|liruiur ^ciJisdjr Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD BINNENLAND. ABONNEMENTi Per kwartaal In Lelden en In plnat- K>n wanr n agentschap gevestigd Is f 2-35 Franco per post f 2.35 portokosten. Pet week f 0.18 Vnur het Buitenland bij wekelijk* «che «ending „4 50 Bu dagenjksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vb cent Zondngshlnd niet afzonderlijk verkrijghaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3930 VRIJDAG 31 MAART 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tol 6 regelsf 1.1*M Elke regel meer0.22Vf Ir.gez Mededeellngen Van 1—5 regels B 240 Elke regel nqeer1.45 Ril contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend f 0.10 13e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen en bet Zondagsblad DE WAARHEID IN 'T GEDRANG We moeten even terugkomen op de rede welke Mevr. Pothuis—Smit op 15 Maart in de Eerste Kamer gehouden heeft bij de be handeling van het hoofdstuk Defensie. Sprekende over de bom, welke op 10 Fe bruari op De Zeven Provinciën is geworpen, wenschte zij den minister één vraag te doen en zij zou het bizonder waar- deeren, .indien de minister daarop zou wil len antwoorden. De vraag luidde aldus: ,.Is het waar, dat de firma van Heyst een speciale dankbetuiging van de Regeering ontving, omdat het fabrikaat zoo goed bleek te zijn?". Hoe een Kamerlid in ernst zoo'n vraag kan stellen ,is ons tot heden een raads"': maar minister Deckers is zoo vriendelijk geweest op 16 Maart een ernstig antwoord te geven, doch zoo sober mogelijk. Hij zei niets meer dan dit: „Ik beantwoord die vraag ontkennend". Daarmee zou het nu natuurlijk uit moeten zijn. Doch wat doet nu De Bouwer, het orgaan van de roode bouwvakarbeiders? Die schrijft een heel sarcastisch artikel over dit geval, waarvan de tekst deze beginzin is: Mevr. Pothuis heeft in de Eerste Kamer meegedeeld, dat de Regeering een schrif telijke dankbetuiging had gezonden aan de leverancier van.de bommen,waarvan er één op de „Zeven Provinciën" is gepro beerd. En het slot luidt: Zooals het dankbriefje van de regee ring aan de bommenfabrikant een attest voor diens deugdelijke waar is, zoo is het verbod van minister Deckers een bewijs' van de deugdelijkheid van onze arbeiderspers. Ge begrijpt daar uit voldoende wat de moraal van het artikel is. Deze komt tot uiting in de bewering, dat er geen kranten meer zijn, die de waarheid durven zeggen, behalve de roode pers. Po zoogenaamde neutrale en Christelijke pers maakt de geesten rijp voor allerlei misdaden; de oorlog is te wijten aan haar stelselmatige opruiing; doch gelukkig is er nu de arbeiderspers, welke de waarheid aan hét licht brengt Om u te dienen. Toen de schrijver zijn opstel schreef, had hij reeds in de roode pers moeten kunnen lezen, dat mevr. Pot huis niets meegedeeld, doch iets ge vraagd had, en dat zijn heele betoog op fantasie of erger berust Doch hij schrijft er maar lustig op los. Vanwege de ware en klare voorlichting der roode pers' Of het ook noodig is, dat er actie gevoerd wordt voor de Christelijke pers, opdat de waarheid velen vrij mag maken. DE MUITERIJ OP DE ZEVEN PROVINCIËN De voorloopige algemeene indruk van het •nderzoek inzake de muiterij aan boord der „Zeven Provinciën" is, naar Aneta meldt, dat de over de salariskorting ontevreden schepelingen eerst hebhen getracht door gezamenlijke dienstweigering (conform net gebeurde te Soerabaja) van hun ontevreden heid te doen blijken; dat hieivoor echter, vezien het geringe succes dat met een derge lijke actie te Soerabaja was bereikt, geen voldoend aantal dee'nemers te vinden was, zoodat hiervan werd afgezien. In het bijzonder de bestuursleden van den Inlandschen Marinebond verklaarden ten zeerste geprikkeld te zijn geworden door de gedachte, dat zij met „De Zeven Provinciën" by hun kameraden te Soerabaja zouden terugkeeren zonder dat daar aan boord iets zou zijn geschied (het Chineesche „lose face"). Daaruit is het misdadige plan ontstaan om het schip te overmeesteren en daarmede naar Soerabaja te stoomen, met de onbeerype'ijke verwachting, dat zulks, eventueel gevolgd door onderhandelingen met de Marine-autori teiten, er toe zou leiden dat hun gevangen -.omen kameraden in vrijheid zouden worden teld. Hoofdzakelijk was de muiterij der halve opgezet door een betrekke'ijk klein aantal Iniandscfce raddraaiers, die echter op het jeugdige personeel grooten invloed had den; aan dezen opzet hebben echter ook enkele van het Europeesche machinekamer- personeel medegewerkt. NOG MALLER 't Wordt hoe langer hoe gekker. Op haar vraag inzake de dankbetuiging der Regeering aan de firma, die de bom yan „De Zeven Provinciën" heeft geleverd, kreeg mevr. Pothuis van Minister Deckers ten antwoord: Er is niets van waar. Daarmee moest de zaak uit zijn. Doch do Vraagster denkt er anders over. Ze stelt nieuwe vragen, welke hierop neerkomen: IJ zegt nu wel, dat het niet waar is, maa de fabriek werd het toch maar voor waar verteld. Wil de Minister daarnaar eens een onderzoek instellen? Heeft men het nu ooit zoo zot gezien? De Minister, die geen dankbetuiging zond, moei op onderzoek uitgaan, waarom het dan toch maar verteld wordt. Wij dachten, dat een Minister alleen ver antwoordelijk is voor eigen daden en .voor die van praatjesmakers. Zou mevr. Pothuis niet zelf even bij de firma informeeren? DE MACHTIGINGSWET VOOR DEN LANDBOUW DE BELANGEN VAN DEN MIDDENSTAND De besturen van den Kon. Ned. Midden standsbond, den Ned. T..-K. Middenstands bond en de Chr. Ver. van den Handeldrij- venden en Industneelen Middenstand m Nederland, hebben naar aanleiding an het ontwerp van wet, strekkende tot verleening van bevoegdheden tot het nemen van bui tengewone maatregelen in het belang van den landbouw, de bijzonder- aandacht van den Minister van Econoi ische Zaken en Arbeid gevraagd voor de belangen van nij verheid en handelaren, v/elke hun taak verrichten in verband met land- en tuinbouw. Zij verzoeken den Minister, indien het ont werp tot wet mocht worden verheven, er voor te waken, dat schade voor de belangen van den vrijen handel door eventueele maat regelen tot het strikt noodzakelijke blijve be perkt en zoo eenigszins mogelijk door in schakeling van betrokkenen geheel worde Voorkomen. In het bijzonder staat den Mid denstandsbonden daarbij voor oogen, lat reeds bestaande en nog te nemen steun maatregelen het gevaar in zich sluiten, dat een bepaalde bedrijfsvorm wordt begunstigd. Hiertegen meenen de Bonden ernstig te moeten waarschuwen, omdat daardoor een de bedoeling der maatregelen geheel vreemd element zou worden ingevoerd. Met klem lubben zij dan ook den Minis ter verzocht zorg te dr.-gen, dat bij het ge bruik van de thans t- verstrekken bevoegd heden geen maatregelen tot stand komen of worden ingevoerd, waarbij een hppaalde be drijfsvorm, met name de coöperatie, wordt bevoordeeld, ten koste van een anderen be drijfsvorm: de zelfstandige particuliere on derneming. DIRECTIE RIJKSPOSTSPAARBANK OVERGEDRAGEN AAN Mr. A. C. G TYDEMAN Heden heeft mr. J. H. C Busing, aan wie met ingang van heden eervol ontslag is ver leend als directeur der Rijkspostspaarbank, zijn functie, bijna twintig jaar door hem be kleed, aan zijn opvolger mr. A. C. G Tyde- man overgedragen WIJZIGING AMBTENAREN REGLEMENT TEGEN DE ROODE ELEMENTEN! In haar vergadering van Maandag 27 Maart behandelde de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg een -egeerings- voorstel tot wijziging en aanvulling van t Algemeen Rijksambtenarenreglement. Verboden wordt in het algemeen het in diensttijd dragen van insignes of andere onderscheidingstedkenen niet van reuee- ringswege verat rekt en verder het uitsteken of hijschen van andere dan nationale of oranje vlaggen van ambts- of dienstwonin gen of het doen blijken uit het uiterlijk aan zien daarvan van de politieke gezindheid van den ambtenaar of zijn huisgenooten. Mede houdt de aanvulling in de mogelijk heid van ontslag wegens revolutionaire ge zindheid en wegens het lid zijn of steunen van een ereenieing die geacht moet wor den doeleinden na te streven of middelen aan te wenden, welke de inwendige orde of de veiligheid van den Slaat kunnen in ge vaar brengen of schaden. De Centrale Commissiie vereenigde zicih, behoudens pni-f'e der regeering kenhaa- te maken opmerkingen, met de voorgestelde wijzigingen ©n aanvullingen, waarvan voor al laatstgenoemde bepaling tot een uitvoe rig debat aanleiding gaf. „NATIE-HERSTEL" EN FASCISTEN WAAROH ZIJ NIET SAMENWERKEN De lijstaanvoerder vaa den Alg. Ned. Fascisten Bond, de heer J. A. Baars, heeft Woensdagavond in de openbare vergadering te Den Haag medegedeell, dat het natio nale front, waarvan in besprPkingen tus- schen dezen bond met het Verbond van Nationaal Herstel sprake is geweest en waar bij de geheele fascistische organisatie in dienst van het nationale bloc was aangebo den, mislukt is door het optreden van Na tionaal Herstel. Ter conferentie hebben de vertegenwoor digers van Nationaal Herstel namelijk onder dwang van Rotterdam, verklaard, dat ze 'i bloc met de fascisten niet aandurfden, om dat Nationaal Herstel dan geen kapitaal zoi krijgen. Het Verbond voor Nationaal Her stel heeft, zei hij, het nationale streven ach tergesteld bij de belangen van het kapitaal De Alg. Ned. Fascisten Bond heeft zijn energie en krachten niet willen verkoopen, •zei de heer Baars, om de belangen van Nederlandsche volk te leggen in de handen van partijpolitieke macht en geld. Indien deze mededeelingen juist zijn, blijkt daaruit ten duidelijkste welk een po litieke modderpoel Nationaal Herstel is en dat het niets te veel is, wanneer we spreken van: nationale afbraak en onzedelijke volks- politiek om dit Verbond -naar zijn politieke en moreele waarde te beoordeelen. Maandoverzicht National City Bank. De bankcrisis in de V. S geen inflatie. Paarverslag 1932 der N.V. Haag&ohe Boaz- bank, N.V. Gemeenschappelijk Eigendom, en N.V. Bank voor Ha.ndieil en Scheepvaart Een geweigerde doopsbedieniiug, door A. M. Weeeels. JAARVERGADERING GEREF. BOND DE OPENINGSREDE VAN Ds. M. VAN GRIEKEN. Gisteren hield de Geref. Bond tot verbrei ding en verdediging van de Waarheid in de Ned. Herv. (Geref.) Kerk te Utrecht zijn jaanergadering. Te ruim 11 uur werd de vergadering ge opend door den voorzitter, D s. M. van Grieken, van Rotterdam, die zingen liet Psalm 145 2, vervolgens las Joh. 18 28— 38 en voorging in gebed. Openingsrede In zijn openingswoord herinnerde Spr. aan de bijzondere zegeningen Gods in het rijk der natuur, waabij de hoornen zich niet kunnen bedwingen in hun vreugd en met nieuwe levenslust uitbreken, zich haastend ~n voort te brengen blad en bloesem. In onze Vergadering en bij ons werk gaat ;t om de bewijzen van Gods bijzondere liefde en de uitstraling van Zijn vriendelijk aangezicht over ons in Jezus Christus. Wij werken immers voor Gods Koninkrijk voor Gods Kerk. En Gods Koninkrijk is niet van deze wereld Met kracht en geweld zal het dan ook niet gaan. Door Qods Geest en 'loor Gods Woord zal het geschieden. Met Zijn Woord: „Mijn Koninkrijk is niet van cleze wereld" bedoelt de I-Ieiiand vol strekt niet, dat wij voor de aardsche ko ninkrijken, dat wij voor land en volk en vorstenhuis onverschillig zullen zijn. Geens zins. We weten gelukkig beter. En in de dagen, die we nu beleven, bindt de Heero het ons weer op 't hart hoe kostelijke na tionale goederen Hij ons gegeven heeft en dat wij voor land en volk moeten doen wal onze hand vindt om te doen. De belijders van Gods Naam zijn niet onverschillig, mo wn niet onverschillig zijn voor het 'volks leven, voor de landsregeering. En de wensch en de bede leeft immers in ons aller harte, *lat ons volk geregeerd mag worden naar tie "eeuwige beginselen yen Gods Woord en dat het niet valle in de handen van revo lutie en anarchisme, van gruwel en onge rechtigheid. In het diep besef, dat het in Gods Kerk gaan moet om Gods Woord en de werking des Geestes is onze Geref. Bond opgericht werkt hij nu sinds \ele jaren. Het Woord te mogen brengen waar 't gemist wordt, do Waarheid te mogen verdedigen waar ge loochend en bestreden wordt, is het doel en 't streven van onzen Bond. Als een lichtend 'iclit en een zoutend zout wenscht hij te werken, nu sinds langen tijd. Aan onze Universiteiten wordt getracht 'le Waarheid te verdedigen en te verbreiden en de oprichting en de bezetting van de hijz. leerstoel in de Geref. Godgeleerdheid te Leiden is ons allen tot groot© vreugd. De opleiding van studenten tot predikant n da Herv Kerk is -steeds een voornaam 'tuk van ons werk. En het verheugt ons, dat het aantal jonge mannen, die straks als bedienaar des Goddelijken Woords in onze Kerk zullen mogen werkzaam zijn, zoo groot is en dat de liefde voor onze fond sen zoo spontaan en zoo blijvend is. Niet door kracht of door geweld zal het gaan. Laat ons naar de geestelijke wapenen crijpen en de middelen en de wegens Gods benutten en gebruiken. Dan zal noch kracht noch geweld de komste van Gods Kon in krijk kunnen verhinderen. Wanneer onze Geref. Bond onze Herv. Kerk tot zegen mocht zijn en de Herv. Kerk tot zegen voor land en volk, zou het heer lijk wezen. De Heere zij ons daartoe ge nadig. Na de openingsrede gaf de voorzitter het 'oord aan Ds. J. G. W o e 1 d er i n k, van Vreeswijk, die refereerde over het onder werp: „Separatisme en Wereldgelijkvormig heid". In ons blad van gisteren gaven wij van dit referaat reeds verslag. DE MIDDAGVERGADERING De huishoudelijke middagvergadering werd door Ds. B. Batelaan, uit Barne- veld met gebed geopend. Een telegram werd gezonden aan H. M. de Koningin waarin haar Gods gunst en bijstand werd toegebe den in deze moeilijke tijdsomstandigheden. De secretaris Ds. J. J. Timmer van Er- melo bracht verslag uit omtrent het afge- loopen vereenigingsjaar. De penningmees ter Ds. J. G o s 1 i ng a, van Utrecht deed verslag van de rekening en verantwoording. Beide verslagen werden goedgekeurd. De aftredende bestuursleden Ds. B. Ba te 1 a a n, Ds. J G o s 1 in g a en Ds. J. H. F. R e m m e, werden met bijna algemeene stemmen herkozen en namen hun herbenoe ming aan. Nadat nog eenige huishoudelijke zaken aren besproken, werd de druk bezochte vergadering gesloten. DR. ECKENERS PLANNEN HET INTERN. LUCHTSCHIPVERKEER. Omtrent de verdere plannen van Dr. Ec- kener wordt van de zijde van de Lucht- schepenwerf te Friedrichshafen medege deeld, dat in de besprokingen, die Dr. Ec- kener met eenige Nederlandsche soheep- vaartondernemingen te Amsterdam heeft gevoerd, de mogelijkt.eid is overwogen om in verband met de plannen tot het instellen van een Iuchtschependienst van Europa naar Nederlandsch-Ind. gelijktijdig een dienst tussohen Europa en Noord-Amerika in te stellen, en wel zoodanig dat de lucht schepen die op het traject New-YorkEuro pa varen via Barcelona ook den dienst over Cairo naar Batavia en terug zouden doen. Met de geïnteresseerde Amerikaansche groe pen zijn eveneens reeds onderhandelingen geopend. In Nederland is men reeds dichter tot de verwezenlijking van de plannen voor den Iuchtschependienst tusschen Europa en Ne- derlandsch-Indië genaderd. Juist als gevolg hiervan zijn de onderhandelingen over het instellen van een dienst op Noord-Amerika die indertijd wegens de algemeene econo mische crisis moesten worden uitgesteld, hervat. Naast de reeds bestaande Noord-Zuid-lijn Europa—Zuid-Amerika zou een tweede lijn worden ingesteld, een West-Oost-lijn, nl. van New-York over den Atlantischen Oceaan naar Nederland—Spanje—EgypteNeder- landsch Indië. De Noord-Zuid- en de West- Oost-lijn zouden elkaar in Spanje kruisen. Hoewel nog geen positieve resultaten zijn bereikt worden de onderhandelingen voort gezet. BURGEMEESTER BOUMA GEZEGD NOCH BEDOELD. Volgens een ontvangen schrijven hebben enkele lezers uit de driestar over den Bur gemeester van Emmen afgeleid, dat Mr. Bouma wel eens so.iaal-democraat (type Prof. Goudriaan) kon zijn. Het is ons niet duidelijk, hoe men dooi ons artikel op die gedachte kan komen, docli om alle mis\ er- stand af te snijden, verklaren we nadruk kelijk, dat de Burgemeester van Emmen goed en volbloed ant!-iev. h. Dit sluit gelukkig liet uit, dat men ook »n soc.-dem. kringen gewaardeerd en geacht wordt. Gelijk niet alleen in Emmen het ge val is. SAMENWERKING OP LUCHTVAARTGEBIED Op een bijeenkomst van vertegenwoordi gers van de K.L.M. en van de scheepvaart maatschappijen „Nederland" en „Rotterdam- sche LloyJ". die een voortzetting was van reeds eerder gehouden besprekingen is de grondslag gelegd voor nauwe samenwerking op luchtvaartgebied van deze beide groepen. Vanzelfsprekend behoeven deze afspraken nog de goedkeuring van de besturen der be treffende maatschappijen en, wat de K.L.M. betreft, ook die van de regeering. DE BIOSCOOP-TERREUR De afd. Rotterdam van het Nationaal Jongeren Verbond heeft aan de directies vam de Rotterdüimsche bioscooptheaters, den volgenden „open brief" gezonden: Uit de dagbladen heeft ons bestuur ken nis genomen van de door revolutionaire or ganisaties tot U gerichte sommatie. Ergerlijk is het voor oii6 dat het bestuur van den Nederlandschen Bioscoopbond heeft gemeend te moeten wijken voor de maat regelen van een rooden terreur en een film als „Mbrgenrot" drie zeker geen milita lische tendenz heeft en door het zien wa van niemand tot den oorlog zal kunr worden opgewekt, een film echter waarin vaderlandsliefde, tucht en plichtsgevoel als hooge eigenschappen worden geschilderd, van het programma heeft geschrapt. Dit grieft ons des te meer, waar het orde lievende deel der natie jarenlang is vergast op revolutionaire films ate Potemkin, Moe ;'er en apdere Russische propaganda-produc "uiry dde hun verderf el ijken invloed, zoozeer op het gemoed der Natie hebben kunnen doen gevoelen, dat de door Potemkin ge wekte revoriutionarire iilu6ie'6 voor de metro zen van de „Zeven Provinciën" zelfs werke lijkheid zijn geworden. Wij, diie het vaderland, het gezag en dus ook de weermacht hoog houden, zijn, on danks het o.i. staatsgevaarlijke van deze ver tooningen, nimmer tot gewelddadige mani festaties overgegaan. Wij wenschen echter op geen enkel gebied, ook niet op het bied van bioscoop-vermaak, te leven onder een roode terreur. Wij verwachten dan ook van Uwe direc ties. dat zij dit ultimatum dezer roode groe pen. zonder meer naast zich neer zullen leggen. Het antwoord van het Hoofdbestunr Het Hoofdbestuur van den Ned. Bioscoop bond heeft in zijn gister gehouden vergade ring de brief van de Rottere), afd. van de Soc. Arb. Jeugd enz., van welks inboud wij reeds melding maakten, in behandeling ge nomen Na afloop der vergadering is een communiqué verstrekt, waarbij het Bestuur mededeelde, dat het zich p het standpunt heeft gesteld, dat het bedrijf niet in relatie kon treden met organisaties, die met geweld maatregelen dreigen. Aan de leden van den Bond te Rotterdam zal worden bericht, dat zij op den bewusten brief geen antwoord mogen geven. In het R^A.I.-gebouw In het R.A.I.-gebouw te Amsterdam heeft gisteravond een protestvergadering plaats gehad tegen het optreden der nationaal-so- Echt en goed zijn Poeders illeen, wanneer zij de hand- teekemug dragen van den fabrikant A. Mijn- hardt. Mang|Mieders Hoofdpijnpoeders. Kies pijnpoeders, Hoestpoeders, Worm poeders, enz. Per poeder 8 cL Per doos 45 ct. Bij uw drogist cialisten in Duitschland. Achtereenvolgens erd het woord gevoerd door de heeren sscher, A. van R a a 11 e. Prof. Dr. H. F rij da en Prof. Dr. D. Cohen. Verscheidene malen werd de vergadering door gefluit en rumoer gestoord. Tenslotte ontstond er zelfs een groot tumult, zoodat een aantal herriemakers door de politie uit de zaal moest worden verwijderd. Aan het einde der bijeenkomst werd een motie aangenomen, waarin tegen den Joden hovcot in Duitschland wordt geprotesteerd. DE NIEUWE „FORDHAVEN" IN GEBRUIK De „Orpheus" der K.N.S.M. laadt onderdeelen. In de nieuwe Fordhaven bij de Hemhrug lag gisteren het eerste schip aan de kade. Het was het s.s. „Orpheus" van de K.N.S.M dat daar voor de Fordfabrieken ondprdeelen innam, bestemd voor Kopenhagen. Een verheugend verschijnsel in deze voor de scheepvaart zoo sombere tijden! BELANGRIJKE OPDRACHT AAN SCHEEPSBOUW-MIJ. De Vereen. Nederi. Scheepvaart-Mij. te Amsterdam heeft den houw van een dubhel- schroef motorvracht- en passagiersschip op gedragen aan de Ned. Scheepsbouw-Mij. te Amsterdam. Dit schip zal een zusterschip worden van het in October j.l. bij dezelfde maatschappij bestelde schip. Evenals dat schip wordt het uitgerust met twee zes- cylinder motoren van het type A. E. G.-Hes- selman, te houwen door de machinefabriek Gebr. Stork Co. UIT HET SOCIALE LEVEN DREIGEND CONFLICT TE AALSMEER Een bespreking tusschen het bestuur der Centr. Aalsmeersche Veiling en vertegen woordigers van Chr. en Mod. Landarbeiders- bonden en Chr. en Mod. Bonden van Handels- en Kantoorbedienden, waarin het, uit 60 per sonen bestaand personeel is georganiseerd, over de afsluiting van een collectief contract 1933/1934, hebben niet tot overeenstemming geleid. De vergadering van personeel heeft de hoofdbesturen opgedragen de staking het geheele bedrijf af te kondigen, indien uiterlijk 7 April geen bevredigend voorstel van het bestuur is binnengekomen. Het Vei lingbestuur wenscht een contract, dat maan delijks kan worden gewijzigd en een gemid delde loonsverlaging van 12 a 13 pet. Waar het voorgaande jaar reeds een laging van loon heeft plaats gehad meent het personeel, dat thans de aangekondigde verla ging niet kan worden geaccepteerd. Toch staan deze loonen nog ver boven die in het particuliere bedryf der bloemisterij. Uit Oost-lndie DE RIJSTINVOER-BEPERKING. BATAVIA, 30 Maart (Aneta). In een com muniqué van het departement van landbouw wordt verklaard, dat de regeering ten nauw ste zal waken, dat de ordonnantie ter tijde lijke beperking van den rijstinvoer niet door speculanten zal worden misbruikt om d( detailprijzen op te drijven. Tn sommige ge vallen zijn by het inwerkingtreden van het invoerverbod de prijzen buiten verhouding opgcloopen, waaraan echter op afdoende wijze paal en perk zal worden gc-.steld. De regeering zal door toepassing van de aan den directeur van het departement van land bouw verleende bevoegdheid tot ontheffing van het invoerverbod, door ruime rijstver- strekking in de betrokken streken, door tus- sehcr.komst van de regeering of door vast stelling van maximum verkoopprijzen do spe culatie bestrijden. Aan den gouverneur van Sumatra's Oost kust en den resident van Menado wordt de bevoegdheid verleend om voor hunne gewes ten rijstinvoerlicenties te verstrekken. AFSCHEID VAN BURGEMEESTER FERNHOUT Gisteren nam de heer M. Fernhout, die benoemd is tot Burgemeester van Middelburg afscheid als Burgemeester van Kampen. Als oudste raadslid dankte de heer J. H Kok hem voor 't vele goede in deze rtad tot sla nd aebrachU Voornaamste Nieuws. (bit 1) De jaarvergadering van de Geref. Bond tot verbreiding en verdediging der Waar. heid in de Ned. Herv. Geref.) Kerk Rlz Z. De actie tegen de Joden in Duitschland. Instructies voor de ooycot, die morgen be gint. Een beteekenrisvolle oproep van Rijks minister Seldte aan den Stahlhe'm. Otto Wete, de leider der Duiteche sociaal democraten treedt uit het bureau der Derde Internationale. Zal zijn partij volgen? De Britsche gezant ta Muskou 16 naar Londen geroepen in verband met het En- getech-Russische conflict. Norman Davis confereert met Mac Donald Met kabinet-Hertzog-Smuts in Zuid Afrika De autefabriek van Citroen te Parijs we gens stakingen gesloten. De werklieden in Renault staken uit solidariteit. De spoorwegstaking in Ierland geëindigd. Bit. 3 De komende Prima vera bloemententoon stelling te Rotterdam (blz. 5) Burgemeester Fernhout neemt afscheid van de eemeenteraad van Kempen. De verhouding tusschen de S.DA.P en Moskou Blz 0 Tegen Dr J. L. Snethl ige ie bij het Prov. Kerkbestuur der Ned. Herv. Kerk van Zuid- Holland een aanklacht ingediend. Te Haarlem hebben zich relletjes voor. gedaan. Het ZONDAGSBLAD van heden bevat o.m.: Meditatie: Lasterden Hem. Belijdenis, vers van Wil'em deMérode. Letterkundige Kroniek van A. Wape naar: Wie? van Jilles Limburg. Kort verhaal: Het voorbeeld, door Annie Vreeland. Van bonte dingen: Een merkwaardige bizonderheid van de schoone stad München, door G. K. A. Nonhebel. Johann Sebastian Bach I (geïllustreerd artikel). Bij ons in Batakland: Ongenoode gas ten, door M. A M. Renes-Boldingh. Dit en dat. Vervolgverhaal van K. Lantermans: Henderik van 't Hopland. Jeugdrubriek met o.m. een vervolgver haal van G. K. de Wilde: De Avontur ren van Temao de Magelhaes. Kleuterkrantje. DEN HAAG ZEEVAARTSCHOOL TE SCHEVENINGEN Verhooging schoolgeld voor den cursus 3e stuurman op aandrang van den minister In de Raadsvergadering van 29 Februari 1932 is, ten einde aan de Zeevaartschool te Scheveningen met 1 September d.a.v. cursus sen te kunnen verbinden tot opleiding voor het examen van 2e en le stuurman voor de groote vaart, de Verordening, regelende de heffing van het schoolgeld voor leerlingen van den aan de school verbonden cursus tot opleiding voor het examen voor 3e stuurman voor de groote vaart, gewi'z-'gd in dien zin, dat het schoolgeld voor eerstgenoemde cur sussen met ingang van dien datum is be paald op onderscheidenlijk f 15 en f20 per maand. Voor leerlingen van den cursus tot opleiding voor het examen 3e stuurman, welke reeds aan die school verbonden was, is het schoolgeld vastgesteld op f5 per maand. Tijdens de behandeling van het verzoek om de Koninklijke goedkeuring te verkrijgen op de wijzigingsverordening heeft de mi nister van Onderwijs, er herhaaldelijk op aangedrongen, om het schoolgeld voor de leerlingen van den cursus tot opleiding voor het examen voor 3e stuurman te verhoogen en wel tot f9 per maand, mede uit overwe ging, dat de school te Scheveningen, wat de heffing van dit schoolgeld aangaat, een uit zonderingspositie zou innemen ten opzichte van de andere Zeevaartscholen in het land. B. en W. verklaren geen overwegend be- ffwaar te hebben om tegemoet te komen aan 's ministers bezwaar. Indien mocht blijken, dat het schoolgeld voor een leerling te hoog mcht zijn, kan immers altijd gebruik wor den gemaakt van de bevoegdheid krachtens artikel 3 van gemelde heffingsverordening om aan den schoolgeldplichtige, die ten ge volge van de daarin bedoelde omstandighe den niet in staat is anders dan met buiten gewoon bezwaar het schoolgeld te betalen, geheele of gedeeltelijke ontheffing te verlee- nen. Naar de meening van B. en W. kan er echter geen sprake van zijn, om, waar de gel dende verordening tot dusverre regelmatig toepassing vond, het hoogere schoolgeld reeds van 1 September j.l. af te vorderen. Zij wenschen dus alleen met 1 September a.s. in de door den Raad vastgestelde verordening te doen brengen. Onaannemelijk achten zij het, dat de minister ook hiertegen bezwaar zou maken. DOOD DOOR SCHULD Vijf Rotterdammers reden op Hemelvaarts dag 1932 in een luxe auto naar Amsterdam om daar een voetbalwedstrijd bij e wonen. Toen zij bij Haarlem op den Wagenweg re den, wilden ze twee auto's, die naast elkaar reden, inhalen. Daarbij kwam de wagen geheel links van den weg en werd de 17- jarige wielrijder N W. uit Haarlem aangere den en tegen het trottoir gesmakt, zoodat hij korten tijd later overleed. In eerste instantie was de chauffeur, de 52-jange handelsreiziger E. O., uit Rotter dam, wegens dood door schuld veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf met in trekking van het rijbewijs voor den tijd van één jaar. Heden is deze zaak behandeld In hooger beroep voor het Gerechtshof te Amsterdam, waarbij bevesiiging van genoemd vcania werd gevraagd. Arrwt 13 April.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1