lliftnar ^ri&scljr (iowraat DE WANKELE BODEM BINNENLAND. Land- en Tuinbouw. N.V. HOUTHANDEL v.H. j, m SCHIJNCEL CO. ABONNEMENT: per kwartaal In Lelden en In plaat gen waar 'n agentschap gevestigd Is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- ,che sending »*-50 Pij dageiijkscho zending n5-50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vfc cent Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken niet afzonderlijk verkrijgbaar 30 3 J Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 1 APRIL 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tol 5 reeels- L17 Elke regel meer0-22% Ir.gez Mededeelingen van 1—5 regels Z30 Elke regel meer- 1.45 Bil contract belangriikp korting. Voor het opvragen aan 't bureau wordt berekend f 0.10 14e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD bericht aan de lezers Door storing in ons bedrijf is gisteren de krant tot ons leedwezen te laat bij de abonné's bezorgd, waarvoor wij verontschuldiging mogen aanbieden. Waarop een belangenpartij rust Het is niet toevallig, dat de liberale partij tegen de komende verkiezingen met de handen in het haar zit en dat de nagenoeg kleurlooze middenstof geen raad weet om het veege lijf te bergen. Zulks is historisch en principieel zeer gemakkelijk te verklaren. In de eerste plaats historisch. Hoe toch is het verloop der laatste jaren ge weest? Als men let op de allures van de liberale partij, dan zou men verachten, dat zij het minst-vlottende kiezersvolk achter zich heeft. Immers, nog steeds dienen de liberalen zich aan als first- class, als eerste-rangs burgers het na- tionaal-denkend deel der natie, zooals generaal Snijders nog pas in zijn radio rede zei. Want het Verbond voor Na tionaal Herstel voelt zich liberaal van het zuiverste water. Nu zou men licht vermoeden, dat deze nationale partij van professie een hech te en stevige eenheid zou vormen een rots, rustig te midden der politieke branding. Het is juist andersom. By de libera len is het meeste geschuifel. Het is een in- en uitloopen van politici, die van de hak op de tak springen. Wat reeds erg genoeg is op zich zelf. Doch, dat te be denkelijker wordt, naarmate blijkt, dat de groep, welke het vaandel houdt, stadig afneemt in getalsterkte. Dat in 't verleden de liberale party het heft geheel in handen had en zich kon veroorloven in eigen kring ruzie te maken over de verdeeling van de poli tieke buit, welke in elk geval in liberale handen zou vallen, laten we maar buiten beschouwing, al zullen we er straks met een enkel woord aan herinneren. We letten thans alleen op de laatste jaren. Hoe groot de versplintering ook was, men kan zeggen, dat er in 1918 vijftien liberalen in de Kamer kwamen: 6 Lib. Unie, 4 Vrije Lib., 8 Econom. Bond, één neutr. partij en één midden standspartij. Zelfs mag de linksche plattelander er ook bij gerekend wor den. Een rijke sorteering, zoo men ziet, maar ze dachten allemaal liberaal. In 1922 kwam er verbetering in zoo verre, dat er meer eenheid was. De Vrijheidsbond vereenigde de meeste groepen in één organisatie, doch kon niet meer dan tien leden in de Kamer brengen; de plattelanders brachten het tot twee en naast de hoofdgroep rees de Volkswelvaartspartij op met één lid. Die eenheid was te mooi. In 1925 kwamen de belangencandidaten, Abr. Staalman en Ter Hall met een aparte lijst; het gevolg was, dat de Vrijheids bond twee zetels verloor en dat het tweespan slechts één lid in de Kamer bracht, met als tweede resultaat hevige ruzie tusschen de twee concurrenten. De plattelanders moesten ook het loodje leggen en verloren één zetel. Het wekte natuurlijk niet de minste verbazing, dat de amusementsman Ter Hall, die op zoo'n zonderlinge wijze ten koste van Abr. Staalman in de Kamer was gekomen, in 1929 de streep niet halen kon. Een andere politieke grap penmaker, de tolbestormer nam zijn plaats in: de eigenlijke liberale party bleef op 8 man. Zij had eerst wel ge hoopt dat Floris Vos in haar schuitje zou komen zitten, zooals Abr. Staalman en Ter Hall deden, maar deze politicus bleef zijn reputatie handhaven: hy trok zich ook van politieke tolboomen niets aan en leek zoodanig op een windvaan, dat de promotors, die hem gereden hadden, al spoedig de motor afzetten en ronduit verklaarden: we hadden hem achter de tolboom moeten houden. Zóó ging het in 't verleden met de liberale partij. Zal het thans anders en beter gaan? Het lijkt er al zeer weinig op. Want nooit was de angst voor brokkeling bij de liberalen grooter dan nu. En wanneer de voorteekenen niet bedriegen, dan krijgt de Vrijheidsbond weer een knauw. Het zy dan dat libe rale dissidenten gekozen worden; hetzy er eenige duizende liberale stemmen Verloren gaan Vandaar de felle critiek welke de liberale persorganen oefenen op „Nati onaal Herstel". Met die critiek zyn wij het zakelijk eens; het gelijk is, politiek gesproken, aan de kant der liberale party. Want met het gebazel over nati onale eenheid verscheurt men de natie hoe langer hoe meer. Zy, die zeggen: de partijen er uit en wij er in; zijn de partijgangers bij uitnemendheid, de ergste partijbonzen en de strevers naar een baantje. Maar, 'principieel gesproken, en dat is onze tweede gedachte, krijgt de libe rale partij loon naar werk. Dat oordeel is hard, maar historisch en principieel juist. Historisch, zooals wij zagen, omdat de liberale party altijd getracht heeft zich te versterken met belangencandi daten; principieel, omdat zij de belan genpartij by uitnemendheid is. Niet zoozeer nog belangenpartij ten bate van één groep, maar vooral zoo, dat zij de n liet domineeren en het begin sel achteruit schoof. Hier ligt dan ook de verklaring, dat Dr. Kuyper de liberale party in stukken kon slaan, omdat hy beginsel tegenover belang stelde. De liberalen hebben er niets van ge- srd. Zy gunden aan elke groep een politiek der vrijbuiterij op zich zelf en voor eigen rekening, wanneer de geko zen candidaten zich straks maar aan de leiding der liberale club onderwierpen. Om stemmen en zetels was het in de eerste plaats te doen. Tegenover de kiezers werd ter zake van de godsdienst de neutraliteit ver heerlijkt. Want dan. was er pas, zoo meende men, nationale eenheid te ver krijgen. Doch juist daardoor werd de verdeeldheid in de hand gewerkt. Immers, neutraliteit verbindt niet, maar woelt los. Beginselloosheid ver sterkt niet de band, maar wel de mid delpunt-vliedende kracht. Ondanks de lessen op schoolgebied vervalt het liberalisme telkens weer in de fout. Tegenwoordig weer met de radio. Wanneer deze maar niets geeft, anderen kwetst of hoont, dan is het voldoende, meent men. Aangenomen nu eens, dat dergelijke uitzendingen mogelijk zouden zijn des neen! dan zou toch altijd het bindende element ontbreken en daarmee (onbestaanbare) neutraliteit van zelf veroordeeld. Daarmee valt ook het liberale beginsel in de politiek als ver kiezingsleuze, waaromheen het geheele Nederlandsche volk zich kan scharen. De praktijk van de dag bevestigt dat. In deze veelbewogen tyd vraagt de libe rale party de volle aandacht voor een wijziging van het radio-besluit om de in wezen liberale, z.g. neutrale omroep te bevoorrechten; en de menschen, welke alleen om hun belang denken, worden gevleid met veranderingen in winkel sluitingswet en lager belasting; waar na de party zich nota bene tegen groepsegoïsme verklaart. Waarlijk, het is geen wonder, dat de middenstof de kluts kwijt raakt en hoewel vrijzinnig in het godsdienstige toch aan het liberalisme de rug toe keert. Wanneer dan ook de liberale pers op onbehoorlijke wijze tegen Dr. Colijn te keer gaat, dan ligt de verklaring voor de hand. Zy vreest hem het meest. Omdat de anti-rev. partij klaar en dui delijk geformuleerd heeft wat de stem- businzet moet zijn. Geen enkele belan gengroep wordt gevleid. Geen enkele belofte gedaan dan deze, dat de anti rev. partij het goede voor heel het land en gansch het volk zal zoeken. Dat spreekt duidelijk uit de kleine catechismus, waarin geantwoord wordt op de vraag wat thans noodig is le. de gezagsondermijnende invloe den, die een rustig en ordelijk volks leven bedreigen, met beslistheid weer staan. 2e. onze ontredderde publieke finan ciën herstellen, allereerst door vermin dering van de uitgaven. opheffing, zooveel mogelijk, uit het verval, waarin ons economisch leven kwam te verkeeren. 4e. krachtige bestrijding van de ramp der werkloosheid. Maar dit alles wordt overhuifd door het ernstig beroep op alle welgezinden om zich by de komende verkiezings actie te laten leiden door de eeuwige beginselen in het Woord Gods neerge legd ook voor het leven van Staat en DE NEDERLANDSCH-BELG1SCHE KWESTIE STANDPUNT DER CHR. HIST. UNIE Op een Chr. Hiet. verkiezingsbijeenkomst te Goes heeft de heer J. R. S n oe c k H en- kemans verklaard, dat de Chr Hiet. Ka merfractie zich op het standpunt stelt, dat in de gegeven omstandigheden niet verder moet worden gegaan dan verbetering van den beet aan den vaarweg tueechen Neder land en België. Daarbij denkt epr. aan het kanaal Hansweert—Wemeidinge, dat verbe tering behoeft, Deze verbetering is ook van belang voor het verkeer Terneuzen—Gent. Verder behoeven we niet te gaan. Belgi^ dat het onderste uit de kan wilde hebben, kreeg in 1929 het Lid op den neus. Een ka naal Bath—Dintelaar met een aaneengeslo ten strekdam door de Schelde naar der Belgischen oever, gaat te ver. Ook de leuze „Bengen op Zoom zeehaven" zegt spr. weinig. Zeehavens worden niet ge maakt. Ze ontstaan. Om financieel© redenen kan niet gedacht worden aan een kanaal Dintelaar—Bergen op Zoom. DE CHRISTELIJKE PERS De redactie van „Onze Banier" het orgaan der Nat. Chr. Onderoff. Ver. memoreert, dat minister Deckers terecht de „roode. pers'' veren bij leger en vloot en voegt ei aan toe: Het is noodzakelijk, dat niet alleen deze lectuur wordt geweerd, maar ook dat onze jonge mannen lectuur ontvan gen. waardoor hun geest wordt gevoed. Noe maar sporadisch vinden ve in de cantines goed verzorgde leestafels. Op vele leestafels ontmoet men veelal bla den van eenzijdige richting z.g. liberaal of wel verouderde bladen. De protestantsch Christelijke dagblad- ners heeft ook recht op een behoorlijk aandeel in het aantal bladen, welke in de cantines ter lezing worden ge! Niet overbodig komt het ons dan ook voor. dat er een grondig ondeizoek wordt ingesteld naar de ter lezing gelegde bladen en wel voornamelijk in de can tines der korporaals en manschappen. Dit onderzoek moet dan zoo mogelijk ter plaatse geschieden. Wij hopen dan ook, dat niet alleen zal worden toegezien op de bladen, wel ke niet moeten verschijnen in Weermacht, maar dat ook de noodige aandacht zal worden gewijd aan de bladen, welke er wel beihooren te zijn Het is een even heerlijk als merk waardig verschijnsel, dat in deze dagen deze leuze zoo krachtig tot ons volk spreekt. Doch dit kan slechts het pro gram zijn van een beginsel-party en wel zóó een, die wenscht te leven by Gods Woord en in dat licht de weg zoekt naar waarachtig nationaal herstel. SOCIALISME ZONDER DOGMA'S LEZING VAN Prol. J. GOUDRIAAN In de aula van de Nederlandsche Handels- hoogeschool te Rotterdam heeft Prof. Dr. Ir. J. Goudriaan, buitengewoon hoogleeraar aan deze hoogeschool, in een openbare studenten bijeenkomst, belegd door de sociaal-democra tische studentenclub, gesproken over boven staand onderwerp. Spr. gaf eerst een algemeene visie op het socialisme en behandelde daarna de concrete toepassing van deze visie. Daarin zette hy uiteen, dat hij niet gelooft in de wetenschap pelijke zekerheid van het socialisme, dat gemeenschappelijke exploitatie altijd beter zal particuliere exploitatie. Dat is een open technische vraag. Spr. is bereid het geloof met de socialisten te deelen, maar hij wil hun de schijnbere zekerheid ontnemen, die spr. geen waarschijnlijkheid heeft en voor hen geen waarschijnlijkheid behoort te hebben. Het ideaal in een betere maatschappij is niet gemonopoliseerd. iMen heeft er alle belang bij geen enkelen bondgenoot af te stooten. '.aat men er toch mee rekenen dat dit ideaal heil- stukken bevat van het Christendom, renaissance, het humanisme en de moderne evolutieleer. Het is een zeer complex ideaal. meent, dat de perspectieven levenskracht van dit ideaal op het cogenblik niet zoo gunstig staan. Spr. wees in verband liiermee op de merkwaardige controverse dat de menschheid nog Dooit zoo sterk tegen de krachten der natuur heeft gestreden, cn dat bestaanszekerheid sterk is verminderd. Het wetenschappelijk socialisme is een technisch-organisatorisch vraagstuk. Socialisten moeten zyn technici van de maatschappij. Het is een vraag van technisch- organisatorischen aard om den idealen vrede, vrijheid en welvaart te verwezenlijken. Het socialisme van nu vertoont het dua lisme van democratie en revolutie. Democratie recht op revolutie zijn logisch en moreel onvereenigbaar. Wie in de revolutie gelooft, gelooft in de macht van het geweld, wie in democratie gelooft, gelooft in de macht van de rede. Troelstra wilde in 1918 het geweld niet, wilde hy dan intimidatie? Intimidatie is ook geweld. De afwijking van de democratie begint dan wanneer men tot daden overgaat of met daden dreigt. Daarom wijkt ook de vereeniging, waarvoor spr. thans optreedt van de democratie af, omdat zij heeft gedreigd in het adres aan de bioscoopdirecteuren tot maatregelen te zullen overgaan wanneer de militaristische demonstraties niet uit de journaals worden geweerd. Dat zijn middelen der barbaren. Het geval met „De Zeven Provinciën" was niet geoorloofd. Men gaat niet, omdat zyn loon is verlaagd, eenige weken met een oorlogsschip op stap. Het gaat om het moreele besef dat hervor mingen moeten komen, niet uit angst. Het algemeen kiesrecht is niet gekomen uit angst voor de roode Dinsdagen, maar uit het reele besef, dat deze menschen niet langer mochten worden uitgesloten. We moeten ons hoeden voor alle overdreven reactie; in verband hiermee wees sj dat het z.i. onjuist is, leden van bepaalde partijen van de weermacht uit te sluiten. Juridisch technisch brengt het geen oplossing, rr.aar moreel ook niet Men moet de deur van het vaderhuis wijd open stellen om hun den weg naar de deugd gemakkelijk te maken. Spr. besloot zijn rede met de conclusie, dat zyn gezichtspunt dus polair tegengesteld is aan dat van de do°matici. De rede werd met luid applaus beloond. versnelde bruggenbouw Bruggen bij Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk en H.-I.-Ambacht VERLEENING VAN TOL-CONCESSIES Bij de Tweede Kamer zijn ingediend twee wetsontwerpen tot: le. het geven van vrijheid om een con cessie tot tolheffing te verleenen aan de op te richten NV. Versnelde Bruggenbouw; i. wijziging en verhooging van het Ze vende Hoofdstuk B der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1933. (Deelneming in '1 aandeelenkapitaal van en verstrekking van rentedragende voorschotten aan de Naam- looze Vennootschap Versnelde Bruggen bouw). Doel van deze ontwerpen is, teneinde den bouw van bruggen bij Rotterdam, Dordrecht en Hendrik-Ido-Ambacht sneller mogelijk te maken, een Naamlooze Vennootschap op te richten en aan deze vennootschap tijdelijk een recht van tolheffing toe te kennen. Bij de algemeene beraadslaging over de Rijksbegrooting 1933 verklaarde de minister van binnenlandsche zaken, dat de regeering in verband met de werkverschaffing en de werkverruiming zooveel mogelijk die wer ken zal doen uitvoeren, welke zij oecono- misch verantwoord acht Als zoodanig geldt de verdere versnelling van den bruggenbouw over de groote rivie ren. Het bezwaar, dat hiervoor onmiddel lijk groote bedragen op de Rijksbegrooting moeten worden aangevraagd, zou, naar de Regeering zich aanvankelijk voorstelde, zijn te ondervangen door den bruggenbouw toe te staan aan een particuliere maatschappij welke door tolheffing de op de geleende gelden vallende rente zou kunnen betalen Het rijk zou dan de bruggen aan de parti culiere maatschappij betalen met een ten opzichte van het object klein bedrag per jaar en zou na afbetaling de bruggen over nemen. Blijkens reeds gevoerde onderhandelingen as er toen uitzicht, dat zoodanige finan ciering kans van slagen zou hebben. De minister van waterstaat deed in de memorie van antwoord inzake het Wegen fonds voor 1933, nadere mededeelingen over de voornemens der regeering om zoo moge lijk het bruggen vraagstuk tot een oplossing te brengen. De regeering nu ziet den bouw van vier bruggen bij Moerdijk, Dordrecht en ten- Oosten van Rotterdam, zoowel als van een brug over de Noord bij of ten Noorden van Hendrik-Ido-Ambacht als een samenhan gend geheel, dat zoo spoedig mogelijk tot stand moet worden gebracht. Wel is waar kan de bouw van de vier bruggen, waarvan de totale kosten op onge veer 21 millioen gulden zijn begroot, uiter aard niet in één jaar worden uitgevoerd, maar zelfs over pl.m. vijf jaar verdeeld zouden de rentelast en de kosten van onder houd en bediening een blij venden druk op de begrooting van het Wegenfonds uitoefe nen, welke van de verdere uitvoering van het wegenplan een te groote belemmering zouden vormen. Daarom is het noodzakelijk gebleken, voor dit werk tijdelijk een uitzondering te maken op het algemeen verbod van tolheffing. Bij de nadere uitwerking bleek aan een vennootschap met staatska pitaal de voor keur gegeven te moeten worden. Haar be stuurders en haar technische bureaux zul len in nauwe verbinding staan met de di rectie van den Waterstaat Bij het einde der concessie worden de bruggen kosteloos aan den Staat overgedra gen en treedt de vennootschap m liquidatie. Kon nog dit jaar de opdracht voor alle bruggen worden verstrekt, dan is het niet uitgesloten, dat zij nog voor minder dan f21.000.000 te maken zijn. Het risico, dat de bruggen meer of minder zullen kosten, dat de rente hooger of lager zal worden en de tollen mee of tegen zullen vallen, wordt uit gedrukt in de onbekende uitgave voor hel jaar 1947, welke is getaxeerd op ruim twee millioen gulden, doch welke hooger of lager kan zijn. Valt de aanbesteding mede, dan kan ook een bate aan het wegenfonds toe vallen. hoofd trachten te bieden, hetgeen ongetwij feld een zware taak is geweest Voor zijn benoeming te Maassluis, was de heer Dom misse Burgemeester van Sluis in Vlaande ren, nl. san 1905 tot 1908. De heer Dommisse is thans nog voorzit ter van dt afd. Zuid-Holland van de Ned. Vereeniging van Burgemeesters en Secreta rissen „Groen van Prinsterer". BURGEMEESTER C. P. I. DOMMISSE GAAT HEEN ONTSLAG-AANVRAGE TEGEN 1 JUNI A.S. Naar we vernemen is door den heer C P. I. Dommisse, burgemeester van Maas sluis, tegen 1 Juni a.s. ontslag aangevraagd uit zijn ambt, zulks in verband met zijn leeftijd. De heer Dommisse hoopt eerst, nl. op 5 Mei a.s. zijn 25-jarig ambtsjubileum als burgemeester van Maassluis te herdenken. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct Laxeer-Tabletten 60 cL Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Bij Apoth. en Drogisten DE ZUIDERZEEPARTIJ DE STICHTER BEDANKT ALS LID DER CHR.-HIST. UNIE De heer E. den Herder te Harderwijk, stiohter van de Zuiderzeepartij, heeft be dankt als lid der Chr.-Hist Unie en tevens ook als raadslid In 1931 werd hij als lid der Chr.-Hist. Unie als zoodanig gekozen. Is het niet een complete kinderkamer- politiek in dit geëerde Verbond? Mevrouw Wijnaendts Francken schrijft „De Vrijheid": „Een gezaghebbend man uit het Verbond vertelde in mijn tegenwoor digheid leukweg, dat het hem vooral er om te doen was een wig te drijven in de Chris- telijk-Historische Partij". Wij gelooven in derdaad dat ,in dit ééne zinnetje heel veel wordt blootgelegd dat tot de oprichting van dit Verbond aanleiding gaf. Voornaamste Nieuws. DE KINDERKAMER VAN HET VERBOND TEGEN NATIONAAL HERSTEL Telkens ziet men weer nieuwe dingen, waaruit blijkt, welk een gezellige warboel het in het Herstel-Verbond is. Zoo vinden we er ergens, schrijft de „Avondpost", nog eens de aandacht op ge vestigd, dat Mr. Westerman, de tweede (eerste) candidaat van dat Verbond, on langs te Amsterdam sprekende, ook over Colijn vonnis streek. Aldus: „Van wat hij noemt de mythe-Colijn zegt hij, dat Colijn misschien dertig jaar geleden, in Indië een sterk man is ge weest, nu is hij het niet meer. Eerst coquetteert hij met Mussolini, dan rijst voor hem het schrikbeeld voor zijn De- putaten, is tegen chaos en fascisme, voor een sterke regeering met een sterk parlement; alsof dit niet een staatsrech telijke absurditeit is". En nu moet men eens even bedenken, dat het Herstel-Verbond» a a n d i e n z den Colijn de eerste plaats op ij n 1 ij s t a a n b o od. (blz 1) Ingediend zijn wetsontwerpen tot versnel-, liing van de bruggenbouw bij Rotterdam, Hendrik-Ido-Ambacht, Dordrecht en Moet- dijk. De republikeinsche Schutzbund in Oos tenrijk door de regeering ontbonden. De Weensche landsregeering verbiedt de Hei- matschutz. Muiterij op de Zuid-Slavische vloot j Bij een ernstige broedertwist te Amster dam is een 34-jarige man ernstig gewond door een stoot met een dolkmes. Brutale roofoverval te Posterik (Gld.), Bin. 3 Brief van oud-commandanten der Haag- sche burgerwacht aan de Minister van Bin nenlandsche Zaken naar aanleiding van diens circulaire betreffende het lidmaat- hap der burgerwacht. Gedurende de komende drie maanden zal de kaasproductie in de fabrieken beperkt worden. De bedoeling is een beperking tot totaal 30%. Offioieel is than6 een mengpercentage; x>r margarine van 40% vastgesteld, in gaande Maandag aa. Een Duitsch nat.-eocial. dagblad doet het voorkomen alsof de uitvoer van onze tuin bouwproducten naar Duitschland niet af- doch toenam. (blz. 5)' Burgemeester Femhout heeft gister af scheid genomen ven de burgerij van Kam- U1ENEXPORT Ter kennis van belanghebbenden wordt ge bracht, dat men zich met aanvragen om derzoek van uien voor uitvoer kan wenden: in Goeree en Overflakkee tot J. v. d. Meide Jzn., Middelharnis, tel. 34; in Schouwen Duiveland tot O. O. J. Hendrikse, Zierikzee, tel. 188; in Tholen en St. Philipsland tot A. P. van Damme, St. Maartensdijk, tel. 36; Noord- en Zuid-Beveland en Walcheren tot P. Kasse, Goes, tel. 447; in Westelijk Zeeuwsch-\Taanderen tot J. F. Beun, Aarden burg, tel 28; in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen tot W. de Groene, Terneuzen, tel. 293 Noord-Holland tot C. Balder, Noord-Schar- woude, tel. Broek op Langendyk 118; in Gro ningen en Friesland tot Joh. Praktiek, Sappe- meer; in Rotterdam tot het bijkantoor van het Uitvoer-Controle-Bureau voor groenten, fruit en aardappelen, Scheepmakershaven 27b, tel. 15152; in Venlo en omgeving tot R. Vinne, p/a, Venlosche Veiling, tel. 212; in Roermond en omgeving tot R. Evers, p/a. Roermondsche Veiling, tel. 203; in Maastricht en omgeving tot J. Timmermans, Maastricht, tel. 539; in Enschede en omgeving tot Wynberg, p/a Veilingsver. „Twenthe", schede, tel. 781; in Nijmegen en omgeving tot P. Schellingerhout, p/a Nymeegsche Vei ling, teL 1183; in Zwyndrecht en omgeving tot S. v. Rees, p/a Zwyndrechtsche Veiling, tel. 3446; in Breda en omgeving tot J. W, Jongmans, Tuinbouwver. „Breda", tel. 5141; Amsterdam tot J. Verleun, Damrak 36; tel. 956; in Lisse en omgeving tot N. Eist, Willemskade 3, Lisse en in overige plaat sen in Nederland tot het Uitvoer-Controle- Bureau voor groenten, fruit en aardappelen, Javastraat 80. 's-Gravenhage. tel. 113477. Gedurende zijn langdurig verblijf ïn zijn gemeente, heeft de heer Dommisse wel heel sterk de voorspoed en tegenspoed op ge meentelijk gebied meegemaakt Van groo te n bloei in de jaren voor den oorlog, is zij daarna in het visscherijbedrijf, welke de hoofdbron van bestaan in die gemeente is, sterk achteruit gegaan, zoodat de gemeente zelfs in finaneieele moeilijkheden geraakte cn hel Rijk tp hulp moest komen. Zooveel als in zijn vermogen was heeft de heer Dommisse aan die moeilijkheden 't AMSTERDAM NIEUW SOVJET-EXPERIMENT Lading gezaagd kont aangevoerd Woensdag U. is in de Amsterdamsdho haven aangekomen het Ruseissche sa „Sak- ko", hetwelk een lading hout heeft aange voerd van de Murmanskkust, bestemd voor de N.V. Houthand-eJ v/h Bontekoning en Aukes, te Amsterdam. Van de- zijde der cargadoors, de N.V, Spliethoffs Bevrachtiingskantoor, werd ons medegedeeld dat het hier een nieuw ex periment betreft van de Sovjets, die, ntf alle andere hout-exporthavens gesloten zijn, over de Murmansk-kust vensche-pen. Dit is de meest Noordelijke Russische haven die, als gevolg van den golfstroom, 's winters ijsvrij is. Uit het Sociale Leven NED. WERKLIEDENVERBOND „PATRIMONIUM" Algemeene vergadering te Rotterdam De 49-ste algeme< jrkliedenvei 1 zittingen gehouden. den behandeld een! land. benevens ar 1933 EEN FRUITJAAR In de Betuwe verwacht men een ruime frnitoogst. Ons land consumeert nog voor pl.m. 26 mill. gld. buitenlandsch fruit. Op de kringvergadering van de Geld. Over. Landbouwmaatschappy wees iemand er op. dat wanneer geen tegenslagen komen in 1933 een ruime fruitoogst verwacht kan worden. Door de exportbemoeilyking zullen echter de finaneieele resultaten bedroevend zyn als er geen maatregelen genomen worden. Ge woonte is het late fruit vóór April van de hand te doen. Daarna wordt ons land over gelaten aan buitenlandsche fruittelers. Nu werd het plan geopperd, ook te Tiel een koelruimte te maken, om van daaruit een groot deel van het jaar de binnenlandsche markt van fruit te voorzien. Er is in ons land in 1932 voor 6% millioen gulden aan appels ey peren ingevoerd, en voor meer dan 16 millioen gulden aan bananen en sinaas appels. Een groot gedeelte hiervan kon door ons eigen fruit vervangen worden mits h^t met zorg geteeld, met zorg behandeld en met zorg bewaard wordt. Beperkende invoermaatregelen zullen echter mee moeten helpen. Tenminste als de vrucht zetting goed verloopt en de oogst zal zyn naar de knoppen beloven. s voorstellen van afdceltn- jstelijke organisatie Fries celen van het concept-so- >port van de commissie tot nium" bedroes ■■PHI... a 207 afdeelia- 14.547 leden op 1 Jan. 1932 ln 208 Lldeelingen. Verschillende afdeelingen doen aan feugd- verk en tien afdeelingen hebben een inrichting 'oor vakonderwijs Voor de volkshuisvesting vordt door verschillende afdeelingen veel ver- icht, voornamelijk ln Noord- en Zuid-Holland m Gelderland, waar het bouwkapltaal reap, f5 millioen ls. ln totaal is dit (7577 wonin 1932 geeft f9 mlllloc >ver acht provincies f 40.160.06S in). Het financieel verslag ovee a eindbedrag van f 27.844.38 aan. WERKVERRUIMING De vleeschwarenfabrlek 1 heeft besloten met het in werkgelegenheid niet de fabriek te werken. Uit Oost-lndie BRIGADE IN ATJEH AANGEVALLEN BUITENZORG. 31 Maart (Aneta). De Goil verneur vaii Atjeh meldt, dat gistermorgen een brigade maréchaussee op den weg Tangsó-Lam Meulo, afd. Pidië, is aangeval len door een gewajienden Atjeher. De Euro- peesche sergeant Vogelsang werd licht ge wond. De aanvaller werd neergelegd. WILLEM DE ZWIJGER HERDENKING IN DE MINAHASSA MENADO, 31 Maart. (Aneta). Op 24 April zal een défilé plaats hebben van circa 1200 Minahassische oudgedienden ter herden king van Willem de Zwijger. HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN: OOSTZEEDIJK No. 228, R'DAM ZAGERIJ EN SCRAVER1J: NASSAUHAVEN B0EREGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1