederlandsch-Bclgische kwestie. Beide Kamerfracties zouden van meening zijn, dat aan België alleen verbe tering van den hestaanden vaarweg zou zijn toe te staan en dat van een nieuwe verbin dingsweg binnen de grenzen van het Me morandum van 1929 dus tusschen Bath en Dintelsas geen sprake zou kunnen zijn. De juistheid van dat bericht moet ik in twijfel trekken. Ik kan niet aannemen dat de voorzitter der C.-H. Tweede-Kamerfractie zich uitlatingen zou hebben veroorloofd over het gevoelen der C.-H. Eerste-Kamerfractie in een zoo gewichtige zaak, zonder eenig voorafgaand overleg met die fractie en haar leiding. Evenwel acht ik het noodig, onmiddellijk en met de meest mogelijke stelligheid vol strekt te ontkennen, dat de C.-H. Eerste- Kamerfractie als voorzitter dier fractie laat ik natuurlijk de Tweede-Kamerfractip geheel buiten debat het standpunt zou innemen, dat haar volgens het bedoelde be richt zou zijn toegedicht. Ik heb mij herhaaldelijk in de Eerste Ka mer. laatstelijk nog dezer dagen, bij de be handeling van de begrooting van Water staat, in precies tegenovergestelden zin uit gelaten. Steeds heb ik tegenover degenen, die op het voetspoor van den Minister ran Buiten- landsche Zaken verder willen gaan en een gesloten verbinding tusschen de Antwerp- sche dokken en het Hollandsch Diep wil den toestaan, bepleit: „terug tot 1929!" Dat involveert echter het graven van een nieuwe verbinding, hoe dan ook, tusschen Bath ten Zuiden en Dintelsas ten Noorden, een oplossing, waarmede een verbreeding van het kanaal door Zuid-Beveland over de geheele lengte, grooter dan voor de Neder landsche scheepvaart noodig is, in strijd i: Natuurlijk kan ik er niet aan denken dit standpunt, waarop overeenstemming is ver kregen, o.a. tusschen de Kamers van Koop handel van Rotterdam en Amsterdam en 't Brabantsch Kanalen-Comité, incidenteel te verdedigen. In dit verband is alleen van belang de positieve verklaring, dat de C.-H. Eerste- Kamerfractie in dit opzicht steeds achter mij heeft gestaan en dat er niet de minste reden is om te onderstellen, dat zij plotse ling van meening zou zijn veranderd. REGEERING EN BURGERWACHT Het orgaan der Nat. Unie critiseert de eisch der Regeering, dat leden van deze organisatie geen lid moRen zijn van de Bur genvacht. Volgens het weekblad berust dit op het gebruik van een oud lijstje. Naar wij uit zeer geloofwaardige bron vernemen zoo schrijft het blad is in derdaad het gebruik van een „oud lijstje" de oorzaak van de zonderlinge fouten. Dii zoo ook v,erklaren. waarom „Nationaal Herstel", dat zich, bij monde van Mr. Wes terman in zijn AmsterdamscRe rede voor stander heeft verklaard van het, zoo noo dig, opzij zetten van de Grondwet, niet op het lijstje voorkomt. En de redactie voegt er aan toe: En zoo zijn wij dan, onder de hooge auspiciën van den heer voorzitter van den Ministerraad zij het dan, tegen natio nale zede en gebruik in absentia ge promoveerd tot een verboden, revolutio naire en fascistische organisatie Maar dat is krankzinnig Zacht wat. lieve vrienden! Wij steu nen het wettig gezag Ja maar niet het minst door het op wet tige wijze te weerstaan, wanneer het van de wijs is. STEUN AAN DE RIET- EN GRIEND CULTUUR „OOGST 1933". Verscheiden leden der Tweede Kamer heb ben de opmerking gemaakt volgens het voorloopig verslag inzake de steun aan de riet- en griendcultuur dat het niet dui delijk blijkt, wat wordt bedoeld met „oogst 1933", voor zoover betreft de rietcultuur Moet daaronder verstaan worden het in 1932 gegroeide en in den aanvang van 1933 gesneden gewas of het gewas dat in 1933 groeit, doch eerst in 1934 wordt gesneden? Men vermoedde, dat dit laatste in de bedoe ling der regeering niet. In dat geval drong men er op aan, dat eveneens steun verleend zal worden voor het riet van het gewas 1932, dat thans (in de eerste maanden van dit jaar) wordt geoogst en dat in de komende maanden moet worden gesorteerd. Met betrekking tot de griendcultuur werd de vraag gesteld, of niet een te groot gedeel te van de steungelden, in het bijzonder die, bestemd voor de 2- en 3-jarige gewas sen, aan den handel ten goede komt ONTSLAG REV0I UTIONAIR RIJKSPERSONEEL HUN RECHTSPOSITIE. Het moderne comité ter behartiging van de algemeene belangen van Overheidsperso neel (A.C.O.P.) heeft te Amsterdam verga derd ter bespreking van de wijziging van het Algemeen Rijksambtenarenreglement, waardoor het mogelijk wordt gemaakt aan revolutionaire ambtenaren ontslag te verlee- Met verbazing en ontstemming nam men kennis van het feit, dat de Rijks Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in meerderheid met dit nieuwe artikel accoord ging. Dit artikel zal toch, naar de meening van het A.C.O.P., niet alleen de rechtsposi tie van de rijksambtenaren op losse schroe ven zetten, maar ook naar letter en geest een ernstige inbreuk inhouden op grond wettelijk gewaarborgde rechten. Het comité zal met de vertrouwensman nen van zijn groepen rijkspersoneel verga deren om hen over de ontstane situatie in te lichten en te beraadslagen over het ver dere optreden van de organisaties. Uit Oost-Indie DE BEGROOTING 1934- BATAVIA. 1 April (Aneta). Het .Bat Nieuwsblad" meldt, dat een voorloopige op gave van de departementen voor de samen stelling der begrooting voor het dienstjaa 1934 komt tot een bedrag van uitgaven var niet ver beneden de f 400.000.000 en tot een bedrag van ontvangsten van rond f 250.000.000 OPBRENGST TABAKSACCIJNS. BATAVIA. 1 April (Aneta). De opbrengst van den tabaksaccijns over Maart bedroeg f 1.595.000, Februari f 2.363.000, Januari f 447.000. December I 2.102.000. DE VLOTTENDE SCHULD. BATAVIA, 1 April (Aneta.). De vlottende schuld heeft dit jaar tot dusver zoowel Ned.-Indië als in Nederland een wat gun stiger verloop gehad dan in 1932. De laatste weken heeft de rekening van den Lande bij de Javasche Bank steeds credit aangewezen ONTSLAGEN NED.-IND. LANDBOUW-MIJ. SOERABAJA, 1 Aprii (Aneta). De Ned. Tnd. Landb.-Mij. verleende ontslag aan 80 employé's. Dezen zullen slechts verlofsemo- lumenten en vrijen overtocht genieten. Van drie ontslagen administrateurs zal één slechts een lijfrente van f 50 per maand ontvangen. COMMISSARIS MÖLLER GEREHABILI TEERD. BANDOENG. 1 April (Aneta). Het besluit, waarbij de commissaris van politie P. W Möller werd geschorst als chef der recher che te Batavia, is ingetrokken, omdat met absolute zekerheid is gebleken, dat hij niet schuldig was aan de feiten, waarvan hij werd verdacht. De heer Möller blijft loopig geplaatst bij de stadspolitie te Ban doeng. FELLE BRAND Pakhuizen en winkels in de asch gelegd Te Geesteren in de gemeente Tubber- gen (Ov.) is Zondagmiddag een ernstige brand uitgebroken. Een graanpakhuis van den ABTB met woonhuis, almede een winkelhuis, nóg woonhuis, een slagerij en een kapperswinkel zyn een prooi der vlammen geworden. De bur- Als 't even kan Rookt „EDELMAN" Voornaamste Nieuws. De Chr. Hist Unie cn de verhouding Ne- derland-België. Een verklaring van Prof. de ivornin Lohman. Blz 2. De boycot tegen de Joden in Duitschland tot Woensdag opgeschort. Te Kiel heeft Zaterdag een ernstig incident plaats gehad. Ook te Hannover en te Görlitz is de boycot niet rustig verloopen, overal elders wel. Te Londen is gisteren een felle anti-Duiteche demonstratie gehouden. Besprekingen te Parijs over het viermo- genheidspact .Een verklaring van De Jou- gemeester van Tubbergen riep de assistentie in de brandweer uit Almelo, welke met een stoomspuit ter plaatse verscheen en het ■uur met twee stralen aantastte. Hierdoor kon erdere uitbreiding van den brand worden te gengegaan. Het blusschingswerk nam nog ge en tijd in beslag. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade bedraagt meer dan 15.000 gulden en wordt door de verzekering ERNSTIG AUTO-ONGELUK Eén doode, tal van gewonden Men meldt ons uit Meppel: Hedenmorgen is te Staphonst een dochtertje in den vrachtrijder Veyer, dat met eenige andere schoolkinderen plotseling den weg over stak door een autobus gegrepen en gedood. Een ander meisje, een dochtertje van den heer Visscher, brak haar sleutelbeen en beide voe ten. De auto sloeg door het krachtig remmen over den kop. De inzittenden, een 10-tal Frie- sche arbeiders, die naar de werkverschaffing werden vervoerd, bekwamen lichte verwondin- TUSSCHEN DUITSCHERS EN JODEN Op de Reguliensgracht by de Lijnbaans gracht te Amsterdam, hebben Duitschers be- hoorende tot de nationaal-socialistische par tij, een vereenigingslokaal. In den afgeloopen nacht tegen twee uur hebben een honderdtal Joden het voornemen gehad daar te demonstreeren. Op het oogen blik, dat zij er waren aangekomen, kwamen eenigeDuitschers naar buiten. Het zou waar schijnlijk tot handtastelijkheden zyn gekomen, als de dubbele politiepost, die voor het huis van den Duitschen consul-generaal op de We teringschans staat, niet had ingegrepen. Met bedreiging van hun wapens verjoegen zij de demonstranten, zoowel als de Duitschers. VROUW VERDRONKEN Men meldt ons uit Den Haag: Verleden week 'e avonds om elf uur hoorda een voorbijgangster op het gedeelte Suez- kade, tusschen Weimarstraat en Columbus- straat .kreten vanuit het Ververschingska- naal opstijgen. Onmiddellijk spoedde de juffrouw, die zich op dit tijdstip geheel alleen op genoemde kade bevond, terwijl zij eveneens luidkeels om hulp bleef roepen, naar het politiebureau aan de Archimedesstraat, vanwaar spoedig een vijftal agenten met een dreg verscheen. Middelerwijl had het hulpgeroep de aan dacht getrokken van den ongeveer 20-jarigen v. K., woonachtig aan het Jonckbloetplein alhier, die juist op dit ooj^nblik aan do zijde van de Conradkade per rijwiel pas seerde. v. K. bedacht zich niet lang en begaf zich, na zijn bovenkleeren te hebben uitgetrokken, te water. Meer dan een kwartier lang is de kranige jongeman telkens met de door de agenten vanaf den waterkant uitgeworpen dreg bezig geweest en herhaaldelijk werd hij door de omstanders aangemaand zich niet te lang in het water te wagen. Eindelijk gelukte het den man den juisten plek te vinden, waar de vrouw zich bevond en kon het lichaam met zeer veel moeite tegen den hoogen, tamelijk steilen wal, wor den opgeheschen. Een tweetal inmiddels aangekomen jeug dige doctoren begonnen, nadat het lichaam aan den waterkant was neergelegd, onmid dellijk de kunstmatige ademhaling toe te passen. Het bleek echter, dat het slachtoffer reeds te langen onder water had gelegen. De dokter van den Gem. Gen. Dienst, welke later ter plaatse kwam, constateerde, dat de dood reeds was ingetreden en gelastte over brenging naar het Gemeentelijk Ziekenhuis. Na identificeering bleek, aldus de Resb., dat men hier met een 59-jarige ongehuwde bewoonster van een pension aan de I.aau van Meerdervoort alhier te doen had. Na in gewonnen informaties is het vermoeden ge rezen. dat de vrouw, die een eenigszins zon derlinge was, in een vlaag van overspan ning zich van den hoogen kademuur in het water heeft gestort. De jeugdige zwemmer, die met groote in spanning van krachten geruimen tijd zulke moestee reddingspogingen had aangewend, is, na zich aan het politiobureau van droge kleeren te hebben voorzien, tegen midder nacht per rijwiel huiswaarts gekeerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1